u CFMFFM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH'VLAANDEREN De man die lachte No, 10.177 WOENSDAG 12 .FEBRUARI 1941 81e Jaargang Binnenland Feuilleton Semeente TERNEUZEN. Voorschriften ten behoeve van bezitters van particuliere tuinen. UZENSCHE COURANT m. m-.m w.n 1 tot 4 resrels f 0.82% Voor elken regel ABONNHMENTSPRUS: Binnen Terneuzen 1,42 per 3 maanden - maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar overige P» 3 <r. per p... - Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeetster: N.V. Firma P. J- VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,82% - Voor elken regel meer 0,20%. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelkop verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de mtgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Ontelgening. Burgemeester en Wethoudors van Ter neuzen brengen ter openbare kennis, da t de Algemeen Gemachtigde voor den Weder- opbouw vocmemens is over te gaan tot ont eigening ten name van de gemeente Terneu zen en gedeeltelijk ten name van bet Ryk waterstaaten ten be-hoeve van den Weder- opbouw van deze gemeente: a. van een aantal perceelen gelegen aaci of nabij de Vlooswijkstraat, de Schoolweg en de Kerkhoflaan aldaar; b. van een aantal perceelen behoprende tot bet plan Sluiski-l-Oost en Sluiskil-Bene- denweg in deze gemeente; dat hy na onteigening van deze perceelen en na berverkaveling daarvan zooveel moge lijk aan de onteigenden nieuwe perceelen wil toewijzen; dat een lijst van de te onteigenen perceelen, een lijst van de daarop rustend'e bypotheken, kaarten, waarop de te cnteigenen perceelen zijn aangeduid en een kaart, aangevende de herverkaveling en de toewijzing van de nieuwe perceelen gedurende een termijn van tien dagen, voorafgaande aan na te noemen zittingsdag ter seoretarie dezer gemeente kosteloos voor een ieder ter inzage zullen liggen; dat 66n of meer vertegenwoordigers van den Algemeen Gemachtigde voor den Weder- opbrouw op Dinsdag 25 Februari a.s. voor de perceelen hierboven onder a vermeld te 11 uur, en voor die vermeld onder b te 3 uur, op bet gemeentebuis alhier zitting zullen hou- den teneinde eventueele bezwaren tegen de voorgenomen onteigening en toewijzing aan te boor en; en dat alle belangbebbenden ook schnfte- lijk bezwaren bij den Algemeen Gemacbtigde voor den Wederopbouw, Carel van Bylandt- laan 30 te 's Gravenhage, kunnen indienen. Tterneuzen, 11 Februari 1941. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, P. THLLJEG(ENVoorzitter. B. I. ZONNEVULiLiE, Secretaris. De Burgemeester van TERNEUZEN brengt ingevclge een ontvangen scbrijven van den Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Noord-Brabant bet volgende ter open- bare kennis: Door de bijzondere tijdsomstandigneden waarin ons land verkeert, is bet ook voor 1941 noodzakelyk, dat iedereen meewerkt aan de voedselvoorziening. De besehik-bare ruimte der groentetuinen moet daarorn zoo goed mo- gelijk benut worden. Dit'is mogelijk 1. Door een degelijke bewerking van den grond; diep spitten, zelfs 2 steken diep is be- vorderbj'k voor de groei der gewassen. Daar- bij moet men ecbter zorgen, dat de onder- grond ook steeds onder blijft en niet bovenop getracbt wordt. 2. Door een oordeelkundige bemesting. In alle gevallen kan per are bemest wor den met 7% kg patentkali en 6 kg super- fosfaat. .j, Vooral bet laatste dient grendig met den grand gemengd -#e worden, omdat het zich anders moeilijk door den grond verspreidt. Verder geeft men 5 4 6 kg stikstofmeststof zooals kalkomimansalpeter, kalksalpeter of zwavelzure ammoniak. Voor erwten en boo- nen kan met 1 a 2 kilo stlkstofmest worden volstaan. Stalmest is in alle gevallen aan te raden. De kunstmestgift kan dan gehalveerd worden. 3. Is de grond zuur, dan wordt na het be- werken van den grond per are 20 kilo fijne gebluschte kalk door den grond gewerkt. De grond is zuur, warxieer na bet overgieten met verdund zoutzuur (,,geest van zout' de grond geen enkele opbruising vertoont. 4. Door tijdig te zaaien of te planten (overwinterde planten koopen). 5. Door in hoofdzaak waardevolle produc- ten te telen, dus b.v. de producten rijk aan eiwit, zooals bruine boonen, groene erwten enz. Verder koolrapen en koolsoorten (niet te veel), beneve-ns late aardappelen. Om zoo weinig mogelijk last van zieke aardappelen te hebben, n0:110 men de Bevelander. 6. Van bconen is 1 kg zaaizaad per are noodig, ran groene erwten 15.1% kg, terwrjl van de Bevelander 12 kg -kleine poters per are noodig zijn. De laatste worden geplant op 50 X 50 CTn- 7. De opbrengsten van deze producten zijn onder normale omstandigbeden de volgende: bruine bo-onen 2025 kg per are; groene erwten 3040 kg per are; late aardappelen 200—250 kg per are. In vale gevallen zal men met een lagere oo-gst-opbrengst rekening moeten houden, wanneer de turn minder gunstig gelegen of de grond nog niet in conditie is. Terneuzen. 12 Februari 1941. De Burgemeester voornoemd, P. TELiiEGEN. DE CREDIETEN EN DE HYPOTtlEKEN VOOR DEN WEDEROPBOUW. Het A.N.P. meldt: Van bevoegde zijde wordt bij het besluit betreffende credieten voor opbouw of herstel van onroerende goederen en schepen en bet besluit betreffende bypotheken in verband met den wederopbouw, welke besluiten in bet Verordeningenblad van 10 Februari zijn afgekondigd, de volgende toelichting ver- strekt Beide besluiten hebben betrekking op de financiering van den wederopbouw. In-gevolge het besluit op de materieele oorlogsschaden staat daartoe in de eecste plaats ter beschik- king de ryksbijdrage in de door het oorlogs geweld geleden schade aan gebouwde ei-gen- dommen en aan schepen. Alhoewel in beginsel voor het overige de financiering van den wederopbouw aan het particulier kapitaal wordt overgelaten, zijn in de pcactijk verdere financieringsmaatrege- len wensch-elijk geble-ken. Zooals bekend is, kunnen op de rijiksbijdra- gen terzake van gebouwde eigendommen voorsdhotten worden opgenomen, voor zoover het betreft weningen van 450 m3 en daar be- neden, bij den algemeen gemacbtigde voor den wederopbouw en voor andere gebouwen bij de stichting Rotterdam 1940 en bij de pro- vinciale sticbtingen voor credietverleening. De t-aak van de sticbtingen met betrekking tot de verstrekking van bouweredieten was nog niet geregeld, daar het besluit no. 117/1940 betreffende oorlogsmolestcredieten voor bedryven zicb alleen beperkt tot de ver strekking van bedrijfscredieten. Xngevolge artikel 1 van het besluit betreffende credie ten voor opbouw of herstel van onroerende goederen en scbepen, kunnen de sticbtingen credieten beschikbaar stellen voor opbouw of herstel van boerderijen en voor andere door oorlogsgeweld getroffen onroerende goederen. Voorschotten op de schadevergoeding terzake van door oorlogsgeweld' getroffen schepen worden alleen door den algemeen gemacbtig de voor den wederopbouw beschikbaar ge- steld. In de praktijk is gebleken, dat met het be- drag van de rijksbijdragen, aangevuld door eigen middelen of met van derden opgenomen gelden, de minder draagkrachtigen dikwijls niet tot herbouw zouden kunnen overgaan. Verdere financieringsmaatregelen zijn noodig voor opbouw van die complex-en gebouwen, die er moeten komen en Tie zonder staatsbulp ciiet zullen kunnen worden tot stand ge- bracbt. In sommige gevallen zal hiertoe in het belang van de volkshuisvesting tot de verstrekking van overbruggingsbijdragen moeten worden overgegaan. Overigens zal door credieten in deze fin-ancieele behoeften moeten worden voorzien. De beide besluiten hebben de strekking aan deze credietver- strekking een basis te verschaffen. ■Het besluit betreffende credieten voor op bouw of herstel heeft betrekking op: -a. credieten voor herstel of opbouw van boerderijen; (b. credieten voor herstel of opbouw van andere gebouwde eigendommen; e. credieten voor herstel van bescbadigde schepen en voor den aan-bouw of den aan- koop van nieuwe schepen. Alles voor zoover gebcuwd moet worden ten behoeve van minder draagkrachtigen, die zonder overheidshulp niet tot herbouw zou den kunnen komen. a. De wederopbouw van boerderijen wordt verzorgd door het Bureau Wederopbouw Boerderijen te Amersfoort. Voorzoover de opboiiwkosten bet bedrag van de van rijkswege te verleenen bijdrage te boven gaan, k-an, zoo noodig, voor het versehil een crediet bij de desbetreffende stichting worden opgenomen. Dit crediet, dat als regel wordt verstrekt op basis van een 30- jurige anr.uiteit van 5 pet. voo-r rente en af- lossing, wordt door de sticbtingen beschik baar gesteld. Hiervcor wordt een hypotheek op de boerderrj gevestlgd, welke rang neemt naar den datum van inschrijving. Voor deze credieten heeft bet Rijk geen voorrang boven oude hypothecaire schuldeischers bedongen, daar als regel de waarde van bet land die van de hoeve te boven gaat. •b. Voor woningen beneden 450 m3 worden credieten voor herbouw door tusschenkomst van bet gemeentebesti.'ur door den algemeen gemacbtigde beschikbaar gesteld met toepas- sing van de hypotbeekregellng 1940. In an dere gevallen worden, zoo noodig, tot be- pertkte bedcagen credieten door de sticbtingen verstrekt, in -beide gevallen als regel tegen een rentevergoeding van 4 pet. 's jaars. Voor de financiering van het herstel van geleden schade zal men derhalve steeds terecht kunnen bij de sticbtingen tot bet op- nemen van een voorschot en een crediet. Als regel zal in totaal kunnen worden opgenomen het bedrag van de geraamde rijksbijdrage (hierover wordt met de schade-enquStecom- missie overleg gepleegd) vermeerdert met ten hoogste 50 pet. van deze bydrage. Voor zoo ver bet opgenomen crediet niet met de rijks bijdrage kan word-en verrekend, zal het restant in ten minste 50 jaar moeten worden afgelost. Voor het eerste jaar kan voor cre dieten beneden 10.000 met 2 pet. rente ge- noegen worden genomen. c. Voor herstel van beschadigde schepen of aanbouw en aankoop van nieuwe scbepen worden, boven het bedrag van de rijksbijdrage in de schade, door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw credieten beschikbaar gesteld, vcor zoover hierin door het particu liere kapitaal en met name door de scheeps- hypotheekbanken niet kan worden voorzien. In alle onder b en c genoem-de gevallen zal tot zekerheid van het ovsrheidscrediet een inschrijving op het betreffende pand of schip worden genomen, resp. ten beboeve van de gemeente, d-e stichting of bet rijk. Aan deze inschrijvingen zijn eenige bijzonderheden ver- bonden, die in het besluit betreffende de cre dieten voor opbouw of herstel nader worden geregeld. Deze inschrijvingen n.l., die dezelf- d-e kracht hebben als gewone hypotheken, kunnen worden gevestigd zonder notarieele akte door icilevering van een borderel bij den hypotbeekbewaauder. Voorts nemen deze in- schryvingen rang boven de bypotheken tot en met 15 Mei 1940 ingeschreven en boven de 2e en volgende hypotheek van n a dien datum De mogelijkheid om bij eenvoudig borderel een inschrijving op bet goed te vestigen, geldt o;k voor de onder a genoemds stichtingscre- dieten ten behoeve van den opbouw van boer derijen. Een bijzondere maatregel is voorts getroi- fen ten behoeve van den ouden eersten hypo- thecairen schuldeischer, die bij toepassing van het vorenstaande, tweede hypothecaire sehuld- eischer zou worden. Het sluit betreffende hypotheken in verband met den wederopbouw bepaalt n.l., dat een dergelijke, nu tweede ge- worden hypothecaire sehuld-eiscber van alle rechten zal kunnen gebruik mak-en, welk het burgerlijk wetboek toekent aan eerste hypo thecaire schuldeischers, zoodat deze hypothe ken, behoudens den voorrang vocr de over- iheidscredieten, geacbt kunnen worden eerste bypotheken te zijn. Ten aanzien van dit voorrecht der overb-eid dient in aanmerking te worden genomen, dat door bet Rijk vooraf een tegemoetkoming in de schade is beschik baar gesteld, terwrjl zoo noodig in daarvoor in aanmerking komende gevallen nog over- bruggingsbijdragen door het Rijk zullen wor den verleend. Om benadeeling van oude hypothecaire schuldeischers te voorkomen, is voorts be- paald, dat de stichtingscredieten slechts dan bet bedrag van de ryksbydrage zullen mogen overtreffen, indien het goed of niet met bypotheken is bezwaard, dan wel de eerste hypothecaire schuldeischer zicb met de ver- leenin-g van het crediet en de vestiging van den voorrang in verband daarmede accoord verklaart. Het zij nogmaals herbaald, dat vorenstaan de credietmaatregelen slechts dan zullen wor den toegepast, wanneer verdere financierings- hulp bij den wederopbouw staatstaak moet worden geacht. In bet algemeen zal de ver dere financiering aan het particuliere kapi taal moeten worden overgelaten. Voor zoover eigenaar en ook bestaande eerste hypothecaire schuldeischers daartoe niet bij machte zijn en derden bet noodige geld voor den wederopbouw verschaffen, zal door den algemeen gemachtigde d-e rangorde tusschen nieuwe en oude hypothecaire schuld eischers op het goed, in-gevolge art. 14, lid 4 van het besluit op d-e materieele oorlogs- schade, worden geregeld. Hiervoor zullen wel-dra nadere ric-btlijnen worden bekend ge- maakt. Als voornaamste bepaling zullen deze inhouden, dat de oude hypotheken haar rang be-houden tot het bedrag van de waarde op 9 Mei 1940 aan den ondergrond en het niet v<erloren gegane gedeelte der opstallen tee te kennen, vermeerderd tenzij in zeer bijzondere gevallen door den secretaris-gene raal van het departement van financien een andere rangschikiking is goed-gekeurd met tenminste 50 pet. van de van overheidswege verleende bijdrage terzake van de aan het pand gelegen oorlogsschade. De hypotheek, die ter financiering van den opbouw wordt verstrekt (opbouw hypotheek), volgt alsdan op het aldus beperkte bypotbeekrecht van de oude hypothecaire schuldeischers. Voor het gedeelte, waarvoor de oude hypotheken haar rang niet behoud-en, volgen zij in rang op de op'bouwhyp-otheek. Ooik voor de opbouw-hypo- theek geldt weder bet besluit betreffende bypotheken in verband met den wederop bouw. Derhalve wordt ook de z.g. opbouw- hijpotheek, ofschoon naar rang een tweede hypotheek, -geacht een eerste hypotheek te zijn en alle rechten te kunnen bevatten, welke het burgerlijk wetboek toestaat aan de eer ste hypothecaire schuldeischers. Door GERARD FATRLTE. Uit het Engelsoh door Jhr. R. H. G. NAiHUYS. 14) Vervolg. Hij wi-lde juist weggaan, toen ik hem terug- riep. „Smitb", vroeg ik, „h-eb je juffrouw Ans- truther veibg en wel in haar huis kunnen bren-gen?1" „Ja, mynheer, er was niemand die eenige verdenking op ons had." Deze mededeeling schcnk my groote ver- ademing■ en na mij vlug geschoren en een koud bad genomen te hebben, ging ik naar myn eetkamer, waar ik bevond, dat de waar- dige Smith een uitmimtend ontbijt gereed gemaakt had. Wij za-ten aan en werden wel- dra vrienden; Smith was zeer jong voor de belanigrylfce betrekking: die hij bij Scotland Yard \ervulde, maar hij bezat blijkbaar een goed verstand en, naar ik reeds had kunnen opmertoen, een groot aanpassmgsvermogen. Tijdens dat nagenoeg geimproviseerde ontbijt werd de gTondslag gelegd van een langdurige en zeer hechte vriendschap. Kort nadat wij gereed waren verscheen Vic; wij waren juist bezig met opruimen en afwas- schen en ik merkte op, dat hij gekleed was in zijn plus fours en zijn golfstokken bij zich had. ,/Mior,gen!" verweikomde ik hem. .Gekleed voor de sport?" Hij glim-lachte. „Wat jij ook moet doen", zei hy, „en liefst binnen een half uur." „Waarom?" ,,Het is de eenige manier om den Octopus datgene aan het verstand te brengen wat ik wensch," antwoordde Vic. „In ieder geval, daar we toch naar buiten ga-an, zal men zich over de kleeding niet verbazen. Ga naar boven en verkleed je, kerel, intusschen zal ik Smith verder helpen." Ik deed wat my gezegd was, en binnen weinig oogen-blikken zette ik. myn golfstok ken in de hal neer en zodht de anderen weer op. ,,Wat nu?" vroeg ik. „In het kort, is het programma als volgt," zei Vic, „maar onderwpg naar de golfterrei- nen zal ik het je in de auto uitvoeriger ver- tellen. Ik heb Smith zooeven zijn o-p-dracht gegeven; zeer tegen zijn zin blijft hij hier by de telefocn en zoodra er een boodschap komt van Jean, zal hij haar onmiddellijk doorzenden naar ons, in „De Blauwe Beer", te Wlheen's Ditch. Williams is daar reeds met een paar pootige knapen van Yard en na on-ze kleine voorstelling op het golfterrein voegen we ons bij hen. Het doet inderda-ad niets ter zake of we een beetje laat daar zijn; er kan op Wheen's Ditch toch niets gebeuren eer het avond is, en als we den Octopus in den waan kunnen brengen, dat we het geval opgegeven hebben en tot meer normale bezigheden teruggekeerd zyn, zal het uitstel de moeite voldoende lo-cnen." ..Maar ouiwe, samemzweerder," zei Ik, ,,we zullen vast en zeker gevolgd worden; al ver- toonen we ons in ons sportpark en met onze sto-kken nog zoo in het openbaar, op zich- zelve zullen ze niet voldoende zijn." ,,Dat", zei Vic, „is juist de reden wa-arom we inderdaad een uurtje aan het golfspe! zul len besteden. Het spreekt vahzelf dat we naar bet golfterrein gevolgd zullen worden, maar als gezien wordt dat we ons onledig houden met datgene waarop onze kleeding duidt, en op denzelfden dag waarop de slag te Wheen's Ditch geslagen moet worden, is het voo-r den Octopus misschien een voldoen de bewijs. We kunnen het slechts hopen, en in ieder geval, het is de moeite waard het te beproeven." Ik was het met hem eens. Het verspillen van een paar uren, mits zij bij den Octopus den gewenschten indruk verwekten, zoodat hij ons ongemoeid zou laten, was wis en zeker de moeite waard. Wij lieten de bewaking van mijn wening dus over aan Smith, die zeer teleurgesteld was, omdat hij uitgesloten werd van de deel- neming aan wat het eerste groote gevecht beloofde te worden, maar zich overigens ge- laten aan de gegeven hevelen onderwierp. Wlij droegen onzen zak met go-lfstokken in het oog vallend naar den wachtenden auto van Vic, stapten in en reden we-g. Het eenige wat we onzicihtbaar bij ons droegen waren onze kleine dien-stre-volvers, maar deze uit- mim-tende wapens waren zoo klein en gemak- kelyk te dragen, dat ze zelfs v-oor het oog geen bult in onzen zak maakten. Vic reed langzaam en gaf den ons volgenden auto ruimschoots gelegenheid ons niet uit het oog te verliezen. Want dat wij gevolgd zouden worden, daaraan twijfelden wij nie-t. Even- wel, wij wendden geen enkele maal het hoofd om. Een aangename rit van iets meer dan der- tig mijlen. bradht ons naar de golfterreinen, die door Vic uitgekozen waren omdat ze ge- schikt in de nabijheid van Wheen's Ditch lagen. De landstreek, die onder den invloed van het ienteweer reeds een groen uiterlijk begon te krijgen, was zeer schoon, en aange- zien Vic den geheelen afstand in een kalm gangetje aflegde, had ik den tyd van het landschap te genieten, en de lentegeur, waar- van de luch-t bezwangerd was, in te ademen. ■Het speet me waariijk. dat wij op enze be- stemminig aangekomen waren en den auto in een garage stalden. ■Een groote Daimler-reiswagen, die het grootste gedeelte van den weg achter ons ge- SCMADEUOOSSTELXING VAN DUITSCHERS TER ZAKE VAN SCHADB AAN GOEDEREN DOOR OORLOGS- GEWELD. Het Verordeningenblad bevat een verorele tting van den Rykscoonmissaris voor het be- zette Nederlandsche gehied betreffende het schadeloosstellen van Duitschers ter zak)» van door oorlogsgeweld veroorzaakte schadv aan goederen. Hieraan wordt ontleend: Duitschers worden ter zake van d-ocr oov- logsgeweld veroorzaakte sc-hade aan goederen welke zij in het bezette Nederlandsche ge hied geleden hebben of lijden, onder overectv komstige toepassing van de desbetreffende in het Duitsche rijk geldend-e hepalingen, schade- loos gesteld. Onderdanen van andere staten kunnen btj beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gehied (commissar ns-g< neraal voor financien en economische zaken) met Duitschers worden gelijkgesteia Deze beschikkingen kunnen zoowel afzonde* Irjke gevallen als groepen van gevallen bs- treffen. Met het opnemen der schaden, alsmede met het vaststellen en uitbetalen der schadeloos- stellingen, is belast het hulpcomlt6 voor Duitschers in Nederland (Hilfsausschuss ftlr die Deutschen in den Niederlanden). Deze werkzaamheden worden verricht onder toa- zicht van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gehied (commlssaria- generaal voor financien en economische zaken), die tevens de controle op het gevoer- de geldelijke heheer uitcefent, en in overeen- stemming met diens aanwijzingen. De hedragen der schadeloosstellingen en van de daarmede samenhangende koste* ten laste van het „Herstelfonds 1940". OCHTENDGYMNASTIEK VOOR DE RADIO Maandag bracht de Nederlandsche omroep de eerste les in ochtendgymnaatiek. Deze lessen worden voortaan regelmatig elken morgen gegeven en wel twee maal over beide zenders namelrjk van kwart voor acht tot vijf minuten voor acht en van tien minuter* voor half negen tot half negen. Het deelnemen is den luisteraars wel zeer gemakkelijlt gemaakt. Het doel, een krachtig en gezond Nederlandsch volk, zal trouwens zonder twijfel iederen luisteraar na aan het hart liggen. De lessen worden gegeven door mej. Willy Both, en door den heer Wim Fonds. ADGEMEENE STRAFBEPALINGEN voor handellngeai in strijd met natft- taire of politioneale voorschriften. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de strafbaarheid van handelingen in strijd met militaire of politie-voorschriften. Hierin wordt het volgende bepaald: Handelingen in strijd met algemeene m- structies, hevelen en officieele aanhondigin- gen, welke gedurende den oorlog in militaSr of politie-belang door den weermachtsbevel- hehber in Nederland of door den commis- saris-generaal voor de openbare veiligheld bij den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied onder verwijzing naar deze verordening worden uitgevaardigd en welke door middel van aanplakking, de pers of de radio worden bekend gemaakt, zijn overtre- dingen en worden met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met boete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen bestraft, voor zoover niet op grond van andere hepalingen een zwaardere straf is verbeurd. PLANTAARDIGE VEZELS AANGEWEZEN ALS DISTRIBUTIEGOEDEREN. In het Verordeningenblad is opgenomen een beschikking van den secretaris-gene raal reden en derhalve onze belangstelling gewekt had, stevende statig over den weg vcort, maar toen hy ons voorbijreed, zag ik achter- in een man zitten, die scherp naar ons keek. JCijk," zei Vic, ,,hij zal waarschijnlijk wil- len weten of wij inderdaad voor het golfspe) hier gekomen zijn, zoodat het verstandigste is, dat we minstens een gaatje of negen majcen, en dan een kleine lunch gebruiken al- vorens verder te gaan." Ik stemde toe. Ik vond het prettig weer eens een spelletje te kunnen doen, aangezien ik op golfspelen verzot hen, en het altijd waar- neem als ik ergens ben- waar er gelegenheid toe bestaat. Ik ben geen prima speler, maar ik verdenk Vic er sterk van, dat hij zijn golfstokken op- zettelijik voor deze gelegenheid gekocht had. Zijn eerste slag 1-everde een prachti-g vertoon op van mannelijke kracht, maar hij sloeg ver bezijden het doel. Eindelijk sl-aagd-e hij er in zyn hal van het aardhoopje te slaan, maar met medeneming van een groot deel van den bodem van het Graafsehap Surrey, en niet dan na een stcrtvloed van minder gekuischte bewoordingen. Maar hoewel ons spel zeer zeker geen golfspel in den waren zin mocht heeten, wij genoten er ontegenzeggelijk van; die omgeving was volmaakt, het weer was schitterend en de lichaamsontspanning om negen gaatjes te maken, als ooit een men- schenpaar zich heeft getroost waren oor- zaak dat we ens kerngezond er, opgewekt gevoelden, gereed tot alles wat dien avond voor ens in het verborgen mocht liggen. In de beste stemming gingen wij lunchen, ons moreel hooger gestemd dan het waar- schynlijk sedert onze eerste ervaring met den Octopus geweest was, en onze eetlust hield d-aarmee gelijken tred. Wij gebruikten dan ook een uitmuntenden maaltijd, en na het drinken van een kop koffie grepen we naar onze stokk-en en wande-lden terug naar de garage. ..En nu," zei Vic, „zou ik gaarne willen weten of onze kleine list gelukt is." Het was een feit dat nergens iemand te zien was, en ik beken dat wat mij betreft, ik geneigd was te gelooven, dat we inderdaad geslaagd, waren. (Bij de garage gekomen, wachtte mij een verrassing, want er was geen spool' van den ge-len wagen van Vic. Vic stond naast me, en he.p toe op een rooden auto met vier plaat- sen, van een ander maaksel dan de zijne, die gestald was in een box, naast die waarin de zyne gestaan had. ,,Vic," riep ik uit, „de auto is weg!" .Slechts verwisseld," antwoordde Vic gMm- lachende. ,,Het spijt me, kerel, maar ik ver- gat het je te vertellen. Ik had hedacht, dat, als onze list niet de gewenschte uitwerking mocht hebben, het goed zou zijn met Wil liams af te spreken, dat een andere liefheb- ber in een andere auto naar hier zou rij'den en met den mijne weer vertrekken. Waren zij hier nog naar ons aan het rondneuizen, dan zouden zij den snaak in den gelen wagen gevolgd zijn en onze bewegingen zouden voor den vijand verborgen gebleven zijn, althans tot zij hun vergissing bemerkten en ons weer opzochten." Ik lachte. Het denkbeeld was ui-tmuntend, maar ik wou, dat Vic het my gezegd had, want de verdwijning van zijn wagen had mij inderdaad een hoogst on aangename pewaar- wording hezorgd. De roode auto, die voor ons achtergelaten was, was een splintemieuwe Bentley sport- model, en zag er uit alsof hij kilometers zou kunnen verslinden. Eh daaromtrent zou ik niet lang in twijfel gelaten worden, want Vic chauffeerde als een hezetene. De weg was goed, het uitzicht eveneens, en wij legden de eene mijl na de andere met opmerkenswaar dige regelmatigheid af. De af te leggen af stand bedroeg ongeveer vijftlg mijlen, en hoe wel Vic zijn voet nauwelijks van het versnel- lings-pedaal afnam, was hij zul'k een beikwaam chauffeur, dat ik mij geen oogenblik zenuw- achtig voelde. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1