ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBEAD VOOR ZEEUWSCH-VEAANOEREN Ter Bemoediging. No. 10.159 tweede blad WOENSDAG 1 JANUARI 1941 81e Jaargang Buitenlandsch Jaaroverzicht, Buitenland Binnenland nbdeblakds taak. erneuzen 1 JAAR GE VAR. x JAAR CLERCQ. JAAR ERLINDE tANDAG "iTE i JAAR EN NEUZENSCHE COU RANT Met een hart vol zorgen staan wij op den drempel van het nieuwe jaar te turen in de duisternis of nog niet ergen3 het licht komt klaren van den nieuwen morgen. Hoe is er binnen in ons brandende he verlangen naar den nieuwen dag. Hoe gaame willen wij het verleden verleden laten en gretig den arbeid aan bet nieuwe beginnen! Wij weten het nu wel: Veel was er niet goed in dien goeden ouden tijd en veel lieten wij maar zoo omdat dat gemakkelijker was, al wisten wij toen reeds wel, dat er lets nieuws geboren ging. Het groote meerendeel van ons volk, ook bier in Temeuzen, bad het te goed, althans goed genoeg om zich niet te druk te maken over wat er bier en daar mankeerde. Wat deerde ons de naaste? Dat is en dat wordt ons nu wel met harde slagen ingepeperd en het is mij een aanlei- ding U alien bij deze jaarswisseling een woord van bemoediging toe te spreken. Wij kunnen uit dit tegenwoordig naar >ns kleine menschen in'zicbt ordeioos en cbao- tisch gebeuren alleen verjongd naar boven komen en ons zelf respect bebouden, wanneer wij ondanks alles ons zelf weten te blijven. Dat is moeilyk. Er is elken dag zoo ontel- baar veel, dat ons traeht af te trekken van den weg dien wij als de eene goede weten, dat een mensch er moede van wordt. Toch is een enkel oogenblik versagen noodlottig. Al vlugger glijden wij dan de helling af naar beneden, waar wij nocb ons zelve, nocb elkan- der kunnen weervinden. Wanneer wij nu maar uit de slagen, die ons troffen, geleerd hebben ons aan elkander vast te houden dan is reeds veel gewonnen. Dan leeren wij, iederen dag weer, dat wij e6n volk van Nederland zijn, met een traditie, met een land, die enkel en alleen bet onze zijn. Zoo voortgaande: elkander steunende, elkander leidende aan het overgeleverd richtsnoer, zullen wij aan bet eind van dezen zwarten nacht den nieuwen morgen zien gloren waarop ons geliefd vaderland weer in vrijheid orde op zijn zaken zal kunnen stellen. VOOmemen Laten wij zorgen, dat wij elkander op dat —v. k* uur recht in de oogen kunnen zien. Daten wij bovenal zorgen dat God's al doordringend licht ook dan geen uitboek vindt in ons binnenste waar een zwarte leugen, naar wij meenden, o zoo goed ver- borgen lag. Aan Zijn hand komen wij ook door dezen trjd heen. Hij zal ons de kracht vemieuwen. Hij zal zorgen dat wij niet moede worden, Hij vraagt alleen trouw. Temeuzen, Oudejaar 1940. p. TE3LLE5GEN. I Het jaar 1940 is een jaar van bloed en tranen, een van de zwartste bladen m de eeschiedenis der menscbheid. De onbarmbar- ti^e oorlog beeft honderdduizenden jonge menschenlevens weggevaagd als kaf voor den wind en nog is het einde met te voor- zien, terwijl wij deze regels schrijven. Het jaai zette reeds in met een geweldige aardbeving in Turkije, die duizenden slacht- offers eiscbte en steden verwoestte en het verkeer ontwrichtte, doordat een groot deel van de wegen en spoorwegen verwoest werd. De oorlog in Finland nam in hevigheid toe. De Russen slaagden er niet in, htm tegen- standers te verslaan en zochten hun kracht in meedoogenlooze luchtbombardementen. In Engeland trad de bekende minister van oorlog, Hoare Belisha, af en werd vervangen door Oliver Stanley. De reden van zijn af- treden is nooit met zekerheid vastgesteld kunnen worden. Ook in het Belgische kabmet vond een kabinetswisseling plaats. Dit land versterkte zijn verdediging en nep weder een aantal reservisten onder de wapens. De Flnsche regeering deed een bero«P op het wereId-Teweten, dat onverhoord bleef. By Russische vliegeraanvallen werd bij herha- iin.-r Noorsch en Zweedsch gebied geschonden. Churchill hield den 22sten Januari een groote rede, welke vooral in de bladen der neutrale landen een slecht onthaal vond, daar zij een aansporing bevatte voor alle neu- tralen om aan den oorlog deel te nemen. Daladier en Hitler hielden eveneens redeyoe- ringen. De verhouding tusschen Engeland en Japan verslechterde door van het Japansche s.s. „Asama Maroe door de Engelschen. In Belgrado vond begin Februan een Bal- kan-conferentie plaats, waarop geen bepaald vriendschappelijke toon heerschte. De Japan sche Minister van Financien kondigde in het Japansche Hoogerhuis aan, dat de militaire uitgaven in 1940 werden geraamd op 4460 millioen yen. Aan het Finsche front ging de oorlog on- verpoosd voort, terwijl in het Westen de situatie onveranderd bleef. Het aanbouden van het Duitsche s.s. Altmark" in de Noorsche territonale wate- ren was een daad van de Engelsche regee ring, die strijdig was met het mternationale recht en waartegen Duitschland helftig pro- testeerde. De Noorsche regeering nam een tweeslachtige houding aan. Br gingen ge- ruchten over de samentrekking van Engel- sche schepen in de Noordelijke Uszee. Sumner Welles, een afgezant van Roose velt maakte een rondreis door Europa en had een onderhoud met Mussolini en Ciano, alsmede met den Paus. Over de resultaten van zijn reis maakte men zich met veel iltu- sies. In Zuld-Afrika werd een nieuwe party o-evormd, de „Hereenigde Nationale Party" of „Volkspartij" onder leiding van Hertzog Malan. Sumner Welles bracht ook een bezoek aan Hitler, waaroVer eveneens weinig brjzonder- heden' uitlekten. De Russen begonnen rein te winnen in Finland, ondanks den hevi- o-en tegenstand, die zy ondervonden. Hulp van eenig belang kreeg Finland met, hoewel er in alle landen stemmen opgingen dat er hulp geboden moest worden. De toestand werd er langzamerhand kritiek. Groot-iBrittannie deed den toevoer vah kolen voor Italie via Rotterdam staken, h - geen in Italie tot hevige protesten leidde. Thans moest het zijn kolen per spoor uit Duitschland laten komen. Duitschland bleef zijn best doen, om de neutralen te beletten voor Engeland te varen. door de neutrale schepen te torpedeeren. Aan het Westfront begon zich eenige activiteit te vertoonen. Sumner Welles had, naar het schynt, begin Maart de desiderata van Hitler in ontvangs genomen. die voor de Geallieerden totaal on- aanvaardbaar waren. m Tusschen Finland en Rusland werd op 12 Maart een accoord onderteekend, dat neer- komt op een gebiedsafstand van het eerste land. Hiermede hehoorde de Russisch Fm sche oorlog tot het verleden. Het voornaam- ste doel van Rusland was bereikt: het kreeg de Karelische landengte en Hango, deze laat- ste haven in pacht voor dertig jaar. Deze kortstondige oorlog vergde groote offers van het heldhaftige Finland. Duitschland deed blijkbaar pogingei Italie en Rusland nader tot elkaar te bren- o-en. De Amerikaansche gezant in Canada, Cromwell, koos in een rede openlnk party voor de Geallieerden, hetgeen aanleidmg gaf seling af en werd vervangen door een kabi- net-Reynaud, dat ook grootere activiteit zou moeten ontplooien met hetrekking tot den °°I)e8neutrale scheepvaart kreeg steeds meer te lijden van de duikbooten, die doorgingen met tallooze schepen met of zonder waar- schuwing in den grond te boren. De protes ten van neutrale zijde hoopten zich op doch hun scheepvaart ging langzamerhand ten gronde. Duitschland publiceerde een Wit- boek, waarin werd uiteengezet, dat Amerika i hierin een actieve rol heeft gespeeld, door den Geallieerden te verzekeren, dat Amerika vroeger of later hun zijde zou kiezen Op 9 April ging Duitschland er plotseling toe over, troepen te ontschepen in Noor- wegen, om hiermede zooals het zeide: Bnge- land voor te zijn, daar dit land een dergelyk koesterde. Denemarken legde zich bij den nieuwen toestand neer, doch Noorwegen verklaarde zich in staat van oor log met Duitschland. Engeland en Frankryk verleendesn onvoldoenden steun en trokken zich na verloop van tijd terug. Het yoornaam- ste doel van de Engelschen was Naryik^ de Noorsche haven vanwaar het yzererts werd verscheept nhar Duitschland. Deze haven werd eveneens in beslag genomen door Duitschland. In Noorwegen werd een nieu we regeering gevestigd door den nationaal- socialist Quisling. Door dit succes nam de sympathie in Italie voor den asgenoot toe en werd in Amerika hevige verontwaardiging gewekt. In de neutrale landen versterkte men zjjn waak- zaamheid, vooral omdat er hardnekkige ge- ruchten bleven loopen, dat Duitschland voor- nemens zou zijn Nederland en Belgie bmnen te vallen, wat door Duitschland echter stelligste werd ontkend. I+ajlie verklaarde zich begin Mei belli gerent en de toon van de pers tegenover Engeland werd hoe langer hoe heftiger. Mus solini had in een scherpe rede het Italiaansche volk op,gewekt, am zich te wapenen en op alles voorbereid te zijn. On 10 Mei geschiedde, wat door velen werd gevreesd' Duitschland viel met overweldi- gende macht Nederland binnen. Over deze bedroevende episode van den oorlog zuUen wij liever den sluier laten vallen. Ook Belgie zag zich overweldigd. Duitschland had he tr blijkbaar op gezet, de kusten van den \tlantischen Oceaan en van het Kanaal i zijn macht te krijgen, hetgeen het ook ge- lukte In een door niets te stuiten storni loop werd in vijf dagen Nederland veroverd korten tijd later Belgie, welks koning in krijgsgevangenschap geraakte (het Neder- landsche Koninklrjke Huis en de rfe'=ee™^ hadden kans gezien, zich op het taatste oogenblik in veiligheid te stellen in Enge land, waar zij op dit oogenblik nog vei ven) en daarop was de beurt aan Frank- rtjk. t 'Na -evechten, die elke beschrijving tarten, werden de Franschen teruggeworpen. Een deel van hun troepen was ingesloten by Dum- kerken en moest zich tenslotte overgeven. De Engelschen slaagden er m, het grootste dee van hun troepen onder de moeilykste om- standigheden naar Engeland te yerschepen. In stormloop werd de eene Fransche stad na wina, die het in 1918 had moeten afstaan en zag dezen eisch ingewilligd. In Amerika openbaarde zich meer en meer een sterke strooming ten gunste van Engeland, zondei dat dit heteekende, dat Amerika aan den oorlog actief wenschte deel te nemen. Naby Oran in Mers-el-Kehir, vemietigde de En- gelsche vloot een deel van de Fransche vloot. welke geweigerd had, zich over te geven of althans de wapens neer te leggen. Dit wekte natuurlijk felle verbittenng m Frankryk. Kort daarop werden de diplomatieke verbin- dingen tusschen beide landen afgebroken. Begin Juli begonnen de Duitsche luchtaan- vallen op Engeland, die voortdurend in m- tensiviteit toenamen en voornamelrjk tegen Londen zijn gericht, waar groote verwoestin- gen zijn aangericht. Ook andere steden en havens echter kregen eefi beurt en men be- weert, dat hierbij belangrijke resultaten wer den bereikt. Intusschen zetelt de Engelsche regeering, zoover men kan naga,an, nog a tijd in Londen. Deze luchtaanvallen werden beantwosrd door de Engelschen, die op hun beurt een groot aantal plaatsen in Duitschland horn- bardeerden, alsmede wat zij noemen de „in- vasiehavens", vanwaar uit, naar zij vreezen, voorbereidingen worden getroffen voor een inval in Engeland, waarmede dit laatste land heeft gedreigd. t De duikbootenoorlog nam ongekende ver- houdingen aan. Men trachtte alle scheep- vaartverbindingen met Elngeland te v®™1®" tigen. Duitschland had de Engelsche blok_ kade heantwoord met een tegenblokkade, die ten doel had, Engeland geheel van de wereld af te snyden. Hieraan viel een aan- zienlrjk aantal koopvaardijsehepen ten offer. Ongetwtjfeld is de invloed hiervan op den En gelschen in- en uitvoer gevoelig. Men tracht te dit euvei eenigszins te verihelpen door schepen aan te koopen in Amenka dat op deze wijze reeds van al zijn oude schepen uit den vorigen oorlog af Is en nieuwe te laten bouwen op Amerikaansche werven De oorlog kostte reuzensommen aan Bn- seiand - men spreekt van 12 millioen pond sterling per dag - zoodat de bodem van de schatkist te zien kwam. Dit is oorzaak, dat er bij Amerika op aangedrongen wordt om de haal- en betaal-clausule geannuleerd te kriieen Daar Roosevelt den 9den November voor de derde maal tot President van de Vereenigde Staten werd gekozen en zyn svmpathieen voor Engeland niet onder stoe- len of banken steekt, valt wel te verwachten, dat Amerika al het mogelijke zal doen om Groot-Erittannle de grootst mogelyke hulp te bieden. Japan is sterk getroffen door de opzeggmg van het handelsverdrag met Amerika en door verschillende uitvoerverboden door Amerika uitgevaardigd en klaarblykelyk tegen Japan gericht. Japan is er intusschen in "-eslaagd een soort van vredesverdrag te laten teekenen door Wang Tsjing Wei, pre sident van de Naniking-regeering; doch Tsjang Kai Sjek zet zijn tegenstand onver- moeid voort. De aanvoer van oorlogsmate- riaal via Indo-China is thans afgesneden, daar dit land hepaalde concessies heeft moe ten doen aan Japan, dat bepaalde deelen van zijn gebied bezette. De Burma-route evemwel open, al doen de Japanners hun best om deze van uit de lucht te bombardeeren. Amerika voerde na heel wat geharrewai den persoonlijken dienstplicht in, die eveneens moet worden beschouwd als te zijn gericht tegen Japan. Italie's deelneming aan den oorlog heett zich tot dusverre bepaald tot schermutse- lingen in Noord-Afrika. Het heeft Bntsch Somaliland ingelijfd, dat door de Engelschen met niet veel energie werd verdedigd en on- telbare malen Malta gehomhardeerd. Verder waren zij opgerukt tot over de grens van Egypte, maar het laatste offensief heeft hen weder daaruit verdreven. Eind October verklaarde Italie den oorlog aan Griekenland. doch tot dusverre heeft het daarvan niet het resultaat geoogst, dat het daarvan verwachtte. Na de aanvankelyke successen hebben de Grieken geholpen I door de Engelschen hen teruggedrongen op Albaneesch gebied. waar de strijd zich verder afspeelt. De Italianen bombardeerden met wisselend succes Haifa, de Engelsche petroleumhaven, Alexandrie en Bahrrein-eilanden aan de Perzische Golf. Na den gebiedsafstand aan Rusland, volgde nog de afstand van een groot deel van Zeven- burgen aan Hongarije en van de Dohroedsja aan Bulgarije. Overigens voltrok zich in dit land een omwenteling, die den Koning nood Antillen, enz. had afgestaan aan Amerika, dat daarvan gehruik wil maken om zijn ,,ver- dedigingsgcfdel" te versterken. Roosevelt heeft een inspectiereis gemaakt, die blijkbaar niet hijzonder gunstig is uitgevallen. Turkije, dat door een verbond met Enge land is gebonden, verklaarde zich non-belli gerent. Het is noch in den grooten (Kirlog, nocb ook in dien tusschen Italie en Grieken land tusschen beide gekomen, doch behoudt zich zijn volstrekte vrijheid voor om op te treden op het oogenblik, dat het daarvoor ge- schikt acht. Begin November bracht Molotoff, de voor- zitter van den Russischen Raad van Volks- commissarissen een bezoek aan Berlijn, ver- gezeld van een uitgebreiden staf. Hier had hy een langdurig onderhoud met Hitler. Over den uitslag verluidde niets anders, dan dat beide partijen het in alle opzichten met elkaar eens waren. Het driemogendhedenverdrag groeide in enkele weken uit tot een zes-mogendheden- verdrag, door de toetreding van successieve- lijk Hongarije, Roemenie en Slowakije. Aan den anderen kant werd een vriendschapsver- drag gesloten tusschen Hongarije en Joego- slavie. Vermelden wij ten slotte nog, dat Dora Halifax is benoemd tot ambassadeur van En geland bij de Vereenigde Staten ter vervan- ging van Lord Lothian, begin van deze maand overleden en dat hij als minister van Buiten- landsche Zaken is vervangen door Anthony Eden. Aan het einde van dit rampjaar ziet de politieke hemel er nog even duister uit, als aan het begin. onderworpen aan het tanef van 5 pet. op de voorwaarden, vermeld in bovengenoemde resolutie, die tevens de goederen aanwyst. die niet zijn onderworpen aan het tanef van 5 pet., zooals brandstoffen voor bepaalde doeleinden. Aan de wijze van heffing zyn enkele paragrafen gewijd, evenals aan de verschillende vrijstellingen voor inrichtmgen van onderwijs e.d., voor materialen en voor- werpen voor schepen en luchtvaartuigen. Verder bevat de resolutie regelingen voor vrijen inslag door handelaren, voor de terug- gave van hepaalde belasting. Voor ondememers, wier jaarlyksche aan belastingheffing onderworpen omzet gering is, is een speciale regeling vastgesteld. Inzake de heffing van omiethelasting ten aanzien van apothekers is een afzonderlijke regeling vastgesteld, eveneens voor hakkers en banketbakkers, bereiders van consumptio ns, exploitanten van inriehtingen, waarin aan derden sprjzen en/of dranken worden gele- verd, slagers en vleeschhouwers. tandartsen, tandheelkundigen en tandtecbnici. de andere genomen, zoodat de Maginot-linie cnen rmgeiauu in den rug kon worden aangevanem ZeKs het aanhouden Parys werd overgegeven onts^fp^5^ot. door aan de verwoesting. Toen de Maginot linie viel, werd Frankryk ten prooi aan een algeheele desorganisatie. De regeenng spa - te uiteen, en de troepen streden m de groot ste verwarring. Tot overmaat van ramp verklaarde Italie op 10 Juni den oorlog aan Frank rij k en Engeland. Te midden van deze chaotische verwar ring legde Rusland beslag op de dne voor- mafige Baltische repubUeken. Spanje ver klaarde zich evenals Italie non-bemgere Den 16den Mei 's avonds laat werd de stok oude maarschalk Petain tot ^i^teypresi- dent benoemd; en deze, ziende dat Frank- rijk hopeloos verslagen was, sloot op 22 Juni een wapenstilstand met Duitschland. Het verbond tusschen Engeland en zijn wapen- broeder Frankrijk was hiermede ten einde. Duitschiand was thans in het hezit van alle havens aan den Atlantischen Oceaan en het Kanaal, van het uiterste Noorden tot aan de Spaansche grens. Intusschen hield d Italiaansche bondgenoot zich bezig met he bombardeeren van een aantal vyandelyke steunpunten. De Middellandsche Zeevormde het centrum van de Italiaansche in deze zee ,had Elngeland een maehtige vloot samengetrokken, die ope- reerde in vereeniging met de Elngelsche troe- ^Rusland^maakte van de gelegenheid ge hruik, om van Roemenie teruggave te eischen ter- van Bessarabia en een deel van de Boeko- uiteraard activiteit zaakte, het zonnige Zuiden op te zoeken met zijn vriendin. Bij vriendschappelijke over- eenkomst" deden de Duitsche troepen hun m- tocht op Roemeensch gebied en er werd een nieuwe regeering gevormd onder leidmg yan Antonescoe. Koning Michael blijft voorloo- pig tituiair opperhoofd van den staat. Spanje blijft nog steeds een ondergeschikte rol spelen in het wereldgebeuren. Het eenige feit dat het vermelden waard is, is, dat het de intemationale Tangerzone heeft bezet, wat aanleidmg heeft gegeven tot (late) pro testen van Engeland. De buitenlandsche rm- zen van den minister van, Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner, schijnen niet tot eenig positief resultaat te hebben geleid. Eind September werd te Berlijn een drie- mogendheden-verdrag onderteekend door Duitschland. Italie en Japan, dat feitelyk een samenvatting van den op dat oogenblik be- staanden toestand inhoudt. Begin October trad Chamberlain af als minister-president en Churchill nam zyn plaats af. Korten tijd daarop verwisselde hy het tijdelijke met het seuwige. In het begin van die maand had ook eeo tweede ontmoeting tusschen Hitler en Mus solini plaats op den Brenner. Over het be sprokene werd niets gepuhliceerd. De rol en de houding van het Fransche kabinet Petain blijft eenigszins vaag en wan kel. Duitschland doet er natuurlijk een zeke- ren in-vloed op gelden, dochPetain schynt min of meer huiverig, hieraan toe te geven Ook moet hij weigerachtig blyven, om Iy.val te herstellen als minister van Buitenlandsche Zaken (als hoedanig hij kort geleden weird of (rp 7jf t Groot opzien vcrwekte het felt, dat Enge land in rail voor 50 oude torpedojagers be- lajngryke steunpunten in Zuid-Amerika, op de In het Nederlandsche Dagblad treffen we een artikel aan van dr. H. L. M. van Schaick, waaraan de N. R. Crt. het volgende ontleend: Bij een nuchtere beoordeeling zal men moe ten vaststellen, dat de stemming onder de bevolking hetrekkelyk slecht is, ten gevolge waarvan de verhouding tot den bezetter on- gunstig beinvloed wordt. Wij betreuren dit zeer. Niet uit sentimen- teele overwegingen, of onder den indruk van de macht der Duitsche wapenen, noch ook omdat onze politieke overtuiging evenwijdig loopt met Ihet nationaal socialisme. Wij zyn voorstanders van een goede verstandhouding met Duitschland, omdat wij dit een eminent Nederlandsch belang achten. Dat wij een goede verstandhouding met Duitschland voorstaan vindt dus niet louter zijn grond in oeconomische overwegingen. Wij erkennen ten voile het groote belang dat in het hijzonder onze boerenbevolking heeft by een onbelemmerd handelsverkeer met Duitschland. Anderzijds hebben wij een open oog voor het belang, dat Duitschland heeft by een ongestoorde invoer van onze koloniale producten. Bij onze overwegingen worden wij •"releid door beweegredenen van hoogere order n.l. door het feit, dat wij begrijpen, dat wij een taak hebben te volbrengen voor het vasteland, waar Duitschland de belangrijk- ste mogendheid is. Wij vragen dus van het Nederlandsche volk dat het zich bewust wor- de van zijn taaik en uit dien hoofde zijn stand- punt tegenover Duitschland zal bepalen. Het Nederlandsche Volk bedenke daarbij wel dat het door Elngeland van de zeeen verdrongen is en dat het door Elngeland in samenwer- king met Frankrijk verminkt is, voor het laatst in 1830, terwijl er geen wezenlijke teg&nstellingen zijn tusschen Nederland en Duitschland. Nu zijn wij er ons zeer wel van bewust, dat het voor den modernen mensch, die critiek- loos het gerucht en gevoelsargument aan- vaardt, zeer moeilijk is zich nuchter reken- schap te geven van de feiten en tevens een taak te aanvaarden, die hem groote plichten oplegt. Hier komt nog bij, dat de bezetter niet voldoende doordrongen blrjkt te zijn van de eigen aard van het Nederlandsche Volk en zijn rechten van bezetter op onbeperkte wijze uitoefent, waardoor het kort na de capitulatie ontluikend vertrouwen weer grootendeels gesmoord is. Intusschen hebben wij dit te aanvaarden want wij mogen ons door tijdelijke lasten nooit van onze taak laten afbrengen. Vt ij hebben nu eenmaal den oorlog verloren, wij zijn niet alleen bezet gebied, maar ook basis voor een aanval op .Engeland. dus oor- lo^sgebied. Buitendien maken wij deel uit van het vasteland, dat in zijn geheel geblolt- keerd wordt. Wanneer twee grooten met elkaar in een strijd op leven en dood gewik- keld zijn, dan kan het niet anders dan dat de kleinen in de verdrukking komen. Dit zijn nu eenmaal feitelijkheden, die men als na- tuurmachten te aanvaarden heeft en waar intemationale conventies niets aan verande- ren kunnen. Dit aanvaarden mag natuurlijk nooit leiaen tot een fatalisme. De oorlog duurt niet eeuwig. Alles wat er aan ontberingen over ons komt mag ons slechts dieper doen besef- fen op welk een onverantwoordelijke wijze er met de hoogste goederen van het Neder landsche Volik gespeeld is en het moet ons een voortdurende prikkel zijn vastberaden een doel na te streven, een vrij Nederland. Laten wij evenwel goed begrijpen, dat wij dit doel nooit kunnen bereiken door negatieve daden als demonstraties en sabotage. Deze middelen keeren zich onherroepelyk tegen het eigen Volk en kunnen het slechts ten ver- derve voeren. DUITSOHE AANVA1A.EN OP KONVOOIEN Het opperhevel van de Duitsche weermacht maakt bekend In dan nacht van 28 op 29 December heb- i>en gevechtsv'liegtuigen de haveninstallaties van Plymouth aangevallen. Dc fcommen ver- oorzaakten braciden en ontploffingen. In den loop van de gewapende verkenning overdag werden v'erscheidene voor den oor log belangrijke doelen aan de Oostkust yan Eti geland met bommen bestookt. Bovendien kreeg een belangrijke fab-nek te Crewe bij een scheeraanval verscheidene voltreffers. Van een konvooi ten Oosten van Harwich werd een vrachtschip van omstreeks 10.000 door bommen in brand gestoken. Ten UITVOERINGSItESOLUTIE OMZETBELASTING 1940. Verschenen is een resolutie van den secre- taris-generaal van het departement van financien inzake de uitvoering van de omzet- belasting 1940. Deze resolutie is als bijvoeg- sel verschenen van de Nederlandsche Staats- courant van Maandag, no. 253. Voor de toepassing van art. 5, zesde lid, van het hesluit op de Omzetbelasting 1940 moeten buitenlandsche waarden worden her- leid tegen de koersen, gepuhliceerd volgens art. 17 der Deviezenverordening. De levering van grondstoffen aan den fabrikant zjjn niet ton Oosten van Southwold is een mijnenlegger ge troffen. Bij een aanval op een groot konvooi, 200 km ten Noordwesten van Londonderry, kreeg een vrachtboot een zwaren voltreffer, zoodat het met slagzij bieef liggen en begon te zinken. Artillerie van de marine heeft een vijande- lijk oorlogsschip onder vuur genomen, toen het onder begunstiging van het weer de Ka- naalkust poogde te naderen. In den afgeloopen nacht hebben vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen Londen weer met bommen bestookt. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met enkele vliegtuigen boven Duitsch en be zet gebied bommen laten vallen, die zonder uitzomiering in het open veld of in zee fe- recht kwamen. De luchtdoelartillerie heeft twee vrjande- lijke vliegtuigen neergeschoten. DE LAATSTE AANVAL OP LONDEN. De Elngelsche berichtendienst heeft Maan- dagmiddag over den Duitschen luchtaanval op Londen in den nacht van Zondag op Maan dag nog medegedeeld, dat deze aanval zich hoofdzakelijk concentreerde op de City van Londen. Doch ook in andere deelen van de Britsehe hoofdstad zijn geweldige branden uitgebroken en een groot aantal brisantbom- men ontploft. In een door de Londensohe radio verspreid ooggetuigenbericht over den Duitschen aanval werd opgemerkt, dat de Londensche hrandweer zich in den afgeloopen nacht tegenover een zoo groote taak als nooit tevoren zag gesteld. De lucht boven Londen was rnijlen ver door het schijnsel der branden ,,zoo rood als een rijpe sinaasappei". In de City stonden heele blokken winkels en zakengebouwen in lichter laaie. De St. Pauls kathedraal is on- beschadigd gebleven. Hij (de correspondent) kon bij het aanschouwen van deze geweldige branden niet gelooven, dat ze nog gebluscht konden worden. Heele voorgevels van huizen stonden in brand en stortte met geweldig gednlisch in elkaar. De correspondent zegt ten slotte, dat hij van een .dergelijke verwoes ting, als hij in den afgeloopen nacht met eigen oogen had gezien, nooit eerder getuige was geweest. (D.N.B. DDITSOH OORLOGSSCHIP BESOHTET AUSTRALISCH KJI.AND. De Australische premier, Menzies, heeft verklaard, dat het eiland Naoeroe, ten Noord- oosten van Nieuw-Guinea in den StilJen Oceaan gelegen, Vrijdag, kort na het aanbre- ken van den dag door een vyandelijk schip aangevallen en hevig beschoten is. Op het eiland, dat sedert 1888 aan Duitsch land behoorde, doch in 1920 Britsch man- daatgebied werd, is aanmerkelijke schade ontstaan, evenwel zonder verliezen aan men schenlevens. Ter aanvulling heeft de Australische mi nister van marine, Hughes, medegedeeld, dat het schip. vodr de besclueting van Naoeroe de Duitsche vlag heesch. Alvorens het vuur te openen, waarschuwde het draadloos, dat het radiostaticn van het eiland niet gebnukt mocht worden. Daama schoot het Duitsche oorlogsschip op vliegtuigen, die voor overla- ding bestemd waren, benevens op opslag- plaatsen van fosfaat en ohe. doch niet op particuliere huizen. Na deze doeltreffende be- schieting verwijderde het Duitsche oorlogs schip zich onverlet en zonder achtervolgd te worden. Bovenstaande verklaring van den Austrah- echen minister van marine aldus het D. N. B. is een bevestiging, ook van de zijde van den tegenstander, dat een Duitsch oorlogs schip uiteraard slechts onder Duitsche oor- logsvlag oorlogslhandelingen verricht. Anders luidende berichten van de vyandelyke agita- tie zijn valsch. BKITSCH <K)ItL(KrSSCHIP BESCHOTEN. Het DiNH. meldt uit Berlijn: Duitsch ver- dragend geschut heeft in den nacht van 29 op 30 December een vijandelijken oorlogs- bodem beschoten. Cndanks het mistige en regenachtige weeir konden goed geplaatste treffers worden afgevuurd. Aangenomen ka« worden, dat het Britsehe oorlogsschip ver meld is. nieuwe jaar Bekenden en len als buiten nscht ruimschoots jel ik rajj bjj ieders gunst RBIEST, ensslager^ icht aan alle en Bekenden IG EUWJAAR. eer als voor- t breien van leveren van lanschoppen. alle soorten relend, iGEJSOL. 41. bindingstr. 2, femeuzea. 1 wenuch ik Vrienden en loten gunst, ring aan. EKHAGE, Bakker. •s, Vrienden ten als bin- voor het zoo •trouwen, be- eefd by ver- RHAGE, Timmerman. Rolluiken en p-f uden en Be- s binnen de .nkbetulging gunst, be- Aam aan. LINDE, ilkenfabriek _^drijf. Reparatle- hoolweg. 'emeuzen. e., ;ers, Vrien- !dg Nieuw- rienden en m van den - het geno- ij weder in ANDE, Jeermaker. 1. P-f- i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1941 | | pagina 5