Buitenland EEN ONTPLOFFING IN EEN ZUURSTOFFABRIEK. DE ENGELSCHE PARACHUTISTEN BOVEN CALABRIE. DE ONTWIKKELING IN DEN BALKAN EN ENGELAND. TERNEUZEN, 17 FEBRUARI 1941. PREEKEN OP BEROEP IN ZEELAND. NOODBEURZEN. AXEL. gemeenten in verband met uitgaven wegens voorzieningen terzake van werkloosbeid. Voorts worden de uitkeeringen aan het werkloosheidssubsidiefonds geregeld. VORMING VAN DOELCORPORATIES. In het Verordeningenblad komt voor een besluit van den secrtaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken in- zake uitbreiding van de in de artikelen 129 tot en met 146 van de Gemeentewet geregelde mogelijkheid tot vorming van doelcorpora- ties. Dit besluit luidt als volgt: Artikel I. (1) Regelingen ter gemeenschap- pelijike behartiging van belangen knnnen door de gemeenten mede met andere publiekrech- telgke lichamen alsook met stichtingen, ver- eenigingen,' maatschappijen en natuurlijke personen worden getroffen. <2) Binnen de grenzen hunner bevoegd- held kunnen mede de burgemeesters voor de gemeenten dergelijke regelingen treffen en wel zoowel met de burgemeesters van andere gemeenten alsook met andere publiekrechte lijke lichamen, met stichtingen, vereenigingen. maatschappijen en natuurlijke personen. (3) De artikelen 129, leden 2 en 3, 130 tot en met 137 van de Gemeentewet vinden over- eesmkomstige toepassing. Artikel II. (1) Onverminderd het bepaal- de in de artikelen 138 tot en met 145 en 146 van de Gemeentewet kan de secretaris-gene- raal van het departement van binnenlandsche zaken in het algemeen belang bepalen, dat gemeenten, hetzij onderling, hetzrj met andere publiekrechtelijke lichamen, met overeenkom- stige toepassing van het bepaalde in artikel 1, leden 2 en 3, van dit besluit regelingen ter gemeemschappelijke behartiging van belangen treffen of bestaande regelingen wijzigen; hij kan de ter zake noodige aanwijzingen geven. (2) Indien binnen een door den secretaris- gemeraal gestelden tijd de regeling of de wij- zaging der regeling niet tot stand is gekomen treft hij, den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, gehoord, de noo dige voorzieningen. Artikel III. In de gevallen, bedoeld in art. I, leden 1 en 2, en in de gevallen, bedoeld in art. II, voor zoover het bij deze laatste gaat om samenwerking tusschen gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen of tus schen burgemeesters onderling, treedt de secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken in plaats van gedepu- teerde staten als toezichthoudend orgaan op. Artikel IV. De ter zake van dit besluit noodige uitvoeringsbepalingen worden door den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken uitgevaardigd; zij worden in de Nederlandsche staatscourant bekend gemaakt. HEN VOLK, DAT LEEFT, BOUWT AAN ZIJN TOEKOMST. iDe kadervorming van idem Nederlandschen A rbeidsdienst. „De heide was eens woest en leeg, Men zag elkaar vreemd aan, Maar vriendschap, arbeidsvreugde kwam, Edn zijn zij heengegaan." Gaven wij, schrijft de H. Crt., in een vorig artikel een korte uiteenzetting van het ont- staan der idee van den arbeidsdienst en*de doelstelling daarvan, thans zullen wij een beschrijving geven van de uitwerking daar van in de praktijk, daartoe in staat gesteld door een bezoek aan het kamp voor de op- leiding van „burger"-vrijw\lligers voor het kader, te Nunspeet. Op eenigen afstand van dit Geldersche dorp, te midden van hei en bosch, is sedert eenige maanden een barakkenkamp verrezen, waar ongeveer 180 jonge menschen, meeren- deels tusschen de 20 en 30 jaar, deze oplei ding volgen. Onder hen zijn alle beroepen vertegenwoor- digd, men treft er leeraren M.O. aan naast een timmerman, een boomkweeker naast een stuurman, en voorts jeugdleiders, onderwij- zers, stoffeerders, journalisten, studenten, radiotechnici, meesters in de rechten, een ingenieur en zelfs een zendeling. Allen zijn echter ten voile bereid zich met al hun krach- ten in dienst te stellen van het ideaal van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Er is hier in de afgeloopen maanden hard gewerkt, en eind Januari werden de resulta- ten bekend. Vrijwel alien werden, na het exa- men, toegelaten tot het kader, en slechts drie aspiranten, die geen enkele kwaliteit als leider hadden, werden van hun verbintenis ontheven. Van de overigen werden er twee benoemd tot hopman, 24 tot onderhopman, 64 tot aspirant-hopman, 14 tot hoofd-opzichter, 20 tot opzichter, 41 tot werkmeester en 3 tot voorman. Alle cursisten waren te Utrecht psycho- teehnisch onderzocht en opmerkelijk was, dat de rapporten na de opleiding vrgwel over- eenkwamen met de, aan de opstellers onbe- kende, resultaten van dit onderzoek. jKameraadschappelijke sfeer. Wat onmiddellijk opvalt bij het betreden van het kamp is de prettige kameraadschap- pelijke sfeer. De barakken zien er vriendelijk uit met hun rood-witte luiken voor de ramen. En ook binnen vindt men hetzelfde. De aspi ranten zijn gehuisvest in kleine kamers, waar iedere groep een gemeenschap vormt. Dit komt op allerlei manieren tot uiting en wel in de eerste plaats door de inrichting, welke is aangepast aan het motto van de groep. Iedere groep heeft namelijk een motto ver- kozen, en in den geest daarvan zijn versie- ringen aangebracht. Hier komt weer tot Uiting hoe bijzonder rijk de Nederlandsche geschiedenis is en hoe deze nog altijd in ons volk leeft, en ook het heden reden geeft tot voldoening. Wij zagen daar o.a. de motto's ,,de Geuzen", >,*t Behouden Huys" (de overwintering op Nova Zembla), ,,de Vliegende Hollander", ,Nederland-lWaterland",, ,,Nederland en Indie", „Landbouw", „Visscherij", en al deze onder- werpen waren door toepasselijke wandschil- deringen en soms artistiek figuurzaagwerk uitgebeeld. Deze versieringen zijn niet het werk van enkele personen, die toevallig de ge- schiktheid en de gaven hebben, doch zij zijn in gemeenschappelijk werk, van iedere groep afzonderlijk, tot uitvoering gekomen. Alle 16 leden van een groep werkten hieraan mede waarbij op prachtige wijze de idee van ge- meenschapsarbeid tot uiting kwam. Vandaar ook, dat de groepen in den betrekkelijk kor- ten tijd van hun opleiding in het kamp, zoo volledig zijn samengegroeid tot een geheel. Hiertoe droeg ook het feit bij, dat in het kamp niet over politiek mag worden gespro- ken en dat dagbladen worden geweerd. Wel worden door een der leiders van het kamp dagbladen gelezen, waaruit dan de koppen van de voomaamste gebeurtenissen worden uitgeknipt en voorgelezen, terwijl de betref- fende artikelen worden aangeplakt en men er zoo kennis van kan nemen, doch alles wat kan verdeelen, wordt zorgvuldig geweerd. Dit is geen maatregel van bovenaf opge- legd, doch een voorstel van den commandant van het kamp, dat bij acclamatie door de deelnemers is aangenomen. Dit heeft tot resultaat gehad, dat hier alle politieke en godsdienstige geschillen wegvie- len, men was alleen Nederlander en wilde als Nederlanders samenwerken. Een prachtig voorbeeld van wat de Nederlandsche Arbeids dienst in de toekomst kan zijn. De leden komen bij elkander, door niets gescheiden, en krijgen een frisschen kijk op allerlei din- gen, die tot dusver niet tot hen doordrongen. De gemeenschapsgedachte kwam eveneens tot uiting bij de theoretische lessen in het kamp. Hierbij deden zich voor verscheidene aspiranten moeilijkheden voor, door gebrek aan vooropleiding. Zonder eenige aansporing geheel vrijwillig, en onafhankelijk van elkaar, sprongen de meer ontwikkelden de anderen bij en gaven dezen mede-cursisten in hun vbijen tijd lessen in de vakken, welke zij noodig hadden. Dergelijke voorvallen teeke- nen den geest, welke in het kamp heerscht. Het werkprogramma. Het werkprogramma in het kamp omvat veel practisch werk, zooals arbeidstechniek (het hanteeren van werktuigen), landmeten, wegenbouw, boschbouw, enz. Ook sport neemt een belangrijke plaats in het kampleven in, waarvan getuigt de groote, goed ingerichte gymnastiekzaal. De aspiran ten zijn tevoren door een dokter nauwkeurig onderzocht en deze schrijft, in samenwerking met den sportleeraar, aan hen, die dit noodig hebben, special e oefeningen voor, om een be paalde vergroei'ing teniet te doen of te voor- komen. Voorts neemt het exerceeren een belang rijke plaats in. Deze exercities worden uit- gevoerd met de schop en moeten niet be- schouwd worden als een militair element, doch zuiver als een formatiebeweging. Ook het exerceeren bevordert het gemeenschaps- gevoel, evenals het gevoel voor tucht en orde, terwijl hierdoor ook naar buiten een goeden indruk wordt gemaakt. Dan de theoretische lessen, die zeker niet op de laatste plaats staan. Hieraan wordt de uiterste zorg besteed en de ruime, lichte les- senbarak zorgt er voor, dat deze lessen wor den gegeven in een prettige omgeving. Naast vele andere onderwerpen worden hier o.a. be- handeld de theorie van de arbeidstechniek en de sport. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat veel aandacht wordt besteed aan samenzang, waarmede zeer goede resultaten zijn bereikt. Zoo ontstonden er in het kamp een zestal liederen, die deel uitmaken van het program- ma, en waaruit de frissche geest spreekt. Wij citeerden uit deze liederen reeds eenige strophen. II>e dagindeeling. De dag in het kamp vangt aan bij de re- vdille, om zeven uur 'smorgens. Om half negen volgt dan de vlaggenparade, waarbij het parool van den dag wordt uitgegeven. Dit parool kan bestaan uit een woord, een zin, een gedicht, een naam van een beroemd Nederlander, enz. Dit parool wordt 's avonds, voor tafel, door een aspirant toegelicht. Eenige van deze parolen waren de volgen- de: ,,Vondel", ,,Van Speyck", ,,Ga niet ver- kwistend met uw tijd om", Alles sal reg kom", ,,Voor verzwegen pijn is geen medi- cijn", Nederland is groot in alles, waarin een klein land groot kan zijn", ,,Idealen moe ten geen gelegenheidskleeren zijn." Na de vlaggenparade volgt dan het dag- programma: een half uur zang, arbeidstech niek, graafwerk, voordrachten, lichaamsoefe- ningen en marschoefeningen. Daamaast theo rie over tucht, den dienst en eerste hulp, waarmede dan de uren tot half zes gevuld zijn. Des Zaterdags is er een veldloop, waar- aan alle aspiranten deelnemen. Het avond- appel is om half elf. Zoo zien wij, dat alles is gedaan voor een goede voorbereiding van de leiders van den Nederlandschen Arbeidsdienst voor hun taak. Deze leiders zullen komen te staan over de volgende formaties: een kamp, bestaande uit 200 man, waarover een hopman het bevel voert; dit kamp is verdeeld in vier groepen van rond 50 man ieder, weer onderverdeeld in ploegen van 12 of 13 man. Daar zullen zij hun idealen kunnen verwezenlijken, getrouw aan het refrein van hun kamplied: ,,Rood, wit en blauw, kracht, eer en trouw, Met het hoofd fier opgericht Zoeken wij nieuw licht. Kameraden smeden nu met vaste hand, Een van zin, hier een sterke band." DE SPANNING IN DEN ZUIDELIJiKEN PACIFIC. Beraadslagingen van het Australische oorlogskabinet. S. P. T. meldt uit Londen: Het Australische oorlogskabinet is Vrijdag voor de vierde maal in korten tijd bijeen- gekomen. Bij deze besprekingen was de opper- bevelhebber der strijdkrachten in het Verre Oosten, sir Brooke Popham, aanwezig. Na deze conferentie is te Sydney verklaard, dat de oorlog de Australische kusten steeds meer nadert en dat alle verdedigingsvoorbereidin- gen getroffen dienen te worden. De Britsche regeerjng heeft besloten een aanVullend con tingent van 12.000 man Britsch-Indische troe- pen naar de grens van Malakka en Thailand te zenden. Men legt er te Londen den nadruk op, dat deze troepenconcentratie in geen enkel op- zicht tegen het bevriende Thailand gericht is, maar dat het samentrekken van een Japansche vloot voor Haiphong dergelijke voorzorgsmaatregelen wettigen. Men toont in Londen het grootste wantrouwen tegen de geruststellende verzekering van Japansche zijde, en men ziet juist hierin een aanduiding, dat een Japansche actie in het zuidelijk deel van de Pacific niet lang meer op zich zal laten wachten. Het A. N. P. meldt uit Tokio: Volgens een mededeeling van het Agent- schap Domei uit Sydney, heeft de comman dant van de Engelsche strijdkrachten in het Verre Oosten, maarschalk Brooke Popham, bij zgn aankomst uit Singapore te Port Darwin (Australie) verklaard, op een vraag over een eventueelen aanval op Singapore van de land- zijde, dat Nederlandsch Indie en het Verre Oosten voortreffelijk op alle mogelijkheden zijn voorbereid. EEN JAPANSCHE AFGEZANT NAAR AUSTRALIE. United Press meldt uit Tokio: De woordvoerder van de inlichtingenafdee- ling van het Japansche kabinet heeft zich uitgelaten naar aanleiding van de berichten, volgens welke de plaatsvervangende minister- president van Australie, Faddem, het Austra lische volk heeft doen weten, dat er zeer groot gevaar bestaat, dat de oorlog zich tot Australie zou uitbreiden. De woordvoerder zei: „Wij zijn niet van oordeel, dat in den Stillen Oceaan een oorlog op handen is, Hier in stem men wij overeen met de commenta- ren, welke president Roosevelt enkele dagen geleden geuit heeft." De woordvoerder, die blijkbaar wilde doen uitkomen dat Japan geen vtjandelijkheden met Australie verwacht, zeide nog: ,,Wij zenden een zeer bekwamen diplomaat naar Australie. Deze diplomaat, Kawai, zal waarschijnlijk den 26 Februari Japan verlaten. JAPANSCH PESSIMISME NOPENS NOMOERA'S TAAK. De Japansche „Kokoemin" noemt de taak van den nieuwen Japanschen am'oassadeur te Washington, admiraal Nomoera, hopeloos. Reeds bij zijn vertrek, zoo schrijft het blad, zijn de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan z66 slecht geworden, dat het zenden van een ambassadeur beter achter- wege had kunnen blijven. Het is duidelijk, dat zijn positie uiterst moeilijk is. Thans is het te laat om de Vereenigde Staten nog een keer tot bezinning op te wekken, want men is te Washington reeds te ver gegaan. De betrekkingen tusschen beide landen staan nu op het punt verbroken te worden. De Ameri- kaansche steunpunten op Hawaii, de Philip- pijnen en andere plaatsen in den Stillen Oce aan worden dagelijks versterkt, terwijl ook de Pacific vloot voortdurend verbeterd wordt. Kortom, zoo schrijft het blad, alles schijnt op een naderen van den oorlogstoestand te wij- zen. Derhalve moet Japan- volkomen voorbe reid en vastbesloten zijn. EXODUS VAN AMERIKANEN. Vele Amerikanen, die tot nu toe him ver trek uit het Verre Oosten hadden uitgesteld, jhebben thans, op grond van den nieuwen dringenden oproep hunner consulaten, pas sage naar de Ver. Staten besproken. Het is opvallend, dat ook de missionarissen en vele Amerikanen, die zeer lang in het Verre Oos ten gewoond hebben en die nog steeds aar- zelden te vertrekken, zich bevinden onder hen, die bij de scheepvaartbureaux plaatsen op vertrekkende schepen reserveeren. Volgens een overzicht, dat de United Press heeft opgesteld, heeft meer dan de helft van het aantal Amerikanen, die vroeger het Japansche keizerrijk bewoonden, het land Te Duquoin in Illinois heeft Vrijdag in een zuurstoffabriek een ontploffing plaats ge- vonden, die aan zeven personen het leven kostte. Om twee uur in den middag hoorden de bewoners van het stadje een geweldige ontploffing,, die de huizen op him grond- vesten deed schudden en tallooze ruiten deed springen. Een groote vlam sloeg uit en in eenige secoruden was het gebouwtje van de aarde weggevaagd. De zeven personen, die in de fabriek werkten, zijn alien gedood, zoodat de oorzaak van de ramp wel onbekend zal blijven. Verder werd aldus het S.P.T., een dertigtal personen door glassplinters en neer- vallende steenen gewond. Stefani merkt naar aanleiding van de in Calabrie door Engelsche valschermjagers be- proefde expeditie op, dat zij niet halen bij de Duitsche. Deze namen deel aan tactische be- wegingen en gingen vlak aan de gemotori- seerde colonnes vooraf. De Britten lieten zich daarentegen boven een landbouwstreek val- len, die geen enkel doel van militaire belang biedt, zelfs niet een spoorlijn van militaire waarde. Het eenige wat ze konden doen en wat ze deden was te probeeren waterstaats- werken te beschadigen. En het Italiaansche bureau voegt erbij, dat indien ze daarin ge- slaagd waren de oorlogs-oeconomie er niet onder geleden zou hebben. VERSTERKING DER LUOHTSTRIJD- KRACHTEN TE SINGAPORE. Volgens een bericht van de ,,Asahi Sjim- boen" zijn de Britsche luchtstrijdkrachten te Singapore onlangs aanzienlijk versterkt. De Japansche correspondent acht het buitenge- woon kenmerkend, dat tegelijkertijd wijziging is gebracht in de verdeeling der luchtscrijd- krachten in Achter-Indie, doordat een eska- der bommenwerpers van Singapore is ver- plaatst naar de Noordgrens van Malakka. HET ONDERHOUD DER Z.-SLAVISCHE STAATSLIEDEN MET DEN FuHRER. In politieke kringen van de Zuid-Slavische hoofdstad heeft het bericht van de ontmoe- ting der Zuid-Slavische staatslieden met den Fiihrer en den Duitschen minister van bui- tenlandsche zaken zeer sterken indruk ge maakt. Deze gebeurtenis en de mogelijke gevolgen daarvan worden naar het D.N.B. meldt in deze kringen levendig beproken. De grootste voldoening is vooral gewekt door de plaats in het communique, dat de besprekin gen zijn gevoerd in den geest der traditio- neele vriendschapsbetrekkingen tusschen de beide landen, omdat men daarin een erken- ning ziet van de Zuid-iSlavische politiek. Ook heeft de lange duur van het onderhoud de aandacht getrokken- Men gelooft, dat in dezen tijd alle problemen volledig zijn behan- deld. De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. meldt: De toenemende dreigementen van Enge- land aan het adres van enkele Balkanstaten worden in politieke kringen te Berlijn be- schouwd als een bewijs te meer van de te Londen heerschende zenuwachtigheid. Een mogendheid, die zich met geen middel meer kan laten gelden, zoo hoort men te Berlijn, ziet in dreigementen een laatsten vertwij- felden uitweg om in politiek opzicht ten minste nog eenigszins eerbied af te dwingen. In verband hiermee hebben te Berlijn ook bepaalde uitlatingen van de Engelsche pers jegens Turkije de aandacht getrokken. Van Duitsche zijde ziet men in het feit dat Turkije den laatsten tijd eveneens in zijn uitlatingen veel voorzichtiger is geworden een bewijs van de wijze, waarop Turkije de bombastische dreigementen van Engeland beoordeelt. In politieke kringen te Berlijn trekt men uit deze en andere teekenen de conclusie, dat op het heele Europeesche vasteland Ehgelsche drei gementen nog slechts als bluf worden opge- vat. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het Italiaansche opperbevel heeft Zater- dag weermachtbericht nr. 253 openbaar ge maakt. Aan het Grieksche front zijn pogingen van den tegenstander om onze stellingen te berei- ken gebroken door het energieke optreden onzer troepen, die den vijand zware verliezen hebben toegebracht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben onze vliegtuigen installaties gebombar- deerd van de haven La Valetta en het wlieg- veld Mikabba op Malta. In Noord^Afrika was niets van belang op het front te land. Onze vliegtuigen hebben ge- mechaniseerde strijdmiddelen en schepen van den vijand langs de kust gebombardeerd. Vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps heb ben bombardementsacties uitgevoerd tegen troepen, gepantserde strijdmiddelen en ge- mechaniseerde strijdmiddelen. Een vliegtuig is niet teruggekeerd. Boven de Aege'ische Zee zijn tijdens luchtaanvallen op 12 en 13 Februari twee vijandelijke vliegtuigen neer- gehaald. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sec tor van Keren zijn druk verminderd. Tijdens zuiveringsacties, uitgevoerd na de gevechten van 13 Februari, heeft men kunnen verifiee- ren, dat de vijand aanzienlijke verliezen heeft geleden, talrijke wapens en veel munitie werden ingezameld. Beneden Djouba worden felle gevechten geleverd in de zone van Kisi- maio. Onze luchtformaties hebben doeltref- fend concentraties van troepen gebombar deerd. Een vijandelijke kruiser van het type Cairo (4200 ton) is getroffen door een van onze luchtformaties. Een tweede vijandelijke kruiser, die zich vertoonde buiten Mogadis cio, werd op de vlucht gedreven door de snelle tusschenkomst van onze bommenwerpers. Vijandelijke vliegtuigen hebben een plaatsje in Eritrea aangevallen, waar een twintigtal inboorlingen werd gedood. Twee onzer jacht- toestellen werden neergeschoten, de piloten konden zich met hun valscherm in veiligheid brengen. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST-DUITSCHLAND. Vrijdagnacht, aldus vemeemt het D.N.B., zijn sterke afdeelingen Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland verschenen. De po gingen tot het aanvallen van miltaire doelen of objecten, die voor de oorlogsindustrie van beteekenis zijn, werden door het krachtige nfweervuur verijdeld. Door lukraak werpen van zijn bommen kon de vijand slechts eenige woonhuizen beschadigen en hier en daar een brand veroorzak'en, die snel gebluscht werd. Schade van militaire of economische beteekenis is nergens aangericht. Wel ech ter zijn er weer verscheidene burgers omge- komen en eenige gewond. DUITSCHE VLIEGERS BOVEN CYRENAICA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: Jachtvliegtuigen hebben Vrijdag boven de Zuidoostkust van Engeland negen Britsche vliegtuigen van het type Spitfire neergescho ten. Een vijandelijk gevechtsvliegtuig is aan de Nederlandsche kust neergehaald. In Cyrenaica hebben Duitsche formaties jachtviiegers vijandelijke colonnes vracht- auto's en pantserwagens aangevallen en ver scheidene voertuigen in brand geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met inslaande bommen militaire installaties in Bengasi en het Britsche steunpunt El Ageila vemield. 'Sterke afdeelingen gevechtsvliegers hebben den laatsten nacht industrieele doelen in Londen en een reeeks vliegvelden met bom men van zwaar en het zwaarste kaliber be- stookt, waardoor branden en ontploffingen ontstonden. De vijand heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag brisant- en brandbommen gewor- pen, in het bijzonder op een stad in West- Duitschland. Behalve een aantal dooden en gewonden bij de burgerbevolking ontstond slechts geringe schade aan gebouwen in woonwijken. Een eigen vliegtuig wordt ver- mist. Ter aanvulling op het Duitsche weermacht bericht van Zaterdag wijst men er te Berlijn van deskundige zijde op, dat generaal Wavell, de opperbevelhebber van de Britsche troepen in Noord-Afrika, sedert eenige dagen zijn opmarsch in Cyrenaica aanzienlijk vertraagd ziet door het versterkte optreden van de Duitsche gevechtsvliegtuigen. Sedert dagen vallen de Duitsche bombardementstoestellen onstuimig militaire installaties, tentenkam- pen, bivaks en marcheerende colonnes aan. Ook het weermachtbericht van Zaterdag meldt weer zware aanvallen van de Duitsche luchtstrijdkrachten. Zoo zagen de voor het transport naar het Britsche leger ingerichte steunpunten Bengasi en El Ageila zich Zater dag blootgesteld aan zware aanvallen, waar bij El Ageila zoo goed als vemietigd werd. Tegelijkertijd vielen Duitsche formaties ge vechtsvliegers marcheerende colonnes vracht- auto's en pantserwagens van den tegenstan der aan en zetten met treffers een aantal voertuigen in brand. (D.N.B.) l!IIIllllll[l!lll!l[|li!!llll[||lllllll![|||||||||[l!l||||||||||||||||[|[|!|![|||||||!|]||||||||[[[[![||[|||||[|[|!!II|||||||||l|j||]|||[||j|j[|[|[|Ut|||||j[|| POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. AFGIFTE PERSOONSBEWIJZEN. Zorg tijdig voor uw foto. In verband met de afgifte van persoons- bewijzen zullen de betrokkenen goed doen thans reeds te zorgen voor het gereed hebben der benoodigde foto's. Ieder, die in het bezit gesteld moet worden van een persoonsbewijs, moet daartoe twee geheel gelijke foto's over- leggen. Deze moeten aan de volgende eischen voldoen: 1. afmetingen nauwkeurig 3% c.m. breed, bij 4^ cm hoog; 2. de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergeven; 3. de foto moet den afgebeelden persoon zonder hoofdbedekking weergeven; 4., de afbeelding van het hoofd moet 2 cm in doorsnede of grooter zijn; 5. de foto moet den afgebeelden persoon half ,,en face" en half ,,en profil" (zooge- naamd driekwart) naar rechts toonen, zoo- danig, dat het linkeroor duidelijk en geheel zichtbaar is; 6. de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of z.g.n. kunstfoto's) 7. de foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weergeven; 8. gelijkmatige (z.g.n. egale) kleur, witte althans lichte achtergrond 9. de foto mag geen nevenafbeeldingen bevatten (geen andere personen, geen huis, geen landschap, geen hond, enz., enz.); 10. de foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten; 11. de achterzijde der foto moet zijn van wit of roomkleurig (chamois), geheel bianco papier, zonder stempelafdruk, opdruk of anderszins. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op het bepaalde vermeld onder no. 11. Hieruit volgt, dat op de achterzijde van de foto niet de naam vermeld mag staan van de firma, d.e het papier uitgeeft zooals „Agfa", en der gelijke. Foto's, waarop deze opdrukken voorkomen kunnen niet worden aangenomen. LUXOR-THEATER. „Moe>rler". Een zeer sterke en doorvoelde film..." Er is misschien geen hachelijker ge geven voor een film denkbaar dan dat, waar bij de moeder, de moederliefde in het middel- punt staat. Waarschijnlijk zijn vroegere Amerikaansche films met een dergelijk ge geven schuld aan het wantrouwen, dat men onmiddellijk koestert tegen die filmwerken, die het woord moeder" in hun titel hebben opgenomen, want deze Amerikaansche films liepen maar al te vaak over van een valsch pathos en een sentimentaliteit, die niet bij het onderwerp pasten. Bij dit onderwerp past eenvoud en eerbied en een warm hart en wij vinden met eenige verbazing deze eigenschap- pen terug in de film, die Gustav Ucicky voor de Ufa maakte. Ucicky was wel de laatste bij wien men een onderwerp als „Moeder" in veilige handen zou veronderstellen; hij is immers de maker van eenige krijgshaftige historische films en van een paar avonturen- films, die alien wel kwaliteiten bezaten, maar zeker geen fijn-ontwikkeld gevoel deden ver onderstellen. Op deze veronderstelling heeft Ucicky een schitterende revanche genomen, hij maakte een sterke speelfilm rond een domineerende moeder-figuur een film met rake accenten en getuigend van veel gevoel en aanvaardbare pathetiek..." Deze eind-huldiging werd geen lawaaie- rige apotheose, maar een stille, getemperde hulde, een indrukwekkend slot aan een aan- dienlijke film. Het ,,Weekblad der Ned. Herv. Kerk" meldt, dat de Duitsche Ordnungspolitie op verzoek van den waarnemenden commissaris der provincie Zeeland een regeling heeft ge troffen, waardoor candidaten of oud-predi- kanten der Herv. Kerk, die in vacante ge meenten op beroep willen komen preeken, zullen worden toegelaten. De toestemming moet worden aangevraagd via den burge- meester van de burgerlijke gemeente, waarin de betrokken kerkelijke gemeente is gelegen. De burgemeester zendt dan een formulier ter invulling en plaatst op het door hem terug ontvangen ingevulde formulier zijn advies. Willen degenen die op beroep preeken in meer dan een gemeente komen preeken, dan moet de aanvraag worden gericht niet aan de burgemeesters dier gemeenten, doch aan den waarnemenden commissaris der provin cie te Middelburg. Men vermelde steeds uit- drukkelijk in de motiveering van het verzoek dat het het preeken op beroep betreft in een vacante gemeente. Dit moet de burgemees ter ook in zijn advies verklaren. Men vrage dus den burgemeester of den commissaris, dat uitdrukkelijk te willen vermelden. VV'est-iBraibant's Zeeuwsehe Streek-Handeisbeurs. Nu het reizen en trekken bezwaren onder- vindt, vooral voor zakenlieden die sommige verboden streken van't land moeten bezoeken, tracht de zakenwereld, zooals bekend, daarin te voorzien door het inrichten van beurzen, waar de kooplieden hun waren uitstallen en de detaillisten gelegenheid hebben zich op de hoogte te stellen van de beschikbare artike len en hunne bestellingen te doen. Zoo'n beurs werd ten behoeve van de Zeeuwsche zakenlieden reeds tweemaal te Bergen op Zoom ingericht. Deze bleken een succes. Thans zal andermaal op 19 en 20 Februari zoo'n streekbeurs worden gehouden, waaraan door ongeveer 150 kooplieden met hun artike len wordt deelgenomen. TREINONTSPORING Woensdag ontspoorde op de lijn Goes Hoedekenskerke bij het station Kwaden- damme een goederentrein. Vier wagons reden uit de rails en een ervan beschadigde het perron van het station. Persoonlijke on- gelukken kwamen niet voor. Het ongeluk moet ontstaan zijn doordat een stootblok op de rails was blijven liggen. (Pr. Z. Crt.) VERZAMELT GEBRUIKTE POSTZEGELS! Reeds eenigen tijd bestond bij velen, vooTal op de scholen, de goede gewoonte alle soorten gebruikte postzegels te verzamelen. Deze werden dan gezonden aan de afdeeling P.I.T. (postzegelinzameling voor tuberculoselrjders) van de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Deze belast zich met het afweeken en sorteeren der zegels, waarna zij worden verkocht. De op- brengst wordt gestort in de verpleegfondsen waaruit de uitzen'ding van on- en minver- mogende tuberculoselijders wordt bekostigd. Door het verzamelen van zegels, die anders in de prullemand waren verdwenen, is op deze wijze reeds veel goed werk verricht kun nen worden. Den laatsten tijd worden echter door ver- schillende omstandigheden bij de P.I.T. minder postzegels ontvangen. Wellicht ten- gevolge van den oorlog is een en ander wat in het vergeetboek geraakt. Jammer is het, dat een nuttig werk hiervan de nadeelen ondervindt. Voor hen die hun gewoonte willen hervat- ten of thans met de inzameling willen begin- nen, kan worden medegedeeld, dat men de zegels ruim uitgeknipt cm), niet af- geweekt, niet afgescheurd, niet in pakjes gebonden en niet gesorteerd wil ontvangen. Beschadigde zegels hebben geen waarde, hoe klein de beschadiging ook is. Het adres waarheen de zegels gezonden dienen te worden, luidt: Bureau P.I.T., Riouwstraat 97, Den Haag. Voor de Vlissin- gers wordt het echter nog gemakkelijker ge maakt: de heer H. P. de Looff, Hobeinstraat 75, belast zich gaame met de doorzending. Dus, geen postzegels meer weggooien, doch verzamelen voor het goede doel. Gemeenteraad. In de op Donderdag 20 Februari 1941, des namiddags twee ure, te houden openbare ver- gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Voorstel tot het eventueel benoemen van een onderwijzeres aan de openbare lagere school in deze gemeente. 4. Voorstel tot verkoop van: a. een per- ceel bouwgrond aan F. M. den Engels, man gelegen in het verlengde van de Bylocquestraatb. idem aan J. Wieles e.a. naast het perceel onder a. 5. Voorstel op het verzoek van diverse Petroleum Mijen om restitutie of ont- heffing van de verschuldigde recog- nitie voor het hebben van benzinetank- installaties in gemeentegrond, wegens geslotenverklaring op last van hoogere instanties. 6. Voorstel tot: a. het verleenen van een tijdelijke toelage aan het gehuwde per- soneel in vasten en tijdelijken dienst of op arbeidscontract; b. het verhoogen van het minimumbedrag van de kin- dertoelage van 60 op 75 per jaar, b(j wijze van tijdelijke maatregel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3