ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD.VOOR ZEEUWSCH»VLAANDEREN 1/ AKKERTJES No. 10.175 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1941 81© Jaargang Binnenland Buitenland EERSTE BLAD Winterhuip Nederland. het duitsche arbeidsfront. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,82% Voor elken regel ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden - Buiten Temeuzen fr per post 1,73 per 3 maanden - Bjj vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar - Voor Bekrie en Amerika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen brj vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,82% Voor elken regel meer 0,20%. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsrmmte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkfijgbaar is. - Intending van advertentien liefst Sen dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSOHMNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIIDAGAVOND. De Burgemeester van TBRNEU1ZEN brengt ingevolge een ontvangen scbrijven van het Departement van Binnenlandsche Zaken het volgende ter openbare kennis. Die bevolking schijnt zich niet overal vol- doende rekenschap te geven van het feit, dat materialen, afkomstig van vroegere Neder- landsehe .versterkingswerken, zooals hout, metalen, enz., eigendom zijn van den Neder- landschen Staat of van de Duitsche Weer- macht. Eigendunkelijke wegneming of ver- koop door particuhere personen is derhalve ongeoorloofd en stelt hen, die zich daaraan schiildlg maken, aan het gevaar van strenge bestraffing bloot. Temeuzen, 7 Februari 1941. De Burgemeester voomoemd, P. TELLEGEN. DE VERKEERSSPELDJES. Laten we 't maar eerlijk zeggen. misschien helpt het: Wij zijn een hardleersch volk! Zie eens naar het verkeer op den weg. Met toegeeflijkheid eerst en ernstig ver- maan, met dreiging van en ook werkelijke processen-verbaal met lichte eerst dan stren- gere straffen hebben autoriteiten van politie en justitie de verkeerszondaren, tot beter in- zicht trachten te brengen en er is zeker verbetering te constateeren, maar wij zijn er toeh nog lang niet. Er kan op dit aanbeeld niet hard en met lang genoeg geslagen worden. Steeds weer moet er naar nieuwe middelen gezocht wor den om den eisch van ordelijk en gehoorzaam verkeer aan de groote massa bij te brengen, dat is in de eerste plaats dus een moreele, opvoedkundige werkzaamheid, bij iedereen moet de wil gewekt of versterkt worden, om zich op den weg te gedragen naar de ge- schreven en ongeschreven eischen der over head op dat terrein, maar daarnaast is het natuurljjk evenzeer dringend noodig, dat men leert w&t dan verboden is, w&t dan gevor- derd wordt; de wetten van het verkeer moeten, voor zoover men ze niet aanvoelt, uit zelftucht en opvoeding, ze ook niet aan- voelen kan, eenvoudig van buiten geleerd worden. Daarvoor zijn o.a. internationaal teekens vastgesteld, die ieder, die op straat komt tenslotte moet kennen. De Winterhulp-Nederland wenscht ook op dit gebied haar opbouwsteentje bij te dra- gen; hare bureaux hebben daarom van den Direeteur-Generaal de opdracht gekregen, op den aanstaanden collectedag verkeersspeld- jes, de symbolische teekenen van de Motor- en Rrjwielwet, die wij zooeven bedoelden, ten bate van het Winterhulpwerk bij de collecte te koop te bieden. Dat nu zullen in hoofdzaak politie-autori- teiten doen en de collectedagen, 14 en 15 Februari a.s., zullen daarom ,,'De Da.g der Politie" heeten. Verkeer en Politie zijn z6o met elkander vertrouwde begrippen, dat deze naam zeker een treffende vondst is. Wan- neer er nu maar ruim gekocht en geofferd wordt, zullen zoowel het verkeer als de Zeeuwsche behoeftigen geholpen worden zal er ten behoeve van beide weer wat ge leerd zijn. LAFFE DAAD. De bezettende overheid deelt mede, dat den 31sten Januari j.L bij Hilversum een Duitsche wachtpost tijdens de duisternis uit een hin- derlaag is beschoten en gewond. Deze laffe daad kan .niet zonder vergelding blijven. Als contra-maatregel zijn voorshands 35 gijze- laars in hechtenis genomen en in een gevan- genia opgesloten. DE ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLAND. Het A.N.P. meldt: Enkele Britsche vliegtuigen zijn Donder- dagnacht in het Nederlandsche luchtgebied binnengevlogen. Zij wierpen op verscheidene plaatsen bommen uit. Ongeveer twaalf woonhuizen zrjn beschadigd. Personen zijn niet gekwetst. De leider van het Duitsche arbeidsfront in Nederland, de heer B. Casselmann, richt den volgenden oproep aan alle rijks-Duitschers in Nederland: .Allen rijks-Duitschers werkenden, die geen lid van het Duitsche arbeidsfront zijn, wordt verzocht om ten dienste van de sociale verzorging direct hun juiste adres aan het bureau van het .Duitsche arbeidsfront, Job. de Wittlaan 4-6 te 's-Gravenhage, te melden". DE OVERDRACHT VAN ZEESCHEPEN ZONDER VERGUNNING VERBODEN. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft de beschikking van den toenmaligen minister van oeconomische zake betreffende verbod van overdracht van zeeschepen in dien zin gewifzigd, dat daarin vervallen de woorden ..voor zoover betreft overdracht aan niet- Neder'anders of naar het buitenland D-iarmeda is thans ook overdracht var. Nederlandsche zeeschepen aan Nederlanders verbonden zorder vergunning. NEDERL, VEEHOUDERIJCENTRALE. Het rrjksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat benoemd is tot lid van net dagelijksch bestuur der Neder landsche Veehouderij Centrale mr. dr. A. van Deth, aan wien tegelijkertijd ontslag is ver- leend ats a dm in i s t r ate u r-waame mend direc- teur dezer centrale. Als directeur der Vee- i De Residentiebode levert een pleidooi voor hulpverleening aan Belgie met het oog op den levensmidaelennood aldaar. Wjj citeeren. Hier wordt de gelegenheid geboden tot een ware daad van naastenliefde, aan de nood- zaak waarvan niemand behoeft te twijfelen, onverschillig welke opinie hij is toegedaan. Een Amerikaansche commissie stelde hier feiten vast. Ongetwijfeld moet het den Duitschen in stances met organisatorische middelen moge- lijk zijn in te grijpen en de ramp, die Belgie bedreigt voor eenigen tijd te verschuiven. Zij zouden daarvoor slechts Nederlandsche voor- raden behoeven aan te spreken en te laten vervoeren. Meer nog dan in het verleden reeds geschiedde. Maar aan den anderen kant zou dit door velen niet begrepen, misverstaan of niet ge- loofd worden. Nog zouden velen twijfelen aan de bestemming. Mede juist daarom meenen wij, dat alle Nederlanders, die daartoe in staat zijn, zich thans zonder uitstel en zonder onderscheid bereid moeten verklaren een broedervolk de helpende hand toe te steken door een Bel- <nsch kind tot zich te nemen en te verzorgen. Vrijwillig omdat wij ons dat tot een plicht en een eer rekenen. In de eerste plaats diegenen, die de Groot- Nederlandsche gedachte onderschrijven. In iederen kring en van alien stand. Bloed van hun bloed moeten zij.helpen. Wij mogen niet lijdelflk toezien, dat de kinderen van hen, die onze taal mede spreken; een dergelijk lot overkomt. Hier is de gelegenheid voor hen om een ideaal met de daad te bezegelen. Hier is plaats voor een initiatief, dat aan geen andere dan Nederlanders mag worden overgelaten. Vele duizenden in ons Vaderland zou dat mogelijk zijn. De drie politieke bewegingen zouden hun organisatie, menschen en mate- riaal ter beschikking kunnen stellen. Met haar zouden organisaties voor kinderuitzen- ding met doktoren en verplegingspersoneel kunnen samenwerken onder leiding van de Winterhuip Nederland, die onmiddellijk in contact kan treden met de Belgische zuster- organisatie. De Duitsche autoriteiten ten slotte zouden hun medewerking moeten ver- leenen voor het transport. Een organisatie daarvoor kan in enkele weken met hard werken goed voor elkaar worden gebracht. In groote eensgezindheid snel en bondig. MEER DAN 1000 CREMATIES IN 1940. Wij lezen in de Berichten en Mededeelingen van de Ver. voor facultatieve lijkverbranding: Voor het eerst in de geschiedenis van ons Crematorium is in een jaar tijds een aantal van meer dan 1000 verasschingen bereikt. Met een aantal van 85 is het tot dusverre bereikte hoogste aantal, dat' over het jaar 1939, overschreden. in 1939 vonden 976, in 1940 1061 crematies plaats. HET DOEL VAN DEN ARBEIDSDIENST. De commandant van den Qpbouwdienst, majoor Breunese, heeft Woensdagavond voor de radio een rede uitg.esproken, waarin hij na gewezen te hebben op de nuttige taak van den arbeidsdienst, opmerkte dat hem geble- ken is, dat ten aanzien van den arbeidsdienst als opvoedingsinstituut op twee punten zoo al geen misverstanden bestaan, dan toeh een duidelijke, ondubbelzinnige verklaring op prijs zou worden gesteld. Die twee punten zijn: De verhouding van den arbeidsdienst tot de politieke partijen en de geestelijke verzor ging in den arbeidsdienst. Wat het eerste punt, de verhouding van den arbeidsdienst tot de politieke partijen betreft, zei spreker o.m. het volgende: ,,Ik zelf sta geheel en al buiten den poli- tieken strijd. Naar mijn meening is deze strijd, zoowel in den vorm, waarin hij vroe- ger werd aangevoerd, als in dien, waarin hij thans orpnieuw wordt aangewakkerd, ten eenenmale schadelijk voor het bereiken van onze thans meer dan ooit noodzakelijke een- heid. Ik betreur dus de bestaande politieke ver- scheidenheid. Niets ware mij aangenamer dan het tot standkomen van een heel ons volk omvattende werkelijke eenheid op dit terrein en daarbij heb ik geen enkele voor- keur voor eenige wijze, waarop die eenheid tot stand zou moeten komen. Zoolang echter de politieke verscheiden- heid een feit is, zal de arbeidsdienst onder mijn leiding aan geen enkele partij gebonden zijn. Ik vertrouw er vast op, dat deze in- stelling er krachtig toe zal bijdragen de be staande verdeeldheid althans in onze jeugd op te heffen". Verscheidene rnalen is spreker gebleken, dat de belangstelling van een groot deel onzer landgenooten gespannen is op het punt der geestelijke verzorging in den arbeidsdienst Daarom stelt spreker er prijs op te verklaren, dat deze verzorging naar de volgende richt- lijnen zal zijn geregeld Wanneer de ouders verlangen, dat hun kin deren buiten de diensturen ter kerke gaan of godsdienstonderwijs ontvangen, zal de ar beidsdienst als opvoedingsinstituut zorgen, dat hieraan gevolg wordt gegeven. In gevallen van emstige ziekte kunnen de bedienaren van den godsdienst de zieken bezoeken; vanzelfsprekend kunnen zij te alien tijde de sacramenten toedienen. Voor en na tafel wordt steeds gelegenheid gegeven tot gebed. Alle erkende Christelijke feestdagen zullen worden gerespecteerd. Op verzoek van de kerkelijke overheden. van het episcopaat of de synode wordt hun een lijst met de namen van alle in de ver- schillende kampen aanwezige geloofsgenoo- ten overgelegd. Voor kerkbezoek naar afgelegen plaatsen zullen zooveel mogeliik transportmiddelen ter beschikking worden gwsteld. Spreker besloot met een persoonlijk woord tot ieder van onze jonge landgenooten. Gij hebt misschien alien, aldus majoor .Breunese, uw heel eigen denkbeelden over de wijze, waarop Nederland tot een welvarend land kan worden gemaakt. Maar hebt gij ooit iets gedaan om de welvaart van uw land te bevorderen? Hebt gij ooit de handen uit de mouwen gestoken en metterdaad bijgedra- gen om de vraagstukken van dezen tijd tot een oplossing te brengen bovenal het vraagstuk der saamhoorigheid in ons volk? Nog steeds staan in alle gemeentesecreta- rieen in ons land de loketten voor de aan- melding bij den Arbeidsdienst open. Nog kunnen vele duizenden van onze jonge land genooten door zich aan deze loketten aan te melden voor dezen dienst, toonen, dat zrj in dezen tijd niet afzijdig' willen staan, dat zij de handen mee uit de mouwen willen steken, werkend op onzen eigen bodem voor ons volk. DE HUIDIGE INFLUENZA-EPIDEMIE. Men schrrjft uit Groningen aan het A.N.P. Sinds in 1933 een filtreerbaar virus werd ontdekt door de Engelsche onderzoekers Wil son Smith, P. Laidwal en C. H. Andrewes als oorzaak van de epidemische influenza in den winter van 1933 is het mo.gelijk gewor- den de epidemieen van influenza, die om de twee tot vier jaar gewoonlijk in de maanden Deecember, Januari of Februari verschijnen, beter te bestudeeren en onderling te verge- lijken. Ook is het van belang, dat men tjjdig het verschijnen van de influenza met zekerheid kan vaststellen en zoodoende de practisee- nende artsen kan orienteeren omtrent den aard en de virulentie van het geisoleerde ultra-virus. Het proefdier, dat ontvankelijk is voor de menschelijke epidemische influenza, is het fret. Men is op het idee gekomen dit dier te gebruiken omdat het bekend was, dat het ontvankelijk was voor de hondenziekte, die in algemeene trekken op de menschelijke in fluenza gelrjkt en evenzoo door een filtreer baar virus wordt veroorzaakt (Laidlaw). Door de samenwerking van het instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden, de directie en de interne afdeeling van het Aca- demisch ziekenhuis te Groningen is in laatst- genoemde plaats in 1940 een isoleerinrichting met laboratorium voor fretten gebouwd en ingericht, dat ten doel heeft zoo spoedig no- gelijk bij het uitbreken van influenza den verwekker vast te stellen en den aard ervan te bestudeeren. Ook in Januari van dit jaar werd evenals in 1939 het filtreerbare virus van de Engelsche onderzoekers gevon- den brj gevallen van influenza. Daarmede is ook de huidige epidemie ge'identificeerd als identiek met de epidemieen van 1939, 1938- 1937 en 1933. Van het grootste belang zullen dergelijke onderzoekcentra worden bij de studie van de pandemische influenza, die, zooals bekend. het laatst in 1918 zoo om zich heen heeft ge- grepen. Men weet niet zeker, of de verwek ker van een dergelijke pandemie identiek of verwant is aan het thans bekende virus van de epidemische influenza, al is dit wel zeer waarschijnlijk. De ervaringen, opgedaan bij de studie van de epidemische influenza en de bestrijding daarvan, zullen brj het uitbreken van een pandemie den weg moeten wijzen. Vandaai dat wetenschappelijk werk en vondsten, als bovengenoemd, op het oogenblik van zoo'n groot belang zijn voor de toekomst. als het met de influenza meenens wordt. ELASTIEKE ZELFBINDERS OP RIJWIELEN EN ONGEVALS- UITKEERING. De centrale raad van beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in een zaak van een arbeider, die den ring van den elastieken snel- binder tegen een zijner oogen gekregen had, toen hij, alvorens per rijwiel van zijn werk naar huis te vertrekken, een broodtrommel- tje op zijn bagagedhager wilde bevestigen. De Rijksverzekeringsbank weigerde ongevals- uitkeering. Deze beslissing werd, nadat deze eerst door den Raad van Beroep was vernie- tigd, door den Centrale Raad bevestigd. Laatstgenoemd college nam deze beslissing o.m. op grond van de volgende overweging: „dat ten deze immers van beslissende be- teekenis is geweest, dat de betrokken arbei der bij het voorbereiden van zijn gang naar huis een trommeltje, waarin brood voor par- ticulier gebruik geborgen was geweest, op den bagagedrager van zijn rijwiel wilde be vestigen met behulp van een hem toebehoo- renden snelbinder, weshalve het hieraan ver- bonden risico (hetwelk, blijkens vele door snelbinders teweeg gebrachte ongevallen van denzelfden aard als het onderhavige, geens- zins gering is) voor zijn eigen rekening dient te blijven." NED. AGRARISOH FRONT. Landelijke raad van vakgroepen goinstalleerd. In het Agrarische Huis te 's-Gravenhage heeft de Boerenleider. de heer E. J. Roskam Hzn., de leden van den landelijken raad van vakgroepen van het Nederlandsche Agrari sche Front gelnstalleerd. Deze raad wordt gevormd door de 13 vakgroepleiders der ver- schillende gouwen. De heer Roskam verklaarde, dat de leiders van het N.A.F. er bij de vervulling van hun taak steeds van doordrongen moeten zijn, dat de grondslag van den geheelen opbouw van de organisatie en uiteindelijk ook van den staat bij den boer op het bedrijf ligt. Van daaruit moet de organisatie van buurt, streek en gouw naar het centrale punt in Den Haag groeien en niet omgekeerd. De werkers in het N.A.Fvormen tezamen een groote gemeenschap van bedrijfsgenoo- ten, die de geheele volksvoeding verzorgt, niet alleen stoffelijk, maar door de landelijke cultuur ook geestelijk. De techniek is niet het overheerschende. De nieuwe orde zal zijn een dictatoriale ordening van bovenaf, of, hetgeen het N.A.F. wil, een in vrijheid en recht wortelende ordening, zooals deze verstaan wordt door den boer op zijn erf. De boer weet zich in hoogste instantie ver- antwoordelijk jegens den Schepper. Dat is het levensbeginsel van het boerenvolk, dat geldt voor heel de levensgemeenschap en uiteindelijk is dit ook de volksche binding, waarop het staatsgebouw moet rusten. Dr. F. E. Posthuma wees er op, dat de vraagstukken in het bedrijfsleven worden vermeerderd doordat er, behalve het N.A.F. en andere organisaties, nog een departement van landbouw en crisis-centrales zijn. Wij gaan evenwel, aldus spr., aan het werk in de vaste overtuiging, dat wij, kalm voort- bouwende, bereiken zullen, wat wij berei ken willen, mits wij zorgen voor de menschen van den goeden geest op de rechte plaats, d.w.z. voor menschen, die leven uit de over tuiging, dat we gaan in nationaal-socialis- tische richting, gedragen door het Godsver- trouwen. Dat Godsrvertrouwen bad spr. alien medewerkers in het N.A.F. tenslotte toe. De heer G. J. Ruiter te Knijpe, leider van den landelijken raad van vakgroepen, aan- vaardde vervolgens deze taak met een rede, waarin hij den organisatorischen opbouw van het N.A.F. en de taak der voorbereiding van de volksvoedingsorganisatie schetste. Als algemeene raadgever is er dr. Posthu ma. Aan het hoofd van het geheel staat de heer Roskam als Boerenleider met twee plaatsvervangende leiders; den heer Ruiter voor het technisch-oeconomische en ir. S. D. Rispens voor het landbouw-wetenschappelijke werk. Een raad van advies en een raad van bijstand, waarin onderscheiden vaktechnische menschen zitting hebben, staan de leiding terzijde. De raad van bestuur wordt gevormd door de leiders van de verschillende afdee- lingen. Verder zrjn er de organisatorische raad onder leiding van den heer W. Slob te Hoofddorp, de cultureele raad onder leiding van den heer L. Weyer te Meppel en de lan delijke raad van vakgroepen onder leiding van den heer Ruiter. De laatste raad omvat alles dat met de volksvoeding heeft te maken. Het N.A.F. is dus veel meer dan een nieuwe landbouw- organisatie. Door ook de verwerking van de bodemproducten en den handel in het eene verband op te nemen, wordt een einde gemaakt aan den onderlingen strijd, waarbij in het algemeen de bodembewerkers steeds aan het kortste eind hebben getrokken. De raad van vakgroepen is onderverdeeld in drie hoofdvakgroepenle. de bodembe- werking; 2e. de veehouderij en 3e. de markt- ordening. Deze laatste omvat de geheele verwerking van en den handel in grondstof- fen, bodemproducten en eindproducten. De hoofdgroep bodembewerking is onderverdeeld in de vakgroepen akkerbouw, weidebouw, tuinbouw, boschbouw, ontginning en ver- vening, visscherij. De hoofdgroep veehouderij omvat de vakgroepen rundvee, paarden, var- kens, geiten, schapen, pluimvee, bijen. De hoofdgroep marktordening is eveneens in vakgroepen verdeeld. De heer Ruiter wees er op, dat de gouwen, streken en buurten op soortgelijke wijze zijn georganiseerd met, voor zooveel noodig, dezelfde hoofd- en onderverdeelingen. Daar- door wordt de vaktechnische kwestie in alle geledingen door deskundigen behandeld. Deze eenvoudige opzet met de deskundig- heid als eersten maatstaf, doet elke verge- lijking van het N.A.F. met aijdere organisa ties onjuist zijn. De heer Ruiter gaf den gouw-vakleiders de opdracht, waar dit nog niet geschied is, de organisatie in alle plaat sen te voltooien, opdat spoedig alles gereed kan zijn voor de omzetting van het N.A.F. in den beoogden Volksvoedingsstand. De heer Roskam verzekerde aan het slot der bijeenkomst nog, dat het N.A.F. geen tijd heeft, zich bezig te houden met de velerlei vormen van bestrijding, maar dat, waar het middel van de terreur wordt toe- gepast, daaraan een radicaal einde zal wor den gemaakt. De snelle ontwikkeling van het N.A.F. en zijn in gelijke mate toene- mende invloed en gezag geven daarvoor een zekere waarborg, zooals ze tevens de zeker heid geven, dat het N.A.F. in snel tempo zal voeren naar een door het N.A.F. geleide en uitgevoerde stelsielmatige agrarische politiek. DE SUOCESSEN VAN DUITSCHE IiAPERS. Ter aanvulling op het weermachtsbericht van Woensdag is aan het D.N.B. het volgen de medegedeeld: Een in overzeesche wateren opereerend Duitsch oorlogsschip heeft opnieuw 40.006 brt. scheepsruimte vernietigd, waarmede zijn totaal gestegen is tot 110.000 brt. Daarmede is dit vaartuig de tweede Duitsche kaper, welke in overzeesche wateren de vemieti- ging van 100.000 ton overschrijdt. De presta- tie van deze Duitsche aorlogsbodems, die sinds maanden de vijandelijke koopvaardij- scheepvaart in alle zeeen der wereld veront- rusten en haar zware verliezen toebrengen, wekken de herinnering op aan de beroemde Duitsche kruisers en hulpkruisers uit den wereldoorlog, de Emdenj Mb we en Wolf. Het Duitsche luchtwapen heeft Dinsdag en in den nacht van Dinsdag op Woensdag boven het Engelsche eiland en in de Middellandsche De beste behandeling is: onder de wol, eens flink transpireeren en drie maal daags'n "AKKERTJE"nemen. "AKKERTJES"bevorderenten zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, verdrijven het ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden de infectie. "AKKERTJES" zijn beioemd om hun snelle, uitslekende werking. Vaak nagemaakt, maar nog nooit geevenaard. Op elk "AKKERTJE staat 't AKKER-merk: Uw garantie! tegen pijnen, hoofdpi jn, "nare dagen" Doos: 13 atuks - 12 stuivers: 2stuks - 2 stuivera. Zee een levendige actie ontwikkeld. Een vlieg- tuig vemietigde in den Atlantischen Oceaan het Engelsche s.s. Calafatis van 4500 brt. dat binnen enkele minuten na het inslaan van de bommen in de diepte verdween. Een twee de vijandelrjk koopvaardrjschip werd aan de Oostkust van Schotland vernietigd. Het Oosten en het Zuid-Oosten van Groot- Britannie en het bewapeningscentrum in de Midlands waren ondanks het slechte weer aan talrrjke aanvallen van Duitsche gevechts- vliegtuigen blootgesteld. Vijandelijke vlieg- velden, spoorwegemplacementen en belang- rijke wapenfabrieken werden met brisant- en brandbommen bestookt. Talrrjke tot op groo- ten afstand zichtbare branden getuigden van de goede uitwerking der bomaanvallen. HET SPOOKT WEER IN GIBRALTAR Volgens mededeelingen uit Algeciras liggen thans in de haven van Gibraltar meer dan 20 oorlogsbodems van de Engelsche vloot bij een. Tevens zijn nog vier groote Engelsche transportschepen in de haven aangekomen. Onophoudelijk kruisen twee bombardements- vliegtuigen boven de Straat van Gibraltar, ten einde tijdig de eventueele komst van vijandelijke vliegtuigen te kunnen waar nemen. Men vraagt zich af, of deze concentratie van vloot-eenheden het gevolg is van de schermutseling, welke de Engelsche Middel landsche Zee-vioot op 10 Januari heeft ge- had in de Straat van Sicilie en waarbij zij enkele verliezen heeft geleden. Daardoor zou zij het raadzaam hebben kunnen achten, de Engelsche zeestrijdkrachten in de Middel landsche Zee eenigszins te versterken. Naar het schijnt, zrjn in den loop van de laatste dagen eenheden van de Britsche Home Fleet van de punten, waar zrj waren gestation- neerd, naar Gibraltar gedirigeerd. Daar de Britsche Admiraliteit angstvallig tracht te vermijden om de Home Fleet te verzwakken. moeten er wel zeer dringende redenen hebben bestaan, om van dit standpunt af te wijken. Of voert men er iets anders mede in het schild Misschien zijn de vier troepentransport- schepen, waarvan de berichten melding maken, bestemd voor een nieuw, voor Grie- kenland bestemd convooi; doch dit kon tot dusverre niet met zfekerheid worden uitge- maakt. Wel maakt men de opmerking, dat de opperbevelhebber van het Engelsche leger in Egypte, Generaal Wavell, bij zrjn bezoek aan Athene het dringende verzoek van den minister-president Metaxas moet hebben ge- had, om meer Engelsche troepen naar het Grieksch-Albaneesche front te zenden. Op dit verzoek zou door Generaal Wavell afwij- zend zijn beschikt. Als reden zou hij hebben opgegeven, dat de Britsch-Egyptische troepen geen man konden missen en dat Griekenland wel kon rekenen op geregelde toezending van oorlogsmateriaal, maar dat men niet be- hoefde te rekenen op aanvullingstroepen. Maar waarvoor dienen de transportschepen in Gibraltar dan? DE VLAAMSCHE VISSOHERSVLOOT. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat een commissie, bestaande uit drie bekende personen uit de visscherijwereld, dezer dagen uit Oostende naar de Fransche kusthavens is vertrokken ten einde de Bel gische treilers, welke in Mei 1940 door de Fransche en Britsche militaire autoriteiten werden gevorderd. zoo mogelijk terug te vin- den. Men vermoedt echter, dat een deel van deze visschersvloot zich thans in Engeland bevindt. In totaal blijkt het verlies aan tonne- maat 95 pet. te bedragen. Te Oostende zijn enkel nog een vijftig kleine visschersvaartui- gen overgebleven. JODEN EN DE EMIGRATIE NAAR DE VEREENIGDE STATEN. De New York Journal American, aldus het D.N.B. uit Berlijn, heeft met veel ophef mel ding gemaakt van een zoogenaamd Duitsch voorstel om 450.000 Joden uit Duitschland en de bezette gebieden toe te staan over Lissa- bon naar de Vereenigde Staten te em greeren; het blad beweerde dat dit voorstel in het Amerikaansche departement van buitenland- sche zaken ter sprake is gekomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1