ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De man die lachte No. 10.170 MAANDAG 27 JANUARI 1941 81eJaargang Binnenland Feuilleton MEDEDEELING. DE NEDEBLANDSCHE WINTERHULP. riep, B%ou, rijn. helpen hierbij NEUZENSCHE COURANT fllBMLalVliabB iro^ i trv+ d ree-els f 0.80 Voor elken regi 1BONNEMBNTSPKUS. Elm™ I— P« f r,ov nnst f l 65 Der 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6, per Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het bruitenland aUeen by vooruitbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDB GIRO 38150 TELEFOON No. 2018. .ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken rege meer KXJEINE ADVEBTENTIEN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichAs worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tartar. hetwemop a^vras* verkrijgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de u tga BIT BEAD VEBSCHIJNT IEDEBEN MAAN DAG-, WOENSDAG- EN VBIJDAGAVOND. In verband met de gewijzigde Omzet- belasting, die met 1 Januari j.l. in werking is getreden, waardoor thans ook van abon nementen op couranten en tijdschriften Omzetbelasting verschuldigd is, zijn wij, in verband hiermede, evenals andere bladen, genoodzaakt den abonnementsprijs te ver- hoogen. De prijs wordt thans voor 3 maanden binnen de stad buitfen de stad !>73 Daar bij het uitschrijven der jaarabonne- menten geen rekening was gehouden met deze thans in werking getreden Omzetbelas ting worden zij die voor 20 JANUARI j.l. hun abonnementsgeld voor 1941 voldeden, verzocht ons 30 cent te doen toekomen. Op advertenties wordt met ingang van 1 Januari 2'/z Omzetbelasting berekend. KINDEBTOELAGE RIJKSPERSONEEL OP ABBEIDSCONTRACT. De Staatscourant bevat de volgende be- schikking van de aecretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Financien betreffende regeling van de kindertoelage voor sommige groepen van rijlospersoneel. Par. 1. 1. Ambtenaren in tijdelijken dienst aangesteld, zoomede arbeiders in den zin van artikel 1 van bet Arbeidsovereenkomsten- besluit wier loon wordt bepaald volgens artikel' 12, eerate Ud sub b of c, van genoemd besluit, hebben aanspraak op een tijdelijke kindertoelage op denzelfden voet als het over- eenkomstig personeel in vasten dienst. 2 Het bepaalde in bet eerste lid geldt niet voor de bij bet departement van Kolo- nien te werk gestelde koloniale landsdienaren en cewezen koloniale landsdienaren. p^r 2. Arbeiders in den zin van artikel 1 van het Arbeidsovereenkomstenbesluit, wier loon wordt bepaald volgens artikel 12, eerste Ud, sub a, d en e, vain genoemd be- sluit, hebben aansipraak op een tijdelijke kindertoelage volgens de hiema vermelde regelen. Deze regeUng geldt eveneens voor de bij het departement van Kolonien te werk gestelde koloniale landsdienaren en gewezen koloniale landsdienaren. Zij geldt niet voor het personeel bij het Staatsmijnenbednjf in Limburg. Artkeil 1. 1. De ambtenaar of arbeider, als evenbedoeM, wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar telt, heeft voor elk kind, te rekenen van het derde kind, dat den leeftijd van vijftien jaar nog niet bereikt heeft, aanspraak op een tij delijke kindertoelage op den voet, als aan- gegeven in de artikelen 2, 3 en 4 dezer rege '"f' Het bepaalde in het vorige Ud geldt niet ten aanzien van de gehuwde vrouwelijke ambtenaar of arbeider, wier echtgenoot, hetzri ingevolge het bij of krachtens de Rinder- bijslagwet bepaalde recht op kinderbijslag heeft hetzij wegens ziekte, ongeval of werk- loosheid een uitkeering ontvangt, waarvan het bedrag mede verband houdt met de ge- zinssamenstelling. Artikel 2. 1. Onder kind wordt in deze reveling verstaan een wettig of gewettigd kind van den ambtenaar of arbeider of van de(n) echtgenoot(e) van den ambtenaar ot arbeider. 2. Voor de aanspraak op kindertoelage trjdens een kalenderjaar is beslissend de samenstelling van het gezin van den ambte naar of arbeider op den lsten Januari van dat jaar. Bedragen. Artikel 3. 1. Voor ambtenaren of arbei ders met een wedde of loon: a. per maand van /100 of minder; b. per week van 24 of minder; c. per dag van /4 of minder, be- araagt de kindertoelage 0,10 per arbeids- daig. 2. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van meer dan f 100, doch niet meer dan /150; b. per week van meer dan 24, doch niet meer dan 30; c. per dag van meer dan 4, doch niet meer dan 6, bedraagt de kindertoelage f 0,15 per arbeidsdag. 3. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van meer dan /150, doch niet meer dan /200; b. per week van meer dan 36, doch niet meer dan 48; c. per dag van meer dan 6, doch niet meer dan 8, bedraagt de kindertoelage f 0,20 per arbeidsdag. 4. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van meer dan 200; b. per week van meer dan 48; c. per dag van meer dan 8, bedraagt de kinder toelage 0,25 per arbeidsdag. 5. De kindertoelage wordt uitgekeerd over iederen dag, waarop de ambtenaar of arbeider gewerkt heeft; dagen, waarop niet gearbeid is, maar waarover de ambtenaar of arbeider wedde of loon heeft ontvangen, wor den mede als arbeidsdagen beschouwd. Over zeven achtereenvolgende dagen wordt den ambtenaar of arbeider echter nooit meer uit gekeerd dan zesmaal het hem per arbeidsdag aan kindertoelage toekomende bedrag; 6. De kindertoelage wordt uitbetaald tege- lijk met de wedde of het loon. Artikel 4. Onder wedde of loon wordt in deze regeling verstaan het normale wedde- of loonbedrag, vermeerderd met eventueele toe- lagen, met uitzondering van die, bedoeld in deze regeling, voor zooveel noodig vermin derd met den standplaatsaftrek en vermeer derd bovendien met de geldswaarde voor het geheel of gedeeltelijk genot van vrije woning en/of vrij vuur, llcht en^of water voor zoover een en ander wordt genoten op den lsten Januari van het kalenderjaar, of, bij latere indiensttreding, op den datum van de in- diensttreding. Par. 3. Deze beschikking treedt in wer king met ingang van 1 Januari 1941. DE 4 FCT. LEENING 1941. Deelneming vrywaart tegen 2 /2 pet. gedwongen leening. Van bevoegde zijde wordt gemeld: Uit van verschillende zijden bij het depar tement van financien ontvangen vragen is gebleken, dat niet ieder zich een voldoend duidelijke voorstelling heeft gevormd van het verband tusschen de vrijwiHige 4 pet. staats leening, waarop thans de inschrijving is open- gesteld en een bij mislukken daarvan uit te geven gedwongen 2% pet. leening. Zooals in het prospectus der 4 pet. staats- leening 1941 is uiteengezet, zuUen de inschrij- vers op de 4 pet. staatsleening, ingeval het tot een gedwongen leening-uitgifte mocht komen, tot het voile beloop van hun inschrij ving op de vrijwillige leening in feite worden vrrjgesteld van hun verpUchte deelneming in de 2% pet. leening. Technisch zal dit kunnen geschieden door het inleveren van de stortingsbewijzen. welke zich aan de stukken der 4 pet. staatsleening bevinden. Men behoudt aldus zijn stukken in de 4 pet. staatsleening. Van de verplichte deelneming in de 2% pet. leening is men derhalve tot het bedrag zijner vrijwillige inschrijving vrij- gesteld. WEDIIWEN EN WEEZEN V.AN GESNEUVELDEN. De pensioenen van de weduwen en weezen van de gesneuvelde militairen hebben een onderwerp van overleg gevormd tusschen het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie en den secretaris- generaal van het departement van financien. Deze pensioenen zijn als gevolg van de tot- standkoming van het uitvoeringsbesluit van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie van 27 Augustus 1940, no. 115, voor het meerendeel der nabe- staanden reeds met ruim 40 pet. verhoogd. Niettemin is de wenschelijkheid gebleken, aan de gezdnnen, waarvan het hoofd, die in dienst van het vaderland zijn leven liet, voor- dat hij in militairen dienst kwam, een inko- men had, hetwelk hooger was dan 1000 per jaar, imdien de financieele omstandigheden zulks noodig maken, om redenen van billijk- heid, een hijslag te verleenen boven het reeds toegekende pensioen. De heslissing, of en tot welk bedrag die bijslag zal worden verleemd, ligt in handen van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie. De hij slag wordt slechts toegekend naar mate daar- aan behoefte bestaat. De voor de berekening van de pensioenen geldende pensioengrondslagen (minimum f 1000, maximum f 3000) worden door het bovenstaande niet gewijzigd. Financieele controle. Het A.N.P. meldt: De voorzitter van het financieele comity der Nederlandsche Winterhulp, de secretaris-gene- raal Mr. L J. A. Trip, die met de voortdu- rende controle van de financieele handelin- gen van de Nederlandsche Winterhulp belast is, heeft kortelings de leden dezer financieele commissie, den president der Rekenkamer, den heer R. Zuiderhoff, en den accountant, den heer J. C. Spangenberg, met de controle van de boeken van de Nederlandsche Winter hulp belast en hun voorts opdracht gegeven een rapport over de financieele handellngen van genoemde stichting uit te brengen. Volgens het rapport van den heer Trip d.d. 21 Januari 1941 zijn de boeken van de Neder landsche Winterhulp van de oprichting dezer stichting tot begin Januari 1941 in orde be- vonden. De boeken waven in overeenstem- ming met de bescheiden. Het werk van den chef der financieele af- deeling, den heer Stiit, wordt in het bijzonder nog erkend, daar in 't rapport vermeld staat dat de geheele boekhouding een goeden en overzichtelijken indruk maakt. IVoorts blijkt uit het rapport, dat alle tot dusver binnengekomen gelden zonder uitzon dering voor behoeftige Nederlandsche volks- genooten besteed zijn. Door het rapport van den heer Trip zal thans alle twijfel, die sommigen ten opzichte van de besteding van de geldmiddelen onder het volk ronddroegen, uit den weg worden geruimd. WINTERHULP NEDEBLAND. Financieele commissie brengt versiag uit. De voorzitter van de financieele commissie over Winterhulp, Mr. L. J. A. Trip, deelt het volgende mede: In aansluiting aan het dezer dagen reeds gegeven bericht volgt thans het volledige versiag De financieele commissie voor de Winter hulp wees uit haar midden de heeren R. Zuy- derhoff. voorzitter van de Algemeene Reken kamer en J. C. Spangenburg, accountant, aan om: a. de boeken van de stichting te contro- leeren; b. zich op de hoogte te stellen van het ge- voerde financieel beleid. De boekencontrole geschiedde onder leiding en verantwoordelijkheid van heide heeren door een 3-tal ambtenaren van de Algemeene Rekenkamer. Deze laatsten hebben de boe ken van de oprichting der stichting tot het begin van dit jaar onderzocht. Ze werdem in orde bevonden en in overeenstemming met de daanbij behoorende bescheiden. Het geheel maakte een goed verzorgden indruk. lOmtrent het financieel beleid kon de com missie zich nog geen volledig denkheeld vor- men, omdat nog niet alle provincial® kan- toren hun financieele overzichten betreffende het afgeloopen jaar hadden ingediend. Ze beperkt zich daarom thans tot een drie- tal mededeelingen. 1. Ondersteuning wordt uitsluitend ver- leend op formulieren, welke belanghebhenden invullen, en waarop door den plaatselijken directeur de burgemeester na zorgvul- dig onderzoek wordt beslist. 2. Een half millioen voor de molentjes- speldjes, welke voor de le collecte zouden dienen, werden reeds voor de oprichting der stichting in Duitschland besteld. De prijs daarvan was f 3,95 per 100 stuks. Deze zijn evenwel niet aan het publiek aangeboden, docih uitsluitend de molentjes, welke in Neder- land vervaardigd zijn. De prijs van deze be- liep van 6 tot 7 per 100 stuks. Wei waren derhalve de prijzen van de Nederlandsche fabrikanten hooger dan die van de Duitsche, doch de Winterhulp heeft daarin geeti reden gevonden om de levering aan de Nederland sche industrie te onthouden. Door deze gun ning toch werd een Nederlandsch helang ge- diend. iVoor de sprookjesspeldjes voor de tweede collecte werd een opdracht aan een Neder landsche firma verstreikt. Toen het deze firma bleek, dat ze onmogelijk op zulk een korten termijn in Nederland gemaakt konden worden, heeft zij deze in Duitschland doen vervaardigen. De prijs van deze speldjes was ongeveer 3,75 per 100 stuks. Nadrukkelijk heeft de directeur-generaal order gegeven, dat de vervaardiging van alle volgende speldjes in Nederland moet geschie den overeenkomstig zijn ter zake reeds afge- sloten tegen een gemiddelden prijs van circa /4,36 per 100 stuks. 3. Tot 1 Januari van dit jaar zrjn 14 auto's aangeschaft, waarvan voor den dienst in elk der 11 provincies 1, voor het hoofd- bureau 3. In aanmerking genomen, dat de Winterhulp nog in haar opbouwperiode is en voorts, dat het normale verkeerswezen ont- redderd is, wil het der commissie voorkomen, dat het aantal auto's altihans voor het oogenblik niet overdreven groot is. VERHOOGD STEBBTECIJFEB BIJ HEVIGE KOUDE. De lagere temperaturen van de winter- manden 19301940 deden haar invloed gel den op het sterftecijfer. In de beide koude wintermaanden van 1940 stierven in totaal 19.413 personen in Nederland, d.w.z. dat de sterfte in deze maanden 36 pet. grooter was dan in de overeenkomstige maanden van 1939 toen 14.342 personen stierven. In een heschouwing in het ,,Ned. T. v. Geneeskunde" wijst prof. dr. J. J. v. Loghem er op, dat de verhooging van het sterfte cijfer in het bijzonder die groepen der be- volking betreft, zooals de zuigelingen en de personen boven 80 jaar, die in het algemeen gedurende de koude niet aan de lage tempe- ratuur .buitenshuis zijn blootgesteld. Volgens prof. Van Loghem is dan ook niet in de eer ste plaats de koude buitenshuis de oorzaak van het verhoogde sterftecijfer, maar een voor de gezondheid nadeelig binnenshuiskli- maat, zooals in vele huizen door ondoelma- tige verwarming en slechte ventilatie gedu rende de wintermaanden vaak voorkomt. Bij personen, die in de koude buitenlucht vertoeven, werkt de koude als een prikkel, die tot gevolg heeft, dat de stofwisseling en daarmee de warmteproductie in het lichaam Gajf Snel en goed ■Itijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd.Mijnhardt jes'2 st. 1 Oct. Doos 50cb Door GERARD FAIRLIE. Uit het Engelsoh door Jhr. R. H. G. NAiHUYS. 7Vervolg. Ten slotte verscheen de lijkenwagen en het lijk werd uit het huis gedragen, wat mij groote verlichting schonk, want ik koti het denkheeld dat het lijk van een bediende, een man, die mij viec of vijf jaren trouw gediend had, door mij geschonden was, moeilijk ver- kroppen. Zijn aangezicht zooals ik het laatst gezien had, terwijl hij met zichttoare ingemomenheid een cocktail voor Vic en mij mengde, kwam mij voor den geest toen ik nu, voor de eerste maal, een blik op zijn on- herkenhare trekken wierp. Na het vertrek van den wagen, met zijn griezeligen last, keerde ik met den iuspec- teur naar rnijn zitkamer terug en maakte hem deelgenoot van mijn bezorgdheid om- trent het lot van Vic. Evenwel, hij schudde glimlachend het hoofd. ,,0 neen, mijnheer," zei hij. ,,Mijnheer Caryll zal nooit blmdelings in zoo'n val loopen, daarvoor is hij veel te slim. Ik zou den man weleens willen zden, die Victor Garyll een bespottelijk figuur kan laten slaan," ,,Ik hen er toch niet zoo zeker van," ant- woo rdde ik, tamelijk stijfjes, vrees ik, ,,dat dit met mij niet reeds het geval is, De man die zich Octopus gelieft te noemen, heeft ons hedenavond een tamelijk bespottelijk figuur laten slaan, en al is mijn gissing slechts ge deeltelijk juist, is hij er minstens in geslaagd Vic tot een dolzannige achtei-volging te ver- lokkeci." ,,Maak u omtrent mijnheer Caryll niet on- gerust, mijnheer," merkte de inspecteur op. ,,Hij is uitmuntend in staat voor zichzelf te zorgen." Ik zag de nutteloosheid van verder rede- neeren in, en na Williams een verfrissing te hebben laten gebruiken, deed ik hem tot aan de voordeur uitgeleide. „Ik moet dadelijk terug, mijnheer," zei hij, ,,om die revolver door de deskundige in vin- gerafdrukken te laten onderzoeken. Daaruit zouden wij belacigrijke aanwijzingen kunnen verkrijgen. En als het u lief is, zal ik een van mijn mannen hier aehterlaten, voor dezen nacht althans. Hij kan de plaats van uw bediende innemeci en den boel opruimen, ter wijl het mij wenschelijk voorkomt, dat ge hier een vertrouwd man tot uw beschikking hebt, in plaats van een nieuwen bediende van een verhuurkantoor." Dit was ontegenzeggelij'k een uitmuntend denkheeld, zoodat ik toestemde en Williams bedankte. Hij riep den langsten van zijn beide mannen tot zich, een fhnke jonge kerel, Smith genaamd, gaf een teeken aan een voor- hij rijdende taxi en verliet mij met den twee- den man, de povere resultaten van ons on derzoek met zich voerende. Ik sloot de deur en wendde mij tot Smith. ,,En", zei ik. ,,Wat nu?" Zouder aarzelen gaf hij een zeer zakelijk antwoord. ,,Als ik eens begon met op te ruimen, mijnheer?" Wjj gingen dus aan het werk en na om- streeks een half uur had alles weer zijn gq- wone aanzien en waren alle sporem yan het drama in de eetkamer uitgewischt. Juist toen wij gereed waren, rinkelde de telefoon- schel in mijn kamer boven. Ik haastte mij de trap op, vurig hopende dat Vic daar zou zijn. Maar de stem die tot mij sprak behoorde aan een meisje, en het was een stem, die ik voor het oogenblik vol- komen vergeten had, maar die mij zoo zoet in de ooren klonk dat zij, na hetgeen ik de laatste twee uren doorgestaan had, als bal- sem op mijn zenuwen werkte. ,,Ben jij daar, Jack?" ,,Jawel, Jean." „Kom je dan nooit?" „Of ik kom, liefste?" Een stilte. „Je hebt mij toch niet heelemaal uit je ge- dachten laten gaan?" Dat had ik wel. Maar indien zij de waar- heid geweten had, twijfel ik geen oogenblik of Jean Anstruther zou begrepen hebben. Daar de waarheid evenwel uitgeschakeld moest worden, martelde ik mijn hersens af om een aannemelijke uitvlucht te verzinnen .Liefste," zei ik, „bet spijt me verschrik- keiijk. Je weet dat je nooit uit mijn gedaeh ten bent" en Ik deed een heftige poging ,,maar Anderson heeft... Anderson heeft een beroerte gehad, en... ik kon hem niet alleen laten." ,#Een beroerte?" „Ja. Hij is... hij is er zeer slecht aan toe. Een ziekenwagen is hem zooeven komen halen." ,,0, die arme man. Wat heb ik een mede- lijden met hem!" Al dien tijd brak ik mij het hoofd er over of het geoorloofd zou zijn mij aan mijn af- spraak met Jean te houden. Ik moest alleen maar met haar gaan ddneeren; ik wist dat zij geen lust had daarna nog ergens heen te gaan, want juist op haar voorstel zouden wij ons er eenvoudig toe bepalen samen te dinee- ren, daar zij verscheidene avonden achtereen naar partijen geweest was, en volgens haar zeggen behoefte had, om vroeg naar bed te gaan." Ik bedacht dat ik op 't oogenblik Vic toch niet van eenigen dienst kon zijn en dat ik volstaan kon met mij onmiddellijk tot zijn be- grooter wordt. Ook regelt men buitenshuis zijn lichaamswarmte door verhoogde spier- functie; men denke slechts aan het trappe- len met de voeten, als men koude voeten heeft. Terwijl men buitenshuis dus actief zijn warmteproductie, en daarmee de lichaamstemperatuur, kan ivergrooten, be- schikt het lichaam binnenshuis niet over middelen tot verhooging der lichaamstempe ratuur. Uit een vergelijkend onderzoek naar de sterfte in de koude maand December 1938 en de meer warme maand December 1934, dat eenige jaren geleden door prof. Van Loghem is ingesteld, bleek, dat de sterfte in de koude Decembermaand grooter wis dan in de min der koude, Het bleek tevens, dat naar ver- houding het sterftecijfer der vrouwen meer gestegen was dan dat der mannen. Vrouwen verkeeren door haar werkzaamheden binnens huis minder in de koude buitenlucht dan de mannen, waardoor zij, meer dan de mannen, in de gelegenheid zijn, binnenshuis kou te vatten. GROOTE PLANNEN VAN DE NEDERL. HEIDEMAATSCHAPPIJ. Sinds haar opriching, het jaar 1888, voert de Ned. Heidemaatschapprj een vreedzamen. maar taaien strijd voor de verhooging van de productiviteit van den vaderlandschen bodem. Duizenden hectaren grond werden sindsdien ontgonnen en herontgonnen of de ontwate- ring ervan werd verbeterd, terwijl de gebieden ontsloten werden door den aanleg van wegen. Gedurende de laatste jaren wordt ruilverka- veling steeds meer het middel om deze cul- tuurtechnische verbeteringen tot stand te brengen, omdat hieronder niet alleen wordt verstaan een herverkaveling der dikwijls ver- spreid liggende perceelen, maar ook de aan leg van wegen en de ontwatering, terwijl direct de ontginning hieVop aansluit. Men verkrijgt hierdoor verhoogde opbreng- sten ter grootte van 10 a 20 pet., afhankelijk van de reeds bestaande productiviteit van de bterokken gebieden. Bedenkt men. dat ruw geschat, 5 a 600.000 ha van ons land nog wachten op ruilverkavel^ng, dan beteekent uitvoering van deze werken hetzelfde als een landaanwinst van plun. 100.000 ha of een op- pervlakte van vijfmaal de grootte van den Wieringermeerpolder. Ook onder de huidige omstandigheden wordt het werk met kracht voortgezet, waardoor niet alleen vele handen werk vinden, maar waardoor tevens een noodzakelijk werk wordt verricht in het belang onzer landbouwende hevolking en daarmede van ons geheele volk. Onder deze werken zijn er enkele, welke van groote beteekenis zijn, o.a. het dichten van den Beerschen Overlaat, waarmede de kroon gezet wordt op een werk, dat verscheidene tienduizenden hectaren land van waterover- last bevrijdt. Nu de toezegging is ontvangen, dat dit werk voor een belangrijk gedeelte der kosten zal worden gesubsidieerd, zal spoedig met de uitvoering worden begonnen. Van weer geheel anderen aard is de ruit- verkaveling van den Kruininger en den Nieuw Olzende polder op Zuict-Beveland, waarvan de voorloopige plannen van wegen en waterloopen zeer binnenkort aan de inge- landen voorgelegd zullen worden. Dit gebied is gedurende de internationale spanning v6or den oorlog ge'inundeerd met zout water, waardoor de grond voor geruimen tijd bedor- ven is. Thans zal dit groote gebied van circa 1500 ha, dat grootendeels als goed bouwland en als boomgaard geexploiteerd werd, een blijvende verbetering ondergaan. schikking te stellen itidien hij mij noodig mocht hebben, terwijl het, zoover ik inzag, weinig verschil zou maken of hij mij per tele- foon hier in mijn huis, of in het een of andei restaurant bereiken zou. Tk dacht terstond aan het Berkeley, slechts drie of vier minu- ten van mijn basis, waar ik een lekker diner zou kunnen genieten in het gezelschap van mijn zeer dierbare Jean, en toch onmiddel lijk bij de hand zou zijn. 'Het denkheeld, dat ik de eerstkomende maand naar alle waar- schijnlijkheid weinig gelegenheid zou hebben iets van Jean te zien, gaf ten slotte den door- slag. „Lieve Jean", zei ik, „wees nu niet boos en gedraag je als een engel, maar wil je, on- danks het late uur, nog met mij in het Ber keley gaan dineeren?" „Natuurlijk, beste jongen. Het spijt mij zoo voor dien armen Anderson. Is het h££l erg met hem?" „Hm... ja, nogal." „Weet je zeker dat je niet liever niet komt?" „Ik weet zeker dat ik liever wel kom." Zij lachte. ,,Uitstekend dan." ,,Dan kom ik je over een half uur halen." „Wees niet zoo flauw. Dat Is mijlen uit je weg. Ik zal je ontmoeten in het Berkeley." Ik verkeerde een oogenblik in tweestrijd. „Afgesproiken." Zij beide af en ik ging naar beneden, naar den jongen detective. ./Smith," zei ik. „Ik ga een stukje eten. Ik ga naar het Berkeley en zal niet lamg uit- blijven, maar blijf daar in ieder geval. Wordt er dus naar mjj gevraagd, bel mij dan daar op, of kom mij halen." ..Best, mijnheer." ,,je zult van alles vinden ook bier in het buffet." ,,Dank u, mijnheer." „Maak het je in mijn kamer boven zoo ge- makkelijk mogelijk en heb je iets noodig, kijk dan waar het is en neem het. Daar zijn sigaretten ook." ,,Best, mynheer. Dank u zeer." Ik liet het verder opruimen van de eet kamer aan hem over en nam vlug een bad, waaraan ik groote behoefte had en verkleed- de mij. Het aanvoelen van schoon linnengoed was een ware verkwikking, en dit, gepaard aan het feit dat ik mij weldra in het gezel schap van Jean zou bevinden, deed weldra mijn oude stemming terugkeeren, die door het rumoerige bezoek van den Octopus zeer gestoord, was. Ik verliet het huis, merkte op dat het on geveer negen uur was en liep langs St. James Street naar het Berkeley, dat uitstekende restaurant, en tijdens deze wandeling nam ik een hoogst gewichtig -besluit. Het overvolde restaurant was er misschden niet de ge- I schikste plaats voor, maar er bleef mij geen keuze over. Ik begreep, dat de zaak met den Octopus voorzeker al mijn tijd in beslag zou nemen en ik wenschte niet, dat gedurende de komende maand miyn werkzaamheden eenige belemmering zouden ondervinden, omdat ik in de bezorgdheid zat over Jean. Ik nam mij voor haar dezen avond ten huwelijk te vra gen, ten einde op deze wijize alle mogelijk- heden te voorkomen, dat een ander mij bij haar zou verdringen, terwijl ik noodzakelijk afwezig was. Jean wachtte mij in de hal en zag er zoo bekoorlijk en frisch uit als ooit. De haar om- ringende electrische lichten tooverden een glans op haar blonde, geshingelde haren, en haar fraaie, slanke gestalte was gehuld in een creatie zoo iuidt het goede woord, ge- loof ik van het zachtste rose, met glin- sterende oplegsels, die eveneens het licht op- vdngen en weerkaatsten. Ik wierp een Snel len blik op haar enkels en voeten, zooals mijn gewoonte was als ik haar weer zag, want zij zijn de schoonst gevormde op de geheele wereld. Vervolgens nam ik haar hand en maakte opnieuw mijn verontschuldigingen over mijn vergeetachtigheid. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1