Buitenland LOONEN VAN HET LAGERE GEHUWDE GEMEENTEPERSONEEL. THANS EEN OOMPLOT TEGEN IBN SAOED. richten stortingen liquiditeitsmoeiiykheden oridervinden en deze niet uit eigen kracht kunnen overwinnen, het verkrijgen van de noodige middelen mogelijk te maken. De Nederlandsche Bank is bereid de obli- gaties deaer staatsleening als onderpand voor belegging te aanvaarden met een surplus van slecbts 10 pet., mits de beleeningsaanvraag haar tijdig voor den stortin-gsdatum bereikt. Na den stortingsdatum kunnen geen beleg- gingen onder deze regeling meer worden ge- sloten. Voorschotten in rekening courant kunnen op deze voorwaarden niet worden toegestaan. De aanvraag tot beleening kan desge- wenscht worden gedaan door tussehenkomst van den bankier, makelaar of commission- nair in effecten, aan wien men de inschrijving wenscbt op te dragen. Deze kan de te belee- nen obligaties dan bij de Bank deponeeren. Wenscht men de beleeningsaanvraag recht- streeks tot de Nederlandsche Bank te rich- ten, dan kan voor de storting een regeling worden getroffen. Aanvragen voor het sluiten van beleenin- gen, als hier bedoeld, kunnen worden gericbt tot een der kantoren van de Nederlandsche Bank, o.a. ook te Middelburg. De correspondentschappen der Bank ver- leenen desgewenscht hun bemiddeling voor het overbrengen van de aanvragen. De beleener zal op deze bijzondere belee- ningen iederen dag kunnen aflossen door ge- heele of gedeeltelijke terugbetaling, evenwel slechts in ronde sommen van honderd gulden of veelvouden daarvan. Verhooging dezer be- leeningen of het wederom opnemen van afge- loste bedragen kan niet worden toegestaan. De rente zal van dag tot dag worden be- rekend. Thans bedraagt de rente voor be- leeningen 3% pet. Eventueele wijziging van het tarief gaat dadelijk op den dag der wij ziging in. De rente op deze beleeningen verschuldigd, zal zooveel mogelijk worden verrekend met de opbrengst van de coupons der beleende stukken. Met het oog daarop zal de Bank de beleeningsrente in rekening brengen per de- zelfde dagen, waarop de coupons der obliga ties vervallen. Indien de beleener zulks bepaald wenscht, zal hij, voor zoover de stand van de beleening het toelaat, de coupons in natura kunnen ontvangen. Bij geheele aflossing of bij het opeischbaar worden van de hoofdsom zal de alsdan verschuldigde rente tegelijkertrjd in rekening worden gebracht. Aflossingen en rentebetalingen kunnen bij alle kantoren van de Nederlandsche Bank geschieden. Bij den aanvang der beleening dient het onderpand voor de hoofdsom uitsluitend te bestaan uit obligaties van deze leening. Het surplus kan bestaan in contant geld, hetwelk dan in mindering van de beleening wordt gebracht, of in effecten, voor zoover die Bank die effecten kan aannemen als suppletoir onderpand. Indien surplus wordt gegeven in den vorm van suppletoir onderpand van effecten, zullen deze effecten volgens den laatsten beurskoers ten minste 130 pet. moeten vertegenwoordi- gen van het surplus, dat benoodigd is. Ruiling in de als surplus gedeponeerde ef fecten is te alien tijde mogelijk, ruiling der obligaties dezer leening kan niet worden toe gestaan. Formulieren voor de akten van beleening, van ruiling, bijvoeging of terugneming van fondsen uit de onderpanden van de beleenin gen, waarvan hier sprake is, zijn bij alle kan toren van de Bank en bij haar correspon- dentschappen kosteloos verkrijgbaar. Volgens de bepalingen van het prospectus zijn alle stukken, uitsluitend betrekking heb- bende op de beleening bij de Nederlandsche Bank van schuldbekentenissen en recepissen dezer leening, vrij van zegelrecht. DE OI4DE NINGSM A ATREGELEN BIJ VLAS. Sinds enkele weken heeft de vlashandel een zekere ordening ondergaan en de wijze, waar op' in vlassers- en vlashandelaarskringen daarop gereageerd wordt, getuigt niet van algemeene ingenomenheid met deze maat- regelen. De vraag xijst, welke redenen geleid hebben tot die ordening in het vlasbedrijf en den vlashandel. De Vlasbode geeft het antwoord op deze vraag. In de eerste plaats, zoo zegt dit blad, vindit deze ordening zijn oorzaak in de zeer bijzon dere plaats, die de vlasdndustrie en de vlas handel thans innemen. Lag vddr den lOen Mei de beteekenis van onze vlasindustrie op nationaal en intemationaal terrein, toen ons vlas zijn weg vond in ons eigen land en naar alle deelen van de wereld, nil genoemden datum is ons vlas een specifiek product ge- worden voor Nederlandsch gebruik. De aan- voeren van katoen, wol, jute, hennep en sisal hebben geheel opgehouden en de bestaande voorraden zijn ten zeerste ingekrompen. Het vraagstuk, dat door de autoriteiten moest opgelost worden, klan aldus geformu- leerd worden: hoe kan het Nederlandsche vlas op de meest economische wijze dienstbaar ge- maakt worden aan de behoeften van het Nederlandsche volk. Het is het Rijks Textiel Bureau te Arnhem, dat eigenlijk tot taak had de zaak van het vlas te regelen. En ongetwijfeld zou dit bureau de organisatie ter hand genomen heb ben, indien niet de Exporteursvereeniging van vlas en vlasafvallen, de koe bij de horens ge- pakt haa en een orriening&plan had ontwor- pen, dat tenslotte na overleg met de vlassers- organisaties, de Akkerbouw Centrale en het Rijks Textiel Bureau deflnitief zijn beslag kreeg. Het is ,,Bu vlas lint" (stichting ter bevorde- ring van den handel in en den uitvoer van vlaslint en afval van vlaslint), die thans als uitvoerend orgaan optreedt bij de regeling van de vlas-ordening. In de tweede plaats brengt de doelsteliing van de viasverordening mede, dat het vlas en de vlasafvallen tegen redelijke prijzen aan de binnnenlandsche spinners geleverd worden, opdat ook de Nederlandsche gebruiker voor de eindfabrikaten geen te hoogen prijs hier- voor moeft betalen. Vandaar dat de prijzen van alle vlas- en afvalsoorten volgens stan- daardkwaliteiten Zijn vastgesteld. In de derde plaats heeft de ordening ten doel zorg te dragen, dat dd verschillende vlas- producten juist bij die spinners komen, waar zij het best tot him recht komen. Zoo heeft het Rijks Textiel-Bureau de afzet z<56 geregeld, dat een touwfabriek alleen de lagere soorten vlas m,ag koopen, een jutefabrikant alleen gezwingelde lokken mag verwerken en een woifabrikant alleen de kortvezelige af- vallen ter verwerking krijgt. Een voomame factor, die een rol gespeeld heeft bij de vlashandelaren om den vlashan del te ordenen, is volgens ,,De Vlasbode" nog de zelfbescherming. Zoowel bij het vlas als bij de afvalproducten is er een winst- marge vastgesteld, terwijl ook ieders quo tum is gegarandeerd. Echter is ook gedacht aan bestherming van den vlasser. Voor hem gelden eveneens vastgestelde prijzen, al zijn deze prijzen lager dan redelijkerwijze ver- wactot had mogen worden. HET SLACHTEN VAN GEITEN EN BOKKEN. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat het met ingang van gisteren is verboden, zonder slacht- vergunning van de Ned. Veehouderrj-Centrale geiten en bokken te slachten of te doen slachten. De secretaris-generaal van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire doen toekomen, waarin gewezen wordt op de regeling betreffende een tijdelijke toelage voor lager bezoldigd gehuwd rijks- personeel. In deze circulaire wordt den ge meentebesturen in overweging gegeven, ten aanzien van het lager bezoldigd gehuwde personeel der gemeenten voor zooveel noo- dig in overeenkomstigen zin te handelen. INTERN EERIX (1 VAN NEDERLANDERS IN ENGELAND EN CANADA. Het Nederlandseh Dagbiad van 18 Januari maakte melding van de intemeering in Bn- geland van een Nederlandschen luitenant ter zee, die op 10 Juni 1940 van boord zou zijn gehaald op grond van vermeende nationaal- socialistische opvattingen, waarbij volgens dit blad bovendien misverstand niet uitgesloten zou zijn. In dit verband is in de jongste Duit- scbe persconferentie critiek geoefend op de intemeering zoowel in Engeland als in Cana da (uit welk laatste land desbetreffende Roode Kruisberichten zijn binnengekomen) van Nederlandsche staatsburgers, die hetzij van sympathie voor de N.S.B. of voor Duitschland werden verdacht, hetzij na de capitulatie van generaal Winkelman niet be reid waren, den strijd tegen Duitschland voort te zetten. NEDERLANDSCHE JEUG DLEIDERS IN DUITSCHLAND. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Stabsfiihrer van de Hitlerjeugd, Hel- mutih Moeckel heeft namens den Rijksjeugd- leider een vertegenwoorddging van leiders van de Nederlandsche jeugd ontvangen. De Nederlandsche jeugdleiders zullen drie dagen in de hoofdstad van het rijk vertoeven. In dien tijd zullen zij gelegertheid hebben de op- leidingsinstituten van die Hitlerjeugd te lee- ren kennen en met de verantwoordelijke Duitsche jeugdleiders over vragen, jeugdlei- ding betreffende, van gedachten te wisselen. DE RADIO-DISTRIBUTIE. Het A.N.P. meldt: In verband met loopende geruchten, als zou het binnenkort niet meer moigelijk zijn voor de radio-distributie te bedamken, geruchten die ten gevolge hebben, dat thans vrij velen de distributee opzeggen, wordt er van be- voegde zijde de aandacht op gevestigd, dat deze geruchten van alien grond ontbloot zijn. HET IJS EN DE SCHEEPVAART. Juist nu het vervoer per as aan beperkende maatregelen gebonden is, is de scheepvaart in ons land belangrijker dan ooit en veroor- zaakt het rjs in de waterwegen en rivieren zeer veel last en schade. Vanwege den rijks- waterstaat wordt echter met man en macht gewerkt, om de scheepvaartroutes zoo snel mogelijk ijsvrij te maken. In het Zuiden van ons land heeft men met de grootste moeilijk- heden te kampen. In de overige deelen is de scheepvaart beperkt mogelijk. Alle stoomijs- brekers, waarover men in Nederland besehikt zijn ingeschakeld ten zijn dag in dag uit bezig strijd te leveren tegen hun jaarlijks weder- keerenden vijand. De rijkswaterstaat werkt in dezen samen met het bureau voor de binnenbeurtvaart, zoodat men ervan verzekerd is, dat in de eerste plaats die waterwegen opengebroken worden, die het meeste verkeer hebben. Als het weer blijft, zooals het nu is, dan kan men er van verzekerd zrjn, dat binnen een week het scheepvaartverkeer in ons ge heele land weer volledig hersteld is; een ge- biedende eisch wil voedsel- en brandstofvoor- ziening goed werken. RADIO IN ONGEBRUIKTE AUTO'S. Naar aanleiding van vragen, welke van leden werden ontvangen, meldt de A.N.W.B. van den directeur-generaal der P.T.T. bericht te hebben ontvangen, dat houders van opge- legde auto's, waarin zich een radio-toestel bevindt, bij de aangifte van dit toestel voor de nieuwe radio-belasting een met redenen omkleed verzoek kunnen voegen om vrrjstel- ling van betaling van de luisterbijdrage. Naar de directeur-generaal mededeelde, zal t.z.t. worden beslist, of en zoo ja, onder welke voor- waarde vrijstelling van de luisterbijdrage wordt verleend. Ook zullen nog nadere bepalingen volgen over de mogelijkheid tot verzegeling van radio-toestellen. Intusschen wijst de A.N.W.B. er op, dat vol gens arti. 11 van het betrokken besluit, zij, die 2 radio-toestellen bezitten, kunnen vol- staan met 1 luistervergunning, indien de toe stellen nooit gelijktijdig worden gebruikt; dit laatste ter beoordeeling van den directeur- generaal der P.T.T. Aangezien natuurlijk niet is aan te nemen, dat iemand, die thuis de beschikking heeft over een radio-toestel, gelijktijdig gebruik zou maken van het radio-toestel in zijn onge- bruikten en opgelegden auto, geeft de A.N.W.B. hun, die in deze omstandigheden verkeeren in overweging, om bij him aangifte voor het thuis gebruikte toestel schriftelijk mede te deelen, dat zij in hun opgelegden auto nog een toestel hebben dat niet wordt gebruikt. WILLKIE OVER ZMN HE IS NAAR ENGELAND. Wilikie heeft tegenover de pers verklarin- gen afgelegd over zijn onderhoud met Roose velt en zijn plannen waarin hij o.a. zeide met den president ook over het productieprogram gesproken te hebben. Bjj, zijn bezoek aan En geland wil hij ook het productieprobleem al- daar onderzoeken. Hij is van meening, dat de producties van Engeland en de Ver. Staten gecoordineerd moeten worden. Wilikie weerlegde toen nogmaals met na- druk de herichten omtrent een benoeming van hem tot ambassadeur te Londen. Na zijn terugkeer vandaar wil hij zich in het parti- culiere leven terugtrekken. Hij is voorstander van hulp aan Engeland tot aan de grens van den oorlog (short of war). De wet op hulp aan Ehigeland moet evenwel, zoo meent hij, beperkt worden, opdat de volmachten vein den president niet grooter zijn dan volstrekt noodzakelijk. De hulp mag zich niet uitstrek- keci tot Amerikaansche konvooden naar En geland. Amerika moet zich wachten iets te doen, dat oorlog onvermijdelijk maakt. Op de vraag, welk beeld de minister van buitenlandsche zaken, Cordell Hull, van de situatie in Engeland ontworpen had, ant- woordde Wilikie,' dat hij Engelands positie als ,,kritiek" aangeduid had, doch de meening had geuit, dat Engeland het zou kunnen bol- werken, indien Amerika zijn bewapening be- spoedigde. ENGELSCHE HAVENCOMPLEXEN ZOUDEN DOOR DEN STAAT WORDEN OVERGENOMEN. Naar de Londemsche correspondent van Nya Dagligt Allehanda meldt, zou het voor- stel om de installaties der groote havens door den staat te doen ovememen, definitief door het kabinet zijn aangenomen. BANGKOK HOUDT DE OVERWINNINGEN TER ZEE VOL. United Press meldt uit Bangkok: Het opperbevel maakt hekend, dat de Thailandsche vloot op het oogenhlik opera- ties uitvoert, die ten doel hebben de Indo- Chineesche vloot te vernietigen. De Fransche lichte kruiser Lamotte Piquet zou volgens dit communique door zwace bommen getroffen zijn en vermoedelijk zijn gezonken. Zaterdag zou de vijfde Fransche divisie bijna geheel vemietigd zijn, toen deze een groote aanval ondemam en teruggeslagen werd. Zondag heeft het Fransche luchtwapen de ten Oosten van Bangkok gelegen stad Ghan- daburi en andere plaatsen aangevallen. De ThaHandeche luchimacht heeft als represaille bommen op de luohthaven Siermeap en op kazemes en opslagplaatsen geworpen. HET AUTAAR VAN STERZING. Men heeft gelezen, dat rijksmaarschalk Goring op zijn jaardag" van Mussolini belang- rijke deelen van het Sterzinger altaar ten geschenke heeft gekregen. Het was het mees- terstuk van Multschers dramatisch bewogen leven. Te Ulm werd het gesneden en geschil- derd en in 1459 kon het geplaatst worden. Het complex is sindsdien verbrokkeld. Zijn stijl kan tot de laat-gothiek gerekend worden. De schoonste figuren zijn door Hans Multscher en begaafde genooten zelf ver- vaardig-d. In het midden stond Maria voor een door engelen opgehouden voorhang, twee engelen hielden de kroon boven Maria's hoofd, aan weerszijden zag men twee vrou- welijke beiligen en buiten hielden twee rid- derheiligen de wacht. Vooral de vrouwe- lijke geleidegestalten zijn van groote schoon- heid. Met name wordt de adel van de Ma donna genoemd. Zij geldt als Multschers meesterwerk. In lange, slechts weinig gebro- ken vouwenbanen stroomt het kleed naar de maansikkel, waarboven zij zweeft. Op de oorspronkelijke plek waren slechts in het koor der Lieve Vrouwekerk te Sterzing de figuren van de schrijn evenals de borst- beelden van Christus en de 12 apostelen ge- bleven. In een andere kerk daar ter plaatse stonden de steenen figuren der ridders. In het raadhuis werden de schilderingen op de vleugels bewaard, vier Passie- en vier Maria- tafreelen. Daar hingen verder twee van de oorspronkeljjke zes engelen van den voor hang, van welke zich twee andere in particu- lier bezit bevonden. Het paar engelen, dat de kroon hield is in het nationale museum te Mtinchen, andere elementen ten slotte zijn verdwenen. VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING TUSSOHEN FiiHRER EN DUCE. Het D.N.B. meldde Maandag uit Berlijn De Fiihrer en de Duce hebben ter ge- legenheid van een samenkomst in tegenwoor- digheid van de ministers van buitenlandsche zqken van de spil een diepgaand onderhoud gehad over den toestand. Dit onderhoud is verloopen in den geest van de hartelijke vriendschap tusschen de beide regeeringsleiders en van de nauwe strijdgemeenschap tusschen het Duitsche en het Italiaansche volk. Het heeft in alle vraag- stukken een volledige overeenstemming op- geleverd. Bekrachtiglng der solidarlteit. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De ontmoeting tusschen den Duce en den Fiihrer wordt door de Duitsche ochtendbla- den een hernieuwde bekrachtiging genoemd van de onvoorwaardelijke solidariteit der spilmogendheden op politiek, ideeel en mili- tair gebied. De bladen herinneren er aan, dat deze ontmoetingreeds de negende is tusschen de beide staatsleiders, en wijzen er op, dat het reeds tot de traditie der buitenlandsche en in het bijzonder van de tegen de spil gekante pers behoort om iedere bijeenkomst van Adolf Hitler en Mussolini te begeleiden met dezelfde ongegronde combinaties en prognosen. De „Vdlkischer Beobachter" schrijft, dat deze uit de lucht gegrepen beweringen steeds de uitdrukking zijn geweest van de niet-uitgesproken bezorgdheid, wat wel het resultaat der bijeenkomst zou kunnen zijn. Het is doelloos, zoo constateert het blad verder, de „meeningmakers" van dezen aard er van te willen overtuigen, dat de gemeen- schappelijke strijd der beide leiders en der beide volken geen wankeling kent in zijn diepgefundeerde verbondenheid. De oorlog heeft hen gehard. Het gemeenschappelrjk vergoten bloed vormt een onderpand van een niet te scheiden vriendschap der volken. Daaraan veranderen de plompe pogingen van den gemeenschappelijken tegenstander niets, welke tegenstander deze gemeenschap van het Duitsche en Italiaansche volk uiteen zou willen slaan, omdat hij daarin zijn grootste gevaar ziet. Het blad stelt voor de prog nosen omtrent deze nieuwe bijeenkomst ook ditmaal over te laten aan de Angelsaksische pers, die reeds aeht maal opheldering heeft gekregen. In gelijken zin herinnert de .Berliner Bor- senzeitung" er aan, dat ter gelegenheid- van iedere ontmoeting tusschen Adolf Hitler en Mussolini veel er over is georakeld, wat Duitschland, of wat Italie wel voor plannen zou hebben. Het blad merkt op, dat deze altema- tieve wijze van vragen stellen aan de feiten voorbij gaat. Elr is hier geen „of", zoo con stateert het blad, maar alleen een nauwver- bonden ,,en". Er toestaat niet hier een Duitsch-Engelsche, daar een Italiaansch- Engelsche oorlog, maar alleen een gemeen- schappelijk front van de spil in strijd en werk. Met het verlangen naar verdere bijzonder- heden omtrent den inhoud der "laatste confe- rentie moet Engeland geduld hebben tot Duitschland en Italie het gepast achten de deur van de wachtkamer te openen. In gezaghebbende Duitsche ktlngen, aldus United Press uit Berlijn, weigerde men nadere bijzonderheden over de ontmoeting van Hitler met Mussolini mede te deelen en zeide men slechts: „Het doel van de spil is het in dit jaar de zege op Engeland te voltooien, welke zege practiscil reeds bereikt is. Om de over- winning absoluut zeker te maken, werken de spilmogendheden nauw samen". Slechts weinige bladen geven een eigen commentaar op de ontmoeting tusschen Hit ler en Mussolini. Zoo schrijft de Lokalanzei- ger: „De eensgezinde activiteit, waarvan de ontmoeting van Hitler en Mussolini het bewijs is, moet de Britsche leugens over beweerde verzwakking der Duitsch-Italiaansche samen- werking radlcaal overhocrd weirpen". De Nachtausgabe wijst er in dit verband op, dat de Times Zaterdag j.l. nog van mee ning was, dat er wel geen sprake kon zijn van een dergelijke ontmoeting, want een der- gelijke bespreklng past eigenlijk heelemaal niet in het beeld, dat Engeland zich van den toestand van Italie vormt. In Der Angriff verklaart dir. Ley in een hoofdartikel, dat het opschrift heeft: „Chur- chill, de koppige grijsaard", op ironlsche wijze hoe gemakkelijk de tragedie van de ouderdom en het daarmede verbonden pessi- misme in koppigheid kan ontaarden. Dat geldt ook voor Eingeland en Churchill. ,,Men gelooft immers niet dat het tegen- woordige volhouden van Eingeland tegen de voortdurende luohtaanvallen van Duitschland slechts een gevolg is van de kracht van het Angelsaksische ras. Veeleer is het een be wijs van een ouder wordend volk, zijn het de verschijnselen die zich uit koppigheid tegen over de jeugd stellen en niet willen dat deze jeugd deel krijgt aan de schatten der aarde. Churchill is het pex>totype van deze koppig heid der ouderdom." DE DUITSCHE LUCHTACTIE BOVEN DEN ATLANTISCHEN OCEIAAN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het Duitsche luchtwapen heeft op 20 Ja nuari, ondanks de ongunstige weersgesteld- heid, de gewapende verkenning boven het Britsche gebied tot aan de Orkaden voortge- zet en daarbij verscheidene voor de oorlog- voering belangrijke doelen op succesrijke wijze met bommen bestookt. Bovendien piaatsten gevechtsvliegtuigen twee voile tref- fers van zwaar kaliber op een schip en be- schadigden zrj een ander koopvoardijschip door bomtreffers. Het koopvaardijschip van 8000 ton, waarvan op 20 Jan. gemeldi is dat het zwaar besohadigd was, werd thans duide- lijk in zinkenden toestand waargenomen. Afzonderlijke Duitsche gevechtsvliegtuigen deden ook gisteren aanvallen op vllegvelden van Malta. Van de gevechtshandelingen in den nacht van 10 op 20 Januari keerden drie eigen toestellen niet terug. HET ONDERHOUD TUSSCHEN P6TAIN EN LAVAL. Het onderhoud tusschen maarschaik Pelain en Pierre Laval wordt door de Parijsche pers als de belangrijkste gebeurtenis van de laat ste weken gekwralificeerd en uitvoerig van commentaar voorzien. Het D.N.B. meldt uit Parijs, dat men algemeen van opvatting is, dat de politieke crisis, waarin FYankrijk zich sedert 13 December bevindt, thans een defi- nitieve oplossing zal vinden en dat de Fran sche regeering den weg inslaat, die naar de Parijsche pers betoogt de eenige kans op wederoprichting en saneering biedt, n.l. sa- menwerking met Duitschland. Een gevolg van deze samenkomst, zoo schrijft de Pdtit Parisien, zal zijn dat de man- nen, die na de smartelijke gebenrtenissen van Juni 1940 zich openlijk voor een politiek van Duitsch-FYansche samenwerking uitgespro- ken hebben, zich thans vereenigd moeten zien met het doel FYankrijk van een rol, die het waard is. te verzekeren. Achter het staats- hoofd moeten Pierre Laval, Marquet en Flan- din samenwerken aan de leiding van de staatszaken. Frankrijk heeft een sterke eens gezinde leiding noodig. Een laatste kans is aan het land geboden, die het niet voorbrj mag laten gaan. La France au Travail verklaart, dat maar schaik Pdtain weer eens bewezen heeft, dat hij het belang van het land boven alles stelt. Het Fransche nieuwsbureau O.F.J, betoogt dat de gebeurtenis van Zaterdag binnen en kele dagen belangrijke gevolgen zal hebben. Petain wenscht de gevaren van een splitsing weg te nemen. Het kabinet van maarschaik Pdtain heeft een aanvullende mededeeling verstrekt over het onderhoud tusschen maarschaik P6tain en Pierre Laval. Hierin wordt naar het D.N.B. uit Vichy meldt, gezegd. Om binnenlandsche politieke redenen heeft het hoofd van den staat, maar schaik Pdtain, zooals hij zelf in een radio- boodschap heeft uiteengezet, op 13 December hesloten van de medewerking van Pierre La val af te zien. Als gevolg van de omstandig heden, waarin het Fransche openbare leven zich op het oogenblik bevindt, heeft men deze redenen tot dusver niet kunnen ophelderen. In vele gemoederen is daardoor een zekere verwarring ontstaan. Het hoofd van den staat wenscht echter, dat zich meer dan ooit de eenwording van alle Franschen rondom hem voltrekt. Meer dan ooit wenscht hij de gevaren van een splitsing der gemoederen weg te nemen en meer dan ooit acht hij het van belang, de misverstanden uit den weg te ruimen, die de goede betrekkingen tot de be- zettende overheid en de FYansche regeering kunnen schaden. Om deze redenen heeft maar schaik Pdtain er belang aan gehecht een on derhoud te hebben met Pierre Laval. ROOSEVELT LEGT DEN F.ED AF. Het D.N.B. meldt uit Washington: In tegenwoordigneid van het diplomatieke korps, het opperste gerechtshof, het kabinet en alle leden van het Congres, alsmede van de gouvemeurs van alle staten, heeft presi dent Roosevelt in het Kapitool den eed afge legd voor zijn derde amhtsperiode als presi dent der Vereenigde* Staten. (Vervolgens kwam hij voor de microfoon en hield een korte toespraak, waarin hij opnieuw toonde, een voorstander van de democrati- sche idee te zijn. Roosevelt betwijfelde, dat de democratische gedachte aan het aftakelen is en bepleitte de wenschelijkheid van een voor- uitstrevende ontwikkeling van een democra- tisch Amerika, in het geioof aan deze idee. Thans hestaat, naar hij beweerde, de taak van het volk der Vereenigde Staten hierin, de natie en haar instellingen voor vemieti- ging van buiten af te redden. DE JAPAN SCI IP REGEERINGS- VERKIARING. Minister-president Konoje heeft Maandag den Keizer rapport uitgebracht over den in houd van zijn regeeringsverklaring, die hij bjj de opening van de nieuwe parlementszit- ting zal uitspreken. Volgens Dome! zou deze verklaring de volgende punten behandelen: 1. Vastbeslotenheid der regeering om de door haar gestelde doeleinden te verwezen- iijken 2. De beteekenis van het drie-mogend- heden-pact in verband met de internationale betrekkingen, in het bijzonder met Engeland en de Vereenigde Staten; 3. De betrekkingen van Japan met Sovjet- Rusland; 4. Japan's Chineesche politiek na de er- kenning van Wang-Tsjing-wei; 5. De betrekkingen van, Japan met Fransch Indo China en Nederlandsch-Indid 6. De nieuwe eccciomische structuur vol gens het heginsel van een door den staat ge- controleerde en geleide huishouding. (D.N.B.) UITVOERVERGUNNINGEN VOOR CANADA. De Amerikaanscihe staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Hull, heeft vergunnim- gen afgegeven voor den export van belaag- rijk oorlogsmateriaal naar Canada, zooals bijv. zekere machinerieen en aluminium. Voor den export van deze goederen waren tot dusverre speciale vergunningen noodig. Canada heeft een gezamenlijke vergunning gekregen, terwijl andere staten voor elke aif- zonderli|ke partij welke voor vervoer gereed is, een spciale vergunning aan moeten vragen. DUITSCHE VLIEGTUIGEN AAN TWEB FRONTEN. Het communique van de Duitsche weer macht, "die sedert het optreden der Duitsche luchtmacht op twee fronten voor de Engel- schen aanleiding tot dubbele bezorgdheid isr maakte Maandag melding van de groote suc- cessen, zoowel boven Engeland als in de Mld- dellandsche Zee. Voor de tweede maal binnen 24 uur zoo meldt het D.N.B., is La Valeria, de belang rijkste haven van Malta, aangevallen door sterke afdeelingen Duitsche gevechtstoestel- len en Stuka's, die werden begeleid door Duitsche en Italiaansche jagers. De buiten- gewoon groote militaire beteekenis dezer hevige-aanvallen op Malta wordt door de En- gelsche pers openlijk toegegeven. Zij noemt Malta een levensader van het Britsche im- perium, want van hieruit moet men de Straat Van Sicilie openhouden en verhinderen, dat de Middellandsche Zee in tweeen gedeeid wordt. Overigens is deze vloothasis uiterst gewichtig voor de ravitailleering der vloot, voor de repararie der beschadigde schepen eo voor de bescherming van convooien. Naar- mate de Stuka's, zooals in de laatste dage*, successen behalen bij het bombardeeren van Britsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee, groeit de behoefte aan dokken voor het herstel der schepen. Uit het jongste legerbericht blijkt, naar het D.N.B. doet uitkomen, dat de uitwerking der aanvallen, die Zondag op Malta zijn onder- nomen, nog grpoter was dan die van vroegere aanvallen. In twee golven verschenen de Duitsche formaties boven het havengebied. Wederom troffen verscheidene bommen van zwaar kaliber het aan de kade liggende vliegtuigmoederschip ..Illustrious", dat thans zoo emstig is beschadigd, dat het volkomen twijfelachtig is, of het gedurende den oorlog nog gebruikt kan worden. Ffen in het dok liggende torpedojager en twee vrachtsche- pen zijn eveneens herhaaldelrjk getroffen. Op de werven, de fabrieken, in de havenwijk, en het tuighuis van La Valetta viel een ware regen .van bommen. Er ontstonden verschei dene branden, die de door de ontploffingen aangerichte verwoestingen voltooiden. De ravitailleering der Middellandsche Zeevlo«t is hierdoor zonder twijfel aanzienlrjk moei- lijker geworden. DE ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN DUITSCHLAND EN BELGIfi. Het A.N.P. meldt uit Brussel: Naar aan leiding van de verrassend snelle beeindiging van de economische onderhandelingen tus schen Duitschland en Belgie, welke de vorige week te Berlijn zijn gevoerd, schrjjft de Soir o.a.: De verklaring, die de leider der Belgische delegatie, secretaris-generaal Leemans heeft afgelegd, bewijst ondubbelzinnig, dat de onderhandelingen, die voor ons land v&a het grootste belang zijn, bevredigende resul- taten hebben opgeleverd. Wat op de Bel gische openbare meening brjzonderen indrnk gemaakt heeft, is de snelheid, waarmede de onderhandelingen geleid hebben tot het be- oogde doel, Belgie te steunen op het gebied der voorziening met levensmiddelen en grond- stoffen alsmede in zijn economische onder handelingen met derde mogendheden. 1T| Belgen hebben den indruk, dat een ernstige schrede voorwaarts is gegaan. Naar uit Djidda gemeld wordt, heeft k«- ning Ibn Saoed een oproep tot zijn volk ge- richt, waaruit blijkt, dat Britsche agenlem een complot tegen den persoon des koningi hebben gesmeed. In den oproep dankt de koning zijn volk voor de loyale houding, die het tijdens de ontdekking van het complot aan den dag heeft gelegd. GRIEKSCH SCHIP GEBOMBA RDEERD. Het Grieksche vrachtschip „F3thnos" i», naar het A.N.P. uit Rome meldt, twee weke» over tijd en moet als verloren worden be- schouwd. Het zes duizend ton groote schip maakte deel uit van een convooi, dat va» Lissabon naar Cairo voer. In de straat vam Sicilie hebben Italiaansche gevechtsvliegtui gen dit convooi aangevallen en uit elkaar geslagen. De ,,Bthnos" kon toen met zware slagzij ontkomen, doch de reddende kust heeft het blijkbaar niet meer kunnen berei- ken. JODEN KRIJGEN EEN KENMERK IN SLOWAKIJE. De gouwleider van Semlin heeft naar het A.N.P. meldt verscheidene radicale maatrege len tegen de Joden uitgevaardigd, zoo mo gen oden zich on het Corso te FYesvo en op de markten in de verschillende gemeente® slechts op bepaalde tijden vertoonen. Cafd'e, restaurants en openbare badinrichtingen mo gen Joden zich op het Corso te Presvo en op bioscopen krijgen zij bepaalde afgescheide* plaatsen. Voorts heeft de gouwleider aan d» regeering voorgesteld, alle Joden in Slowakj)# te kemmerken met een band om den arm vui drie centimeter breedte. HET LEVEN IN DU1NKERKEN. Onlangs werd, naar Belgapress meldt, eem telling gehouden van de pensonen, die in de niinen van Duinkerken leven. Er zjjn thans 12.074 dnwoners, waarvan de meesten in zwaar beschadigde woningen gehuisvest zjjo, waar men fel te lijden heeft van het gure weder. Voor den oorlog telde Duinkerken 35.00# inwoners. LONDEN EN SOUTjHAMPTON SU CCESRIJK AANGEVALLEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Maandag bekend: Sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers hebben Zon dag opnieuw de haven van La Valetta op Malta aangevallen. Verscheidene bommen van zwaar kalibertroffen wederom het aan de kade liggende vliegkampschip, voorts een torpedobootjager in het dok en twe in de haven liggende koopvaardijschepen. Andere

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2