ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBUD VOOR ZEEUWSCH.VLAANDEREN De man die lachte Kou - Griep-Pijn Bekendmaking. Binnenland Feuilleton Si A anvERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0,82% Voor elken regel ABONNEMENTSPRIJS:. Binnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden - Buiten Temeuzen fr per post 1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor BelgiS en Amerika 2,20, overige landen 2,65 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. TJitgeefster: N.V. Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 - TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,82% Voor elken regel meer KLEINE ADVERTENTUSNper 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelkopa^vraag verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien Uefst eon dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCSHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De Burgemeester van HOEK (Zeeland) maakt bekend, dat hem vanwege de Duitsehe autoriteiten klachten bereikt hebben over on- voldoende naleving van de verduisteringsvoor- acfhriften in de grensgemeenten, waartoe ook de gemeente Hook gerekend wordt te behoo- ren, benevens een aansporing om daar beter op toe te zden. In verband hiermede waarschuwt hij de in- woaiers, dat dezer dagen extra controle ge- honden zal worden daaromtrent, ook in de uren v66r zonsopgang (in dezen tijd om- streeks half tien uur) en dat in den vervolge zonder verdere waarschuwing proces-verbaal zaa worden opgemaakt tegen overtreders. Denkt dus vooral ook om verduistering in de morgenuren en weest voorzichtig met stallantaams enz. en ten opzichte van zolder- vensters. Hoek, 1 Februari 1941. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN TIENHOVEN. DE NEDERLANDSCHE UNIE BLIJFT IN POSITIEVE ZIN VERDER WERKEN. In het eerste halfjaar: de massa. In het tweede halfjaar: het ideaal. In het jongste nuramer van het weekblad van De Nederlandsche Unie wordt een artikel gewijd' aan het onlderwerp: „Ideaal en massabeweging. In he eerte halfjaar de massa in het tweede halfjaar het ideaal". Aan dit artikel ontleenen wij het volgende: ,,ln de zes maanden, dat De Nederland sche Unie bestaat, is zij een waarachtige volksbeweging geworden. Niemand kan aan dit feit voorbij. Menschen van glle klassen en standen, onverschillig welke godsdienstige overtuiging zij zijn toegedaan, onverschillig tot welke politieke groepeering zij vroeger behoorden, zijn tot De Nederlandsche Unie toegetreden. En zij zijn toegetreden in een getal z66 indrukwekkend groot, dat nog nooit in onze geschiedenis de Nederlandsche volks- wil zich duidelijker en stelliger heeft uitge- sproken. Alle politiek, die den volkswil mis- kent, is uiteindelrjk tot mislukken gedoemd. Eln daarom moet deze uitspraak van het volk een richtsnoer zijn voor ieder, die politiek in ons land leiding wil geven. In de afgeloopen zes maanden heeft de massa van ons volk bewezen in De Nederland sche Unie de instantie te zien. die het spon- taan zijn vertrouwen schenkt. Het feit, deze uitsluitende instantie te zijn, is voor De Nederlandsche Unie de eenige bestaansgrond. Eerste en hoogste taak voor de leiding van De Utnie was het daarom dit feit wddr te maken. Dat wil zeggen, om dit te verwezen- lijken: dat de Unie een waarachtige volks- beweging werd, dat iedere, waarlijk nationaal voelende Nederlander zich in De Unie thuis voelde, dat hij in De Unie leefde in de sfeer van het eigen huis en dat hij zich te zamen met alle anderen, bereid wist om die eigen sfeer te houden. Het eerste doel was nu om de massa te winnen van ons volk. Dit doel is in de afgeloopen zes maanden bereikt. Het kon bijna niet anders, dat onder den toeloop van die honderd duizenden talrijke elemeniten binnensloopen, die eigenlijk in De Unie niet thuis hooren. Die toetraden uit louter negatieve overwegingen. Het zijn al die menschen, die De Unie gezien hebben als een schuilkelder en als een noodpartij van voorbijgaanden aard. Dit heeft De Nederlandsche Unie geen goed gedaan. Het heeft haar aanzien ge- schaad en haar werkmogelijkheden ten bate van het Nederlandsche volk verminderd. Zij, die hieraan hebben meegedaan, hebben hun persoonlijke gevoelens belangrijker geacht dan de zaak van het volk. En zij miskenden de doelstellingen van De Nederlandsche Unie, want voor al die dingen werd De Nederland sche Unie niet gesticht. Zij werd enkel en alleen gesticht met het positieve doel: ons volk, met behoud van zjjn typisch Neder- landsch karakter, te leiden naar een nieuwe toekomst. In het komende halfjaar zal De Neder landsche Unie, nu de eerste opgave: het winnen van de massa, bereikt is, haar activi- teit m66r dan ooit in het licht stellen van het ideaal. Dit beteekent het volgend: In versneld tempo bouwen wij verder aan de vernieuwing, die zich hier en daar reeds voor den oorlog had ingezet. Het goede uit het verleden miskennen wij geenszins, maar met al het negatieve en reactionnaire,met al hetgeen werkelijk verouderd Is, breken wij definitief. Wij verplichten niemand lid te blijven van De Nederlandsche Unie, maar als hij lid blijft, heeft hij het program van De Unie te aanvaarden en de leiding te volgen. Wat wij nu moeten vormen, is dat getal van getrou- wen, die in een geest van waarachtige kame- raadschap en alles offerende bereidheid zichzelf inzetten voor de volkszaak. Van die getrouwen, in wier hart geen plaats ,s voor haat, omdat het vervuld is van een alles of ferende liefde voor het volk. Van hen, die de oude wereld volledig hebben vaarwel gezegd. Die vaarwel hebben gezegd aan de partij- politieke versnippering en de schadelijke klo- ven op maatschappelijk en godsdienstig ge- bied. Die daarvoor in de plaats willen stel len een daadwerkelijke beleefd socialisme en een strijdbaar nationalisme. Die de ge- dachten, welke ten grondslag liggen aan den arbeidsdienst en aan een gezamenlijke, cen- trale krachtsinspanning tot leniging van de nooden van ons volk, begroeten als een uiting van de nieuwe socialistlsche gemeenschap. Die het sociaal-economische leven corporatief willen geordend zien en het politieke leven geleid door 'n sterk centraal gezag. Die aar.- vaarden, dat ook de volkeren in Buropa een gemeenschap moeten vormen, d.i. een orde- volle eenheid, waarin volstrekte eerbiediging van iedere volkspersoonlijkheid, wederzijdsch vertrouwen, daadwerkelijke samenwerking en leiding onmisbare elementen zijn. Die be- grijpen, dat in de intemationale samenleving ieder volk de plaats krijgt, die het verdient, en dat de plaats van 6ns volk, als vroeger in de geschiedenis, groot zal zijn, als het daarvoor werken en strijden wil. Het zijn deze idealen, die den grondslag vormen van De Nederlandsche Unie. In het licht van deze idealen is zij het tweede half jaar van haar bestaan begonnen, een tweede periode van werken en lijden en strijden om de toekomst van ons volk". TOELICHT1NG OP DE TEXTIFGDISTRIBLTIE. Door GERARD FAIRLIE. Uit het Engelsoh door Jhr. R. H. G. NAHUYS. 10) Vervolg. „Hoe minder zij er van weet, hoe beter", zei Vic, ,,maar ik gejoof, dat we haar op de hoogte moeten brengen. Kan zij een geheim bewaren, ouwe jongen?" „Ja", verklaarde ik met nadruk. Ik mam hem die vraag niet kwalijk, want het was mij zeer goed bekend, dat het de meeste vrouwen uiterst moeilijk valt zich niet het een of ander praatje te laten ontglippen; maar zoover ik Jean kende, wist ik dat zij in dit opzicht een uitzondering maakte. „Uitmuntend", zei Vic. „Ga mee naar boven en vertel haar de geheele geschiedenis. met weglating van de griezelige bijzonder- heden. Weet zij dat je met mij samenge- werkt hebt?" ,,Zij weet dat ik bij den Dienst geweest ben." ,,Zooveel te beter. Terwijl jij haar dus in- lieht, zal ik trachten een manier te bedenken om haar van hier te krijgen." Wij keerden naar mijn bovenkamer terug. Jean scheen uitmuntend met Smith te kun nen opschieten, maar ik kon aanzien dat zij blij was over mijn terugkonyst. Medadeelingen van den directeur van het rijksbureau. In een persconferentie heeft de heer H. G. Heij, directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door iden handel, eenige toelichtingen gegeven op de nieuwe distributieregeling voor textiel producten. Hij heeft daarbij ook over eenige aanverwante onderwerpen gegevens ver- strekt. Goede resultaten van inlevering en uitdeeling van gebruikte goederen. In de eerste plaats deelde hij mede wat de resultaten zijn geweest van het systeem van inlevering en uitdeeling van gebruikte kleedingstukken. In totaal zijn in de afge loopen distributieperiode 181.857 groote kleedingstukken ingenomen, waarvan 150.813 overjassen en mantels, 16.368 heerencostuums en 14.676 wollen dekens. De heer Heij bracht dank aan de landge- nooten, die hun kleeding hebben beschikbaar gesteld en aan de kleedingcomite's, die dezen vorm van hulpverleening zonder kosten mogelijk hebben gemaakt. Weder uitgereikt zijn aan Nederlandsche vrouwen en mannen in dezelfde plaats van inwoning: 169.249 stuks zoodat nog 12.608 groote stukken in voorraad zijn welke zoo spoedig mogelijk zullen worden verdeeld. Deze kleedingactie is zeer verheugend ver- loopen aangezien het aldus mogelijk is ge weest een waarde van ongeveer 1 millioen gulden zonder kosten aan de meest behoef- tigen te doen toekome. Het is de bedoeling ook voor de volgende distributieperiode een dergelijke regeling te ontwerpen. Voorts deelde de heer Heij mede zich in verbinding te hebben gesteld met Winterhulp Nederland en er voor zorg te hebben gedra- gen, dat menschen, die door Winterhulp kun- nen worden geholpen en misschien formeel niet aan de voorwaarden voor de verstrek- king van kleeding en dekking voldoen, voor- gaan bij de voorziening. Dergeljjke men schen, die door Winterhulp geholpen kunnen worden, zullen zeker niet op de formalitei- ten van de distributieregeling vastloopen. De voorziening van de getroffen gebieden. Een ander gunstig re'sultaat kon de heer Heij nog mededeelen: De voorziening van texielproducten van de geteisterde bevolking vsfn Rotterdam is thans verzekerd. Van het begin af heeft het rijksbureau alle moeite gedaan eerst Rotterdam te helpen. Thans is men zoover, dat verklaard kan worden, dat de bevolking aldaar het noodige kan krijgen. Neemt men in aanmerking voor hoevele mil- iioenen aan textielproducten te Rotterdam verloren is gegaan, dan moet dit een groote prestatie noemen van de leveranciersgroepen aldaar Thans is het de bedoeling te beginnen de teoadeelde groepen in 't geteisterde Zeeland en in de Grebibestreek van het eerstnoodige te voorzien, opdat men ook daar zijn ver loren gegane: voorraden kan aanvullen. Maatregelen tegen kettinghandel en prijsopdrijving. Wat dan de distributieregeling zelve be- treft, legde de heer Heij bijzonderen nadruk op de bestrijding van den kettinghandel en van de prijsopdrijving. De detailhandel heeft tot nu toe een betrekkelijke vrijheid gehad. Zonder aan den bona-fide-handelaar te kort te willen doen, moet de heer Heij toch be- kennen, dat de luxe van de vrijheid toch wel wat grootsch blijkt te zijn geweest. Hij ziet zich dan ook genoOdzaakt voortaan de strengste maatregelen te nemen. Tot van- daag zijn er 107 vergunningen ingetrokken, d.w.z. dat deze 107 zaken gesloten zijn. De heer Heij vreest dit aantal binnenkort met eenige honderden te moeten vermeerderen. Het kan niet worden toegelaten, dat enkelin- gen zich ten koste van de gemeenschap be- voordeelen. Bij het publiek is het grootste euvel de handel in kaarten geweest. Men kocht kaar- ten op van menschen, die zelf geen geld had- den om hun textielkaarten ten voile te be- steden. Het ware een betere uiting van so- ciaal besef geweest, indien men deze men schen aan geld had geholpen om hen in staat te stellen hun punten wel te besteden. Voorts noemde de heer Heij, het een vreemd verschijmsel, dat juist de textielafdeeling van het distrilbutie-sy.steem zoo bestormd wordt met aanvragen voor extra-toewijzin- gen. De toeloop is zoo groot geweest, dat de heer Heft maatregelen heeft moeten ne men om te waarborgen, dat speciale vergun ningen alleen dan worden verstrekt, wanneer werkelijke noodzaak aanwezig is. Op een vraag of men punten van de oude puntenkaart nog kan opmaken, antwoordde de heer Heij ontkennend. Weliswaar is de winkelsluiting in de laatste Januari-dagen voor velen een streep door de rekening ge weest, doch dit zij een troost: de punten die in deze laatste dagen aangeboden wer- den waren meestal niet de punten van de eigen textielkaart, zoodat deze winkelslui ting in hoofdzaak degenen getroffen heeft, die handel in kaarten hebben gepleegd. Mocht het geval zich voordoen, dat iemand zijn eigen kaart nooit heeft kunnen gebruiken wegens gebrek aan geld en nu ineens geld heeft gekregen, dan kan zoo iemand met in levering van zijn ongebruikte kaart zonder punten gehoi pen worden door het plaatselijk distributiekantoor. D© hoogere puntenwaarde»ring. Wat de puntenwaardeering nu betreft, deze Is inderdaad hier en daar hooger dan in de vorige periode. Het rijksbureau is er ech- ter van uitgegaan, dat het beter was de goederen hooger te waardeeren, dan punten uit te geven, die later niet voor goederen in te lossen zouden zijn. Dan zou men slechts een voorraad papier onder de bevolking heb ben gebracht zonder den aanwezigen textiel- voorraad eerlijk te hebben verdeeld. Zooals het nu is, geeft de waardeering van de ver- schillende artikelen in ieder geval de zeker- heid, dat tijdens den geldingsduur van deze kleedingkaart de zekerheid bestaat, dat de bevolking haar punten ook besteden kan. BESLAG OP DEN VEESTAPEE. Ter waarschuwing wordt uit Arnhem aan „De Telegraaf" gemeld: In verband met een frauduleuze slachting, die kortgeleden bij' den landbouwer v. G. te Barneveld werd geconstateerd, hebben amibte- naren van den Crisis Controledienst, in op- dracht van den provincialen voedselcommis- saris in Gelderland, Donderdag als siraf- maatregel, het resteerende deel van den varkensstapel van dezen landbouwer, be- staande uit acht biggen, een beer en een zeug, in beslag genomen. Om aan het kwaad paal en perk te stel len, heeft sinds kort de provinciale voedsel- commissaris de bevoegdheid gekregen om op het restant van een varkensstapel' van een landbouwer beslag te leggen, wanneer deze zich aan frauduleuze slachting heeft schul- dig gemaakt. In zoo'n geval komt de be- trokken landbouwer uiteraard voorloopig niet voor een nieuwe toewijzing in aanmer king. Mochten nieuwe overtredingen gecon stateerd worden, dan zal niet geaarzeld wor den tot nog scherpere maatregelen over te gaan. leedwezen BETUIGD. De regeering van Nederlandsch-Indie heeft in een officieel schrijven jegens den Japan- schen consul-generaal te Batavia leedwezen betuigd over het vlagineident, dat zich op 24 November j.l. te Bandoeng heeft vooigedaan. (D.N.B.) DR. H. WISSMANN'S AFSCIIEID VAN DE NEDERLANDSCHE PERS. In de Zaterdag in Paleis Kneuterdijk te 's-Gravenhage onder leiding van den Presse- dezernent, den heer W. Janke, gehouden persconferentie, nam de legatie-secietaris voor buitenlandsche aangelegenheden dr. H. Wissmann, wegens zijn overplaatsing naar Parijs, op hartelijke wijze van de Nederland sche journalisten afscheid. Namens de Nederlandsche journalistiek werd het woord gevoerd door dr. H. W. van der Vaart Smit, hoofd van het Haagsche kantoor van het A.N.P., die in herinnering bracht, dat na de oorlogshandelingen van 1015 Mei en de ook thans diep verschillen- de beschouwingswijzen in de Nederlandsche publiciteit de taak van dr. Wissmann niet gemakkelijk was en dat alle Nederlandsche journalisten hem dankbaar zijn voor de ge- lukkige, vriendschappelijke en opbouwende wijze, waarop hij deze delicate taak vervulde. Spr. wenschte dr. Wissmann hartelijk geluk en voorspoed op zijn verdere loopbaan en ook, zoo mogelijk, een tot weerziens in Nederland. Vervolgens voegde de heer W. A. Kramers, Haagsch correspondent van het Algemeen Handelsblad, nog eenige persoonlijke woor- den hieraan toe, overigens zich van harte bi] de woorden van den vorigen spreker aan- sluitend. Dr. Wissmann dankte de beide sprekers en verklaarde, dat hij bij het aanvaarden zijner taak niet nagelaten had terug te denken aan de zware tijden, die zijn eigen vaderland een- maal beleefde en dat hij getracht heeft zich in de gevoelens van degenen, die hij ont- Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stok 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. moette, in te leven, om dan tot goede samen werking te komen, die dank zij de open, eer- lijke en te waardeeren tegemoetkomendheid der Nederlandsche journalistiek tot weder zijdsch zeer goede woorden bij dit afscheid leiden kon. Hij wenschte van harte alien geluk en voorspoed en sprak in het bij'zondet zijn beste wenschen uit voor de toekomst van het stamverwante Nederlandsche volk. Voorts stelde hij zijn opvolger, den heer Von Fetter aan de vergaderden voor en droeg zijn arbeid over aan den heer Janke, dien hij voor zijn collegiale samenwerking huldigde. De heer Janke beanwoordde dr. Wissmann hartelijk en wenschte hem ook van de zijde der Press-Abteilung een gelukkige loopbaan. De heer Von Fetter is in de Nederlandsche verhoudingen geen onbekende. Hij is een zeer bereids man en vertoefde o.m. ook ge- ruimen tijd op Sumatra. DE A.V.R.O In een mededeeling aan de luistervmken deelt de A.V.R.O. mede, dat zij als omroep veimoedeljjk binnenkort uit den aether zal verdwijnen. Zij dankt den luistervinken voor den steun, welken zij mocht ontvangen en wijst erop, dat het in de bedoeling ligt, de radiotijdschriften en dus ook de Radiobode te laten voortbestaan. DE 4 PCT. STAATSLEENING 1941. De secretaris-generaal van het departement van financien maakt bekend, dat bij het vol doen van rechten van successie, van overgang en van schenking door middel van obligaties. deel uitmakende van de 4 pet. Nederlandsche staatsleening 1941, voor het publiek de vol gende regelen zullen gelden: 1. Van 15 Februari 1941 af bestaat op de kantoren der successie de gelegenheid rech ten van suoceasie, van overgang en van schenking te betalen door middel van obliga ties van de 4 pet. Nederlandsche staatslee ning 1941. Deze schuldbekentenissen worden voor de nominate waarde in betaling aange- nomen. 2. De schuldbekentenissen kunnen met strekken tot voldoening van boeten of inte- resten terzake van de in het le lid genoemde rechten. 8. Bij de bepaling van het bedrag, hetwelk met schuldbekentenissen kan worden voldaan. kunnen de rechten van successie, van over- gang en van schenking worden gecombineerd. Ook het samenvoegen van bedragen op ver- schillende boedels of schenkingen verschuil- digd, is geoorloofd. 4. De schuldbekentenissen, welke ter be taling van rechten van successie, van over- gang of van schenking worden ingeleverd. moeten vengezeld zijn van alle nog niet ver- schenen coupons. 5. Het gezamenlijk bedrag van de aange boden schuldbekentenissen mag het totaal van het aan recht van successie, van over- gang of van schenking te betalen bedrag niet overtreffen, tenzij de ontvanger voor terug- taetaling een voldoend aantal kleinere coupu- res in kas heeft. Hieruit volgt, dat de beta- ling van rechten van successie, van overgang of van schenking, in totaal blijvende beneden f xoo, niet door middel van schuldbekentenis sen kan geschieden. Daarentegen zijn alle sommen boven 100 tot een veelvoud van 100, naar beneden afgerond, betaalbaar door middel van schuldbekentenissen, ook al zijn zij van een hooger bedrag, indien de ont vanger althans in kleinere coupures kan terug geven. 6. Ten einde in staat te zijn om aan het in het vorige lid bepaalde zooveel mogelijk te kunnen voldoen,. is den ontvangers opgedra- Wij gingen alien zitten en ik stak van wal. ,,Onze handelwijzen moeten je zeer vreemd toe3chijnen, Jean", zei ik, ,,maar er bestond een gewichtige reden waarom ik omtrent alles zoo weinig mededeelzaam was. Ik had het verlof noodig van mijn Chef hier" ik maakte een hoofdbeweging in de richting van Vic „alvorens ik mocht spreken. Hij vindt het goed, dus nu kom ik ermee voor den dag." Daarop vertelde ik haar, rustig en duide- lijk, de geheele geschiedenis van den Octopus. Onder het luisteren werd zij tamelijk bleek, maar bleef mij zwijgend aanhooren, hoewel zij twee malen op het punt stond mij in de rede te vallen en zich bedwong. Toen ik uit- gesproken had, merkte Vic op: „Bij het noemen van den naam van den Hertog van Barry toondet ge eeni.ge verras- sing. Bestond daartoe een bijzondere aanlei- ding?" „Ja". antwoordde Jean. ,,Ik meen u te kun nen vertellen waarom de belangstelling van den Octopus zich in die richting uitstrekt. Jimmy Wlheen, de zoon van den hertog, viert morgenavond zijn meerderjarigheidsverkia- ring met een groot feest op Wheen's Ditch, dat een landgoed is. Daar zullen kostbaar- heden bij de vleet ten toon gespreid worden. Om de waarheid te zeggen, ga ik er zelve ook heen." Zij lachte en dit werkte aanstekelijk op ons. De zin van haar woorden, geheel onbewust geuit, trof mjj als onomstootelijke waarheid. ,,Van dat feest wist ik", zei Vic. ,,En het verheugt mij bijzonder, dat gij er aan zult deelnemen, juffrouw Anstruther. Wat ik zeg gen wilde, nu ik toch getuige bij het huwe- lijk zal zijn, hebt ge er bezwaar tegen, dat ik u Jean noem? Het is zooveel korter." De arme Jean kleurde tot de wortels van haar haren, maar zrj herstelde zich bijna da- delijk van haar verlegenheid en glimlachte. ,,Dat spreekt van zelf, Vic." Ik was blij. Blijkbaar viel mijn Jean in den smaak van Vic en hoewel ik mij niet kon voorstellen, dat zulks bij iemand niet het ge val was, verheugde ik mij er niettemin over, want het vereenvoudigde de zaken. „Kan ik niet... zou ik niet kunnen mee- helpen?" vroeg Jean. ,,Zou het niet beter zijn als ik binnenshuis van dienst kon zijn?" „Dat", zei Vic, „getuigt ontegenzeggelijk van den waren geest. Jack, ouwe speurhond, ontvang mijn welgemeende gelukwenschen. Je hebt inderdaad een prijs uit de loterij ge- trokken." Maar hij bleef haar het antwoord eenigen tijd schuldig. Wij wachtten zwijgend. Het was eigenaardig, maar ik heb nog nooit ge zien, dat iemand Vic stoorde als bij nadacht; de man scheen de gave te bezitten zijn om- geving het gevoel in te boezemen van: „Waeht eventjes; ik zal je alles op zijn tijd meedeelen", en lag aldus aan de onuitgespro- ken gedachte het stilzwijgen op. Wat mij be treft, ik hoopte innig dat hij het aanbod zou afslaan en ik verwenschte mezelf van haar bij deze vervloekte geschiedenis betrokken te hebben. „Het is onze taak", zei Vic opeens, „den Octopus het uitvoeren van zijn voornemens te beletten veel eerder dan hem te pakken als hij ze volvoerd heeft. Het ideaal zou natuur- lijk zijn als we hem en zijn handlangers let- terlijk op heeterdaad konden betrappen en uitleveren, maar daaraan is te veel risico verbonden, vooral nu wij zijn karakter ken- nen. Als een van ens dus als gast daarheen ging, zou de Octopus daarover spoedig inge- licht worden en zijn maatregelen daarnaar nemen. Maar als Jean binnenshuis als onze bor.dgenoote werkzaam kon zijn, bestaa.t de kans dat zij iets ontdekken kan, dat wij tot ons voordeel zouden kunnen aanwenden. Het korte tijdsverloop is natuurlijk zeer in ons nadeel. Wij kunnen geen uitgebreide maat regelen nemen, maar wij kunnen wachten en handelen naar gelang van hetgeen gebeurt. Williams kan over een minuut hier zijn en we kunnen de zaak met hem overleggen." ,,Vic", riep ik uit, het kan je toch geen ernst zijn, Jean in deze zaak te mengen Vic zag mij met strenge oogen aan en het antwoord, dat hij mij gaf, zal ik nooit ver- geten „Plicht", zei hij op beslisten toon, ,,komt in aanmerking v66r al het andere. Als zij haar land van dienst kan zijn, tot heil der maat- schappij als een geheel, en zij is bereid te helpen, dan moet ik, welke mijn persoonlijke gevoelens ook zij in, zeggen, ja." ,,0!" riep Jean, mijn hand vattende. ,,Maak geen bezwaren, liefste! Begrijp je niet hoe het mij zou hinderen als ik van geen nut kon zijn em met de handen in den schoot moest zitten als jelui je leven wagen? Dat zou ik onmogelijk kunnen!" Maat ik was niet overtuigd. „Vlc", zei ik. ,,De man die mij volgde heeft haar mogelijk gezien. Is dat zoo, dan wordt zij te Wlheen's Ditch herkend en verkeert zij in het afgrijselijkst gevaar." „Neen, dat zou zij niet, mijnheer", zei Smith, zich voor de eerste maal in het ge- sprek mengende. ,,We zullen dien man ach- ter slot en grendel hebben, zoo spoedig als wij verkiezen. Ik ken hem nu van aangezicht en als inspecteur Williams gekomen is, zal ik uitgaan om hem te arresteeren." Hij sprak de laatste woorden met kracht en glimlachte vervolgens tegen Jean; blijk baar had zij een nieuwe verovering gemaakt. .Wanneer zou IVilliams komen vroeg Vic plotseling. Smith keek op zijn horloge. ,,Over een kwartier ongeveer, mijnheer. „,Zou hij Yard reeds verlaten hebben? ,,Nog niet, mijnheer, zou ik denken." Vic wees naar de telefoOn. „Bel hem dan op, asjeblieft." Zoodra de verbinding tot stand gekomen was, nam Vic den hoorn af en we hoorden hem Williams verzoeken zich te laten verge- zellen door een agent in uniform. Vervol gens hing hij den hoorn op en zich tot Jean keerende, lachte hij haar toe. ..Politie-agent A. komt hier binnen", zei hij. „maar politie-agent Jean gaat er uit. Ik vrees dat de kleeren je slecht zullen passen, maar' je behoeft alleen maar in den auto plaats te nemen en in de duisteinis zal dat niet opvallen. Vervolgens word je naar huis gebracht en morgenochtend bellen we je op. Wanneer ga je naar Wheen's Ditch? Tegen lunchtijd. per auto." ,.Goed. Ben je te tien uur per telefoon te spreken?" Jean lachte. „Als je mijn vader kende zei zij, ,,zou je weten, dat ik altijd te negen uur reeds aan het ontbijt moet zijn." ..Heb je ooit!" riep Vic uit. ,,Wat zal het een opluchting voor je zijn als je getrouwd bent!" Eensklaps keerde hij zich tot mij: ,,Mijn tong is zoo droog als kurk van al dat spre ken. Heb je bijgeval bier in huis, mijn zoon? ,,'Heb ik ooit geen bier in huis gehad vroeg ik verachtelijk. ..Neen", zei Vic, „wellicht niet. Maar je hebt kans, dat het dezen avond gebeuren zal. ouwe cherubijn!" (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1