ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERIENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Nieuwjaars-advertentien a 60 cent No. 10.157 VRIJDAG 27 DECEMBER 1940 80s Jaargang Binneniand EERSTE BLAD TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRUS: Biimen Temeuzen f 1,35 per S maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,63 per 3 maanden Bij voorultbetaling fr. per post 6,per jaar Voor BelgiS en Amerlka 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het bruitenland alleen bij voorultbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE 8ANDB GIRO 38160 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij voorultbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verknjgbaar is. Inzending van advertentien liefst 6en dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT LEDEREN MA AN I)\G-, VVOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. voor het Nieuwjaarsnummer dat Woensdag- morgeti 1 Januari in plaats van Woensdag- avond zal verschijnen en in de kom dezer ge- meelite huis aan huis wordt bezorgd, worden weder geplaatsrt Voor Nieuwjaarswenschen of gedichten grooter dan 20 regels, zal 60 cents meer worden gerekend voor elke 20 regels of g»- deelte daarvan. De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Maandagavond 30 December a.s. Temeuzen, 20 Dec. 1940. Firma P. J. VAN DE SANDE. JACHT. De Burgemeester van THRNEJUiZHN maakt beleend, dat de Secretaris-Generaal, waar- nemend iioofd van het Departement van Landbouw en Visscherij beeft bepaald, dat in het gebeele land, gedurende het tijdvak van 1 Januari 1941 tot en met 31 Januari 1941: I. behoudens het bepaalde sub H, de jacht op fazantecihanen, ganzcn, alle soorten een- desa (behalve bergeenden en eidereenden), watersnippen, meerkoeten on goudpluvieren zal zijn geopend; H. a. het vangen van ganzen, alle sooc- ten eenden (behalve bergeenden en eidereen den), watersnippen, meerkoeten en goudplu vieren door middel van netten, waarvan het geteruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan; to. het vangen van alle soorten eenden (be halve bergeenden en eidereenden) door mid- del van eendenkoolen zal zijn toegestaan. Temeuzen, 27 December 1940. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. WINTERHULP BRENGT GELUK IN DUIZENDEN GEZLNNEN. Aanvullende steun. Men schrrjft ons: In de ruime kantoorlokalen, aan het Rokin die in de hoofdstad des lands .vestiging beb- ben geboden aan de „Winterhulp", rinkelen de telefoons en ratelen de schrijfmachines. Br wordt hard en met liefde gewerkt om hulp te bieden aan de duizenden, die thans in deze koude, kille donkere dagen- voor Kenstm is hulp en steun van noode hebben. Buiten waait een ijskoude wind door de stra- ten, veegt over de pleinen en strijkt langs de ramen en deuren van slecht verwarmde woningen met vele gezinnen, waar nood heerscht en de armoede aan de deur klopt. Dat zijn de woningen, waar de steungaven van ,,Winterhulp" heen gaan en waar vreug- de en ndeuwe moed gebracht wordt door de gaven, die geheel ons volk niet uit welda- digheidszin, doch als een dure plicht bijeen- brengt. Na de eerste collecte, die „Winterhulp" eenige weken geleden heeft gehouden is door het hoofdkantoor een bedrag van 80.000 gul den beschikbaar gesteld voor Amsterdam, een bedrag, dat in de maand December ver- deeld wordt over de gezinnen, die daarvoor in aanmerking komen. Want helaas er is in de hoofdstad zeer veel nood en er zou meer dan een half millioen gulden per maand noedig zijn om de 35.000 menschen, die voor bijsteun in aanmerking komen (werkloozen en armlastigen), te helpen, En dan moet men nog rekening houden met de zooge- naamde stille Armen. Want er wordt ook in stilte veel geleden, er wordt veel ellende binnenskamers gehouden, ellende, die moei- iijk te lenigen is, omdat zij veelal aan hem, die helpen wil, niet bekend is. Nog veel te weinig wordt begrepen hoe- veel geld er noodig is om het breed opgezette doel, dat ..Winterhulp" zich voor oogen heeft gesteld, te kunnen bereiken. Nu moet men eerst gaan naar de groote gezinnen, waar dringend behoefte is aan de eerste levens- benoodigdhedenvoedsel,, aanvulling van winterkleeding, brandstoffen voor de kacbel. Nu ook gaat men naar de gezinnen van minimumsteuntrekkers, wier steun heel laag is. omdat de man arbeidde in het vrije be- roep, waarin hij weinig verdiende en niet viel onder de voile steunuitkeering. Wij hebben in deze sombere dagen v66r Kerstmis een bezoek gebracht aan vele ge zinnen, in wier midden blijdschap en vreug- de is gebracht door Winterhulp", „Win- terhulp" die vlug en zonder aanziens des persoons hulp heeft geboden. Qnze tocht door het wintersche Amsterdam ging eerst naar de overzijde van het U. Het was een kleine, maar uitstekend onderhouden woning waar de huisvrouw ons ontving. Op het eerste gezicht leek het of zij de armoede bui ten de deur had weten te houden, maar uit het eenvoudige verhaal, dat zij ons deed bleek hoe dit gezin jarenlang met zorgen en ziekte te kampen had gehad. De man was invalide en de zoon, die eenigen tijd in Duitschland had gewerkt, was door ziekte gedwongen huiswaarts te keeren. Het gezin viel buiten den steun. Er Was dringend hulp noodig en de man wendde zich tot Winter hulp". Steun werd verleend en thans is het gezin uit de directe zorgen. Oak is de steun- verleening van M. S. ingeschakeld. Winter hulp" zoo zeide de vrouw ons ..verdlent aller liefde en belangstelling". Verder ging onze tocht. Wij bezochten de woningen van Rotterdamsche geevacueerden in het Asterdorp. Menschen die onderge- bracbt zijn in huizen die eigenljjk de naam mining niet meer verdienen. Tocht en wa ter maken het bewonen tot een voortduren- den strijd tegen ziekte en bederf. Het vocbt druipt langs de muren en hoewel in de ka- mer waar wij binnen werden gelaten een klein maar dapper kacheltje vroolijk snorde, trok een ijzige koude langs den vloer. waar kinderen speeldfen. Ook deze menschen hadden zich tot Win terhulp" gewend omdat hun nood hoog was gestegen. Er moest van alles worden ge- kocht, versterkend voedsel voor de kinderen, wat warme kleeren en in de eerste plaats kolen, om de vochtige koude uit de ongezel- lige en schaars gemeubelde kamer te ver- drijven. Ook deze menschen waren innig dankbaar en vol lof voor de hulp, welke zij zoo snel hadden gekregen. Er was niet ge- vraagd naar geloof of politiek, er was slechts gevraagd: „Is er dringend hulp noodig?" en binnen enkele dagen was die hulp gekomen. In deze Asterdorp-gezinnen is het wel duide- lijk, dat ..Winterhulp" geen liefdadigheid ver- vult, doch slechts een plicht volbrengt In naam van het Nederlandsche volk. .Winter hulp" moet veelal in de eerste plaats ge- zien worden als aanvullenden steun. Immers In zeer vele gevallen is het te eenen male onvoldoende om het gezin voor ellende te bewaren. Heel duidelijk bleek dit, toen wij in een benedenhuis in West aanklopten, waar de beer des huizes, die vroeger een goede positie op een bank bekleedde, ons ontving. Hfl heeft elf kinderen en zijn vrouw verwacht biimenkort een twaalfde. Een proper en hel- der gezin, dat ecbter slechts het hoog noo- dige bezit en dat er van twintig gulden steun per week moest komen. Hij had van Win terhulp" een uitkeering ineens van 27,50 in waardebonnen gekregen en de huisvrouw vertelde met een glunder gezicht hoe zij haar provisiekast had kunnen aanvullen, hoe zij wat kleeren had kunnen koopen en hoe zij bij den kolenboer haar rantsoen kolen had kunnen halen. Met die waardebons, zei zij, gaat het heel gemakkelijk. De winkeliers kennen ze al uitstekend, want er komen er dagelijks stpels binnen. Er was in dit gezin wat zonneschijn en wat licht gebracht door de snelle en tijdige hulp van .Winterhulp Ne- derland". Zoo hebben wij vele gezinnen bezocht, vele gezinnen, die iederen dag met dubbeltjes en centen moeten rekenen om rond te komen en die nu dank zij .Winterhulp" wat ruimer kunnen ademhalen. DE TWEBDE COLLECTE VOOR DE WINTERHULP. Zccidagmiddag heeft de heer C. Piek, direc- teur-generaal voor de Winterhulp Nederland, over beide zenders een rede gehouden over het werk, waarvoor 27 en 28 dezer (heden en morgen) een tweede rnaal wordt gecollec- teerd. Spr. bracht eerst dank aan alien, die de eerste collecte van de Winterhulp-Neder- land hebben doen slagen. De burgeme-esters en hun medewerkers hebben groot werk verricht, doch spr. wilde speciaa] ook den collectanten zijn dank betui- gen. U heeft, aldus spr., dikwijls wellicht minder prettige ervaringen opgedaan. Ik neh zelf eenige malen gecollecteerd en ik heb vastgesteld, dat niet iedereen begreep, waar voor gij daar stond. Laat u echter door een dergelijke houding niet ontmoedigen. Het werk, dat gij doet, is een goed en groot werk ten behoeve van het volk, dat wij liefhebben. Degenen, die gegeven hebben, en er zijn vele, vele giften binnengekomen, getuige een bedrag van circa anderhalf millioen, dat ons is toegezonden, de gevers, dankt spr. harte- lijk. Wij zullen met het geld, dat ons is toe- vertrouwd, het beste doen en het beste ver- richten dat gij ervan verwaoht. Er is, zoo ging de heer Piek verder, reeds achthonderd- duizend' gulden aan waardebonnen uitgezon- den. Ik vertrouw, dat zij spoedig zullen zijn uitgedeeld en vreugde zullen brengen in ge zinnen, die thans uitzien naar deze hulp en gij kunt weten, dat ook andere bedragen en alles wat ons zal worden toegezonden, met de grootste snelheid wordt verwerkt. Voor 27 en 28 December is een tweede col lecte aangekondigd, welke in volkomen den- zelfden vorm als de eerste zal worden, ge houden. Ik hoop, dat gij alien daar uw beste krach- ten aan zult wijden. Ik ben overtuigd, dat wederom onder de voortdurende energieke leiding van de burgemeesters een goede ar- beid zal worden verricht en dat deze arbeid zal slagen ten behoeve van ons volk. Eenige weken geleden heb ik gezegd, dat, wat onvriendelijk gezegd wordt en wat onvriendelijk bedoeld wordt, naast mij zal worden neergelegd. Als drager van een ideaal sta ik ver boven dergelijke dingen. Het komt erop aan. dat ik met u, collectanten, mede werkers en burgemeesters, werk voor een praohtige zaak, die ieders bewondering moet hebben. Wij hebben in jaren, die achter ons liggen groot werk gezien op charitatief ge- bied. Wij zijn daarover verheugd. Wij willen echter dezen arbeid grooter en sterker zien, omdat het zal zijn: een sociaal werk voor het volk door het voik, omvattende een ieder, die in nood verkeert, zjj het dan in Groningen of in Zeeland of in Noord-Holland of in Lim- burg. Dit moet onze kracht zijn, dat wij we ten, dat een ieder daarin zijn taak zal vinden. Wanneer er menschen zijn, die meenen, nu afzijdig te moeten staan zou ik willen zeggen: weest voor alles objectief en oordeel eerlijk. Dan zult gij zien, dat dit werk ook u een plaats inruimt. Wij kunnen deze zaak natuur- ljjk in den aanvang overlaten aan vele erva- ren menschen. Maar is het niet veel mooier en veel grootscher, wanneer wij in iedere ge- rneente in de toekomst een kern opbouwen en die kern zal dan zijn een groep van menschen die de waarachtige bedoeling hebben om de zorgen en den nood te lenigen, die in de ge- meente bestaat. Dat moet de grondgedachte zijn. Derhalve zou Ik ieder otganisatie, welke dan ook, willen zeggen: wanneer gij toch af zijdig staat van dit groote werk, overweegt dan welke mQgelijkheden in dit werk liggen en treedt toe tot de werkgemeenschap, in de gemeenten, om het voor de meesten mogelijk te maken, van uw nuttige ervaringen en ken- nis gebruik te maken ten behoeve van het werk, dat wij gezamenlijk hebben aangevat. Wanneer nu spoedig de tweede collecte zal worden gehouden, en wij daarbij opnieuw moe ten vragen aan de samenlevingwilt gij offe- ren ten behoeve van een ieder, die in nood is, dan hoop ik, aldus spreker, dat gij daarbij tevens wilt dectken aan de mogelijkheid om uw werk mode gestalte te helpen geven en om tenslotte te bereiken, dat er een eendrach- tige wil ontstaat in dit volk van 8% millioen zielen, dat thans noodig en boven alles een gezamenlijken arbeid behoeft. Wees sterk, wees groot en wees krachtig, volk van Neder land. i „VAN OUT) EN NIECW". Oudejaarsavondartikel van het Driemanschap van De Neder landsche Unie. In het jongste nummer van De Ne4erland- sche Unie ziet het Driemanschap In een hoofdartikel op het geboortejaar van De Unie terug en ccnstateert dat dit jaar voor de N.U. reeds veel goeds heeft gebracht. Het heeft vele duizenden Nederlanders te zamen gebracht in een geest van lotsverbon- denheid, zooals wij dlen in jaren niet beleefd hadden. Door de gemeenschappelijke zorgen zijn vele oude scheidingsmuren weggevallen. In onzen grooten en steeds wijderen kring is veel onderling begrijpen en waardeeren, veel saamhoorigheid en vertrouwen ge- groeid en opgebouwd: kostbare elementen voor ons nationale leven. Wij tellen thans vele duizenden uit alle groe- pen van de bevolking, van alle rangen en standen, van elken leeftijd en godsdienst, uit elke landstreek en beroep. Het positieve werk is ons niet gemakke lijk gemaakt en vele mogelijkheden van prac- tischen arbeid zijn ons onthouden. Dit be- treuren wij temeer, omdat wij onze taak zagen en nog zien als een positieve, een op- bouwende en vemieuwende, overtuigd, dat wij staan aan het begin van een nieuwen tijd, welke onder veel nood en verwarring geboren wordt. Natuurljjk willen wij niet al het „oude" overboord gooien. In Nederland, waar zooveel schoons en goed was en is dat sommigen eerst nu gaan waardeeren zou dat diwaas zijn. Maar wij willen ook duidelijk stellen, dat er vemieuwingen moe ten komen waaraan het Nederlandsche volk terwille van zichzelf en terwille ook van de omringende volken moet meewerken. Negativisten, d.w.z. menschen, voor wie het positieve bijzaak is als het maar tegen iets gaat, hooren in onze Nederlandsche Unie niet thuis. Wij strjjden in de eerste plaats voor iets, niet tegen iets. Wanneer wij dan ook in het komende jaar onze bijzondere aandacht aan de geestehjke vorming van onze leden zullen besteden, dan verwaehten wij, dat, wie zich na rijp beraad met ons positief programma niet zou kunnen vereeni- gen, ook als lid zal bedanken. Dat het er velen zijn, gelooven wij overigens niet, want De Nederlandsche Unie heeft zich van meet af aan als een nieuwe en positieve beweging voorgesteld. En wie voor haar gedachte nog niet gewonnen zijn, dien hopen wij alsnog te winnen, omdat wij vast vertrouwen in de waarheid en de overtuigende kracht van onze goede zaak. Op dezen Oudejaarsavond willen wij aan de honderdduizenden vrienden van onze Ne derlandsche Unie nog eens duidelijk voor- houden, dat wij. gaan ..van oud in nieuw". Weest er U van bewust en weest er niet som ber in. Vertrouwt als krachtig volk op de toekomst; vertrouwt als Ohristenen op God. die het al bestiert. Wij voor ons wil len nog eens de verzekering geven, dat wij bij ons werk op den grondslag der volksge- meenschap vasthouden aan de ,,oude" waar- den van ons volksbestaan, die wij als een onwankelbaar fundament van de Nederland sche samenwerking willen bevestigen en ver- sterken; dat zijn allereerst de Christelijke beginselen. In verhondenheid met den Al- machtigen God moeten wij bn indiiddueel als volk zijn geboden onderhouden, in het bijzonder het gebod van reohtvaardigheid en het nog grooter gebod van naastenliefde. De Christelijke beginselen'geven ons volk ook een richtsnoer op staatkundig, cultureel en sociaal- economisch gebied, zoowdl in de onaantast- bare rechten van persoonlijkheid, gezin en godsdienst als in de hoogere waarde en wij- ding, die zij aan recht en gezag. aan plicht en trouw mededeeJen. Onze volksgemeen- schap zal hiervan doortrokken zijn. Vast verknocht aan deze ,,oude" beginse len, willen wij de Nederlandsche maatschap- pij- vemieuwen, door een nieuwe volksge- meenschap te bouwen. Ann de veranderingen welke zich in de geheele wereld baanbreken onder te heftiger schokken, naarmate in het verleden emstiger wantoestanden waren in- geworteld, aan deze veranderingen willen wij in ons land mede leiding geven, overtuigd dat er een betere toekomst uit geboren zal worden". DE NEDERLANDSCHE UNIE EN DE WINTERHULP. Drttvnanseiiaip verwacht een disciplinaire himaiiing van de linMteden, In het jongste nummer van De Nederland sche Unie wijst het Driemanschap er in een artikel op, dat er ten aanzien van de Win terhulp Nederland nog veel achterdocht be staat, zoodat ook een aantai Unieleden, on- danks de opwekking van het Driemanschap tot medewerking, zich van deze medewerking hebben onthouden, ja in sommige gevallen zelfs achterdocht hebben gezaaid. Naar aanleiding hiervan en van de komen de tweede inzameltng voor de W. H. N. merkt het Driemanschap oa op: v „Wij willen hler uitdrukkelijk ultspreken, dat wij de Nederlandsche Winterhulp steu- nen, omdat deze Winterhulp tetn goede komt aan mede-Nederlanders, die thans in moei- lijke omstandigheden verkeeren en omdat zij beoogt te zijn een band van saamhoorigheid, welke onze gebeele volksgemeenschap wil omsluiten, waardoor zij tevens kan worden tot een van de thans helaas weinig voor- komende mogelijkheden om alien gezamenlijk lets voor elkaar te doen. Velen hadden liever een actie gezien, wel ke geheel en al aan Nederlandsch initiatief zou zijn ontsproten, doch hen willen wij er op wijzen, dat dit geen reden mag zijn, een actie, welke op zichzelf goed is, te doen mislukken, ten nadeele van hen, voor wie die actie bestemd is. Het zal in den kring van De Nederlandsche Unie, naar wij hopen, niet worden misver- staan, wanneer wij aan dit alles nog toevoe- gen onze verwachting, dat men als lid van een beweging als de onze zich zal onthouden van daden, welke lijnrecht in strijd zijn met hetgeen de leiding der organisatie uitdruk kelijk van de leden heeft gevraagd. Wij wil len van onze honderdduizenden leden niet vragen een zoo vergaande discipline, dat zij zich oogenblikkelijk achter alles stellen, wat wij openlijk voorstaan, doch wij meenen wel te mogen verwaehten, dat men het lidmaat- schap der Nederlandsche Unie zoo opvat, dat men de leiding van De Nederlandsche Unie in ieder opzicht vertrouwt en dat men niet indirect haar zienswijze op bepaalde belang- rijke aangelegenheden persoonlijk bestrijdt. Wie zich met het werk van De Nederlandsche Unie niet kan vereenigen, heeft volkomen de vrijheid, uit hare gelederen terug te treden of zich tot haar leiding te wenden met een openhartige critiek, doch hij mist het recht, persoonlijk te gaan demonstreeren tegen iets, dat door de leiding wordt aantoevolen. DE DISTRLBUTIE VAN STEENKOLEN. Verdeelimg van de toegestane hoesveel- heid over de periode 15 December t/m 31 Januari. Het rijkskolenbxreau brengt ter algemeene kennis, dat tegelrjk met de bekendmaking van de bonnen, geldig voor de periode 15 dezer t/m 31 Januari een circulaire aan alle handelaren in brandstoffen in Nederland is gezonden van den volgenden ihhoud: ,/Voor de periode 15 December 1940 t/m 31 Januari 1941 zijn aangewezen de bonnen 8 t/m 10 van de bonkaart „haarden en kachels" en 15 t/m 25 van de bonkaart ,,cen- trale verwarming". In verband met het gevorderde stookseizoen zullen wellicht eenige verbruikers op spoedige levering aandringen, doch wij doen een beroep op uwe medewerking om een behoorlijke verdee- ling van het beschikbare kwantum te ver- krijgen, daar de verzending van de mijnen uit den aard der zaak over een periode van 6 weken moet plaats vinden. Te dien einde verzoeken wij u, aan geen enkele uwer afne- mers in eens op alle thans geldig verklaarde bons te leveren, doch de levering te verdeelen over de periode van 15 December 1940 t/m 31 Januari 1941 en in de eerste plaats die afne- mers te bedienen, die werkelijk directe be hoefte aan brandstoffen hebben. Wanneer hieraan zooveel mogelijk de hand wordt ge houden en verder op de cokesbons als regel cokes wordt geleverd - uiteraard alleen in- dien de desbetreffende installaties met deze brandstof kunnen worden gestookt mag worden aangenomen, dat bij regelmatigen aanvoer geen stagnatie behoeft op te treden bij de levering van den handel aan het pu- bliek". Het is het rijkskolenbureau gebleken, dat vele verbruikers bij hun kolenleverancier er op aandringen, respectievelijk erop staan, dat geheele of bijna het geheele toegestane kwantum ineens te oijtvangen. Daarnaast is het rijkskolenbureau tevens gebleken, dat vele handelaren voor den op hen uitgeoefenden druk bezwijken uit vrees of omdat zij vermoeden dat anders hun afnemers een anderen leverancier zullen kiezen, terwijl zich ook gevallen voordoen, dat de handelaar eigener beweging bij zijn afnemers hoeveelheden bezorgt, die de directe behoefte overtreffen. Het gevolg hiervan kan .zijn, d^t die brandstoffenhandelaren straks niet in de ge- legenbeid zullen zijn een aantai hunner af nemers de hoeveelheid, die wel voor directe behoefte noodig is, te verstrekken. Daarom wenscht het rijkskolenbureau langs dezen weg de aandacht erop te vesti- gen van de handelaren, dat zij zich dienen te houden aan de hierboven aangehaalde circulaire en doet het rijkskolenbureau een beroep op het publiek om geen grootere hoeveelheid brandstof van zijn kolenleveran cier te verlangen dan wat het voor direct verbruik noodig heeft, het verdere tegoed op de t/m 31 Januari geldig verklaarde bon nen in een of 2 zendingen in Januari van den kolenhandelaar af te nemen en overigens de grootste zuinigheid bij het stoken te betrach- ten, daar anders bij verkeersstremmingen tengevolge van de weersomstandigheden moeilijkheden in een regehnatige kolenvoor- ziening niet zullen uitblijven. Alleen dan, wanneer §en ieder op deze wijze te werk gaat mag erop gerekend wor den, dat en regelmatige kolenvoorziening mogelyk blijft. Het rgkskolenbureau mag niet nalaten hieraan toe te voegen, dat niet geaarzeld zal worden strenge maatregelen te nemen, desnoods door inbeslagneming van de aan- wezige voorraden, tegen die handelaren en particulieren, die opzettelijik in strijd met het vorenstaande gehandeld hebben of zullen handelen. WINTERHULP NEDERLAND. Mr. Dr. R, H. baron de Vos van Steenwijk: Liefdadigheid is een oud-vaderlarudsche en spii veroorzaken pijnen, die soms niet le dragen zijn. Een of twee "AKKERTJES verdrij- ven de pijn vlug en grondig. deugd; ons volk heeft deze deugd steeds be- tracht. Moge het er ook thans van door- drongen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen." EEN HALVE TON VOOR OORLOGS- WEDUWEN. Beschikbaar gesteld door WiniorhuSp De directeur-igeneraal van Winterhulp Nederland heeft ter gelegenheid van de jaar- wisseling een bedrag van f 50.000 beschik baar gesteld voor de weduwen van de in de Mei-dagen gevallen Nederlandsche soldaten. Over de verdeeling van dit bedrag zal met de betrokken instanties nader overleg wor den gepleegd. VERLENGLNG CRISISBESLUITEN. De Secretaris-Generaal van het Departe- ment van Landbouw en Visscherij heeft de volgende crisisbesluiten met een jaar ver- lengd: Crisis-zuivelbesluit 1935 I, Crisis- zuivelhesluit 1936 (uitvoer), Crisis-melkbe- sluit 1936, Crisis-zeepbesluit 1940, Crisis- zuivelbesluit 1940 I (boter), Crisis-zuivel besluit 1940 H (room), Prijzenbesluit 1940 (zuivelproducten), Crisis-zuivelbesluit 1940 (regeling boterbandel)Crisis-zuivelbesluit 1940 (voorraadheffing boter), Crisis-zuivelbe sluit 1940 (voorraadheffing kaas), Crisis- zuivelbesluit 1940 (kaas), Crisis-zuivelbesluit 1940 (korstlooze kaas en smeerkaas), Crisis- zuivelbesluit 1940 (vetgehaltegrens), Crisis- zuivelbesluit 1940 (gecondenseerde melk en blokmelk), Crisis-zuivelbesluit 1940 (melk- poeder), Crisis-zuivelbesluit 1940 (caseine), Crisis-zuivelbesluit 1940 (bestemming der melk), Crisis-zuivelbesluit 1940 (verbod ver- menging van boter met margarine). NATIONAAL FRONT. Wij ontvingen de volgende mededeelingen Bij besluit van den Leider van Nationaal Front worden alle leden-landbouwers ver- eenigd tot een vakgroep. Een leider van deze groep zal nog nader worden aangewezen, terwijl met de organisatie van de landbou- wersgroep is belast Dr. B. J. C. te Hennepe, directeur der Rijksserum Inrichting te Rot terdam. Bij besluit van den Leider van Nationaal Front is tot lid van de sociaal-oeconomische Kamer benoemd de heer W. Groenevelt te Schiedam. DE N-SjB. EN HAAR LEIDER. Te weaken uRlating. Van bevoegde Duitsche zijde wordt ons het volgende medegedeeld: Verschillende bladen hebben een, in den „Volkischer Beohachter" verschenem artikel over de N.S.B. aangehaald. Dit artikel ech ter is in verschillende opzichten in strijd met de opvattingen der autoriteiten en dwingt niet alleen tot het uitspreken van leedwezen over dit artikel, doch tot het oefenen van critiek. Met name daar zich in dit artikel een zin bevindt, die in krasse tegenspraak niet de feiten staat. Het betreft den zin over de ge- beurtenissen op 10 Mei en daama, waarin gezegd wordt ,,de gevangenissen vulden zich met aanhangers der N.S.B. voor wie het bin- nenrukken van de Duitsche troepen het sig- naal was om tegen den gehaten partijstaat op te treden". Het is duidelijk, dat de N.S.B. toentertrjd als zoodanig niet opgetreden is en geenszins in het binnenrukken der Duitsche troepen het signaal zag of kon zien om op den partij staat los te slaan. Ten eerste geschiedde het binnenmarcheeren der Duitsche troepen in het hoofddeel van het land eerst na 15 Mei en ten tweede heeft de N.S.B. toen de ge legenheid niet gehad om op bedoelde wijze op te treden, daar de lederr der N.SJ3. reeds op den morgen van den tienden Mei waren geintemeerd. In het geciteerde artikel is dit een ver- valsching van de geschiedenis. Bovendien was de schrijver van het betreffende artikel gedurende de bewuste Mei-dagen niet in Nederland, doch met verlof te Beriijn. Hij kon dus den toestand bier niet voldoende be- oordeelen en heeft zich waar.schijnlijk door ,,praatjes" laten beinivloeden. Veeleer is het zoo geweest, dat al de geruchten over val- schermjagers, die hier in pastoors- of non- nenkleeren, in burger, of in de uniform der Nederlandsche soldaten neerdaalden, een der gelijke alarmstemming hebben verwekt, dat men hpt schouwspel beleefde van Nederlan ders die te goeder trouw op andere Neder landers schoten. Daar stond echter de N.S.B. buiten. Het is voor ieder die ter zake kundig is volkomen duidelijk. dat al de praatjes over landverraad van de zrjde der N.S.B. ten eenenmale ongegrond zgn en op laster be- rusten. Wij herinneren er aan, hoe in tegendeel volgens de verklarmg van den Fiihrer, juist de voormannen der N.S.B., die hij den Fiihrer werden ontvangen, van hun echt Nederlandsch en vaderlandslievend standpunt op de meest afdoende wijze blijk hebben gegeven. Dit heeft ook Rgkscommis- saris iRijksminister Seyss-Inquart hier te lande op de meest duidelijke wijze medege- deeid. A.NJM f

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1