Buitenland 5 m i t i! c V s J It if c n n 8 a c tl n A 6 v v r t» tt d- d d zi P1 m st di g< g< h< (II). Hetzelfde geldt ter zake van het recht van abolitie. Artikel 2. Voor het overige draag ik de uitoefentng van het recht van abolitie en van gratie' by strafzaken, waarvan de Nederlandsche rech- ter kennis neemt, over op den secretaris- generaal van het departement van justitie. voor 2>oover ik my niet in bepaalde gevallen de toeslissing voorbehoud. Ter toelichting op de verordening van den rijkscommissaris betreffende de ultoefening van het recht van abolitie en van gratie wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat het Nederlandsche strafrecht het begrip abolitie, zooals dat in Duitschland wordt toe- gepast, niet kent. In tegenstelling tot het Nederlandsche strafrecht kent het Duitsche strafrecht de vervolgingsdwang. In Neder- land bestaat het oppurtuniteitsbeginsel. De bevoegdheid tot het uitoefenen van het recht van gratie. welke in Nederland vroeger al- leen door de Koningin werd uittgeoefend, is thans op den rijkscommissaris overgedragen. De Filhrer heeft zich echter voorbehouden om in byzondere gevallen zelf dit recht uit te oefenen. Onaangetast blijft ook de toepas- sing van het gratierecht met betrekking tot de vonnissen van Duitsche krjjgsraden en van SB. en politierechtspleging. Hiervoor be staat een aparte regeling. Het abolitie- en gratierecht zal in den ver- volge worden uitgeoefend door den rjjkscom- missaris, die het echter niet alleen zelf wil uitoefenen. In verband hiermede heeft hij bepaald. dat in alle zaken, waarin een Neder landsche rechter een hechtenis tot drie maan- den dan wel een geldboete tot 1000 heeft opgelegd, het recht van abolitie en van gratie wordt uitgeoefend door den secretaris-gene- raal van het departement van Justitie, voor- zoover de rijkscommissaris niet in bepaalde gevallen de beslissing zich voorbehoudt. De uitoefening van het recht van abolitie en van gratie in alle andere zaken geschiedt door den rjjkscommissaris zelf. Tenslotte werd er nog op gewezen, dat dit besluit niet beteekent een wantrouwen tegen de Nederlandsche rechters, maar dat het de bedoeling heeft een zekere uniformiteit te brengen in een toepassing van het recht van abolitie en van gratie. MOLESTVERZEKERING. Aanmeldingsplioht van orgunisaties. Van bevoegde zijde wordt belanghebben- ri/'n herinnerd aan het op 1 November 1940 in werking getreden besluit betreffende on- derlinge molestverzekeringsmaatschappijen. Artikel 2 schrijft voor, dat bestaande, op onderlingen grondslag rwerkzame, molestver- zekeringsorganisaties zich binnen twee weken na de inwerkingtreding van het be3luit bij aangeteekend schrijven moeten aanmelden by het departement van financien, onder in- zendlng van statuten en reglementen. Op nalatigheid in dezen is straf gesteld. In verband hiermede wordt hun, die tot dus- ver met het doen van opgave in gebreke zyn gebleven, aangeraden dit verzuim thans on- verwjjld te herstellen. badioverbinding met INDIA Het AJN.P. meldt Om de Nederlanders in Indie op de hoogte te booden van de gebeurtenissen en opvattm- gen in ons land worden regelmatig radio- uitnendingen gegeven met berlchten en korte beschonwingen. Daar er ongetwjjfeld ook groote belangstelling voor bestaat in ons ergen land en niet iedereen in staat is de radiozending op te vangen, geven we af en toe zoo hi Indisch praatje in druk. Hier volgt er een. ..Ofschoon het volgende niet behoort tot de gewone berichten, welke wy naar Indie geven, meenen wij dat het voorval dat hierbij geschilderd wordt, van voldoende belang voor onze luisteraars is, om het te beschrijven. Het teekent bovendien de stemming in Nederland, waarover men in Indie zoo graag het een en ander vemeemt. Een dame kwam ons gisteren in ons redac- tiebureau opzoek-en. Een vrouw van in de v'ijftlg, een vrouw van opvoeding en bescha- ving. Zij vrceg ons hoe het nu stond met de gesprdkken, die men tusschen Nederland en Indie kon voeren met familieleden. Of daar nu niet de minste kans op was. Zij had reeds zoo lang gewacht op eenig nader bericht. Wy moesten haar helaas teleurstellen. Geen woord was uit Indie vemomen, zoo vertelden wij haar. De overheid in Indie wenschte blykbaar niet in te gaan op het verzoek, haar •gedaan namens duizenden en duizenden in Nederland. Aanvankelijk zei ze niet veel hierop. Zij zuchtte. „Of er dan geen Nederlanders meer in Indie waren", zoo llet ze zioh smartelijk uit. Of dan met alle geweld famllie- en vriend- schapsbanden moesten worden verscheurd en verbroken. Of men dan in Indie niet voelde, dat zoovelen in het moederland verlangden naar een enkel woord van bekenden klank, waardoor men de zekerheid kon verkrygen: goddank het gaat ze daar ginds nog naar wensch". Toen begon zij te vertellen. Zij was de weduwe van een In'disch bestuursambtenaar Haar zoon, theeplanter, was nu reeds acht jaren in Indie en zou, als de tyden anders waren geweest, nu juist met verlof komen. Jaren had zij hier op gewacht. Zy zou haar jongen dan weer bij zich hebben en ze zou zich fcunnen verheugen in de idealen, die hij zich daar, tusschen de blauwe bergen van IndlB had geschapen. Hij was haar eenige zoon en in hem zag zy haar overleden man, zyn vader, terug. Met zyn optimisme, zyn Hefde voor dat schoone land aan den evenaar, met al zyn mogelykheden, (en nu helaas met zijn amnogelijkheden, zoo dachten wy). Nooit had ik gedacht, zoo ging zy voort, dat men in Indie zoover zou kunnen gaan, dat men zelfs een slagboom tusschen moeder en zoon zou opwerpen en dat om niets.om een idee-fixe, om een voorbij gaande dwaasheid. Wiat zou er dan voor sleohts gezegd kun nen worden in een gesprek tusschen moeder en zoon, zoo ging haar verzuchting verder. Elk jaar mochten wy tooh niets anders zeg- gen, dan alleen wooiden van liefde, van troost, van optoeuring, van biydschap. Woor- den die bonden, die zlelen byeen brachten en niets anders. Wordt dan in alles haat ge- zien? Meent men dan dat een moeder haar zoon, of een zoon zijn moeder zal verraden? Of wat denkt men dan in Indie wel? Wy moesten het antwoord schuldig blyven. Wly wisten het ook niet. De moeder stond op. Zy was diep teleurgesteld en ten zeerste ge- troffen. En toen zedde zy lets, dat wy niet licht zuilen vergeten. omdat het tot Indie ge- richt was. „Is Indie dan nu zoo kwetsbaar, dat men al bang is voor woorden, die tusschen moeder en zoon worden gewisseld. Dan moet het daar toch al heel erg gesteld zyn." PUBUEK- EN PRTVAATREOHTELJJKE BELEMMERINGEN. In het Verordeningsblad is opgenomen een besiuft van de secretarissen-generaal van waterstaat, biimenlandsche zaken en van justitie, betreffende opheffing van publiek- rechtelyke en privaatrechteiyke belemme- ringen. In dit besluit wordt bepaald, dat in de gevallen, dat naar het oordeel van den secretaris-generaal van waterstaat met de uitvoering van een werk of een handeling, als in de artikelen 1 en 5 van de Belemmerin- genwet Verordeningen bedoeld, niet kan wor den gewacht, bij beschlkking van dien secre taris-generaal kan worden bepaald, dat het werk onmiddellijk kan worden ten uitvoer gelegd of die handeling kan worden verrlcht, voordat de in die wet bedoelde vergunning of ontheffing Is verleend. In de betreffende beschikklng kunnen voor- waarden worden opgenomen, van welke de onmiddellyke tenuitvoerlegging afhankelyk wordt gesteld. De bepalingen van de Belemmeringswet Verordeningen voor het verkrijgen van de vereischte vergunning of ontheffing blijven onverminderd van kracht. Wordt de vergunning of ontheffing niet verleend, of worden aan de vergunning of ontheffing voorwaarden verbonden, dan wordt door en voor rekening van dengene, die het werk heeft doen uitvoeren of de handeling heeft doen verrichten, hetzij alles zooveel mogelyk in den vorigen staat terug- gebracht, hetzy het verrlchte alsnog in over- eenstemming met de voorwaarden gebracht. By het verleenen of weigeren van de vergunning of ontheffing kan aan dengene, die het werk heeft doen uitvoeren of de handeling heeft doen verrichten, voordat de vereischte vergunning of ontheffing was ver leend, het vergoeden van daardoor geleden schade worden opgelegd. Voorts wordt bepaald, dat In de gevallen, dat naar het oordeel van den secretaris- generaal van waterstaat met de uitvoering van een werk, als bedoeld in de artikelen 1 en 3 van de Belemmeringenwet Privaatrecht niet kan worden gewacht, hij beschikking van dien secretaris-generaal kan worden bepaald dat het werk terstond kan worden ten uitvoer gelegd en dat de rechthebbende ten aanzien van eenig onroerend goed, behoudens recht op schade vergoeding, verplicht is deze tenuit voerlegging te gedcogen. In de desbetreffende beschikklng kunnen voorwaarden worden opgenomen, van welke de onmiddellyke tenuitvoerlegging afhanke lyk wordt gesteld. De bepalingen van de Belemmeringenwet Privaatrecht blyven in deze gevallen onver minderd van toepassing. In de gevallen, -waarin zulk een beschik king gegeven is, zal, in het geval, dat de be slissing, als bedoeld In artikel 2, Ud 5, van de Belemmeringenwet Privaatrecht, de aldaar genoemde verplichting niet oplegt of deze beslissing door het gerechtshof wordt vemie- tigd, voor zooveel van het betrokken onroe rend goed gebruik is gemaakt, alles zooveel mogelyk in den vorigen staat worden terug- gebracht, onverminderd het recht op schade- vergoedtng van de rechthebbenden ten aan zien van dat goed. De artikelen 6, 8. 9 en 13 van de Belemme ringenwet Privaatrecht zyn ten aanzien van bedoelde beschikkingen en de in die besehik- kingen bedoelde werken en werkzaamheden van overeenkomstige toepassing. Ten aan zien van de vordering tot vergoeding van schade is artikel 14 dier wet van overeen komstige toepassing. OR. RINGERS OOK ALGEMEEN GEMAOHTIGDE VOOR DE BOUWNIJVERHEID. Een vBrstrekkend besluit in het Verordeningenblad. Het Verordeningenblad van Dinsdag bevat een besluit betreffende de bouwnyverheid, waarbij aan Dr. Ringers de algeheele leiding van de geheele bouwnyverheid is opgedragen. Dr. Ringers zal voortaan naast zijn titel algemesn-gemachtlgde voor den wederop- bouw, ook den titel voeren van algemeen- gemachtigde voor de houwnijverheid. Het besluit geeft Dr. Ringers de bevoegd heid om In overleg met de daarvoor in aan- merking komende organen van de bouw nyverheid, zoodanige maatregelcn te treffen, als hy voor de regeling van de geheele bouw nyverheid noodig acht. Deze maatregelen kunnen ook op de vervaardiglng en verwer- king van en den handel in bouwmaterialen betrekking hebben. Voorts is bepaald, dat de algemeen-gemachtigde aan alle natuuriyke en rechtspersonen aanwyzingen kan geven, in hoeverre wee-ken op het gebled van wederop- bouw, waterbouw, burgerlijken bouw en utl- liteitsbouw moeten worden ultgevoerd. Hy kan deze maatregelen ook treffen ten aanzien van alle Nederlandsche overheidsorganen en aan deze zyn aanwijzingen gevan. De alge meen-gemachtigde zal deze maatregelen tcef- fen en zyn aanwyzingen geven in overeen- stemming met de secretarissen-generaal van financien en van handel, nyverheid en scheep- vaart, alsmede in ovsreenstemming met de secretarissen-generaal van de overige depar- tementen, voor zoover deze hlerby betrokken zyn. Ook alle opdrachten tot het uitvoeren van bouwwerken in het algemeen gezegd: alle gunningen van bouwwerken behoeven de goedkeuring van den algemeen gemaehtigde. Het besluit betreffende de bouwnyverheid is, aldus het A.N.P., van byzondere en vBr- strekkende beteekenis. Dr. Ir. J. A. Ringers, die op 18 Mei 1940 bij besluit van den Nederlandscben opperbe- velhebber van land- en zeemacht werd be- noemd tot regeerlngscommissaris voor den wede ropbouw (besluit wederopbouw), zag zich toen als taak toegewezen, het herstel van het verkeerswezen, de drooglegging van ender-water-zetttngen, den wederopbouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daarmede samenhangt. Op 12 October 1940 werd het onteigenings- besluit vaatgesteld, waarby tevens de titel van regeeringscommlssaris voor den weder opbouw gewyzigd weid in algemeen gemaeh tigde voor den wederopbouw. Het thans ver- schenen besluit betreffende de bouwnijver- heid geeft dr. Ringers wederom nieuwe be- voegdheden en nieuwe rechten en ook een nieuwen titel. 'In dit besluit is n.1. bepaald. dat de alge meen gemaehtigde voor den wederopbouw voortaan ook den titel van algemeen gemaeh tigde voor de bouwnyverheid draagt. Onaf- hankeiyk van zyn bevoegdheden voor den wederopbouw wordt de algemeen gemaehtig de thans belast met de algeheele leiding van de geheele bouwnijverheid. Tot nu toe waren de bevoegdheden van den algemeen gemaehtigde op het gebied van de bouwnijverheid buiten het terrein van den eigeniyiken wederopbouw vrywel uitslui- tend van negatieven aard. "Hij had een veto- recht, waardoor hy de uitvoering van bepaal de werken kon verbieden om daardoor de In •ons land aanwezige materialen zoo efficient en economisch mogelyk te doen gebruiken en het wederopbouwwerk den voorrang te geven. Zoo heeft dr. Ringers de uitvoering van ver- schlllende maberiaalintensleve bouwwerken, waaraan geen onmiddellyke behoefte bestond, geiemd, om op deze wyze de materialen zoo veel mogelyk vry te krygen voor het weder- opbouwwerk, voor woningbouw en andere werken, waarvan de uitvoering als Sringend beschouwd moest worden. •Ook kon de algemeen gemaehtigde bepaal de constructie-veranderingen voorschryven in verband met een meer economisch materlaal- verbruik. De wederopbouw is een onderdeel van de bouwnyverheid en naarmate de organisatie van den wederopbouw vorderde, zag men, hoe allerlei regelingen noodzakelijk waren, welke van ingrijpend belang waren voor de geheele bouwnijverheid. Men kan nu eenmaal geen onderdeel regelen van een groot terrein, waarover men verder geen macht heeft. En zoo leidde de organisatie van den wederop bouw in haar natuurlyken en logischen ont- wikkelingsgang tot een steeds nauwer con tact, tot een verdere reguleering en tot ver- dere bemoeiingen van den algemeen gemaeh tigde met de geheele bouwnyverheid. Naast het complex van negatieve bevoegd heden moet de algemeen gemaehtigde posl- tieve bevoegdheden hebben op het gebied der bouwnyverheid en deze vindt men in het hier- boven genoemde besluit bouwnyverheid. Deze nieuwe verordening geeft den alge meen gemaehtigde de bevoegdheid om in overleg met de daarvoor in aanmerking ko mende organen van de bouwnyverheid, zoo danige maatregelen te treffen, als hij voor de regeling van de geheele bouwnijverheid noo dig acht. Deze maatregelen, aldus gaat arti kel 2 voort, kunnen ook op de vervaardiglng en verwerklng van en den handel in bouw materialen betrekking hebben. Voorts is be paald, dat de algemeen-gemachtigde aan alle natuuriyke en rechtspersonen aanwijzingen kan geven, In hoeverre werken op het gebied van wederopbouw, waterbouw, burgerlijken bouw en utiliteitsbouw moeten worden uitge- voerd. Hij kan deze maatregelen ook treffen ten aanzien van alle Nederlandsche over heidsorganen en aan deze zijn aanwijzingen geven. De algemeen-gemachtigde zal deze maatregelen treffen en zyn aanwijzingen ge ven in overeenstemming met de secretaris sen-generaal van financien en van handel, nijverheid en scheepvaart, alsmede in over eenstemming met de secretarissen-generaal van de overige departementeci, voor zoover deze hierby betrokken zijn. Ook alle opdrachten tot het uitvoeren van bouwwerken in het algemeen gezegd: alle gunningen van bouwwerken behoeven de goedkeuring van den algemeen gemaehtigde. Indian plaatselijke verordeningen aan de aanwyzingen van den algemeen-gemachtigde in den weg zouden staan, is de secretaris- generaal van het departement van biimen landsche zaken bevoegd, op voorstel van en in overleg met den algemeen gemaehtigde, deze verordeningen te wijzigen. Artikel 6 bepaalt, dat indien te verwachten is, dat een aanwyzing tot het uitvoeren van een bouwwerk nadeel zal opleveren, de alge meen gemaehtigde, in overeenstemming met den secretaris-generaal van het departement van financien, bepaalt, of en in hoeverre en door wien het financieel nadeel wordt ver- goed. In de verdere artikelen worden de straffen opgesomd, welke gesteld zijn op het in stryd handelen met maatregelen of aanwyzingen van den algemeen gemaehtigde. Tot nu toe had de algemeen-gemachtigde wel de be voegdheid om de uitvoering van niet-nood- zakelijke werken te verbieden en om bepaal de constructie-veranderingen voor te schry- ven, doch hy beschikte niet over maehtsmid- delen om belanghefobenden te dwingen zijn maatregelen en voorschriften na te leven. Hierin is voorzien door een serle strafbepa- lingen pp te nemen in het besluit bouwnijver heid. ring daarvan. Voorts zal hy de fabricage van de bouwmatetrialen kumen regelen. De ver vaardiglng van baksteen, kalkzandsteen, dak- pannen, schelpkalk enz. zal zich moeten aan- passen aan het gedachte bouwtempo en de exportmogelykheden. Het spreekt van zelf, dat de taak van den algemeen gemaehtigde voor de bouwnijver heid in de eerste plaats van coordineerenden aard zal zijn. Het is niet de bedoeling het werk van de thans bij de uitvoering van bouwwerken betrokken organen als de ver- schillende rijksbureaux, de ryks- en provin ciate waterstaat, spoorwegen, gemeentelijke technische diensten, particuliere opdracht- gevers en bouwondememers, ook maar in £6n enkel opzicht over te nemen. De bedoeling is slechts de mogelykheid te scheppen om deze organen op een zoodanige wijze te influen- ceeren, dat daaruit een harmonische samen- werking ontstaat en een doelmatige wijze van werken, waarbij een stabiele bedryvigheid in de bouwvakken zooveel mogelijk verzekerd wordt. Dit zal slechts succes kunnen hebben, indien deze aangelegenheid geregeld wordt door 66n centraal orgaan, dat het geheele veld der bouwnyverheid overziet en contro- leert. De bouwnyverheid is een der sleutels van het economische leven en alle schommelin- gen der conjunctuur komen in haar tot uiting. Hoeveel pogingen zyn er in de achter ons liggende jaren niet in het werk gesteld om deze conjunctuurschommellngen op te vangen. Indien de stabilisatie in de bouwnyverheid tot op een zekere hoogte zal mogen gelukken, als een gevolg van den wederopbouw, dan zou dit in economisch als in sociaal opzicht een groote winst beteekenen. Regeling der bouwbedrljvigheidL Het vraagstuk van de regeling der bouw- bedryvigheid wil men ook nog in breeder ver band bezien. Indien het peil der Nederland sche bouwactiviteit in de jaren 1937, 1938 en 1939 op gemiddeld 100 wordt gesteld, dan biykt, dat op dit oogenblik, tengevolge van den oorlog en de daaruit voortvloeiende toe- standen, deze activiteit tot circa 69 h 70 is ingezonken. •Dit is erg, doch nog erger wordt het, in dien men in aanmerking neemt, dat er in de 3 achter ons liggende jaren reeds een aan- zienlyk percentage werklooze bouwvakarbei- ders was. Het moet dus het streven zyn om de bouw nyverheid niet slechts op te voeren tot het pell van de 3 genoemde jaren, doch daar ver boven uit, om op die wijze de in ons land be staande werkloosheid in de bouwvakken, welke chronisch dreigde te worden, op te hef- fen en de arbelds kracht van lederen validen arbeider voor onze nationale gemeenschap te behouden. Temeer is dit van belang, omdat de bouw nyverheid, conjunctureel gezlen, in een sleu- telpositie is. Een opleving in de bouwnyver heid plant zich voort over een groot terrein van onze volkshuishouding, terwijl een be- perking in de bouwbedryvigheid onmiddellyk tot uiting komt in een sterke styging van de werkloosheid onder de arbelders in de meest verschillende takken van Industrie. De bouw- bedrijvigheid is dan ook steeds als een der barometers van het economisch leven be schouwd. Nu mag worden verwacht, dat "zoodra de moeilykheden in verband met den aanvoer van enkele essentieele bouwmaterialen over- wonnen zyn, de bedryvigheid in de bouw nyverheid zeer belangryk zal stygen. Het wederop'oouwwerk zal echter uit den aard der zaak een afloopende bedryvigheid te zien geven en met zekerheid kan worden vastge- steld, dat op de opleving in verband met den wederopbouw een Lnzinking zal volgen, indien niet zorg gedragen wordt, dat a) gedurende de opleving zelve de ont- wikkeling van ongewenschte toestanden wordt onderdrukt en een abnormale styging van prijzen en winstmarges wordt voorkomen; b) tegen het gereedkomen van het directe wederopbouwwerk zooveel nieuwe plannen ler uitvoering gereed liggen, dat daarin de uit het afloopende wederopbouwwerk vry- komende arbeidskrachten onmiddellyk kun nen worden opgenomen. Terwyi de bedryvigheid van den weder opbouw zal afnemen, zal de normale bouw activiteit moeten toenemen, wil men in de toekomst een gezonden toestand verkrygen. Wanneer men in dit verband eens denkt aan den toestand na den wereldoorlog 19141918, zal onmiddellijk duidelijk worden, wat hier be doeld wordt. Toen zag men ook een opleving in de bouwvakken, welke echter viij spoedig gevolgd werd door e?n groote en aanhouden- de lnzinking. De stelling: regeeren is vcoruitzien, is nog steeds van kracht en daarom moet men de groote en byzondere bevoegdheden, welke de algemeen gemaehtigde voor de bouwnijver heid krachtens deze verordening krijgt, zien tegen een achtergrond van de toekomstl-ge bouwnijverheid. Zijn bevoegdheden betreffen de bevordermg van een dceltreffende organi satie, het doen ontwerpen van bouwplannen en de reguleering van hot tempo vaa uitvoe- ENGEL.SCHE KOOPVAARDER TOT ZINKEN GEBRACHT. Woensdagochtend heeft een Duitsch ge- vechtsvliegtuig, naar het D.N.B. verneemt, 400 K.M. ten Westen van Ierland, een vol- geladen schip van 8000 br. r.t., dat op weg was naar Engeland, in scheervlucht aange- vallen. Er werden drie voltreffers op het schip geplaatst, waardoor het volkomen ver- nield werd en terstond zonk. HET ENGELSCHE ANTWOORD OP HET ZWITSERSCHE PROTEST. Het D.N.B. meldt uit Bern: Van het Britsche antwoord op het Zwit- sersche protest wegens de bombardementen op Bazel en Ziirich, dat hier in den vorm van een bericht van de Times bekend geworden is, schryft de Neue Ziiricher Zeitung o.a.: Volgens onze inlichtingen is de door de Times gegeven voorstelling, volgens welke het Zwitsersche protest te Londen vergezeld zou zijn geweest van bewijsmiddelen, die als on- toereikend zyn bevonden, niet juist. Er kan geen twijfel over bestaan, dat het Zwitser sche protest bij de Britsche regeering uitslui- tend op grond van onbetwistbare constatee- ringen inzake de aansprakelykheid voor de bombardementen is ingediend. HET GEULIJ) VAN FRAN SCH-INDO- OHINA I ITGEPLT. Volgens een bericht uit Hanoi heeft Decoux, de gouvemeur-generaal, verklaard, dat Fransch-Indo-China, thans tegenover de uit- tarting van Thailand naar de wapenen zal grypen. Desondanks is Frankrijk ook thans nog tot een vreedzame oplossing bereid. Uit Bangkok wordt gemeld, dat de regee ring van Thailand in het grensgebied den oorlogstoestand afgekondigd heeft. Volgens berichten uit Hanoi heeft het Thailandsche luchtwapen met elf viiegtuigen aanvallen op Bassar, Pak So en Stoengtreng aan de Mekong ondernomen. Voorts zouden Thailandsche troepen een aanval op da grens ten Noorden van Bassar hebben gedaan. Uit Bangkok wordt gemeld, dat de Fran- sche staatsburgers in Thailand alleen nog voor Bangkok en Kanboari verblijfsvergun- ningen krijgen, waar zij onder politietoezicht staan en zich telkens moeten melden. VERWACHTINGEN OMTRENT REORGANISATIE VAN HET BRITSCHE KABINET. De correspondent van de Frankfurter Zei- tung te Bern wydt d.d. 7 Januari een be- schouwing aan de aangekondigde reorganisa- tie van het Britsche kabinet. Hoewel nog niets vaststaands bekend is geworden, is een vemieuwing tooh binnenkort te verwachten. De Londensche pers houdt zich wydloopig met het verwachte besluit bezig, waarvan zy de vitale beteekenis vooral ziet in het byeenvoegen van de verschillende minlsteries voor de oorlogsproductie. De naam van „Hersentrust van de groote vier" is niet het minst gekozen om het effect by bet Amerikaansche publiek. Deze vier mannen zullen zyn Lord Beaverbrook, minis ter van vliegtuigproductie, Bevin, minister van arbeid, Sir Albert Alexander, de eerste lord van de Britsche admiraliteit en Sir An drew Duncan, minister van bevoorrading. Binnen dit „opper-ministerie" zou Beaver brook de leiding hebben op het gebied van het luchtwapen, Alexander op het stuk van de vloot, en Duncan wat het leger aangaat. Bevin zou voor alle drie de gebieden de ge- compliceerde problemen van den arbeid te behandelen hebben. In tegenspraak met de eerste bericbten, zou niet Beaverbrook de leider van dele „brain-trust" zijn, doch Bevin, de vertegen- woordiger van de Arbeidersparty. Het is vermeldenswaard, dat Bevin meer en meer als de eventueele opvolger van Churchill ge- noemd wordt, voor het geval deze om een of andere reden mocht wensohen af te treden. DE CULTUREELE STRIJD IN VLAANDEREN. De Vlaamsche intellectueelen, die zich be- wiust zyn, Vlaming te zyn, voeren. meldt het A.N.P. uit Brussel een fellen strijd tegen de lnvloeden uit het Pransche Zuiden. In ver band met dezen stryd heeft een vertegen- woordiger van het A.N.P. zich gewend tot den heer Adolf Clauwaert te Brussel, leider van het Muziekfonds. Deze decide mede, dat de leuze van de volkshewuste Vlamingen thans is, het voik opnieuw op te voeden en het zyn ras- en stambewustzi(n wederom bij te brengen. Deze taak is zeer zwaar. De meeste Vlamingen kennen de cultureele schat- ten van eigen voik, zoowel uit het verleden als uit het heden, niet. Voortdurend zijn deze cultureele waarden dcor de Franskiljons systematisch in een hoek gedrongen. Voor- aanstaande leiders van het Vlaamsche kunst- leven stellen thans alles in het werk om het Vlaamsche voik op de hoogte te brengen met hetgeen de Vlaamsche kunstenaars in den loop der tijden hebben voortgebracht. De politieke strydleuzen zyn op den achtergrond gedrongen en een felle strijd wordt gestreden om de ziel van het Vlaamsche voik tot nisuw leven te wekken. Vooral in de hoofdstad is deze stryd moeiiyk, aangezien hier de to- vloed van de Franskiljons zeer sterk i3 ge weest, doch dlkwijls biykt, dat ook in het verfranschte Brussel het Vlaamsche hart nog klopt. Het muziekfonds heeft in Brussel een reeks vocale en symfonische concerten georgani- seerd in de groote concertzaal van het Paleis voor Schoone Kunsten. Op het eerste concert werd de Rubenscantate van Peter Benoit ultgevoerd, later speelde het groot omroep orkest van de Vlaamsche radio en op een Lieven Duvosel-concert zong een groot kinderkoor. Ook is een bewerking van het bekende werk van Hendrik Conscience „De leeuw van Vlaanderen" te Brussel ten too- neele gevoerd. Deze opvoering werd door meer dan 3000 enthousiaste Brusselaars by- gewoond. De Vlaamsche Leeuw, „Le Caniche Noir" (De zwarte poedel) zooals de Frans- kiljonsche bladen hem noemden, heeft Brus sel heroverd. Bovendien zal in Maart van dit jaar een groot volksch zangfeest georgani- seerd worden onder leiding van zes jonge Vlaamsche toondichters. Natuurlyk pogen de Franskiljons te dwars- boomen. Zij zagen byvoorbeeld in de opvoe ring van den „Leeuw van Vlaanderen" een aanval op de Fransche beschaving. Het muziekfonds organiseert ook volksche liederavonden, met het doal, het Vlaamsche volkslied te doen herleven. De waarde van het volksche lied is onder alle omstandig- heden zeer belangryk. Het lied en de muziek in het algemeen zijn in het leven van lederen mensch steun en troost, in het leven van een voik is het lied een prikkel tot energie, levensoptimisme en strydvaardigheid. Daar om moeten de Brusselaars weer leeren, het echte Vlaamsche lied te zingen. De lieder avonden worden druk bezocht en reeds zyn verscheidene successen geboekt. Vervolgens ontwikkelt het Vlaamsch na- tionaal zangverbond een groote activiteit. Concerten en zangconcoursen volgen elkaar op en ook het Vlaamsche instituut voor volksdans en volksmuziek laat zich gelden. Beide vereenigingen zullen binnenkort te Brussel cursussen voor zangleiders organi- seeren. De onderwerpen, welke behandeld zullen worden zy-n: ademhalings- en zang- techniek, zangleiding en koorzang, uitspraak- leer, muziek- en harmonieleer, meerstemmig- heid en begeleiding, terwijl ook zal worden gesproken over de historische ontwikkeling van het volkslied, het oud-Nederlandsche lied e.d. Ook de Vlaamsche cabaret-gezeHchappen doen veel goed werk. Zy brengen weer de oude Vlaamsche volksliedjes, welke doer het puibliek met graagte worden gehoord en ook worden overgenomen. De voorvechters in dezen cultureelen stryd weten zeer goed, dat dit alles nog slechts een begin is, zij laten zich evemwel niet afschrlk- ken door de moeilykheden. Zy. zyn overtulgd, dat de eerste steen voor den cultureelen her- bouw van Vlaanderen is gelegd en zy zullen niet versagen. WATERVLIEGTUIGEN VOOR DH OOSTENDSCHE VISSCHERIJ? In het kader van het plan voor den weder opbouw van de zwaar beproefde stad Oosten- de is, door het College van B. en W. aldaar, een algemeen ontwerp gereed gemaakt waar by de totstandkomtng van een groote com- mercieele luchthaven wordt voorzien, zoo meldt de Bruss. correspondent van het Vad. Deze luchthaven zou aangelegd worden in de onmiddellyke nabyheid van de huidige zee- haven en het Centraal spoorwegstatior/! Watervliegtuigen zouden zich geregeld naa" de plaatsen in de Noordzee begeven, waar di Oostendscbe treilers werkzaam zijn en ald'.W in een zeer snel tempo betrekkeiyk grooU hoeveelheden versche visch naar Oostende in het binnenland kunnen aanvoeren. Voor dv nieuwe luchthaven voorziet men een opper- vlakte van ongeveer 100 hectaren, het bassin, voor de watervliegtuigen bestemd, niet in- begrepen. De kosten van aanleg en onder- houd zouden daar het hier een bedrijf geldt dat de algemeene economie ten goede moet komen slechts voor een klein deel door de stad kunnen worden gedragen. Ze zouden dan ook bijna geheel ten laste dienen te zijn van het ryk. RUIM VUF MILLJOEN WERKLOOZEN IN DE VEREENIGDE STATEN. SJP.T. meldt uit Washington: Officieele instanties schatten op grond van de tellingen van het jaar 1940 het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten op 5.1 millioen. De wapenindustrieen hebben de laat- ste maanden eenige hcciderdduizenden arbei- ders opgenomen. DE MOEHAJKHEDEN VAN HET BRITSCHE ECONOMISCHE, LEVEN. Het D.N.B. meldt uit Tokio: In een speciaal bericht uit Londen houdt ■de Japansche vertegenwoordiger van de Nitsji-Nitsji zich bezig met de gevolgen van de Duitsche bomaanvallen op hoc Britsche be- dryfsleven. Deze aanvallen zyn, aldus zegt hy, een probleem, dat met den dag moeilyker wordt, vooral voor de zware Industrie. By een bezoek aan de Londensche City kan men zien, hoe geweldig de uitwerking der bom aanvallen is, in het byzonder in de economi sche centra, die de laatste weken stelsehna- tig bestookt zyn. De Britsche autoriteiten trachten de ge volgen van de aianvalkn angstvallig gehelm te houden. De aanval op de City, waar zich de groote opslagplaatsen bevonden van de firma's, die zich met den wereldhandel bezig houden, heeft niet alleen cnoverzienbare ge volgen voor de ravitailleering der bevolking, maar ook voor den uitvoer. Hier is het, hart en de centrale plaats van den Britschen we reldhandel getrotffern Het vraagstuk der weTkloosheid wordt dagelijks moeilyker, doordat steeds meer werkplaatsen verloren gaan. RURGEMEESTERS-HAMERLEDEN UIT HUN AMBT ONTZET. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Totdusver zijn elf burgemeesters, die tevens lid waren van de Kamer of den Se- naat wegens hun houding, einde Mei en be gin Juni te Limoges en Vichy aangenomen of ook nog omdat zy binnen den termyn voorzien by het besluit van 13 November j.l. in Belgie niet waren teruggekeerd, uit hun burgemeesterlyk amht ontzet. Daaronder be- vinden zich oud-minister dr. C. Huysmans, Antwerpen: oud-minister mr. Soudan, Ronse, kamerlid Louts Pi6rard, Bougnles en oud- minister Delattre, Paturages, allenr sociaal- democraten. Voorts werd de libera1 e burge- meester van de Brusselsche voorstad Elsene totontslagneming gedwongen en hebben nog achttien andere burgemeesters-parlemcnts- leden o.w. senator Van der Stegen Gent; Kamerlid Tirou, Charleroi; Kamerlid Nichels, Aalst; oud-mini3ter H. Heyman, St.-Niklaas- Waas en senator baron de Dorlodot, Aaoz. aan een van hoogerhand gekomen wenk ge- koor gegeven en vfijwlllig ontslag ingediend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 6