m Buitenland Feuilleton-vertellingen BRABANTSCHE BRIEVKN. KORT VER8LAG ztjm In deze kringen, die tmmers meestal nlet tot de welgesteMen kunnen worden gerekend en groote ndeels met kleine inkomens moeten huishoudjen, met groote belangstelling, ja veelal met vreugde begrcet. Aan den anderen kant echter zyn er be- paalde kringen, die zich ergeren, dat hun zoo dikwijls Mer te lande verkondigde leuze, dat Nederiand zijn hell sleehts aan Engelsche zijde kan zoeken, is weggevallen, of die zich ergeren, omdat hun economische en finan- cioele wlnstbron door de toekomstige ont- wtkkeling zljn varsto.pt, dat in het algemeen een grendel geschoven is voce de onbegrensde opeenhcoping van groote rykdommen in de hand van betrekkeljjk kleine kringen en die deze ergemis in een ondergrondsche haat- en leugencampagne tot uitdrukking brengen. Deze kringen sohrikken er ook niet voor terug anderen door financieele beloften en door vreesaanjaging met gebruikmaking van de econamisch afhankelyke positie van die anderen of ook op andere wyze aan te zetten tot verspreiding van boosaardige geruchten of tot nog ergere dingen, zooals daden van terreur of sabotage. In het bijzonder is het te veroordeelen, dat deze elementen zich bij dergeljjke tendentieuze manoeuvres en prac- tyken zelf niet in de voorste lyn wagen, maar voorzichtig op den achtergrond bljjven en andere lieden de kastanjes uit het vuur laten halen. Dergelyke elementen en praktyken wil men door de bepalingen van de nieuwe ver- ondening treffen. Deze bepalingen beoogen iedereen aan het verstand te brengen, dat de Duitsche bezettingsautoriteiten, wanneer zy zich eenmaal genoopt zien om in te grypen, dan ook niet zuilen aarzelen krachtig toe te siaan. De bedoelde kringen en elementen kunnen er dm niet langer op rekenen, dat zy ook vecder op den achtergrond kunnen blijven staan en anderen, die door hen zyn opgehitst, voor de gevulgcn van him praktyken kunnen laten opdraaien. HET GEVECHT IN DE MIDDELLANDSOHE ZEE. De Engelsche verliezan. 0it de uitvoerlge mededeeling, die de Brlt- sche admiraliteit heeft gepubliceerd over het vlootgevecht in de Middellandsche Zee op 10 Januari en niet in den nacht van 12 op 13 Januari, zooals aanvankeltjk gemeld is, blijkt dat de beschadigde Britsche torpedoboot- jager de „Gallant" is. Verder zijn vo'.gens deze Engelsche mededeeling het vliegtuig- kampschip ..Illustrious" en de kruiser „Sout- hampton" beschadigd. Op beide schepen war den verliezen geleden. (D.N.B.) DE AANHOUDING VAN DE IrMENDOZA". Het D.N.B. meldt uit Rio de Janeiro: De aanhouding van het Fransche koopvaar- dyachip, de „Mendoza", door een Engelschen hulpkruiser in de wateren van Uruguay, heeft by het Braziliaansche publiek groot op- zien gebaard. l>e pers herirmert in dit ver- band aan het geval van het Braziliaansche schip, de ,,Bag6". Het avondblad Noticia vraa-gt onder het opschrift: „Nu komt Uru guay aan de beurt", wat Engeland elgenlijk met zijn houding ten doel heeft, een houding, die reeds niet meer onvriendeiyk, maar vijan- dig is. Met het oog op de voortdurende her- hallng van daden van willekeur tegen hun souvereine rechten moeten de Zuid-Ameri- kaansche volkeren tot de overtuiging komen, dat de practische politiek van Engeland de volledige negatie is der beginselen, die het beweert te verdedlgen. Het blad Noite wljst er op, dat Engeland voortdurend een beroep doet op de hulp en de solidariteit van Ame- rika. Tegelijkertijd pleegt het echter tegen de landen van dat continent een reeks vyan- dige handelingen. Mediodia herinnert nog- maals aan het onderscheid in de houding van Duitschland en Engeland bij wapenleveran- ties aan BraziliS. Terwijl Duitschland met alle krachten er naar streeft, zoo schrflft het blad, zljn leveranties ondanks den oorlog uit te voeren, heeft Engeland bij het uitbreken van den oorlog reeds gereed zijnde, door Bra- zUid bestelde torpedobootjagers niet geleverd. Het heeft BraziliS weliswaar het geld terug- gegeven, maar voor in goud ontvangen pon- den van 100 milreis heeft het ponden van 60 milreis terugbetaald, zoodat Brazilie per pond een verlies van 40 milreis heeft ge leden. NOORSOH SCHIP IN DEN GROND GEBOORD. Naar de Associated Press meldt, is volgens Noorsche kringen in Washington, het in En gelschen dienst staande Noorsche motor- tankschlp „Teddy", groot 6748 brt. op 8 November 1940 door Duitschers opgebracht en in den grond geboord. De bemanning werd op het buitgemaakte Noorsche tank- schip „Oie Jacob", 8306 brt. groot, geplaatst en door dit schip aan land gebracht. DE MEENING VAN PEA TON BEVESTIGD Het A_N.P. meldt uit Parys: De Fransche staatssecretaris van kolonlSn, admiraal Platon, heeft onlangs aan het Jour nal verklaard, dat Groot-BrittanniS zich van de Fransche kolonien als een soort „ruil- object" wil bedienen, in geval de regeering te Lortden genoodzaakt zou zljn vrede te ©luiten. Zaterdag Is van officieele Fransche zijde het standpunt bepaald, ten aanzien van een Reuterbericht, waarin critiek geoefend wordt op de bewering van Platon en deze bewering gekenmerkt wordt als een uiting in den geest van de Duitsche propaganda. Admiraal Pla ton, zoo verklaart men heeft geen persoon- lijke meening geult, doch die van maarschalk Pdtain en van de Fransche regeering. Ten slotte is dit de meening van de Fransche marine en van alle behoorlijke Franschen. De admiraal maakt sleehts Fransche propa ganda. De Engelschen zljn vergeten, dat admiraal Platon en admiraal Abrial by Duin- kerken het grootste deel van het Fransche leger hebben opgeofferd, om de inscheping van bflna alle Engelsche strfldkrachten mo- gelijk te maken. Admiraal Platon heeft ge- ljjk gehad toen hij zelde, dat Engeland de Fransche vloot wil vernietigen en zich van het steunpunt Dakar wil meester maken. Alle Franschen, zoo elndigt de mededeeling, stemmen In met de verklaring van admiraal Platon. DE IjEVENSAiMMJiELENVOOtRZIENING IN FRANKRUK. Uit Vichy wordt gemeld, dat de inter- nodnisterleele oeconomische commissie, die onder leiding staat van Flandin, Woensdag- avond weer het prabieem der ravitailleering en levensmiddelenvoorziening heeft behan- deld. Daarbij werden ook kwesties betref- fende de landbouworganisatie besproken. Tot de oeconomische commissie behooren als voorzitter Flandin, als leden de minister van financi&n Bouthillder, de minister van pro- ductie en arbeid, Belin, voorts minister Ca- zoit, minister Berthelot en Achard, de staats secretaris voor de ravitailleering. (Het D.N.B. meldt uit Parljs: Nadat Duitschland reeds zooals gemeld 100.000 ton aardappelen voor het bezette Fransche gebied geleverd heeft, vooral voor Partjo en omgeving benevens 50.000 ton poot- aardappelen, heeft het Duitsche ryk zich thans bereld verklaard nogmaals 450.000 ton voor het bezette en onbezette gebied te leve- ren en eveneens 100.000 ton suiker. Het Vlaamsche Nieuws van den Dag sckrijft, dat Frankrijk steeds is aangewezen geweest op den invoer uit het buitenland. Deze invoer is thans door Engeland onmoge- lijk gemaakt. Bovendien heeft de vroegere regeering het opslaan van voldoends voor- raden veronchtzaamd. Voorts werd er op ge- wezen, dat Frankryk waarschijnlyk van Duitschland broodgraan zal krygen. Het land moet echter den geheelen invoer van overzee ontberen. Engeland laat thans echter al zijn bondgenooten in den steek en tracht hen uit te hongeren. Wij wenschen dat aan alien, die de huidige moeilrjkheden der levensmiddelen- voorziening mede beleven, eindelijk de oogen opengaan ten aanzien van de vraag, wie in werkelykheid daarvoor de verantwoordelyk- heid draagt. HOE VICHY OVERROMPELD WERD DOOR 38 MAN! In den overrompelden loop van het offen- sief in het Westen heeft het nauweiyks de aandacht vastgehouden, dat een Duitsche ,,stoottroep" in Jimi Vichy genomen heeft. Een soldaat, die erbij was, beschryft het in de VtSlkischer Beobachter. Den vorigen dag waren ze meer dan 200 km vooruitgekomen in de rupsauto's. Ze zetten in rubberbooten over de Allier en toen ging het weer voorwaarts. De wegen waren met acacia's omzoomd, nog nooit hadden ze een Duitschen soldaat gezien. Deze waren de aanraking met de tegenstanders kwijt. Het is 19 Juni 1940. Nu komt het bevel de brug in Vichy terstond te bezetten om te verhoeden, dat de Franschen ze in de lucht laten vliegen. Een afstand van 42 km scheidt hen van die plek. De vehikels razen door de tarwevelden in oorverdoovend gerucht. De mannen hebben de stalen helmen vast- gesnoerd, het geweer in de vuist. Duizenden burgers verdringen zich ter zijde, velen vluchten en het wemelt van gewapende Fransche soldaten. De Duitschers zijn- ter sterkte van 38 man. De stad moet 30.000 inwoners tellen. 300.000 vluchtelingen von- den er onderkomen. Voor de eerste brug houdt een Fransch officier, revolver in de hand, in het midden van den weg stand. Een Duitsch onder-officier ontrukt hem het wa- pen. De schrijver wil niets zeggen ten na- deele van de dapperheid der Franschen. De brug is ongeschonden, maar er zijn barricaden, doch er valt geen schot. Als de troep erover is begint het knallen. Overal vluchtelingen. Broodt wordt den Duitschers gevraagd en ook of ze Amerikanen zijn of Belgen. Dan Zien ze op Vichy neer. De Fransche soldaten geven zich over. De Duit sche wagens vertragen de vaart. Voorzichtig, vermaant de luitenant. Ze hebben de eerste huizen van Vichy bereikt. De achterhoede laat zich ontwapenen. Dan breekt mitrail- leur- en geweervuur los, de aanvallers schie- ten terug. Nu staan ze voor de bewuste brug. Met de bajonet overschryden de Duit schers de barrikaden, er worden aldoor meer tegenstanders gevangen genomen. Inmiddels wordt de brug onderzocht, ze vinden ontplof- bare stof noch lont. Zoo snel werden de Duitschers niet verwacht! De parken wor den doorsnuffeld, geen schot. Nu naar het postkantoor. Het wordt buiten werking ge- steld, de telefonisten met de kersroode lippen en roseroode nagels mogen naar huis. Een Elzasser dlent als tolk, terwyl vtjf uur lar.g de toegangen tot de brug bezet gehou- den worden. Dan komt het gros van den troep, de overste, die het bevel gaf, drukt den luitenant de hand. ,,Waar wil jullie heen?", vraagt het eerste detachement. „Wij lijden aan vervolgingswaanzin", luidt het gekscherende -antwoord. IN LONDEN'S HOTELS. Een Amerikaansch joumadist schryft in het weekblad Life, dat men in de tegenwoordige omstandigheden Londensche hotels gezien moet hebben om te begrijpen wat er omgaat. De gasten zijn blij zich op een of twee stoe- len in een hoek van den schuilkelder te kun nen opvouwen. Dit geldt met name voor Dorchester en Claridge in de nabijheid van Hydepark, waar avond aan avond het afweer- vuur bruit. Het eerste, een reusachtig hotel, geldt als het best tegen bommen beveiiligd, want tus3chen de verdiepingen werden dikke lagen beton gelegd. Eronder strekt zich een schuilgelegenheid uit, die kort na elk alarm boordevol loopt. De luchtverversching is er onvoldoende, maar het snurken nog hinde^ lrjker. Het Savoyhotel heeft dit vraagstuk opgelost door de benoeming van personen, die sniirkers moeten wekken en naar een speciaal compartiment verwyzen. Om elf uur's avonds biedt de hal een fan- tastischen aanblik. Elke stoel en sofa zijn dan bezet door dames en heeren, die in de gewror.genste houdingen probeeren te slapen. Ze geven asm deze ruimte de voorkeur boven de ondergrondsche, omdat ze daardoor keu- kengeuren gehinderd worden. De meesten zitten in hun gewone kleeren in het rond, kussens en dekens sleepen ze uit de vertrek- ken mee. DE VOEDSELFOSITIE IN BELGIL. Dezer dagen heeft de regeeringspresident Reeder verkiaringen afgelegd over de voed- selpositie van BelgiS. Naar aanleiding hier- van schrijft de Soir, dat de beteekenis van hetgeen de regeeringspresident toen zelde nieniand zal ontgaan. Sedert eenige dagen reeds heeft zich van de bevolking een ware paniek meester gemaakt. Het zou nutteloos zijn, wanneer men zou willen verzwygen, dat de toestand emstig is geweest en dat hy, vooral ten aanzien van het broodgraan tra- gisch zou kunnen worden, wanneer een Duitsch ingrjjpen niet te rechter tjjd zou ge- schieden. KOUDE IN ROEMEME. Sedert Maandag heerscht in geheel Roeme- niS en in het byzonder in Mdldavie strenge koude. Te Jassy daalde de temperatuur tot 36 graden onder nul. Het verkeer is btjna geheel gestaakt. Herhaaldeljjk dringen troe- pen wolven de dorpen binnen. De bestrijding van de wolvenplaag wordt door mist bemoei- lijkt. Het is nog niet bekend, hoeveel men- schen aan de koude en de wolven ten offer gevallen zijn. Te Boekarest vroor het in den vorigen nacht en Dinsdagochtend 22 gradan. (D.N.B.) ONGEVEER 15.000 MENSCHEN MOETEN UIT VICHY ERHUIZEN. Uit Vichy verluidt, dat ongeveer 15.00-0 per sonen binneakort uit Vichy en het omliggen- de gebied zuilen moeten vertrekken. Op grond van een beslult van het ministerie van binnenlandsche zaken moeten Franschen en buitenlanders, die In den loop van de gebeur- tenlssen van 1940 naar Vichy en omstreken kwamen, bty de politie bewljzen geven van de noodzakeljjkheid van een verder verblyf, an- ders worden zy uit de departementen Allier, Puy de D6me en Haute Loire gewezen. Deze maatregel heeft ten doel twyfelachtige ele menten en visschers in politiek troebel water verre te houden van het regeeringscentrum. (D.N.B.) DE GEPAGHTE STEUNPUNTEN. Het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken, maakt bekend, dat drie afgezanten, van wie twee tot het leger en 66n tot het ministerie van justitie behooren, op 17 Januari a.s. met het Clipper-vliegtuig via Lissabon naar Londen zuilen vertrekken om aldaar den definitieven tekst van de pacht- overeenkomst op te stellen, krachtens welke de Amerikaansche regeering van Engeland militaire steunpunten op het Westelijk half- rond verkrijgt. In de mededeeling wordt voorts gezegd, dat tusschen Engeland en de Vereenigde Staten eenstemmigheid is ver- kregen over de positie en de uitgestrektheid van deze militaire basis en dat de Engelsche regeering van de Vereenigde Staten huur noch belasting of rechten verlangt. Evenwel moet de Amerikaansche regeering voor de territoriale onteigeningen, welke door het inrichten van de militaire steunpunten ont- staan, schadevergoeding aan de particuliere eigenaars verleenen. Naar de Britsche berichtendienst mede- deelt, hebben de regeeringen van Engeland en de Vereenigde Staten thans definitieve overeenstemming bereikt over de vestiging van Amerikaansche vloot-, leger- en lucht- bases op het eiland Trinidad. De marinebases zuilen een oppervlakte van 11 vierkante mijlen hebben, de leger- en lucbtbases tezamen een oppervlakte van 8 vierkante mylen. De verpachting van dit gebied aan de Vereenigde Staten geschiedt „kosteloos" voor den tyd van 99 jaar. Er wordt nog onderhandeld over de inrichting van bases op Britsche eilanden in West-Indie. JOE!ANN HAiGENBECK OVERLEDEN. Via het bureau van het Rc-ode Kruis te Genfeve heeft men in Duitschland bericht ont vangen van het overlyden van Johar.u Hein- rich August Hagenbeck, die op 75jarigen leeftijd in het intemeeringskamp op Ceylon gestccven is. V66r dcu wereldoorlog heeft Hagenbeck 28 jaar lang op Ceylon gewoond als groote zakenman, eigenaar van plantage3 en scheepshandelaar. Als zocdanig voorzag hij tot aan den wereldoorlog alle naar Oost- Azie varende Duitsche schepen van proviand, wanneer zy Ceylon aandeden. Hagenbeck's liefhebberijen golden in het bijzonder de dieren en vocrnamelyk de olifan- tcn. In alle dierentuinen werd hij een graag geziene gast, want in de geheele wereld stond hij bekend als de olifantendokter. Bij het uit breken van den wereldoorlog in 1914 werd zijn levensweck in acht urcn tijds vernield. Hagenbeck moest -voor de Engelschen, die een prijs op zijn hoofd gesteld hadden, naar Sumatra vluchten. Met oneindig veel moeite is het hem gelukt naar Italie te komen. Na zijn terugkeer in Duitschland ging zijn belangstelling in de eerste plaats uit naar den dierentuin te Stellingen by Hamburg. In het jaar 1929 keerde Hagenbeck naar de tro- pen terug. Hi) was de eerste, die zgn. taferee- len uit het leven in Indi£ naar Europa bracht. In Ceylcn richtte hij een grooten dierentuin in en bracht hij zijn oude scheepshandelaars- bedryf weer tot vollen bloei. Bij het uitbre ken van den oorlog werd hij geinterneerd. (D.NJB.) Ulvenhout. Ami co. In den vroegen mer- gen van Driekonin- gen, als ik in de bed- stee m'n oogen open- sloeg, dan voelde-n-ik twee bezondechedens: 't was iets minder koud, zou er sneeuw liggen? nee6, toch ciie; de mergen- stilte was toch an- ders, en Trui lag kl&drwakker naast me. Muisstil, mee groote open oogen. Neee, ik zAg dat nie, want 't was nog pikkedonker, maar toch wist ik 't. Wlaarom? Ja! Waarom? Da's zoo- iets, dat geleecdste dokters nie uitgepuzzeld krijgen, maar dat ..Kwakzalvers" -vaneigens weten. Ook ik hield m'n eigen nog ,,slapend". 't Was ommers Driekoningen! Wy schaffen onze Heiligendagen nie zoo rap af, amico! Toen Trrn ineens: ,,niks g'hoord vannacht, gjj ,,Ikke Nee«..:? Eh... Etigelschen... ,,'k Heb 't dokterswageltje over den wee hooren tuffen!" ,,Zoo. Tja. Valt nie mee in die winternach- ten. En in den donkcc." ,JJa bedoel ik nie... Harxieke!" 'k Was kl6&rwakker ineens. „Zou... zoude denken, Trui...?" ,,Ja..., denken? D6nken? 't Zou me nikske verwonderen of... of ik kreeg straks 'n bod- schap!" zee ze toen. ,.Ik missohient ook wel!" „Watte gij misschient ook wel?" vroee ze bazig. ,,'n Bodschap: Toeteloerls!" »Gij blyft thuis. Gij' hebt daar veurloopig nie te maken, verstade?" Ik gooide m'n eigen om. Maa«r ze had op den vroegen mergen al, veul te drukke ge- daehten In d'r hoofd Om ,,ruzie" te maken. En na 'n kwartier zee ze: „we zuilen 'ns i-pstaan". Op dat diepelmatiek commando gong Ik nog nie in. 't Was Driekoningen en ik kroop nog 'ns diep in de kroezelwermte van 't veeren bed. Ik pikte m'n eecste mil- lioennairskertlerke van deuzen dag. Trui, in den nachtpon nog, begost de platte- buls uit te halen. Dan, veur ze 't hout en den tuif in brand stak, sohoof ze de bedsteegor- dijnen toe, zeggende. ,,blyf nog maar liggen, 80, Ik gaai \*andaag naar de vroege kerk". Zoo'n uitgeslapen tootebel! Die perbeerde me, pijnloos, buiten gevecht te stellen toch. Ommers, als zij straks verom was uit de vroege mis en daar kwam 'n bodschap en ik moest dan nog naar de kerk...! Ik wierd hoe 1 anger hoe meer wakker. Maar de platte- buis rookte van 't aanmaken en de buiten- deur stond wagenwijd open! Zoo'n uitgere- keude madam! Ze had den waterketel al te vuur gezet, was nou bezlg onder de pomp in 't achter- hu.ls. Daar gong m'n millioennairskertierke. 'k Richtte m'n eigen op, trok zachtekes ,,mij- nen" steel diohtecb:j, zattc-n-eerst m'n pet op den kouwen mergen slceg op m'nen kalen kop als 'n mes 'k sleurde m'n garderobe van den steel btnnenboord en Ik docht zoo: den ee'nen zet is den anderen weerd. Als 't zoo is, dan zal ik den kleinen Vic vandaag 66k zien! W^jers zal 'k oe 't „sUlle spel" van deus komediestuk besparen: we zyn samen zwij- gend deur den donker naar de keck gegaan, 't was veul te koud ook om te praten. Als we verom kwamen begost den eersten sneeuw te dwerlen, eer we thuis waren lag 't durp in 'n dunwitte windstilte en Trui sprak weer veur't eerst. Was de bui gezakt? Was 't den sneeuw, die blank oplichtte? Of...? Of had ze 'n nuuw plan om my uit te schakelen? ,,Als nou den Dr6 maar op is...!" ,,Eh.wablief?" ,,Als ncu onzen Dr6 maar klaar is, da 'k dalijk de botrammen kan gaan maken." ,,Ja, die is wel op. Hij lot den Eeker niet alleen, als wij weg zijn." ,,Da's waar. Wat is ie toch veur ens Eekerske gestrejen, ee? Dr6?" Ziede wel, doch ik, madam heeft 'n nuuw plan! Wittekes lag den erf te peinzen in den bergenschemer. Roerloos. Als 'n prent. Niks bewoog. Lyk 'n prachtig watermerk stond den witten notenleer in de dichte sneeuwlocht geetst. En altij wemelden de pluuskes deur den stillen mergen van Drie koningen. Kwamen alle dingen, kwam heel den bui ten, kwam al 't geboomt wit te staan teugen den donkeren schemer der sneeuwlucht. Heel den buiten veranderde in 'n onwerkeiijk ne- gatief, waaraan oew oogen wennen moesten. In 'n witte prent, zoo vol teekening, zoo roer loos. Wat "nen schoonen Driekoningen? Geknipt als 'n wit silhcuet uit den denkeren hemel. Nou 'n plazlerige bodschap uit 't bosch! ,,Ja Truike, 't zyn gouwen kameraads, die twee baaskes van ons!" Rap was Trui mee den ontby't. Nog rapper mee den bordenwasch. Gejaagd mee den stof: doek daama. Dan, eindelyk, dan kost ze gaan zitten by de plattebuis, den Zondags-gesteven en gestreken schort over 't zwarte kleed, d'armen over malkaar, in afwachting van... ge verstaat. Maar daar kwam niks. Dr6 IH was naar de late mis, dtn Eeker zat in de witte kus- sels bij den radio serieus den uitgezonden kerkdienst te volgen. We kosten dus nie pra- tsn. Ik smcorde m'n pepke achtec de krant van Zaterdagavond nog ca las de din gen die 'k anders alty overslaai. Broeiwerm was 't in den huis, want den Eeker zat wijd van 't vuur, dus! dus Trui machinistte. Blank viel den dag in den huis. Ruim was de wea- reld daarbuiten, nou ge de witte vclden, ach tec den erf, zien kost tot aan den ender toe. „Als 't daar maar goed is..." fluisterde Trui, die nie langer zwygen kost. ,,Elh... ze... zal 'k 'ns efkes naar den dok- ter fietsen?" Trui stond op. „Doe dat, Dr6, da's 'n goei gedacht! Baker oe goed in", ze stond al mee m'n wollen das gereed, ,,as ge verom komt zal 'k 'nen bccrel inschenken! „E£nen maar?" ('t Uzer smeejen als 't heet is, ami co!) „Twee dan, d66r, maar kom rap verom, 'k zit op gloeiende kolen!" En onderwijl frutselde zy den das om m'nen nek, dat de wolhorkes in m'n neus kietelden. Er terwyl Trui me „instopte", zag ik naar den Eeker, die daar, tusschen radio en kerststalleke mee de brandende keerskes, devoot ki zijnen mis- saal te bidden zat. De beeldekes van de Drie Wijzen had ie prontjes in 't Stalleke gescho ven nou. „Pat66r-Nost666r!" - klonk den zangerigen priesterroep deur den huis. En ik zag, hoe den Eeker zijnen gebejenboek op de dekens lee, de handjes vouwde en mee geslo- ten oogen den Vaderons meebad; op 'nen oogenblik de woorden „Uw Rijk kome, Uw wil geschiede op aarde als in den Hemel" varig, hartstochteljjk, heesch fluisterde, 't sproeten- kopke buigend teugen de gevouwen bidhand- jes. Z66 den Vrede smeekend veur de onge- lukkige weaceld. Zweet p66rlde op z'n veur- hoofd. Na den Vaderons zag ie efkens naar 't Stalleke, nam den boek weer op; zette heel z'n broze ziel in, veur den Vrede op Aarde. „Ga ncu!" zee Trui en ik gebaarde naar 't Eekerske, dat ze stil zou zijn. Ze knlkte, maar douwde me buiten. Sjuust als ik m'nen bcx>ekklemmen gebukt stond aan te doen, kwam 't dokterswageltje den erf op. Zou ie...? Kwam ie veur den Eeker? Of...? Of zou ie 'n bodschap heb ben... Daar was Trui al. Ze liep me veurbtj, dee 't autodeurke los. ,,En... dokter...? Goei nuuws asteblief... „Oh! lachte ons dokterke: „ge hebt me verwacht?" „Half en half, ja! Alles goed?" Maar dat was al te zien, andecs zou ie om mers nie zoo plazierig lachen! Ik kwam nou ook 'n paar passen bij: ,,'k wou sjuust naar oew huiis fietsen, dokterke." Toen stond ie naast den auto. Me dunkt, den kearel was moei. Z'n oogen waren rood. Z'n haren hengen verw£6rd onder den hoed uit. Dan zee-t-ie: „de complimenten van Me- vrcuw van Dalen en dat er In 't Boschhuis al-weer eenen Vic is...!" Ik kost er niks aan doen, maar twee kan- jers van tranen drupten z66 over m'nen hon ker. Alweer eenen Vic..., gekomen in Drie- koningennacht, daar In 't Boschhuis in den Blanken sneeuw...! ,,'k Zou zeggen, kom efkes binnen, maar den Ee..." ,,'k Gaai dalijk naar bed!" weerde den dokter haastig af. „Teugen den avond kom ik verom, even naar den Eeker zien en naar moeder en zoon van Dalen!" Meteen zat ie alweer achter 't stuur, wuifde en ree achter- uit den erf af. 's Middags heb ik Trui In de sjees naar 't Boschhuis gerejen. Ik zou buiten, op den bok, blyven wachten, zoo was 't commando, 'k Heb 't oe meer motten schryven: zcogauw 'r geboorten in 't spel zyn, heeft Trui onuit- staanbaar veel pcots. En dan dauwt ze my in 't kleinste hoekske weg, dat ze vinden kan. Of 't nou bloedeigen vaders, grootvaders, peetooms zyn mannen zijn, in Trui's oogen bij geboortezaken eenen ballast-van-niks. Maar ik bleef buiten! Wist wel, dat van Dalen me rap zou komen roepen. Ja ge mot mij Hanneke leeren kennen! Trui had nog amiper heuren aliereersten goeien raad kunnen geven of van Dalen stond al op 't treeke veur de gastvrjje deur, waar ik zco dikkels den Vic had zien staan mee zijn-en witten kop. ,,MAAr... Dr66!zee van Dalen verwon- derd. Lachend sprong ik van de sjees, bond m"n peerd aan den boom, dien 'k er al veur uitgezocht had, sohudde 'm de hand of ie 'nen zeun van me was en... en als ik binnenkwam in den bekenden donkeren portiek, dan..., dan vielen de herinneringan cp me, da 'k den kleinen Vic even vergat. 'k Zou bekans naar den grooten atelier gedraaid zjjn. „Rechtuit, Dr6!" kraaiden den gelukki- gen van Dalen; ,,je west hier toch den weg, niet?" „Jawel, jawel, j-awel'k Wlas in 't w6fc- garen. ,,'Hoe voelt g'oe nou, Hanneke!" Twee groote, glanzend' oogen keken me diep aan. Dan zee ze heesch: ,,Dr6, z66 geluk- kig, als ik nooit kan denken, dat ik zou kun nen zyn, zonder..." Toen liepen de prachtig' oogen vol, toen snokte de stem: zonder Vader! Maar den Eeker heeft gezegdJ* Toen begost ze te slmmen, tot snikkens-toe. Afrjn, die bui dreef over. En 'n uur van blank geluk, zoo blank als 't witte Dcie- koningenbosch, brochten we deur aan 't wie- geke van den kleinen Victor van Dalen, den kleinzeun van Victor Zonneveld. Als ie dit toch weten kost. Want als ie hoort van deus geboorte...! Niks dat 'm vasthout in Dollarika! Vol. Veul groeten van Trui, Dr6 HI, den Eeker en als altij gin horke minder van cewen t.a.v., DRS. van de vergadering van het Dageiyksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Maandag 13 Januari 1941, in Hotel „Centraal" te Goes. Voorzitter Mr. P. Dieleman. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in be- spreking: Nederlandsche Algemeene Keuringsdienst Het Dag. Bestuur heeft zich vereenigd met de aan de ontwerp-statuten toe te voegen artikclen In verband met de reorganisatie van den N.A.K., welke reorganisatie tevens inhoudt, dat door den N.A.K. de stichtingsvcrm voor de toekomstige organisatie zal worden aanvaard. Emeltenbest rijding. Waar momenteel het gebruik van zemelen voor de bestrijding van emelten verboden is, heeft cen der aangesloten organisaties aan het Landbouw- Comitd verzocht, bij de bevoegde autoriteiten er op aan te dringen, dat aan den Prov. Voedselcommis- saris gelegenheid wordt gegeven, een bepaalde hoeveelheid zemelen voor de emelten-bestriding vrij te geven op advles van den Prov. Productie- commissaris. Het Dagelijksch Bestuur heeft dit verzoek ondersteund. Ook wat de andere bestrijdingsmiddelen betreft, dlcnen de thans beschikbare voorraden zoo billyk mogelyk te worden verdeeld, terwyl hamsteren of prijsopdryvlng dient voorkomen te worden. Alle landbouwers zuilen rekening moeten houden met de geringe voorraden van bepaalde bestrijdings middelen, zooals b.v. van derrispoeder. Voorzich- tigheld met de teelt van zekere producten, o.a. vlas, is naar de meening van het Dagelijksch Be stuur dan ook zeer gewenscht. Kunstmestvoorziening. Het Dag. Bestuur heeft nogmaals de wensefhe- lijkheid betoogd, dat de kunstmesttoewtjzing zal geschleden naar de hehoefte van elk bedrijf afzon- derlijk, aangezien de productie eenige stagnatie heeft ondervenden eh het huidige distributiestelsel van kunstmest in zyn algemeenheld te ruim la en te weinig rekening houdt met de behoeften van elk bedrtJf. Bnuidstoffenvoorzlenlng ten piatteiande. Doordat het platteland verstoken is van gas en veelal ook van electrlciteit is de brandstoffenvoor- ziening van het platteland met de huidige fcoewy- zing onvoldoende. Alhoewel er in sommige streken eenige aanvulling mogelijk is door het ©token van hout, dient de toewyzing van brandstoffen op het platteland hooger te zyn dan in de stad. Ook dient de toewyzing speciaal voor de menschen met min der dan 4 kamers te veranderen in dien zin, dat juist in de koudste maenden een grooter aantal bonnen geldig dient - te zyn. Aanvulling steunmaatregelen kleine boeren, De Geld. Over. My van Landbouw wenscht de steunmaaregelen voor de kleine boeren aangevuld te zien met de verplichting, tot op zekeren leeft^jd een landbouwwintercursus te volgen en deze ver plichting tevens te doen gelden voor alle zoons van kleine boeren, die werkzaam zijn in het landbouw- bedryf. Het Dag. Bestuur achtte de idee als zoodanig goed, doch de uitvoering kan op verschillcnde plaat- sen moeilrjkheden opleveren door gebrek aan vol- doende landbouwonderwijzers. Richtpryzen landbouwproduoten. By herhaling is reeds aangedrongen op een spoe- dige bekendmaking van de pryzen der landbouw- producten. Vooral In verband met den tjjdlgen aan- koop van het zaaizaad en het pootgoed en de te verwachten styging der productiekosten, in verband met de mogelijkheid van een geringe optrengst, dient men te weten, waar men aan toe is. Wan neer de toekomstige pryzen van dien aard zijn, dat zy een stimulans inhcuden voor den verbouw van het maasa-product, dan dient dit naar de meening van het Dagelyksch Bestuur thans door de over- heid bekend te worden gemaakt. Wlnterhulp. De Stichting Wlnterhulp Nederiand verzocht een bydrage beschikbaar te stellen voor de behoeftige landgenooten. Het Dag. Bestuur besloot een bedrag van f 50 ter beschikking te stellen. tiewaarloon olen. Enkele weken geleden is voor de ulen een maxi- mumprys van 4 per 100 kg vastgesteld. Daar de kosten van bewaring van ulen zeer aanzieniyk zyn. heeft het Dag. Bestuur te bevoegder plaatse aan gedrongen op toekenning van een bewaarloon voor de teiers van de partljen, welke vanaf 1 Januari 1941 zijn af geleverd. Verplichte levering van rundvee. In verband met de verplichte levering van rund vee is een aanvulling van den veestapel ten zeerste gewenscht. Deze aanvulling dient te geschleden door invoer van gebruiksvae voor fokkerjj en mes- tery in Zeeland eenerzijds en door het docrhouden van stierkalveren anderzijds. Te bevoegder plaatse is hierop de aandacht ge- vestigd. Krooiercste sei of koppelbaaensysteem. Door den wnd. Secretaris-Generaal van het De partement van Sociale Zaken is medegedoeld, dat het voomemen bestaat, om geen nieuwe vergunnin- gen tot het uitoefenen van arbeidsbemiddeling aan koppelbazen te verleenen. In hoeverre reeds loo- pende vergur.ciingen kunnen worden ingetrokken, zal worden nagegaan. Het Dag. Bestuur besloot nogmaals te wijzen op het groote belang voor Zeeland van het koppel- bazen-stelsel, terwijl minder gewenschte toestan- den, als gevolg van dat systeem, in Zeeland niet vocckomen. Ook voor den tuinbouw is dit stelsel van galoot belang. Saiuenwerklng met „Agrarisch Front". Dr. Posthuma verzocht te willen ovei-wegen, in hoeverre en op welke wijze de Z.L.M. kan samen- werken met het Agrarisch Front van den N.S.B. Het Dag. Bestuur besloot overleg te plegen met het Landbouw-Comitd en te handelen naar de te dezen zake in genoemd ComitS te nemen be- sluiten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6