Sport Gemengde Berichten VERSCHEIDENE KOOPVAARDERS GEBOMBARDEERD EN GETROFFEN. TERNEUZEN, 22 JANUARI 1941. HOEK. RECHTSZAKEW. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. bominslagen en branden vielen in werven, haven- en fabrieksinstallaties alsmede in het kruithuis van La Valetta waar te nemen. De Duitsche en Italiaansche jagers, die de ge- vechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers ver- geaelden, hebben in totaal vijf Brits eh e jacht- vliegtuigen neergeschoten. By de voorbzietting van de gewapende ver- kenning tegen Groot-Bri-tannie werd op 25 kilometer ten Zuid-Oosten van Harwich een voile treffer geplaatst op een in konvooi varend schip van 8000 ton. Het schip stond onmiddellijk na den inslag in brand en maakte slagzij. Ondanks de ongunstige weersgesteldheid hebben formatiee Duitsche gevechtsvliegers Zcmdagnacht aanvallen ondemomen op voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Lon don en Southampton. De aanvallen werden met succes bekroond. Bovendien werden an- dere havens aan de Zuid-Oostkust van En geland met bommen bestookt. Vyf eigen vliegtuigen keerden van de vlucht naar den vyand niet terug. DE LUOHTAANV1ALLEN OP MALTA. Een brjzondere correspondent van Stefani geeft een beschrijving van den aanval op de haven La Valetta op Malta. Hy meldt: de Duitsche bommenwerpers, die Zondag de be- langrijkste doelen van La Valetta bestookt hebben, traden in achtereenvolgems in talryke golven oip en wel in twee groote aanvallen, waarvan de eerste begon om ongeveer half twaalf des morgens en de tweede om twee uur des middags. Talryke Engelsche jachtvhegtuigen van de types Hurricane en Spitfire doorkruisten de lucht en trachtten de bommenwerpers aan te vallen, welke doeltreffend beschermd werden door Italiaansche en Duitsche jagers. De jachtvliegtuigen van de mogendheden van de spil verdreven evenwel de Engeisohen, en maakten daarmede den weg voor de bommen werpers vrij. Toen trad het luchtafweerge- schut in werking en te midden van de witte rookwolkjes der granaten doken de bommen werpers omlaag om het arsenaal, de haven- inrichtingen, de werven, de voor anker lig- gende schepen en het vliegkampschip „IUus- trious", dat de admiraliteit in het droogdok hoopte te herstellen, te treffen. De Duitsche bomvliegtuigen, die uit de zeer laag hangende wolken te voorschijn doken, lieten bommen van zeer zwaar kaliber vallen, welke enorme schade aanrichtten. De „IUus- trious" werd herhaalde malen getroffen. De werven bij de pier werden volkomen vemield. Het kruithuis werd op verseheidene plaatsen getroffen en door bommen van het zwaarste kaliber volkomen vemietigd. Een in de haven liggend schip werd op de voorsteven getroffen en zonk, hetgeen een ge- weldige deining in het water veroorzaakte. Talryke bommen ontploften op de kaden, de pieren, de belangrijkste punten van de haven, vemielden kranen, bruggen en materiaal. Ongeveer honderd vhegtuigen namen aan dit optreden deel. Tevens ontstonden er ver- woede luchtgevechten. De schade, welke te Malta is aangericht door de luehtstrydkrach- ten van de spil, welke in nauwe samenwer- king opereerden, zullen belangrijke gevolgen hebben voor deze vijandelijke vlootbasis. Dit optreden vormt een onderdeel van het ver- nieUgingsplan, waartegen de Engelschen machteloos staan. De actie zal worden voort- geszet, totdat de basis van Malta geneutrali- seerd zal zyn, zooals zij het reeds1 was in den afgeloopen zomer als gevolg van de zeer doeltreffende actie der luchtstrijdkrachten van Ttalie. HET VLAGINCIDENT TE SAN FRANCISCO. De Duitsche bladen hekelen scherp het vtegincident te San Francisco en noemen het brjzonder bezwarend, dat blykbaar leden der Amerikaansche marine aan de ultspattingen hebben deelgenomen. Het zaad, dat de oor- logsophitsers in de Vereenigde Staten over het land hebben gestroold, schrijft de Nacht- ausgabe, komt op. Van beschaving kan men nlet meer spreken, wanneer dergelijke ge- beurtenissen onder de oogen van de politie kunnen geschieden. De Deutsche Allgemeine Zeitung ziet in het incident eveneens het bewijs, dat het staats- gczag in de Vereenigde Staten niet steeds vdldoende duidelijk heeft laten uitkomen, dat ook in tijden van politieke hoogspanning en tegenstrydigheden, de symbolen van vreemde rpogendheden moeten worden geeerbiedigd. De gebeurtenissen van San Francisco zijn des te emstiger, omdat leden der bemanning van een Amerikaansch oorlogsschip hierbij be- trokken zijn. Dit feit toont duidelijk aan, tot welk een graad de antiduitsche agitatie in de Vereenigde Staten gegroeid is, zcnder dat de verantwoordelijke autoriteiten iets daartegen hebben gedaan. De Borsenzeitung wyst er op, dat het Duit sche volk met voile overtuiging het protest deelt, dat de Duitsche zaakgelastigde te Wlashington heeft ingediend. Voor de ver antwoordelijke heeren in Washington, schrijft het hlad, moet dit voorval een ernstige waar- sohuwing zyn. Zij hebben de geesten der zin- looze ophitsing wakkers geroepen en zullen Drains moeite hebben die weer kwijt te raken. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt uit San Francisco: De beide leden der Amerikaansche marine, die Zaterdag gearresteerd waren in verband met het feit, dat van het Duitsche consulaat de rijksvlag was weggerukt, zijn weer op vrije voeten gesteld. United Press meldt uit Berlijn: Over het vlagincident in San Francisco werd van gezaghebbende Duitsche zyde ver- klaard, dat dit incident hier een zeer slech- ten indruk heeft gemaakt. Op de vraag of de Duitsche regeering het met de Ameri kaansche verontschuldiging als afgedaan en bjfgelegd zou beschouwen, werd verklaard: „Ik weet niet welke houding de Duitsche regeering ten opzichte van de verontschuldi ging van het State department zal innemen omdat my hierover officieel niets bekend is en omdat ik ook niet geloof dat de Duitsche regeering reeds officieel van dit excuus me- dedeeling heeft ontvangen. Het gaat hier om het besmeuren van het heiligste symbool van de natie, dat door 'n opgewonden menigte in tegenwoordigheid van politie-agenten neer- gehaald werd. De wetten der gastvryheid zijn geschon-den. Ik zou eraan willen herinneren, dat zich in de Wilhelmstrasse nog altijd de Britsche amhassade met de Britsche emble- men boven de deuren bevindt en dat het in het barbaarsche Derde Ryk niet eens nood- zakelijk is daar een politie-agent ter bescher- ming neer te zetten. De spreker verklaarde dan verder dat het incident van moreelen aard was en dienten- gevolge slechts een moreele reactie heeft veroorzaakt, waarmede echter de mogelijk- heid niet is uitgesloten dat dit incident een verdere diplomatieke ontwikkeling zal kry- gen. „Ik geloof zoo besloot de woordvoerder, ,,dat het Amerikaansche volk even weinig voor dit incident verantwoordelijk gesteld kan worden als voor vele andere incidenten." IN GRIEKENLAND ZOU EEN AANZIENLIJKE ENGELSOHE TROEPEN- MACfiTT AANWEZIG ZIJN. De corr. van de Kdlnisch Ztg. te Rome be- richt aan zijn blad, dat volgens een bericht van Stefani uit Boekarest, vry groote Engel sche troepen-afdeelingen te Saloniki zijn aan- gekomen. Het moet gaan om meer dan een divisie met gemotoriseerde eenheden. Ook in Athene zijn weer Engelsche militairen ge- zien. Engelsche technlsche troepen van het luchtwapen en van de marine waren reeds eerder in Saloniki waargenomen, dat overi- gens door de Italiaansche luchtaanvallen zwaar besehadigd is. Uit andere te Rome ge- publiceerde berichten, afkomstig van de Zuid- slavische grens blijkt, dat in totaal ongeveer 80 tot 00.000 Engelschen in Griekenland moe ten zijn; van dat aantal zouden echter slechts 2000 (aan het front) zijn uitgezet, voomame- ljjk artilleristen en vliegers uit Cyprus en Australie. De overige troepen behooren tot de staven, de .intendance, de automobielcolon- nes en tot den bewakingsdienst der havens. Het D.N.B. meldt uit Berlyn: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dins- dag een aanval gedaan op luchtdoelbatteryen en schuilplaatsen te Aldebourgh. De aanval hp.d goed succes. De bommen troffen hun doel. Er konden branden worden waarge nomen. Voorts vemeemt het D.N.B., dat een Duit sche bommenwerper een aanval op een schip van 4580 brt. heeft ondernomen ten Noord- Westen van Ierland, het vaartuig werd door voile treffers zoo zwaar beschadigd, dat het met slagzij bleef liggen. Hoewel in den nacht van 20 op 21 Januari de Duitsche en de vijandelijke gevechtsactie in het kustgebied en boven het Engelsche eiland stil lag, waren Duitsche gevechtsfor- maties in den loop van Maandag weer met succes tegen scheepsdoelen bezig. In den At- lantischen Oceaan, aldus het D.NJ3. ter aan- vulling op het weermachtsbericht, werd op ongeveer 500 km ten Westen van Ierland een koopvaardijschip van 6500 brt. door een Duitschen bommenwerper aangevallen en van zeer geringe hoogte door tjvee voile tref fers midscheeps zwaar bescbadigd. Een gewa- pend Britsch koopvaardijschip van 7000 tot 8000 brt. werd ten Noorden van Ierland in scheervlucht aangevallen en zwaar gehavend, zoodat het schip bleef liggen en zich een groote olievlek aan de oppervlakte van het water vormde. Een ander koopvaardijschip van 4500 brt. werd ten Westen van Ierland eveneens met bommen van middelzwaar kaliber bestookt. Een groot gewapend koopvaardijschip van 6000 ot 8000 brt., dat op 19 Januari door Duitsche gevechtsformaties op 25 km ten Zuid-Westen van Harwich was aangevallen, werd Dinsdag in byna gezonken toestand waargenomen. Het schip, dat na den aan val, gehuld in een groote rookwolk, hevig brandde, is inmiddels vermoedelyk volkomen uitgebrand. Slechts nog een derde deel van het vaartuig stak boven het water uit. MEENIN GSVERSOHLLLEN TE LONDEN OVER HET NUT VAN AJVIERIKA'S DEELNEMING AAN DEN OORLOG. Het D.N.B. meldt uit Washington: Voor de buitenlandsch-politieke commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft Kennedy, de voormalige ambassadeur te Lon- den verklaard, dat de Britsche leiders van meening verschillen over de raadzaamheid van actieve deelneming der Vereenigde Sta ten aan den oorlog. Eenige leden van de Brit sche regeering zijn van oordeel, dat, indien de Vereenigde Staten aan den oorlog deel- nemen, Engeland het zal halen. Anderen ge- looven, dat deelneming der Vereenigde Sta ten aan den oorlog een groot nadeel voor Engeland zou zyn door de vermindering van den stroom van oorlogsmateriaal uit de Ver eenigde Staten. Het is de meening van vele Engelsche staatslieden, dat de hulp der Ver eenigde Staten nog niet dat is, wat normaal gesproken verwacht zou kunnen worden. Als de Engelsche scheepsverliezen in dezelfde mate zou voortduren als in de afgeloopen maanden, wordt de toestand van Engeland emstig en urgent. Op de vraag van den republikeinschen af- gevaardigde Fish, of Kennedy de Engelsche oorlogsdoeleinden kende, antwoordde deze ontkennend. Dezelfde afgevaardigde wensch- te voorts te weten, of er iets waar was van de geruchten, dat Engeland socialistisch wordt. Kennedy verklaarde, dat de Labour- party en de socialistische partijen aan betee- kenis toenemen. Hij voegde er aan toe, dat niemand het recht heeft aan te nemen, dat de omstandigheden o'oit zouden terugkeeren tot dat, wat zy eens waren. Over de pacht- en leenwet zeide de oud- ambassadeur, niet te kunnen gelooven, dat „iemand, wie dan ook, in de Vereenigde Sta ten de Amerikaansche vloot zou weggeven". Hij verklaarde tegenover den afgevaardigde Fish, dat hij niet tegen het verbod was, kon- vooien zonder toestemming van het Congres naar Groot-Brittannie te zenden. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: In de Lagerhuisbijeenkomst van Dinsdag is tot Churchill het dringende verzoek gericht, zijn belofte na te komen en zijn oorlogsdoel- stellingen bekend te maken. Churchill antwoordde, dat de Britsche regeering op de een of andere gunstige ge- legenheid wacht om een desbetreffende ver- klaring af te leggen. Op het oogenbli'k was hij echter niet in staat iets naders te zeggen. AANSLAG OP DEN DIRECTEUR^GENERAAL VAN DE ROEMEENSCHE SPOORWEGEN. Op kolonel Oresjeanu, den directeur-gene- raal der Roemeensche spoorwegen, is Dinsdag een aanslag gepleegd. De daders drongen zijn bureau binnen en losten verseheidene schoten waardoor de kolonel gewond werd. Qmtrent de motieven van deze daad is nog niets be kend. (D.N.B.) DE OPRIOHTING VAN DE JEZU1ETENORDE HERDACHT. Ter gelegenheld van het feit, dat het 400 jaar geleden is, dat de Jezuietenorde werd opgericht, worden in geheel Spanje plechtige herdenkingen, lezingen ect. gehouden. Binnen het kader van een reeks lezingen heeft de hoogleeraar voor kerkgeschiedenis aan de pauselyke universiteit te Salamanca, pater Garcia Villoslada, gesproken over de oprich- ting van het genootschap van Jezus en over den stichter, Ignatius van Loyola. Spr. ver klaarde, dat thans de wereld voor dezelfde taak staat als in het tydperk van den Pro- testantschen afval van Rome. Het huidige historische tydperk kan aangeduid worden als een nieuwe tegenreformatie en volkomen restauratie van het katholicisme. De geest van de Jezuietenorde is uitnemend chrlste- lijk en militair tezelfdertyd. Pater Villoslada legde in het bijzonder nadruk op de solda- teske houding van het Jezuietisme, die reeds blykt uit de figuur van haar stichter, die zelf van het soldatendom tot God is gekomen. POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterbulp Nederland is aan- gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. DE VEERDIENST HANSWEERT—PERKPOLDER WORDT HERVAT. Naar we vememen zal de Provinciale veer- dienst HansweertPerkpolder morgen weer worden hervat, hetgeen niet alleen voor het personenverkeer maar vooral voor het goe- derenvervoer van en vooral naar Zeeuwsch- Vlaanderen van groote beteekenis moet wor den geacht. MAOHINESGHRIJ V EN Voor het examen machineschrijven, diploma C (hoogste snelheidsdiploma) van het Insti- tuut Rients te Den Haag slaagden dezer dagen de heeren A. A. v. d. Linde en P. W. Raas, beiden te Sluiskil en J. C. Overdulve te Axel. OP STRAAT DOO0 GEVONDEN. Nabij het ziekenhuis ..Bethesda" te Vlis- singen vond men Maandagmorgen een 66- jarigen inwoner dier gemeente op straat lig gen met een bloedende hoofdwonde. Bij on- fierzoek bleek hij te zijn overleden. Of de man door den val of door andere omstandig heden is gestorven is nlet bekend. (P. Z. Crt.) DOODiELIJK ONGEVAL. Op den Zuidzandschen straatweg te Oost- burg heeft een emstig ongeval plaats gehad, waarby de 18-jaiige C. A. de Groot uit Zuid- zande het leven verloor. Uit de richting Zuidzande kwam een auto van den rijkstele- foondienst op weg naar Oostburg. Van de tegenovergestelde zijde naderde de wielrijder De Groot, die volgens de verklaringen van den autobestuurder, plotsellng dwars den weg overstak. De bestuurder trachtte nog een ongeval te voorkomen door zijn stuur om te gooien, doch de wielrijder werd toch gegre- pen en tegen den weg geslingerd. De auto botste nog, toen met weinig vaart, tegen een huis. De wielrijder bleek emstig gewond te zijn en werd op advies van Dr. Buskop uit Oost burg, die spoedlg ter plaatse was, naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht, waar hi} aan de bekomen verwondingen is over leden. De auto bekwam slechts lichte materieele schade. (p. z. Crt.) Jaarvergailering ,,Steunt Elkander". Zaterdag hield de vereeniging ,,Steunt Elkander" haar gewone jaarlyksche leden- vergadering op de bovenzaal bij de wed. W. A. Nieuwelink. Na opening werden de notu- len voorgelezen. Uit de rekening en verant- woording bleek, dat de inkomsten 849,29 en de uitgaven 882,33 waren, zoodat er een nadeelig slot was van 33,04. De bezittingen werden hierdoor f 3463,25. De aftredende voorzitter, secretaris en keurmeester werden met algemeene stemmen herkozen. Het bestuursvoorstel tot uitkee- ring van 80 van den regeeringsprijs, werd zonder stemmen goedgekeurd. Gehandhaafd bleef de uitkeering van 80 pet. van den koop- prys voor verzekerde varkens beneden de 3 maanden. Niets meer te bespreken, sloot de voorzitter deze slecht bezochte vergadering. FIETS VAN POLITIEAGENT GESTOLEN EN TOCH V III J GESPROKE N Maandagmiddag stond voor den politie- rechter te Utrecht de 24-jarige G. P. B. uit Maarssen terecht, die een fiets had wegge- nomen en nog wel een fiets van een politie- agent, welke tegen het Utrechtsche hoofd- bureau van politie stond, en dezen diefstal heeft bekend, maar toch nog het geluk mocht beleven te worden vrijgesproken. Het gebeurde zoo: De jongeman was voor enkele uren in Utrecht, zijn fiets had hij op slot tegen den gevel gezet van het huis, waarin hij zich bevond. Maar het was reeds duister en dan mogen volgens voorschrift van den burgemeester geen fietsen meer bui- ten staan. Toen de jongeman aanstalten maakte om naar huis te gaan, was zijn rijwiel verdwenen. Op het politiebureau vemam hij, dat zijn eigendom cjaar was, maar teruggave werd hem geweigerd, want ingevolge een verorde- ning is de politie verplicht fietsen als deze vier en twintig uur vast te houden. Toen de eigenaar bleef aanhouden, omdat hij nu een- maal naar huis moest, is hem vrij barsch de deur gewezen. Buiten heeft hij daarop een fiets van een politie-agent zien staan, die niet op slot stond, hij nam dat rijwiel en reed er op weg, maar nog geen half uur later werd hij reeds gegrepen. Er viel niet te ontkennen. Doch hy gaf van den beginne te kennen niet 't voornemen te hebben gehad de fiets te be- houden. Hij wilde slechts naar huis, omdat zijn ouders ongerust zouden worden en den volgenden dag zou hij de fiets ongetwijfeld hebben teruggebracht. De officier van justitie eischte f 50 boete, subs. 20 dagen hechtenia. De politierechter zag evenmin als de ver- dediger een vooropgezette bedoeling het rij wiel te behouden en sprak den jongeman vrij van het hem ten laste gelegde. VOETBAL IN ZEELAND. De gevolmachtigde van den Rijkscommis- saris in Zeeland heeft, in het belang van de Zeeuwsche voetbalsport, aan de Brabantsche elftallen vergunning verleend Zeeland binnen te komen. Deze elftallen krijgen dus ver gunning Zeeland weer te bezoeken, zoodat 3e competitie-wedstrrjden regelmatig kunnen doorgaan. Dinsdagmorgen heeft de waam. commlssa- ris der provincie, mr. P. Dieleman, de tweede gewone zitting der Staten heropend. Tot huitengewoon -lid van Ged. Staten werd benoemd de heer Van 't Hoff. Over het voorstel inzake de reorganisatie van de N.V. Zeeuwsche Gas Mij werd uitvoe- ring van gedachten gewisseld. Verseheidene sprekers ontwikkelden beziwaren tegen het voomemen van Ged. Staten aan de maat- schappij een privaatrechtelijken bedrijfsvorm te geven en tegen de voorgenomen afschrij- ving van 40 pet. der aandeelen. Zy waren de opvatting toegedaan, dat de privaatrechtelijke bedrijfisrvorm den Prov. Staten den gewensch- ten invloed op het bedrijf zal onthouden en dat deze vorm -sen beletsel zal blyken om voor de gasvoorziening van Zeeland met de bestaand-e gemeentelijke gasbedrijven samen te werken. 'De heer Kodde diende een motie in, waarhij Gedeputeerden werden uitgenoodigd den Sta ten voorstellen te doen toekomen om van de Zeeuwsche Gasmaatschappij een provinciaal bedrijf te maken. Mr. Stieger, lid van Ged. Staten, betoogde, dat voor de Zeeuwsche Gas Mij juist de pri vaatrechtelijke vorm is gekozen, omdat by een publiekrechtelijken vorm niet met de ge meente kan worden samengewerkt. Als de Zeeuwsche Gas Mij een provinciaal bedrijf wordt, kan zij alleen de gemeentelijke gasbe drijven ovememen. Spr. vestigde er de aan- dacht op, dat Ged. Staten zich bereid hebben verklaard alle belangrijke beslissingen be- treffende de maatschappij aan de goedkeu- ring van de Provinciale Staten te onderwer- pen en dat in den raad van bestuur der maat schappij een lid van Ged. Staten en twee door de Provinciale Staten te benoemen personen zitting zullen hebben. Zijns inziens kan een bedrijf niet behoorlijk worden geleid als 42 Statenleden voile medezeggenschap hebben en als alle interne bedrijfskwesties in het openbaar moeten worden behandeld. (De motie-Kodde werd aangenomen met 22 tegen 15 stemmen. Ook het voorstel van Ged. Staten om 76 polders en waterschappen in westelijk Z.- Vlaanderen te vereenigen tot het waterschap ,,Het Vrije van Sluis", ondervond veel tegen- stand. Verseheidene sprekers zeiden, d'at samenvoeging de bevol-king zwaardere lasten zal opleggen en d-at de waterschapstoestan- den in de betrokken streek niet van dien aard zijn, dat zij in dezen abnormalen tijd verhoo- ging van lasten wettigen. De heer Erasmus stelde voor, het voorstel van Ged. Staten aan te houden. Mr. Dieleman zei, dat de kwestie van de samenvoeging al zeer oud is en dat zij van alle kanten is bekeken. Hetgeen men hier wil, is slechts een onderdeel van de reorganisatie op poldergebied, die zich in het geheele land voltrekt. Spreker zei, dat men dit oude voor stel nu weer niet kan uitstellen. Op deze wijze is regeeren niet meer mogelijk. Spre ker ontkende, dat de bevolking nieuwe lasten worden opgelegd; de lasten worden alleen anders verdeeld. -Het voorstel tot aanhouding werd verwor- pen. Bij de algemeene beschouwingen over net voorstel van Ged. Staten merk-te de heer Hamelink op, dat het verzet in de betrokken streek tegen het plan geen doorslag mag geven, Het verzet berust namelijk hoofdzake- lijk op gevoeisargumen-ten. Als een samen voeging tot stand is gekomen, zal iedereen het- streven naar concentratie, welke de grondslag voor den wederopbloel van Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen zal blijken te zyn, toejuichen. Hierna werd de vergadering geschorst tot hedenmorgen. KINDEREN ALS KERKDIEVEN. De recherche te Venlo heeft een vijftal jeug- dige kerkdieven aangehouden, die in ver- schillende kerken der stad er hun werk van maakten om de offerblokken te ledigen. De zaak kwam aan het rollen, toen een 12-jarige jongen K. op heeterdaad werd betrapt, toen hij in de kerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, op de knieen bij een offerblok zat en daar het geld trachtte uit te halen. Toen de jongen betrapt werd sloeg hij op de vlucht doch kon door den koster der kerk gegrepen worden, waaraa hij aan de politie werd over- gegeven. Bij het verdere onderzoek is toen gebleken, dat zich een complot aan verschil- lende soortgelijke diefstallen schuldig maakte. Er werd nog aangehouden een broer van ge- noemden K., een 16-jarig meisje v. d. A. en een 13-jarig meisje P. De aangehoudenen hebben zidh ook aan diefstallen in de St. Nicolaaskerk en in de hoofd'parochiekerk van St. Martinus schuldig gemaakt, en daartoe meermalen een bezoek aan deze kerken gehracht. Ook in andere kerken, waaronder de Dominicanerkerk en de Rectoraatskerk aan den Maagdenberg, heb ben soortgelijke diefstallen plaats gevonden. In hoeverre de aangeho-udenen zich aan deze beide laatste kerkdiefstallen hebben schuldig gemaakt wordt nog onderzocht. Het geld, dat door de jeugdige aangehou denen op deze wijze uit de offerblokken werd geihaald, werd door de kinderen versnoept. BETAALDE PREEK.BEURTEN EN DE NIEUWE L(K)NBEL\STING. Een predikant schrijft aan de N. R. Crt.: Domlnee B. genoot een klein buitenkansje, dat niet te versmaden was. Op een van zijn weinige vrije Zondagen zou hij een preekbeurt elders te vervullen krijgen. Zeker, ook zulke inkomsten waren nooit belastingvrij, en zou den dat ook in de toekomst stellig niet zijn, maar dat kwam pas straks bij de inv-ulling der tabellen aan de orde, en dan kon er be- hoorlyk rekening worden gehouden met ge- maakte onkosten, terwijl het lang niet onmo- gelijk was, dat de dominee, die thans elders optrad, voor zichzelf in de eigen gemeente een vervanger had gesteld, wien hy op zijn beurt weer reis- en verblijfkosten ruim te vergoeden zou hebben. Hij preekte. Misschien is het een „oudje" geweest, dat niet al te veel voor-studie en mtemorisatie meer vereischte. Maar zyn p^eek wfas er voor niemand iets minder om. Na een vol uur was hij in de ,,leerkamer" terug, waar de Kerkeraadsleden hem alien de gebruike- lyke hand toestaken, terwijl Broeder... hem even terzijde nam, en half fluisterend, half hardop in een hoek van het vertrek de „on- derhandelingen" opende. Vroegere keeren ging dat altijd heel vlot. Br werd dan een- voudig een couvert overhandigd, men scheen uniform de reiskosten op f 2,50 te taxeeren en de preek met 10 behoorlijk gehonoreerd te achten. Maar nu, 12 Januari 1941, hadden ze kennis gekregen van de loonbelasting. En deze Broeder" scheen daarvan volkomen op de hoogte te zijn. Hij had de tabellen ten- minste bij en in de hand. Hij zei zoo te hob- ben gedach-t: dit was arbeid van vier uur, maar dominbe was getrouwd, niet waar, en hoeveel kinderen was hij rijk? Had hij het goed? Hij had geinformeerd, en men had -hem gezega van drie kinderen. Was dat zoo? En hij had al berekend: Er zou dan 1,32 moeten worden ingehouden, en dus kreeg de predikant 11,16 dit keer mee naar huis. De dominee heeft in vredesnaam met deze honoreering genoegen genomen, maar alleen gevraagd, hoeveel zijn collega, die zooals hij aan het eind' van zijn preekbeurt had aan- gekondigd d-en volgenden Zondag daar zou optreden, en die geen vrouw en kinderen rijk was, van die toch vrij kale 12,50 zou moeten afstaan? De wetsgetrouwe penningmeester keek de tabellen er op na, en deed toen zijn uitspraak: die dominee zou /3,50 moeten dokken. HIJ DACHT SPOE3HG WEER THUIS TE ZIJN. Gp den Zaterdag, volgende op den tragi- schen lOen Mei van het vorig jaar, kreeg eenigen trjd na middernacht, de gehuwde chauffeur Frans vttn der Vloet te Tilburg, zoo vertelt de N. T. Crt., van Nederlandsche mili tairen opdracht hen met een van zijn firma gevorderden auto te vervoeren. Hij gaf aan het hem gegeven bevel gehoor, in de veron- derstelling, dat hij in korten tijd weer by vrouw en kinderen terug zou zijn. Hoe ge heel anders is dit uitgekomen. Sinds het tijd- stip, dat Van der Vloet vertrok in den nacht van Zaterdag 11 op Zo-ndag 12 Mei dus, heeft zijn vrouw hem niet teruggezaen en taal noch teeken van hem gehoord. Men kan zich dus de verrassing voorstellen van de vrouw, die met twee kleine kleuters was aehtergebleven, toen dezer dagen de poet een brief bracht, van den verloren gewaande. Een brief, welke verzonden was uit de Portu- geesche hoofdstad Lissabon, geschreven door haar man, waarin deze de mededeeling deed, dat hij in goeden welstand verkeert en te Lissabon verblijf houdt. Het behoeft wel niet gezegd, dat thans alles in het werk zal worden gesteld om den onvrijwilligen balling weer spoeddg aan zijn -gezin terug te geven. EEN NIEUWE KOMEET. Een nieuwe komeet, die kortgeleden in Califomie in de nabijheid van het sterrebeeld de Zwaan is ontdekt, is thans ook in Finland waargenomen. Prof. Yrjoe Vaeisaelae van het Finsche ohservatorium slaagde er in ver- scheiden fotografische opnamen te maken. DAMESKOUSEN, LINGERIEKATOEN EN DEKENS. Op den avond van 11 Januari hebben dievea een grooten slag geslagen in een opslag- plaats in de Nieuwe Uilenburgerstraat te Amsterdam. Voor ruim /5000 is hier aan textielgoederen gestolen. De directeur van de firma aan wien de goederen toebehoorden, werd dien avond om- streeks half twaalf opgeheid door een nacht- waker, die hem mededeelde, dat hij de deur van de opslagplaats open had aangetroffen. Zy bleek geforceerd te zijn met een beitel. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat vijf kisten, inhoudende 1345 dozijn dameskousen, een baal lingerie- katoen en 13 doozen inhoudende in totaal 119 wollen dekens, vermist werden. De dieven zijn zeer begunstigd geweest door de duistemis, doch hoe zij er in geslaagd zyn deze groote party goederen onopvallend te vervoeren, staat nog niet vast. INBRAAK TE ABBEKERK. Te midden van een hevigen sneeuwstorm is in den nacht van Zaterdag op Zondag ruim drie uur een inbreker binnengedrongen in de boerdery van den heer D. Koorn te Abbe- kerk-Lambertsgaag (N.-H.). Door een ach- terdeur heeft hij de boerderrj betreden en is daama door het losmaken van den grendel de woning binnengedrongen. Daar heefc hij in de slaapkamer van het echtpaar Koorn een beurs weggenomen, waarin zich de sleu- tel van de brandkast bevond. Daama sloop hij naar de logeerkamer, waar de brandkast staat, natuurlrjk met het doel de brandkast leeg te halen. Hij had echter niet gerekend op de aanwezigheid van logo's. De kamer was dien nacht in gebruik bij het echtpaar J. de Beurs uit Utrecht, dochter en schoonzoon van den heer Koorn. Door hun aanwezigheid is de insluiper blijkbaar zoo geschrokken, dat hij een schot uit een revolver, die hij in de hand had, loste. De kogel drong in het hoofd van den heer De Beurs, wiens vrouw door 't schot ontwaakte en haar man hevig bloedend naast zich zag liggen. Ook het echtpaar Koorn was direct wakker, doch tijd om den inbreker te grijpen had men niet, daar deze overbaast de vlucht had genomen. Alle zorg was noodig voor den heer De Beurs. De gewonde werd direct vervoerd naar de ziekeninrichting „De Villa" te Hoorn. Gistermiddag was zijn toe stand gunstig. De inbreker heeft geen enkel spoor nage- laten. Zijn voetstappen waren door de versche sneeuw verdwenen. De revolver, die van klein kaliber moet zijn, heeft men niet ge vonden en ook de beurs die eenig klein geld bevatte is zoek. Het onderzoek wyst echter in een bepaalde richting. Men vermoedt n.l., dat de inbreker bekend was met de indeeling van het huis en met de gewoonten van de bewoners. EEN GDAMMEERD ZAKENGESPREK OP STRAAT. Rechercheurs van het hoofdbureau van politie te Amsterdam hebben Zaterdag een man gearresteerd, die tegen woekerpryzen vet wilde verhandelen. Zij zagen den man die een koffer bij zich had, druk met iemand discussieeren op de Heerengracht. Het was kennelijk een zakengesprek en de recher cheurs besloten een kijkje in de koffer te nemen. Deze bleek niet minder dan 20 pond vet te bevatten, gedeeltelyk in zakjes ver- pakt, gedeeltelyk nog rauw. Het gesprek dat gevoerd was, bleken onderhandelingen te zijn tot verkoop van dit vet voor het somme- tje van f 3 per pond. De kooper had al reeds een klant die bereid was 3,25 voor een pond vet te betalen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het vet al reeds door verschillende handen was gegaan. O.a. waren een melkboer en een koopman in deze zaak betrokken. De prijs was opgeloopen van 80 cent tot 3,25 per pond. De politie heeft het vet in beslag ge nomen. EEN JEUGDIGE DIEVENBENDE ONTDEKT. De gemeemtepolitie te Geldermalsen heeft twee personen op heeterdaad betrapt, toen zij by een winkelier twee paar schaatsen en een paar kleinigheden ontvreem-den. In samenwerking met de rrjksveld-wacht wer den nog vier paar schaatsen, welke van Vijwielen waren ontvreemd, opgespoord. Het kwam aan het licht, dat zich een com plot van vijf jongelui had gevormd die er werk van maakten by winkeliers him slag te slaan. Dit complot maakte reeds langen tijd Geldermalsen en omgeving onveilig. Het vijftal heeft bekend. KOLENDAMPVERGIFTIGINGEN. In het perceel Visscherstraat 10a te Gro- ningen heeft zich een ernstig geval van kolen- dampvergiftiging voorgedaan. Des morgens voelden de leden van het ge zin zich niet wel. De man ging evenwel ge- woon naar zijn werk. Kort daarna stond de 23-jarige dochter op. Zij ging uit, doch kesr- de vrij spoedig terug, omdat zij zich niet wel gevoelde. Zy begaf zich te bed in het ver trek, waar haar moeder sliep. Eenigen tijd later werden beide vrouwen bewusteloos aangetroffen. De ontboden ge- neesheer kon bij de moeder slechts den dood constateeren. De dochter bleek bedwelmd en kon door toedienen van zuurstof tot bewust- zijn worden gehracht. De oorzaak van dit tragisch gebeuren moet worden gezocht in kolendampvergiftiging,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 3