Buitenland GEBREK AAN BEENDEREN VOOR LI.111. ANTONESCU KONDIGT MAATREGELEN AAN TOT HERSTEL VAN RUST EN ORDE. Een derde werk, dat een groot streekbe- lang beteekent, is aan den gang en op komst in de Geldersche vallei. Reeds werd een aanvrage ingediend en zijn de plannen in voorbereiding. Het aantal we- gen is tbans veel te gering tengevolge waar- vein bet gebied slecbts weinig toegankelijk is. De aanleg van een kanaal, de verbeterde ont- watering en de ruilverkaveling, kunnen in dit eeuwenlang stiefmoederlijk bedeelde gebied een toestand scheppen, welke een moderne landbouwkundige exploitatie mogelijk maakt. Nieuwe bedrijven zullen kunnen worden ge- aticht, wat in deze streek een sterke verhoo- ging van de welvaart met zicb mede zal brengen. SAMENWERKING ORGANISATIES VAN BEDRIJFSPLUIMVEEHOUDERS. De besturen van de N.P.F. en A.N.P.V. resp. de Nederlandsche federatie van vereeni- gingen van bedrijfspluimveehouders en de Algemeene Nederlandsche Pluimveeteelt Ver- eeniging, deelen mede, dat zij, in afwachting van het resultaat van nadere besprekingen tusschen beide organisaties, hebben besloten alle gemeenscbappelijke belangen van hun leden gezamenlijk te behartigen. KIND ERBIJSLAG WET EN TEWERK- GESTELDEN WERKVERRUIMING. Voor de uitvoering van de kinderbrjslagwet voor de bij wijze van werkverschaffing te- werkgestelde arbeiders stuiten de uitvoe- ringsorganen op de moeilijkheid, dat in den regel zij, die werkgdvers in den zin van de wet zijn (gemeentebesturen, particuliere grondWezittersi, naamlooze vennootschappen, enz.) weinig of niet in aanmerking komen met de betrokken arbeiders. De eigenljjke leiding van de werken berust namelijk by een ontginningsmaatschappij. Ten einde nu toch te komen tot een be- hoorlyken gang van zaken, hebben de Fede ratie van Bedrijfsvereenigingen en de Ver eeniging van Raden van Artoeid overleg ge- pleegd met de drie ontginningsmaatschap- pijen in ons land (De Nederlandsche Heide Maatschappij te Arahem, de N.V. Grondmaat- schappij te Zwolle en het Technisch Bureau van de Unie van Waterschapsbonden te Haar lem), welke in het overgroote deel van de werkverruimingsobjecten met de uitvoering zijn belast. In plaats nu van de eigenlijke werkgevers zulleh deze drie maatschappijen zorg dragen voor de vervulling van al de wettelyk voorgeschreven fonmaliteiten, indien zij tenminste met de uitvoering van de wer ken zijn belast. Andere werken vallen na- tuurlijk buiten hun bemoei'ingen. Op deze wijze wordt gehoopt, dat de bezwaren, welke anders bij de kinderbijslagverzekering van tewerkgestelden in de werkverschaffingen zouden rrjzen, grootendeels ondervangen kun nen worden. WAT IN fefiN MAAND VERROOKT WERD. De „Chr. Tabaksbewerker" geeft een over- zicht van het verbruik van sigaren over de maand October 1940 en den daarvoor ontvan- gen prijs. Het totale verbruik was 155.8 millioen stuks. Hiervan waren ruim 31 millioen ge- banderolleerd met 25 pet. en dus 124 millioen met 20 pet. -accijns. De prijzen liepen nog steeds op. Dit is na- tuurlijk niet te verwonderen bij het steeds duurder moeten inkoopen der grondstoffen. Van de 124 millioen stuks waren volgens de banderollebelasting: van 4% cts. 9.3 mill.; van 5 cts. 5.2 mill.; van 6 cts. 20.4 mill.; van 7 tot en met 8 cts. 36.7 milL; van 9 en 10 cts. 28.3 mill.; van 11 en 12 cts. 13.5 mill.; van 13, 14 en 15 cts. 6.4 mill.; van 16 en 18 cts. 1.2 mill.; 'boven 18 cts. 3 mill.; totaal 124.0 millioen. De gemiddelde doorsneeprrjs was ongeveer 9 cent per stuk. Rekenen wij daarbij ook de ruim 31 millioen, w.o. ook alle senoritas ge- rangschikt worden, dan is de gemiddelde doorsneeprijs 8 cent per stuk. NEDERLANDSCHE BELEGGINGEN IN DUITSCMLAND. De Staatscourant van Vrijdag bevat de volgende derde beschikking van den secreta ris-generaal van het departement van finan- cden tec uitvoering van verordening no. 198- 1940 betreffende het in Duitschland belegde Nederlandsche kapitaal. Art. 1. Ingezetenen in den zin van art. 1 der deviezemverordening 1940 (verordening no. 27-1940), die bij den aanvang van 1 No vember 1940 eigenaar of beheerder waren van 66n of meer beleggingen of vorderingen in den zin van het geblokkeerde markenbe- lastingbesQuit 1940, zijn hoofdelijk gehouden v66r 14 Februari 1941 daarvan een aangifte in tweevoud in te dienen bij den inspecteur der geblokkeerde markenbelasting te 's Gra- venhage. De verplicbting van den eigenaar gaat over op zyn eefgenamen. De termijn voor de aangifte kan door den inspecteur worden verlengd. Aan de verlen- ging kunnen voorwaarden worden verbonden. Art. 2. De aangifte geschiedt naar den toestand bij den aanvang van 1 November 1940 en dient te worden ingericht overeen- komstig het voorgeschreven model. Door of voor 66n eigenaar kunnen meer dan 66m aan gifte worden gedaan, mits elke aangifte het aantal aangiften vermeldt. Art. 3. Dit besluit treedt heden in wer king (dus op 24 Januari). Het departement van financien brengt in verband met het bovenstaande het volgende onder de aandacht: Deze beschikking roept voor ingezetenen in den zin van art. 1 der Deviezenverordening 1940 (verordening 27-1940), die by den aan vang van 1 November 1940 eigenaar of be heerder waren van een of meer beleggingen of vorderingen in den zin van het geblokkeerde marken belastingbesluit 1940 (d.w.z. in het algemeen aile tot dat tijdstip in Duitschland geblokkeerde vemnogensbestanddeellen van ingezetenen) de verplichtlng in het leven daar voor 15 Februari a.s. schriftelijk aan gifte te doen bij den inspecteur der geblok keerde markenbelasting, Elandstraat 42 te 's Gravenhage. De aangifte welke blijkens het vorenstaande betrekking heeft op den toestand bij den aanvang van 1 November 1940 en waartoe zoowel de eigenaar (c.q. diens wettelijke vertegenwoordiger) als de beheecder gehouden zijn, dient te gesehieden door intending van een behoorlijk ingevuld en onderteekend aangifte-formulier, hetwelk binnen enkele dagen verkrijgbaar zal zrjn by de banken, bankiers enz., commissionairs in effecten, zoomede aan bovengenoemd adres tegen vergoeding van 2 cents per formulier. De aandacht wordt er op gevestlgd, dat het niet-voldoen aan voormelde verplicbting (waaronder begrepen onjuiste en onvolledige invulling van 't aangifteformulier) ingevolge art. 6 van het geblokkeerde marken-besluit 1940 wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en/of geldboete van ten hoogste 500.000, dan wel met hechtenis van ten hoogste zes maanden en/of geldboete van ten hoogste 100.000 al naar gelang het straf- bare felt met opzet dan wel met schuld is gepJeegd. Een ieder wondt derhalve in zijn eigen belang aangeraden, aan een voor hem bestaande aangifteverplichting met de grootst mogelijke nauwkeurigheid te voldoen. Men raadplege daarby de by het aangifteformulier gevoegde toelichting. Tenslotte kan reeds thans worden medege- deeld, dat van tijd tot tijd opnieuw soortge- lijike aangiften zullen worden gevorderd, welke uiteraard op den toestand op nader te bepalen tijdstippen betrekking zullen hebben. HET KADER VAN DEN OPBOUWDIENST. Aan een veTschenen besluit van den secre taris-generaal van algemeene zaken, houden- i de voorloopige regeling van den rechtstoe- stand van het kader van den opbouwdienst, ontleenen wij het volgende: De leden van het hooger, midden- en lager kader van den Opbouwdienst zijn geen amb- tenaren in den zin der Ambtenarenwet 1929 of der militaire ambtenarenwet 1931 of der Pensioenwet 1922. Op diegenen ender hen, die de hoedanlg- heid van offdeier of amhtenaar op non-acti- viteit bezitten, blijven de voor hen uit dezen hoofde igeldende bepalingen van de in het voorgaamde lid genoemde wetten van toepas- sing. Voorts behelst het besluit d-e bepaling, dat aanistelling, bevordering en ontslag van het hooger, midden en lager kader gesehieden door den secretaris-generaal van algemeene zaken, die ten aanzien van het lagere kader den commandant van den Opbouwdienst deze bevoegdheid kan verleenen. DE NEDERLANDSCHE UNIE EN DE WINTERHULP. Driamanschap richt zich opnieuw tot de Unieteden. In het jongste nummer van het weekblad van de Nederlandsche Unie richt het Drie- manschap zich met een persoonlyk woord tot de Unieleden, met betrekking tot de Win- terhulp. Het volgende wordt daarbij o.m. opgemerkt ,,Sommige der vele en veelsoortige bezwa ren, welke in de gelederen onzer leden tegen de Winterhulp zyn gerezen, werden door ons gedeeld. Gelijk bij alles, dat zich plotseling ontwikkelt, was uiteraard ook hierbij veel, dat door de leiding van de Winterhulp niet tydig is ondervangen, wellicht ook niet tijdig kdn worden ondervangen. De diecteur-generaal heeft aan onze op- merkingen ernstig aandacht geschonken en zal verscheidene der geopperde grieven per- soonlijk onder de aandacht brengen van de verantwoordelyke instanties. Wij hebben onzerzijds echter 6<5k ingezien, dat verschillende der bij ons ingekomen aan- merkingen en geruchten iederen grond mis- ten. Door onze besprekingen met den directeur- generaal van de Winterhulp en andere offi- cieele personen en door inzage van desbe- treffende circulaires Is ons bijvoorbeeld duidelyk geworden, dat de zaak van de col- lecten binnen de kerken geheel ten onrechte aan de Winterhulp wordt geweten. Voorts bleek ons, dat de directeur-generaal by cir- culaire van 10 December 1940 (no. 1) aan de burgemeesters heeft verzocht, om, wan- neer plaatselijke kerkelijke sociale instellin- gen, organisaties, vereenigingen e.d. een openbare inzameling wenschen te houden, in hun kwaliteit van plaatselijk directeur van de Winterhulp aan het bestuur een stuk ter hand te stellen, waaruit blijkt, dat de betref fende inzameling wordt gehouden door de Winterhulp; de inzameling. vindt echter wel plaats onder den elgen naam van de desbe- treffende organisatie, terwijl de desbetref- fende organisatie ook ten voile zelf de gelden ontvangt. Tevens bleek ons, dat ten aanzien van Kerstcollecties de burgemeesters als plaatse- lyke directeuren van de Winterhulp groote vrijheid tot het verleenen van toestemming hadden gehad, waarvan velen echter geen gebruik hebben gemaakt. Onze leden hebben dikwerf ook bezwaren geuit, welke wij niet kunnen deelen. Er zijn inderdaad reeds leden, die wegens deze aan- gelegenheden hun lidmaatschap van De Nederlandsche Unie hebben opgezegd. Wy kunnen dat betreuren, maar het geeft in ieder geval zuivere verhoudingen. Er zyn echter ten slotte ook leden ge- weest, die ondanks ons beroep tot medewer- king en tot het nalaten van demonstraties dit laatste naar aanleiding van wat zich hier en daar bij de eerste inzameling had voorgedaan toch ook ditmaal weer tot demonstratieve onthouding of zelfs tot belee- diging van de collectanten zijn overgegaan. Hoewel wij geneigd zijn, aan te nemen, dat deze anti-Unie-houding vooral door provoca teurs zal zrjn aangenomen er zijn in de laatste tyden dutzenden onzer Uniespeldjes in handen van onbevoegden geraakt heb ben wy toch wel den indruk, dat ook Unie leden zelf dit hebben gedaan. Waarom? Blijkbaar om hun woede op dit werk 6n op de Unie te koelen. Begrijpen zij dan niet, dat zij daardoor tegelykertijd treffen 6n hen, die door dg Win terhulp worden geholpen, dus him eigen volk en de Unie, dus hun eigen organisatie? Be- seffen zij dan niet, dat zij daardoor onzen arbeid voor de Nederlandsche saamhoorigheid onmogelrjk maken, doordat zy de Unie laten struikelen? Groot is voor ons de teleurstel- ling geweest, dat het lidmaatschap der Unie, dat wij als vertrouwen in onzen arbeid had den beschouwd, dus toch niet anders voor deze leden" was dan blind negativisme. Wij steunden de Winterhulp en wy blijven haar steunen, zoolang wij naar eer en gewe ten dat kunnen doen. Welnu, eer en geweten brengen mede, dat ons volk van dit apparaat iets heel goeds, iets moois weet te maken, dat, aangepast aan onze Nederlandsche ge- woonten, ons volk zal dienen. Critiek is goed in het leven, mits zij op- bouwend is. Wy laten ons niet dringen in negativisme, ook door groepen onder onze eigen.leden niet. Dus: wij doen wederom een beroep op U alien, de Winterhulp te steunen. Eventueele bezwaren of voorstellen nemen wy gaame in ontvangst, om daarmede aan de voort durende verbetering van deze actie te kun nen helpen arbeiden". HET BEROEPSGOEDERENVERVOER. De organisatie van het bestuur van den N.O.B. In de Staatscourant zijn de statuten van de vereeniging Nederlandsche Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer langs den weg (N.O.B.), gevestigd te 's-Gravemhage, opge- nomen. Hieraan zij het volgende ontleend De vereeniging wordt bestuurd door een dagelijksch bestuur en een hoofdbestuur. Verder ken-t de vereeniging districtshestu- ren en groepsbes'turen. De dagelyksche leiding van de vereeniging is opgedragen aan het dagelijkscli bestuur, dat zijn werkzaamheden verricht. brjgestaan door een bureau. 'Het dagelijksch bestuur bestaat uit den voorzitter of, bij diens catstentenis, den vice- voorzitter en vier leden-beroepsvervoerders. De voorzitter en de vice-voorzitter worden benoemd door den secretaris-generaal van waterstaat. Zy m-ogen geen beianghebbende zijn bij het vervoerbedrijf of bij den autohan- del. De leden-beroepsvervoerders worden door den secretaris-generaal uit de leden en het hoofdbestuur aangewezen. Het hoofdbestuur bestaat uit den voorzit ter, den vice-voorzitteT en ten minste elf en ten hoogste dertig leden, geko-zen door de be sturen van distrieten en groepen volgens regelen, bij hudshoudelijk reglement bepaald. (Bij hef hoofdbestuur berust de algemeene leiding; het geeft aanwijzingen aan het dage lijksch bestuur en oefent ccntrole uit op diens werkzaamheden De secretaris-generaal van waterstaat kan bepalen, dat aanwijzingen aan of controle op het dagelijksch bestuur vanwege het hoofd bestuur buiten toepassing zullen blijven. Het bureau staat onder leiding van den secretaris, die wordt benoemd door den secre taris-generaal van waterstaat en die mede optreedt als secretaris van het dagelijksch bestuur en het hoefdbestuur. De secretaris verricht zijn werkzaamheden volgens aanwijzingen van het dagelijksch be stuur, dat tevens bevoegd Is hem voor schor- sing of ontslag voor te dragen. HUIDIGE POSITIE VAN INDIis. Volgens een uit Batavia ontvangen bericbt heeft de beer Van Mook, chef van het bureau voor Economische Zaken, bij het bestuur van Nederlandsch-Indie, een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeade: „Het is niet alleen van vitaal belang, dat een volledige souvereiniteit wordt gehandhaafd, maar ook, dat vriend- schappelyke economische betrekkingen wor den bevorderd, zonder discrimdnatie, met de naties ter wereld, waarmede de betrekkingen niet door den oorlog zijn verstocrd." Voorts zeide de beer Van Mook: ,,Er be staat geen aanleiding tot het aanbrengen van wijziging in de poldtiek van Nederlandsch- Indie, ofschoon de ontwikkeling van de be trekkingen met de Oostelijke naburen een in- tegreerend deel uitmaakt van de Neder- landsch-Indische economische politiek. Alleen in bovengenoemden zin kan de regeering de bevordering van de gemeenschappelyke wel vaart met andere naties in-terpreteeren. Nederlandsch-Indie verwerpt vastbesloten iederen vorm van samenwerking, die een voorkeurspositie voor welk land ook in zou sluiten." Ten slotte wees de beer Van Mook er op, dat 90 procent van de exportinkom-sten van Nederlandsch-Indie verkregen werden in den faandel met landen buiten Oost-Azie en legde hij den nadruk op de noodzakelykheid van ontwikkeling van den handel met Amerika. De heer Van Mook heeft zijn verklaring klaairblijkelijk afgelegd bij wijze van beant- woording van den door den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeo- ka, in het Japansche Lagerhuis udtgesproken redevoering. HET AGRARISCH FRONT. In ,,-De Weg" het weekblad van Nationaal Front, deelt Arnold Meijer mede, te hebben besloten alien Nationaal Fronters, die lid waren van het vroegere ,,Dandbouw en Maat schappij" op te dragen in een brief aan het Agrarisch Front (waarin L. en M. is overge gaan) te becichten, dat zij daarmee niets uit- staande willen hebben. DR. GOBBELS ONTVANGT IK. MUSSERT. Rijksminister Dr., Gobbels heeft Vrijdag Ir. Mussert, den leider van de N. S. B. in Nederland voor een Iangdurig onderhoud ont vangen. (D.N.B.) In een persconferentie heeft de directeur van de N.V. Lijm- en Gelatinefahriek te Delft, Ir. J. van Stolk, meegedeeld, dat de aanvoer van beendeiren zoo miniern is, dat, als daar- in geen verandering komt, het hedrijf en aan- verwante bedrijv-en zouden m-oeten worden stilgelegd. Lrr verband daarmee wordt een drlngend beroep gedaan op huismoeders en schilleboe-ren in het geheele land, om de been- deren zorgvuldig te bewaren en te sorteeren, opdat zij aan de bedrijven ten goede komen. Ir. Van Stolk zal binnenkort over deze kwes- tie voor de microfoon spreken. DE DRIE ITALIAANSCHE FRONTEN. Alle drie de Italiaansehe fronten ondervin- den, schrijft de N. R. Crt., dezelfde moeilijk heid, de verhinding overzee. Van Italiaan sehe zijde wordt dat ook toegegeven: met het strydtooneel aan de grenzen van Italiaansch Oost-Afrika ontbreekt zij geheel, met Libye is zij zee-r gereduceerd door de grootere sterkte van de Brdtsche marine, alleen met AJbanie kan zy betrekkelijk regelmatig on- derhouden worden. De grootste hindemissen, die de transporten over de Adriatisohe Zee ondervinden, zrjn nog de luchtaanvallen ge weest op de Italiaans-che inschepingshavens Brindisi en Bari en de Albaansche ontsche- pingshavens Valona en Durazzo. De Adria zelf wordt, zooals men weet, door de nauwe Straat van Otranto tusschen twee Italiaan sehe kusten in zoo goed als afgesloten, al- thans ongesohikt gemaakt voor een onder- houden vijandelijke vlootactie. Daarom ziet men dan ook In de Albaansche grontlijn wei nig verandering meer komen en dit niet slecbts door toedoen van de wintersche om- standdgheden, de dichtgesneeuwde dalen, de lage temperaturen, waaraan de manschappen zijn bloat gesteld ondanks dit alles wordt in Albanie nog hard gevochten maar voor al door de omvangrijke versterkingen, die den laatsten tijd uit Italie zijn aangevoerd. Dat blykt uit den toenemenden -tegenstand, waar- op de Grieken by de nadering van de groote strategische punten in den westelijken, cen- tralen en noordoostelyken sector van het Al baansche front, resp. Valona, Tepeleni en het boven-Skimbi-dal met den weg maar El'oas- san, zijn gestooten. Wel kunnen de Grieiken nog van tijd tot tijd hoogten en andere plaat selijk belangrijk punten bezetten, maar aan de verrassende terreinwinsten uiit de eerste maanden van den Grieksch-Italiaanschen oor log is in dit stadium een eind gekomen. Alles maakt den indruk van sterkere Italiaansehe defensielinies en, sedert de chef van den Ita- liaanschen generalen staf zelf de plaatselijke leiding ter hand heeft genomen, ook van een sterkeren aanvalsgeest. Mogelyk, dat in de slotwoorden van het Stefani-becicht van Vry- dagochtend, dat het lot der beperkte en ge- havende Grieksche strijdkrachten spoedig zal zijn bezegeld, behalve een waardeering van de Grieksche verliezen, ook een lichte aan- duiding mag worden gezien van een aan staand Italiaansch tegenoffensief. Een veel grooter probleem is reeds de ver hinding tusschen het Italiaansehe moederland en de Noord-Afrikaansehe impero, een ver hinding, die, zooals gezegd, afhankelijk is van de strategische verhoudingen in de Middel- llandsche Zee. Nu zyn er in die wateren twee weken geleden dingen voorgevallen, die ge- leerd hebben, dat de doorgang ten Zuiden van Sicilie ook voor sterke en in de lueht wel ver- dedigde Enigelsche vlootstrijdkrachten uiterst riskant blijft, wanneer de Duitsche lucht- maoht zich hier bij de Italiaansehe voegt. Van Italiaansehe zijde is na het treffen van 1012 Januari zelfs het verlies van nog een Engelschen kruiser van dezelfde klasse als de Southampton gemeld. Maar dat neemt na- tuurlijk niet weg, dat de Britsche wapens, on danks der moedlijkheid by het beschermen van de eigen militaire transporten, nog wel offen- sief kunnen optreden tegen soortigelijke trans porten, die naar de Italiaansehe zijde van het front in Libye gaan. In aanmerking moet n.l. worden genomen, dat de rechte weg vein Zuid-Italie naar de grootste haven in Libye, Tripoli, langs Malta voert. Van Tripoli naar het front in Cyrenaica is er dan nog een land- weg van meer dan 1000 km te overwinnen en, gezien de bezwaren, die nu eennaal ge- paard gaan met net landtransport door woes- tijngebieden, zelfs ondanks de voortreffelijke Italiaansehe wegen, zou het voor de nand iig- gen, dat de Italianen den directen zeeweg naar Cyrenaica zouden verkiezen. Daar ko men zij dan echter weer in het strategiseh minst gunstige gebied, even ver gelegen van hun meest naburige bases, n.l. die op Sicilie en op de Dodekanesos en onder het onmiddel- lyk bereik van de nieuwe Britsche vloot- en iuchtsteunpunten op Kreta. Het zijn dezelfde omstandigheden, welke het ook onmogelijk hebben gemaakt tegen de Engelsche vloot, die voor Tobroek werd evenzoo in den strijd heeft ingegrepem als drie weken geleden voor Bardia, op te treden met een luchtactie, gelyk dit in de Straat van Sicilie is geschied. Zoo kon in deze phase van het Noord-Afrikaan- sche krijgsbedrijf tevens de vertraging van de Britsche transporten uit het moederland niet meer van invtoed zijn. Bij Tobroek is het zoo gegaan als bij Bar dia, naar wy uit de Romeinsche correspon- denties in de Duitsche bladen vememen. De Engelschen zijn weer met groot materiaal langs de kustwegen opgerukt 6n hebben met hun sterke pantserafdeedingen den weg ten Westen van Tobroek, de verbinding met Derna dus, bereikt. Hoever zij lhans reeds in westelijke richting zijn gevorderd is hier niet bekend; het volgende doel is natuurlijk de haven Derna, de eerste plaats van Tobroek af, waar zij tegenstand kunnen verwachten. Wlat tusschen Derna en Tobroek ligt is, be- iialve een paar onbeduidende plaatsjes, woes- tyn. Derna zelf heeft behalve overvloed van drinkwater een bruikbare haven, altyd waar- devol aan een op dit punt karig bedeelde kust als de Noord-Afrikaansehe, maar deze haven is veel minder belangrijk dan die van To broek. De laatste heeft plaats en diepgang genoeg voor groote schepen em ligt volkomen beschermd van de zeezijde. Het hezit ervan vergemakkelijkt de transporten achter het front, nu de vertaindingslynen overland lang- zamenhand eemige honderden kilometers zijn gaan beloopen van de Britsche hoofdbasds Mersa Matroe afhet eindpunt van den spoor- weg uit Alexandrie. Ook de haven van Bardia schijnt op kleine schaal reeds diensten be- wezen te hebben by de voorziening van de operaties voor Tobroek. Toen de Engelschen eenmaal de verbinding van de vesting met de Italiaarysche hoofdmacht in het Westen ver- broken hadden, was geen cmtzetting van het gamizoen meer mogelijk; de Britsche over- macht in de lucht verhinderde ook een ver- lichting van de bezetting door vliegtuigactie. Zoo kon op 20 Januari een krachtige Britsche aanval te land worden ingezet, nadat Tobroek een heftig boanbardement uit zee en uit de lucht te verduren had gehad, met het gevolg, dat twee dagen later de eerste Australiers door de defensielinies konden breken. Gelijk bij Bardia heeft de Italiaansehe bezetting zich dapper geweerd; de verliezen hier zullen ove- rigens minder groot zijn, omdat ook de ver- dedigers minder talrijk waren: Bardia lag aan de poort van Libye. De Duitsche bladen ver- melden ten slotte nog, dat ook Vichy afval- lige koloniale troepen uit Fransch West- Afrika en Syrie aan de operaties hebben deelgenomem onder aanvoering van Catroux, den afgezetten de Gaulle-gezinden gouvemeur van Indo-Ghina. Over het derde Italiaansehe front ten slotte moeten wij kort zyn, omdat er zoo weinig vam bekend is. Uit de Italiaansehe conunuai- qu6's heeft men kunnen vememen, dat aan alle grenzen van Italiaansch Oost-Afrika een opleving valt te bespeuren, blijkbaar omdat de Britten aan het Soedan-fromt eveneens ge- motoriseerde afdeelingen beginnen toe te pas- sen en omdat, naai; uit andere berichten valt op te maken, van Kenya uit Zuid-Afrikaan- sche strijdkrachten op de Zuidgrens van de Italiaansehe kolonie Inwerken. Het gevolg daarvan is geweest, dat naast andere veran- deringen in de Soedaneesche frontlyn Kassala weer in Britsche hamden is geraakt en dat ook in Kenya verloren gebied moet zyn terug ge- wonnen. Het belang van Kassala is, dat het de volledige beschikking over de strategische spoorlijn, die van Port Soedan aan de Roode Zee dem Soedan binnenvoert, terug geeft en wel op een punt, dat vlak aan de grens van het Italiaansehe Erethrea is gelegen. Over den binnenlandschen toestand in de van het moederlamd afgsneden kolonien is weinig be kend. De Italianen wijzen op de maatregelen, die tijdig genomen zyn om de levensmidde- lenvoorziening te waarborgen: de voomaamste zorg schijnt dam ook de benzinevoorraad te geven, zoodat men voor het goederentrans- port van houtgas is gebruik gaan maken. Ook op dit strijdtooneel blijft de afstand van het Italiaansehe moederland dus het hoofdpro- bleem. DE STRIJD TEGEN KOOI'VAARDERS. Omtrent de aanvallen van Duitsche ge- vechtsvliegtuigen op Britsche schepen in den loop van Donderdag vemeemt het D.N.B. van wel ingelichte -militaire zijde nog het vol gende. Ten Westen van Ierland zijn verscheddden Britsche koopvaarders im scheervlucht aan- gevallen. In totaal werden vier schepen van te zamen 25.000 ton gedeeltelijk zwaar be- schadigd, gedeeltelijk tot zinken gehracht. Een vracbtboot van 4500 ton kreeg mid- scheeps twee voile treffers, die zoo goed aan- kwamen, dat het udteenviel em na acht minu- ten zonk. Een schdp van 35000 ton kreeg eveneens twee voile treffers. Na enkele minu- ten nam de vliegtmgbemanning waar, dat het im zinkenden toestand verkeerde. Op een vracbtboot van 5000 ton brak na een treffer een zware brand uit. Het schip bleef met sLagzij liggen. Het grootste van de vier koopvaarders, een schip van 12.000 ton, kreeg zware treffers. die verscheiden hevige ont- ploffingen met steekvlammem veroorzaakten. Op het verlies ook van dit schip valt met zekerheid te rekenen. Stefand meldde Vrijdag uit Boekarest: Generaal Antonescu heeft een communique uitgegeven, waarin hij de ambtenaren etn ar beiders aanspoort, anmdddellijk weder aan het werk te gaan, op straffe van ontslag, en aan de autoriteiten veraockt, eventueele haar- den van venzet te signaleerem, opdat kan worden ingegrepen. Ieder, die uit een hute op de gewapende macht, op personeel van openbare instelUngen of burgers schiet, zal ter plaatse gefusileerd worden. Voorts deelt de generaal mede, dat than9 In Roemenie onder zijn persoonlijke leiding een werkelijk legioen zal worden gevormd. In het door Antonescu uitgegeven commu- niqu6, aJd.us een nader bericht van het D.N.B. wordt bepaald, dat de autoriteiten eventueel ontstane plaatselijke schade terstond moeten laten herstellen. Wanneer het, zoo zegt Antonescu verder, ondanks zijn oproepen niet gelukt is in den loop der laatste vijf maanden de eenheid tus schen de generataes tot stand te brengen, dan is dit de schuld van bepaalde elementen op staatsposten, die „onges«hikt, incorrect en volkomen onmenschelijk" waren. Het ware legioen, zoo besiuit de oproep, zal zich van nu, af aan onder de persoonlijke leiding van Antonescu vormen. De Roemeensahe radio publiceerde Vrijdag talrijke aan Antonescu gerichte betuigingen van trouw en hulde, zoowel van militaire als van particuliere zijde. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: De minister ^presidium heeft Vrydag over de radio de bevolking aangemaand de ver- blijfplaats mede te deelen van hen, die bij de incadenten der laatste dagen betrokkem z(jn geweest. Tot hen wordt in dezen oproep ook Horia Sima gerekend. Het blad „Un±versui" deelt mede, dat het voorloopdg slechte in verkleind formaat kan verschijnen, daar bij de gebeurtenissen der laatste dagen belamgrijke onderdeelen van de drukkerij vernield zijn. Generaal Antonescu, de conducator, ste*t in een nieuwen oproep tot bet Roemeensche volk vast, dat de orde hersteld ia In een dagorder aan het Roemeemsche leger dankt hij dit voor de betoonde discipline en opoffte- ringsgezindheid. Een communiqu6 van den generalen staf van het leger legenstraft met klem de in hat buitenland verspreide. berichten en constar teert, dat het leger overal zijn plicht in vollen omvang vervult. Een decreet behelst, dat wapens en muni- tie in particulier bezlt moeten wordem ingn- leverd. De directie der posterijen deelt mede, d*t het telegramverkeer hervat is. FRANSOHE GEMEENTERADEN ONTBONDEN. Het Fransehe ministerie van binnenlan*- sche zaken heeft een verordening udtgevaar- digd, waarbij meer dam zestig gemeenteradeB ontbonden worden. Een bijna even groot aantal burgemeesters, plaatsvervangende bur gemeesters, wethouders en raadsleden wordt van hun functie ontheven. De ontbinding»- besluiten worden grootendeels hierdoor ver- klaard, dat de betrokken lichamen en per sonen het werk van den nationalen weder- opbouw saboteerden. DE IT ALIA ANSCHE PERS TWIJFELT NIET AAN DE EIND-OVERWINNING. „Leve Tobroek" zet de Oorriere della Sera boven den commentaar op de door het Ita liaansehe hoofdkwartier vermelde gebeurte nissen. Italie heeft gevochten tegen de ge- zamenlijke krachten van het Britsche en het Fransehe rijk. Het zal daartegen blijvea veehten tot aan de overwlnning, totdat de Italiaansehe vlag weer vrjj boven Bardia ee Tobroek zal wapperen. De Corriera della Sera schrijft verder, dat niemand in Italie eraan twjjfelt, of dit zal het geval zijn. In afwachting van dien dag, welke moet komen, richt het blad zich tot de strrjders van Tobroek, die manmoedlg achter broze wallen een in aantal sterkeren vyand weerstonden. Zij hebben recht op de erken- telijkheid van alle Italianen, die thans meer dan ooit aan de eindoverwinning gelooven. Een Didtscjhe stem. De Kolnische Zeitung meldt onder het hoofd De val van Tobroek uit Rome, dat het de overmacht van het leger van Wavell gelukt is, trots de verbitterde Italiaansehe verdedi- ging, die den vijand groote verliezen heeft gehracht, Tobroek evenals Bardia te bezetten. Op het tydstip van afzending van het be richt uit Rome, op Donderdag, boden aan den Westelijken rand van de plaats nog eenige vestingwerken tegenstand. Belangryke mili taire werken zijn den Engelschen niet in han den gevallen, zegt dit bericht, want de Ita liaansehe troepen, die Tobroek verdedigden. hebben datgene wat van de bombardementen is verscboond gebleven, met dynamiet in de lucht doen vliegen. Daartoe behoort ook de ongeveer dertig jaar oude Italiaansehe krui ser „San Giorgio", die in de haven van To broek als drijvende vesting verankerd lag en geen vlootdienst meer deed. Over de Fransehe troepen, die door De Gaulle en Libye zijn ingezet, wordt vemomen, dat zij o.a. ook afdeelingen omvatten, die vroeger naar Cyprus waren gezonden, be halve roepen uit Syrie en uit West-Afrika. DE OPRIC5HTING VAN DEN NATIONALEN KA Al). Het D.N.B. meldt uit Vichy: Nopens de stichting van den Nationalen Raad heeft de Fransehe regeering een offi- cieel commentaar uitgegeven, waarin de op- richting van dit Hchaam uitvoerig besproken en zijn taak nauwkeurig omlrjnd wordt. Maarschalk F6tain, aldus dit commentaar, heeft ongeveer een maand geleden den wensch van de openbare meening tot uiting gehracht om een orgaan te stichten, op welks inzichten hij kon steunen en dat tusschen het hoofd van den staat en het Fransehe volk een nau- wer contact mogelyk zou maken. Dit ontwerp is thans door de stichting van een nationalen raad verwezenlijkt. Het be- treft hier een lichaam. dat uit 200 leden be staat. De Nationale Raad, daarop wordt in het byzonder gewezen, kan slechts een voor loopige instelling z(jn, die waarschijnlijk zal worden afgeschaft. zoodra Frankrijk een nieuwe grondwet gekregen heeft. De Natio nale Raad heeft noch wetgevende macht noch de bevoegdheid om een grondwet tot stand te brengen. De leden van den natio nalen raad hebben slechts een adviseerende stem. De lijst van leden geputalnceerd Het Fransehe staatsblad publiceerde Donder- dagavond de namen der leden van den nieu wen nationalen raad. Onder de 188 leden be- vinden zich talryke leden van het vroegere parlement, personen uit geestelijke en kunst- kringen, bekende zakenlieden en industrieelen. Men leest onder meer de namen van Bardoux, Georges Bonnet, Chichery, Doriot, Bergery, oud-minister van oorlog Fabry, de sociaal- democraat Paul Faure, oud-minister van voorlichting Frossard, kardinaal Suhard, de la Rocque, den vroegeren ambassadeur te Berlyn en Rome Franqols-Ponoet en Jean Mistier. (D.N.B.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2