Te ON 1 i Kan Buitenland Feuilleton- verjellingen Gemengde Berichten A.A curs Tim met sch< Opt op Alle TIJ1 a. E v. I a. v. I v. a. v. E Hiei De Voo Voo Voo Lam Voo D J- J- V. pers tant is i geb Kan Teh kaas op den kantongerecht- ZOLDER. BKABANTSCHE BRIEVEN. VOOl V. V. V. Bij het treffen van onze maatregelen moe- ten wij het volgende bedenken: a. De verduistering zal vermoedelijk van langdurigen aard zijn; de toe te passen mid- delen moeten dus hierop berekend zijn en vooral practisch worden aangebracht. b. Voor he behoud van een goede gezond- heid is het noodzakelijk in huis zoo normaal mogelijk te kunnen verblijven; de ver- duisteringsmiddelen moeten dus zoo worden aangebracht, dat wij ons overal in huis kun nen bewegen met voldoende licht en vooral zoo, dat wij in de huiskamer de gewone ver- lichting kunnen laten branden. De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front schrijft: Bij een veehouder-kaasproducent te Alphen aan den Rijn werd dezer dagen een partij kaas van 25 stuks, wegende 263 kg, in beslag genomen. omdat de betrokkene deze kaas niet had mogen produceeren, maar de melk voor consumptie moest afleveren. Door de afgelegen ligging van de boerderij zou deze melk elke dag drie voile bussen over een afstand van een half uur gaans per krui- wagen naar een rijweg vervoerd moeten wor den, hetgeen schier onuitvoerbaar is. De ambtenaren der crisis-zuivelcentrale meen- den met deze bezwaren geen i rekening te mogen houden en namen de kazen in beslag. Zij lieten de kazen vervoeren naar het kan- tongerechtsgebouw te Alphen aan den Rijn, waar ze op een zolder werden gedeponeerd zonder vakkundige verzorging. Den gouwgemachtigde van het Neder landsch Agrarisch Front voor Rijnland, den heer J. Rijlaarsdam, kwam deze zaak ter oore. Hij stelde daarop een onderzoek in vond aanleiding om zich tot de zuivelcentrale in Den Haag te wenden. Deze verwees hem naar het kaascontrolestation voor Zuid- Holland. De directeur van dit station, dr. Van der Bunt, toonde begrip voor de omstandigheden en gaf den heer Rijlaarsdam machtiging, de partij kaas van den gerechtszolder te doen halen, waama berging in een vakkundig beheerd kaaspakhuis kon plaats hebben. Hierbij bleek, -dat op den zolder nog een andere partij kaas lag te rotten en reeds grootendeels verloren was gegaan. Deze par tij moet er reeds langen tijd gelegen hebben zonder dat er ooit naar is omgezien. Ook trof de heer Rijlaarsdam er een hoeveelheid totaal bevroren aardappelen aan. Men vraagt zich, aldus de persdienst van het N.A.F., met bezorgdheid af, op hoeveel zolders van gerechtsgebouwen in Nederland op soortgelijke wijze kostelijk volksvoedsel bederft tengevolge van ambtelijke ondeskun- digheid. log' zou moeten gaan, antwoordde Laguardia, dat dit oogenblik zou aanbreken als het lot van de Atlantische kust in het spel zou staan. Amerika wil niet in den oorlog betrokken worden, maar dan moet Europa zich niet in Amerikaansche aangelegenheden mengen. ONTRUIMING VAN DE ENGELSCHE ZUID-OOSTK U ST. Schweiz Press Telegraph meld; uit Londen: De evacuatie van de Engelsche Zuid-Oost- kunst is begonnen. Liangs de wegen van de Zuid- en de Zuid- oostkust naar het Noorden rijden honderden auto's met bedden, kasten, kinderwagens en allerlei huisraad beladen. Deze menschen zijn op weg naar de nieuwe woonplaatsen, die hun door de regeering zijn aangewezen. Folkestone is grootendeels verlaten. De huizen van Eastbourne en Worthing staan leeg, Southend, dat voor den oorlog 140.000 inwoners telde, heeft er nu nog slechts 70.000. Maar ook zijn er velen, die de raadgevingen van de bevoegde instanties in den wind slaan en na een tijdje weer naar de bedreigde zone terugkeeren. Zoo rijden langs de wegen van Engeland ook auto's terug naar de steden die zij vroe- ger hadden verlaten. In Folkestone zouden reeds 5000 personen zijn teruggekeerd. Tot nu toe is van officieele zijde nog niets hiertegen gedaan. Enkele bladen beginnen echter nu hun stem te verheffen, om aan dezen toestand een einde te maken. HET V LI EG VELD VAN JANINA AANGEV ALLEN. Het 250ste communique van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front gevechten van patrouilles en bedrijvigheid der artillerie. Gedurende de gevechten van de laatste dagen hebben het Albaneesche vliegercorps en het vierde luchteskader zich bijzonder onder- scheiden door hun steun aan de operaties op den beganen grond en hun voortdurende en succesrijke ondememingen. Woensdag over- dag hebben luchtmachtformaties wederom de vijandelijke verbindingen, verdedigingswer- ken en troepen bestookt met lichte en zware bommen en machinegeweervuur. Ook militaire objecten te Prevesa en Larissa zijn getroffen. Jachtformaties hebben in scheervlucht het vliegveld van Janina aangevallen en achttien op het veld staande Gloster-toestellen ver- nield. Twee toestellen van hetzelfde type, die tegen onze jagers trachtten op te treden, werden neergeschoten. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd, de bestuuraer kon zich redden door van zijn valscherm gebruik te maken. In Noord-Afrika niets bijzonders. In Oost-Afrika hebben zich in den sector Keren Woensdag den geheelen dag hard- nekkige gevechten afgespeeld, waaraan de luchtmacht aan weerskanten deelnam. Over de Joeba heeft een vijandelijke gemechani- seerde colonne, gesteund door de luchtmacht, Afmoeda bezet. In Kenya heeft onze lucht- verdediging op 9 en 10 Februari vier vlieg tuigen neergeschoten. In den Soedan is nog een Gloster'neerge schoten. De vijand heeft aanvallen gedaan op het vliegveld van Addis Abeba. Negen personen, onder wie twee inboorlingen, wer den gedood, eenige gewond. De schade is zeer gering. In den nacht van 11 op 12 Februari heb ben vijandelijke vliegtuigen eenige bommen op Catania geworpen, zonder emstige schade aan te richten. DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP MALTA. Woensdagmiddag hebben Duitsche gevechts- vliegtuigen eenige aanvallen ondernomen op het eiland Malta. Daarbij ontstonden hevige luchtgevechten waarin drie Britsche toestel len werden neergeschoten. Alle Duitsche toestellen keerden volgens D.N.B. op hun basis terug. DUITSCH GESCHUT BESCHIET DOELEN IN Z. O. ENGELAND. Duitsche batterijen verdragend geschut hebben Woensdagmiddag belangrijke militaire doelen in het zuidoosten van Engeland be- schoten. (D.NjB.) ENGELSCHE SCHEPEN BESCHOTEN. Bij een gewapende verkenningsvlucht heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig Dinsdag ter hoogte van Aberdeen een Britsch konvooi aangevallen. Het vliegtuig wierp verschei- dene bommen naar een koopvaarder van 3000 ton. Het schip kreeg drie treffers in de buurt van de commandobrug. Een sterke rookont- wikkeling toonde dat het in brand was ge- raakt. Een ander Duitsch toestel viel Dinsdag voor de Pentland Firth, de doorvaart tus- schen Noord-'Schotland en de Orkaden, een koopvaarder van 3000 ton met succes aan. Het schip werd aan den scheepswand getrof fen en begon onmiddellijk te zinken. EEN GEMEENSCHAPPELIJKE VERDEDIGING VAN DE VER. STATEN EN CANADA? Laguardia, de burgemeester van New York, heeft, aldus het S.P.T., op een vraag in de Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken herhaald, dat de plannen voor een gemeen- schappelijke verdediging van de Ver. Staten en Canada gereed liggen. Deze plannen heb ben betrekking op de tactische en territoriale vraagstukken en op de samenwerking van het militaire apparaat der beide landen. Op de vraag van senator Clarck, in welke omstan digheden Amerika volgens hem in den oor- BRITSCHE OORLOG,SSCHEPEN TE GIBRALTAR. Naar het agentschap Menpheta meldt is Dinsdagmiddag de Britsche vloot uit de Mid- dellandsche Zee te Gibraltar aangekomen. Het zouden sohepen zijn, die Genua hebben beschoten. Het eskader bestond uit het vlieg- tuig-moederschip Ark Royal, de drie slag- schepen Malaya, Renown en Sheffield, twee kruisers en verscheidene torpedobootjagers. Op een slagschip zouden zich dooden en ge- wonden hebben bevonden. Een ander slag schip had schade aan den commandotoren gekregen. BEZOEK VAN FRANCO AAN MUSSOLINI. Uit Madrid meldt het D.N.B.Tusschen den Caudillo en den Duce zijn, naar officieel bekend gemaakt wordt, op 12 Februari in Bordighera twee uitvoerige besprekingen gevoerd. Aan de conferenties is ook deelge- nomen door den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, die door zijn militairen dienst verhinderd was aan de besprekingen deel te nemen, zond Serrano Suner 'n vriend- schapstelegram, dat door Suner met harte- lijke woorden werd beantwoord. Bordighera is een badplaats aan de Riviera in Noord-ItaliS, op geringen afstand van de Fransche grens. Na de besprekingen is een communique van den volgenden inhoud gepubliceerd ,,Bij de besprekingen die op 12 Februari des ochtends en des middags zijn gevoerd tusschen den Caudillo en den Duce, benevens den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken. Serrano Suner, bleek overeenstem- ming van opvattingen der beide regeeringen ten aanzien van de problemen van Europee- schen aard en van de kwesties, die in deze historischen oogenblikken de twee volkeren interesseeren". FRANCO ALS BEMIDDELAAR. „Een grap der wereldgeschiedenis". Naar welingelichte zijde werd te Berlijn op de vraag van een buitenlandschen journalist, of generaal Franco in Parijs geweest is, ge- antwoord, dat dat stellig niet het geval is geweest. In politieke kringen worden de buitenlandsche berichten, volgens welke Franco tot taak zou hebben als bemiddelaar op te treden ten einde een vrede tusschen Engeland en Italie tot stand te brengen, als „een grap der wereldgeschiedenis" geken- merkt. DE LUOHTAANVAL OP BRITSCH CONVOOI BIJ PORTUGAL. Ten aanzien van den aanval van Duitsche bommenwerpers op den Atlantischen Oceaan waarbij een groot Britsch convooi verstrooid en gedeeltelijk vernietigd werd, verneemt het D.N.B., dat het effect van den aanval nog aanzienlijk grooter is dan men aanvankelijk gedacht had. Bij de achtervolging van het verstrooide convooi kon nog een schip van 5000 ton door rechtstreeksche treffers tot zinken gebracht worden. Het totale verlies van dit convooi bedraagt bijna 50.000 ton, waarvan 29.500 ton tot zinken is gebracht en 20.000 ton in brand geraakt of zwaar be- schadigd is. Het stilzwijgen der Britsche admiraliteit bewijst, hoe zwaar deze slag de Britsche scheepvaart getroffen heeft, aldus het D.N.B. DE POLITIEKE GEVANGENEN IN FRANKRIJK. In een officieele te Vichy uitgegeven mede- deeling wordt naar het D.N.B. meldt gezegd, dat de onlangs uit het intemeeringskamp Pellevoisin naar Valse les Bains overge- brachte geinterneerden voortaan niet meer onderworpen zijn aan de normale tucht, zoo- als tot dusver. Zij werden thans niet meer afzonderlijk in hechftenis gehouden, maar kunnen zy zich als politieke gevangenen in hun verblijfplaatsen vrij bewegen. Deze ver- blijfplaatsen bevinden zich in een hotel. Onder de politieke gevangenen in Valse les Bains bevinden zich o.a. Reynaud, Mandel, Vincent Aureol Doriot, Dormoy en Grurn- bach. De voornaamste beklaagden van Riom n.l. Daladier, Gamelin, Blum en Guy la Ohambre, bevinden zich nog steeds te Bour- rasol in de buurt van Riom. 't Manneke is dart veul moei. Want Dre IH heeft 'm dan ganschen werkdag haarfijn verteld, ze hebben samen de boeken bijge- werkt, den Eeker kreeg z'n dagelijksche training, 't „drukken" van den grootboek, hij kan 't nou tien keer mee den rechter- en zes keer mee den linkerarm, ja we blijven vooruitgaan, maar dan, negen uren om- trent, dan is 't manneke ,,op". Dan ziet Trui 'ns 'n paar keeren veulbeteekenend van den Dre naar de klok, van de klok naar heuren kleinzeun, zucht zoo 'ns ongeduldig, schuifelt mee de klompen net of ze zal opstaan, afijn, dan heeft die goeie ouwe ginnen rust meer, veur den Eeker tot z'n mager neuske, onder den wol ligt! En ligt den sproetenkoning dan eindelijk lijk 'nen vorst onder de dekens en kussels, dat kunde den Dre dverlaten! dan begint Trui fluisterend te foeteren, ,,dat 't 'n ongeperrementeerd schandaal is, om dat bordpampieren kwiebuske zoo af te tobben" en „zal z'er werk van maken bij den dokter! Verlejen week op 'nen avond, als den dag gevorderd was tot Trui's-vijf-minuten-zacht- gesjamfoeter, dan wreef m'n baaske zoo 'ns plazierig in z'n handen en zee, dwars over Trui's ripplementen henen: ,,m'nen Eeker komt er weer lekker in, opa?" ,,Ge bedoelt, Dreke?" ,,In de zaken!" 'k Had moeite den laeh in te houwen. Of er heelegaar ginnen ,,Ouwenbosch" is, ja of er gin Trui in den huis was, zoo royaal, zoo plazierig, zoo handenwrijvend kwam er dat uit: „in de zaken!" Ik zweeg. Knipte 'n onmerkbaar oogske naar m'nen deurzetter. Maar Trui vroeg, meer 'n schel klankske in de stem: „wa- blief? Den Dre keek Trui 'ns lollig aan, knikte heur toen, mee 'n knipoog, iets te vriendelijk toe. „Daar zulde van vegen, kwajongen!" antwoordde Trui: ,,'t manneke is geroepen in den Heiligen dienst en nie in den dieen van de ,,Brabantsche Groentencentrale". Twee felle kleurkes begosten te blinken onder Trui's oogen. Vast knepen heur lip- pen samen, tot 'n neerwaarts gebogen streep: Trui at heur bloed op! Maar Dre HI stak 'n pepke aan, begost op en neer te loopen deur den huis. Hij had iets, den stuggen tiep. Maar teugen dat ge- ijsbeer is Trui niet bestand. Dus vroeg ze 'm na vijf minuten: ,,zitte gij soms mee Ulvenhout. Amico, Da's iederen avond den Dr6 z'n leste werk: 'n half uur te voren zet ie z'n op- kamerke open, dat heeft ie den Eeker zoolank afge- staan, 't kamerke komt dan rap op kamertemperatuur, 't bed daar wordt gewermd mee krui- ken en dan, half tien omtrent, rolt ie den Eeker in 'n deken, z<5<3, dat ge niks meer van 'm ziet dan z'n sproetig stekelskopke, dat moeilachend uit den dekenrol stikt. Zoo draagt Dr6 HI 'm dan, locht als 'n pluimke, de trejen op, naar "t kamerke. „Ik loop daar te denken, Opoeke-van-me...' Toen keek Trui 'ns omhoog, boven heuren bril, liet 't stopwerk even rusten. En 'r oogen> vroegen verontweerdigd,,motte mij hebben soms, aap Maar onverstoord herhaalde den Dre z'nen vriendelijken aanloop van woorden: ,.,ik loop daar te prakizeeren. Opoeke-van-me, dat 't toch eigenlijk nie te pas komt, den Eeker in jouw nachtponnen te steken en jou te laten sukkelen, opoe, mee z'n tekort aan waschgoed!" ^NouEnvroeg Trui wan- trouwend. „Ik rij Zondag 'ns naar den Ouwenbosch en haal daar een-en-ander van zijnen uitzet verom". Trui wou iets zeggen; de kleurkes begos ten te gloeien als kooltjes; Maar den Dre vervolgde toep: „Broeder Overste zal ook wel begrijpen, nou mee dat textielpunten- gepruts, dat den Eeker moeilijk Zaterdags- avonds naar „de HI Coninghen" kan komen, om z'n eigen te verschoonen daar!" Amico, m'nen lever krulde mee al z'n pun- ten teugen m'nen buikwand op. Wat had ie die ouwe Truimui daar vastgezet. Ze bl6ef 'm aankijken, heuren kop in d'hoogte, naar dieen uitgeslepen compagnon van me. 'k Zag haar slikken. Eindelijk had ze 't „Goed! Breng dan van alles tw6e stuks mee, nie meer, verstade! dan kan 'k 't wel redderen!" „Dat klasjeneer ik wel mee Marcus," zee- t-ie luchtig. ,,Daar vqlt wijers niks te klasieneeren; gij doet maar datte, wa-d-ik oe zeg", snibde Trui. Toen boog ze der hoofd weer naar- den schoot vol stopwerk, nie heelegaar content over haar eigen, nie heelegaar gerust op de bedoelingen van haren kleinzeun, teugen wien ze al 'ns meer 't looike moest leggen ,,He, opoe, ge mot me nie zoo afsnaauwen," pruilde-n-ie goeiig-spottend„ge meent er ommers toch niks van." Onmiddellijk glee den strakken trek van wantrouwen van Trui's gezicht. Maar fel sprak ze. .teugen jou is geenen mensch opgewassen!'' In de bedstee lag Trui nog te murmereeren. ,,Denkte da'k 'm nie voel? Da'k nie snap waar ie op aan wil sturen?" ,,Och, Trui, ge wit genogt hoe ons baaske aan den Eeker verknocht is. En als z'n roe- ping echt is, dan... dan valt er toch niks aan te doen." ti „Da's allegaar best meugelijk, maar „Wel te rusten, wefke!" ,,Trek me nie bloot." „Wel te rusten, wijf!" „Sloppfel." 's Zondags spande Dre III de sjees in, na den eten, gong mee 'nen seel boodschappen van Trui fen van den Eeker op pad. „Rije nie meer, opa?" vroeg ie plazierig. ,,Neee, Dre, 'k gaai proppen, man." Ik docht, ik blijf er tusschenuit. 's Avonds kwam ie verom mee den Eeker zijnen koffer en volledigen uitzet. ,,Ik heb z66 gedocht, opoe, en Marcus was 't mee me eens: nou kunde gij meteen den heelen boel nog 'ns nakijken op ripperatie en zoo!" Trui stond geslagen, Simmen stond 'r na- der dan 't lachen. ,,Enen dat heilig beeld...?" vroeg ze; ,,motten daar soms ook knoopen aan gezet worden „'k Was t6ch bezig mee inpakken," ver- ontschuldigde den tiep z'n eigen: „en ik w6£t, hoe ie aan dat beeld gehecht is!" Trui keek naar den Eeker, rrtaar die zat mee kinderlijk plazier naar z'nen koffer te kijken, naar de spullekes, die hij zoo lank had gemist. „Is er mijnen missaal bij, Dre?" ,,Zekers!" ,,En 't vetpotje dat veur 't beeld mot staan? „Ook al!" ,,En m'nen potternoster ,,Astemblief." „Hoe hebt ge die gevonden, Dre?" vroeg den Eeker vol bewondering: „die zal toch...?" „In oewen werktoog, ja! Maar die hong acliter de deur van oew kamerke en ik docht zoo, 'k zal 'ns efkes in den achterzak voelen. ^Mamamaar ge hebt fllles mee- gebrocht!" zee Trui verschrikt. ,,'t Was een moeite," gaf den Dre geduldig ten antwoord. Trui, woedend teugen mij: „wat he'k oe ge- zeed? Jouw?!" ,,Mij? Wanneer?" ,,'Van de week?! Op bed?!" Ik draaide weg, den erf op. 'k Was een weergaren! Van den eenen kant vond ik dat Trui wel 'n bietje gelijk had; van den anderen kant kost ik 'n groot respect veur m'n baaske nie wegdrukken, veur dieen tiep, dieen ver- overeer, die alles naar z'n handje wit te zetten. Daar toch eigenlijk den Eeker uit 't klooster had gehaald mee 'n koud smoesje over textielpunten. Toch den Eeker 'ns ,polsen! En 'n uur later, dan zee ik zoo: „alles is nou weer hier, ee? Eeker?" ,,'k Geloof 't wel, baas." ,,Wat doede nou, als ge beter bent?" Onbegrijpelijk keek ie me aan. „Wablief, baas?" ,,Wat of ge nou doet, als ge beter zijt! Gade dan weer werken op den kloosterhof. ofof blijfde hier, op onze hof?" 't Manneke zag me aan, 'nen diepen groef in 't veurhoofd. Dan zag ie naar Dre in. Dan naar Trui. 't Was efkes heel stil. 't Zweet brak den Eeker uit. Dan beefde z'nen mond en hij bromde ,,Kweetnie." ,;D&&.r wordt ie weer ziek," zee Dre III. „Hou-d-oewen snebbel," zee Trui. Die gong toen den nog nuuwen uitzet prontjes in de kast op stapeltjes zetten. Den Eeker ver- dween, mee z'nen potternoster, onder de dekens. Maar den anderen Zondag, Maria Lichtmis, kregen we bezoek. Na den Zondagschen koffie-mee-koek, als Trui heur beste spullen. na den kerkgank, weer weggeborgen had, 'n wilde sneeuwjacht over den erf werlde, den soep smeuig stond te geuren op de plattebuis, dan kwam, op dat goeie uurke ineens 'n zwarte, veurovergebogen figuur over den witten erf. Blek, onder de kachel, blaifte efkes. Trui zee: „dat lijkt'nen gedstelijke Dre HI kneep z'n oogen 'n bietje dicht, zee: lijkt? 'tis er eenen!" Als den mensch klopte, was ik al bij de deur, gooide den klink om. ,,Kom binnen, kom binnen.., eh... allee, da's broeder Mar cus!" ,,Sjuust," zee-t-ie, mee 'nen vagen lach. Ja, den Marcus is 'nien stillen, ziede. Altij alleen in z'n steeke „de IH Coninghen" of in de akkers van Alvemo, om mee z'n beesten, is deuzen mensch vaneigens nie druk. Zwijg- zaam en ingekeerd. Mager, peezig van den landarbeid. Sterk, stug. 'Nen plichtenmensch, waarop ge bouwen kunt. Wel nie direct 'nen tiep, wien ge smeeken zult lid van de prop- club te worden, maar toch 'nen kwiebus waarmee ge, vooral als boer, rap op oew ge- mak bent. Want boer is ie; en goed! Dat zien wij gaauw van malkaar. Aan de manier waarop zoo eenen in den stal naar de runders ziet, naar 'nen kliek melk in den emmer.Of, mee eenen rapgaanden blik den erf overziet. Ja, vaklui hebben malkaar gaauw deur. „Kom binnen! 't Is hier beter dan buiten." ,,Geren, Dre. Maar zoo'n sneeuwkuike, daar kunnen we wel teugen, man!" Dan: ,,'k heb geren 'nen kwajen Lichtmis; dat veurspelt 'n vroeg en 'n goei veurjaar!" ,,Zoo is 't!" ,,En da's natuurlijk ons Trui!" zee-t-ie har- telijk. Nou, ge kent Trui, amico, dalijk hielp ze den Marcus uit zijnen natgesneeuw- den jas, sloeg zijnen zwarten gleufhoed droog, vroeg of ie gin natte voeten had, want dieen sneeuw dringt overal deur, of ie koffie lustte, koek, sigaren, misschien wel 'n bordeke soep straks. afijn, den eenzamen broeder-boer mocht van Trui alles hebben. Teugen Dre HI zee-t-ie: „dag gladdekker", en die twee twee woordekes leken mij hard op den titel van 't stuk, dat den Marcus hier kwam opvoeren. Dan gong ie naar den Eeker, die al dieen tijd mee glanzend' oogen, 'nen open mond en 'n lachend kopke vol spanning had zitten toezien en afwachten. Die twee, ge kost 't voelen, kenden malkaar goed! Dalijk gong broeder Marcus bij den Eeker zitten, lee z'n hand zachtkes op den Eeker zijnen schouwer, en zee: ,,'t Is stillekes in de II Coninghen, Eeker." Den Eeker keek in gepeins vooruit, knik- kend gong 't kopke op-en-neer en dan zee- t-ie: „d&t geleuf ik, broeder Marcus," Gaauw beter worden, Sjaak!" Den Eeker knikte. Zee: ,,kweet-nie." Maar Marcus gong daar nie op deur; die twee kennen malkaar! „Ge mot de vriendelijke groeten hebben van broeder-overste, van den novicenmeester, van al de postulanten enen van onzen dokter! En of ge weer rap verom komt, mot ik oe van huilie allemaal vragen!" „Jaa... Hebben ze dat gevraagd g'had...?" Allemaal! En hier..., kek 's jonk," - toen nam ie z'nen gebejenboek uit den ach terzak, nam daaruit 'n prenteke, „en hier 'n prenteke, da'k oe geven mot van onzen rector; hq heeft er 'n krachtig gebedeke op geschreven veur spoedige beterschap!" „iHoedikkels mot ie dat innemen?" klonk ineens de stem van Dre IH, die z'n eigen aan de tafel, mee den vuist onder 't hoofd, te verbijten zat. „T Is tooch...!" schrok Trui. ,,Jou krijg ik wel, zee den Marcus lachend. „Wij hebben 't in den Ouwenbosch van de week nog al 'ns over jou g'had!" Toen: ,,gij kwam verlejen week toch twee hansjoppen halen, ee? Veur den Eeker? Nou...? vroeg Dre HI mee prach- tige verwondering. ,,Nou? Man. ge hebt onzen Eeker com- pleet verhuisd!" Onzen Eeker? Ge bedoelt: mijnen Eeker broer!" Toen zweeg Marcus. Hij keek mij, dan Trui 'ns lachend aan. D'n kearel begreep. En hij zee dan: „Dr£ke, 't is mee jou nog altij sjuust als vroeger op ons instituut: ge bent en ge bleft 'nen gladdekker, maar wij kunnen toch nie kwaad op jou worden!" Toen heb ik de lekkerste sigaar uit de kast gehaald die 'k bezat en teugen Marcus ge- _i Jni- sirt/4 Mronr or rnnlf Hulls' DflP zeed: ,,gooi dat end weg en rook deus! Doe me dat plazier!" Broeder Marcus is pas weggegaan teugen den avond. Hij is heel den verderen Zondag onzen gast gebleven. Op 't end heeft den Dr£ de sjees ,.dan maar" ingespannen en z'n teu- genpartij" naar den Ouwenbosch gerejen. Maar zoo, amico, zoo wordt er- op den oogenblik gestrejien om 't Eekerske, dat eer- tijds zoo onaanzienlijke zwerverke, dat woon- wageljonk, opgeropt deur mijnen Dr6 III. Ge zout toch zeggen, ee? Wat mij aangaat, ik hou me buiten deu3 kwestie. Maar hoe 't afloopt...? Kweetnie! Veul groeten van Trui, Dr6 III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRfi. TWEE COMPLOTTEN VAN GRAAN- DIEVEN ONTMASKEBD. Na een langdurig en zeer veel moeite kos- tend opsporingswerk is de Rotterdamsche politie er in geslaagd twee compiotten van graandieven te ontmaskeren, waarbij een aantal arrestaties van dieven en helers is verricht. Sohippersknechts bleken min of meer geregeld graan te stelen uit schepen, die in de Maashaven liggen en langs allerlei kanalen vond dit graan zijn weg naar koo- pers. Zooals meestal bij het ophelderen van mis- drijven had ook deze politiezaak een klein begin. Op een Zondag in het begin van Januari kreeg een surveilleerend agent in de gaten, dat er in de bakkerij van J. H. B. in de Crooswijkbuurt werd gewerkt. Een onder zoek werd ingesteld en toen bleek, dat er graan werd gemalen in een electrischen kof- fiemolen. Een partij van 1700 kg tarwe kon in beslag worden genomen en tegen bakker B. werd proces-verbaal opgemaakt \yegens overtreding van het voedselvoorzienings- "besluit. t De vraag was, waar bakker B. dit graan vandaan had. Hij zeide, toen hem dit door de politie werd gevraagd dat hij het had ge- kocht van een graanhandelaar S. van den Linker Maasoever, die er voor had gezorgd, dat het graan bij hem in de bakkerij was be- zorgd. Bijzonderheden over dezen S. zeide de bakker niet te kunnen geven, ook wist hij niet, waar hij precies woonde en hoe hij pre- cies heette. Rechercheurs van het hoofdbureau gingen daarop op zoek naar den leverancier van het graan S. of hoe hij mocht heeten. In den graanhandel was niemand bekend, die S. heette. He eenige houvast, dat de politieman- nen dan ook hadden, was, dat het graan bij bakker B. was gebracht op een vrachtauto, die behoorde aan een ondernemer van trans- porten op den Linker-Maasoever. Bij ver- schillende expeditiefirma's werd een onder zoek ingesteld en zoo kwam de politie te- recht bij een transportonderneming, die juist op den dag, dat de politie bij haar kwam, een karwei 's rmorgens had moeten verrichten voor een zekeren v. d. S. Er zat aan dit transport, dat begrepen de rechercheurs dade- lijk, een luchtje, want de chauffeur had zich 's morgens heel vroeg, toen het dus nog don- ker was, op een aangegeven plaats moeten melden en zou daar verdere instructies krij- gen. Nagegaan werd nu hoe het met dit transport was geloopen. De chauffeur had om 6 uur bij de Maas haven moeten zijn, maar hij had zich versla- pen en was te laat gekomen. Op de aange geven plaats had hij nog wel een schippers- knecht ontmoet, die hem zeide, dat het trans port reeds was verricht door middel van car riers. Het spoor was dus dood geloopen. De rechercheurs wisten echter den besteller van den vrachtauto op te speuren: een zekeren v. d jS. En ook kwamen zij in contact met diens buurman C. H. Veel wijzer werd de politie niet uit hetgeen deze mannen mede- deelden. Zij hadden het over een partij gerst en mais, die van de Maashaven naar een zij- straat bij de Putschelaan was gebracht voor onbekende lieden. Voor de hulp bij het best el- len van transportmiddelen hadden zij van deze onbekenden 5 gekregen, zoo zeiden zij nog. Nu gingen de rechercheurs op zoek naar het pakhuis en zij vonden een pand, dat hun verdacht leek in de Transvaalstraat. Op hun kloppen werd niet open gedaan, maar zij hadden wel gehoord, dat er iemand binnen moest zijn, zoodat zij zich verdekt in de buurt opstelden. Dit had succes. Na een poosje kwam er een vrachtauto met aardappelen. Eenige mannen verlieten dezen wagen en gingen het pakhuis binnen, waarop de politie hen onmiddellijk volgde. In het pakhuis vond men de mannen v. d. S. en C. H., met wie de rechercheurs eenigen tijd tevoren hun niet veel resultaat hebbend onderhoud hadden ge- had. Voorts bleek in het pakhuis 1250 kg graan te zijn. Het graan, zoo zeiden de mannen in het pakhuis, behoort toe aan den aardappelhan- delaar C. G. En juist was dit verteld, of daar kwam deze aardappelhandelaar het pakhuis binnen wandelen. H\j verklaarde dat het graan toebehoorde aan onbekende mannen, die 'n deel van zijn pakhuis hadden gehuurd. Ondanks deze verklaringen ging de politie er toen toe over om de twee mannen en den aardappelhandelaar in arrest te nemen; het waren de 38-jarige A. v. d. S., de 25-jarige C. H. en de 24-jarige C. G. Het graan werd in beslag genomen. In het hoofdbureau werden de aangehou- denen verhoord, maar er was niet veel uit hen te krijgen. Daarom gingen de recher cheurs nu op zoek naar den verhuurder van carriers, die te hulp was gekomen, nadat de chauffeur zich had verslapen. Zij kwamen terecht bij J. H. O., een verhuurder, die mede- deelde, dat hij aan C. H. drie carriers had verhuurd. Toen moest H. wel bekennen. Hij verklaarde, dat hij met A. M. v. d. W. sedert November in graan had gedaan, waarvan de herkomst duister was. In de duistemis 's morgens werd dit graan bij de Maashaven weg gehaald en al gauw bracht het onder zoek nu aan het licht, dat schippersknechts het graan stalen uit schepen in genoemde haven, 's Avonds werden de leege zakken bij de Maashaven neergelegd en's morgens vroeg werden deze gevuld gehaald. Verscheidene mannen waren bij deze diefstallen en trans- porten betrokken. De politie arresteerde den 35-jarigen smid A. M. v. d. W., die met C. H. in het gestolen graan handelde en voorts den 20-jarigen schippersknecht T. D., den voornaamste dief, die geholpen werd door de schippersknechts J. S. en S. de G. Dit vier- tal met de drie mannen, die eerder waren aangehouden werd naar het huis van bewa ring gebracht. Wlegens verleende hulp van het transpor- teeren en wegens het koopen van het gestolen graan werden nog zes mannen aangehouden, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt, waar- na zij op vrije voeten zijn gesteld. In totaal, althans voorzoover de politie kon nagaan, heeft dit complot 10 ton graan gestolen en verkocht. De politie dacht nu, dat zij de zaak tot op- heldering had gebracht, maar toen de ge- arresteerden werden geconfronteerd met den bakker B. uit Crooswijk, bij wien het spoor was begonnen, bleek, dat er nooit contact was geweest tusschen den bakker en deze lieden. Men had dus wel een dievencomplot ontmaskerd, maar bij toeval een ander. dan waamaar werd gezocht. Er moest dus nog een complot zijn en daar om begon het speuren van de politie opnieuw en ook nu weer begon men bij het uitgangs- punt, den bakker in Crooswijk. Zoekende naar den leverancier van den bakker, die S. v. d. S. of wat daarop geleek, moest heeten, kwamen de rechercheurs nu terecht bij den 33-jarigen W. S., die een handel in zaad dreef aan den Linker-Maasoever. Deze man was vroeger graancontroleur geweest en had vele connecties in den graanhandel. Deze S. werd met den bakker geconfronteerd, die hem herkende. Het onderzoek wees nu uit, dat S. al eenige maanden gestolen tarwe en ander graan kocht, dat uit schepen uit de Maashaven kwam. Nu werden gearresteerd S. en de 40- jarige C. v. O., de 56-jarige P. G.. de 48- jarige F. S. en de 36-jarige H. de G. De laatste vier stalen en vervoerden het graan, dat werd opgeslagen in de zaak van S. Bij dezen laatste kon in beslag worden genomen 2000 kg mais, gerst en tarwe. Het tweede complot was nu dus ontmaskerd. S. finan- cierde de zaken en de anderen zorgden voor het stelen en voor de transporten, die steeds in de duisternis 's morgens vroeg geschiedden. Nadat kon worden vastgesteld, dat S. aan bakker B. 700 kg tarwe had verkocht, wer den ook deze bakker en zijn knecht de 18- jarige J. E. gearresteerd. Het tweede com plot, waarvoor evenals van het eerste, zeven mannen zijn gearresteerd, heeft, volgens het onderzoek, 15 ton graan gestolen en verhan- deld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6