Landbouwberichten Gemengde Berichten Laatste Berichten Feuilleton-vertellingen Ruwe Huid PUROL Ruwe Handen Doos 30 cent. Ruwe Lippen Bij Apoth. en Drogist. DE VERDUISTERING. BRABANTSCHE BRIEVEN. CBriep, Kou, Pijn. MpenVeS TREKPAABD HEN (ivSTE N K E UR IN G E.\ ZEE LAND. In de trekpaarden-provincie bij uitnemend- heid, Zeeland, zijn de kewingen van de dek- hengsten begonnen met die op de eilanden; Zeeuwsch-Vlaanderen zal later volgen. even- als de uitslag der prcmiekeuring. Het premie- plan is n.l. wel vastgesteld, maar in verband met het niet doorgaan van de Centrale Keu- ring te Goes zullen de daarvoor bestemde premies op de keuringen voor dekking worden toegekend volgens een bepaald puntenstelsel. De afdeeling Zeeland van het Stamboek Het Nederlandsche Trekpaard heeft een be- drag beschikbaar gesteld voor de 3-jarige hengsten, terwijl het hoofdbestuur van het Stamboek datzelfde heeft gedaan voor de oudere hengsten. De prijzen zullen toegekend worden naar gelang van het aantal goedge- keurde hengsten. (Bedoeld worden waar- schijnlijk K.-hengsten. Red.) Op de eilanden is in vier plaatsen ge- keurd. Over het geheel bestond voor de keu ringen een goede belangstelling, terwijl er vraag bestaat, speciaal naar goed fokmate- riaal. Er is dan ook nogal eenige handel gedaan. (N. R. Crt.) 7000 GULDEN IN DE SCSHUUR. Doortastend optreden van de recherche te Utrecht heeft een diefstal van zevenduizend gulden snel tot klaarheid gebracht. Een sigarenfabrikant kwam Wbensdag- morgen op zijn kantoor, hing zijn colbertje aan den kapstok en schoot in zijn kantoor- jagje. Een portefeuille met zevenduizend gulden bleef in het colbertje zitten. In den loop van den ochtend kreeg de fa- brikant op kantoor bezoek van zijn vrouw, die hem ontsteld kwam mededeelen, dat hij zijn portefeuille moest hetoben verloren, want zij had haar leeg op de stoep van de woning gevonden. De fabrikant begreep er niets van en dacht al dra aan diefstal. Het personeel werd on- dervraagd en hierbij kreeg men verdenking tegen een 58-jarigen man, tot wiens bezig- heden de zorgen voor de kachels behoort; de recherche werd in den arm genomen. Zij ondervroeg den man, doch deze ontkende. Fouilleering .bracht het geld niet aan den dag. Huiszoeking leverde evenmin resultaat op. Het eenige dat men kon vaststellen, was, dat de man in de ochtenduren even was weg ge- weest „om een boodschap in de buurt te doen". De rechercheurs bleven een oog in het zeil houden. Toen des middags het- werk in de fabriek was afgeloopen en de kachelaan- maker naar zijn huis in de Aardbeistraat ging, volgden zij hem. Bij de woning stelden zij zich verdekt op. Na eenigen tijd kwam de man naar bulten om iets in de schuur te doen. Hij had juist de hand aan het vermiste bankpapier, dat hij achter een plank van de schuur had geborgen, toen de rechercheurs achter hem stonden. Qntkennen hielp nu niet meer. De man had de portefeuille uit de jas van zijn patroon gehaald, zich den inhoud toege- eigend en haar vervolgens bij de ,,boodschap in de buurt" op den stoep van de woning ge- deponeerd om den schijn van verlies te wek- ken. De kachelaanmaker is opgesloten. VIER GEWONDEN BIJ BOTSING TUSSCHEN VRAOHTWAGEN EN AUTOBUS. Het A.N.P. meldt: De bestuurder van een autobus, waarin werklieden gezeten waren, heeft op den Koningsweg te Amhem, een vrachtauto die hij voorbij wilde rijden, aangereden. Beide wagens werden zwgar beschadigd en vier werklieden in den autobus werden gewond, een van hen vrij emstig. Alle patienten zijn naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. De bestuurder van de bus is in hechtenis ge- nomen wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. KIND VERDRONKEN. Dinsdagmiddag werd het bijna 6-jarig doch- tertje van de familie Kortekaas te Nieuwer- brug gevonden in een bijt in den Ouden Rijn. Omwonenden haalden het kind terstond op. Een tweetal doktoren slaagde er niet in om de levensgeesten op te wekken. VADER VERGREEP ZICH AAN ZIJN BABY. Verleden week kreeg een arts te Rotter dam achterdocht ten aanzien van de doods- oorzaak van een jeugdig meisje. Daardoor kwam een geval van doodslag aan het licht. De vader, de 27-jarige loswerkman H. L., wonende in de omgeving van het Noordplein, verloor door het aanhoudend huilen van het kind zijn kalmte en vergreep zich in zijn woede aan het kind, dat slechts drie maan- den oud is. L. is gearresteerd. EEN REEKS INBRAKEN OPGESPOORD. In den nacht van 20 op 21 Januari zagen twee surveilleerende Haagsche agenten twee mannen loopen, die zakken bij zich hadden. Daar zij het niet vertrouwden, maakten de politiemannen een praatje, keken eens in de zakken en vonden er allerlei inbrekerswerk- tudgen. Beiden werden meegenomen naar het politiebureau, waar men te doen bleek te hiebben met een 24-jarigen schoenmaker uit Amsterdam en een 24-jarigen monteur uit Den Haag. De huiszoekingen in de woningen leverden echter niets op. Wel kwam men te weten, dat beide arrestanten kennissen in Den Haag hadden: een 45-jarigen banket- bakker en een 34-jarigen sigarenwinkelier. Daar waren de heeren dikwijls te gast. Bij hen ging de recherehe ook eens pools- hoogte nemen. Bij den banketbakker vond ze een aantal costumes en een jas, afkomstig uit een filiaal van het Haagsch crisiscomite, waar in den nacht op 24 December was in- gebroken. Men had zich daar toegang ver- schaft door over een schutting te klimmen en een ruit uit te snijden. Tal van kleeding- stukken werden toen vermist. Ook een huis zoeking bij den sigarenwinkelier leverde resultaat op. Daar werden vier doozen elk met 25 pond thee in beslag genomen, afkom stig van een inbraak bij een bekende firma, in den nacht van 10 op 11 Januari. Daar is men doorgedrongen via een aangrenzend per- ceel, door over een muur te klimmen. Al deze inbraken werden door de heeren toege- geven. Toen de politie zoover was, kwamen er meer inbraken aan het licht. In het gebouw van den crisis-schoeiseldienst werden 275 paar schoenzolen ontvreemd en uit een ma- nufacturenzaak kousen, sokken, theedoe- ken e.d. Verder bezochten de heeren levensmidde- lenbedrijven. Zij namen in ons- en lialfons- pakjes een 360 ons thee en 1015 halfponds- pakjes koffie, een groote partij lucifers en 4000 distributiebonnen mee. De thee bracht gemiddeld /1,50 per ons op. DERTIG ZAKKEN MEEL GESTOLEN. Drie Hilversummers trokken dezer Ja.gen op een vroegen morgen in het donker met een handkar er op uit. Zij verschaften zich toegang tot een opslagplaats, waarop zij hun zinnen hadden gezet en laadden dertig balen meel van 15 kg ieder, op hun wagen. V66i zij echter een kooper hadden gevonden, had de politie hen ingerekend en het meel in be slag genomen. NACHTELIJKE JAOHT OP FRAUDULEUZEN VARKENSSLAOHTER. Dinsdagavond omstreeks half twaalf werd een wielrijder op weg van Krommenie naar Wormerveer door de politie gesommeerd te stoppen, daar hij een groote vracht scheen te vervoeren, hetgeen op dit nachtelijke uur verdacht voorkwam. Aan de sommatie werd geen gevolg gegeven. De fietser trachtte in de duisernis te ontsnappen, hetgeen hem ge- lukte, echter niet dan nadat hij de vracht, een half varken, van de fiets had geworpen. Het vleesch werd in beslag genomen, en zal later, na te zijn gekeurd, in de distributee worden gebracht. Het onderzoek der politie is zoo ver gevorderd, dat spoedig tot arresta- tie van den frauduleuzen slachter zal kunnen worden overgegaan. TE VROEG UIT DEN TREIN GESTAPT. Maandagavond geraakte de 68-jarige J. Donker bij het station in de Rosestraat te Rotterdam bekneld tusschen den treepiank en het perron, doordat hij te vroeg uit een rijtuig van een stoomtram der R.T.M. stapte Het slachtoffer kreeg inwendige kneuzingen en werd in het Zuider-ziekenhuis opgenomen. De man is aan zijn verwondingen overleden. MISLUKTE POGING TOT BEROOVING. In den laten Dinsdagavond werd de 66jar. landbouwer J. van Overveld te Lepelstraat, toen hij thuis kwam en zijn fiets in het berg- hokje wilde plaatsen, door twee personen overvallen, een hunner sloeg met een z.g. vlaszeis naar hem, gelukkig zonder hem te raken. Op het hulpgeroep van den landbouwer kwam zijn zoon toeloopen. De onverlaten achtten het toen geraden het op'een loopen te zetten. Zij, wisten in het duister te ontkomen. Inmiddels werd de gemeentepolitie gewaar- schuwd. Op aanwijzing van Van O, die een der daders meende herkend te hebben, poogde de politie deze te achterhalen, doch dit lever de geen resultaat op. Woensdagochtend ech ter werd hij gearresteerd. Het was de 24jar. S. van L. uit Lepelstraat, die tijdens zijn ver- hocr een bekentenis aflegde. Naar den twee- den dader wordt nog gezocht. Omtrent de aanleiding wordt vernomen, dat van O. Dinsdag eenige koeien had ver- kocht. De opbrengst daarvan, een som van cngeveer 1500 gulden, had hij in zijn zak. Voordat hij huiswaarts keerde had hij zich in i gezelschap, waartoe ook de gearresteerde behoorde, hierover uitgelaten. FELLE BRAND IN V OOI4MA LIGE KAZERNE TE HOORN. In den vroegen morgen heeft Woensdag te Hoom een felle brand gewoed, welke een groot deel van de voormalige kazerne aan de Veemarkt in de asch heeft gelegd. Toen de brandWeer met groot materiaal ter plaatse verscheen, stond een der vleugels van het uit drie verdiepingen bestaande gebouw reeds in lichter laaie. Het vuur vond veel voedsel in de garage van de W.A.C.O., welke hier op den beganen grond ligt. Vijf luxe- en twee vracht wagens werden een prooi der vlammen. In de tegen dit complex gebouwde boxen wer den nog twee luxe wagens door het vuur ver- nield. De brandweer kon niet verhinderen, dat ook de hooger gelegen verdiepingen, waarin de afdeeling van den arbeiders sport- bona haar tooneel-, gymnastiek- en biljart- zaal, benevems nog enkele lokaliteiten in ge- bruik had, werden aangetast en verwoest. Vier biljarts en vele tooneelrequisieten gin- gen in het vuur verloren. Het gebouw is over een lengte van 25 m geheel uitgebrand. De schade, welke grooten- deels door verzekering wordt gedekt, is zeer groot. Men heeft nog geen zekerheid omtrent de oorzaak van den brand. Dinsdagavond zijn de lokalen van den arbeiders-sportbond om 11 uur verlatem. In deze lokalen was echter een hrandende kachel, zoodat het niet is uitge- sloten, dat deze de oorzaak van alles is. STRUIKROOVER, DIE ZIOHZELF OVERjVIEL. De correspondent van het 'Hansdelsblad te Breda schrijft: Zondagavond vervoegde zich bij de politie te Princenhage een 21-jarige tuinder, wonen de aldaar, ten einde aangifte te doen van een hem zoo pas overkomen overval met roof. Hij had, aldus luidde zijn relaas, zijn meisje thuis gebracht, dat woonachtig is in Den Emer onder Breda, en keerde per rijwiei naar Princenhage terug, toen hij ter hoogte van Gageldonk plotseling met een stuk hout van de fiets werd geslagen, waarna drie onbeken- de personen zich op hem wierpen, zijn kleeren losrukten en openscheurden en hem zijn pols- horloge en portemonnaie met ongeveer acht gulden ontroofden. Na hem vervolgens te hebben mishandeld waren de drie personen in de richting Breda verdwenen. Aldus het ver- haal van den nogal opgewonden en vrij erg toegetakelden jongeman. De politie toog direct op onderzoek uit, zich daarbij bedienende van de hulp van den rijks- veldwachter Hagenaars uit Breda met zijn politiehond Alex. Alex deed goed werk, bracht de afgerukte knoopen bijeen, spoorde de weg- geworpen portemonnaie, die nog 4% cent be- vatte, op en bracht ook nog het polshorloge aan, dat den jongeman was ontnomen. Maar een spoor vond Alex niet. Toch zette de politie haar onderzoek krachtig voort, kwam te weten, dat het meisje den laatsten tijd anonieme brieven ontving en hoorde, dat on geveer een week vroeger op nagenoeg dezelf- de plaats een andere inwoner van Princen hage was lastig gevallen, doch nog had kun nen ontkomen. Naar aanleiding van het voortgezette on derzoek vond de heer Visser, chef van politie te Princenhage, het tenslotte gewenscht den. jongeman zelf eens flink aan den tand te voelen. Aanvankelijk bleef deze bij zijn oor- spronkelijk verhaal, maar geleidelijk werd het net van strikvragen vaster om hem aange- haald; Woensdagmiddag zag hij geen uit- komst meer. Hij legde een volledige bekente nis af. Den aanval had hij geheel zelf in scene gezet. Hij had de knoopen van zijn jas gerukt en weggewonpen, zijn horloge en por temonnaie eveneens en daama met een schaar zijn kleeren vernield. Om nog meer den schijn van werkelijkheid aan alles te geven was hij daama op den grond gaan rollen om een worsteling te kunnen voorwenden. Wat de anonieme brieven betreft, die zijn meisje ont- ving, deze waren door hem zelf geschreven. Rovendien schreef hij er ook eenige aan zich- zelf en- het deze dan zijn meisje lezen. En dat alles had hij gedaan om meer indruk bij haar te maken, zich daardoor zekerder te maken van haar liefde, omdat hij altijd bang was haar te verliezen. De acht gulden, die ge- roofd zouden zijn, bestonden slechts in zijn verbeelding, want de 4% cent, terug gevon den in de portemonnaie, hadden zijn geheelen rijkdom gevormd. Het geheel was echter keurig ineengezet. Niet3 was verzuimd, zoo dat de politie aanvankelijk wel geloof moest schenken aan het verhaal van den fantast, voor wien deze zonderlinge manier van liefde verwerven nog een staartje zal hebben. Wat den aanval betreft op dezelfde plaats van een anderen inwoner van Princenhage, ongeveer acht dagen vroeger, hetgeen de politie eerst nu te hooren kreeg, ook daar- naar zal een onderzoek worden ingesteld. Het laat zich begrijpen, dat de oplossing van deze zaak de rust in de omgeving heeft her- steld. SNEEUWSTORMEN IN SCHOTL\ND. Het noorden van Schotland is volgens En- gelsche radioberichten tijdens de jongstc vorstperiode door hevige sneeuwstormen ge- teisterd. In eenige districten van Noord- Schotland waren ze zoo hevi-g, dat zestig reizigers er twee dagen in een trein inge- sneeuwd bleven, alvorens men hen kon be- vrijden. DUUR GLAS. Het gebrek aan glas is in Engeland zoo nijpend, meldt de Londensche correspondent van Nya Dagligt Allehanda, dat de prijs van b.v. drinkglazen sinds het uitbreken van den oorlog met 300 procent is gestegen. EEN DRAMA TE FRIBOURG. Elf kinderen door een vergissing bij het inenten gedood. Hoe zeer de oorlogstijd met de dagelijksche berichten van nieuwe levensoffers de men- schelijke gevoelens ook verhard, de tragische dood van elf kinderen van tusschen de 6 en 12 jaar ten gevolge van een vergissing, die te Fribourg bij het inenten begaan is, vol gens den correspondent der N. R. Crt. te Geneve, heeft in Zwitserland diepen indruk gemaakt. In een weeshuis te Fribourg achtte de arts, die met de zorg voor den gezondheidstoescand der kinderen belast is, de inenting van 15 kinderen tegen diphterie noodzakelijk. Hij verzocht de zuster, die aan het hoofd der in- richting staat, de entstof bij het hyg.enisch en bacteriologisch instituut aldaar te bestel- len, wat zij dan ook deed. Na de ontvangst van een fleschje met vermeende antitoxine tegen diphterie ging de arts tot de inenting over. Spoedig daarop werden eenige kinderen onwel, hetgeen men aanvankelijk als de nor- male uitwerking der inenting beschouwde. Binnen een paar uur moesten de arts en de zusters van het weeshuis echter bem.er.ken, dat dit onwelzijn een veel ernstiger beteeke- nis had. Nog denzelfde dag stierven acht van de 15 ingeente kinderen, terwijl in den loop van den nacht nog drie andere het leven ver loren. Bij het onderzoek van een der kinder- lijkjes bleek, dat de kinderen vergiftigd waren. Zij waren met diphterie-„toxine" in plaats van met anti-toxine ingeent! Het onderzoek naar de verantwoordelijk- heid voor de begane vergissing, die aan elf kinderen het leven gekost heeft, is nog niet volkomen geeindigd. Doch zooveel is reeds komen vast te staan, dat iemand van het personeel van het Fribourgsche hygienische en bacteriologische instituut ter uitvoering van de door den directeur van het instituut gegeven opdracht, opa entstof naar het wees huis te zenden, een fleschje verzonden heeft, dat zich reeds zes jaar in het laboratorium bevond met een etiket erop „diptherie- toxine''. Hoe deze medewerker aan het in stituut een dergelijke vergissing heeft kun nen begaan, uit domheid of uit onvergeeflijke onaehtzaamheid, is nog niet opgehelderd. Eveneens wordt no-* onderzocht of het flesch je nog het etiket ,,toxine" droeg, toen de arts daaruit de inenting volvoerde. Van een zekere onaehtzaamheid is ook de arts niet vrij te spreken. Deskundigen verzekeren, dat het een won der is, dat vier der vijftien kinderen nog in het leven zijn gebleven. Zij schrijven dit toe aan de omstandigheid, dat het gif reeds zes jaren oud was, waardoor het reeds een ge- deelte van zijn kracht verloren had. Ver- moedelijk zijn de vier aan den dood ontkomen kinderen het laatst ingeent met gif, dat zich op den bodem van het fleschje bevond en daardoor vrijwel geheel krachteloos gewor- den was. Aan de verzwakking van de doode- lijke werking van het gif schrijft men het ook toe, dat drie kinderen eerst in den nacht be- zweken zijn. Wanneer de toxine niet reeds een deel van haar kracht verloren had, zou de dood uiterlijk na twee uren zijn ingetre- den. Het tragische voorval heeft den tegenstand in Zwitserland tegen de verplichte inenting van kinderen weder verscherpt. Weliswaar heeft de Zwitsersche openbare gezondheids- dienst nog eens heel duidelijk doen uitkomen, dat de dood der kinderen niet op rekening kan gestel worden van een inenting met de daarvoor voorgeschreven inentstof, doch de tegenstanders wijzen erop, dat zonder de inentingsverplichting de vergissing niet zou zijn begaan en de kinderen nog in leven zou den zijn. In ieder geval zullen vele ouders, die toch reeds angst hebben voor de uitwer king der inenting op de gezondheid hunner kinderen, thans na het drama van Fribourg nog meer hutveren, wanneer de arts tot de inenting overgaat. -^l!lllllllli!l!III1lllllllll!ll!!lllllll!lllllllllllllilll!l!l!l!lll!l!lllllllll!lllllllllllllllllll!lllllll!lil;lllll!ili:i^ g In het belang van de naleving van de be- j§ g palingen ten aanzien van de verduiste- g 1 ring: jj g Zonsopgang 1 Febr. 9 uur 22 min. g Zonsondergang 1 Febr. 18 uur 27 min. M g Zonsopgang 2 Febr. 9 uur B0 min. g Zousdndergang 2 .Febr. (18 uur 28 min. f§ Zonsopgang |3 Febr. i9 'uur 19 min. M Zonsondergang 18 uur 30 min. H Gedurende de daartusschen gelegen uren j g moet verduisterd worden. g 4 Februari Eerste Kwartier. illlllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllM WAPENSTILSTAND. TO'KIO. Het wapenstilstands-accoord tus schen Thailand en Fransch-Indo-China zal naar gemeld wordt, wellicht nog in den loop van vandaag worden onderteekend, nadat men het in het algemeen eens is geworden over de Japansche voorstellen en over de door beide paTtijen ingediende voorwaarden. SJANGHAI. Naar gemeld wordt, is van- ochtend door Fransch-Indo-China en Thailand een wapenstilstand geteekend. HULPVERLEENING AAN ENGELAND. WASHINGTON. Het Staatsdepartement heeft medegedeeld, dat President Roosevelt den Britschen ambassadeur bij het overhan- dign van zijn geloofsbrieven op 24 Januari de verzekering heeft gegeven van den vasten wil der Vereenigde Staten in gestadig toe- nemende mate, de hulpverieening aan Enge land voort te zetten. Ulvenhout 1941. Amico, Daar is, ik mot dat toch 'ns laten weten, veul compassie mee ons Eekerske Vooral den Kerst en Nuuwjaar kwamen hier stapeltjes brie ven tegelijk, waaruit ons den goeien zurg en bezurgdheid bleek over ons fraterke. Sommigten rajen me aan, hum op den hof te houwen. Ze zijn er over bezurgd, dat 't kloosterleven veur deus keareltje te zwaar is. Eerlijk ge zeed: eigens heb ik deus gedacht ook wel 'ns g'had. Enne'k ben nog nie zeker. Mharwat heb ik daar in te zeggen? Anderen vroegen: ,,Dre oewen Eeker gaat toch nie dood? Zurg toch Dre, dat ie be ter wordt en hou 'm bij oe! Hij is bij jullie op den hof zoo goed besteed!" Weer anderen: ,,Wezenlijk, Dre, 't Eekers ke mot hij zijnen Dre III blijven! En onder den goeien oppas van oew Trui. Toe, hou m op de boerderij!" 'n Braaf Moederke stuurt veur den Eeker zijnen missaal *n prachtig geschilderd en ge- calligrafeexd prenteke van 't H. Hart, kun- stig vervaardigd deur haar zuster-nonneke, sinds kort overleden. DeUs Moederke bidt elken dag veur 't herstel van ons keareltje. Maar ook 'nen hooggeleerden Pater doet bij zijnen hartelijken Nuuwjaarswensch de beste wensohen veur 't herstel van d'n Eeker. Terwijl 't zinneke „Dre, den Eeker gaat toch nie dood?" als 'n klok in m'nen kop gonst, zoodikkels is me dat gevraagd. Vaneigefis, zulke toelangstelling in ons broze iSproetenkoningske doet ons veul deugd! Ditte kan 'k alleen wel beloven: 't zal aan ons nie liggen! Aan Trui nie. Aan Dre lU nie. Aan mij nie. En wil 't manneke, als ie herstellen moog' op den hof blijven...;,..: ver- duveld g6ren! Maar nogddns: ik schrijf oe deus brieven nie „zoomaar". Sommigten zul len dit verstaan. De meesten nie. Maar laten we veur deus Ulvenhouterke, den Eeker, er 't beste, 't allerbeste van hopen. 't Teere, gewaske zit in goeien grond, onder de wer- me kas van Trui's goeie zurgen. Maar: allemaal veul, veul bedankt veur de lieve belangstelling ons Eekerske bewezen! Veul bedankt! Ook namens Trui en Dre III. Ik geloof, 't gaat nie slecht, Ons dokterke lot z'n eigen er nog wel weinig over uit, maar da's van zijnen kant te verstaan. Ge hebt eigens wel 'ns 'n gewaske Inden pot g'had, dat nie groeien of bloeien wou, maar toch ook niedoodgaan. Ge gaf 't veul dag, achter 't vitraasgordijntje, op tijd water dat op temperatuur was gebrocht, 'pen keer 'n kluiterke lochten mest en toch't Dingske kwijnde. Maar gong nie dood. Zoo wierd ge vertrouwd mee den toestand van 't broos gewaske,.waaraan gij de hlommekes wel had willen k ij k e n Dan, op 'nen mer- gen, stond ge hetutterd bij den pot. 't Gewas lag slap neer, op den eerde. 't Dingske was weg. D'n boer en den dokter kennen dat onbegrijpelijk proces van gebrek aan genogt levenskracht. Of kennenZe kennen 't evenmin als ieder ander, maar ze ervaren 't Vaker. Kennen Wie kent 't groote mysterie van 't leven. Dokter en leek, ze staan ommers altij op zijn onverwacht bij 't end! Neee, dat ons dokterke nog weinig zegt, is me duidelijk en kleer. 't Is 'nen verstan- digen mensch, mee ervaring; 'nen mensch die dieper schouwt dan alleen 't geleerde van bedrukt pampier. 't Levens-ABC gaat altij sjuust een stapke wijer, dan de drukletter Z. Sommigen weten dat. 't Zijn de tiepen, die na lezing van den boek, brief of krant 'n pijp aansteken, de oogen 'n bietje dichtknijpen en 't gelezene nog 'ns overdenken. En dan sjuust iets meer te weten komen, dan den kwiebus die 't boek dichtslaat en zegt: .zul len we nog 'n partijke pandoeren?" Maar ik geloof, 't gaat mee ons Eekerske niet slecht. Want als den dokter 'm 'ns be- keken heeft, pols, temperatuur en duu- zend dingskes die 'k van den dokter z'n ge- zicht aflees, dan bijt ie nie meer op den rechterkant van z'n onderlip en dan weet ik genogt. Kek, ziede: ons dokterke kekt den Eeker na, maar ik kijk den dokter na, al wit ie dat nie. Ik zie aan z'nen rug al, als ie over den Eeker gebogen staat, hoe 't mee den Eeker en den dokter is gesteld. En nogeens: da's nie slecht! Trui doet 't anders. Den rug 'n bietje ge bogen, de handen veur den buik, zoo drentelt ze mee den dokter mee, den erf op. Bij den auto probeert ze den mensch dan 't hemd van z'n lijf te vragen, waarop ze ten antwoord krijgt: ga zoo nou maar deur mee 't middel- cijn, Trui en blijft nie te lang hier in den hondenweer staan, anders mot ik mergen ook veur jou fleschkes gaan veurschrijven, ee?"' En veur ze 't wit rij 't wage It je al weer achtersteveuren den erf af. „Gtin woord lot ie los", pruilt ze dan. Toen heb ik 'r dat kunstje geleerd om te letten op den dokter z'n lip. Maar dat dee ze toen z66 sjecuur, datnouja, ons dokterke is ook nie gek! Belang nie. En veur Trui mot- ten zulke dingen er altij zoo dik opliggen eer ze 'r eigen gelooft, dat die goeie ouwe op den oogenblik meer ongerust is, dan nood zakelijk! Want... ehmij gelooft ze nie! Welke vrouw gelooft heuren eigen man Zeg nou eigens! Dr6 III doet 't weer op zijn manier. Die vraagt den dokter niks, die vraagt den Eeker niks, ja hij vraagt mij niks, den zelfstandigen tiep! En Trui? Zeuventien jaren is ie! Leeftijd, waarop ge dikkels zddveul ,,man" zijt, dat ge 't andere geslacht, jonk of oud, nie seerjeus telt! Maar hij doet 't zod: hij lot den Eeker elken dag den grootboek van de boekhouding omhoogsteken, ,,drukken". t Gong eerst maar half, later heelemaal, nou vijf, zes keeren mee den rechterarm en dan nog drie keeren mee den linkerarm. Zoolank dat vooruit iblijft gaan, is m'n baaske gerust. Zeker van den Eeker z'n beterschap. En 'k mot zeggen: 'k ben eigens deus ,,kracht- altijd een poeder ol cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd,,Mijnhardtjes"2st. lOct Doos50ct, prestaties" ook mee stiekumen aandacht gaan volgen. Zoo'n baaske toch, ee! ZOndag heb ik gelachen, amico! Ge mot weten: Zondagsmergens wordt den Eeker verschoond. Dat doet m'n baaske terwijl Trui naar de hoogmis is. Ze hangt de verschooning dan 'n uur tevoren over 'nen stoel, biji de plattebuis en om tien uren gaat den Dre z'n Eekerske helpen. Nou is er veur Trui edn moeilijkheid mee deus Wintertij: den wasch droogt lankzaam dnden Eeker zijnen uitzet is in den Ouwenbosch. 't Is dus ,,tooveren" veur m'n zurgzame wijf mee 't bietje ondergoed, dat ze veur den Eeker beschikbaar heeft. Zondag moest ie noo- dig 'nen properen hansjop aandoen. Trui speurt naauw, ziede. Rap is heuren „goeien naam" in gevaar vindt ze. B.v. als er 'n mid- delcijnvlek op den Eeker z'n borst zit. En den dokter datzou zien! Maar Trui had ginnen hansjop droog, ik draag zulken gestreepten en getresten onzin nie en den Drdge wit: net als opa! Toen zijn pakken, nog van kostschool, versleten waren, toen paste-n-ie veur die kaart. Goeien raad was duur, vond Trui enze lee veur den Eeker 'nen nachtpon gereed. Nou! Den Eeker "nen zurg! En wat Trui doet, is welgedaan. Maar op 'nen oogenblik stond den iSproetenkoning bij de plattebuis in Trui's nachpon. 'n Dink, waar gemak- kelijk tien Eekers in kunnen huizen. „Hoe zit ie?" vroeg den Drd. ,,Ik loop er in kwijt," gaf den Eeker droog ten antwoord. Altij recht uit gaan", raaide den Drd 'm aan: „en den sleep achter oe houwen, dan komde vaneigens waar ge wezen mot." ,,Maar ik breek er de beenen over, zee den Eeker. ..Leg nou nie te kalegezichten", zee den Dre: ,,in deuzen tijd van textielpunten zijde gij 'nen millionnair, man!" ,,En m'n handen?" vroeg den Eeker toen: ,,die zitten pas halverweuge de mou- wen". Maar den Drd gaf gin antwoord meer; hij kwam op 't geval nie uitgekeken. Eindelijk vroeg ie: ,,W!itte nou waar ge op trekt, Eeker?" „Nou, Dre?" „Op 'nen Sneeuwman-in-de-zon!" Lachende „zweefde" den Eeker naar z'nen stoel mee kussels. En als Trui verom uit de kerk kwam, dan zat den Eeker recht op in zijnen stoel, mee Trui's huismutske op, de linten gestrikt on der z'n kin en mijnen bril op z'n neus. Trui lacht nie gaauw, mee zoo'nen aard van dingen. Maar toen ze Zondag teugen deus ,,stilleven" aanliep, toen had ze toch veel- moeite Om zuur te kijken naar ..Opoe Hoppenbrouwers" Maar toen ons dokterke, uit de kerk ook, nog efkes binnenwipte, hij was te voet nou, dus we hadden 'm nie hooren komen, toentoen sloegen Trui van schande van woede, van, ja waar nie van, de vlam men uit. Maar ons dokterke schaterde. Vroeg dalrjk hoe 't mee de juffrouw was en mee heur kin- deke! „Das prachtig", zee-t-ie daama: ,,mokt guilie malkaar (hij bedoelde den Eeker) maar 'ns aan 't lachen, da's goei middelcijn!" Ja, 'k heb 'n goei dokterke, 'nen verstandigen men-sch, in een woord! Natuurlijk bleef ie koffiedrinken en toen, toen nam den Dre 'm in vertrouwen. Vertelde 'm van den Eeker z'n krachttoeren mee den grootboek. Liet den Eeker, mee de muts op, den zwaren boek nog 'ns ,,drukken" en werendig, ons dokterke, dat voelde-n-ik, was verrast. Over den Eeker en... over mrjn baaske! Ge wit, den Drd heeft al 'ns meer „gedokterd" mee onzen doktoor; in de dagen dat den Eeker van den Dre z'n peerd gegooid was! Dus ze kennen malkaar. En goed! ,,Deurgaan ermee?" vroeg m'nen com- pagnon zakelijk. „Als ge 't nie overdrijft en gij- ook nie Eeker! -gaat dan oewen gank, guilie! En vertel me over veertien dagen nog 'ns de re- sultaten, Dreke!" ,,Komt veur malkaar, dokterke!" De dokter knipte 'n oogske naar me en 'k mot oe zeggen: m'nen lever krulde! Die twee baaskes, 't is 'n kustelnk bezit en God wit, hoe geren 'k ze bij malkaar hield Maar ieder kan zien nou: 't gaat mee den Eeker nie slecht. Vooral sinds ie den nacht pon aan heeft, sinds we zoo'n leut hebben g'had om 'm, gaat ie goed vooruit! Zelfs mokt ie z'n eigen al nuttig. Veur Trui schilt ie de eerpels elken mergen en veur Dre ni schrijft ie 's avonds 'n uurke de boekhouding bij. Dat leste is iets veur den Dre. Den Eeker weer zoo'n bietje in de zaken, die ze samen hebben opgezet! Den Eeker komt in die boeken weer de be kende namen teugen, de cijfers van den omzet in den winkel van ,,ons thuis" en ge verstaat, hoe die mannekes dan den avond volpraten over de ,,Brabantsche Groentencentrale" van den -Dre. Nuuwe dingen worden den Eeker van A tot Z brjgebrocht. Den een vertelt mee 'n ambitie den geboden zakenman eigen; den ander luistert, tot ie 'n tikske te veul kleur krijgt. En Trui den Eeker gaat onder- stoppen En gisterenavondOp 't end, als den Dre al z'n wedervaren van -den afgeloopen dag weer sjecuur had overgebroeht, op 'n pla- zierige manier verteld van klantjes en pliesie- agenten, van zakenconferenties mee fabrieks- leiders en leveranciers, dan riep ie op 't end: ,,enEeker, den eersten dag dat gij, weer naast me op den wagel zit, dan maken we 'r een advocaatfuif van, net als mee jouw exa- men toen! Witte^vel? - Advocaat is zon der bonnen! Verlegen zat den Eeker te lachen. In spanning zat Trui toe te kijken. Dan stapte Dre III op den Eeker af. Sloeg z'nen arm om den Eeker z'nen smallen rug. Klopte 'm veurzichtig op den schouwer. En... en smeekte bijkans: „toeSjaakal- lee, zeg „ja". We zullen zoo plazierig zaken doen. En gij...? Ge gaat iederen mergen 'n kertierke naar oew thuis, 'nen bak koffie halen! Alleeoew Moeder zou ',t toch ook zoo geren hebben". Maar den Eeker zweeg. 'Nen zweetpeerJ kraalde op z'n neus. Verlegen keek ie om- laag, op den grootboek daar op z'n knieen. ,,Toe! Zeg 'ns iets! Ja of...... ja!" Toen fluisterde-n-ie iets, den Eeker. Hij zee,,kweetnie". Kom, ik schei er af. Tot de noste week. Als ik lets meer weet dan, ge kunt er van op aan, da 'k oe uitvoerig op d'hoogte stel! t Gewaske in den pot daar veur de raam, ge z6u .zeggen Neee, laat ik nou net zoo verstandig zijn als ons dokterke. Die zwijgt nog, al bijt ie niemeer op z'n lip. Veul groeten van Trui, Dre HI, Kweetnie en als altij gin horke minder van oewen t. k v. DRE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3