Buitenland Kerknieuws VERKEERSCONFERENxiE TE MIDDELBURG. TERNEUZEN, 30 DECEMBER 1940. DE DELEGATIE VAN BEVOEGHHEDEN DOOR I>EN RIJKSCOMMISSARIS. in een persconferentie heeft dr. Rabl, de juridische specialist van bet rijkscommissa- riaat, de strekking aangegeven van de Vrij dag verschenen, verordenlng, waarbij lid 2 vaji artikel 2 van verordening nr. 3 is afge- scbaft voor de provincien, gemeenten, water- scbappen, veenscbappen en veenpolders. De verordening nr. 3 van 29 Mei 1940 deed op den rijkscommissaris de controlebevoegd- beden der Kroon overgaan en bracht ook de controle over de waterscbappen, welke voor- been bij Gedeputeerde Staten lag, aan den rijkscommissaris. Artikel 2 bd 2 van genoem- de verordening bepaalde immers. ,,Alle recbtsvoorscbriften moeten voor de bekend making aan den rijkscommissaris worden voorgelegd. De bekendmaking moet worden geschorst wanneer de rijkscommissaris dat wenscht". In het derde lid van bedoeld artikel 2 werd da- bepaald, dat de rijkscommissaris deze be- voegdheden aan bem ondergescbikte Duitscbe organen kan overdragen. ki de verordeningenreeks betreffende bij- zondere maatregelen op administratiefrechte- lijk gebied" is mi geleidelijk een groot deel van de den rijkscommissaris toekomende be- voegdheden aan Nederlandsche instanties ge- delegeerd. Zoo bracbt de verordening 193 van 31 October bet bekracbtigings-, bet opschor- tings- en bet vemietigingsrecbt van den rijkscommissaris ten aanzien van recbts voorscbriften van andere organen in het al- gemeen|bij de secretaris-generaal. Met deze laatste delegatie staat de Vrijdag verscbenen verordening in nauw verband, Het in artikel 2 lid 2 van verordening nr. 3 neergelegde preventieve vetorecbt ivan den rijkscommissaris is daarbij afgeschaft. Thans is dus de controle op de totstandkoming van de rechtsvoorschriften der lagere organen gebeel in Nederlandsche banden gekomen. Aangezien de rijkscommissaris ook gebruik bad kunnen maken van de mogelijkheid, zijn bevoegdbeden aan Duitscbe organen te dele- geeren, Ugt in deze oplossing een bewijs van vertrouwen jegens de Nederlandsche instan ties, welke, dit spreekt van zelf, intusscben bet gewenschte vriendschappelijke contact met de Duitsche organen blijven bewaren. MAXIMUM VERVOERPRIJZEN. 39 Mei 1940 basis. Blijkens besluit van de seeretarissen-gene- raal van de departementen van Waterstaat en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is o.m. bepaald: De boogst toelaatbare vervoerprijs is die. welke door den vervoerder, verhuurder of derde in het tijdvak van 3 tot en met 9 Mei 1940 voor een soortgelijke vervoerovereen- komst of verhuur is bedongen of ontvangen. Heeft de vervoerder, verhuurder of derde geen vervoerprijs, als in bet vorige lid be doeld, bedongen ef ontvangen, dan geldt als hoogst toelaatbare vervoerprijs die, welke in bet tijdvak van 3 tot en met 9 Mei 1940 voor een soortgelijke vervoerovereenkomst of ver huur gebruikelijk was. Overigens geldt als boogst toelaatbare vervoerprijs de prijs, Welke voor een soort gelijke vervoerovereenkomst of verhuur in het jaar, eindigende op 9 Mei 1940, laatste- lijk gebruikelijk is geweest. De secretaris-generaal van het departe- ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart kan ten aanzien van vervoer over zee. betzij voor een bepaald vervoer, hetzij in het alge- meen, van de voorschriften van dit besluit ontheffing verleenen of doen verleenen of een anderen prijs bindend vaststellen of doen vaststellen. De secretaris-generaal van het departe- ment van Waterstaat heeft dezelfde bevoegd- heid ten aanzien van alle andere vervoer. NIEUWE BATTERIJEN VOOR OUDE. Een proefneming. In verband met den oproep aan particu- lieren en handel, om mee te werken een te- kort aan materiaal voor droge batterijen te voorkomen door bij aankoop van een nieuwe batterij een oude in te leveren, verneemt men van officieele zijde, dat bet hier een bijzonder interessante proefneming geldt. Ofschoon men bij oppervlakkige beschou- wing zou kunnen meenen, dat deze kwestie bet gemakkelijkst en het snelst zou worden opg'elost door eenvoudig een verbod tot ver- koop van nieuwe zaklantaarn- en andere droge batterijen uit te vaardigen, wanneer met tegelijk een oude wordt ingeleverd, meent men te bevoegder plaatse, dat men daartoe thans nog niet behoeft over te gaan. Op zicbzelf genomen zou een gedwongen inlevering van de oude batterijen de doeltref- fendste methode zijn. Het departetment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart geeft ef echter sterk de voorkeur aan vooral met bet oog op andere gebieden reeds bestaande, onvermijdelijke verbodsbepalimgen daar zoo min mogelijk nieuwe aan toe te voegen. Boven- dien zou bij spontane medewerking van bet publiek den winkelier" veel werk en admini- stratie bespaard worden. Wanneer deze proefneming slaagt zullen wij niet alleen het gemak van onze lantaams etc. mogen hou- den, doch bovendien zou daarmee het bewijs geleverd zijn, dat publiek zoowel als winke- liers vrijwillig kunnen bijdragen tot het ver- mijden van ingrijpen van booger hand in die gevallen waar dit mogelijk is. COUPONS EN DIVTDENDEN VAN DUITSOHE EFFECTEN. De secretaris-generaal van bet departe- ment van Financien heeft het volgende be paald betreffende het overmaken van cou pons en dividenden van Duitsche effecten: Ten einde de uitbetaling van coupons en dividenden van Duitsche effecten uit de Nederlandsch-Duitsche clearing te verkrijgen, dient, behalve het voor de indiening van clearingvorderingen voorgeschreven formu- lier B, bij het Nederlandsch Clearinginstituut een door de Vereeniging voor den Effecten- handel afgegeven, op de overmaking betrek- king hebbend vereffeningscertificaat te wor den ingediend. De regelen, overeenkomstig welke het ver effeningscertificaat kan worden verkregen, zoomede de overige vereischten, waaraan voor de uitbetaling moet zijn voldaan, wor den door de Vereeniging voor den Effecten- hande'l, na goedkeuring door den secretaris- generaal van het departement van Finan cien, vastgesteld. hadden. Men was er tot dusver niet in ge- slaagd den burgemeester van Edingen de wetten te doen eerbiedigen of hem van zijn post te verwijderen. Thans echter is het af- geloopen. De burgemeester heeft namelijk, ui bet Fransch gesteld, een biljet doen aan- plakken van de volgende inhoud: Op bevel van den heer Grammens en van zijn taalcommissie, is het mij verboden de functie van burgemeester Uwer stad verder uit te oefenen. Deze besl^sing vereert mij. Ik ben mij bewust, mijn plicht te hebben volbracht. Ik heb steeds Uwe stad, Uwe rech- ten Uwe vrijbeden verdedigd. Gedurende 35 jaar hebt gij mij Uw standvastige sympatbie betuigd. Ik dank er u voor. Wg. P. Delannoy. Tijdens een onderhoud met den heer Gram mens heeft deze Belgapress verzekerd, dat ook de wethouder van onderwijs van Edmgen en een paar weerspannige schoolhoofden waarschijnlijk zullen verwijderd worden. SOHEEPSVERLIEZEN IN DEN INDISCHEN OCEAAN. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Reizigers uit Hongkong maken melding van zware verliezen der in Engelschen dienst staande Noorsche koopvaardijvloot en der Engelsche koopvaardij in den Indischen Oceaan. Reeds meer dan twintig schepen zouden daar tot zinken zijn gebracht. De verliezen hebben de Engelsche scheepvaait- ondernemingen ertoe genoopt den bemannin- gen van de tusschen Hongkong en Indie va- rende schepen een oorlogsbijslag te ver leenen. DE AMERIKAANSCHE INDUSTRIE HEEFT GBREK AAN ALUMINIUM. Een van de grooste Amerikaansche wapen- fabrieken der Northrop Aircraft Corpora tion, heeft zich wegens gebrek aan alumi nium genoodzaakt gezien den werktijd voor haar personeel van 2000 man van tien op acht uur terug te brengen. Cohu, de direc- teur-generaal heeft verklaard, dat in de Ame rikaansche industrie algemeen gebrek aan aluminum heerscht en dat dientengevolge alle viiegtuigfabrieken daar zonder twijfel in de naaste toekomst wel door getroffen zullen worden. De aluminiumfabrieken kunnen hun thans ontvangen opdrachten pas over 30 of 35 weken uitvoeren. Voor September vOlgend jaar mag men er niet op rekenen, zoo verklaarde Cohu, dat de Amerikaansche aluminumfabrieken de ge- stelde productie-eischen kunnen vervullen. 39 DOODEN IN BERLIJN. Het aantal personen, dat door den Engel schen luchtaanval op Berlijn in den nacht van 20 op 21 December, den dood heeft gevonden, volgens het D.N.B. thans tot 39 gestegen. HEVIGE STRIJD BIJ HET MEER VAN OOHRIDA. Politika meldt, dat op .den Westelijken oever van het meer van Ochrida in de buurt van Lin Vrijdag hevige gevechten zijn ont- brand, die nog voortduren. .In het Makro- gebergte hebben de Italianen de Grieken tot op hun oude stellingen teruggeslagen. Het Grieksche ministerie van veiligheid publiceert een bekendmaking, op grond waarvan alle bruikbare oude geweren uit de vroegere oorlogen (Balkanoorlog en wereld- oorlog), die in vele families als tropheeen bewaard of aan den wand gehangen werden. ten behoeve van de landsverdediging moeten worden ingeleverd. YEN EN GULDEN. Overeenkomst omtrent betalings- verkeer tusschen Japan en Ned.- Indie. De woordvoerder van het Japansche inlich- tingenbureau, Ito, heeft het besluit omtrent een overeenkomst tusschen de Yokohama Speciebank en de Javasche Bank openbaar gemaakt. Volgens deze overeenkomst zal de verrekening van guldens niet meer als tot dusver op den grondslag van den dollar en het Pond geschieden, doch van de Yen. De directe valutazaken waren tot dusver niet mogelijk door de baseering op den dollar en het Pond. Op 24 December is de overeen komst van kracht geworden. Men koestert de verwachting, dat de han- delsbetrekkingen van Japan met Ned.-Indie door de overeenkomst zullen worden uitge- breid en de financieele transacties tusschen Ned.-Indie en Japan zonder stoomis kunnen plaats vinden. Nog wordt gemeld, dat geen bepaalde vaste verhouding tusschen de Yen en den gulden is vastgesteld, doch in de overeenkomst is een bepaling opgenomen, volgens welke beide banken overleg met elkaar zullen plegen, in- dien de wisselkoers daartoe aanleiding geeft. BOMB ARD em en t op londen. Zaterdagavond meldde het D.N.B. uit Ber lijn: Naar thans bekend wordt, heeft het bom- dardement van de Duitsche gevechtsvliegtui- gen op Londen weer een vemietigende uit- werking gehad. Verkenningsvliegtuigen be- merkten, dat vooral het Oostelijke deel v£in de stad geteisterd is. Ten Noorden en ten Oosten van Hydepark werd een brand van 6 tot 8 kilometer uitgestrektheid waargenomen. In den loop van den dag werden verschei- dene aanvallen op schepen ondemomen, waar bij een tankboot in een konvooi door ver- scheidene bommen zwaar getroffen werd en vermoedelijk inmiddels gezonken is. 'Het. is een schip van 6000 tot 8000 ton. Overigens heeft het optreden van het Duitsche lucht- wapen zich beperkt tot verkenningen, waar bij belangrijk fotomateriaal verkregen werd. ken, aangezien daarvan geen lijsten bestaan. Vermoedelijk zal het vermiste zich in hoofd- zaak bepalen tot pakketpost, en mogelijk ook tot een klein deel der brievenpost. Zij, die in dezen tijd dus postpakketten wachtende zijn en deze niet ontvangen zullen goed doen nader te informeeren en eventueel nieuwe zending aan te vragen. OVERTREDING VESTIGINGSWET. Door den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Temeu- zen is hooger beroep aangeteekemd tegen het vonnis van den kantonrecher aldaar, waarbij G. v. D. teTerneuzen is vrijgesproken van overtreding der Vestigingswet Kleiftbedrijf. DE „GORT"-BONNEN. Door een one gedane onjuiste opgaaf, is in het numme'r van j.l. Vrijdag abusief ge meld, dat voor het tijdvak van Zaterdag 28 December tot en met Vrijdag 21 Febr. de met „41" genummerde bon recht geeft op het koopen van 250 gram gort of gortmout of grutten. Dit moet zyn bon „44". Deze bon zal niet kunnen worden gebruikt voor het koopen van havermout, havervlok- ken, haverbloem of aardappelmeelvlokken. NIEUWE BRANDSTOFFENBONNEN. Gedurende het tijdvak van ,1 Januari 1941 tot en met 31 Januari 1941 geven de met „een eenheid brandstoffen derde periode" en de met „een eenheid cokes derde periode" ge- merkte bonnen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. De ver'oruikerS in de groepen C en D met een maandelijksch verbruik van 25 of meer eeriheden vaste brandstoffen per maand dienen zich na 1 Januari a.s. tot de plaatse- lijke distributiediensten te wenden op door deze diensten bekend te maken dagen, tot het in ontvangst nemen van de toewijzingen voor de derde periode. BROOD- EN BLOEMKAART-BONNEN. In het tijdvak van 23 December 1940 tot 5 Januari 1941 is geldig bon no. 20 van de broodbonnen, terwijl van 30 December tot en met 12 Januari geldig is bon no. 21. Vanaf bon 21 wordt voor gewoon en roggebrood een zelfde hoeveelheid van 100 gram verstrekt. Van de bloemkaart is geldig bon no. 3 van 30 Dec. tot en met 26 Januari. Nieuwe dienstregelingen in Januari. Qnder voorzitterschap van den heer Gbos- sens, lid van Ged. Staten, vond Vrijdag j.l. op de Provinciale Griffie te Middelburg een ver- keersconferentie plaats, waaraan werd deel- genomen door de heeren Ir. Oudemans, Rijks- imspecteur van het verkeer, district Zeeland, WSnd van Merkesteyn, directeur van de Z.V.T.M., Sonne veld, directeur van de Stoom- tram BreskensMadegem, de Jonge, direc teur van de Stoombootdiensten op de Wester- en Oosterschelde en Leenderse, exploitant van autobusdiensten te Hansweert. Als secretaris fungeerde de heer Jvan Tuinen, chef van de eerste afdeeling van de Provin ciale Griffie. In zijn inleiding deelde de voorzitter mede, dat van de Spoorwegen bericht is ontvangen, dat per 5 Januari a.s. een gewijzigde dienst- regeling in werking zal treden. Vanaf dien datum zullen voortaan vijf treinen naar en van Zeeland loopen. De eer ste trein zal van Vlissingen vertrekken om 8 uur 5 en vervolgens om 11.19, 14,19, 17,19 en 18,50; des Zondags drie treinen n.l. om 8,05, 14,19 en 18,50. De aankomst der treinen te Vlissingen is gesteld op resp. 8,59, 12,02, 14,59, 17,59, ter wijl de laatste trein met als eindpunt Middel burg aldaar om 20,50 arriveert. Deze laat ste trein loopt dus niet door tot Vlissingen. Des Zondags arriveeren de treinen te Vlis singen resp. om 12,02, 17,59 en de laatste trein te Middelburg om 20,50. Ook deze laat ste trein loopt niet door tot Vlissingen. Als gevolg van deze nieuwe spoordienst- regeling zal de boot, welke thans om 11,30 te Hansweert naar Perkpolder vertrekl een uur worden verlaat en per 5 Jan. vertrekken om 12,30, waardoor een aansluiting wordt ver kregen op de treinen uit Holland zoowel als uit Vlissingen. Ook zal men dan directe aansluiting verkrijgen op de tram te Perk polder. De overige bootdiensten op de Schelde blijven gehandhaafd. Alleen zal de eerste boot op het veer KortgeneWolfaartsdijk 10 minuten worden vervroegd en voortaan van Kortgene vertrekken om 8,50, waardoor de schoolkinderen van Noord-Beveland in de ge- iegenheid worden gesteld tijdig te Goes op school aanwezig te zijn. Wat de Zondagsdienstregeling van de boo- ten betreft, blijft deze zooals thans is vast gesteld, met uitzondering van boot nr. 03, Welke thans van Breskens om 12 uur ver- trekt. Deze boot zal n.l. worden verlaat tot 13,30. Breedvoerig werden nog besproken de tramaansluitingen op de boot te Terneuzen en het inlasschen van een autobusverbinding van Perkpolder op Hulst na aankomst van de laatste boot te Perkpolder om 17,30. Daar echter voor deze winterdienstregeling van eenige uitbreiding geen sprake kan zijn, zal getracht worden voor de nieuwe zomerdienst- regeling deze nieuwe aansluitingen te ver krijgen. DEVIEZEN VERKEER VOOft GRENSBEWONERS. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van financien, van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij zijn eenige wijzigingen gebracht in het deviezenbesluit III. Het volgende is nu o.m. bepaald: Het. is aan grensbewoners zonder vergun- ning van het deviezeninstituut geoorloofd binnenlandsche betaalmiddelen uit te voeren tot ten hoogste vijf en zeventig gulden per dag, ten hoogste edhter zevenhonderd vijftig guden per maand. De uitvoer van Duitsche in Reichsmark of Rentemark uitgedrukte betaalmiddelen is zonder maximum toege- staan. Het is aan grensbewoners verboden, be taalmiddelen in te voeren, met uitzondering van een bedrag tot vijf en zeventig gulden of honderd Reichsmark per dag. Het totaal der aldus ingevoerde bedragen mag evenwel zevenhonderd vijf tig gulden of duizend Reichs mark per maand niet te boven gaan. Het deviezen-instituut kan in bijzondere gevallen deze bedragen verhoogen. Het is aan binnenlandsche grensbewoners, die in het bezit zijn van een vergunning van den inspecteur der invoerrechten en aceijn- zens, geoorloofd zonder overlegging van de in artikel 22 der deviezenverordening 1940 be- doelde documenten, in het bezette Nederland sche gebied voortgebrachte roerende goederen tot een verkoopwaarde van ten hoogste vijf en zeventig gulden per marktdag uit te voe ren en weer in te voeren. DE GEMEENTE SCHORE OPGEHEVEN. De staatscourant van Vrijdag bevat een be- schikking van de Secretaris-Generaal van Binnenlandsche Zaken, waarbij met ingang van 1 Januari 1941 de gemeente Schore (Zeeland) wordt opge'neven. Het Westelijk van het kanaal door Zuid- Beveland gelegen gedeelte dezer gemeente wordt gevoegd bij de gemeente Kapelle, het Oostelijk van dat kanaal gelegen gedeelte bij de gemeente Kruinimgen. Zoo spoedig mogelijk na ingang dezer grenswijziging wordt de zittende raad der ge meente Kapelle door een nieuwen raad, waarvan deel uitmaken negen leden van den zittenden raad der gemeente Kapelle en twee leden van den zittenden raad der gemeente Schore. Aan den burgemeester-secretaris, den ont- vanger en andere ambtenaren in vasten dienst der gemeentet Schore wordt te rekenen van 1 Januari 1941 ontslag verleend; zij zullen met ingang van dien dag wachtgeld ont vangen. EEN WEERBARSTIGE BURGEMEESTER. Belgapress meldt uit Brussel over den taal- strijd te Edingen. De burgemeester dezer stad, heeft zich steeds verzet tegen de toe- passing van de taalwetten. Grammens en de strijdende Vlamingen heb ben indertijd met ,,verfkwast en hamer'1 de rechten en de aanspraken van het Vlaamsche volk moeten bevestigen. In Januari zal het vier jaar geleden zijn, dat de eerste incidenten te Edingen plaats POSTGIRONUMMERS VAN DE WINTERHULP NEDERLAND: Winterhulp Nederland, Den Haag no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan- gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllBIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIII POSTZENDINGEN OVERBOORD! Heden, Maandagvoormiddag, is na het ver- trek van de ,,Koningsplaat" van den veer- dienst Terneuzen(Hoedekenskerke, uit de haven van Hoedekenskerke, door het ruwe weer de deklading gaan werken, wat het breken van touwen, waarmede deze was vast- gesjord, tengevolge had, waardoor een deel der lading, o.m. de postzendingen van be- noorden de Schelde overboord is gevallen en in de diepte is verdwenen. Men kon ons omtrent den aard van het vermiste geen juiste inlichtingen verstrek- LUXOR-THEATER. „Disoretie verzekerd". Als men de namen leest der zeven promi- nenten, die in ,,Discretie verzekerd' optreden, dan weet men ook al, wat er te wachten staat: Ralph Arthur Roberts, Theo Lingen, Paul Henckels, Hans Holt, Heli Finkenzeller, Ida Wfist en Fita Benkhoff, de gerenommeer- de Duitsche artisten, beproefd in de kluchten der vergissingen. ,,Discretie verzekerd" is weer zoo'n klucht, en wel een ouderwetsche. De dochter van een zonderlingen groot- industrieel wil niet trouwen met een uitge- droogden lord. Zij laat zich door een daar toe gehuurden man schaken, maar vergist zich in den persoon en gaat zoodoende uit toeren met een jongen uitvinder, die tever- geefs probeert zijn nieuwste klinkmachine aan haar vader te slijten. Daar zijn dus alle voorwaarden vereenigd voor dolle situaties, zooals dat heet in het vakjargon. De voort- vluchtige dochter en haar begeleider begrij- pen elkander natuurlijk niet, maar dat is ook niet noodig. Ze kibbelen om het hardst en wonden verliefd op elkaar. De dierbare fami- lie zit achter het paar aan en de deftige lord wordt tenslotte voor een zwaren jongen aan- gezien en in de gevangenis gezet. In zulke gevallen komt het alleen nog aan op de karikaturale prestaties, die de acteurs leveren. En aangezien ze dit al tientallen malen in hun carrifere gedaan hebben, doen ze het ook hier heel goed, op de manier, die men van de oudste tijden der Duitsche film- klucht van hen kent DE MAATREGELEN TEGEN DEN SMOKKELHANDEL. Zooals gemeld treden op 1 Januari in Zeeuwsch-Vlaanderen enkele maatregelen in werkkig in verband met den smokkelhandel. Hieromtrent kan nog- worden megedeeld, dat in afwijking van het bepaalde het ver voer van alle goederen in de strook van 100 meter breedte langs de rijksgrens tusschen de Schelde en de Noordzee wordt toegestaan tusschen een half uur voor zonsopgang en een half uur na zonsondergang, met uitzon dering van het vervoer vanlevensmiddelen, w.o. aardappelen en granen; tabak en tabaks- fabrikaten; manufacturen en garens, w.o. naaigarens; zeep, zeeppoeder en waschpoe- der in alle soorten; paarden en vee, w.o, pluim- vee en steenkolen. Het vervoer van deze goederen in de al daar bedoelde strook is geoorloofd tusschen een half uur voor zonsopgang en een half uur na zonsondergang, voorzoover het be treft de normale dagelijksche huiselijke- en levensbehoeften van de bewonecs dezer strook, onder de navolgende voorwaarden: -Het vervoer mag slechts geschieden door ingezetenen van de aangewezen strook, die den vollen ouderdom van 15 jaren hebben be- reikt en die voorzien zijn van een doorloopen- de vervoervergunning ten name van het hoofd van het gezin waartoe zij behooren, welke vergunning verkrijgbaar is bij den grensontvanger, c.q. den dienstgeleider van hunne woonplaats; De vervoervergunning is slechts geldig on der gelijktijdige vertooning van een ten name van de(n) vervoerder (vervoerster) staand, geldig identiteitsbewijs; Het vervoer mag slechts betreffen de nor male wekelijksche behoeften van de(n) ver voerder (vervoerster) en het gezin waartoe hij (zij) behoort, een en ander ter uitsluitende beoordeeling van den dienstgeleider over de woonplaats, met dien verstande, dat nimmer meer vervoerd mag worden dan ingevolge de distributie-bepaliingen per week aan het ge zin verstrekt kan worden. Voorts wordt het vervoer in afwijking van het bepaalde in alle andere gevallen slechts toegestaan tusschen een half uur voor zons opgang en een half uur na zonsondergang, op een voor den duur van het vervoer geldige vergunning tot inslag, af te geven door den grensontvanger, c.q. door den dienstgeleider over de plaats waar de goederen zullen wor den ingeslagen, onder voorwaarde, dat niet meer wordt ingeslagen dan voor het huise- lijk gebruik, het bedrijf of het normaal bin- nenlandsch debiet noodig is, een en ander ter uitsluitende beoordeeling van den ambtenaar die de inslag-vergunning afgeeft. De hiervoor bedoelde ontheffingen, door- loopende vervoervergunningen en inslagver- gunningen kunnen te alien tijde, zonder op gaaf van redenen, ten aanzien van bepaalde personen of goederen worden ingetrokken. WEEST VOORZICHTIG MET PROJECT IELEN. Het A.N.P. meldt: In een stad in Zeeland is drie weken ge leden een vliegtuigbom aangespoeld. Een burger nam het projectiel mee in zijn woning, zonder kennis daarvan te geven aan de be- voegde autoriteitem. Op Tweeden Kerstdag wilde hij met zijn zwager de bom demon- teeren achter het huis, de bom ontplofte echter. De beide mannen zijn gedood. DRIE PERSONEN TE WATER GERAAKT. De duisternis was Donderdagavond reeds geruimen tijd ingetreden, toen een drietal personen, namelijk een lid van het vrouwe- lijk geslacht met aan iedere zijde een mans- persoon, komende uit een pand, waar zij blijk baar stevig aan Bachus hadden geofferd, ter hoogte van de Teerpakkenhuizenstraat aan den Blauwendijk te Middelburg te water liepen. Gelukkig waren verschillende personen in de omgeving, die er in mochten slagen de drie personen op het droge te brengen. De vrouw was aan een oor verwond. Voor haar moest geneeskundige hulp worden ingeroe- pen. (Pr- Z. Crt.) SCHOENEN GESTOLEN. Bij een der schoenennoodwinkels aan de Kade te Middelburg, is een ruit vernield, waarna enkele doozen met schoenen werden weggenomen. De doozen werden op het ijs in de kade teruggevonden, doch de schoenen zijn verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. (Pr. Z. Crt.) DE WONINGTOESTANDEN IN ZEELAND. In Zeemwsch-Vlaainleren is nog eon achterstand. Men zal zich herinneren, sphrijft de Pro v. Z. Crt., hoe de districts-t.b.c.-arts, Dr. F. de Stoppelaar, ons onlangs in een interview be- langwekkende bijzonderheden verschafte over de kansen op uitbreiding van het t.b.c.-ge- vaar. Daarbij werd een verband gelegd met het algemeen gemiddelde volksinkomen en het sterk verhoogde indexcijfer, terwijl tevens de aandacht werd gevestigd op het vraag- stuk der volkshuisvesting, welke op tal van plaatsen veel te wenschen overlaat. Wanneer deze factoren, zooals in dezen t^jd in elkander grijpen, kunnen de voor waarden over een toename der t.b.c.gevallen en voor een daling van het algemeene gezond- heidspeil aanwezig worden geacht. R.eeds zrjn de sporen daarvan in Zeeland aanwijsbaar. Vandaar dat wij ons in aansluiting op het- geen Dr. De Stoppelaar ons mededeelde, thans hebben gewend tot den inspecteur der Volksgezondheid Jhr. Ir. J. de Ranitz, met de vraag: In hoeverre kan de minder goede volks huisvesting als oorzaak voor de dating van het gemiddelde gezondheidspeil worden aan- gemerkt? Zijn er concrete voorbeelden aan te wijzen en wat geschiedt er om ten aanzien van de volkshuisvesting betere toestanden te scheppen De heer De Ranitz begon met er de aan dacht op te vestigen, dat het probleem der volkshuisvesting zooals zich dat in Zeeland voordoet, in abnormale tijden als deze niet kan worden beoordeeld naar de maatstaven, die in normale tijden worden aangelegd. De oorlcg heeft veel plannen doorkruist en dit is van te meer beteekenis, nu tal van on- gunstige factoren als 't ware samenspannen. Gebrek aan sociaal gevoei. Gerekend naar normale tijden echter mag de slechte toestand op het terrein der volks huisvesting worden beschouwd als een uiting van gebrek aan sociaal gevoei, waar immers de premie- en voorschotregeling van het rijk het alleszins aanlokkelijk maakte de krot- opruiming en de verbetering van den alge- meenen woningtoestand te bevorderen. Het spreekt vanzelf: er moeten offers worden gebracht, maar dan nog bestaat er •geen aanleiding, zich aan den stimuleerenden invloed van rijkswege te onttrekken. De overheid, die leidend moet optreden, zoo beluisterden wij uit de uiteenzettingen, welke Ir. De Ranitz ons ten aanzien van de premie- en voorschotregelingen gaf, heeft daarin de beschikking over de middelen om belangrijk sociaal-paedagoglsch werk te ver- richten. We wijzen slechts op de mogelijk heid om bij een toepassing van de E.W.P.- regeling een systeem van opschuiving in te lasschen, hetgeen met name in de steden, van uitnemend gewicht kan worden geacht. Financieele overwegingen, zoo kan de con- clusie luiden na kennisname van deze rege- lingen, behoeven er niet te bestaan, om de vervanging van slechte door goede woningen niet ter hand te nemen. De toestand in Zeeland, in 't algemeen, al dus de heer De Ranitz, zou ik niet ongunstig willen noemen. Het aantal krotwoningen kan geschat wor den op twee procent van het totaal. Op een totaal van 82.000 woningen, zijn er 1600 krot- ten en onbewoonbaar verklaarde woningen. Dit algemeene gemiddelde behoeft eenige nadere toelichting. Er zijn plaatsen in Zee- land, waar het gemiddelde beduidend hooger is. Bruinisse en Yerseke, in het algemeen de visschersplaatsen, geven een gemiddelde te zien tot ongeveer tien procent. Dank zij de mogelijkheden welke de land- arbeiderswet biedt, is er overal op het platte- land veel verbeterd, doch in Z.-Vlaanderen treft men in sommige plaatsen toestanden. die iedere beschrijving tarten. De heer De Ranitz wees ons op Biervliet, waar de volkshuisvesting zeer beneden peil is, terwijl nog thans in Clinge de in 1918 ge- bouwde noodwoningen nog dienst doen. De belangstelling in Zeeland voor verbete ring was voor den oorlog betrekkelijk gering. De oorzaak kan wellicht ook bierin worden gezocht, dat de woningtoestand weliswaar niet goed was, maar de bewoning daaren- tegen zeer goed. Dat hier een verband is aan te wijzen met den volksaard, is buiten kijf. Want dit blijkt toch wel: de vaak zeer slechte woningtoestanden vooral in Z.-Vlaan deren, hebben geen merkbaren invloed gehad op de volksmoreel. De heer De Ranitz gaf ons enkele voorbeelden van toestanden, zoo als deze in het land van Hulst worden aan- getroffen. Toestanden, welke in zich het ge- vaar bergen van sexueele verwording, heb ben nochtans geen merkbaren invloed gehad op het zedelijk peil der bevolking. Deze er- varingen zijn bij alle ellende bemoedigend, want zjj spreken van gezonde volkskracht. Bestaat er gevaar voor Uitbreiding der Lb.c.? Ik acht dit gevaar met name in de ge- noemde streken niet denkbeeldig. De woning toestanden zijn zeer slecht, veel lekkage en over 't algemeen zijn deze huizen ujtermate vochtig en geenszins tochtvrij. U denke zich slechts in, wat het wil zeggen, ieder jaar op- nieuw te moeten behangen. Nu de onderscheidene factoren, welke het gezondheidspeil der bevolking be'invloeden, in elkander gxijpen, klemt de noodzakelijkheid om maatregelen te treffen, des te meer. V6or den oorlog waren de Voorbereidingen getroffen om de onbewoonbaarverklaringen rigureus door te zetten. Uit den aard der zaak is hier soepelheid noodig, maar de ge- meentelijke taak heeft zich op dit vraagstuk krachtiger te richten. Ik noem U als voor- beeld het verbod van het bouwen van bed- steden. In tal van gemeenten wordt aan dit voorschrift reeds de hand gehouden, maar toch zijn er in Zeeland nog veertig gemeenten waar een zoodanige verordening niet bestaat. De oorlog heeft echter alle plannen door kruist. De hoogere bouwkosten maakten hulp onmogelijk, doch, aldus de heer De Ra nitz, het college van secretarissen-generaal overweegt thans een anderen vorm van financieele hulp. Daamaast is er thans een groot tekort aan woningen, waardoor het niet mogelijk is, de onbewoonbaarverklaringen ten uitvoer te leggen. Er valt nog heel wat te doen op het ge bied van 6en-kamerwoningen en rug-aan-rug- woningen. Het is noodig, de verbetering van de volkshuisvesting krachtig ter hand te nemen. Goede woningen is de goedkoopste manier om de volksgezondheid te bevorderen. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Beroepen te Terneuzen en te Utrecht, de heer M. A. Mieras, van Axel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3