AKKERTJES Kau Koonts Griep De Neder/andsche Pijnsti/ler de verplichting tot het betalen van de luister bijdrage worden verleend. Hierbij wordt als algemeene norm aange- nomen, dat ndet meer dan 10 pet. van het totaal aantal houders van ontvanginrichtin gen van het betalen der luisterbjjdrage vrij- gesteld kan worden. De door den directeur-generaal der P.T.T. aan te wijzen ambtenaren hebben, op vertoon van een legitimatie-bewijs, te alien tijde toe- gang tot alle plaatsen, waar redelijkerwijs kan worden aangenomen, dat een ontvang- inrichting aanwezig is. Overtreding van het in dit besluit bepaalde wordt gestraft met hechtenis van ten hoog- ste 6 maanden of met een geldboete van ten hoogste 1000. Nlet-nakoming van het in dit besluit be paalde wordt beschouwd als overtreding. DE RADIOBELASTING. Wie niet en wie dubbel moeten betalen. Aan de toelichting op de nieuwe radiorege- ling, die het bezitten van een radiotoestel af- hankelijk .stelt van het bezit van een luister- vergunning, ontleent de Telegraaf nog het volgende Door het begrip ,,afschaffen" wordt niet gedekt het zonder meer buiten gebruik stel- len of het niet gebruiken van de ontvang- inrichting. Met afschaffen wordt bedoeld een handeling, waarvan het gevolg is, dat 'de ont vanginrichting niet 1 anger aanwezig is in het door den houder gebruikte perceel, vervoer- middel of in zijn woning. Schaft men de ontvanginrichting af v66r den 15den van een kalendermaand, dan is men voor die maand ontslagen van het plak- ken van een radio-zegel. Schaft men de ont vanginrichting af op of na den 15den van de maand, dan is men niettemin verplicht voor die maand een radio-zegel te plakken. Het kan voorkomen, dat de houder van een ontvamginrichting ten gevolge van de nieuwe regeling zijn ontvanginrichting van de hand wil doen, doch hierin niet is geslaagd en aan den anderem kant niet wil of kan voldoen aan de verplichting tot het betalen der luisterbij- drage, terwijl hij .zijn ontvanginrichting niet uit het door hem gebruikte perceel, vervoer- middel of uit zijn woning heeft kunnen ver- wijderen door haar b.v. aan een radiohande- laar ten verkoop te geven. De directeur-generaal der P.T.T. kan dan vorderen, dat de ontvanginrichting in bewa ring wordt gegeven op een nader door hem aan te geven paats en tegen een door hem vast te stellen tarief (bewaarloon) van 3 per jaar, bij vooruitbetaling te voldoen, dan wel de onbruikbaarmaking gelasten., Aan den houder van een ontvanginrichting, die zijn huis sluit, daar hij b.v. voor langeren tijd een reis gaat maken, kan indien hij vain een en ander kennis geeft aan den direc teur-generaal der P.T.T. door den direc teur-generaal worden toegestaan de ontvang inrichting in zijn woning te laten staan en gedurende de periode van zijn afwezigheid vrijstelling van het betalen der luisterbijdra- ge woirden verleend. Aangezien antenne- en 'aardgeleidingen zoo deze aanwezig zijn, geacht worden te be- hooren tot de ontvanginrichting, kan de directeur-generaal der P.T.T. bij afschaffing van de ontvanginrichting de verwijdering dezer geleidingen gelasten. In het algemeen zal bij afschaffing van de ontvanginrichting geen restitutie worden ver leend van de veel betaalde bedragen. De houder van een ontvanginrichting, die niet in het bezit bevonden zou worden van een geldige luistervergunning (waaruit dus blijkt, dat aan de verplichting tot het betalen van de luisterbijdrage is voldaan), kan in het algemeen geen beroep doen op het feit, dat op het oogenblik, waarop de controle plaats vindt, de uitzendingen van den radio-omroep niet kunnen worden ontvangen, omdat de ontvanginrichting defect is. Twijfelgevallen zijn uiteraard mogelijk; de directeur-generaal der P.T.T. beslist in der gelijke gevallen of de ontvanginrichting zich in zoodanigen staat be vindt, dat de uitzendin gen van den radio-omroep er mee zouden kunnen worden ontvangen. Als algemeene norm kan hierbij worden aangenomen, dat het ten gebruike gereed of het nagenoeg ten gebruike gereed aanwezig hebben van een ontvanginrichting grondslag is voor de ver plichting tot aangifte en betaling der luister bijdrage. Met ..uitzendingen van den radio-omroep" wordt in de eerste plaats gedoeld op de uit zendingen van den Nederlandschen radio- omroep. Daarnaast mogen ontvangen worden de uitzendingen van buitenlandsche radio- pmroep-stations, voor zoover het beluisteren daarvan van overheidswege is toegestaan. Meer dan §en toestel. in verband met de invoering van een ver- plichte luisterbijdrage ad 9 per jaar met ingang van 1 Januari 1941 de abocrmements- tarieven op de radiocentrales, die tot nu toe in den regel 2 per maand of 0,50 per week bedroegen, worden verlaagd tot f 1,50 per maand of 0,35 per week. (Het gevolg hiervan zal dus zijn, dat in totaal slechts een klein bedrag meer ver schuldigd is dan tot dusver. Immers, tot nu toe werd, over een jaar berekend, door maandabonnd's /24 en door weekabonnd's f 26 betaald. In de toekomst zal dit jaarbedrag zijn: Voor maandabonnd's9 (radiobelasting) plus f IS (abonnement) is /27, dat is dus slechts /0,25 per maand meer; voor weekabonnd's9 (radiobelasting) plus 18,20 (abonnement) is f 27,20, hetgeen dus neerkomt op nog geen 2% cent per week meer. RADIOCONCENTRATIE IN PRACTIJK. Concert ten bate van Winterhulp. Een voorbeeld van radio-concentratie was, meldt de Telegraaf, Vrijdagavond te zien en te hooren op het groote gevarieerde concert, dat de gezamenlijke Nederlandsche Omroep- organisaties in het Concertgebouw te Am sterdam gaven, ten dienste van de Winter hulp Nederland. Die samenwerking was te hooren, omdat eerst een deel van het pro- gramma werd verzorgd door een symphonie- orkest, samengesteld uit het K.R.O.-sympho- nie-orkest en leden van het A.V.R.O.-omroep- orkest; zij was te zien, want twee van de uit- gevoerde werken werden gedirigeerd door Pierre Reinards en twee door Nico Treep. Het religieuze element was daar-bij vertegen- woordigd, doordat Ankie van Wickevoort Crommelin drie liederen, „Gebed", „Stille Zijn" en ,,Zonnedag" zong. Hoe verschillen kunnen wegvallen. als het gaat om den doel, kon men voorts zien en hooren, toen de drie omroepers zich aan het publiek voorstelden en later de nummers van het programma aankondigden. Het was even vreemd, de A.V.R.O.-omroeper, die Hugo de Groot annonceerde en de K.R.O.-spreker, die hetzelfde deed met F.Izard Kuhlman. Doch het went al spoedig en dan komt men tot de slotsom, dat scheidingen niet altijd zoo diep zijn als men meende. De avond werd geopend met een woord van ir. A. Dubois, den gemachtigde voor de cen- centratie in den omroep, die dit streven naar half procent, te berekenen over de ontvangen verkoopprijzen. Voor groothandelaren be- draagt het tarief een half procent. Verder zal thans ook belasting worden ge- heven van het verrichten door ondememers van diensten van allerlei aard. •Terzake van het vervoeren van personen en goederen, het verhuren van goederen, 't uit- oefenen van vrije beroepen artsen, advo- caten, accountants enz. het verleenen van bemiddeling in allerlei zaken expediteurs, commissionnairs, makelaars, reisbureaux, woningbureaux, advertentiebureaux, e.d. het verrichten van reparaties, het exploitee- ren van schoonmaakinrichtingen, van biosco- pen, schouwburgen, e.d., wordt thans omzet belasting verschuldigd. Het percentage van de belasting is twee en een half ten honderd berekend over de wegens het verrichten van de diensten ontvangen vergoedingen. Nu niet alleen van de leveringen van goe deren door fabrikanten, maar ook van de op- volgende leveringen door de handelaren om- z'etbelasting moet worden betaald, is het per centage van de omzetbelasting, welke ter zake van de leveringen door fabrikanten ver schuldigd is welk percentage thans in het algemeen zes bedraagt verlaagd en wel in het algemeen tot twee en een half. Van goederen, welke door een fabrikant worden vervaardigd, door dezen aan een winkelier worden geleverd en door den winkelier aan het publiek worden verkocht, wordt derhalve aan omzetbelasting voldaan twee en een half percent over den prijs, welken de fabrikant van den winkelier verkrijgt, benevens twee en een half procent over den prijs, welken de winkelier van het publiek ontvangt. Levert de fabrikant de goederen aan een groothan- delaar, die ze doorlevert aan een winkelier, dan betaalt de groothandelaar nog een half percent over den prijs, welken de fabrikant Voor de gevallen waarin de fabrikant zelf de goederen rechtstreeks aan den consument levert en dus de handelsschakel overslaat, moet hij vijf procent betalen over de door hem bedongen verkoopprijzen. Zoo zal om een voorbeeld te noemen, een fabrikant, die in eigen winkel zijn producten verkoopt, vijf percent over zijn verkoopen moeten betalen. De z.g. weeldetabel, vermeldende goederen, welke voorheen met twaalf percent waren belast, is vervallen. Ook de meeste vrijstel- lingen zijn ingetrokken. Voor brood bestaat echter een van den algemeenen regel afwij- kend verminderd percentage en wel van twee percent voor levering door den bakker aan tCIill aUC III ucil Villiuit uik onvvvti iiuui i «- samenwerking ten bate van hulp aan min- publiek Van aardappelen, groenten fruit derbedeelden prees en een korte inleiding gaf bedraagt de omzetbelastmg Het aanwezig hebben van meer dan edn ontvanginrichting moet strekken te eigen gebruike of ten gebruike van het gezin, waar van de houder der ontvanginrichting het hoofd is (inwonende dienstboden inbegrepen). De vraag of redelijkerwijs kan worden aan genomen. dat de ontvanginrichtingen gelijk- tijdig worden gebruikt, staat ter beantwoor- ding van den directeur-generaal der P.T.T. Indien b.v. een der ontvanginrichtingen zich bevindt in de huiskamer, de andere in de ka- mer van een zoon of dochter, kan niet bij voorbaat worden aangenomen, dat deze ont vanginrichtingen nooit gelijktijdig worden gebruikt. Hetzelfde is het geval bij het veelvuldig voorkomende samenwonen van meer dan een gezin. Wanneer in een perceel, vervoermiddel of woning meer dan een gezin samenwonen en het hoofd van elk dezer gezinnen houder van een ontvanginrichting is, wordt aange nomen, dat deze ontvanginrichtingen gelijk tijdig worden gebruikt, -Een veel voorkomend geval van het aan wezig hebben van meer dan den ontvang inrichting is, dat iemand naast zijn radio- ontvangtoestel een aansluiting op de radio- distributie heeft. Indien deze beide ontvang inrichtingen nooit gelijktijdig worden ge bruikt dit weder ter beoordeeling van den directeur-generaal der P.T.T. kan worden volstaan met een luistervergunning. Uit het vorenstaande vloeit voort, dat iemand. die thuis een ontvanginrichting aan wezig hdeft en ook in zijn auto een dergelijke inrichting gemonteerd heeft. in het algemeen in het bezit dient te zijn van twee luisterver- gunningen, omdat als vaststaand kan worden aangenomen, dat de auto-radio op hetzelfde oogenblik geruikt zal worden als waarop de ontvanginrichting door de leden van zijn ge zin thuis wordt gebruikt. Het aansluiten van meer dan een luidspre- ker of hoofdtelefoon op de ontvanginrichting is geoorloofd, wanneer het- gebruik daarvan plaats vindt in het door den houder der ont vanginrichting gebruikte perceel, vervoer middel of in zijn woning en op voorwaarde, dat deze luidsprekers en/of hoofdtelefoons strekken te eigen gebruike of ten gebruike van het gezin, waarvan de houder der ont vanginrichting het hoofd is. ABONNEMENT RADIODISTRIBUTIE. De aandacht van de aangeslotenen op de radiodistributie wordt er op gevestigd, dat op het programma, waarvan het eerste deel aan ernstige muziek en het tweede aan de lichte muze was gewijd. Zooals ook de radio deze twee: goede kunst en ontspanning, aan de menschen wil brengen, Toen begon de uitvoering van het pro gramma dat met groote zorg was samenge steld en met geestdrift werd ontvangen. De zaal was versierd met vele doeken in de va- derlandsche kleuren. Daartusschen in prijkten de zinspreuken van de Winterhulp „Geen gunst, maar eereplicht", ,,Brengt licht in het leven uwer landgenooten" enz. Tegen het orgel prijkte het embleem van de Winterhulp, het klaverblad met de drie bekende letters, omkranst met veel dennegroen, als herinne- ring aan de pas verstreken Kerstdagen. OMZETBELASTING- Wtfziging der ibepalingen. Het Verordeningenblad van Vrijdag bevat een besluit van den secretaris-generaal van het dep. van Financien betreffende de omzet belasting (besluifr op de omzetbelasting 1940). Onder den naam omzetbelasting wordt een belasting geheven, waaraan zijn onderworpen de leveringen van in het vrije verkeer zijnde goederen, welke hier te lande door fabrikan ten en andere ondernemers binnen het kader van hun ondememing worden verricht, be nevens de diensten, welke hier te lande door ondernemers binnen het kader van hun on- derneming worden verricht. Het tarief van de omzetbelasting bedraagt 2y2 procent. Met afwijking van dit percen tage bedraagt het tarief van de belasting: L 5 ten 100 voor de leveringen door fabrikanten van hun producten met uitzondering van: a. de leveringen van grondstoffen aan een fabrikant; b. de leveringen van handelswaren aan een groothandelaar of een kleinhandelaar; c. de leveringen van gas en electriciteit; d. de leveringen van door den secretaris- generaal van het departement van financien aan te wijzen goederen. 2. Een half ten honderd voor de leverin gen door groothandelaren als zoodanig. Ten aanzien van de leveringen van brood worden voormeld percentage van twee en een half tot een en voormeld percentage van vijf tot twee verminderd. Ten aanzien van leveringen van melk, eieren, aardappelen, fruit, versohe, gezouten, gedroogde en gekoelde groenten door den fabrikant van die goederen worden voormeld percentage van twee en een half tot een en voormeld percentage van vijf tot drie en een half verminderd. De omzetbelasting is verschuldigd door den ondememer, die de levering of den dienst heeft verricht. DE NIEUWE REGELING DER OMZETBELASTING. Een toelichting op de bepalingen welke 1 Januari in werking treden. De N. R. Crt. ontvangt van bevoegde zijde de volgende toelichting op de nieuwe omzet- belasting. In het Verordeningenblad is dezer dagen onder nummer 242 een besluit van den secre taris-generaal van financien verschenen be treffende een nieuwe regeling van de heffing van omzetbelasting, welke met 1 Januari in werking treedt. De uit de tijdsomstandigheden voortvloeiende nood van de schatkist heeft het noodzakelijk gemaakt uit te zien naar middelen om de opbrengst van de omzet belasting te verhoogen. Dit is, blijkens boven- genoemd besluit, geschied door aanpassing voor een belangrijk deel, aan het in Duitsch- land geldende'! stelsel van heffing van omzet- belasting. Dit heeft in de eerste plaats medegebracht, dat voortaan niet alleen de leveringen van goederen door fabrikanten, maar ook de leve ringen door groothandelaren en kleinhande- laren in de belasting worden betrokken. De winkeliers zullen dus voortaan omzetbe lasting moeten voldoen over hun verkoopen. Het tarief van de belasting bedraagt voor kleinhandelaren in het algemeen twee en een melk en eieren bedraagt de omzetbelasting bij levering door den prducent aan den handel een percent. De wijze van betaling. De bepalingen over de wijze van betaling van belasting zijn in zooverre gewijzigd, dat thans geen omzetbelastingzegels meer wor den gebruikt. Alle omzetbelasting moet wor den voldaan bij de ontvangers der aceijnzen, of op de postkantoren, terwijl voorts aangif- teformulieren moeten worden ingeleverd vol- gens vastgestelde modellen. Nog in voorraad zijnde zegels mogen worden opgebruikt door hechting aan de in te leveren aangiftebiljet- ten. Het als afzonderlijk bedrag in rekening brengen van de omzetbelasting is voortaan niet meer toegestaan. Deze bepaling blijft intusschen tot 1 Februari 1941 buiten toepas- sing voor ondernemers die tot 1 Januari 1941 de omzetbelasting afzonderlijk in rekening hebben gebracht. Omtrent de wijze, waarop na 1 Januari 1941 de prijzen kunnen worden bepaald, kunnen spoedig nadere aanwijzingcn worden tegemoet gezien. De z.g. bijzondere regelingen voor apothe- kers, bakkers, consumptie-ijsbereiders,. restau rants, slagers en tandartsen blijven, zij het in eenigszins gewijzigden vorm, bestaan. Aan fabrikanten imgevolge artikel 4 der omzethelasting 1933 verleende vergunningen tot splitsing van het bedrijf in een fabrieks afdeeling en een handelsafdeeling zijn met ingang van 1 Januari a.s. vervallen. De in- gevolge artikel 19 verleende vergunningen tot inslag met vrijstelling van belasting blij ven vooralsnog van kracht, behalve voor zoo- veel betreft de hulpstoffen. De belasting verschuldigd over 1940 zal nog op den ouden voet moeten worden vol daan. In voorkomende gevallen dienen voor die belasting ook na 1 Januari 1941 nog ge zegelde facturen te worden afgegeven. In verband met de verlaging van het per centage voor de leveringen door fabrikan ten aan handelaren is van de hij handelaren aanwezige voorraden te veel omzetbelasting voldaan. De handelaren worden in de gele- genheid gesteld vddr 20 Januari a.s. bij den inspecteur der invoerrechten en aceijnzen aangifte te doen van hun voorraden. Voor die aangifte zijn formulieren bij den inspecteur te verkrijgen. De inspeeteur stelt het bedrag van de belasting vast, dat van die bij han delaren in voorraad zijnde goederen geacht wordt te veel te zijn voldaan. De handelaar krijgt dat bedrag niet terug, doch kan het op zijn aangiften van verschuldigde belasting in den loop van het komende jaar in minde- ring brengen. WEG MET ONSEN, PONDEN EN ELLEN. Voortaan hektogrammen en meters. Het nieuwe jaar zal, schrijft de N. R. Crt. een groote verandering doen zien in het Ihuishoudelijke leven. Weliswaar zal het slechts een uiterlijke verandering zijn, maar doordat zij in het oog, en waarschijnljk ook in het oor, zal loopen zal zij aanvankelijk ingrijpend schijnen Wanneer aanstonds de 31ste December met het gebruikelijke ceremonieel aan zijn eind zal zijn gekomen en twaalf klokslagen een nieuwe periode van driehonderd vijf en zes- tig dagen zullen inluiden, treedt de IJkwet 1937 in werking. De huisvrouw heeft tegenwoordig al zoo- veel met wettelijke maatregelen te maken zij voelt zich waarschijnlijk al zoo'n beetje rechtsgeleerde dat een wetj^ meer of min der er weinig toe doet. Maar de IJkwet is een bijzonder geval. Van de oude IJkwet deze dateert van 1869 is oppervlakkig alleen iets te zien op de gewichten in winkels waar nog geen snelwegers zijn. Door de ijk- merken zien die gewichten, vooral als zij wat op leeftijd komen, er heelemaal pok- dalig uit. Maar de toepassing van de nieuwe IJkwet gaat zelfs tot in de etalages. Dat zal te zien zijn in levensmiddelenwinkels en snoepwin- kels. ook in de snoepwinkels-van-standing, die zich chocolaterie noemen. En evenzeer dringt die wet door tot achter de ramen van de zaken, welke de mannelijke jeugd al zou den de jongens het niet graag zeggen, zij vinden het wat gezellig met moeder bood- schappen te doen een beetje smalend ,,die lapjeswinkels" noemt. Kort en goed: het is verboden, zegt de nieuwe IJkwet, „in aankondigingen betref fende goederen, die bij de maat of het ge- wicht worden verkocht, hetzij in bladen, tijd- schriften of aanplakbiljetten, op etiquetten, welke aan de goederen of hare verpakking gehecht zijn of deze vergezellen, dan wel op de verpakking zelve, hetzij in eenig ander middel tot bekendmaking, ter aanduiding van maat of gewicht", gebruik te maken van andere aanduidingen dan die, welke de wet voorschrijft. En in de wet zal men te vergeefs zoeken naar een el, een pond of een ons. Koekjes en bonbons kosten volgens de nieuwe regeling niet meer zooveel cent ,,per ons", maar „per honderd gram" of ,,per hek- togram". Als de aardbeien zeven stuivers een pond kosten, zal dat bekend moeten worden gemaakt als vijf en dertig cent het zou niet in stijl zijn bij het nieuwe systeem te spreken van stuivers per 500 gram of per half kilogram. Dat rokkeband of crSpe de chine per meter wordt geprijsd is langzamer- hand niet zoo vreemd meer, maar nu gaat dat verplicht worden. Het is niet de bedoeling van den wetgever feweest, de taal geweld aan te doen, hem stond slechts voor oogen het bereiken van een vaste eenheid ten aanzien van maten en gewichten. Tegenover het verwijt van taalverarming wordt het argument van taal- verduidelijking gesteld. In het begin is de wetgever wel van goeden wille geweest ten opzichte van de taal; hij was bereid oude Hollandsche woorden te doen behouden. Hij nam de oude woorden op in zijn systeem; zij zouden gebruikt mogen worden voor eenheden van het metrieke stel sel, waar hun oorspronkelijke waarde het meeste mee overeenkwam. Zoo mocht wel het woord „el" worden gebruikt, maar dan voor een meter; op deze wijze werd het pond ge- lijk gesteld aan het kilogram. Dit is reeds in 1816 gebeurd en in de Ukwet van 1869 is dat systeem gehandhaafd gebleven. Of nu de verschillen tusschen de oorspron kelijke en de nieuwe beteekenis te groot wa ren dan wel of het publiek het beter wilde weteh, is moeilijk uit te maken. Een feit is echter, dat het pond, in al zijn schakeeringen vroeger om de vijf- en zeshonderd gram zwe- vende, in het gebruik is gestabiliseerd op een half kilogram. Een der,gelijke stabilisatie heeft ook de el ondergaan, ofschoon men het daar niet altijd over eens was. De wetgever heeft van die practijk geleerd, dat zijn goedbedoelde pogingen mislukt zijn. En daarom wil hij nu ponden, onsen, ellen kannen, koppen, maatjes en meer van dit fraais de wereld uithelpen. Er wordt nu van het publiek verwacht, dat het zich aan zal passen aan de aanduiding van maten en gewichten, welke thans voor alle middelen van bekendmaking is voorge- schreven: het metrieke stelsel met de bijbe- hoorende benamingen. Een ,,onsje" flikken zal voortaan een hekto- gram of honderd gram moeten zijn, een pond kersen moet vijfhonderd gram of een half kilogram worden genoemd. Zelfs het woord kilo is uitgebannen. We zullen voortaan vol- uit kilogram, of afgekort: kg moeten schrij- ven. Huisvrouwen zijn al een beetje aan gram- men gewend. In kookboeken lezen we immers reeds van zooveel gram dit en zooveel gram dat. Dat ligt voor de hand, want een recept voor een gerecht voor zes personen zal al gauw 60 gram van het eene ingredient be- vatten en 85 gram van het andere. Als we dan nog niet met onsen of ponden moesten werken zouden we met allerlei moeilijk hanteerbare bre.uken te maken krijgen. En de distributie dwingt ook wel tot het metrieke stelsel. Driekwart ons thee is een onhandig begrip; daarom zegt men maar: 75 gram. Wat dit betreft is de invoering van de nieuwe IJkwet dus op een gunstig tijdstip gekomen. tieve instanties, die onder den gemachtigde voor de prijzen ressorteeren, kunnen worden opgelegd. HET VERLEENEN VAN OPSLAG. Aanvragen om vergunning tot het verlee nen van salaris- of loonsverhooging stroomen naar De Telegraaf verneemt bij het college van Rijksbemiddelaars binnen. Het loopt al hard naar het eind van. het jaar en tal van werkgevers hebben de gewoonte per 1 Januari de lijst van salarissen van hun personeel te herzien. Het is gebleken, dat nog lang niet ieder- een er van op de hoogte is, van welke ge- gevens een dergelijke aanvraag vergezeld dient te gaan. Wanneer een patroon aan, laat ons zeggen, veertig leden van zijn twee- honderd man tellend personeel opslag wil geven, doet hij er goed aan, een volledige salarislijst in te dienen en daarop te vermel- den, welke belooningen hij zich voorstelt wel en welke niet te verhoogen. Alsdan kan wor den volstaan met een collectieve aanvraag. Een dergelijk overzicht zal den RijksbemifT- delaar in staat stellen, beter te beoordeelen of de gevraagde loonsverhoogingen de nor- male correcties niet te boven gaan, zoodat een vlugge afdoening wordt bevorderd. Van minstens even groot belang is het, dat de werkgever bij zijn aanvraag een uiteen- zetting geeft van den invloed, welken de ge vraagde loons- of salarisverhooging op de door hem voor zijn product te berekenen prij zen zal hebben. Criterium toch is, dat loons verhooging geen prijsstijging tot gevolg mag hebben. Op onze vraag, of het verleenen van een zgn. duurtetoeslag voor een bepaalden ter- mrjn, al of niet nader vastgelegd, zonder ver gunning is toegestaan, werd ontkennend ge- antwoord. Duurtetoeslag, zoo deelde men ons mede, moet wel beschouwd worden als loons verhooging, aangezien niet iedereen hetzelfde verstaat onder dezen term. Ook hiervoor moet de werkgever dus toestemming vragen. Geen vergunning behoeft te worden gevraagd voor het geven van van te vonen geconces- sionneerde verhoogingen. REOHTSVOORSCHRIFT E N VAN PROVINCIES, GEMEENTEN ENZ. Geen preventaeve controle door den Rijksoommissaris. Artikel 1 van de zesde verordening van den Rijkscommiesaris betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk ge- bied Iuidt: Het bepaalde in het tweede lid van artikel 2 van de verordening no. 3/1930 tot uitoefe- ning van de regeeringsbevoegdheden in Nederland is niet van toepassing op de rechtsvoorschriften van' provincies, gemeen- ten, waterschappen, veenschappen en veen- polders. Bovengenoemd lid schrijft voor, dat alle rechtsvoorschriften v66r de bekendmaking aan den Rijkscommissaris moeten worden ▼oorgelegd en dat de bekendmaking moet worden geschorst, wanneer de Rijkscommis saris dit wenscht. VRIJSTELLING VAN INVOERRECHTEN VOOR DUTTSOHE GOEDEREN. Het verordeningenblad van Vrijdag bevat een verordening waarbij wordt bepaald, dat Duitsche goederen, als zoodanig ten invoer aangegeveji, van invoerrechten worden vrij- gesteld. Indien bedoelde goederen echter be- last zijn met een specifiek invoerrecht, het- welk verband houdt met den accijns op ge- distilleerd, houtgeest, suiker, bier, geslacht of zout, wordt een door den secretaris-gene raal van het departement van financien als aequivalent van den accijns vast te stellen bedrag geheven. Door den secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheep- vaart worden Duitsche goederen aangewezen, waarvoor bij invoer verrekeningsbedragen verschuldigd zijin. Het besluit treedt op 1 Januari 1941 in werking. GASGENERATOREN IN DISTRIBUTIE. Bij beschikking van den Secretaris-Gene- raal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart zijn gasgeneratoren, persgas-installaties en drukvaten een en an der voor zoover dienende voor de voortstu- wing van motorrijtuigen, aangewezen als dis- tributiegoederen in den zin van artikel 4 van de Distributiewet 1939. EEN BELASTING OP INGEVOERDE GOEDEREN. De Verordening op de omzetbelasting 1940 bevat een hoofdstuk betreffende de invoer- belasting. Hij die goederen rechtstreeks of over entrepot hier te lande invoert, aldus is be paald. is een invoerbelasting verschuldigd ten bedrage van twee en een half ten honderd over de waarde der goederen. Voormelde invoerbelasting wordt geheven op denzelfden voet als ware zij als invoer recht opgenomen in het bij de Tariefwet 1934 behoorende tarief. Onder waarde der goederen wordt verstaan die, welke is omschreven in artikel 120 van Algemeene wet van 26 Augustus 1822 (Staatsblad no. 38), vermeerderd met alle Nederlandsche belastingen en heffingen. Voor goederen ten aanzien van welke des- gevorderd, bij visitatie niet kan worden aan- getoond, dat zij bestemd zijn als grondstof voor een fabrikant of als handelswaar voor een groothandelaar of een kleinhandelaar, be draagt het tarief van de invoerbelasting viif ten honderd. Deze bepaling geldt niet voor gas, electriciteit en door den secretaris-gene raal van het departement van financien aan te wijzen goederen, Ten aanzien van brood worden voormeld percentage van twee en een half tot edn er voormeld percentage van vijf tot twee ver minderd. Ten aanzien van melk, eieren, aardappelen en fruit, alsmede van versche, gezouten. ge droogde en gekoelde groenten worden voor meld0 percentage van twee en een half tot den en voormeld percentage van vijf tot drie en een half verminderd. NIEUWE VOORSCHRIFTEN TEGEN PRIJSOPDRIJVIN G. Naar het A.N.P. meldt zal binnenkort een besluit worden afgekondigd, waarbij de hand- having van de prijsvoorschriften centraal wordt geregeld. De op prijsopdrijving staan- ilc straffen, welke tot nu toe op de prijsop- drijvings- en hamsterwet zijn gebaseerd, worden aanmerkelijk verscherpt. Het maxi mum van de gevangenisstraf wordt aanzien- lijk verhoogd. Daarnaast zal .een geldboete tot onbeperkt bedrag en zullen ook andere maatregelen, zooals sluiting van een bedrijf en verbeurdverklaring van goederen en goe- derenvoorraden van den prijsopdrijver, kun nen worden opgelegd. De procedure van de vervolging van overtredingen der prijsvoor schriften wordt, voor wat de geldboete en de genoemde maatregelen betreft, aanmeikelijk vereenvoudigd. Deze zullen door administra- ARBEID IN JOODSCHE HUISGEZINNEN VERBODEN VOOR DUITSCHERS EN PERSONEN VAN STAMVER.WANTEN BLOEDE. Verschenen is een verordening van den Rijkscommissaris betreffende het doen ver richten van arbeid door Duitschers in Jood- sche huishoudingen. Artikel 1 luidt: Het is verboden, personen van Duitsche nationaliteit, van Duitschen of stamverwanten bloede, arbeid te doen ver richten in huishoudingen van gezinnen, waar van een jood het hoofd is of waarvan een jood blijvend dan wel tijdielijk, mits voor lan geren tijd dan vier weken ononderbroken, deel uitmaakt. Artikel 4. De Rqkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied kan vrijstel ling van bepalingen dezer verordening ver leenen. GEEN WIJZIGING VAN DE UITGAANS- BEPALINGEN MET BETRERKING TOT DEN OUDEJAARSNACHT. Het A.N.P. meldt: De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid heeft in opdracht van den Rijks commissaris bekend gemaakt, dat ook voor den nacht van 31 December op 1 Januari a.s. de bepalingen betreffende het verblijf in de open lucht tusschen middemacht en 4 uur voormiddag en inzake de beperking van den kleinverkoop van sterk alcoholhoudende dranken onveranderd gelden. Voorts wordt bekend gemaakt, dat het af- steken van vuurwerk en andere pyrotech- nische artikelen in de open lucht streng ver boden is. SLACHTOFFERS VAN ONGELUKKEN MET DUITSCHE MI LIT AIRE AUTO'S. De wnd. secretaris-generaal van sociale zaken heeft het volgende onder de aandacht van de gemeentebesturen gebracht: Door de Duitsche overheid wordt het standpunt ingenomen, dat de schade, veroor- zaakt door ongelukken waarbij Duitsche militaire auto's zijn betrokken, in beginsex niet door de Duitsche weermacht behoort te worden gedragen, doch als schade tenge- volge van oorlogshandelingen, waar noodig, ten laste van het bezette gebied dienen te komen. Op grond hiervan heeft de secretaris- generaal besloten de slachtoffers van derge lijke ongelukken te rangschikken onder hen, die in beginsel voor hulp uit het Herstelfonds 1940 in aanmerking kunnen worden gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2