ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLADVOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kent U dit gevoel? De man die lachte No. 10.167 MAANDAG 20 JANUARI 1941 81a Jaargang Binnenland reuiileton De Neder/andsche Pijnstiller BE EXPORT VAN GROENTE- CONSERVEN. BETALINGSVERKEER MET GOUVERNEMENT-GENERAAL. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Bulten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post A-bonnementen voor bet buitenland alleen by vooruitbetaling. Ultgeefster: Flrma P. J. VAN DE 8ANDB GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLE1NE AOVERTENT1ENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar Is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitga\e. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJD AG A V OND. ARJREIDSBIENST. Oc Burgemeester van TERNEUZEN brengt ter openbare kennis, dat folders en aanmeldingsformulieren voor den Arbeids- dienst verkrijgbaar zijn op de gemeente- secretarle (beneden-afdeeling) voor belang- bebbenden tusschen 18 en 23 jaar. Temeuzen, 20 Januari 1941. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. Van verscheidene zijden is ons gevraagd, of nog steeds bet verbod voor fabrikanten geldt, om groenteconserven af te leveren aan den handel. Inderdaad is dit het geval. Men weet, dat winkeliers wel mo-gen afleveren aan hun klanten, zoolang de voorraad strekt. Zij kuninen evenwel hun voorraad nog niet aan- vullen. Conserven zijn n.l. aangewezen voor ex port, die nog aan den gang is. Daama zal worden overwogen, of het wenschelijk moet worden geacht, dit voedingsmiddel eveneens voor d-eci binnenlandschen handel vrij te ge ven, Daarbij zullen in ieder geval ziekenhui- aen en dergelijke Inrichtingen vo-orrang heb- ben. (N. R. Crt.) GOEBKEURING VAN OP DRACHTEN EN BOUWVERGUNNINGEN. Naar men weet bepaalt artikel 3 van bet besluit betreffende de bouwnijverheid, dat alle opdrachtea tot uitvoering van werken op het gebied van waterbouw, spoorwegbouw, wegenbouw, burgerlijken bouw en utiliteits- bouw, onderwcepen zijn aan de goedkeuring van den algemeen gemachtigde voor den we- deropbouw en voor de bouwnijverheid. Ook de door de geme-ecitebestuien te verleenen bouw- vergunningen moeten door den algemeen ge machtigde worden goedgekeurd. Dr. Ringers heeft dezer dagen een omzend- brief verstuurd, waarin hij mededeelt, dat tot nader order bovenbedoelde goedkeuringen kunnesn worden geacht te zijn verleend. Men kan dus voorloopig ten aarzlen van die zaken handelen als tot dusver gebruikelijk was. BE BISTRIBUTIE VAN VET. 200 gram in de veertien dagen op boter- of vetkaart. De secretarls^genecaal van het departe- ment van landbouw en visscherij deelt met be trekking tot de distributie van boter, mar garine en vet het voi-gende mede: In het tydvuk van 18 Januari tot en met 16 Februari 1041 zal, evenals vpordien het geval was, telkens een bon van de boterkaart eD van de vetkaart werden aangewezen voor het koopen van hetzy 250 gram boter of 250 gram margarine, hetzij 250 gram boter of 250 gram margarine of 200<-gram vet. lilet hgt in de bedoeling de distributie in dit tijdrvak te doen verloopen volgens onder- staand schema: Van 18 tot en met 24 Januari bon 26 voor 250 gr boter of 250 gr margarine; Van 25 Jan. tot en met 2 Febr. bon voor 250 gr boter of 250 gr margarine of 200 gr vet; van 3 tot en met 9 Febr. bon voor 250 gr boter of 250 gr margarine; van 10 tot en met 16 Febr. bon voor 250 gr boter of 250 gr margarine of 200 gr vet. De detaillisten zullen in vcrband met het bovenstaande voor de in de week van 20 Jan. in te leveren bonnen vettoewijzingen ontvan- gen. In de week van 27 Jan. ontvangem zij margarmetoewyzmgen; in de week van 3 Febr. ontvangen zy vettoewyzingenin de week van 10 Febr. weder margarinetoewij- zingem. Zooals bekend geven de vettoewyzingeu Door GERARD FAIRLIE. Uit het Engels-ch door Jhr. R. H. G. NAiHUYS. 4Vervolg. Dat geluid stierf weg en de stilte die volg- de, was volkomen en onbeschryflijk drukkend. Vic was de eerste die rich berstelde en met die groote vlugheid en onhoccbaarheid, die hem in oogenblikken waarin zy vereischt wenden edgen waren, was hij bij de deur eer ik het wist. Hij deed haar evenwel niet open; in plaats daarvan bleef hij volkomen bewe- gingloos luisterend staan. Ik durfde my niet bewegen, uit vrees zijn aandacht af te leiden, maar wachtte geduldig op de aanwyzingen, die ik wist bet volgende oogenblik te zullen ontvangen, Z66 snel wer ken de hersens in oogenblikken van nood of gevaar, dat hoewel er niet meer dan een paar seccmden verloopen konden zijn, ik my heruiner in dien tusschentijd een belder beeld voor oorgen gehad te hebben van den drang tot vereeniging, die in den mensch bestaat, zoodra er plotseling en onverwacht handelend moet opgetreden worden. Het oogenblik te voren waren wy op het punt geweest onze hereeniging o-p de gebruik-elyke wijze te vde- ren; nn was dit ons uit de handen genomen, en, dank zij dien afschuwelijken lach, die als het ware de opening van de vijandelijkheden recht op het koopen van boter, margarine en vet naar keuze, terwijl de margarinetoewij- zingen recht geven op hot koopen van boter en margarine naar keuze, doch niet op bet koopen van vet. DE INTERNEER1NG VAN N.S.|B.-ERS IN ENGELAND. Het A.N.P. meldt: Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk in de buurt van Liverpool eenige Ne- derlandsche N.S.B.-ers, die tijdens de Meida- in Eingeland vertoefden, daar geinterneerd zijn, wordt van- offici-eele Dui-tsche zijde o-p- gemerkt, dat En-geland zich blykbaar met de binne-nlandsche aangelegenhedtn van Neder- iand bem-ceit en dat een deel van de Neder- lan-dsche bevolking door de Britsche regee- ring als ver-dacht wordt beschouwd. Het zal niet verwondertn, dat de Duitsche autoritei- ten zich om datzelfde deel der bevolking toe- kommeren en rich het lot dezer menschen aantrekken. 4 PCT. NEDERLANDSCHE STAATSLEENING 1941. In onze advertentiekolommen wordt de uitgifte aangekondigd van een nieuwe Staats- leening van vijf honderd millioen gulden. De koers van uitgifte bedraagt 100 pet.; de rente is 4 pet. per jaar; de looptijd be draagt ten hoogste tien jaar. Aan de schuld- bekentenissen is bet recht verbonden, dat zij steeds tot het voile bedrag in betaling kun- nen worden gcijeven ter voldoening van rechten van successie, van overgang bij over- lijden en van schenkinig. Evenals de vorige Staatsleening zal ook deze er een zijn ,,met den stok achter de deur". Dit beteekent derhalve, dat indien niet het voile bedrag van f 500 millioen bijeen wordt gebracht, een gedwongen leening tegen minder gunstige voorwaarden vol(jt, in welke leening diegenen zouden moeten deelnemen, die niet op de thans aangekondigde leening voor een voldoend bedrag zullen hebben inge- schreven. Wat in dit verband onder een voldoend bedrag is te verstaan, blykt uit den maatstaf, welke by bet vaststellen van den deelnemingsplicht in de eventueele gedwon gen leening zal worden aangelegd. Het pros pectus, hetwelk bij alle bankinstellingen ver- krygbaar is, vermeldt te dien aanzien, dat alien, die in het belastingjaar 1940/41 in de vermogensbelasting zijn of zullen worden aangeslagen, tot een in het prospectus voor elk vermogen aangegeven bedrag in die even tueele gedworgen leening zullen moeten deelnemen. Ditzelfde bedrag geeft derhalve aan, voor hoeveel men ten minste op de thans aangeboden vrijwillige leening dient in te schrijven, om van de gedwongen leening te worden vrijgesteld. Dat dit bedrag voor alien hooger is, dan bij de in het vorige jaar uitgegeven leening, zal geen verbazing wek- ken, aangezien de thans bijeen te brengen som grooter is dan toen. Behalve degenen, die eventueel voor de gedwongen leening in aanmerking zouden korryfn. zullen echter nog vele anderen op de nieuwe leening willen inschrijven, wegens de aantrekkelijke belegging op tienjarigen ter- myn, welke hiermede geboden wordt en we gens den goeden dienst, welk zy daai-mede het land bewyzen. Door de belastingfacili- teit, welke aan de stukken is verbonden, wordt de koersvastbeid der leening krachtig be- vorderd. De insohrrjving staat open op Woensdag, 29 Januari a.s., van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur bij de in de advertentie vermelde bankinstellingen en bij het Agent- schap van het Departement van Financien- te Amsterdam. Reeds vodr den genoemden datum zal iederen bankier, waarvoor wij verwijzen naar onze advertentiekolommen, zich willen belas- ten met de verzorging van itJschTijvingen. Desgewens-cht kan men voor zijn inschryving voorkeur vragen. De betaling moet geschieden op Zaterdag 15 Februari a.s. beteekende, waren wy als van zelf tot den ouden stand van zaken teruggekeerd, alsof de jaren die ons gesoheiden hadden niet be- stonden en als hadden wy onafgebroken samengewerkt. Wederom was Vic de leider, en daar was ik, na van mijn oogenblikkelyken schrik bekomen te zijn, die evenals in de dagen weleer afwachtte wat hij te bevelen had. Plotseling rukte Vic rich van de deur los, en my steeds onhoorbaar naderende, kwam hij naast my staan. „Neem dit", fluisterde hy. -Hij drukte mij iets kouds in de hand en het beziende, zag ik wat het was en glimlachte by mezelf. Opnieuw was ik in het bezit van een ,,dienstwapen", om den naam te gebrui- kerr waarmee by den Geheimen Dienst die kleine, maar zeer machtige revolvers aange- duid werden, die aan ons, en ali66n aan ons, ui-tgereikt werden. „Ik gel-oof ni-e-t, dat hij bui-ten de deur staat", ging Vic voort, nog steeds fluisteren- de en zijn mond vlak bij mijn oor, „raaar ik zal eens gaan kij-ken. Een stuk touw bij je?" Ik schudde het hoofd. ,,Neen! Waarvoor?" „Je moet altijd een touw bij je hebben", zei Vic. „Ze-er praetisch, zoowel voor het kneve- len van luddjes en om jezelf uit de eerste verddeping van een raam op straat neer te laten. Tusschen twee haakjes, je zult Ander son moeten ontslaan hij laat de luidjes te gemakkelyk binnen." Ik greep hem bij den arm. Anderson m-oet dat lachen ook gehoord hebben", zei ik fluisterend, „waarom komt hij niet kijken wat het geweest is?" „Waarschijnlrjk", antwocrdde Vic, „omdat hy niet kan." -Hy keek den geheelen tyd de kamer rond, als zocht hij iets. Eensklaps liep hy, nog Het belang van een volledig welslagen der nieuwe leening zal een ieder ongetwijfeld duidelijk zijn. Tot een gedwongen leening, welke een 2% pet. 40-jarige annuiteitsleening (uiteraard zonder de gemelde belastingfaci- liteit) zou zijn, mag h. t niet komen. AARDAPPELEN-EXPORT. Naar aanleiding van het bericht, dat Duitschland 100 millioen kilo aardappelen naar Frankrijk heeft gezonden en in het voorjaar 50 millioen kilo pootaardappelen zal zenden, evenals Nederland, vraagt een lezer ons, of Duitschland en Nederland zoo- veel te missen hebben. Wij antwoorden, dat Duitschland, d.w.z. het Rijk zooals het was voor dezen oorlog, verreweg de grootste aardappelverbouwer is; het had in het jaar 1937 een oogst van 55 milliard kilo, tegen nog geen 3 in Nederland, terwijl de bevolkingen zich toen verhielden, als 9 tot 1. Per hoofd van de bevolking pro- duceerde Duitschland dUs twee maal zooveel aardappelen als Nederland. Wat onze eigen aardappelpositie betreft, deze kan ten deele blijken uit onzen export, welke in de laatste jaren heeft bedragen: 1936 388 mill, kg (135) 1937 463 mill, kg (153) 1938 287 milL kg (154) 1939 236 mill, kg (120) De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven aan het gewicht van den pootaardap- pel-export, welke in het eerste cyfer is inbe- grepen. Bovendien werd in die jaren gemid- deld 110 millioen kilo aardappelmeel en 25 millioen kilo dextrine naar het buitenland ge zonden. Van het aardappelmeel ging twee derde deel naar Eingeland, de rest naar Belgie, Italie, Zwitserland, Amerika en de Britsche bezittingen. De consumptie-aardappelen gingen naar allerlei landen; in 1939 b.v. rond 20 naar Argentinie, 25 naar Spanje, 10 naar Zwitserland, 10 naar Engeland en 15 naar 'Duitschland; de rest naar Britsche kolonien en Belgie. Van onze pootaardappelen ging rond 55 naar Belgie, 25 naar Frankrrjk, 10 naar Zwitserland enz. Een export van 50 millioen kilo pootaard appelen is dus niets ongewoons, want onze normale uitvoer bedroeg 2 a 3 maal zoo veel. In het jaar 1936 b.v. zonden wij 64 millioen kilo poters naar Frankrrjk. (Hbld.) In bet kader van de centralisatie van het betalingsverkeer via Berlyn is thans ook het betalingsverkeer tusschen het gouvernement- generaal en Nederland, evenals tusschen het gouvemement-generaal en Belgie^ zoodanig geregeld, dat de betalingen via de Duitsche verrekeningskas te Berlijn worden geleid. HET VERGAAN VAN DE ..SOEMBA". Be Jiacraoii van de vermis ten. De stoomvaart maatschappij .Nederland" deelt mede, dat zij uit New York telegrafisch bericht heeft gehad van den eersten stuur- man van het s.s. ..iSoemba", welk schip naar men weet in het begin van deze maan<j, op den Atlantischen Oceaan is vergaan, dat de gezagvoerder J. E. Leguit uit Amsterdam, de tweede stuurman F. Legger (Emmenj en de volgende leden van de bemanning vermist worden: bootsman A. Kok (Egmond aan Zee), timmerman E. Middelberg (Amster dam), kwartieroneester S. Bosma (Wormer), de matrozen C. A. Heyjer (Amsterdam), P. van Duyn Jzn. (Katwyk aan Zee), D. Visser Pzn. (Hollum Ameland). J. van Duin Adzn. (Noordwijk aan Zee), de lichtmatroos W. Woonink (Amsterdam), de olielieden K. Th. Hamstxa (Amsterdam), J. Ase (Amsterdam), A. Greuter (Monnikendam), de hofmeester W. C. de Boer (Hilversum i en de kok S. Haantjes (Amsterdam). steeds volkomen onhoorbaar, naar het ven- ster en keek naar buiten. De duisternis viel snel en zooals hij daar stond, eenige passen van het venster, was hywan d-e straat af ori- zichtbaar, hoewel hy haar geheel kon over- zien. Maar blykbaar was htj niet voldaan, want hy draaide zich om en trad dp mij toe. „Er is maar 6dn manier om te enderzoe- ken", fluisterde hy, „en deze leidt, helaas, door de deur. Ik ben er niets op gesteld die deur te openen, ou-we kn-aap, en ik zou veel liever een onderzoek ingesteld hebben in zyn ruig, om zoo te zeggen, en langs den naasten weg. Maar zonder touw kan ik me niet uit het raam lajten zakken. Ga mee." Ik v-olgde hem met -gemen-gde gevoelens, dat wil ik eerlijk bekennen. Het denkbeeld, die deur te openen en langs de trap naar beneden- te gaan, zoodat wij een prachtig d-oel zouden aanbieden, als de voortbrenger van dien lach gewelddadige "voccnemens had, lachte my niet sterker toe dan Vic. In ieder geval hestond deze vertroostende gedachte, dat als onze bezoeker zoo gemakkelyk bad kunnen b-innenkomen, het voor hem een klei- nigheid geweest zcu zijn ons met twee wel- gemikte schoten naar de andere wereld te helpen, onbewust van zijn aanwezigbeid en verdiept in ons gesprek als wij waren. Dat hij zulks niet gedaan had wees er op, dat hij geen geweld wilde plegen, althans voor het oogenblik niet; en het was reoodzakelijk dat hij vertrok als hij zulks reeds niet gedaan had. opdat wij Anderson konden ondervra- gen hoe hy binnengekomen was en misschien een beschryvin-g van zyn uiterlijk ontvangen. Vic opende de deur met een ruk. Buiten was niemand en ik liet mijn revolver, die ik reeds uitgestokcu hield, weer zakken. Maar een ding za-gen wij t-erstond, en het verontrustte ons ten zeerste. De trap en de geheele be- nedenverdiep-ing waren in volkomen duister- Een gevoel alsof U over het geheele lichaam met spelden geprikt wordt: rheumatische zenuwpijnen of een uiting van overprikkelde zenuwen. Neem een „Akkertje", dan komen Uw zenuwen tot rust. Dan verdwijnen Uw pijnen en zult U zich weer echt ,,fit" voelen voor Uw bezigheden. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers Per koker van I3stuks-I2stuivers AKKERTJE DE TERMIJN VOOR AANGIFTE VAN RADIO-ONTV ANGINRICHTINGEN VERLENGD. In verband met de omstandigheden dat nog niet alle radioluisteraars een circulaire hebben ontvangen en dus ook nog niet in het bezit zyn van een aangiftc^formulier, rijst de vraag hoe men kan voldoen aan de ver- plichting tot aangifte van zijn ontvanginrich- ting voor 15 Januari. Deze moeilijkheid geldt voor beide cate- gorieen van luisteraars n.l. voor de toestel- bezitters en voor de aangeslotenen op een radiocentrale. Het is o.m. door gebrek aan bet noodige materiaal, onmogelijk gebleken de huis- aan huisbezorging van de circulaires en het in te vullen aangifteformulier zoo tijdig te doen plaats hebben, dat iedere luisteraar aan de verplichting tot aangifte v66r 15 Januari kan voldoen. In verband hiermede heeft de leiding van het staatsbedrijf der P.T.T. bepaald, dat voor hen, die de circulaire nog niet hebben ontvan gen, de datum waarop de inzending van het aangifte-formulier moet hebben plaats gehad. nader is vastgesteld op Maandag 27 Januari a.s. Ellke luisteraar blijft uiteraard verplicht om na ontvangst der circulaire het aangifte formulier onverwijld in te zenden aan het hoofdbestuur der P.T.T., derde afdeeling. De verplichting tot betaling der luisterbijdrage is natuurlijk ook voor deze luisteraars op 1 Januari 1941 ingegaan. DE ONDERHANDEUNGEN TUSSCHEN NEDERL. INDIe EN JAPAN. Domei meldt uit Batavla: De heer H. J. v. Mook, hoofd van 't departe ment van economische zaken, heeft verklaard dat de regeecing van Nederlandsch Indie niet het voornemen koestert een economische vo-orkeursbehandelin-g te verstrekken aan eenig land. De regeering wenscht deze p-oli- tiek te handhaven ten aanzien van Japan. Sprekende over het beloo-p van de onder- handelingen tusschen de Japansche delegatie en de Nederlandsch Indische au-toriteiten, n-is gehuld; iemand, waarschynlijk onze on- welkome bezoeker, had ieder gordyn dicht- getrokken en ieder venster gesloten. IVic trok mij snel geheel buiten de deur en sloot haar achter ons. Ik begreep zijn hande- ling bijna in hetzelfde oogenblik; met de ge- opende deur in onzen rug teekenden wy ons tegen de trap af en boden een gemakkelyk aoel aan voor iemand, die rich beneden in de hal in het pikdonker ophield. Maar hoewel wij ze-lf nu niet meer gezien konden worden, bezaten wij geen enkel licht om ons in de duisternis langs de trap den weg te wijzen en ik besefte dat dit een plicht was die op my rustte, aangezien ik ieder plekje van mijn eigen huis kende en Vic er nooit een voet ge- zet had. Ik schoof hem voorbij en hij begreep my ook dadelijk, geolof ik, want onder het voorbijgaan fluisterde hy mij in het oor: ..Dappere kerel". Toen begon een van de onaangenaamste verplichtingen, welke ooit van mij geeischt werden. Ik heb nooit geleden aan bangheld in het donker, waarmee sommige menscnen behept zijn, maar, hoe dan ook, deze duister nis was iets geheel anders. De afschuwelijke, onheilspellende klanken van dien lach. die op deze of gene wijze iets dreigends ingehou- den hadden, suisder. mij nog in de ooren en ik kon onmogelijk een overweldigenden angst van mij afschudden, dat ik bij iedere trede van de trap die ik afdaalde, dichter en dich- ter een voorwerp naderde, dat mij walglng zou inboezemen. Het k-oude zweet op mijn voorhoofd brak opnieuw uit, voomamelijk om- dat onze voetstappen op den dikken looper volkomen onhoorbaar waren. Ik daukte God, dat Vic bij mij was, want als hij er niet ge weest was, betwijfel ik sterk of ik den moed bezeten zou hebben deze langzame en stille afdaling alleen te volbrengen. Een vlug af- stormen op het venster of de deur zou iets zeide de heer van Mook, dat de besprekingen een vriendschappelijk karakter dragon en dat er geen reden aanwezig is om aan te semen dat hierin wijziging zal komen. Nederlandsch Indl6, zoo voegde hij hieraan toe, is bereid nauwere handelsbetrekkingen met Japan aan te gaan. Inmiddels wordt vemomen, dat de Japan- sche consul-generaa! alhier, J-oetaka, Vrijdag- ochtend aan den heer J. E. van Hoogstraten, hoofd van de afdeeling handelszaken aan het departement van economische zaken, de Ja pansche agenda heeft overhandigd voor de komende besprekingen tusschen Japan en Nederlandsch Indie. DE ENGELSOHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND. Van officie-ele zijde wordt medegedeeld, dat Engelscthe v-liegers ook Dcnderdagavond en Vrijdagnacht op verschll-lende plaatoen van ons land brisant- e-n brandbommen hebben neergeworpen, Het meerendeel dezer bommen werd van zeer groote hoogte af.geworpen zon der het d-oel te treffen. Zij ontploften in het open veld zonder schade aan te richten. Op een plaats werd het telefoonnet beschadigd en ergens anders de waterleidmg gestoord. Een aantal boerenhofst-eden werd door bom- scherven of door luch-tdrukwerking bescha digd. In een dorp werd een woning door een treffer groo-tend-eels varnietigd. Helaas vielen daarbij slacbtoffer3. Een vrouw en een acht- jarig kind werden gedood en een man ge- won-d. Elders kreeg een fcoerderij, welke door een brandbcm werd getroffen, ernstige trand- schade. Stortte Donderdagnacht 'n En-gelsch vlieg- tuig brandend neer, ook Vrijdagnacht slaagde h-s-t afweeigeschut er in een -der aanvallende Britsche toestellen onschadelijk te maken. Twee der inriti-end-en van dit toestel spron- gen met parachutes naar beneden. Zij zijn krijigsgevarigene gemaakt. Een van -hen is gewond. Van het lot der overige leden van de bemanning is nog niets b-ekend. Zij, die hier- anders geweest zijn bet was de uiterst langzame voortgang van zaken, die zoo op mijn zenuwen werkte. Trede voor trede kwamen wij lager en schuifelden voorzichtig naar de hal. Plotse- Hn-g, en achter mij, kraakte een trede van de trap. Mijn bloed stond stil en ik kon mij niet bewegen, zooals met een in het nauw ge- jaagd dier het geval kan zijn, vol afsehuw, vermoedelijk, omdat ik den voet op diezelfde trede gezet had zonder dat zij kraakte. Vic fluisterde: ,,Maak je niet beangst! Ik ben het maar", cn dit bracht mij weer bij mijn zinnen. Ik maak van dit feit alleen melding om te laten uitkomen, hoe scherp ik mij den toestand bewust was en hoe geneigd wy wa ren het ergste aan te nemtn, in den toestand van d-e gejaagde zenuwachtigheid, waar-in die onheils.peliend klinkende lach ons ge-bracht had. En wij gingen verder omlaag. Onder het afdalen had ik vergeten de tre- den te tellen en nu had tk groote apijt van dat verzuim. Ik wist dat er twee en twintig treden waren en hoewel ik het niet met zekerheid zou kunnen zeggen, kwam het mtj voor, dat wij ruim de helft achter ons moes- ten hebben. Ik besloot iets sneller voort te ioopen, want boe langzamer wij gingen, des te dieper zonk het hart mij in de schoener Ik betrapte my op het onweerstaanbaar ver- lan-gen alle voorrichtigheid af te werpen en naar de voor-deur te rennen, die ik wist dat zich byna recht tegenover de onderste trap- trede be von d en ik zou er voor bezweken zijn, geloof ik, als ik niet de geruststellende gedachte gekoesterd had, dat Vic vlak ach ter my was. Toen haakte ik met mijn voet ergens in en tuimelde hals over kop naar beneden. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1