ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN "](ou, GrfeP "AKKERftES. De man die lachte No. 10.171 WOENSDAG 29 JANUARI '1941 81 e Jaargang DISTRIBUTE ZEEP. Afhalen Distributiekaarten. Binnenland Feuilleton - a. c. De Burgemeester maakt bekend, dat gedurende de week van 3 Februari 8 Februari] a.s., iederen dag van 9 u. 30—12 u. 30 des voormiddags, ten Distributiekantore, de volgende be- scheiden worden uitgereikt aanvraagformulieren voor kappers, ter verkrijging van zeep voor het bedrijf zeepbons ten behoeve van genees- heeren, veeartsen en tandartsen zeepbons aan werkgevers met vijf of minder arbeiders in loondienst, ten behoeve van de arbeiders, die vuil werk verrichten. De aanvragers dienen de distribute- stamkaarten van de belanghebbenden over te leggen. Terneuzen, 29 Januari 1941. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. De Burgemeester maakt bekend, dat diegenen, welke nog niet in het bezit zijn van hun nieuwe distributiekaarten of extra kaarten voor zwaren arbeid, deze alsnog kunnen afhalen op Woens- dag 5 Februari a.s., van 9 u. 30 12 u. 30 v.m. en 1 u. 305 u. n.m., in het lokaal ..Bethel". Terneuzen, 29 Januari 1941. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. Gerard fairlie. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSFRU1SBinnen Temeuzen 1,42 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post /1,73 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6.60 per jaar Vqqr Belgie en Amerika f 2,20, overige lan den 2,65 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: N.V. Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels /0,82y2 Voor elken regel meer 0,20^. KLEIN E ADVERTENTIEN: per 5 regels 52 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicbd's worden naar plaatsruiante berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement teg-en verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. ifiAL DE VRLJWILLIGE 4 STAATS- LEENIN1G SLAGEN? De in.sehrijvingen kotmen nog niet vlot binnen. BlTjkerLs mededeelingen uit bankierskrin- gen verloopt de inscbrijving op de 4 Staatsleenimg 1941 tot dusver niet z66 be- vredigend, dat op een welslagen van deze leaning- kan worden gerekend. BJijkbaar denkeci velen, dat anderen dan zijzelf voor het vereischte bedrag aan in- schrijVingen zullen zorgdragen. Er wordt op gewezen, dat deze houding niet anders dan nadeebg kan zijn voor de voltee- kening van deze leaning. In dit verband wordt er nog eens udtdrukkelijk aan herin- nerd, dat bij mislukken dezer leening een ge- dwongen leening zal worden uitgegeven tegen 2]/2 met 40-jarigen looptijd,zonder eenige belasitingfaciliteit Udteraard zijn degenen, die op de vrijwil- lige leening inschr ij ventot het bedrag hun- ner inschrijving gevrijwaard voor een aanslag tot deelneming in de 2% leening. Dege nen, die in gebreke blijven, zullen bet dus aan ziehzelf hebben te wij ten, wanneer door hun houdinig de 4 leening niet wordt volteekend en zij in de 2 V2 leening gedwongen moeten deelnemen. Teneinde dit laatste te voor- komen, dient een ieder die daarvoor volgens de richtlijnen en maatstaven in het prospec tus vervat, voor inschrijving in aanmerking komt, alsnog zijn plicht te doen. •Door Uit het Bngelsoh door Jhr. R. H. G. NAJHUYS. Vervolg. zei zij, ,,het komt er immers 8) ..Maiar, beste niet op aan. Ik begrrjp het voikomen. Ik vind het ail zeer aandig van je gekomen te zjjn na al dien last dien je gehad hebt." ,,Och, maar nu is het geueden. Laten we naar binnen gaan, Jean, of gebruik je liever eerst hier nog een cocktail?" „Het is daarvoor nogal laat, vind je niet?" ,,Ja. Wei een beetje. Vooruit dus maar." Ik ging haar voor naar het restaurant en bereikte den ober iets vroeger dan Jean. „Ik zou graag een tafeltje voor twee per sonam hebben, dat niet te zeer in het oog valt", deelde ik hem vastberaden mee ,,waar vlug en goed bediend wordt." Hjj glimlachte, riep een kellner naderbij en gaf dezen een munmer op. Wij werden naar het verste einde van de zaal gebracbt, naar een tafeltje, dat, al was bet ndet geheel af- gezonderd, aan alle eischen die ik gesteld had beantwocrdde, zoover in zulk een groote zaal mogelijk was. Wij zetten ons. Ik bestelde een uiterst f jjn diner. rn wenkte den wijnkellner, die in onze nabijheiid ronddraaide. ,,'Heidsieck '18", zei ik tot hem. ,,Je schijnt het er vandaag eens goed van te willen nemen", merkte Jean op. DE STAATSLEENING 1941. Besturen van niet commercieele- vereenigingen zqn bevoegd om op de nieuwe leening in te schryven. De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen maakt bekend, naar aanleiding van aanvragen, welke hem van verschillende zijden bereikt hebben, dat de besturen van niet-commercieele vereeni gingen en stichtingen bevoegd zijn, maximaal tot het beloop van de liquide middelen hunner organisatie (kas-, giro- en bank-tegoed) in te scbirijven op de 4 Staatsleening 1941. Zoo- dra de besturen bericht van toewijzing otit- vangen hebben, moet de commissaris voor noemd hiervan in kennis worden gesteld. PEULVRUCHTEN STUDIE-COMBINATIE. Het bestuur der peulvruchten studie-com- binatie heeft de uitvoering van haar urgen- tle-programma besproken, zooals dit in November 1940 gepubliceerd werd. Verschil lende punten van dit programma zullen kun nen worden uitgevoerd, dank zij de benoemjng van Dr. C. van Dillewijn tot deskundige b(j de commissie. Dr. Van Dillewijn, die te werk gesteld is op het centraal instituut voor land- bouwlkundig onderzoek, Duivendaal 10 te Wageningen, kan geraadpleegd worden over alle vraagstukken, die met peulvruchten te maken hebben. Tot het bestuur traden toe Ir. W. Kake- beeke, directeur der Rilland-Bath-polders, als vertegenwoordiger der centrale landbouw- organisaties, en Ir. A. W. van de Plassche, inspecteur van den tuinbouw. Voorts werd een pers- en propagandacom- missie ingesteld, die inmiddels haar werk- zaamheden begonnen is. (P. Z. Crt.) HET AANTAL TE HOUDEN MESTVARKENS BELANGRIJK KLEINER DAN VOORAFGAANDE JAREN. Naar de P. Z. Crt. verneemt, zal dit jaar het aantal te houden mestvarkens belangrijk kleiner zijn dan voorgaande jaren. In ver band daarmee zullen voor het verkrijgen van toewijzingen voor het houden van mestvar kens in de eerste plaats slechts landbouwers en landarbeiders in aanmerking komen. An- dere bevolkingsgroepen moeten in het alge- meen worden uitgesloten. Het is zelfs te be- zien of alle landarbeidersgezinnen toewijzin gen kunnen krijgen. Een aantal speciaie toe- wijizingen zal echter verstrekt worden aan personen, die kunnen aantoonen, dat zij de varkens kunnen mesten met het voeder van eigen land en van huiselijk afval. DE REORGANISATIE VAN DEN BELASTTNGDIENST. In het Correspondentieblad, orgaan der centralen van hoogere rijks- en gemeente- ambtenaren treffen wjj een beschouwing aan over veranderingen in den belastingdienst, waaraan wij het volgende ontleenen. Van oudsher bestonden naast elkaar de dienstvakken der directe belastingen, invoer- rechten en accijnzen en dat der registratie en domeinen. Deze groeiden naar elkaar toe, met dien verstande echter, dat de invoerrech- ten en accijnzen een meer zelfstandig bestaan kregen, waarvoor dan ook afzonderlijke in- specties werden ingesteld. Oorspronkelijk was het de bedoeling de reorganisatie van bovenaf te doen voltrekken. In de eerste plaats zouden de directies der verschillende dienstvakken worden gefusion- neerd. Dit voornemen is thans nog slechts gedeeltelijk uitgevoerd. Directies van Rijks- belastingen, welke directe belastingen, in- voerrechten en accijnzen en de registratie en domeinen omvat, zijn thans gevestigd te Gro- ningen, Zwolle en Arnhem. Geruchten gaan, dat ook de andere directies binnen afzien- baren tjjd zullen worden samengevoegd. Het vorige jaar is echter ook reorganisatie van onderaf ingezet. Op verschillende plaat- sen waren nl. inspecteurs der beide dienst- ,,Ja", antwoordde ik. ,,Dat wil ik ook. Dit is een van die gelegenhedeti waarbij iemand den meest gunstigen indruk moet probeeren te maken. De spijzen.de wjjn... het mogen kleinigheden lijken, maar inderdaad spelen zij een zeer gewichtige rol." „Waarover praat je in 's hemelsna&m?" ,,In dezelfde mate", ging ik voort, „als een honigzoete tong iemand tot zijn doel kan voeren. Of, bij wijze van tegenstelling, een wondermooi snoer parelen. Dat alle zijn fac- toren." ,,Factoren van wat?" Ik weifelde. ,,Eet eerst," zei ik., „en drink van den wijn. Als je warm en vroolijk gestemd geworden bent, zal ik het je vertellem." 'Een kellner naderde mij met een briefje in de hand. ,,Mijnheer Ackland, mijnheer?" „Jawel." ,,Dit werd zooeven voor u gebracht, mijn heer." Met een gevoel van bezorgdheid nam ik het briefje aan en scheurde de enveloppe open. Toen las ik den inhoud „Van uw huis naar het Berkeley zijt gij gevolgd. Smith." Een oogenblik was het alsof de geheele zaal draaide en ik was bang flauw te zullen vallen. Want ik kwam tot het voile besef van hetgeen ik gedaan had, van de gevoigen, die mijn onvoorzichtigheid na zich zouden kunnen sleepen. Want als men mij tot aan het Bet keley gevolgd had, zouden mijn ove rige bewegingen dien avond zeer zeker ook nagegaan worden, zelfs al was iedere geweld- pleging buitengesloten. En nu had ik den vijand een wapen in de hand gegeven, een wapen, dat een tegenstander zooals de Octo pus stellig niet ongebruikt zou laten. Ik had hem duidelijk laten blijken, dat Jean iets mddr voor mij was dan een gewcne vriendin, daar ik haar anders na de schokkende ge- vakken voor de aanslagregeling gevestigd, die op het gebied dezer regeling geen volledige dagtaak bleken te hebben. Derhalve werden de inspecties der directe belastingen en die der registratie en domeinen opnieuw inge- deeld. Voorts werden voorbereidende maat- regelen getroffen om kleine kantoren der (Jirecte belastingen en accijnzen met die der registratie en domeinen te fusionneeren. Met groote kantoren kan dit niet het geval zijn. De verificatie van de kantoren der directe belastingen en accijnzen en de grondige na- ziening en het kantoorohderzoek van de kan toren der registratie en domeinen werden vroeger verricht door de inspecteurs, tot wier ambtsgebied die kantoren behoorden. Deze werkzaamheden zijn met ingang van 1 dezer naar de directies bvergebracbt. De gefusioneerde kantoren zullen kantoren der directe belastingen, registratie en domein heeten. Zij zullen in het algeoneen ook een taak hebben op het gebied der accijnzen, van de motorrrjtuigenbelasting, van de rijwiel- belasting enz. Wat de aanslagregeling betreft zal de taak van inspecteurs der beide dienstvakken gelijk zijn. Ook de inspecties der registratie en domeinen zijn thans belast met de behande- ling van de winstbelasting, de waardever- meerderingsbelasting, de loonbelasting, cou pon- en personeelbelasting en zoonoodig grondbelasting. Daar de werkzaamheden op een inspectie der directe belasting en een inspectie der registratie en domeinen thans vrjwel niet meer verschillen zou eigenlijk het onderscheid in naam kunnen vervallen. Om echter de promotiekansen van de tegenwoordige amb- tenaren niet te schaden is dit onderscheid gehandhaafd. Al deze maatregelen dragen bij tot de samensmelting van de beide administraties en geleidelijk zal met het fusionneeren worden voortgegaan; over een j£iar of tien zal men dat werk voltooid hebben. De inspecteurs der registratie zullen thans tal van wetten moeten toepassen, aan welker uitvoering zij vroeger niet deelnamen. (Wet op de personeel belasting, wet op de invor- dering van 's rijks belastingen, eventueel wet op de grondbelasting e.d.) Ook moeten zij zich van de nieuw ingev^erde belastingen op de hoogte stellen, evenals de ontvangers der registratie, die thans de gefusionneerde kan toren beheeren. LEDEN VAN HET HOOVER RELIEVE COMMITTEE IN ONS LAND. Het A.N.P. meldt uit 's-Gravenhage Drie Amerikaansche heeren hebben als ver- tegenwoordigers van het Hoover relieve-com mittee twee dagen bier ter stede doorge- bracht waar zij met Duitsche en Nederland- sche instanties en met particulieren de ben interesseerende vraagstukken hebben bespro ken. Zij zijn door den Rijkscommissaris Zater- dagmiddag ontVangen en zrjn in aansluiting daarop naar Berlrjn doorgereisd. INDIE'S HANDEL. De uitvoer van Nederlandsch-Indie is in de eerste acht maanden van 1940 aanzienlijk ge- stegen. In deze periode had hij volgens Europa- press een waarde van 608 millioen gulden, terwijl de invoer in den zelfden tijd 320 mil lioen gulden bedroeg. De handelsbalans toont dus een actief saldo van ongeveer 290 mil lioen gulden, hetgeen in vergelijking met den zelfden tijd van het voorafgaande jaar een stijging van 126 millioen gulden beteekent. Vooral de uitvoer van rubber, tin en petro leum is sterk toegenomen. DERDE UITVOERINGSBESCHIKKING LOONBELASTING 1940. In de Nederlandsche staatscourant is op- genomen de derde uitvoeringsbeschikking loonbelasting 1940 van den secretaris-gene- raal van het departenjent van financien. De beurtenissen van dien avond nooit gevraagd zou hebben met mij te gaan dineeren, en zoo ver ik inzag, zou ik het niet voor hem ver- borgen kunnen houden waar zij woonde. HOOFDSTUK TV. Een zachte hand op mijn arm, en vler op eenigszins meewat'igen toon gesproken woord- jes, brachten mrj tot de werkelijkheid terug. ,,Wat is er, lieve?" Maar hoe kon ik het haar zeggen Ik kon haar met geen mogelijkheid de waarheid laten vermoeden, want ik was vast besloten haar geen angst aan te jagen, en had niet minder vast het besluit genomen, dat zij voikomen buiten de zaak met den Octopus gehouden zou werden. Het was een zaak die reeds nu gebleken was van hoogst gevaarlijken aard te zrjn en de uitslag was in de verste verte nog niet te voorzien. Inderdaad, tot dusverre waren wij er het slechtst afgekomen, met slechts twee mededingers in het veld, een feit dat tot verontrustende mogelijkheden leidde. Ik rilde reeds bij de gedachte, dat een enkel haartje van het mooae hoofdje van mijn Jean door zulk een schurk als de Octo pus gekrenkt kon worden, „Betreft het Anderson?" Ik loosde een zucht van verademing. Dat was een schitterend denkbeeld, en ik ging er zonder aarzelen op in. „Ja". „Is hij... dood?" ,,Ja, Jean. Maar, liefste, laat dat geen storing in ons samenzijn brengen. Zij zuchtte. ,,Het spijt mij; zoo vreeselijk. Hij was altijd zoo beleefd als ik met hem sprak, wanneer ik je opbelde." ,,Het doet mij oak groot verdriet." Ik deed een geweldige paging en braeht het gesprek op onderwerpen van vroolijker aard over, met het gehrkkig gevolg, dat Jean, ouder gewoonte, weldra weer gezellig beschikking bevat in de artikelen 1 en 2 een aantal voorschriften, welke voor vele werk gevers en werknemers van belang zijn. In artikel 1 is een regeling gegeven boe moet worden gehandeld, indien uit dezelfde dienstbetrekking naast een regelmatig weder- keerende belooning tevens over een ander tijdvak een andere belooning wordt genoten. b.v. een maandelijks salaris en een drie- maandelijksche provisie. Voor dat geval is bepaald, dat voor de provisie in principe het tarief van artikel 10 van het besluit op de loonbelasting van toepassing is. Den werk- gever is echter de bevoegdheid gegeven, de belasting, welke over bet maandelijksche salaris verschuldigd is, te herrekenen, indien zulks tot gevolg heeft dat een geringer be drag aan belasting van de provisie verschul digd ,s. Hij behoort dan een evenredig deel van de provisie bij het maandelijksche loon te voegen en het bedrag, dat aldus achteraf blrjkt op de salarissen te weinig te zijn in- gehouden, op de toegekende provisie in te houden. In artikel 2 is een regeling gegeven ten aanzien van werkvrouwen, huisnaaisters en dergelijke werknemers. In dat artikel is be paald, dat de wetgever voor werknemers, die uitsluitend worden gebezigd voor huiselijke diensten en niet langer dan twee dagen per week bjj' hem in dienst zijn, geen loonbelas ting behoort in te houden. Indien een werk- vrouw slechts gedurende korten tijd van het jaar, b.v. gedurende de schoonmaak, meer dan twee dagen in dienst is, beboeft evenmin inhouding plaats te vinden. De werkgever is in al deze gevallen bovendien ontslagen van de verplichting, een loonbelastingkaart aan te leggen, een loonstaat bij te houden en een loonbelastingaangifte te doen, de genoemde werknemers behoeven geen werknemersver- klaringen in te leveren. Uit het bovenstaande mag niet worden af- geleid, dat werkvrouwen, huisnaaisters, enz. vrijgesteld zullen worden van de nieuwe in- komstenbelasting. DE UITVOERING VAN BOUWWERKEN. De algemeen-gemachtigde voor den weder- opbouw en voor de bouwnrjverheid heeft aan de gemeentebesturen en aan de personen en overbeidsorganen, bedoeld in artikel 2 van het besluit betreffende de bouwnijverheid medegedeeld, dat gebleken is, dat de circu- laire van 16 Januari 1941, no. 1399 inzake krachtens het besluit op de bouwnijverheid vereischte goedkeuring van opdracbten en verleening van bouwvergunningen aanleidmg heeft gegeven tot misverstand. De algemeen- gemachtigde voornoemd acht het daarom wenschelijk haar als volgt te verduidelijken: De goedkeuring van den algemeen-gemach tigde voor den wederopbouw en de bouw nijverheid voor opdrachten voor bouwwerken (liiermede zrjn bedoeld de gunningen) wordt tot nader order geacht te zijn verleend. De goedkeuring van gemelden algemeen-gemach tigde voor het verleenen van bouwvergunnin gen door gemeentebesturen krachtens de Woningwet wordt tot nader order eveneens geacht te zijn verleend. Echter blijft de uitvoering van een bouw- werk onderworpen aan de goedkeuring, ver- eischt krachtens het besluit Wederopbouw I van den algemeen-gemachtigde. Voor die uit voering moet dus op de tot nu toe gevolgde wijze een aanvrage om goedkeuring bij den algemeen-gemachtigde worden ingediend, met gebruikmaking van de bekende formu- lieren. Slechts bouwwerken, waarvan de totale kosten beneden /500 blijven, zijn van deze goedkeuring vrijgesteld. CONTROLE OP RADIOTOESTELLEN GESCHIEDT UITSLUITEND DOOR P.T.T.-AMBTENAREN. Van bevoegde zijde vestigt.men er de aan- dacht op, dat de controle welke, in verband met de betaling van de luisterbrjdrage, op de bezitters van radio-onvangtoestellen zal wor- zat te keuvelen, terwijl ik haar werktuigelijk antwoordde, steeds aan het bedenken van een plan, hoe ik haar kon redden uit de netelige omstandigheden, waarin ik haar zoo ondoor- dacht gebracht had. Tevens werd ik afgeleid door telkens terug- keerende fantastische gissingen, die mij het nadenken bemoeilijkten en niet strekten om mijn bezorgdheid te verminderen. Ik kon de afschuwelijke veronderstellingen omtrent het geen waartoe de Octopus in staat zou blijken te zijn, als hij ontdekte waar Jean woonde, zich van haar meester maakte en tegenover ons als gijzelaarster wilde uitspelen, maar niet van mij afzetten. Het lag voor de hand, dat het onmogelijk was eischen van dien aard in te willigen, en in mijn gruwelijke venbeel- ding zag ik mij reeds beroofd van mijn gelief- de Jean, en zoodoende van alles, wat voor mij aan het leven waarde gaf. Er was groote wilskracht toe noodig dergelijke gedachten van mij af te sohudden, daar zij mijn verbeei- dingskracht als het ware in onverbreekbare kluisters hidden. Evenwel, hoe meer ik er over dacht, des te hopeloozer leek mijn taak mij. Ik begreep min of meer wat er gebeurd was. Smith moest opgemerkt hebben, dat een slenteraar mij van St. James' Place naar St. James' Street gevolgd was, en waarschijnlijk was hij dezen achterna gegaan om zich er van te overtuigen of mijn gangen inderdaad nage gaan werden. Daarna had hij dit briefje ge geven en het, om mij te waarschuwen, aan den commissionnair buiten het Berkeley over- handigd. Meer had hij niet kunnen doen, want hij moest terugkeeren naar mijn huis, voor het geval Vic terugkeerde, of Scotland Yard mij noodig had. Eenmaal gewaarschuwd zijnde. had ik te zorgen mij zoo goed mogelijk uit den toestand te redden. Zooals ik zei, leek de toestand mij dus vrij- wel hopeloos. Natuurlijk kon ik Jean met een taxi naar huis zenden zonder zelf bij haar Neem dadelijk 'n "AKKERTJE" (tot 4 per dag) en kruip onder de wol. Ze bekorten de ziekle, verdrijven koorls en pijnen1 den uitgeoefend, uitsluitend zal geschieden door ambtenaren der P.T.T. Deze ambtenaren zijn in het bezit van een P.T.T.-legitimatiebewij<s, dat op verlangen moet worden getoond. Men vrage dus bij controle-bezoek naar legitimatie. HET VERLIEZEN VAN DLSTRIBUTIE- BESCHEIDEN. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, zullen in het algemeen verloren geraakte distributiebescheiden niet meer vervangen kunnen worden door nieuwe exemplaren. Het publiek zal dus in verband liiermede de grootst mogelijke zorgvuldigbeid met de ver schillende distributiekaarten en bonnen dienen te betrachten. Aangezien van alle distributiekaarten, met uitzondering van de textielkaarten, losse bon nen gebruikt mogen worden, wordt in bet be lang van het publiek aanbevolen bij het doen van inkoopen slechts die losse bonnen mede te nemen, welke daarbij benoodigd zijn. De mogelijkheid van verliezen van geheele kaar ten zal daarmee uitgesloten zijn. v DISTRIBUTIE VAN EEN AANTAL CHEMISCHE PRODUCTEN. Binnenkort kan in de Staatscourant de ai- kondiging worden verwacht van een beschik king van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en seheepvaart, waarbij een aantai chemiscbe producter. tot distributiegoed wordt ver- klaard. Voor sommige producten zal het reeds thans noodig zijn rantsoeneeringsmaat- regelen te treffen. NEDERLANDSCHE MISSIONAKISSEN IN CHINA VRIJGELATEN. Uit Tsjoengking (China) meldt het D.N.B. Volgens een telegram van bisschop Budden- brock van de Duitsche Katholieke missie in Lantjau zijn drie Duitsche en twee Neder- landsche missionarissen, die sinds den zomer van 1930 te Oeroemtsji, de hoofdstad van de provincie Sinkiang (Chineesch Turkestan gevangen zaten, na hun vrijlating in goeden welstand te Lantsjau teruggekeerd. De namen van de beide Nederlanders zijn Hendrik Mdtter en Piet van Oirscbot. De Duitschers heeten Ferdinand Loy, Philipp Moritz en Georg Hilbrenner. Allen maken deel uit van de Soeietas Verbi Divini. BELASTING OP WIJN. De staatscourant van Maandagavond bevat een besluit van den secretaris-generaal van financien tot regeling van de belasting op wi]n. Dit besluit treedt in werking op 1 Febr. Daarmede vervallen de wijnwet van 1870, de inlandsche wijnwet van 1878 en de vruchten- wrjnwet van 1899. Er bij is gevoegd een beschikking van den- zelfden secretaris-generaal ter uitvoering van dit besluit. Art. 1 van het besluit bepaait het tarief voor wijn ingevolge post 15fi' van de tariefwet 1934 op 10 pet. van de waarde voor verpakten wijn (als in de tegenwoordige wet) en voor wijn ingevoerd op andere wijze op 24 gulden per hi (het bedrag van den accijns van tegenwooijrdig van 20 gulden met 20 opcenten). Uit de overgangs- en slotbepalingen in deze beschikking vermelden wij nog par. 7 ten 2de. deur uit te stappen, maar dat leek mij een gevaarlrjk middel, want ik was er volstrekt niet zeker van, dat mijn achtervolger niet ge- zien bad, dat wij elkaar in de hal begnoetten en dus haar ook in zijn geheugen geprent had. In dat geval lag het voor de hand, dat hij haar volgen zou om te ontdekken waar zij woonde, althans als hij eenig gezond verstand bezat. Alsdan zou htj begrijpen van welk een onschat.bare waarde deze wetenschap voor zijn lastgever was. En een tweede udtmun- tende reden om haar niet alleen te laten gaan bestond hierin, dat ik dan niet in staat zou zijn haar te beschermen, terwijl ik van den anderen kant de eenige was die van het ge- vaar. waarin zij verkeerde, afwist, en dus ook de eenige die haar zou kunnen bijstaan, in dien een plotsel'nge poging om haar te ont- voeren ondemomen werd. Zoover ik bedenken kon, bleef mij slechts een weg over. £k moest gedaan zien te krij gen. dat Jean met mij naar St. James' Place terugkeerde, en was zij eenmaal daar, dan zou het mij met behulp van Smith, of van Williams, als ik dezen ontmoeten kon, mis- schien gelukken haar ongemerkt naar huis te laten gaan. Daartoe, redeneerde ik verder, was het onvermijdelijk, dat ik Jean een klein leugentje op de mouw spelde, maa* daaraan gaf ik de vootkeur boven haar te moeten ver liezen. En bij ieder ander middel dat mij doer het hoofd speelde leek het gevaar daarvan mij grooter. Eenmaal mijn gedragSlijn vastgesteM heb- bende, werd ik plotseling weer helder van geest en welgemoed. Ik begreep evenwel, dat mijn aanzoek eenigen tijd uitgesteld moest worden. daar het vereischte was haar zoo spoedig mogelijk naar huis te loodsen als ge schieden kon, zonder haar argwaan op te wekken. (Wordt vervofgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1