Buitenland Het afstaan van amerikaansche DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. de steiun aan engeland. over inlichtingen kunnen geven, dienen zich te wenden tot het naastby gelegen bureau van ten Nederlaudsche politie-instantie of van de Duitsche weermacht. VERSOHEKPTE HOCBING. Er is, sedert de bezetting van ons land, reeds meermalen waarschuwing of maatregel verscbenen, naar aanleiding van ds bmades- ling van belangen van den bezetter. Dat kon ook wel baast niet anders. In ieder volk, hoe goed het zieb zelf beheerseht, boe ordsnte ijk bet zicb weet te gedragen, zijn elementen, die meenen, dat men op eigen houtje een strijd kan voortzetten, dien het volk in zijn gebeel heeft gestaakt. Dat is jammer voor hem- zelf en jammer voor bun volk. Te eeniger tijd wordt hun bedrjjf aobterbaald en staan zij aan zware straffen bloot; v an w eg a de aan- etekelijkheid van bet voorbeeld zal de be zetter, ook wanneer bij er niet in slaagt de hand te leggen op den rechtstreekschen dader, ertoe komen cm de bevolking omtrent de plaats van het gebeurde met de verantwoor- delijkheid daarvoor te belasten. Onschuldig,en gaan met de schuldigen, wellicbt inplaats van de scbuldigen, lijden. Terwijl bet een alge- meen belang is, dat de betrekkingen met den bezetter zoo geleidelijk mogelijk geregeld zijn, worden zij noodzakelijkerwijze steeds meer gespannen. Het is juist een half jaar geleden, dat de bevelhebber der weermacht in de Nederlaft- den, de generaal der vliegers Fr. Christian sen. zijn eerste waarschuwing richtte tot de ..tairijke Nederlanders", die ,,niet meer weten, of ook niet willen weten, in welken ondub- belzinnigen toestand zij zicb bevinden". Sindsdien heeft de bezetter op velerlei ma- nier getracht de betrokkenen ervan te over- tuigen, dat zij hun voor zich zelf en voor hun gemeenschap gevaarlijke werkzaambeid dlen der: te staken. Tegelijk met de waarschu wing van generaal Christiansen verscheen een verordening van den Rijkscommissaris, krachtens welke het vermogen van .personen of vereenigingen, die een streven, dat gericht is tegen het Duitsche volk of het Rijk bevor- derd hebben, bevorderen of van wie mag worden aangenomen, dat zij zulk een streven in de toekomst zullen bevorderen", gebeel of ten deele verbeurd verklaard kon worden. Ruim een maand later was het wederom de bevelhebber van de weermacht, die aan- kondigde, dat in geval van herhaling van voorgekomen sabotagehandelingen, naast de bestraffing van daders, medeplichtigen en medewetenden, zoowel aan de gemeente, waar de daad gepleegd was als aan de woon- plaats van de schuldigen een gevoelige boete zou worden opgelegd en dat op den duur zou worden overgegaan tot inhechtenisstelling van een gepast aantal gijzelaars. Behalve de sabotage was het ook de ver- gpreiding van het gerucht, welke al spoedig de waarschuwing uitlokte, dat wanneer deze voortging, het er toe zou kunnen komen, dat er maatregelen genomen zouden worden, „waarbij wellicht een aantal volkomen on- schuldige personen mede zou moeten boeten". Meer wellicht dan de gevallen van sabo tage, welke, voorzoover wij weten, beperkt van omvang en over het geheel gering van aard gebleven is, is het gerucht, dat een be- dreiging geworden is voor de verstandhouding tusschen den bezetter en het Nederlandsche volk. De bezetter was op een goede verstand houding gesteld. Zoo getuigde ook de Rijks commissaris, aanstonds bij zijn eerste op- treden. To en hij een half jaar later, in een te Maastricht gehouden rede, moest constatee- ren, dat de „uitstekende menschen", die hij hier gevonden had, ,,thans in hun leidende lagen voor een deel tegen ons en voor Enge land" waren, was dit voor hem ook niet on- verklaarbaar: ,,Dat staat hiermee in verband, zeide hij, dat gij een groot koloniaal rijk hebt, dat gij zelf met uw negen miljoen niet kunt verdedigen en voor welks verdediging gij meende u te moeten verlaten op de Engel- sche vloot". „Maar, voegde hij eraan toe, het volk is een Germaanscb volk en daarop letten wij". „Waar het gaat om de belangen van het Duitsche Rijk, liet hij er echter op volgen, moet ik hard blijven en daarvoor mocgt gij ook in de toekomst mij geen ver- wijten maken". Onwillekeurig gingen onze gedachten naar deze woorden terug, toen wij den commen- taar lazen, welke van bevoegde zijde ge- geven is op de nu kortelings verschenen ver ordening op het opleggen van prestaties, welke, met terugwerkende kracht tot op den dag, waarop dr. Seyss-Inquart het be wind aanvaardde, de mogelrjkheid opent om ter- zake van handelingen tegen de belangen van het Duitsche volk of van het Groot-Duitsche Rijk of welke de openbare orde of het open- bare leven in het bezette gebied verstoren, aan personen of vereenigingen, die zulke handelingen billijken of bevorderen of van wie zulks ook maar mag worden aange nomen, alsook aan gemeenten, binnen welker gebied zoodanige handelingen zijn geschied, een verplichting tot vergoeding van schade en een zoengeld kan worden opgelegd. In dezen commentaar werd gezegd, dat deze verordening zich geenszins richtte tegen de Nederlandsche bevolking als zoodamg of tegen de overwegende meerderbeid daarvan. Met name de breede massa van de arbeider3, de kleine beambten en de boerenbevolking hadden er begrip voor getoond en wisten het te waardeeren, dat zij door de Duitschers me als bewoners van een veroverd land, maar als „leden van een stam- en rasverwant be- vriend natuurvolk en als een van de kost- baarste bestanddeelen van de Germaansche volkerenfamilie" worden beschouwd. Aan den anderen kant, zoo vervolgde deze officieuze zegsman, waren er echter bepaal- de kringen, die zich ergerden, dat hun leuze, dat Nederland zijn heil slechts aan Engelsche zijde kan zoeken, is weggevaUen, of wel, om- dat hun oeconomische en financieele Ainst- bron door de toekomstige ontwikkelihg zyn verstopt, „dat in het algemeen een grendel geschoven is voor de onbegrensde opeenhoo- ping van groote rijkdommen in de hand van betrekkelijk kleine kringen", en die deze er- gemis in een ondergrondsche haat- en leugen- campagne tot uitdrukking brengen. Deze kringen, aldus nog altijd de commentaar, schrikken er ook niet voor terug anderen door'financieele beloften en door vreesaan- jaging met gebruikmaking van de oecono- misch afhankelijke positie van die anderen of ook op andere wijze aan te zetten tot ver- spreiding van boosaardige geruchten of tot nag ergere dingen, zooals daden van terreur of sabotage. Als uitvloeisel van de aldus toegelichte ver ordening is, gelyk men weet, aan een aantal inwoners van Den Haag een schadeloosstel- ling en zoengeld tot een totaal bedrag van 60 000 opgelegd in verband met de opzette- lijke beschadiging, in verloop van drie weken, van drie auto's van de Duitsche weermacht. Van hen wordt aangenomen. dat zij de bovesnbedoelde handelingen hebben goedge- keurd of begunstigd. Men hoefde er niet aan te twijfelen, werd van Duitsche zijde ver klaard, dat dergelijke vermoedens ook ge- grond ztjn. Vanzelf dient zulk een twyfel te zijn uitgesloten. Bovendien kan degeen, die zicb desondank3 ten onrecbte aange3proken gevoelt, zicb altijd nog warden tot den com- missaris-generaal voor de openbare veil g- heid of tot den Rijkscom.mssaris. Hbe dan ook, kunnen dergeljke maatrege len ecbter niet omgeven zijn met alle waar- borgen van een rechterlijk vonnis. Ieder, wien het aangaat, beseffe, dat bij zijn land- en yolksgenoot aan de hardbeid ervan blootstelt, bij aannemelijkheid, dat deze zijn handelingen billijkt of zou wenschen te bevorderen, wel licht met reden, maar als de maatregelen ook tot gebeele gemeenten zouden worden toegepast, ook over vele volmaakt onbetroa- kenen. Het moge hun ncg eens den plicht inscherpen van een waardig en ingetogen gedrag, ook daar waar men zicb van eenig recbtstreekscb misdrijf onbewust is. Het is geboden volgens de regelen der oorlogvoering. Het is daarenboven een gebod tcgenover het eigen volk. (N. R. Crt.) MOEILIJKHKDEN DER POSTERIJEN. Het D.N.B. me kit uit Geneve: ~De Engelsche posterijen hebben zich voor de eerste maal sedert het begin der groote lnchtaanvallen genoodzaakt gezien, aanwij- zingen te geven voor de bestelling van post- stukken, gericht aan de Bondensche zaken, die na den jongsten hevigen lucbtaanval op de City geen postadres meec hebben. Hun wordt verzocht, hun post af te halen bij de afdeeling poste-restante-zendingen van het hoofdpostkantoor. De ondememingen moeten zoo spoedig mogelijk een i.iieuw postadres en tevens haar oude oelefoonnummer opgeven. VLOOTEENHEDEN. Het D.N.B. meldt uit Washingtpn: In de commissie voor buitenlandsche aan- gelegenheden van het Huis van Afgevaardig- den heeft de republikein Hamilton Fish den minister van oorlog, Stimson, gevraagd, of ueze voccstander is van een wijziging van het ontwerp tot steunverleening aan Enge- land in den zin, dat geen cnderdeelen van de Amerikaansche vloot kunnen worden afge- staan. Volgens de tegenwoordige redactie van het ontwerp, aldus Fish, kunnen Ameri kaansche oorlogsschepen worden aftgestaan onder alle voorwaacden, die president Roose velt aannemelijk acht. Stimson antweordde: ,,Ik kan mij een si- tuatie indenken, waarin de vloot onder zeer gunstige voorwaafden zou kunnen worden afgestaan". Stimson liet zich echter niet uit over de vraag,, hoe die situatie zou kunnen ontstaan. DE NIEUWE ORDE EN OOST-AZIe. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De Japansche minister-pcesident Konoje zal na de vierdaagsche conferentie met ver- tegenwoordigers van alle lagen der bevolking een regeeringsverklaring over den algemee- nen toestand van Japan en het nationale' doel afleggen. Naar in politieke kringen verluidt, zal hij er in deze verklaring den nadruk op leggen, dat Japan vastbesloten is, in weerwil van alle belemmeringen en tegenstand, in het kader van de reorganisatie der wereld schouder aan schouder met de bondgenooten een nieuw Oost-Azie tot stand te brengen. PACT TUSSGHEN TSJOENKING, ENGEEAND EN DE VER. STATEN TE WACHTEN? De Tokio Nitsji Nitsji meldt in een speciaal bericht, dat volgens betrouwbare inlichtingen uit China op 1 Fehruari een drie-mogend- hedenpact zal worden gesloten tusschen Tsjcengking, Engeland en de Vereenigde Staten. Een afzonderlijke overeenkomst tus schen Tsjoenging en Londen is hieraan reeds voccafgegaan. Naar Domei in dit verband vemeemt, heeft Tsjoenking zich tot Engeland en de Vereen. Staten zoowel als tot Birma gewend om den spoorweg BirmaYoennan weer in orde te brengen. VERHOOGING VAN BELASTENGEN IN BELGIe. Ter bestrrjding van de groote uitgaven, die de Belgische begrooting over dit jaar eischt, heeft de seeretaris-generaal van het departe- ment van financien de belangrijkste directe en indirecte belastingen verhoogd. (D.N.B.) kunnen worden na advies en toestemming van dsn Senaat cn dat zij pas in werking tre- den na goedkeuring door twse derden der aanwezige senatoren. Zij le-gt ds beoiissing e ver oo. -cg en vrede uitsludtend in handen van bet Cong-res, datiu't Senaat en Kamer van afge\,aac-digden bestaat. Daarentegen hepaalt zij, dat het on-derbcudcn der betrekkingen met m-dere land-en uitsluitend tot de bevoegd- h-eden van den president behoort. Als machts- middel om 's presidenten -politiek te onder- steunen of te doorkruissn, is aan het Con- gres het recht voorbehouden, de betrokken mkomsteu en uitgaven al of niet goed te keuren, terwijl de president weer als opper- ste bevelhebber over de Amerikaansche weermacht kan beschikken. Hjj kan zijn veto uitspreken over beslui'ten van het Congres, mits binnen tied dagen nadat de hesluiten gevallen zijn, waarop het Congres dat veto echter weer met esn meerderhei-d van twee derden ongedaan kan m-aken. De bevoegdheden zijn dus over president en Congres verdeeld en dat heeft op het gebied der buitenlandsche politiek herhaaldelijk tot wrijving aanleiding gegeven. Doch de presi dent is daarbij staeds mosr overwinnaar ge bleven. Hij kent de gebeurtenissen op het terrein der werel-dpolitiek het best, wijl hij over de rapporten van zijn eigen g-ezanten en die der in Washington vertegenwoordigde vreemde lan-den beschikt. De deskundigen, die de bui tenlandsche aangelegenhe-den behandelen, zet-elen in het State Department, dat recht- streeks onder zijn leid'ng staat. Hij is in staat om aan zijn meening, door zijn verklaringen in het openbaar, het noodige gewicht )e ver- leenen. En ten slotte Is daar, a is belangrijk ste factor, de mo-gelijkheid die hij alleen heeft om met de Amerikaansche politiek een nieu- we richting in te slaan. Dat alles heeft den president op 'het gebied der buitenlandsche politiek een zeer groote machtspositie ge geven. Weliswaar kan het Congres zich op dit ter rein uitspreken en tot allerlei resoluties, ad- viezen en wijzigingen hesluiten, maar door geen artikel van de grondwet is de president gehouden, die hesluiten uit te vceren. De groote richtlijnen van de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten werden dan ook de laatste 150 jaren zonder dat het Con gres zich er ovar uitsprak, vastgelegd. George Wiashingt-ons afsch-eidsr-ede van 1796 en Jeffersons rede van 1801, die allebei waar- schuwden tegen inmenging in de Europeesche politiek en tegen het aangaan van bondge- ncotschappen; Monroe's verklaringen tegen nieuwe kolo- nioatie door vtreemde mogendheden op het pan-Amerikaansche continent; de aankondiging van de open-deur politiek in China door staatssecretaris Hay in 1899; Amerika's deelnemin-g aan de conferentie van Algericas in 1906 onder Theodor Roose velt, die toen het eerst met de isolatiepolitiek brak; de verklaring van staatsseccetaris Stimson inzake Japan in 1932; de quarantaine-redevoering van den tegen- woordigen president Roosevelt in 1937 al die helangrijke beslissingen gingen uit sluitend terug op den wil van den president, zonder dat het Congres er al of niet zijn sanctie aan kon geven. Een motie van wantrouwen heeft in Ame- rika niet de beteekenis, die zij in andere par- lementair geregeerde lan-den heeft, waar zij de regeering tot aftreden kan dwingen. De president oefent zijn gedeelte van de regeer- macht souverein uit en slechts bij misdadig- heid of wangedrag kan hij op initiatief van het Congres uit zijn ambt worden gezet. Zoo- lang dat niet geschiedt, is zijn pcrscon onaan- tastbaar. Zijn kabinet is slechts aan hem on- dergeschikt, het,is noch tegenover het volk, noch tegenover het Ccngres verantwoording schuldig. Het kan onder voorzitterschap van den president bijeenkomen, maar het kan niet beslissen. Bij een kabinetszitting ender Theo dor Roosevelt waren al-le ministers tegen den president, waarop deze eenvoudig verklaar- de: „E<5n stem voor, alle andere tegen, aan genomen." De macht van den president is in de grond wet slechts in groote trekken omschreven en, al naar de persoonlijkheid van den president en de ernst der omstandigheden, kan hij ver- sterkt worden. Wilskrachtige figuren als An drew Jackson, Theodor Roosevelt en de tegen woordige president, evanals de ernst van oor log of crisis, kunnen den president rijkelijk gelegenheid bieden, om zijn macht op dicta- toriale wijze, op kosten van het Congres, te vexsterken. dit verband merkt Frossard op, dat Duitsch- iand -daarto-e in geen enkel op-zicht verplicht is en dat het ocrlogsrecht het tcestaat elke rechtstreeksche inmenging af te wijz-en. Sca- pini en zjjn medewerkers konden krachtens de tegemoetkomende hcuding van de Duit schers rechtstreeks en dagelijks bij de bezet- ten-de overheid ten gunste van de gevange- nen stappen doen. Dat is het besle uitgangs- punt en het krachtigste argument voor een Duitsch-Fransche politiek van samenwerking. DUITSOH LEGERBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt besend: In de vroege ochtenduren vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen Engelsche zeestrijdkrach- ten aan in de haven van La Valetta op Malta met voortreffelijke uitwerking. Het reeds op den tienden Januari sterk beschadigde vlieg- tuigmoederschip werd door verscheidene zware- en middelzware voltreffers getroffen. Een handelsschip kreeg een bomvoltreffer van het zwaarste kaliber. De Engelsche kruiser Southampton, die reeds door de aan- vallen van verhonden Duitsche en Italiaan- sche strijdkrachten op den lOden Januari zwaar getroffen was, was zoodanig hescha- digd, dat hij intusschen gezonken is. Op gewapende verkenningsvluchten werden Vrij- dag op drie handels3chepen van in totaal 13.000 bruto ton Westglijk van Noord-iShhot- land en aan de Engelsche Zuidoostkust ver scheidene bommen afgeworpen, die doel troffen, Zaterdagnacht vielen groepen ge- vechtsvliegers een haven in West-Engeland alsook doelen in Zuid-Engeland met succes aan. De vijand wierp in den nacht van 16 op 17 Januari met zwakke strijdkrachten op het rijksgebied enkele brisant- en brandbommen. Er werd slechts geringe schade aan gebouwen tocgebracht. De vijand verloor op den 15den Januari en Vrrjdag tezamen vijf vliegtuigen, en sinds den 15den Januari des avond3 keer- den drie van onze eigen vliegtuigen niet terug. Aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den nacht van Donderdag op Vrijdag waren, naar het D.N.B. verneemt, voornamfilrjk ge richt op de haven van Avonmouth, aan het kanaal van Bristol. -Sterke formaties Duit sche gevechtsvliegers plaatsten tairijke tref- fers met brisant- en brandbommen op haven- installaties en sluizen, die hevige ontploffin- gen ten gevolge hadden. Bovendien worden vele tot ver in den omtrek zichtbare hranden waargenomen, die zich in graansilo's en dok- ken snel uitbreidden. Ook een helangrijke haven aan de Zuidoostkust van Engeland is met brisant- en brandbommen bestookt. SNEEETWSTORM AAN HET AEBANEESCHE FRONT. S.P.T. meldt uit Ochrida: Uit de berichten van het oorlogsfront in Albanie hlijkt, dat opnieuw een hevige koude is ingetreden, die de operaties ten zeerste helemmert. Langs vrijwel het geheele Zuid- slavisclnAItaaneesche grensgebied woedt sinds Vrijdag een hevige sneeuwstorm, die alle verkeer onmogelijk maakt. Voor zoover bekend, zijn de krijgsverrichtingen van de laatste 24 uur dan ook van uitsluitend plaat- selijk karakter geweest. Vrrjdagmiddag werd te Ochrido uit de richting Lin en Tokavicht artillerievuur gehoord, dat echter spoedig ophield. Op enkele plaatsen ten Noorden van Pogradesj zijn verspreide Grieksche stel- lingen volkomen ingesneeuwd. Van Griek sche zijde wordt hieromtrent nog vemomen, dat het opperbevel zich hierover niet bezorgd maakt, aangezien de in de eerste linies in Albanie strydende troepen zeer gehard zijn tegen koude. Bovendien beschikken zij over voldoende voedsel en warme kleeding om het eenigen tijd, geisoleerd, te kunnen uithouden. Omtrent den strijd in den midden sector wordt gemeld, dat sinds Vrijdag geen wijzi ging in de militaire situatie is ingetreden. Grieksche infanterie eenheden hebben, ge- steund door artillerie, enkele korte, doeh hevige aanvallen op Italiaansche stellingen bij Klissoera ondemomen, die echter, tenge- volge van den hardnekkigen tegenstand moesten worden gestaakt. Het Engelsche ministerie van luchtvaart DE WENSCCEEN VAN 1JSLAM). Het A.N.P. meldt uit Kopenhagen: In grooten opmaak publiceeren de bladen een telegram uit New York, volgens hetwelk Thors, de LJslandsche consul-geneiraal, on- langs in een onderhoud gezegd heeft, dat Usland een klein land is, zonder leger en met slechts 10 politie-agentem. De bevolking geeft dan ook uiting aan den begrijpelijken wensch, dat de Engelschen zoo spoedig mogehjk het land weer zullen verlaten, omdat een bezet- ting emsti-g in strijd is met de IJslandsche mentaliteit. Men koestert ook plannen om zich tot de Vereenigde Staten te wenden, opdat Amerikaansche troepen de bezetting over- nemein, ,op vocrwaarde echter, dat de Engel schen vertrekken. HET GESCHLL OVER DE MENDOZA GEREGEU). Het D.N.B. meldt uit Buenos Aires: Van de zijde van de Fransche legatie en de reederij Navi France is tegenover persver- tegeawoo-rdigers verklaard, dat het Fransche levensmiddelenschip M-endoza zijn reis zonder nieuwe incidenten voortzet. Bij deze gelegen heid werd te verstaan gegeven, dat de Brit- sche schepen waarschijnlijk niet zullen pro- heeren de Mendoza nogmaals aan te houden, daar omtrent deze kwestie een overeenkomst gesloten is tusschen Vichy en Londeci. De Britsche gezant te Montevideo heeft uit naam van de Engelsche regeering aan den minister van fbuitenlandsche zaken zijn ver- ontsohuldigingen aangeboden in verband met de aanhouding van het Fransche s.s. Mendoza door den Britschen kruiser Asturias in Uru guay's territoriale wateren. DE I3EVOEGDHEDEN VAN DEN AMERIKAANSCHE PRESIDENT. Hoe ver reiken op het gebied van de bui tenlandsche politiek de bevoegdheden van den president der Vereenigde Staten? Deze vraag heeft op dit oogenblik nu Roosevelt bezig is zijn politiek ten aanzien van de hulp- verleening aan het Britsche rijk door te zet ten m66r dan alledn maar academische beteekenis. Een artikel in de ..Berliner Borsenzeitung" herinnert er aan, dat de Amerikaansche Grondwet over de leiding der buitenlandsche politiek slechts weinig vocrschriften bevat. I Zij bepaalt, dat verdragen slechts gesloten DE AANSLAG OP KONING FAROEK EN ZIJN MOEDER. De radiozender van Damascus heeft naar de Turijnsche Stampa uit Beiroet meldt - sensationeele onthullingen bekend gemaakt over den aanslag op het leven van koning Faroek en de koningin-moeder van Egypte. De buitengewone amhassadeur van koning Ibn Saoed, Chiodd, is twee dagen geleden door Faroek ontvangeci, al-dus dit bericht. In den loop van dit ondeihoUid onthulde hij de plannen van de samenzwering. Onmiddellij'k daarop gaf Paroek den militairen comman dant Van de stad Kairo bevel terstond enkele Britsche officieren, onder wie een brigade- generaa-1, twee majoors en een kapitein, die alien behooren tot de Engelsch-Australische strijdkrachten, di£ in het oorlogsgebied ge- cogcentreerd zijn, te verwijderen. De namen van twee hunner zijn reeds bekend gemaakt: Henry Mitchell en Ernest Hutchinson. Men vernam ook, dat de opperbevelhehher van de Britsche luchtstrijdkrachten in Grie- kenland, Daberiac, hi) de samenzwering be trokken is. De golf van verontwaardiging, die deze bijna van officieele zijde gei'nspireerde samen zwering ontketend heeft, is nog versterkt dooi een corruptiezaak. die vrijwel tegelijkertijd ontdekt is. Men constateerde, dat drie sergeants zich onrechtmatig 400.000 pond sterling toege- eigend hadden en hadden geprobeerd deze verduistering te verbergen door de verkla ring, dat dit bedrag door Arabieren gestolen was. De verduistering werd evenwel ontdekt. De drie sergeants zullen naar Londen ge- bracht en daar gevonnist worden. Kenmer- kend is dat een der Arabieren, die valsch he- schuldigd was het geld gero-ofd te hebben, in een spoedprocedure veroordeel-d en door de rechtbank terstond terechtgesteld is. (D.N.B.) DE FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN WORDEN GOED BEHANDELD. Fransche bladen roemen volgens het A.N.P. de behandehng van de Fransche krijgsgevan- genen in Duitschland. Zoo schrijft Frossard in het blad Mot d'ordre in het niet bezette gebied: Men dient te erkennen, dat Duitschland de Fransche krijgsgevangenen zonder gestreng- heid beha-ndelt. Het feit dat het heeft inge- stemd met de stichting van een Fransche krijgsgevangenencentrale te Parys en t-e Ber- lijn, duidt op den wensch om hen lichamelijk en geestelijk zoo veel mogelijk te helpen. In dat van binuenlandsche veiligheid maken vol gens den Engelschen berichtendienst bekend, dat Donderdagnacht op verscheidene plaat sen in Engeland en op eenige punten met •grooten onderlingen afstand in het Zuidoos- te, Zuiden en Zuidwesten bommen geworpen zijn. In een stad in West-Engeland zijn tairij ke hranden veroorzaakt, waaronder zeer zware. prestaties van de Duitsche luchtmacht en op de gevaren, die daardoor voor de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee ontstaan. Sinds een'ge dagen heerscht op Gibraltar een groote activiteit en men is er vooiibereid op Duitsche acties. ENGELSCHE MILITAIRE OBJECTION KM SCHEPEN ONDER VUUR. Het Duitsche luchtwapen heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag, naar het D.N.B. verneemt, belangryke militaire doelen in Zuid- en midden Engeland aangevallen. Een krachtige actie was gericht op een ha- venstad in het Westen, die vooral voor der. graanomslag van beteekenis is. De vliegtuig- bemanningen hebben al3 resultaat van hun aanvallen melding kunnen maken van het uitbreken van tal van hranden. Voorts vemeemt het D.N.B., dat Duitsche vliegtuigen Donderdag aanvallen op schepen in den Atlantischen Oeeaan hebben onder- nomen. Ter hoogte van de Hebriden werden twee koopvaardijschepen, deel uitmakende van een konvooi, aangevallen. Een schip /an 5000 ton is zoo hevig getroffen, dat het In brand geraakte en met slagzij hleef liggen. Een ander schip van 4000 ton kreeg verschei dene treffers. Ten Oosten van Orfordness aan de Engelsche oostkust werd een schip van 4000 ton door twee voltreffers van bommen midscheeps zoo emstig getroffen, dat het on der krachtige rookontwikkeling hleef liggen. DE PLUNDERtNGEN TE LONDEN. De plundering van huizen en winkel3, die door bommen zijn getroffen, neemt te Lou den voortdureind toe, aldus meldt de New- York Sun uit de Britsche hoofdstad. De Ame rikaansche correspondent meldt verder, dat van de -honderd strafzaken die in de Old Bai ley behandeld worden, 24 gevallen van plun dering voorkomsn. Ook vyf soldaten, een politie-agent, een brandweecman en een be- ambte van de luchtbescherming zijn wegens plunderen aangeklaagd. Ecu tuinman wordt ervan beschuldigd ringen van de vingers van overleden personen te hebben gehaald. De Amerikaansche journalist vertelt verder, dat de employe's van fabrieken en kantccen veel- vuldig weigeren den vrijwilligen brandweer- dienst op zich te nemen. Een werkgever heeft verklaard, dat zrjn arbeiders gedreigd hebben het v&rk neer te zullen leggen, indien hij hen dienst wil laten doen bij de braiwJ- weec. De New-York Herald Tribune meldt utt Washington, dat Roosevelt in de conferentie met prominente regeeringsleden in het Witte Huis inlichtingen heeft willen inwinnen met betrekkir.g tot het program van hulpverlee- ning sian Engeland. Dergeljke gedachtenwi®- selingen zullen in bet vervolg geregeid ge houden worden. Volgens berichten in de bladen uit Was hington heeft de democratische senator El- lender, die behoort tot het, Roosevelt steu- nende, Zuidelijke Statenblok, openlijk ver klaard, dat hij weliswaar voorstander is van een ver strekkende ondersteuning van Enge land, maar niet kan nalaten er op te wijzen, dat het aanhangige wetsontwerp op den steun aan Engeland de Vereenigde Staten hesllst in den oorlog zal brengen. EEN ENGELSOH TRANSPORTSCHIP GETORPEDEERD. Het Engelsche transportscbip Almeda Star (14.936 ton), heeft in een radiobericht mede- gedeeld, dat het in het Noordeltjke deel van den Atlantischen Oceaan getorpedeerd is. Het S.O/S.-sein van de Almeda Star was bi»- nen enkele uren het tweede uit dit gebied. WAT DE ENGELSCHE KOOPVAARDIJ BEDREIGT. Cross, de Engelsche minister van scheep- vaart, heeft zijn landgenooten gewaarschuwd voor een al te optimistische beoordeeling van den oorlog ter zee, vooral wat de aan vallen op de Engelsche koopvaardijvloot be- treft, uitsluitend de weekcijfers der verlie- zen in de eerste week van Januari geringer waren. Men moet er zich, meende Cross, veeleer op voorbereiden, dat zulke lage cijfers een uitzondering zijn en de Engelsche koopvaardijvloot zeer harde en bittere tijden tegemoet gaat, want de Duitschers zullen hun voornaamste kracht oa. tegen de Engel sche scheepvaart en daarmede tegen de ver- bindingen tusschen Engeland en de rest van de wereld gebruiken. Daarby kwam Cross te spreken over het duikbootgevaar, voor het overige, zoo betoogde Cross, heeft de Britsche vloot dringend torpedobootjagers noodig. (DJST.B.) DE STERKTE VAN DE AMERI KAANSCHE VLOOT. Het D.NjB. meldt uit Washington: De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft naar de Associated Press meldt, voor de commissie voor buitenlandsche aan- gelegenheden verklaard, dat de vloot der Ver. Staten in 1942 uit 342 schepen zal be- staan, terwijl de vloten der spilmogendheden tezamen over 803 schepen zullen beschikken. Een jaar later zal de Amerikaansche vloot 422 en zullen de spilmogendheden 962 sche pen hebben. Knox betoogde, dat de Ver. Staten alleen door ondersteuning van Groot- Brittannie de Monroeleer in de laatste 125 jaar hebben kunnen hanrthaven. Voorts be toogde hij, dat zes jaren noodig zijn alvorens de Vereenigde Staten zelf twee oceaanvloten zullen hebben. Wanneer de Amerikaansche vloot dus genoodzaakt wordt, zoo vervolgde Knox, om eenigerlei gevaar op beide oceanen onder het oog te zien, moet zij noodzakelijker wijze gespiltst worden. Of zij dan sterk ge- noeg zal zyn is een kwestie, die niet vooruit gezegd kan worden. DE KRIJSMAOHT DER VER. STATEN. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van oorlog heeft aangekondigd, dat de V. S. in Juni 1.4 millioen man troepen onder de wapenen en in hoofdzaak uitgerust zullen hebben. Volledig uitgerust en gereed om te velde te worden ingezet, zouden deze troepen dit jaar echter nog niet zijn. (U. P.) DE STILLE OCEAAN WORDT GEMEDEN. Het Braziliaanscheblad Globo meldt, dat het Japansche s.s. Africa Maru dat uit Rio naar Japan is vertrokken niet de normale westelijke route door het Panamakanaal en vandaar rechtstreeks naar de tbuishaven zal volgen, doch naar het Oosten en vervol- gens om Kaap de Goede Hoop zal varen. Het blad voegt eraan toe, dat de directie van de Osaka Shosen, de reederij van het schip, deze route voorgeschreven hebben in verband met dreigend oorlogsgevaar in den Pacific. ACTIVITEIT IN GIBRALTAR. S.P.T. meldt uit Madrid: De Britsche pers houdt zich Vrijdagmorgen uitvoerig bezig met het optreden van Duit sche bombardementseskaders in de Middel- landsche Zee. Zij legt grooten nadruk op de DE KRACHT VAN DEN DUIT8CHEN AANVAL OP MALTA. Na de geslaagde eerste aanvallen van Duit sche stuka's op Engelsche vlooteenheden In de Middellandsche Zee hebben Donderdag naar men weet voor het eerst groote forma ties der op't Ital. oorlogstooneel dienst doen- de Duitsche gevechtsvliegtuigen Malta met bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber bestookt. De aairval gold vooral de daar lig- gende vlooteenheden, in de eerste plaats het vliegtulgmoederschip (Illustrious)dat na den aanval van de stuka's op 10 Januari naar Malta was verhaald ten einde hersteld te worden van de schade, die het door de Duit sche bommen geleden had. Nadat eerst een heden van Duitsche gevechtsvliegers met bommen van het zwaarste kaliber de verde- digingswerken van het eiland bestookt had- hadden volgde in de tweede golf de aanval op de havenwerken, waar Engelsche oorlogs schepen waren waargenomen. Ten slotte kwam een nieuwe aanval los op he reeds in de Middelland. Zee aangevallen en bescha digde vliegtuigmoederschip, dat op zijn minst drie bomtreffers kreeg van zwaar en zeer zwaar kaliber. Tairijke kleine schepen wer den tot zinken gebracht. Verder zijn op een kruiser treffers geplaatst. De havenwerken werden door verscheidene treffers zwaar be- schadigd, er ontstonden branden op de kade en er werden groote vernielingen aange- ricbt. (D.N.B.) Inzake den aanval van Duitsche gevechts- formaties op La Valetta (Malta) vemeemt het D.N.B. van militaire zijde, dat het aldaar liggende reeds vroeger zwaar beschadigde vliegkampschip Illustrious op 16 Januari op nieuw zoo emstig door bommen van zwaai en middelbaar kaliber is getroffen, dat het de vraag geworden is, of het nog hersteld kan worden. In elk geval zal de reparatle zeer langen trjd vereischen. EEN ZELFSTANDIG ALRAANSCH LEGERKORPS. Het opperbevel van de Italiaansche weer macht in AlbaniS heeft bekend gemaakt, dat het Italiaansche leger in dat gebied gereor- ganiseerd is. De Albaansche troepen, die tot n,u toe in afzonderlijke bataljons hij de Italiaansche troepen waren ingedeeld, zijn met deze reorganisatie in een zelfstandig legerkorps siamengevat. Dit legerkorps heeft den naam van den nationalen held Skander-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2