KRUSCHE De geldige Bons KKou - Griep - Pijn Burgerlijke Stand TERNEUZEN, 14 FEBRUARI 1941. HOEK. AXEL. KLOOSTERZANDE. Veertig jaren electrisch licht te|Terneuzen. Rheumatische pijnen Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij aitijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijhhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. vuur bestookt en emstig beschadigd. Tijdens een luchtgevecht is een vijandelijk, twee- motorig vliegtuig neergeschoten. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Op Malta is het vlie-gveld Mikabba door onze bommen- werpers aangevallen. In Noord-Afrika hebben vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps offensieve acties ten uitvoer gelegd tegen een concentratie van troepen, oprukkende colonnes en een vlieg- veld van den vrjand. In Oost-Afrika zijn in de zone van Keren felie aanvallen van den vijand, gesteund door een luchtbombardement, duidelijk afgeslagen door onze tegenaanvallen. De luchtmacht heeft moedig onze troepen gesteund geduren- de hun heldhaftige verdediging. In den Bene- den-Soedan, in de zone van de rivier de Omo, hebben onze troepen vijandelijke colonnes af- geslagen, die talrijke dooden en gewonden op het terrein achterlieten. In den nacht van 11 op 12 Februari heb ben vijandelijke vliegtuigen eenige bommen en talrijke lichtfakkels op het eiland Rhodos neergeworpen. Twee vrouwen en een knaap werden gedood. Eenige schade werd aan woningen aangericht. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt is het kantoor der Kamer van Koop- handel en Fabrieken alhier, dat juist op datum 20 jaren geleden gevestigd werd in het perceel Lange Kerkstraat 11, verplaatst naar het door de Kamer gestichte nieuwe gebouw aan de Burgemeester Geillstraat naast het Kantongerechtsgebouw bij de Markt. De Kamer was door toeneming der werkzaamheden uit het in gebruik zijnde gebouw gegroeid. Bijzondere omstandigheden waren, naar we vernemen, oorzaak van de verplaatsing van het kantoor naar het nieuwe fraaie en doelmatig ingerichte gebouw aan de Burgemeester Geillstraat, waarmede onze stad is verrijkt en dat een sieraad is voor de omgeving. We vermoeden dat er binnenkort aanleiding zal zijn om op de in gebruik- neming van dit nieuwe gebouw nader terug te komen. AUTOBUSDIENST TERNETJZENZELZATE. Wij verwijzen de lezers naar de in dit num mer voorkomende advertentie van den Auto- busdienst TerneuzenZelzate, waarin wordt aangegeven de gewijzigde dienstregeling. Het publiek wordt voorts opmerkzaam gemaakt, dat vanaf Maandag 17 Februari a.s. geen retourbiljetten meer worden uitgereikt. De reeds uitgegeven retourbiljetten blijven gel- dig tot 15 Maart a.s. WINTERHULP NEDERLAND. De Veilig-Verkeersac.tie. Om aan de Verkeersactie in verband met de a.s. Winterhulp-collecte op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Februari zoo groot mogelijke be- teekenis te geven, kan nog meer en zal ook meer verricht worden dan datgene, waarop wij onlangs wezen. Daarvoor is de hulp noo- dig van verschillende particulieren; in de eerste plaats van verschillende ondernemin- gen, winkels, magazijnen, enz. In eenige der grootste plaatsen in ons gewest, Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee, Terneuzen, Oost- burg, Hulst, zijn eenige zaken uitgenoodigd een dtalage-reclame op het gebied van het verkeer in te richten en sommige hunner hebben reeds toezeggingen daartoe gedaan. Zij steunen daarmede de Winterhulpactie, die deze week in het teeken van het verkeer wil stellen; de naam van den collectedag als „Dag der Politie" zegt dat reeds. Natuurlijk is ook een regelrechte Winterhulp-etalage heel wel- kom. Dan zijn er de scholen. De jeugd van heden, dat zijn de volwassenen van morgen. De hoofden van alle scholen voor L.O., U.L.O., M.U.L.O., Middelbaar en voorberei- dend Hooger Onderwijs kunnen uitnemend helpen, indien ze in of buiten het schema van den lesrooster de leerlingen wijzen op de groote belangrijkheid van het getrouwelijk opvolgen zoowel van de wettelijke voorschrif- ten, waarop de straks te koop aan te bieden steekspeldjes doelen, als van de gedrags- lijnen, welke wellevendheid en usantie bij het verkeer op den weg eischen. Er is niemand, wien dit niiet ten goede komt. De Winterhulpactie heeft in de eerste drie maanden van haar bestaan ongeveer drie millioen gulden bijeen gebracht. Er zijn nog ettelijke millioenen meer noodig. Geeft wat«. ge kunt Voor arme landgenooten, Hun zij gegund Wat gij reeds hebt genoten. Schenkt daarom mild, Om 't lijden te verzachten. De nood zij dan gestild Vervuld het blij verwachten! RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Januari is alhier aan het Rijkspostkantoor ingelegd f 33.840,19 en terugbetaald 70.747,39, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 36.907,20. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- droeg 17. LUXOR THEATER. „Hoera! ik ben papa." In tal van blijspelen of kluchten zoowel van het legitieme tooneel als op het witte doek heeft men te maken met het kind en de moeder, maar is de vader zoek. Hier zijn er het kind en de vader, Peter Ohlsen, maar is ,,Mammie'' er niet. Dat wil zeggen, zij is zoek voor papa, die in zijn onbezorgden studententijd af en toe den .Casanova" uit- hangt. Een vluchtig, en spoedig door hem volkomen vergeten avontuur op een gemas- kerd feest, door het meisje au serieux ge- nomen en ook van grimmigen emst geble ven, door het kind dat den fuivenden student in herinnering gebracht: het kind dan een jaar of vier wordt hem thuisbezorgd. Spoedig is ook de niet-herkende Moeder het gezin komen aanvullen, in de vermomming van kinderjuffrouw. Deze mystificatie kan gehandhaafd worden, want ook het kind kent zijn „Mammie" niet. Wei is de vader van Ohlsen in het complot. Langs den gebruikeljj ken weg, dien van ontluikende liefde, den weg van ,,een lach-en- een-traan", huppelt de film naar het geluk kige einde voor alien. Niet te sentimenteel zal men vragen Och ja, zeker, men moet wat sentimentaliteit BROOD EN GEBAK. Bons 2 (broodkaart), geldig Febr. (event. 23 Febr.) tot 16 Bons 3 (broodkaart), geldig van 17 tot 23 Febr. (event. 2 Maart) elke bon voor 100 gram brood of 1 rantsoen gebak. Bons 4 (bloemkaart), geldig tot 23 Febr., elke bon voor rantsoen brood of gebak. BLOEM OF MEEL. Bons 4 (bloemkaart), geldig tot 23 Febr., voor 35 gram tarwebloem of -meel, boekweitmeel, roggebloem of -meel, of zelfrijzend. bakmeel. SUIKER: Bon 06 (alg. distributiekaart), geldig van 17 Febr. tot 16 Maart, voor 1 kg suiker. THEE OF KOFFIE: Bon 02 (alg. distributiekaart), geldig tot 16 Maart, voor 50 gram thee of 125 gram koffie. BOTER, MARGARINE ENZ. Bon 03 (botenkaart en vetkaart), gel dig tot 16 Febr. (event. 23 Febr.), voor 250 gram boter of margarine, of 200 gram vet. Bon 02 (boterkaart en vetkaart), gel dig van 17 tot 23 Febr. (event. 2 Maart), voor 250 gram boter of margarine. KAAS. Bons 19, 32, 45 en 58 (alg. distributie kaart), geldig tot 23 Febr., elke bon voor 100 gram kaas. EIEREN. Bon 04 (alg. distributiekaart), geldig tot 16 Febr. (event. 23 Febr.), voor 66a ei. Bon 05 (alg. distributiekaart)geldig van 17 tot 23 Febr. (event. 2 Maart) voor 66n ei. VLEESCH. Bons 01 vleesch (vleeschkaart), gel dig tot 16 Febr. (event. 19 Febr.), Bons 02 vleesch (vleeschkaart), gel dig van 17 tot 26 Febr. (event. 1 Maart) elke bon voor 100 gram vleesch met been of een rantsoen vleeschwaren. Bon 01 worst, vleeschwaren (vleesch kaart), geldig tot 16 Febr. (event. 19 Febr.); Bon 02 worst, vleeschwaren (vleesch kaart), geldig van 17 tot 26 Febr. (event. 1 Maart); elke bon voor een rantsoen vleesch waren. PEULVRUOHTEN. ('Nieuwe bon onbekend.) GRUTTERSWAREN. Bon 92 (alg. distributiekaart), geldig tot 21 Febc., voor 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstegries of gruttemeel (gemengd meel). Bon 57 (alg. distributiekaart), geldig tot 21 Febr., voor 250 gram haver- mout, havervlokken, haverbloem, aardappelmeelvlokken, gort, gort- mout of grutten. Bon 44 (alg. distributiekaart), geldig tot 21 Febr., voor 250 gram goct, gortmout of grutten. Bon 31 (alg. distributiekaart), geldig tot 21 Febr., voor 100 gram vermi celli, macaroni of spaghetti. Bon 87 (alg. distributiekaart), geldig tot 21 Febr., voor 100 gram maizena, griesmeel, sago of aardappelmeel, of een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. ZEEP. Bon 01 (alg. distributiekaart), geldig tot 23 Febr., voor 150 gram toilet- zeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep, 200 gram zachte zeep, 250 gram zeeppoeder. of voor zoover voorradig 125 gram zeep- vlokken, 250 gram zelfweckende waschmiddelen of 200 gram, vloei- bare zeep. Bon 117 (scheerzeepbonnen), geldig tot 30 April, voor 50 gram scheer- zeep of voor zoover voorradig een tube scheercreme dan wel een pot scheerzeep. PETROLBrtJM- Petroleumbon 8, geldig tot 23 Febr., vocr 2 liter petroleum. Petroleumbon „D" (uitsluitend voor verlichting in de huishouding), gel dig tot 23 Febr., voor 2 liter petro leum. BRANDSTOFFEN. Bons 11, 12 en 13 (haardenenkachels) en bon 25 tot en met 32 (centrale verwarming), geldig tot 28 Febr., elke bon voor sen eenheid vaste brandstoffen. Gedurende het tijdvak van 1 t/m28 Febr. komen voor eenzelfde hoeveel heid in aanmerking de bons, ge- merkt brandstoffen, e£n eenheid, vierde periode" en „cokes, ebn een heid, vierde periode". De aandacht wordt er op gevestigd, dat de geldigheid der nieuw vastge- stelde bonnen eerst ingaat op Maandag inplaats van. Zaterdag a.s. wat zoetheid op den koop toe nemen. Maar ook dan nog blijft ons oordeel onverzwakt: een mooie film! KERNCOMMISSIES IN ZEELAND. GEKN ST ALLEERD. Welke taak en bevoegdheid zij hebben. Woensdag heeft in de raadszaal te Goes het lid van Ged. Staten van Zeeland de heer A. D. F. v. d. Wart de door Ged. Staten benoem- de kerncommissies tot het omtwerpen van streekplannen enz. ge'installeerd. Spreker dankte alle heeren voor het aan- nemen van hun benoeming. De noodzakelijk- heid tot het vaststellen van streekplannen is in het geheele land erkend. Ook in Zeeland is men met deze plannen begonnen. Spreker wijst in dit verband op het streekplan van Walcheren (het kustplan van Zeeuwsch- Vlaanderen kan niet als een gewoon streek plan worden beschouwd). Ged. Staten, het groote belang van zulke plannen voor geheel Zeeland erkemnende, hebben daarom zes Kern commissies gevormd. Zeeland is door de stroomen zoodanig verdeeld, dat de zes deelen als het .ware door de natuur zelf aan- gewezen zijn, n.l. West Zeeuwsch-Vlaanderen, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland, Tholen met St. Philipsland en Schouwen-Duiveland. Als voorzitter van elke kemcommissie is door Ged. Staten de heer Van der Wart aangewezen. Leden der kerncommissie Walcheren zijn voorts de heeren: M. Dr. R. W. Graaf van Lynden te Koudekerke, C. A. van Wbelderen, burgemeester van Vlissingen, K. Fabius, bur gemeester van Oostkapelle (secretaris) en P. J. Elout, wethouder van Domtourg. Van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen: A. I. Leenhouts, burgemeester van Retranchement, J. Mijs te Oostburg, Jhr. L. E. D. S. von Bonninghausen tot Heringhaven, burgemees ter van IJzendijke (secretaris) en L. van Dijk te Schoondijke. Van Oostelijk Zeeuwsch-VlaanderenMr. Dr. C. J. M. A. van Rooy, burgemeester van Hontenisse, Lr. J. van Waes te Sluiskil, Mr. W. E. M. Seydtlitz te Hulst (secretaris) en H. A. A. Baron Collot d'Escury te Klooster- zande. Van Zuid- en Noord-Beveland: M. W. van Arenthals te Kats, A. A. Elenbaas, burge meester van 's-Heer Arendskerke, Ir. W. Kakebeeke te Ralland-Bath (secretaris) en Mr. J. A. A. Famsen v. d. Putte te Goes. Van Schouwen-Duiveland: J. Vriesendorp van Renesse te Renesise, Jhr. A. van Citters, burgemeester van Burgh, H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk en Mr. W. Nieuwenhuijse te Zierikzee (secretaris). Van Tholen en St. Philipsland: Mr. H. H. Schuller, burgemeester van St. Maartensdijk (secretaris), L. J. van Nieuwenhuijse te St. Philipsland, A. J. Bierens te St. Annaland en M. A. J. v. d. Hoeven, burgemeester van Tholen. De heer Van der Wart wees vervolgens op de oorzaken, die een streekplan noodzakelijk maakten, zooals de enorme toename van het snelverkeer, de lintbebouwing, enz. Het heeft wel wat lang geduurd, eer de wetgever het streekplan aanvaardde (1931). Vroeger ging het zoo, dat een straat werd aangelegd, als eenige zekerheid^van bebouwing bestond. Was de straat er, dan bouwde men in zekere mate, zooals men wilde. Troostelooze wijken ont- stonden wanproducten, die ook in Zeeland te vinden zijn waarbij ook de gezondheids- zorg over het hoofd werd gezien. In 1901 kwamen er reeds eenige verbeteringen in de wet. Als punt van uitgang werd vastgelegd de bestemming der gronden in een uitbrei- dingsplan. 'Het cntwerpen van een streek plan heeft geen ander doel dan het aangeven van de bestemming der gronden. Zulk een plan is nu ook noodig. Wij moe- ten rekenen met een uitbreiding van het snel verkeer na den ooriog. Door aanleg of ver- breeding van wegen ontstond in vele gemeen- ten een leelijke toestand. De meeste gemeen- ten hadden geen uitbreidingsplan, zoodat men maar aan de wegen ging bouwen. Deze toe- stand is behalve leelijk ook gevaarlijk (ver- keersongelukken)De lintbebouwing is ook duur voor den aanleg van gas, water, enz. op- halen van vuil, politietoezicht en schaadt het natuurschoon. De ontwerpers van een streekplan moeten de bestemming der gronden zien uit een cul- tureel, economisch, demografisch en geogra- fisch oogpunt. De mogelijkheid moet worden geschapen om de welvaart der bevolking te verhoogen. Een streekplan heeft dus een sociaal doel. Bij een streekplan, dat dus voor een geheele streek dient, zal de gezichtsein- der der gem eente bestu ren dien en te worden verruimd. De saamhoorigheid, de saamge- bondenheid zullen worden ontwikkeld. iSpreker deelde vervolgens mede, dat voor elke commissievergadering de inspecteur der Volksgezondheid, afd. Woningbouw, zal wor den uitgenoodigd, evenals de Directeur-inge- nleur van den Rijkswaterstaat en de hoofd- ingenieur van den Prov. Waterstaat. Later komt aan de orde de benoeming van deskun- digen op het gebied van landbouw, veeteelt, industrie, handel en verkeer, vertegenwoor- dlgers van de colleges van Burg, en Weth. enz. Voorloopig zijn de kerncommissies van propagandistischen aard. Alleen de kem commissie Walcheren, waar het streekplan nog slechts wacht op de goedkeuring van de Haagsche autoriteiten, heeft thans reeds een verder gelegen taak. Zij zal Ged. Staten moeten adviseeren over de gemeentelijke uit- breidingsplannen alsmede over de komende grenswijzigingen, die zich hier zullen voor- doen. De kerncommissie heeft ten slotte tot taak Ged. Staten zelfstandige adviezen uit te bren- gen over de haar opgedragen taak. Moeilijkheden zullen er ongetwijfeld komen. Maar spreker twijfelt er niet aan of deze zul len met goeden wil te overwinnen zijn. Nadat was gepauzeerd, sprak Jhr. De Ranitz, inspecteur der Volksgezondheid te Middelburg, over het streekplan Walcheren. Hier is het voorbereidend werk practisch gedaan en was de ooriog niet gekomen, dan zouden de plannen reeds ter inzage gelegen hebben. Zij zullen nu, o.a. door den weder- opbouw van Middelburg eenigszins gewijzigd moeten worden. Het plan voor den wederopbouw van Mid delburg is zoo goed als gereed. Spreker heeft gegronde hoop, dat spoedig het streekplan Walcheren zal gewijzigd kunnen worden. Spreker zette daaraa uiteen, hoe het streek plan Walcheren is ontstaan en het vele voor bereidend werk, dat daarbij verricht moest worden. Een analyse van het wonen. leven, werken en het verkeer in de streek is ge maakt. Een prognose is onmisbaar, daar de toekomst van het streekgebeuren zooveel mogelijk dient te worden benaderd. Land- bouw-veeteelt, industrie, verkeer, het is alles bestudeerd en de resultaten zijn in het rap port neergelegd. Zoo betrouwbaar mogelijk is vastgesteld, hoe Walcheren er in de toe komst uit zal zien, hoe de bevolking zal zijn samengesteld enz. Daarbij is onderscheid ge maakt tusschen de steden, de randgemeenten en het platteland." De soeiale toestanden en vechoudingen, de industrieele mogelijkheden, de leeftij'dsopbouw, geboorte- en sterftecijfers, het vruchtbaarheidscijfer enz., het werd alles door spr. besproken. Uit dit alles is af te lei- den de woningbehoefte en de woningreserve, de soort van woningen de scholenbouw enz. Ook is aandacht gesohonken aan recreatie- terreinen (speelweiden, sportvelden enz.). Zoo kan men een harmonische structuur be- reiken. In dit verband wees spr. er op, dat de land'bouwbedrijven op Walcheren te klein zijn, om economisch loonend te zijn. De gemiddel- de bedrijfsgrootte daalt nog steeds. Indus- trialisatie kan alleen uitkomst brengen. Ten slotte behandelde spr. het verkeers- vraagstuk op Walcheren. Het begrip streek- eigene moet, aldus spr., minder theorie en meer pcactijk worden. De bevolking van Zee-- land te laten leven, wonen en werken in een schoon gewest, is het doel van de kerncom missies. Gemeenteraad. In de op Maandag a.s., des namidda-gs 3 uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun- ten in behandeling; 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot aansluiten bij de N.V. Waterleiding Zeeuwsch-Vlaanderen. 4. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1940. 5. Idem voor den dienst 1941. Het Centrum. ,3ruidegom in angst". De regisseur Heinz RUhmann weet geestig en met veel esprit het oude verhaal van de ,,'Hoed van Italiaansch stroo" nieuw leven in te blazen. Fransche ondeugendheid en Duit sche humor maken er zoo iets komisch van dat een zaal met lichtelijk verbijsterd publiek van de eene lachdavering in de andere valt. De piquanterieen zijn niet van de lucht, nu eens is het een Strookje kant van de onder- jurk van een coquet kamermeisje, dan weer een opmerking, die na een seconde stilte plot- seling begrepen wordt, of een gestoord entre- nous'tje, dat meer beloofde dan het wel toonde. De presentable van sterren, titel en mede- werkende is al direct zeer origineel. Een man met een draaiorgel zingt een draak van een verhaal met een monotoon en toch plezierig refrein, dat met behulp van primitieve teeke- ningen alle noodige bijzonderheden van dat, wat komen gaat, geeft. Even later gaat het publiek zelf in de film meespelen. „Stel je voor, dat jij ik was", zegt RUhmann en tien minuten lang ondergaan de menschen in de zaal de meest zonderlinge ge- waarwordingen. Maar genoeg, men zal het zelf kunnen mee- maken hoe een hoogst amusante film in elkaar wordt gezet en eenige prettige uren doormaken. Toen hedenmorgen de 65-jarige timmerman M. de Koster op weg was voor het maken eener lijkkist, is hem een zeer ernstig ongeluk overkomen. Ter hoogte van den Boudelodijk nabjj ,,het oliekot" was men bezig met het rooien van boomen, waarvan er een op het punt stond neer te vallen. De met het rooien bezig zijnde werklieden waarschuwden De Koster, doch deze schijnt, vermoedelijk ten- gevolge van zijn hardhoonendheid, deze waar- schuwing niet gehoord te hebben. Het ernstige gevolg was, dat De Koster den vallenden boom op zich kreeg. De ge- troffene is tengevolge van dit ongeval even later overleden. Het gevolg van verboden vervoer. Naar we vernemen heeft ter hoogte van Rustwat een treffen plaats gevonden tus schen een Belg, die een partrjtje graan ver- voerde van 10 kg, en rijksambtenaren. De Belg moet hierbij zoodanig gewond zijn, dat dokter Caspari hem heeft moeten ver- binden. Uitslag verkooping. Ten behoeve van de familie Vinkede Feijter werd door Notaris Fanoy, in het Hotel ,,De Linden" alhier, geveild een woon- huis met aanbehooren, schuur en erf. Kooper werd den heer A. Wullaert te Kloosterzande voor de som van f 4800. AXEL. Huwelijks-aangiften. 3 Jan. Francois Deij, oud 27 j., jm. en Janneke Dieleman, oud 21 j., jd. 16 Jan. Franciscus Florent Vermoet (van Sas van Gent), oud 31 j., jm. en Elsa Maria Scheijven, oud 19 j., jd. Huiwelijks-voltrekkingen. 16 Jan. Francois Dejj, oud 27 j., jm. en Janneke Dieleman, oud 21 j-, jd. Geboorten. 4 Jan. Adriana Francina, d. van Joost Johannes Lindhout en van Janna Leun- tje Buijze. 7 Jan. Maria Coleta Camilla, d. van Eugene Albert Maas en van Emma Julia Lippens. 9 Jan. "Maria Mathilda Ooleta, d. van Alphonse Henri de Bock en van Anna Clementina Seghers. 12 Jan. Neeltje Dingena, d. van Marinus den Engelsman en van Neel tje Goossen. 16 Jan. Frans, z. van Comelis van de Velde en van Magdalena Verschelling. 17 Jan. Magdalena Adriana, d. van Jacob Goossen en van Geertrui Riemens. 18 Jan. Santina, d. van Martinus van Doeselaar en van Pieternella de Visser. 23 Jan. Louis, z. van Jan de Feijter en van Dina de Feijter. 24 Jan. Andresina, d. van Jacobus Pieter Vis ser en van Hilda Anna Buma. Overlijden. 5 Jan. Maria Wilhelmiua van Wijck, oud 64 j., wed. van Andries Over- dulve. Janneke Dieleman, oud 77 j., wed. van Pieter de Feijter. 8 Jan. Levinus de Putter, oud 66 j., wedn. van Catharina Jacoba Cor nelia de Regt. 10 Jan. Catharina Adriana Faas, oud 52 j., echtg. van Adriaan Oppeneer. 15 Jan. Jan de Smidt, oud 86 j., z. van Abra ham en van Metje Meeusen. (Ax. Crt. 1901 ISlPebruari 1941. De eerste gemeente In Zeeland. Het is ongeveer een halve eeuw geleden, dat, bij het voortschrijden der techniek, door de technici werd uitgezien naar kleinere plaat sen in ons land, waar men met eenig ujtzicht op succes gas- of electriciteitsbedrijven kon stichten. Ook bij het gemeentebestuur van Terneuzen kwamen verzoeken in tot het verleenen van concessie voor het stichten van een gasbedrijf (er was daarin sprake van verschillende soorten gas), welke verzoeken wel de aan dacht hadden van den gemeenteraad, doch Overal op de wereld waar aan geleden werd, heeft Kruschen zijn weldadige werking bewezen. Neem toch 66k onder voortdu- rende controle van scheikun- dige-apotheker G. J. Logger Bij apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41 aanvankelijk bleef het bij' het inzenden der verzoeken en kwam er van een verdere uit- werking niets, tot eindelijk in het jaar 1896 nevens de verzoeken om concessie voor het stichten van een gasbedrijf ook een verzoek inkwam om concessie te verleenen voor het stichten eener electrische centrale om de kom der gemeente te voorzien van electrische energie voor licht en kracht. Toen kwam er schot in deze eerste teeke- nen van een modemer inrichting onzer stad. Tot dien tijd was overal elders edrst het gas aan de beurt geweest en kwam daama de electriciteit, doch onze gemeenteraad besloot, na wikken en wegen, waarbij zich toen vooraJ aanhangers van het oude van een tegenover- gestelden kant lieten zien, de gasperiode over te slaan en ineens het meest moderne te aan- vaarden. Er werd besloten aan de adressan- ten, de heeren Ir. Hofstede Crul en Ir. Wil- link, concessie te verleenen voor het vestigen eener electrische centrale voor het leveren van electrische energie voor licht en kracht. Maar zij die vermeenden, dat men toen spoedig maar aan een knopje zou hebben te draaien om zich te verlustigen in een helder- der en zuiverder licht dan dat der diverse petroleumlampen, die destijds in gebruik wa ren, hadden zich vergist. De heeren conces- sionarisisen, die in dien tijd met hun verzoe ken kwamen, trachtten wel de baan voor het nieuwe te effenen, doch zij, die technici, wa ren niet voornemens zelf tot de exploitatie over te gaan. EJenmaal de concessie in hun be- zit, werd dit voor hen een handelsobject, om dat over te doen aan financieel krachtige maatschappijen, die genegen zouden blij ken de concessie over te nemen en de exploitatie te ondernemen. Zoo verliep er weer een geruimen tijd, eer iets werd gehoord, tot ten slotte den ge meenteraad een verzoek bereikte am de con cessie te mogen overdragen aan de Indus trieele Maatschappij te Amsterdam, een naamlooze vennootschap, die reeds dergelijke bedrijven en een waterleidingbedrijf exploi- teerde. De overdracht der concessie werd goedgekeurd en eerst toen kregen de plannen vasten vorm. Een terrein gelegen tusschen de Tholene- straat en de Van Bovenstraat werd aange- kocht voor het vestigen der centrale en voorts werd aangevangen met het bouwen van het net. 'Maar toen het zoover was, kwam er, zoo als men dat hij alle nieuwigheden kan erva- ren, verzet uit de burgerij en verschillende nummers van ons blad uit die dagen bevatten Ingezonden stukken met waarschuwingen tegen de gevaren, die uit het spannen van het bovengrondsch electrisch net zouden voortspruiten en vooral ddar, waar steunpun- ten voor het net werden gezocht aan wonin gen. Ook het binnenshuis ontvangen van electrischen stroom werd niet zonder gevaar geacht en de schrijvers meenden, dat onge- lukken niet konden uitblijven. Van een en ander was het gevolg, dat de inwoners inderdaad met eenige bezorgdheid dat spinneweb van draden boven de sitraten zag spannen. Maar... de concessie was ver- leend, men was scheep gegaas en moest dus varen. Nu vsrlieze men niet uit het oog, dat het overgroote deel der burgerij het bestaan van electriciteit alleen met name kende en dat men inderdaad ook wel eens in de couranten las van ongelukken door electriciteit teweeg- gebracht. De concessicnaresse liet echter die uitgesproken meeningen hun loop, zij ging met haar arbeid door en wachtte haar tijd af. Op 15 Februari van het jaar 1901 zou de electrische verlichting officieel in gebruik worden gesteld. Den avond te voren noodigde de Directie der Industrieele Maatschappij een aantal in- gezetenen op de bovenzaal van het Hotel Centraal", waar door den heer Van de Volckere, onderwijzer te Vlissingen, die een bijzondere studie van de electriciteit en hare toepassing had gemaakt, een lezing gehouden werd over de electriciteit, waarbij hij aan- toonde, dat vooi" de verschillende gevaren, die men hier, blijkens de uitlatingen in de pens en in gesprekken, duchtte geen aanleiding bestond, natuurlijk mits men de te geven voorschriften in ac'ht nam en zich niet tot onv'oorzichtighedien liet verleiden. Op 15 November 1901 waren op uitnoodi- ging van de Directie der Industrieele Maat schappij des avonds in de machinezaal der nieuwe centrale aanwezig het gemeentebe stuur met de leden van den gemeenteraad en verscbillende plaatselijke rijks- en provinciale autoriteiten, benevens der pers, die daar door den president der maatschappij, de heer Van Barneveld Kooij Jr. werden verwelkomd. Door den heer Ir. E. van Erven Dorens, te Amsterdam, ontwerper der electrische cen trale, werden daaromtrent aan de aanwezi- gen verschillende technisehe bijzonderheden uiteengezet, waarna tot beziehtiging der wer ken werd overgegaan. In de machinezaal teruggekeerd, noodigde de heer Van Barneveld Kooij den waarnemen- den burgemeester, den heer P. Moes, uit, voor de eerste maal de straatverliohting in Ter neuzen te ontsteken. Het bleek, dat Z.Bd. Achtb. den vorigen dag bij den eersten direc- teur, den heer Van Campen, goed in de leer was geweest, want hij vervulde dien avond zijn taak als lantaamopsteker zonder fout, door het overhalen van drie paren handels. Te voren hield hij een toespraak, waarin hij zijn tevredenheid over de installatie uitsprak en zijn voldoening betuigde, dat hem de eer beschoren was, deze voor de gemeente be- langrijke installatie in gebruik te nemen. Daarna werd het gezelschap door de direc tie der maatschappij genoodigd tot een samen- zijn in het „Hotel des Pays-Bas". De weg daarheen was thans verlicht met de electri sche gloeilampen, die een groote verbetering tegenover de vroegere petroleumlantaame beteekenden. Voor het hotel was een eere- poort opgesteld van groen, die kwistig met gekleurde electrische lampen was opgesmukt en veler bewondering trok. Tijdens het samenzijn in de bovenzaail, dat werd opgeluisterd door de Becker-kapel uit Vlissingen, wetxlen verschillende toespraken gehouden, gewijd aan het feit van den avond. De pers kreeg in een daarvan een niet zoo zeer boos bedoelde veeg uit de pan van de Directie, wegens de minder enthousiaste ar- tikelen en ingezonden stukken, die over de stichting in ons blad verschenen' waren. We i kwamen later in de gelegenheid daarop te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2