ALEFMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLADVOOR ZEEUWSCH;VLAANDEREN No. 10.163 VRIJDAG 10 JANUARI 1941 81eJaargang Binnenland EERSTE BLAD De Burgemeester der Gemeente ZAAMSLAG maakt bekend dat door de plaatselijke distributiedienst nieuwe BROOD-, BLOEM- en VLEESCHKAARTEN enz. zullen worden uitgereikt. De uitreiking geschiedt uitsluitend op vertoon van de distributie-Stamkaarten. Belanghebbenden moeten zich ter ver- krijging van bedoelde bonkaarten enz. ten gemeente huize vervoegen op onderstaande tijden MAANDAG 13 Januari des v.m. van 9.30—12.30 uur Wijk A nrs 1 t/m 150 n.m. van 1.30—4.30 uur nrs 151 333 D1NSDAG 14 Januari des v.m. van 9.30—12.30 uur Wijk B nrs 1 t/m 90 n.m. van 1.304.30 uur nrs 91 169 WOENSDAG 15 Januari des v.m. van 9.30.12.30 uur Wijk C nrs 1 t/m 100 n.m. van 1.304.30 uur nrs 101 197 DONDERDAG 16 Januari des v.m. van 9.30.12.30 uur Wijk D nrs 1 t/m 90 n.m. van 1.30—4.30 uur nrs 91 169 Gelieve aan het bovenstaande stipt de hand te houden. Zaamslag, den 10 Januari 1941. De Burgemeester voornoemd, S. VAN HOEVE Jz. NEUZENSCHE CO U RANT 4HI E»< «pl 8 V SI mm ma> S ,AOA Vnnr plkpn res' ABONNEMENTSPRUSBinnen Temeuxen f 1,35 per 3 maanden Bulten Temeuzen fr per post 1,65 per 3 maanden Bjj vooruitbetaling fr. per post 6,— per Jaar VooV Belgie en Amerika 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bg vooruitbetaling. Ultgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDB GIRO 38150 - TELEFOON No. 2073. ADVEKTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20 kt.f.TNF, ADVERTENTUSNper 5 regels 50 cent bo vooruitbetaling. Grootere letters en click's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bg regelabonnement tegen verminderd tarief hetweik °p verkrtjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag v r DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGA\ OND. ARMENZORG. De efbsdi van den tjjd. Heeft deze tijd ons wat te zeggen ten aan zien van de Armenzorg? Bike tijd heeft daarover wat te melden. Armenzorg is er steeds geweest en zal wel nooit gem ist worden. Immers de armoede is een verschijnsel, dat zich in alle eeuwen heeft voorgedaan, steeds in anderen verschij- nenden vorm, maar steeds terugkeerend. Onder anmoede is niet altijd hetzelfde ver- staan: de positie van iemand, die zich thans genoopt VQelt een beroep op armenzorg te doen, is wel geheel anders, dan die van den behoeftige 100 of 1000 jaren geleden. Maar alien hebben zij dit gemeen, dat hun ontbreekt datgene, wat zij niet slechts in eigen oog, maar ook in het oog van de ge meenschap, waarin zij leven, als minimum behoeven. De eerste levensbehoeften ont- breken him. Of men daaronder nu verstaat een minimum aan brood, aardappelen en vet, dan wel daaronder ook aansluiting op de radiodistributie, sigaretten en een gepast zakgeld voor bioscoophezoek begrijpt, doet aan het principe niets af. Behoel'tig is hrj, wien het ontbreekt aan datgene, waarop een mensch als minimum recht heeft. De armenzorg is belast met de zorg voor deze ongelukkigen. Zoo gesteld is het reeds dadelijk duidelijk, dat in dezen oorlogstijd, nu ons land een ver- arming opdergaat als sinds menschenheuge- nis niet voorkwam, de hehoeften door ieder- een dienen te worden heperkt. De distributie- maatregelen leeren ons, dat als vanzelf, en n iemand kan zich meer in overvloedige mate aanschaffen datgene, waar toevallig zrjn wensch naar uitgaat. Op de bonnenkaart kijikt elke huisvrouw angstvallig na, wat zij nog beschikbaar heeft, en met overleg wordt datgene gekocht, wat nog te krijgen is. Niet, wat men liefst zou hebben. Af stand kunnen en moeten wij alien doen van alles, wat m6er is dan het strikt nood- zakelijke. Iedereen moet zich in toenemende mate ontzeggen het genot van sigaren en sigaretten, van snoep en koekjes, een borrel of opschik. In de eerste plaats geldt dat dengene, die de daarvoor noodzakelgtke inkomsten mist. Maar het is altijd gemakkelijk om te decre- teeren, welke offers anderen moeten bren- gen, al mag men de aanmoediging daartoe niet ongezegd laten. Van meer beteekenis sehrjnt de vraag, hoe wij hen, die beneden dit iage niveau der minimum-levenseischen drei- gen te zinken, moeten helpen. Ook hier stelt de nieuwe tijd problemen. Een dier problemen is, voor welken arfoeid ons volk zal komen te staan. Niemand kan ook maar bij benadering schatten, hoe de economische toestand zich gaat ontwikkelen. Thans worden' met man en macht werkloozen te werk gesteld. Velen gaan naar Duitsch- land, anderen kunnen in het land blijven, maar werken dan veelal aan objecten, die met de oorlogvoering in nauw verband staan. En de oorlog zal toch eens moeten eindigen. Wie moet trouwens die werkverschaffing in het groot op den duur financieren? Wjj waren een rijik volk, de levensstandaard was, ook voor den behoeftigen, hooger dan in oiti- liggende landen. Maar vele, ja de voomaam- ste bronnen van onze welvaart zijn blijvend of tijdelijk opgedroogd en de bodem levert niet genoeg om de eigen bevolking, laat staan een bezetingsleger bovendien t* voe- den en van dekking en woning te voorzien. Daaronder lijden zij het meest, die niet zelf in him gezinsorganisatie eenige reserve had- den. Dat zijn degenen, die van de hand in de tand leefden en dat leven slechts in stand konden houden met hulp van anderen. Deze hulp werd tevoren verleend door de instellingen van armenzorg en particulieren. Daarboven troonde de staat met zijn afdee- lingen (de gemeenten), die hulp boden als laatste toeverlaat. De organisatie van den armenzorg toch was ten onzent deze, dat in de eerste plaats de instellingen hulp verschaften. Die instel lingen waren dan vooral de Kerkelijke instel lingen. Wanneer een behoeftige zich tot den dienst van Maatschappeljjk Hulpbetoon van eenige gemeente wendde, kreeg hij eerst de verwjjzing naar zijn eigen kerkelijke armen zorg. Pas wanneer deze niet hielp, of niet in voldoende mate kon helpen, sprong de ge meente bij. Met alle waardeering voor het vele en moeilijke werk, door de kerkelijke armverzor-, ging verricht, moeten wij toch constateeren, dat die verzorging gewoonlijk niet in staat was de aanspraken, die daaraan gesteld wer- den, te bevredigen. De taak was dan ook, na de crisis, die op den vorigen wereldoorlog volgde, te zwaar. Daardoor werd de staat met zijn organen de armverzorger bg uitstek, en werd met staatsgeld onder dwang van de burgerg ingenomen, een groot deel van de bevolking door het andere deel onderhouden. Het behoeft wel geen betoog, dat dit een ongewenschte toestand Is. Wat moet daaraan dan worden veranderd? In de eerste plaats, van de kant van de Staat gezien, zorg, dat het crisisspook van de werkeloosheid wordt verjaagd. Hier kan de staat, door de erkenning van het recht op en de plicht tot arbeid een groot euvel wegnemen. Terecht schrijft De Neder- landsche Unie dit dan ook als een van de meest dringende eischen in haar programma. Maar daamaast moeten wij Nederlanders met meer bereidwilligheid dan tevoren, ons het lot van onze minder bedeelde landgenoo- ten aantrekken. Het is een bekend verschijn sel, dat in vele kerken het offer voor de armen gering is. Het armbestuur of de diaconie moet maar van zrjn vermogens- inkomsten de noodige hulp zien te geven. Waar echter ook in deze tijden de hulp aan de behoeftigen in eerste instantie aan de kerkelgke instellingen toevertrouwd blijft, zal men dd&r als Nederlander in vollen om- vang de hulp moeten geven. die men krach- tens de leer, der Kerk aan zgn naaste ver schuldigd is. Daamaast staan echter de vele Nederlan ders, die niet tot dezelfde kerkelijke kring behooren. Deze hebben niet minder recht op hulp van alle materieel meer hevoordeelde landgenooten. Derhalve zal elke Nederlan der, die het in dezen tijd van grooten maat schappelijken nood maar eenigszins kan mis- sen, ook voor de gemeenschap van alle Neder landers in den Ibuidel moeten tasten. Ons volk leeft onder zwaren druk der tij den. Die druk kan alleen weerstaan worden, wanneer alien zich daartegen te weer stellen, met al de hun ter beschikking staande mid- delen. Laat geen Nederlander vergeten, daf het leven van elken landgenoot verre in waarde te boven gaat elk materieel bezit, en dat voor een volk als gemeenschap het eenige waardevolle bezit is de wetenschap van de eenheid, de wetenschap, dat men, gezamen- lijk strijdend, lijdend en offerend, de ongunst der tijden te boven is gekomen. De Nederlandsche Unie gaf het goede voor beeld door haar krachtdadige steun aan de Winterhulp. En laat men dan niet verzuimen om daar, waar men stil geleden leed kent, ook in alle stilte, en buiten elke organisatie om, steun te geven. Vele gezinnen zijn in staat, om door hun stille hulp tenminste e£n ander gezin in stand te houden, in staat te stellen om zich tenminste datgene te verschaffen, wat voor het minimum levensonderhoud mogelijk is. Zelf doen, de Kerk niet vergeten, en mede- helpen aan de landelijke, boven- en buiten- kerkelijke organisatie met opoffering van eigen goed en welstand, dat is de taak, die thans voor ieder warm voelend Vaderlander duidelgk staat voorgeschreven. Laat het daar aan dezen winter en ook later niet niet ontbreken. oostpolder een belangrgk stadium ingetreden. Thans gaan iedere minuut 500 kub. meter water door de zuigkokers en over eenige maanden zullen hoog gelegen stukken grotid reeds droog vallen. Iederen dag zakt het wa ter verder een klein eindje. Wanneer in den loop an den zomer ook de gemalen te Urk en Voorst in werking zijn getreden, kan het lot vt u dezen uithoek van de oude Zuiderzee, waaraan oude stadjes als Blokzijl en Vollenhove gouden jaren hebben gekend, spoedig bezegeld zijn, want nog in 1941 zal de Noordoostpolder droog vallen. DE BON VOOR SLA-GLIE THANS NIET MEER GELDIG. Zooals in ons blad is gemeld, gaf bom 21 van de boter- of de vetkaart recht op het koopen van een halve flesch sla-olie tot en met Vrijdag 27 December. De detaillisten moesten toen de bonnen 21 inleveren, docb het was toegestaan. de sla-olie, waarvoor de bon reeds tevoren moest worden ingeleverd, af te leveren tot en met 31 Januari. 'Bij veien schijnt de indruk te zijn gewekt, alsof hon 21 tot en met 31 Januari het recht gaf op het koopen van een halve flesch sla-olie. Dit is dus niet juist, bon 21 had reeds v66r 28 December ingeleverd moeten worden, doch de levering door den winkelier mag nog geschieden tot en met 31 Januari. DE „OUDE" INKOMSTENBELASTING. Naar „De Telegraaf" vameemt, is zeer bin- nenkort een besli'ssing van den secretaris- generaal van het Departement van Financien te verwacliten omtrent zekere faciliteiten voor hen, die onder de Loonbelasting vallen, doch die den reeds opgeiegden aanslag 1940 1941 nog niet geheel hebben voldaan. Hier- oiider vallen ook zij, die in het geheel nog geen aanslag hebben ontvangen. Er wordt overwogen het aantal termijnen, waarin de belasting mag worden betaald, te vergrooten. Zooals bekend beeft iedere be- lastingplichtige er recht op zijn belasting in ten minste vijf gelijke termgnen te voldoen. Zoodoende zou dus de onevenredig zware druk, die anders gedurende de eerste maan den van het jaar op degenen gelegd zou wor den, die uitsluitend onder de loonbelasting vallen, eenigszins worden veriicht. Over het aantal dezer termijnen wenschte men zich te hevoegder plaatse op dit oogen- blik nog niet uit te laten. Wtel is het de be- doeling, dat de faciliteit voor iedereen het zelfde zal zijn, zoodat dus niet een zekere datum zal worden bepaald, waarvoor de be lasting in ieder geval betaald moet zijn. Het is niet uitgesloten, dat bovembedoelde beslissing vergezeld zal gaan van een mede- deeling, volgens welke het vooruitloopend op een desbetreffend besluit van den inspec- teur geoorloofd zal zijn, bij de betaling der vervallen termijnen reeds rekening te houden met ontheffing voor een derde deel, als aan- gevraagd op de werknemersverklaring. BEMALING VAN DEN N.O.-POIiDER BHGONNEN. Dinsdagmorgen te ongeveer elf uur is, meldt de Telegraaf, het electrisch gemaal in Lsnuner in werking getreden. Nadat Maan- dagmiddag reeds proefgedraaid was, zijn Dinsdagochtend de pompen in werking ge steld. Te ruim tien uur draaide de eerste pomp, doch deze moest even later worden stopgezet. De tweede en derde pomp werden vervolgena in werking gebrachjt- Met het malen door het gemaal te Lemraer is in de wordingsgeschiedenis van den Noord- ECXJNOMISCHE BETREKKINGEN TUSSOHEN NEDERLAND EN DUITSUjHLAND. Bescheuwing van Dr. H. Fischbbck. Ondanks de groote beteekenis, die de scheepvaart, de intemationale doorvoer en de kolcniale handel voor het Nederlandsche bedrijfsleven hebben, is toch meer dan 60 van de bevolking van dit land wenkzaam in Industrie en landbouw, zoo schrijft, volgens „De Telegraaf, Dr. H. Fischbbck, commissa- ris-generaal voor Flndncien en Economische Zaken in Nederland, in de „Deutsche Allge- meine Zeitung". 'Het is duidelijk, dat de economische afdee- ling van het Rijkscommissariaat zich onder de huidige oorlogsomstandigheden tot voor- inaamste taak stelt deze beide takken van be- drtjf op gang te houden en aan te passen aan de behoeften van de Europeesohe ruimte. Aan het einde van 1940 wad deze taak grooten- deels volbracht. Het probleem der werk- loosiheid, dat v66r 9 Mei een der belangrijk- ste van het land was, is bijna geheel opge- lost. De industrie werkt, zoover het bedrij- ven betreft', die direct of indirect in staat zijn de thans op den voorgrond tredende be hoeften te bevredigen, op voile capaciteit. De landbouw vindt voor al zijn producten een verzekerden afzet tegen stabiele prijzen in het Duitsche Rgk. Ten einde dit resultaat te bereiken, was het, in verband met het ten gevolge van den oorlog cntstane tekort aan belangrijke grond- stoffen en levensmiddelen, noodzakelijk, de organisatie van het bedrijfsleven op dezelfde leest te schoeien als in het Duitsche Rijk. Voor de verbruiksgoederen zijn levensmidde len- en textielkaarten ingevoerd op denzelf- den grondslag als in Duitschland, terwijl de slechts schaars besehikbare grondstoffen door de Nederlandsche autoriteiten op dezelfde wijze worden verdeeld als in het Duitsche Rijk door de regeeringsinstanties geschiedt. Hierbg werken de Nederlandsche instanties nauw samen met de bevoegde Duitsche auto riteiten, ten einde rekening te houden met de wederzijdsche mogelijkheden en behoeften. Voor verliohting van het Duitsche bedrijfs leven is door de Duitsche Kamer van Koop- handel in Nederland ebn centraal order- bureau ingesteld, dat eveneens zorgt voor de grondstoffen voor de op deze wijze in Neder land geplaatste, reeds zeer aanzienlgke indu- strieele orders. Daar ook de Nederlandsche deviezenrege- lingen vergaand zijn aangepast aan de Duit sche, was het mogelgk het verkeer tusschen beide economische gebieden door een belang- rjjke verzachting van de vroegere beperkin- gen zonder storingen te doen plaats vimden. Het betalingsverkeer tusschen beide landen is in hooge mate vergemakkelijkt, zoodat de voor het goederenverkeer bestaande deviezen- rechtelijke beperkingen op enkele zonder be- lang zijnde uitzonderingen na, niet meer be- staan. Ook het kapitaalsverkeer werd verge makkelijkt. De reeds vergevorderde aanpassing van het prijsniveau maakte het mogelijk, de hef ting van invoerrechten tusschen Nederland en het Duitsche Rijk in te trekken. De on- langs door den secretaris-generaal van het Nederlandsche departement van financien ge- schrapte heffing van invoerrechten op Duit sche goederen heeft het mogelgk doen wor den het bestaande prijsniveau in Nederland te handhaven. Deze maatregel was des te noodzakelgk, omdat Duitschland thans de voornaamste leverancier van Nederland is en de heffing van invoerrechten op deze artikelen het con- currentievermogen van het Nederlandsche bedrijfsleven tegenover het Duitsche aanzien- lijk zou hebben beinvloed. Teneinde ook een organisatie te scheppen voor het bedrgfsleven, welke in staat zou zijn op basis van zelfbestuur de belangen van de Nederlandsche bedrijfstakken krachtig te ontstaan, als tegepprestatie het recht te ver- krijgen, in den vorm van aandeelen of aandee- len in de winst helang te krijgen bij de des- betreffende Nederlandsche bedrijven. lOnderhandelingen in deze richting konden alleen daar tot positieve resultaten leiden, waar van Duitsche zijde rekening werd ge- houden met de gevvoeligheid der Nederland sche industrieelen, die in verband met den oorlogstoestand en de bezetting dikwijls be st aat en welke leidt tot bezorgdheid, dat met steun van de machtsmiddelen van den staat economische voordeelen voor de Duitsche on- dememers zullen worden afgedwongen. die privaat-economisch niet gemotiveerd zijn. Hoezeer het Duitsche economische bestuur in Nederland het streven der Duitsche onder- nemers naar een intensiveering van hun eco- nomischen invloed in Nederland toejuicht en zal ondersteunen, is er anderzijds geen sprake van steunen van dit streven met machtsmid delen van den staat. Dit streven kan volgens de meening van dr. Fisbdck alleen dan tot een duurzaam succes leiden, wanneer het gehaseerd op solide eco nomische overwegingen rekening houdt met het feit, dat het Nederlandsche volk stamverwant is aan het Duitsche, welk volk wjj wel kunnen overtuigen en voor onze ideeen kunnen winnen, maar wij kunnen er natuurlijk niet toe geroepen zijn dit volk te overweldigen. Het Duitsche bedrgfsleven en zijn vertegen- woordigers zijn in "vdrgaande mate geroepen en in staat dit resultaat te bereiken. Leiden- de personen uit het Duitsche bedrgfsleven hebben daarvoor reeds levendige belangstel- ling aan den dag gelegd en het zich baan- brekende succes, dat tot uitdrukking komt in de opleving van het Nederlandsche bedrijfs leven, is in de eerste plaats daaraan te dan- ken. EN DE NIEUWE INVOER- OMZETBELASTING. De Secretaris-Generaal van Handel, Nrjver- heid eri Scheepvaart en van Landbouw en Visschergi brengt naar aanleiding van de nieuwe invoer- en omzetbelasting, welke met ingang van 1 dezer in werking is getreden ter kennis, dat ten aanzien van de prjjzen, met uitzondering' van de vervoersprijzen, de volgende regeling is getroffen In het algeraeen mag de nieuwe omzet belasting worden doorberekend, met uitzon dering van de omzetbelasting op aardappelen, brood, melk en peulvruchten. Indien bij de doorberekening afronding van de prijzen noodzakelgk is, dient deze afronding naar be neden te geschieden. Degenen, die thans minder omzetbelasting betalen dan voorheen, moeten, onverschillig of zij de omzetbelasting afzonderljjk in reke ning brachten, in den prijs calculeerden of voor eigen rekening namen, hun verkoop- prijzen verlagen met het bedrag, dat zij thans minder aan belasting behoeven te betalen. Uiteraard dienen hun afnemers en eventueele verdere afnemers, die in deze gevallen lagere inkoopsprgzen hebben, hun verkoopprijzen dienovereenkomstig te verlagen. Dezelfde regeling geldt uit den aard der zaak voorzoover op ingevoerde goederen uit hoofde van de nieuwe invoerbelasting min der aan den fiscus behoeft te worden afge- dragen, dan vroeger op grond van het bij- zonder invoerrecht. Ook hierhij moeten de afnemers van de importeurs hun verkoop prijzen in geljjke mate als hun inkoopsprij- zen verlagen. Voor goederen, waarvoor vroeger omzet belasting verschuldigd was en welke hande- laren op 1 dezer in voorraad hadden, mag de nieuwe omzetbelasting niet tot een prijsver- hooging leiden, daar de restitutie, welke ver- kregen kan worden op den ouden voorraad, ongeveer gelijk is aan de nieuwe omzet belasting. VVERKGELEGENHEID VOOR NEDER LANDSCHE MEISJES IN DUITSCHLAND. Van officieele zijde vraagt men ons plaat- sing voor het volgende: Weet u, dat er in Duitschland talrijke werkgelegenheden voor Nederlandsche meis- jes bestaan? Weet u, dat reeds vele Hol- landsche meisjes in Duitschland werken? Ook meisjes, die in Nederland geen werk kunnen vinden, kunnen in Duitschland een goede betrekking verkrijgen. Huishoudelijke betrekkingenAlleen voor goede betrekkingen in huishoudingen in de steden wordt bemiddeling verleend. Het loon zal naar gelang van bekwaamheid zrjn. Betrekkingen in den landbouw: Ook onge- schoolde krachten kunnen bij boeren worden geplaatst. Loon naar bekwaamheid. Betrekkingen in de industrie: In aanmer- king komen bedrijven in West-, Noord- en Midden-iDuitschland. Goed loon wordt gega- randeerd. Alle te bezetten plaatsen zijn ge- controleerd en voor plaatsing van Nederland sche meisjes geschikt. Het is niet mogelgk hierbij uitvoerige mededeelingen te verstrek- ken over arbeidsvoorwaarden enz. Er wordt geen enkele aanvrage van werkgevers in i Duitschland in behandeling genomen, voordat alle bijzonderheden omtrent arbeidsvoorwaar- den enz. bekend en gecontroleerd zrjn. Meisjes, meldt u voor plaatsing in Duitsch- land bij de arbeidsbeurzen of bij de agenten der arbeidsbemiddeling, die ook alle inlich- bloedworst, tongenworst, Geldersche rook- worst, jachtworst, gekookte worst, erwten- worst, gruttenworst, e.d. dat wil zeggen alle worstsoorten, die niet als duurzame worst te beschouwen zijn en die derhalve niet langer dan gedurende drie maanden bewaard kun nen worden. DE NEDERLANDSCHE SS. De NjS.B.-persdienst meldt: Voor de eerste maal sedert de Nederland sche SS, door den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert werd ingesteld, zal dit keurkorps der Nederlandsche nationaaNsocialistische beweging in het openbaar optreden. Zaterdag 11 Jamuari a.s. zal door een SIS- formatie, ongeveer ter sterkte van 500 man, een marsch door Den Haag worden gemaakt, Na het heeindigen van den marsch volgt te 15.30 een bgeenkomst in den Dierentuin. DE DISTRIBUTEE VAN ZEEP. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend. Aangezien eetnigen tijd geleden gebleken is, dat een aantal zeepfabrikanten en hande- laren de bestaande distributievoorschriften ten aanzien van den verkoop en aflevering van medicinale en toiletzeep van de oude samenstellmg hadden overtreden, werd, in af- wachting van een nader onderzoek, met in gang van 28 September j.l. de verkoop en aflevering van genoemde zeepsoorten door fabrikanten, importeurs en grossiers aan den kleinhandel verboden. In verband met bet feit, dat dit onderzoek thans geeindigd is en maatregelen tegen de schuldigen zullen worden genomen, is met ingang van 1 Januari j.l. bet bovengenoemde verbod weer opgeheven, zoodat de detail- listen, die hun voorraad tegen in ontvangst- neming van de geldige bonnen (1 rantsoen toiletzeep) hebben uitverkocht, dezen voor raad thans weer kunnen aanvullen bij gros siers enz. Volledigheidshalve wordt er nog op ge- wezen, dat toiletzeep van de oude samen- stelling en medicinale zeep uitsluitend mag worden verkocht en afgeleverd op de bonnen „1 rantsoen toiletzeep" en dat bij overtreding van deze bepaling strenge maatregelen zul len worden genomen. DE DE vertegenwoordigen, werd een organisatie- j tlngen kunnen verstrekken. comitd uit mannen uit het Nederlandsche be drijfslewn in het leven geroepen. Dit^comite is reeds met zijn werkzaamheden begonnen en heeft zich alleceerst de vorming vsui een verticale organisatie van het bedrgfsleven ten doel gesteld, in overeenstemming met de be- ginselen van Duitsche Rijksgroepen en haar onderdeelen. Brji het aanknoopen van de economische OP VLEESCH EN WORST WEHRMAGHTBEZUGSCHEINE. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie- ning in oorlogstijd maakt met goedvinden van den chef-intendant der Duitsche weer- macht bekend, dat op Werhmachtbezug- scheine, voor zoover betreft vleesch, uitslui- NESOERLANDSCaiE UNIE IN PROVINCIE GRONINGEN. Woensdag zijn tot leden van den Geweste- ltjken raad van De Nederlandsche Unie voor de provincie Groningen de navolgende per sonen beoioemd: Mr. N. Bolkestein, Veendam, lid van Gede- puteerde Staten, voorzitter; Mevr. W. Evers- Dijkhuizen, Spijk; D. P. Jensema, Loppersum, landbouwer; Th. Krol, 'Haren, oud-lid van Gedepueerde Staten; Th. Niemeyer, Gronin gen, industrieel; D. Torringa, Tinallinge (gem. Baflo), landarbeider; Herm. Rotting- huis, Haren, aannemer; J. B. Vos, Ulrom, zaadhandelaar. In het nieuwe kantoor van De Nederland sche Unie te Groningen heeft Mr. J. Ldnd- horst Homan dezen gewestelgken raad ge- installeerd. waarbij hij er op wees, dat de voornaamste taak van dezen raad zal zijn. zich te doen gelden in het vele werk, dat De Nederlandsche Unie verricht tot het binden van ons volk in het Nederlandsche socialis- me. Deze gedachten leven in Groningen reeds jarenlang en zg. zullen nu tot gelding moeten komen. Het sterke nationale en pro vinciate besef der bevolking in. geheel haar samenstelling zal hierbg zeer vruchtbaar big ken te zijn. De gewestelijke secretaris. de heer B. Nauta, heeft in dat opzicht in enkele maanden reeds vele goede ervaringen gehad. Met nadruk verzocht de heer Linthorst Homan den Gewestelrjken Raad vooral in alles het positieve, opbouwende tot zijn recht te doen komen en de houding van negativis- me, welke hier en daar nog te veel bestaat, te doen kenteren in het werk van alien voor ons Nederlandsche volk. DUITSCHLAND ZENDT 100.000 TON AARDAPPELEN NAAR FRANK RIJK. Volgens berichten uit Pargs, moet de daling 'an de werkloosheid in de eerste helft van November uitsluitend aan de uitvoering van Duitsche bestellingen worden toegeschreven. De zich ontwikkelende economische samen- werking tusschen de twee landen blijkt uit het feit, dat van Duitsche zijde 100.000 ton aardappelen naar FYankrijk zijn verzonden. Ten behoeve van de verbetering der eigen voorziening des lands met aardappelen zal Duitschland in het aja. voorjaar 50.000 ton pootaardappelen ter beschikking stellen. De zelfde hoeveelheid krrjgen de Franschen door Duitsche bemiddeling bovendien van Neder land. STEUN VB1RLEENTN G EN WINTERHULP. Vanwege het departement van sociale zaken is aan de gemeentebesturen een brief ge- zonden, volgens welken met het oog op het bijzondere doel hetwelk de W interhulp- Nederland nastreeft (verstrekking van een extra-gave in deze voor velen zoo bgaonder moeilijke tgden) wordt goedgekeurd, dat brj de berekening van de steunbedragen van hen, die ingevolge de gesubsidieerde steunregeling voor werklooze arbeiders of die voor kleine- boeren en -tuinbouwers worden ge3teund. de giften in welken vorm ook, welke aan deze gesteunden vanwege de Winterhulp-Neder- land verstrekt worden of nog zullen worden. geheel buiten beschouwing worden gelaten. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN NFDERLANDSCH-INDIE EN JAPAN. Dorriei meidt uit Tokio: Uit Batavia wordt gemeld, dat men ver- betreklcingen tusschen Duitsche en Neder- j tend versch vleesch en versche worstsoorten wacht, dat de \olgendt ivi fk de ha .del. I bespcekingen tusschen de Japansche en de iandsche ondemexnjagen, welke ten doel heb ben de Duitsche ervaringen uit te wisselen, is meermalen van Duitsche zgde de wensch afgegeven mogen worden. Als versche worstsoorten worden be- schouwd: boterhammenworst, leverworst, Nederlandsch-Indisohe gedelegeerden de vol gende week zullen beginnen, aangezien de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 1