Buitenland DHGRELLE SPREEKT TE LUIK. WEER ENGELSOHE KOOPVAARDERS TOT ZIN KEN GEBRACHT. DIRECTEUR-GENERAAL DER BELASTINGEN. By besluit van den. secretaris-generaal van financien is, gerekend te zjn ingegaan 1 Januari, benoemd tot directeur-generaal der belastingen de heer H. Postma, thans raadadviseur. De beer Post ma is 23 Maart 1894 te Har- lingen geborem. Na de b.b.s. te hebben door- loopen, volgde hij de opleiding voor surnu- merair der directe belastingen, invoerrech- ten en accijnzen, waarna hij de verscbeidene rangen doorliep; 1 Juli 1923 werd by be- benoemd tot inspecteur dier middelen te Kerkrade. 1 Maart 1928 werd de heer Postma be noemd tot hoofd van bet bureau personeel van de afdeeling centrale directie van bet departement van financien en tevens tot leeraar aan den opleidingscursus voor sur- numerair der directe belastingen, invoer- rechten en accijnzen. 1 Januari 1940 volgde zyn bevordering tot administrateur, waarbij hi} tevens werd aangewezen tot boofd van de afdeeling centrale directie. 1 Mei 1938 werd hij benoemd tot raadadviseur bij ge- noemd departement. De beer Postma is voorzitter van de bij- zondere commissie voor georganiseerd over- leg voor de ambtenaren van den belasting- dienst en ridder in de orde van den Neder- landscben leeuw. NEDERLANDSCHE AFjBELDERS IN DUITSCHLAND. Een Nederlandsche commissie, zoo veme- men wjj uit goede bron, zal zicb dezer dagen naar Duitschland begeven ten einde zicb ter plaatse op de hoogte te stellen van de kam- pen enz., waar zicb Nederlandscbe arbeiders bevinden. Uiteraard zal bet niet gemakke- lijk vallen, ongeveer 100.000 ex-werkloozen te bezoeken, te meer, daar een spoedrapport wordt verwacHt, docb het onderzoek zal toch op degelijke wijze worden ingesteld. Wellicht zal dan ook aandacbt kunnen worden gewijd aan het verschil in tempo bij de overmaking van gelden aan de in Nederland wonende gezinnen. (N. R. Crt.) RIJKSBUREAU VOOR HOUT. Blijkens een publicatie in de Staatscourant is drs. A. Kouwenaar aangewezen als direc- teur van het Rijksbureau voor bout. In de commissie van advies, welke kan adviseeren in alle aangelegenheden, die met de uitvoering van de houtbeschikking samen- ■bangen, zijn benoemd tot lid en voorzitter: F. B. J. Gips, en tot leden: C. A. W. Pauw en W. Biruynzeel. FRAUDULEUS SEAOHTEN VAN VARKENS. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de vol- gende slagers ondanks de daartegen in de pers herhaaldelijk bekend gemaakte waar- scbuwingen, zicb aan het frauduleus slacbten van varkens hebben schuld'g gemaakt: P. van der Ploeg te Noordhorn (gem. Zuid- hom); A. C. F. Hendrickx, Dorpsstraat 39, te Vught; J. Artse, 12, te Best. Voorts heeft de slager J. F. van Leeuwen, Zeilstraat 22 te Amsterdam, zicb schuldig ge maakt aan den verkoop van vleesch, afkom- stig van frauduleus geslacbte varkens. Een dezer varkens bleek geleden te hebben aan een besmettelrjke veeziekte, zoodat gevaar voor de gezondheid dergenen, die bet vlpesch eten, niet denkbeeldig is. Tegen de vier genoemde slagers is proces- verbaal opgemaakt. Bovendien zijn zij door de Nederlandsche veeboudertjcentrale voor ge- ruimen tijd van het verkrijgen van een toe- wijzing van vee en vleesch uitgesloten. GEEN KERST- EN NIEUWJAARS- GESPREKKEN MET INDIE. Het A.N.P. meldt: Van de zijde der autoriteiten hier te lande was alle medewerking verleend om te bevor- deren, dat de gebruikelijke Kerst- en Nieuw- jaarsgesprekken met de Nederlandsche over- zeesche geiwesten ook ditmaal gewisseld kon- den worden. Helaas ist biervan niets kunnen komen, daar de autoriteiten overzee Oost- Indisch doof gebleven zijn. LIJK VAN EEN ENGELSCHEN VEIEGER AANGESPOELD. Het A.N .P. meldt uit Schiermonnikoog •Op 't Noorderstrand van Schiermonnikoog nab(j het badhotel, is bet lijk aangespoeld van een Engelschen vlieger. De vlieger droeg over zijn uitrusting nog een zwemvest. Het stoffelijk overschot zal op bet kerkbof Vredggihof ter aarde worden besteld. DE OMEiOEPVEREENIGINGEN VERDWIJNEN MET INGANG VAN 1 APRIL. Met ingang van 1 April 1941 zullen de omroepvereenigingen K.R.O., N.C.R.V., A.V.R.O., V.A.R-A. en V.P.R.O. ophouden te bestaan Vanaf 1 Januari zullen geen con- tributie of giften door de vereenigingen ge- heven worden. De tijd tot 1 April zal benut worden om de veueenigingen te liquideeren. Wei zullen de betreffende omroeporganisaties trachten het contact met bun l'eden en luis- tervinken te behouden door het uitgeven van de respectievelijke programmabladen. OOK AMSTERDAM HEEFT ZIJN CENTRALE KEUKEN. Maandagmiddag hebben voor bet eerst Amsterdammers een maaltijd gegeten welke uit een centrale keuken afkomstig was. De voormalige keuken voor kindervoeding aan den Haarlemmerweg is n.l. als eerste cen trale keuken in gebruik gehomen en heeft gediend voor de bereiding van 2500 porties stamppot van andijvie met gemalen vleesch. Het is nog een begin en zelfs, wanneer men het doel beziet, een bescheiden begin. Het doel is name lijk om mettertijd. d.w.z. in de tweede helft van Februari, iederen dag 60.000 porties warm eten in zeven ver- schillende centrale keukens over de stad verspreid, gereed te laten maken. Het eten van deze keuken is in de eerste plaats bestemd voor de allerarmsten, die dus de meeste behoefte hebben aan een warmen maaltijd. De prijs voor de porties, ieder een en twee- tiende liter groot, bedraagt 13 of 25 cent naar gelang de betrokkene houder is van een vet- of van een boterkaart. DE ENGELSCHE EUOHTAANVAELEN OP NEDERLAND. Het A.N.P. meldde Dinsdag: In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bij Engeische luchtaanvallen een man zwaar en een vrouw licht gewond. In de daarna volgende nacbten zijn geen slacbtoffers ge- vallen. VERNIETJWDE ACTIE VAN DE NEDERL. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING. Het A.N.P, meldt: De Nederlandsche Vereeniging voor lucht- bescberming heeft een nieuwe actie ingezet. In de laatste vergadering, welke plaats had voor bet uitbreken van den oorlog, was een contactcommissie benoemd, welke thans in een voorloopig algemeen bestuur is omgezet. terwijl daarin ook vertegenwoordiger3 van de drie groote plaatsen zitting kregen. Dit be stuur bestaat thans dus uit vijftien leden. Ongewijfeld is thans ook nog voorlichting van de burgerbevolking dringend noodig. Aan deze voorlichting zullen de afdeelingen van de N.V.L. werken. De rijksinspectie zal daar- bij de noodige aanwijzingen geven over de te behandelen stof. De N.V.L. zal zich voor- namelijk toeleggen op de organisatie van de vereeniging door bet oprichten van plaatse- lijke afdeelingen en het inricbten van kleine tentoonstellingen, waarbij de Instructeurs voorlichting zullen geven. Ook is bet tyd- sehrift van de vereeniging gebeel vernieuwd, terwijl een meer wetenschappeiyk maand- blad Pro Cive als officieel orgaan van de rijksinspectie wordt uitgegeven. TEGENSLAG DOOR DE VORST. De persdienst van bet N.V.V. deelt mede, dat het verbond van vakvereenigingen zich opnieuw heeft gewend tot het departement van sociale zaken om aan te dringen op ver- booging van den steun. Het departement heeft in antwoord bierop gezegd, dat de centrale keukendienst voor voedselvoorziening in oorlogstijd doet wat bij kan om in groote steden keukens gereed te maken, welke goed voedsel zullen verstrek- ken beneden den kostprijs. Binnenkort zullen in verband hiermede nadere byzonderiieden worden bekend gemaakt. Verder meldt de persdienst, dat „onibeken- den" valsche geruchten hebben verspreid onder de arbeiders in de werkverschaffing, waardoor een verkeerde voorstelling van zaken is gewekt. De zaak is, dat de vorst den grond hard heeft gemaakt, zoodat dui- zenden „werkverruimingsarbeiders" niet kun nen werken. De laatste maanden hebben deze arbeiders met grondwerk een eerlijk stuk brood verdiend. Thans vallen zij wedierom terug in den steun, tenzij zij recbt hebben op uitkeering uit een werkloozenkas. Voor de meesten is de steun aanzienlijk lager dan het werkverruimingsloon. In de eerste weken, toen de vorst bet werk belette, is nog zoo- genaamd vorstverlet uitbetaald, docb in den regel wordt dit over ten hoogste een week betaald. VOOR DE KEUZE. Het Dagblad voor Twente schrijft: Gedurende den bezet tings tijd heeft de beer Rijkscommissaris in bet bezette Nederland sche gebied bij herhaling in bet openbaar uit- latingen gedaan, die door vele Nederlanders niet z<56 werden verstaan als zij achteraf be- doeld bleken en officieel werden toegelicht. Wij gelooven niet, dat de Nieuwjaarsbood- schap van Rijksminister Dr. Seyss Inquart een vergeefsch beroep zal doen op den erken- den nuchteren werkelijkheidszin van bet Nederlandsche volk en aanleiding tot bet prolongeeren van misverstanden kan geven. Kort en bondig samengevat komt deze Nieuwjaarsboodischap neer op de keuze, waarvoor de hoogste civiele bezettingsauto- riteit iederen Nederlander in bet bezette ge bied stelt,,voor of tegen onsd.w.z. voce Duitschland en zijn doelstellingen of daar tegen. Wij meenen te weten, dat door deze keuzestelling Van het Nederlandsche volk in bet bezette gebied gevraagd wordt, of bet be- reid is positieve medewerking te verleenen met de Duitsche autoriteiten of niet. Het bezette Nederlandsche gebied is uiteraaird evenals de andere bezette gebieden op het vasfceland van Europa ingeschakeld in de oorlogvoering van Duitschland en deze reali- teit zal wel door geen enkelen v'erstandigen Nederlander worden ontkend of betwijfeld. De teekenen daarvan zijn trouwens te duide lijk. Daarom ook wordt bet ibezette Neder landsche gebied evenals de andere door Duitschland op bet vasteland van Europa be zette gebieden als een onderdeel van bet oor logsterrein door Engelschen bij herhaling ge- bombardeerd, De bezettende overbeid oefent in bet bezette gebied de feitelijke regeerings- macht uit en het is niet alleen in bet belang, maair ook de plicht van de bevolking in bet bezette gebied zicb aan het feitelijk gezag van de bezettende overheid te onderwerpen en daaraan te igehoorzamen in zooverre het geweten daardoor geen geweld wordt aange- daan.De gewetensvrijheid is door de bezet tende overheid in bet bezette Nedenandscbe gebied bij herhqling officieel erkend en met verzekeringen gewaarborgd. Groote groepen van het Nederlandsche volk tezamen vormend een belangrijke meerder- beid, hebben zich duidelijk en ondubbelzinnig uitgesproken voor een loyale samenwerking met Duitschland en de Duitsche overheid. Be- zien wij de programima's en de verklaringen van de N.S.B., Nationaal Front en de Neder landsche Unie, dan meenen wij, dat deze drie stroomingen de keuze, waarvoor dr. Seyss Inquart iederen Nederlander stelt, beant- woorden met een positief: „voor". Geen van deze drie politieke richtingen stelt dit ,,voor" afhankelijk van de overweging, dat Engeland nog niet geheel verslagen is. Zij nemen geen afwachtende bouding aan, maar hebben bun doelstellingen zwart op wit geconcretiseerd. De Duitsche bezettende overheid hgeft by vele Nederlanders den indruk gevestigd, dat zij de loyale en positieve medewerking, waartoe deze drie stroomingen zicb openlijk bereid hebben verklaard, niet als gelijk en gelyk- waardig beoordeelt. De kleinste groep, n.l. die van de N.S.B., geniet kennebjk baar voor- keur. Van Duitscb standpunt is dat te be- grijpen, want de N.S.B. heeft reeds jaren lang gepleit en gestreden voor een pro-Duitsche nationaal-sociallstiscbe politiek in Nederland, al heeft zij dan ook eerst in de laatste jaren baar program op eenige punten met het Duitsche nationaal-socialisme geccnformeerd. De keuze, waarvoor de heer Rijkscommissa- ris de Nederlanders in het bezette gebied thans duidelijk en onomwonden heeft gesteld, zal bij de meeste Nederlanders, naar wy mee nen, wel de voor die keuze beslissende vraag doen oprijzen: Welke eiscben stelt de Duit sche overbeid aan een voor baar aanvaard- bare positieve medewerking van Nederland sche zijde? Voldoet haar inziens de positieve medewerking, zooals de N.S.B. baar die ver- leent, alleen aan de door haar gestelde eiscben of zijn ook andere vormen van posi tieve medewerking vooc haar aanvaard- baar?" OPEN OOG. In sommige bladen in Nederland wordt, schrijft bet 'Handelsblad, dikwyls om vrij doorzicbtige redenen, nag altyd gaame den indruk gewekt alsof bet giootste deel van ens volk niet in staat is om te begrijpen, dat er thans in de wereld veranderingen plaats grijpen, die ook voor o n s onvermijdelijke gevolgen zullen hebben. Zoo lazen wij byv. onlang3 in bet weekblad „De Waaig", dat ,,de bijkans acht maanden die sedert (Mei 1940) verliepen, voor de meeste Nederlanders nog onvoldoende zyn geweest om zich de oogen uit te wrijven, zicb onbevooroordeeld reken- schap te geven van bet werkelyk gebeurde, en zeker onvoldoende om hun booze bumeur af te leggen". Dit deel des volks zou nog aityd geen jucst inzjciic bebo-en in de „werke- lyae poxintke en economisciie verhoudingen van de naaste en verdere toekomst". Ook een deel der pers (o.a. wij met name) krijgt een veeg uit de pan. „De Waag" meent, dat er wel eens een actie mocht worden onder- nomen in de perswereld ,,om bepaalde belem- meringen weg te nemen, welke den weg naar de voorbereiding van de publieke opinie ten gunste van een geestelijke omvorming ver- sperren. Nog al te weinig komt in een groot gedeelte van de Nederlandsche pers tot uiting de wil tot zoodaniigen opbouw; nog al te weinig blijkt zy bereid haar taak: mede te weiken asn een nieuwe politieke wilsvorming in bet Nederlandscbe volk, te beseffen". Wy hebben al herhaaldelijk betoogd, dat zulke voorstellingen van zaken een volstrekt scheef .beeid -geven van den werkelijken toe- stand. Men m-oet bij een beoordeebng van wat er thans in ons volk leeft immers onder- scheid maken tusschen eenerzijds bet begrip voor een groeiende, nieuwe sociale orde, met al haar gevolgen op bet gebied der nationale en Internationale eccnomie en der staatkun- dige figuren, welke daarbij passen; en ander- zyds de uiterst moeilijke positie, waarin Nederland thans verkeeit als een door een buitenlandsche macht bezet Ryksdeel, dat zyn feitelijke bestuursmacht aan anderen heeft moeten overgeven, en dat in zijn zelf- bescbikkingsrecbt aan allerlei beperkingen gebonden is zoolang de oorlog ook boven en rendom Buropeesch Nederland voortduurt en wij bezet ocrlogsgebied blyven. In dien bijzonderen toestand staan wij als het ware onder vreemde voogdy. Dit plaatst ons volk voor een geheel nieuw probleem. Het is immers juist steeds bet streven van de Nederlandscbe buitenlandsche politiek ge weest om ons land van iedere voogdij verre te houden, en die politiek heeft in ons volk steeds onverdeelde instemming gevonden. Vandaar het traditioneele Nederlandsche be- leid van vele tientallen jaren, om geen bond- genootschappen van weiken aard ook met andere mogendheden te sluiten. Steeds heeft men bier ingezien, dat een klein land door allianties met groote mogendheden, wie ook, slecbts een bijwagen zou kunnen worden voor de grootere belangen van eventueele machtige partners. Anders dan vele andere kleine landen, is Nederland dan ook steeds een zuivere zelfstandigbeidspolitiek blijven voeren, omdat bet niemands instrument tegen niemand anders wilde worden. Alleen voor de gedachte van een georgani- seerde internationale recbtsorde, als boedanig zicb de Volkenbond aanmeldde, heeft ons land dit standpunt willen verlaten, om zich in een grootere volkengemeenscbap in te schakelen. Maar toen bleek, dat deze gemeenschap geen werkelijke alzijdige gemeenschap was, maar vooral na de udttreding van Duitschland, Italie en Japan tot een eenzydig ge- ricbt bondgenootschap dreigde te worden, heeft Nederland zich uit die verplichtingen losgemaakt, ook al was dit zeer tegen den zin van de westelijke groote mogendheden, die destijds In Geneve den toon aangaven. De zelfstandigbeidspolitiek werd hervat. Zoo ooit dan hebben wij toen bewezen ons niet voor het eenzijdige macbtsspel van anderen te wil len laten misbruiken. |Die zelfstandigbeidspolitiek is nu door de oorlogsgebeurtensisen, waarbij ook ons land tegen onzen wil en tegen ons belang in den maalstroom is meegesleurd, doorkruist. De toekomstfiguur, welke thans in bet uitzicht wordt gesteld, van internationale toenadering en samenwerking, in continental levens- ruimten en, zooals de Duitsche staatsraad Helfferich bepleitte in het artikel, dat wij on- langs aanhaalden, door i n te r~con tinen- t a 1 e samenwerking, is in wording, maar kan baar defimtieven vorm pas krijgen wan neer een herstelde vrede zulk een ruimen uit- bcuw over de tegensteillngen van vandaag heen, zal mogelijk maken. Maar deze wyd- vertakte figuur kunnen wij thans, in onze byzondere en gekortwiekte positie, niet z e 1 f belpen verwezsnlijken. Want de wereld die ervoor noodig is, verkeert in oorlog en oor- logsspanningen, en wij in Nederland bezitten nu eenmaal niet de macht om den vrede, dien wy zoozeer begeeren, terug te brengen. Wij kunnen ons echter wel geestelijk voorberei- den op dien herstelden, vrede; op een eervolle en vreedzame samenwerking, waartegenover ons volk, zooals bet ook in het verleden heeft bewezen, zeker niet afwijzend zal staan, om dat ons rijksbelang dan zal sammvallen met dat van een wereld welker deelen elkander, zooals ook dr. Helfferich betoogde, weer zul len aanvull-en en verrijken, geestelijk zoo goed als stoffebjk. Hoezeer Nederland steeds een open oog heeft gehad voor de noodzakelijkheid van ver- ruimde levensruimte door verstandige inter nationale samenwerking ook regionaal is bewezen door den onvermoeiden strijd der Nederlandscbe regeeringen in en buiten den volkenbond, voor een vrijer intemationaal verkeer voor goederen, diensten en kapita- len, voor een betere internationale arbeids- verdeebng dus, ten gunste van het arbeids- vermogen van alle landen. En toen in de wereld om ons been de tariefmuren en de bandslsbelemmeringen voortdurend booger opgeworpen werden, toen het ruilverkeer steeds meer stokte, en het voor landen en volk-en steeds moeilijker werd het product vein bun arbeld uit te wiss-elen voor goederen en diensten die zy van buiten noodig hadden, hebben Nederland en Belgie op 18 Jub 1932 bet initiatief genomen voor de vorming van hetgeen men een vrjjerd- en grootere levens ruimte zou kunnen noemen. De ccitworpen conventie van Ouchy, die op basis van wederkeerigbeid voor alle landen open stond, voorzag zeker niet uitsluitend in ons eigen voordeel in een gelijktijdige en geleidelyke vermindering van tarieven en andere handelsbelemmerimgen. Zoo had zicb, eerst regionaal en geleidelijk zicb verder uit- breidend, een levensgebied kunnen vormen, gebaseerd op onderlingcn aanvullenden ar beld. Dat dit plan strandde op de tegen- werking van derden, was niet de schuld van Nederland en Belgie, die hier dus bijna negen jaar geleden reeds, een vorm van ge- organiseerde ruimte-politiek in Europa wil- den inleiden. Want als zeevarend land, met uiterst belangrijke overzeesche gebieden, die voor ons en Europa, en voor de niet-tropische wereld als gebeel een productiegebied van de grootste beteekenis vormen, zullen wij steeds met overtuiging medewerken aan elke vredes- constructie, die ruime en veilige banen voor een eervolle samenleving wil scheppen. Het tot zyn voile recht brengen van den scheppend-en arbejd der naties onderling, dat hier d'e doelstelling is, vindt zijn evenbeeld in de rechtvaardige organisatie van den ar- beid in de afzonderlijke volksgemeenschap ze-lf. Dat brengt ons tot bet binnen- landsche probleem, dat wij, als bezet ge bied, thans niet zelf kunnen bepalen. Maar die tijdelijke onmacht bcteekent geen blind- heid voor de eiscben van den tijd. Wy waren vroager niet blind, en wij zyn het nu niet. Wie bet anders voorstelt, zooals „De Waag" en anderen doen, werkt verwarrend en mis- leidend. „VOOR JODEN VERBODEN". Naar de Deutsche Zeitung in den Nieder- landen meldt, hebben een groot aantal zaken te Amsterdam dezer dagen den toegang voor Jo den verboden. Als aanleiding wordt ge- noemd bet feit, dat bet in bet City theater herhaaldelijk is voorgekomen, dat de vertoo- ning van het joumaal door hoesten, fluiten en andere hinderlijke geluiden is gestoord. Toen de directie daarop Joodsche bezoekers den toegang tot bet theater ontzegde, is er tegen dezen maatregel geprotesteerd, hetgeen wederom tot gevolg had, dat andere zaken aan bet Leidsche Plein en ook in andere deelen van de stad het voorbeeld van 't City theater volgden. In deze bedrijven zijn tevens Joodsche musici en verdere employe's ont- slagen. TUBERCLLOSE-EPIDEMIE IN DE, GEMEENTE ULESTRATE. Op advies van dr. Hermans te Schimmert is dezer dagen een aantal kinderen, dat te Ulestrate de bijzondere school bezoekt, daar van teruggehouden en onder geneeskundige behandebng gesteld. Het resultaat van het medlsche onderzoek was, dat elf leerpbcbtige kinderen onmiddellyk naar het sanatorium te Venlo moesten worden gebracbt. Twee andere perscnen van ongeveer 20 j., die in emstigen graad besmet bleken, z^jn in het sanatorium te Horn opgenomen. Bij deze 13 personen is met zekerheid tuberculose gecon- stateerd en verpleging in sanatoria bevolen. Daamaast zijn evenwel nog verscbeidene kin deren gelast thuis het bed te bouden, omdat zij nog niet in emstige mate aangetast ble ken te zijn. Deze epidemie heeft uiteraard veel onrust verwekt onder de ouders. Van medische zijde 4;s <3e haard der besmetting opgezocht en ge vonden. Gebleken is, dat een persoon, die reeds jaren tubercujeus was en die niet op de juiste wijze scheen te worden bebandeld, ge- regeld een groot gezin bezocbt,vanwaar de besmetting overging op de schooljeugd. Het D.N.B. meldt uit Luik: „De wapens van Duitscbland zullen over- vvinnen, omdat zij een rechtvaardige zaak verdedigen", zoo verklaarde Degrelje in een redevoering voor twaalfduizend toehoorders in het jaarbeursgebouw. ,,-De jeugd van Euro pa strijdt thans", zoo ging bij voort, „schou- der aan schouder voor de nieuwe orde onder Duitsche leiding. Hitler heeft Europa gered. De toekomst van Belgie ligt in de nauwe samenwerking met Duitschland. lEngeland is reeds ter dood veroordeeld. Over enkele maanden zal er definitief mee af- gerekend zijn. Het jaar 1941 zal de definitieve vernietiging brengen van de Engeische pluto cratic. Een Engeische overwinning zou een rampspoed zijn voor Belgie dat onder de dic- tatuur van de ergste plutocratische en magon- nieke kracbten zou komen. De Belgische neu- traliteitspobtiek heeft thans geen zin meer. Belgie moet trachten in bet doer Hitler ver- eenigde Europa een gepaste plaats te krijgen. Deze keus moet thans gedaan worden." Degrelle bepleitte een grootmoedige oplos- sing van het Vlaamsche probleem en sprak den wensch tot een nauwe samenwerking met de Vlamingen uit. De leider van de Vlaam sche rexisten. Daem, verklaarde: „Belgie zal naticnaal-socialistisch zijn, of het zal in het geheel niet zijn." MR. H. J. ELLAS BURGEMEESTER VAN GENT. Belgapress meldt uit Brussel: Bij besluit van 30 December is mr. H. J. Elias tot burgemeester-commissaris van de stad Gent benoemd. 'Deze benoeming zal in igeheel Vlaanderen met vrpugde worden begroet. De heer Elias is een der leidende figuren in de Vlaamsch- Jiationale beweging. Hij studeerde eerst in de geschiedeciis te Leuven, te Bonn en te Rome. Hij behaalde zijn doctorstitel met een proef- schrift over: „De verhoudingen tusschen kerk en staat tijdens de 16de eeuw". Na te Gent aan het Atheneum les te hebben gegeven, studeerde de heer Elias in de rechten en ves- tigde zich daarna als advocaat in deze stad. Tot 10 Mei was hij volksvertegenwoordiger. RUMOERIGE VERKIEZINGEN. iS.P.T. meldt uit Buenos Aires: Te Mendoza vielen Zondagavond na het eindigen van de verkiezingen schoten. Er wa ren verkiezingen gehouden voor de posten van gouvemeur en vice-gouverneur voor de provincie Mendoza en voor enkele senatoren. Toen de stembussen van het stem bureau naar het parlementsgebouw gebracbt werden, waar zicb een groote menigte verzameld bad, vielen er schoten. Onmiddellijk verscheen de politie en ricbtte mitrailleurs op de menigte. Hierbij werd slecbts een persoon gewond, fevenals te Santa F6 waren de incidenten het gevolg van een geruoht, dat de overheid ver- kiezingsuitslagep had vervalscbt. Het D.N.B. meldt nog, dat de radicalen, die de nederlaag hebben geleden tegenover de nationale democraten, de regeeringspartij, be- weren, dat de tegenparty een sterke terreur heeft geoefend. In strijd met de voorschriften zou in de meeste gevallen een openbare stem ming gehouden zijn, waarbij nationale demo craten meer dan eens bun stem zouden heb ben uitgebracht. Verder zou in vele gevallen de voorzitter van het stembureau bedreigd zijn en stemcommissies door gewapende ben- den zijn overvallen. 'Het ministerie van binnenlandsche zaken, dat tallooze klachten heeft ontvangen, heeft nog geen onderzoek ingesteld. Volgens den voorzitter der radicalen, Alvaer, en andere partijleiders, zijn de verkiezingen in Mendoza een farce geweest, evenals in Santa F6 en Buenos Aires. H«t Duit-solie weermaohtsberidit. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Maandag bekend: De duikboot, omtrent welke reeds bekend gemaakt werd, dat ze 13.300 ton tot zinken had gebracht, kon haar succes verhoogen tot in totaal 20.600 ton vijandelijke koopvaardrj- ruimte. Binnen het kader van de gewapende ver- kenning heeft het luchtwapen verschillende voorspoedige afzonderlyke aanvallen op voor den oorlog belangrijke installaties in Zuid- Engeland en op de scbeepsdoelen in het Brit- sche kustgebied voortgezet. Bij Southend hebben twee bommen van mlddelgroot kaliber een in konvooi varend vijandelijke koopvaar- djschin van 300 tot 400 ton g:etro.ffen. Het scbip bleef met slagzij in zinkenden toestand liggen. Voorts werden twee Britscbe pa- trouillebooten en een gewapend vyandeljjk koopvaardyscbip met succes aangevallen. Londen is in den loop van Maandag on danks ongunstige weersomstandigheden be- stookt met brand- en brisamtbommen van verschillend kaliber. Gevechtsvbegtuigen vielen verder, deels in scheervlucbten, fa- brieken en rails, benevens een sterk vlieg- veld in Zuid-Hngeland met goede uitwerkiiig aan. In den loop van Maandagnacbt hebben vr^ zwakke eenheden gevecbtsvliegers de Brit- sche hoofdstad wederom aangevallen. De vijand heeft in den nacht van 5 op 6 Januari geen vlucbten gemaakt naar Duitscb rijksgebied. Eenige vijandelijke toestellen poogden in den loop van Maandag het be zette gebied binnen te dringen, ze werden echter trjdig ontdekt en met afweergescbut afgeweerd. Twee vijandeljjk bommenwerpers zijn niet ver van de Fransche kust in zee gestort, eigen verliezen zijn niet ontstaan. VIER MAANDEN DUITSCHE VERGELDINGSAANVALLKN. Dinsdag is de vierde maand van de ver- geldingsaanvallen op Londen geindigd, aldus vemam het D.N.B. ter aanvulling op het weermachtsberichit. De aanvallen van de Duitsche luchtmacht op de Britsche hoofd stad begonnen, zooals bekend, in den nacht van 6 op 7 September, nadat de Britsche luchtmacht langer dan drie maanden bommen op niet-militaire doelen te Berlin en elders in Duitschland bad laten vallen. Met enkele uitzonderingan, zooals de Kerstdagen, zijn de Britsche eilanden sedertdien dageljjks door de Duitsche vliegtuigen aangevallen. Het ver- niellngswerk is gericht op militaire en vOor den oorlog belangrijke objected in' geheel Groot-Brittanmie, van de Zuidikust tot de Noordkust van Sdbotland. Ook in het nieuwe jaar zyn de aanvallen energiek voortgezet. Het weermacbtsbericht van Maandag meldt weer een aanzienlijk succes van een Duitsche duikboot in den strijd tegen de Brit sche koopvaardij. Het trotscbe resultaat, het tot zinken brengen van 20.600 ton vijan delijke koopvaardijscheepsruimte, bewijst dat de Duitsche tegenblokkade met succes wordt voortgezet en de Engeische oorlogstuig- en levenamiddelenvoorziening, die voor Enge land van essentieel belang is, steeds probJe- matieker maakt. Activiteit van de Duitsdhe luchtmacht overdag. Naar de Britscbe omroep mededeelt, heeft men Maandagochtend te Londen tweemaal luchtalarm moeten maken. Langen tijd, aldus bet D.NJ3. uit Stockholm, boorde men zwaar afweergescbut. Niettemin zyn de Duitsche vliegtuigen er in geslaagd, wederom talrijke groote branden te doen ontstaan. Vele Lon- densche gebouwen zijn tot puinboopen ge- worden. Volgens den omroep zijn ook Liver pool en verscbeidene steden in bet Noorden en bet Oosten van de Midlands en East Ang- lia door Duitsche bommenwerpers aange vallen. DE BETEEKENIS VAN ITALIE'S STRIJD IN NOORD-AFRIKA. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Weken lang hebben eenige Italiaanscbe regimenten Bardia uiterst dapper verdedigd, schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung fai een hoofdartikel, totdat zij voor de plaatae- lijke overmacht moesten wijken. De Italiaau- scbe koloniale troepen hebben sterke strgd- kracbten van den tegenstander naar zich toegetrokken en daarmede den totalen etrjjd van de mogendheden van de spil tegen Hn geland aanmerkelyk Uchter gemaakt. Deze Italiaansche bijdrage tot den oorlog, zoo vervolgt bet blad, hebben de Engelschen toch maar zoo boog aangesiagen, dat zij daar eenige honderdduizenden manschappen sa- mentrokken, deelen van him luchtwapen al- scheidden en een aanzienlijk eskader, linle- scbepen tot de kleinste eenheden toe, in het Oostelijke bekken van de Middellandscbe Bee stationneerden. De uitrusting en verzorglng van deze enorme strydkracbt moest in hoofd- zaak geschieden langs een omweg via den Zuidpunt van Afrika. De hevige gevechten, welke Ebiitscblands bondgenoot moest leveren zijn echter in bun beteekenis voor den gemeenschappelyken strijd niet daarmede uitgeput, aldus onder- streept bet blad, dat sterke kracbten van den vijand van het voornaamste oorlogsterrein worden weggebouden. Al schrijft de Times nu, dat door inneming van de kleine haven Bardia het strategische doel is bereikt, daar thans bet gevaar voor Alexandria en bet Suezkanaal is afgewend, dan mag toch niet vergeten worden, zoo meent de Deutsche Allg. Ztg., dat de toekomstplannen van de Engel schen nog van eenige andere dingen afhau- gen en menig Engelsch commentaar is van dit bange voorgevoel vervuld. Deze Britsche toekomstplannen zullen nameljjk behalve van de moeilijkbeden der aanvullingen en toe- voeren, nog van de oorlogspolitiek der mo gendheden van de spil afbangen, die niet alleen op de strategische doelen let, maar haar oorlogvoering steeds op de totale over- winning gericht houdt. Het oorlogsterrein bevindt zich voor Duitschland en I talis over- al daar, waar de Engelschman is. Wat Duitschland buiten het voornaamste oorlogs terrein gebruikt, komt uit het onuitputteljjke reservoir eener weermacht, welker totale ge- vechtskracht sinds vele maanden slecbts in zeer bepaalde gedeelten behoefde te worden gebruikt. In die vele maanden is de totale kracbt zeer aanzienlijk gestegen, terwyl de Engelschen, die hun laatste reserves hebben opgeroepen, prestige-successen in de woes- tyn najaagden. Maar ook het oorlogspoten- tieel van den Italiaanscben bondgenoot, zoo onderstreept het blad, is door de woestjjn- gevechten in het gebeel niet in de kem aan getast. Deze gevechten hebben een niet te onderschatten nevenfunctie gehad, juist door bet feit, dat zij de Engelschen gedvron- gen hebben strrjd te leveren. Ten slotte merkt het blad op, dat generaal Wavell toch erg onvoorzicbtig geweest is, toen hij op uitdagende wijze verklaarde, dat zyn leger thans tusschen Hitler en dlens ge- droomde koloniale ryk stond. Hoe dan ook, betoogt bet blad, by onze kolonien zullen wy wel komen. Het ziet er werkelijk niet naar uit, dat het opvoeren van de stemming aan de Theems van langen duur zal zrjn. Aller ocgen zijn daar nog slecbts uitsluitend ge richt op Amerika en op de Amerikaansche hulp. De marsch van den tijd is onverbidde- lijk geworden sinds de Engelschen de ver- woesting verkozen hebben en het vermosden, dat die verwoesting absoluut wordt, hangt dreigend boven hen alien. Engeische sehepen gebombardeerd. Het 213de Italiaansche weermacbLbericbt luidt als volgt: Aan bet front van Bardia heeft de slag Zondag van den morgen tot den avond hard- nekkig voortgeduurd. Eenige punten waar tegenstand geboden werd, vielen eveneena na heldbaftig verzet van onze troepen, die den vijand aanzienlijke verliezen berokkenden. De luchtmacht bleef volkomen samenwerken met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 2