ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD.VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 10.169 VRIJDAG 24 JANUARI 1941 81eJaargang DISTRIBUTE. Eigenwaarde. Binnenland Buitenland EERSTE BLAD MEDEDEELING. De Burgemeester der gemeente ZAAMSLAG TEXTIELKAARTEN TEXTIELTOESLAGKAARTEN BOTERKAARTEN VETKAARTEN Believe aan het bovenstaande stipt de hand te houden I Winterhulp Nederland. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPR1JS: Binnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post f 6,— per jaar Voor Belgie en Amelia f 2,10, overige l&nden 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Ultgeefster: Finns P, J. VAN DE 8ANDB GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0.80 Voor elken regel meer f 0,20. ki fivh ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrygbaar is. Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de uitgave. UIT BLAD VERSCHUNT IEDEREN MAAND AG-, WOENSDAG- EN VRIJDAG A V OND. In verband met de gewyzlgde Omzet- belasting, die met 1 Januari j.l. in working is getreden, waardoor thans ook van abon nementen op couranten en tijdschriften Omzetbelasting verschuldigd is, zijn wij, in verband hiermede, evenais andere bladen, genoodzaakt den abonnementsprijs te ver- hoogen. De prijs wordt thans voor 3 maanden binnen de stad buiten de stad f 1,42 1,73 Daar bij het uitschrijven der jaarabonne- mentcn geen rekening was gehouden met deze thans in werking getreden Omzetbelas- ting worden zij die v66r 20 JANUARI j.l. hun abonnementsgeld voor 1941 voldeden, verzocht ons 30 cent te doen toekomen. Op advertenties wordt met ingang van 1 Januari 2'/2 Omzetbelasting berekend. De Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, dat de uitreiking van boter vetkaarten en textielkaarten zal geschieden van 27 Januari t/m 29 Januari 1941, in't lokaal ..Bethel", van 9,30 u. 12,30 u. v m. en van 1,30 u. 5 u. n.m. Hierbij dienen de distributie-stam- kaarten van alle gezinsleden te worden overgelegd. De uitreiking geschiedt voor hen, wier geslachtsnaam begint met A t/m G op Maandag 27 Januari 1941 H t/m O op Dinsdag 28 Januari 1941 P t/m Z op Woensdag 29 Januari 1941. Zij, dieopgrond van het gezinsinkomen in aanmerking komen voor vetkaarten en of toeslagkaarten textiel, dienen het daartoe ingevuld formuher MD 100 over te leggen met de noodige bewijzen, zooals aanslagbiljet Inkomstenbelasting, loon- boekje e.d. Temeuzen, 24 Januari 1941. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. maakt bekend Door den plaatselijken distributiedienst worden tegen overlegging van de distributie-stamkaarten aan belangheb- benden uitgereikt nieuwe en wel op de navolgende tijden MAANDAG 27 Januari des v.m. van 9.3012.30 uur Wijk A nrs 1 t/m 150 n.m. van 1.304.30 uur nrs 151 333 DINSDAG 28 Januari des v.m. van 9.30—12.30 uur Wijk B nrs 1 t/m 120 n.m. van 1.304.30uurnrs 121 169 en van Wijk C nrs 1 120 WOENSDAG 29 Januari des v. m. van 9.3012.30 uur WijkCnrs 121 t/m 197 en van Wijk D nrs 1 80 n.m. 1.304.30 uur Wijk D nrs 81 169 Zij, die een aanvraagformulier textiel- toeslagkaarten en vetkaarten hebben afge- haald, moeten dit thans op de bovenge- stelde tijden inleveren. Zaamslag, den 23 Januari 1941. De Burgemeester voornoemd, S. VAN HOEVE Jzn. Men kan zich het bestaan van ecn men- schelijk wezen zonder een zeker gevoel van eigenwaarde bijna niet indenken. Er zijn wel is waar zekere menschen, die lyden aan een minderwaardigheidscomplex, doch dezen vormen een kleine minderheid, die wy ge- voeglij.k buiten beschouwing kunnen laten. "Het is nu eenmaal een zeer natuurlyk iets, dat wy gaame voor onszelf het gevoel heb- n ben, dat wy door een of fandere eigenschap steken bovai het algemeen. Wanneer dit gevoel van eigenwaarde niet leidt tot het maken van vergelljldngcii met anderen, zoo- dat het meer den naam zou verdienen van zelfverheffing, valt er niets tegen in te bren gen. Het is alleen de zelfverheffing, waar- tegen wy op onze hoede moeten zyn. Het gevoel van eigenwaarde ontstaat, zoo als wij ceeds opmerkten uit de overtuiging, dat wij onszelf een zekere ondersoheiding toe- kernen, omdat wy een bepaalde verdienste hebben. Deze verdienste bestaat overigens dikwijls slechts in onze eigen verbeelding. Iemiand is bestihroomd, doch noemt deze eigenschap „behoedzaamheid". Een ander is te weinig doortastend, doch noemt zich vcor- zichtig. Onbeschaamdheid wordt dikwijls op- gevat als een bewijs van moed en onbe- schaafdheid als vrymcedigheid. Dit is natuurlyk valsche eigenwaarde. Slechts de man van ware verdienste heeft recht op een gevoel van eigenwaarde. Dat is de man wiens nuttige hoedanigheden, hem aanspraak geven op de achting van zyn mede- menschen. En deze zal hem in hoogere mate geworden, naarmate zijn verdienste meer ten nutte komen van het algemeen. Het groote gevaar, dat men loopt, is het gevoel van ovccschatting, dat zich meester maakt van vele menschen. Zij schatten zich te hoog, hebben een overdreven gevoel van eigenwaarde. Hierin schuilt een groot ge vaar, want dan is het niet langer eigenwaar de, doch trots. Trots brengt mede, een nederzien op den medemensch, boven wien men zich vecheven acht. Men vindt zich beter dan de menschen om zich heen. Trots, zelfverheffing, laatdun- kendheid zijn de uitvloeisels van een gevoel, dat, zooals wij zeidsn, op zichzelf uiterst prijzenswaardig is: het gevoel van eigen waarde. Wij moeten ons er zorgvuldig voor hoeden, dat een van die uitwassen zich van ons meester maakt. De trots schept een socct menschen, met wie het onmogelijk is, om te gaan. Zij ach- ten zich boven alles en iedereen verheven en maken het leven onaangenaam voor anderen en voor zichzelf. Dit is een klip, die wij moeten trachten te ontzeilen. Voor de mcesten onzer is dit dan •ook niet zoo moeilyk. Er behoort slechts een weinig tact toe. En men zal den meesten tijd zien, dat de menschen met de meest parate kennis het bescheidenst zyn. Hun ge voel van eigenwaarde doet hen het juiste evenwicht bewarcn en behoedt hen voor laat- dunkendheid, zelfverheffing en trots, zy weten wat zij waard zijn en dat gevoel kan niemand hun ontnemen. Wde met dit gevoel gewapend door het leven gaat, Is voorzien van het beste harnas. Nyd en dom gepraat gaan aan hem voorby, zon- der hem te kunnen deren. Als wy zelfrespect, een gevoel van gepaste eigenwaarde hebben, bezitten wy datgene, dat den gang door het leven lichter maakt. DE VOEDSELVOORZIENING VAN ONS LAND. Van bevoegde Duitsche zyde is op de Don- derdag gehouden persconferentie te 's-Gra- venhage ten aanzlen van de voedselvoorzie- ning van ons land principieel het volgende verklaard: „Als in Nederland de verzorging inzake sommige levensmlddelen, bijv. boter en vleescb, tydeiyk nog niet zoo goed als in Duitschland verloopt, vindt dit ten deele zyn oorzaak hierin, dat de organisatorische onder- bouw van 't verzorgingsapparaat in Duitsch- het Duitsche buurland. Daar kan ieder op zyn bonnen ook de desbetreffende levensmiddelen volop krijgen. Voorts heeft men by den op- bouw van 't verozrgingsapparaat in Duitsch- land eeA voorbereiding van vele jaren en de inmiddels reeds verkregen ervaringen zich ten nutte kunnen maken, wat in Nederland niet het geval is. Wegens de korte voorbe- reidingsperiode kan de voed3elvoorziening in Nederland organisatorisch derhalve nog niet zoo precies verloopen als in het Duitsche rijk. Aan de vervolmaking van het distribu- tie-apparaat wordt echter voortdurend ge- werkt, en er mag op worden gerekend, dat binnenkort ook in Nederland de organisato rische opbouw zoo sterk mogelyk met dien in het rijk op gelijken voet zal komen. Dat tijdelijk bovengenoemde moeilijkheden zyn ontstaan, ligt echter grootendeels aan den ontbrekenden goeden wil en aan het min der juiste begrip der Nederlandsche bevolking ten aanzien van de noodzakelijke maatrege- len. De practyk toont, dat vooral de goede bouding als staatsburgers en het algemeene inzicht ontbreken, om by de doarvoering van voor bet levensbestaan gewichtige maatrege- len het voik als geheel tot de vanzelfspreken- de medewerking te bewegen. Door deze on- verstandige handelwyze schaadt het Neder landsche volk zichzelf, want daarmee brengt het de rechtmatige verdeeling in het eigen land en vooral eigen bevolking in gevaar. Het gevolg daarvan is, dat de materieel beter gesitueerde kringen zich van al het noodige voorzien kunnen, terwyl de financieel zwak- kere kringen kunnen toezien. Op deze wijze werd een volkomen onsociale toestand ge- schapen, welken de Duitsche autoriteiten op den duur niet langer kunnen dulden. In deze ricbting liggen de reeds tegen het hamsteren en tegen den prijswoeker gerichte bepalin- gen, die de Duitsche autoriteiten met alien nadruk tot doorvoering willen brengen. Wanneer men ten slotte schijnt te meenen, dat eventueele verschijnselen van schaarschte de Duitschers in Nederland zouden kunnen schaden, is dit geheel en al verkeerd gezien. De toereikende verzorging van Nederland :s verzekerd en dat wat door de Duitsche in- stanties en door de Duitsche weermacht ge- bruikt wordt, ware zonder moeilijkheden te verschaffen. Hierbij wordt alleen nogmaals een dringend beroep op de houding der Ne derlandsche bevolking gedaan om rekening te houden met de door den oorlog veroor- zaakte omstandigheden. DE NIEUWE UEENING. De aankondiging van de nieuwe staatslee- ning is in zooverre, schrijft de N. R. Crt., niet onverwacht gekomen, dat men tec beurze reeds verleden jaar zomer kon hooren betoo- gen, dat er spoedig een leening Nederland komen moest. Men meende tocntertyd, dat de redencn voor zulk een uitgifte voor de hand lagen, daar de schatkist haar behoefte aan middelen in toenemerde mate door het uit- geven van schatkistpapier dekte. iHet is duidelijk, dat de oorlogsomstandig- heden omvangrijke financieele eischen aan de Nederlandsche schatkist stellen, maar even klaar is, dat eenige maanden geleden de tijd nog niet rijp was om met een leening te kemen. Wil men bij de uitgifte van een leening redelyke verwacht'ngen omtrent het welsla- gen kunnen koesteren, dan dient, afgeschei- den van de concrete voorwaarden, het aan- fced aan beleggsrs te. geschieden, of in een rustige sfeer, ofgepaaed gaande met aanzien- lijke dwangmiddelen. Bij de onderhavige leening, welke in ver- schillende opzichten min of meer als een ex periment kan worden beschouwd, heeft de overheid gemeend, ecu sterken dwang te moe ten oefenen door de aankondiging, dat, zou de uitgifte niet slagen, een leening zal worden aangebeden met belaugcijke ongunstiger vcorwaarden, waarop dan zcu moeten worden ingeschreven naar gelang \-an de bedragen, waarvoor men in de vermogensbelasting is aangeslagen. Zal deze dwang noodzakelijk zyn om de schatkist van de gevraagde middelen te veorz'en? Ongetwijfeld zijn de voorwaarden, zoowel wat rendemcnt als looptijd betreft, gunstig te noemen, waarnaast de faciliteit, dat de obiigaties kunneh worden aangewend ter fcetaling van rechten van successie en van schenking, een niet te veronachtzamen steun aan den toekomstigen koers zal bieden. Het Nederlandsche bedrijfsleven stelt bovendien geen groote eischen aan de kapitaalmarkt. Vele bedrijven zien zelfs vaak met leede oogen hun ruime liquiditeitspositie aan. Toch zijn er, ondanks deze en andere voor het welslagen gunstige factored, ook wel redenen aan te wijzen om een ,,stok achter de deur" gereed te zetten. Hierboven werd ceeds gezegd, dat de leening in zekeren zin als een experiment kan worden beschouwd. In de eerste plaats is in onze financieele ge- ochiedenis nog nimmer een leening uitge- geven tot een bedrag van ecn half milliard. Weliswaar bedroeg het leeningsbedrag voor de 33% pet. leening Nederland 1938 1672 millioen, maar de opbrengst diende toen tot convecsie van loopende 4 pet. leeningen, zoo- dat de totale nationale schuld er niet mede werd verheogd. In dit verband dient er op te worden ge- wezen, dat thans de beleggers in Belgie, Franknjk en Zwitserland automatisch van deelneming zyn uitgesloten, daar kapitaals- verkeer tusschen deze landen en het onze niet mogelyk is. De col. welke de genoemde lan den vroeger op enze beleggingsmarkt hebben gespeeld, mag niet worden onderschat, al sproot him deelneming in Nederlandsche leeningen veelal meer voort uit het verlangen, solide papieren te bemachtigen dan uit de omstandigheid, dat het kapitaal van elders vereischt was door kapitaalschaarschte ten onzent. Verscheidene Nederlandsch-Indische cudememingen kunnen evenmin, om dezelfde reden, van de party zyn. Betreft dit alles betrekkely'k een onzeker- heid' van wat men zou kunnen noemen finan- cieel-technische zyde, anderzyds moet in aan merking weeden genomen, dat ons land alge meen osconomisch en ook staatkundig in een toestand van overgang en onbepaaldheid ver- keert. Wij zien dezen overgang bij versch.il- lende bedrijven, welke zich al op een conti- nentale oeconomische ruimte hebben georien- teerd en daardoor een gedeelte van de kapi taal-in vestaties van het vroegece exportbe- dryf als tischrij'ving op de leening zouden kunnen aanwenden. Zoowel het rendement alS' de geboden zekerheid kunnen de nieuwe obiigaties een aantrekkelijk bezit voor den beiegger maken. De zekerheid ligt vcor een groot gedeelte in de toe'komst besloten, een toekomst, waarin oo.k de overheidafinancien den invloed eenec gecrdende oeconomie. zirilen ondergaan, in dier voege, dat conjunctuurschommelingen de financieele positie van ddn staat niet meer of in v.cel geringere msCe dto voorheen zUlleh aantasten. Wie zich een oordeei over - de schuldpositie wil vormen, moet niet blijven stil staan brj de absolute hoogte van de in eenigerlei Vocm geleende bedragen, doch dient na te gaan, hoe de nationale productie zich zal ontwikkelen en tot welke hoogte de Nederlandsche arbeid in dat proces zal worden ingescbakeld. Want deze factoren vormen tenslotte de fundamen- ten voor het oeccnomische beeld van ons vaderland. Zoowel de nationale arbeid als de nationale productie nu zullen zich in de conti nent ale ruimte een belangrijke plaats weten te veroveren, niet slechts omdat de kwalitelt erven goed is, maar ook omdat er allerwegen buiten onze landsgrenzen behoefte aan be- staat. Indien de nieuwe staatsleening, deze mobi- lisatie van het kapitaal, in dit 11 CM wordt beschouwd, dan kan men de in beurskringen heerschende meening begrypen, dat de lee ning slagen zaL CENTRALE HOETINVOERCOMMl SSI E. De Secretarls-Generaal van Handel, Ny- verheid en Scheepvaart beeft een commissie ingesteld onder den naam van centrale hout- invoercommissie, welke tot taak heeft den houtinvoer te bevorderen en het rijksbureau voor hout te adviseeren en bij te staan in aan- gelegenheden. welke met den invoer van hout vertard houden. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: F. B. J. Gips te 's-Gravenhage; tot leden: W. Bruynzeel te Zaandam, Ir. W. L. Ghijsen te Middelburg, F. H. Pont t.e Zaan dam en A. van Riesen te Bergen op Zoom. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. Tot de commissie voor algemeene zaken van de Nederlandsche vereenigintg voor armenzorg en weldadigheid is alsnog toege- treden mej. mr. C. Bloemarts te 's Graven- hage, waardoor thans ook de centrale raad voor kinderuitzending in de commissie ver- tegenwoordigd is. Voorts heeft als nieuwe vertegenwoordigster van de federatie van christelijke vereenigingen van en voor vrou- wen en meisjes in de commissie voor alge meene zaken zitting genomen mevrouw M. W. BijlJVliets te 's Gravenhage. WEGWIJZER VOOR NEDERLANDSCHE AKBEIDERS IN DUITSCHLAND. Als uitgave no. 2 is van het rijksarbeids- bureau een wegwijzer ver3chenen voor hen, die in Duitschland gaan werken. Na een aantal raadgevingen voor het ver- blijf in Duitschland en een opsomming van goederen, welke kunnen worden meegenomen, volgt een aantal lessen met werkstukken, waaruit de arbeider op zeer practische wyze zich op vrijwel elk gebicd in de Duitsche taal verstaanbaar kan weten te maken. Ten slotte bevat het boekje woordenlijsten voor verschillende beroepen. NIEUWE REGELING INZAKE HET DORSCHBEDRIJF. Naar het ryksbureau voor de voed3elvoor- ziening in oorlcgstijd mededeelt, kan, ten- einde eenige ordening te brengen op het gebied der beroepsdor3cher3, een nieuwe regeling in zake het dorschbedrijf tegemoet worden gezien. Deze regeling brengt onder meer mede, dat slechts die personen of lichamen als beroepsdorschers zullen kunnen optreden, die als zoodanig erkend zijn door de landbouw-crisis-organisatie. Slechts zy, die over 1938 een bepaalden minimum omzet kunnen aantoonen, komen voor erkenning in aanmerking. Oprichting van nieuwe dorsch- bedryven zal dus in bet algemeen niet moge lyk zyn, al kan de secretaris-generaal van landbouw en visschery in byzondere ge- vallen uitzonderingen op dezen regel toe- laten. Het dorschen in opdracht en voor rekening van derden zal uitsluitend aan de erkende beroepsdorschers zyn toegestaan, met dien verstande evenwel, dat ook niet erkende dorschers dit mogen doen, doch slechts indien aangetoond kan worden, dat zy ook in 1938 van het desbetreffende land- bouwbedryf den oogst hebben gedorscht. Belar.ghebbenden wordt aangeraden by de oprichting van nieuwe dorschbedrijven en bij de aanschaffing van nieuwe dor3chgamitu- ren met deze bepalingen rekening te houden. Te zijner tyd zullen nadere byzonderheden worden bekend gemaakt. MEN GEIDRAGE ZICH RUSTIG EN CORRECT. De burgemeester, dr. W. de Vlugt, heeft den volgenden oproep tot de burgery van Amsterdam gericht: Op 11 Januari 1941 is een verordening van den Rykscommissaris voor bet bezette Ne derlandsche gebied verschenen betreffende het opleggen van een verplichting tot scha- devergoeding terzake van handelingen, welke tegen de belangen van bet Duitsche volk of van het groot-Duitsche ryk zijn gericht of welke de openibare orde of het openbare leven in het onder de bescherming van de Duitsche troepen staande Nederlandsche ge bied zouden kunnen verstoren. Dat de verordening streng wordt gehand- haafd, bleek reeds eenige dagen later. Immers wij vonden in de dagbladen de mededeeling, dat in verband met de beschadiging van drie Nederlandsche vrachtauto's in gehruik bij de Duitsche weermacht te 's-Gravenhage, aan eenige personen van wie door de Duitsche autoriteiten werd aangenomen, dat zij deze handelingen hadden goedgekeurd of begun- stigd, gezamenlyk een fcoste van 60.000 was opgelegd. Tot dusver is hier te Amsterdam niets ge- beurd, dat tot een dergelyke strafoplegging aanleiding gaf. Stemt dit tot erkentelykheid, in een stad men ruim 800.000 in won era is de kans, dat er in dit opzicht iets onrechtmatigs plaats vindt. nooit geheel uitgesloten. Daarom acht ik mij verplieht zij het ten overvloede een duideiyke waarschuwing te doen hooren. ESen verkeerde daad van een en- keling kan zoowel voor enkelen onder ons als voor de geheele burgery zeer emstige gevol- gen hebben. Ik wijs er dan ook met nadruk op, dat een ieder zoowel ter wille van zichzelf als van ons alien zich dient te onthouden van zelfs de geringste sabotagehandeling of van eeni gerlei poging daartoe. Het zal ieder duide- lyk zijn, dat hij niet slechts voor zichzc.., maar voor het geheel der bevolking een groote verantwoordelijkhedd draagt. Men neme zich daarom ten zeerste in acht en ge- drage zich correct en beheerscht. Uiteraard doet de Amsterdamsche over heid meer dan alleen maar hopen. dat elkeen zyn plicht in dezen zal verstaan. De politie heeft opdracht, met groote gestrengheid op te treden tegen hem of haar, die ons aller belangen door onbesuisd of onrecbtmatig handelen zou schaden. Niet geduld kan worden, dat enkelingen bet in de hand zou den hebben de burgerij voor hun ijlegaal op treden te doen boeten. Tegenover dezulken is het plicht, zich met alle kracht te ver- weren. Ik doe een emstig beroep op aller mede werking, er voor te zorgen, dat de moeilijk heden die er reeds zijn, niet door eigen schuld of nalatigheid worden vermeerderd. Niemand spele met vuur. Wat ik hierboven opmerkte over sabotage- handelingen, geldt evenzeer voor bet ver- spreiden van allerlei geruchten of vlugschrif- ten. Ook in dit opzicht zij men er aan in- dachtig, dat elke medewerking hieraan tot G. C. Endert „Ons volk is altyd en terecht, gepre- zen om zijn sporitane bereidvaardigheid om te helpen, waar dit noodig 13. De vele nooden van den komenden winter vragen thans meer dan ooit om ltui- gtng." onverbiddelyke tegenmaatregelen van Duit sche kant leidt. Men onderschatte het gevaar niet. Laat ieder onzer door een volstrekt waar- dig optreden toonen, dat het hem emst is, het goede te willen, ook voor de hoofdstad van ons vaderland. HET UITGAANSVERBOD EN DE NACHTARBEID. De persdienst van het N.V.V. meldt: Overeenkomstig de verordening van den Rykscommissaris voce het bezette Neder landsche gebied van 22 October 1940 Is bet aan particulieren verboden zich tusschen 24 uur en 4 uur op straat te begeven. Dit heeft tengevolge, dat zij, die gedeeltelyken nacht- arbeid moeten vecricbten, eenige uren voor den aanvang van het werk op het werk aaci- wezig moeten zijn, of wel eenige uren moeten wachten. Het N.V.V. heeft zich tot het departement van justitie gewend met het verzoek om aan bakkers en dergelyken, die in bovenstaand geval verkeeren, een bij zonder bewijs te doen verstrekken, waardoor zy in staat zyn in de verboden uren van en naar hun werk te gaan. Het departement van justitie heeft mede- gedeeld, dat aan bet verzoek zal worden vo>- daan en dat zij, die voor een dergelyke ver- gunning in aanmerking willen komen, zich moeten wenden tot den districtsoommandant der rijkspolitie van bet district, waarin de woonplaats van den aanvrager is gelegen. ONZE KUNSTMESTVOORZIENING. Geleidelijk beginnen de beschikbare hoe- veelheden kunstmest voor den land- en tuin- bouw zich weer uit te breiden, nadat eerst ernstig de moeilijkheden gingen dreigen. Thans is vanwege het Centraal Bureau voor de Kunstmestvoorziening medegedeeld, dat in ons land in dit seizoen ongeveer 30.000 ton kalkammonsalpeter en kalksalpeter zal wor den geimporteerd uit Duitschland en Noor- wegen. Het is niet zeker wanneer deze kunstmest hier zal arriveeren, doch in elk ge val zou nog deze maand met de verlading worden begennen. Hoewel met deze leve ring niet volledig in de behoeften kan wordep voorzien, beteekent dit toch een aanvulling in 't tekort. Voorts zyn de noodige vergunnin- gen ontvangen om uit Belgie de toegezegde hoeveelheden Thomasmeel te gaan verzen- den, terwijl is gebleken, dat geleidelijk de productie van deze meststof werd opgevoerd. Van de kalizouten is de aanvoer zoo ruim ge worden, dat een derde toewijzing heeft kun nen plaats vinden. VERKLARING N.AMENS DE NEDEItL.- INDISCHE REGEERING. Domei meldt uit Tokio: Naar uit Batavia wordt gemeld, heeft de fungeerende perschef van de Nederlandkih- Indische regeering, J. H. Ritman, ten over- staan van huitenlandsche correspondenten verklaard, dat een wyziging in de situatie in EJuropa of in de Japansch-Amerikaansche he- trekkingen geen invloed zou oefenen op de handelsbesprekingen tusschen Batavia en Tokio en voorts, dat de Japmsche voorotel- len voor de kpmende handelsbesprakingen terstond ter goedkeurinjg voorgelegd zullen worden aan de Nederlandsche regeering te Londen. GRANATEN SUIZEN OVER HET KA.NAAL Dover door Diritsche knstbatterrjen bestookt. (Van onzen V-P.B.-correspondent.) Reeds tijdens den wereldoorlog, in de maand Februari 1918, was Dover bet doelwit van de Duitsche artillerie op langen afstand. Toenmaals waren Calais en Duinkerken niet in handen der Duitschers, zooals thans. Wan neer nu de Duitsche batteryen hun projectie- len over het Kanaal zenden, beteekent dit voor de Engelsche scheepvaart en ook voor de haven van Dover een voortdurende be- dreiging. De haven van Dover dankt haar bestaan niet aan 'n byzcoder gunstige gesteldheid van de kust ter plaatse. Integendeel: aan weers- zyden van deze stad in het Zuiden van Enge- land verheffen zich steil en ontoegankelijk de krijtrotsen. De havenwerken van Dover vormen met de lange havenhoofden en pie- ren een ver in zee vooruitgeschoven, kunst- matig in het leven geroepen bolwerk. De binnen- en buitenhaven hebben een oppervlakte van niet minder dan 280 hectare. De haveninrichtingen zyn meer dan twee kilometer Iang en kunnen derhalve in nor- male tijden bescherming bieden aan een aanzienlyk aantal zeeschepen. Reeds in den tijd van de Noormannen was Dover sterk bevestigd. Thans bevinden zich op de beide hoogten ter ziide van de stad zware batterijen. Dit neemt niet weg, dat deze Engelsche vesting op het nauwste punt van het Kanaal reeds lar.g haar heteekenis heeft verloren, nu de tegenoverliggende kust

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1