ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kantoor- en Sclirijfbehoeften. In den greep van het noodlot ie. 10.154 WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 80e Jaargang Kantoor- en Schrijfbehoeften Binnenland Feuilleton Ruwe schrale huid PUROIll OPENBARE RAAUSVERGADERING. NEUZENSCHE COURANT AJBONNEMENTSPRIJSBinnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Buiten Temeiizen fr. per post 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overtge landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE 8AND6 GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicbS's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHI.JNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGA VOND. De Burgemeester van TERNEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat een openr bare vergadering van den raad dier gemeente is belegd tegen Donderdag 19 December, des namiddags 2 uur. Temeuzen, 16 November 1940. De Burgemeester voomoemd- P. TELLEGEN Uiterljjk 6 Januari a.s., des n.m. 2 unr, wordt prijsopgaaf ingewacht voor de ten be- boeve van de gemeente-administratie te lereren IDe voorwaarden zijn op de secretarie ver krijgbaar, waar ook nadere inlichtingen ver- strekt worden. Temeuzen, 17 December 1940. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TEUUEGEN. Voorzittef. B. I. ZONNEVIJIAE, SeCretaris. THRUGKEER IN NEDERLAND TOT HET EI GEN AGRARISOH FUNDAMENT NOODZAKELIJK. Herorientatie noodzakelijk geacht. Naar betere voorliqhting en onder- vvjjs, en kraqhtiger landbonwkun- dig onderzoek. De Nederlandsche Unie is thans overgegaan tot publicatie van haar uitgewerkt agrarisch program. Het eerste deel van dit program is zoo juist verschenen. Wij ontleenen er bet rolgende aan: De landbouw is de eenige bedrijfstak, die in het program van De Nederlandsche Unie met name wordt genoemd. Punt 7 vaf, ons sociaal- eoonomisch program stelt immers den eisch: „Versterking van den landbouw door loonend prijspeil en ordening van het grondgebruik". Dit speciaal noemen van den landbouw komt voort uit dp overtuiging van de leiding van De Unie, dat boerenstand en landbouw van fundamenteele beteekenis zijn voor ons volk. De door den landbouw in den ruimen zin voortgebrachte producten afgezien van de producten van jacht, visscherij en de delf- stoffen vormen bet uitgangspunt, de basis voor al het verdere economische handelen, voor handel, verkeer, industrie, enz., m.a.w. Bonder den landbouw zou elk economisch leven feitelijk onmogelijk zijn. Dit hebben in- vloedrijke groepen in het Nederlandsche eco nomische leven de laatste jaren dikwijls maar al te zeer uit het oog verloren. Enkelen zijn daarbrj zoo ver gegaan, 4at zij feitelijk tot de conclusie kwamen, dat de Nederlandsche landbouw maar moest verdwflnen, omdat ze niet „rendabel" was! In den modernen tijd is Engeland echter het voorbeeld van een land, dat door de verwaar- loozing van eigen landbouw sociaal en stra- tegisch in een gevaarlrjken toestand is ge- komen en economisch van het buitenland af- hankelijk is geworden. De ontwikkeling van den landbouw In ons eigen land hield twee gevaarlijke elementen in zich besloten. In de eerste plaats stelde doze zich wat den afzet betreft steeds meer in op het buitenland. In de tweede plaats werd vooral onze veeteelt steeds meer afhan- kelijk van invoer uit bet buitenland vooral van veevoeder, m.a.w. ging zelf steeds meer steunen op een buitenlandsch agrarisch fun dament. Van de gevaren van de afhankelijkheid van door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIECKMEBREBOER. 52) Vervolg. Een zwak en haast onmerkbaar glimlachje epeelde om de lippen van den dokter. De man dacht dat hij handig was, maar hg wist ook niet alles. Hij wist bijiyoorbeeld niet, dat juist achter de plaats waar hij nu zat nog een tweede dear was -een deur, die iemand, die, het niet wist, nooit zou opvailen. En nu zag Giraud die deur heel Jangzaam opengaan. Hierdoor had hij ineens weer moed gekre- gen en op bijna vriendedijken toon vervolgde hij. ,,Als je Zuberra ziet, herinner hem er dan aan dat hij me nog vflfhonderd pond schul- dijg is." „Ik zal het zelf innen", klonk het antwoord. „Zeg, waar kijk je zoo naar?" plotseling vuurde de spreker, maar de dokter had zich al gebukt en een paar bruine gespierde banden sloten zich om den hais van den zoo- genaamden patient. ,,Wees maar niet bang hem pijn te doen, Abdullah", zei Giraud', die weer te voorschijn was gekomen, ,,hij is een gemeene bruut, een ruwe behandeling zal hem goed doen.'' „Je hebt een groote fout gemaakt, mijn vriend", vertelde Giraud zijn patient enkele minuten later, ,,je hebt je tegenstander onder- schat. Dacht je heusch dat je mijn bediende koi) omkoopen? Je weet schijnbaar nlets af van het groote eergevoel van het Egyptische den buitenlandschen afzet zijn wij ons m de jaren na 1929 bewust geworden. De golf van protectie, die toen over Europa ging, heeft de grenzen van de landen rondom ons gesloten voor onze zuivel- en tuinbouw-producten en deze dan ook practisch onverkoopbaar ge maakt. De algemeene prijsdaling van de akkerbouwproducten, die onze akkerbouw- bedrijven in groote moeilijkheden bracht, deed de rest; onze landbouw geraakte in een mise- rabelen toestand. Het is bekend, hoe men door de landtouw- crisismaatregelen getracht heeft hierin ver- andering te brengen. Al moet men erkenn :n, dat hierdoor onze landbouw voor een totalen ondergang is bewaard, toch ontbrak aan onze landbouwpolitiek doelbewuste richting. Toen de oorlog over ons kwam was ons land, wat den invoer van veevoeder en andere organische grondstoffen etc. betreft, feitelijk nog even afhamkelijk van het buitenland als in 1929 en van den afzet van agrarische pro ducten gold hetzelfde. Wat dat beteekent voelen wij vandaag aan den lijve. Thans geheel andere weg noodzakelijk. Samenvattende kunnen wij zeggen, dat in Nederland een vrij omvangrijke boerenstand en een hoog ontwikkelde landbouw bewaard zijn gebleven. Het zou fout zijn de enorme prestaties van ons land op agrarisch gebied in het verleden, waarvoor men van buiten- landsche zijde steeds den hoogsten lof heeft gehad, ook maar een oogenblik te vergeten. De grondige herorientatie echter, die door de trjdsomstandigheden noodig was geworden, is feitelijk achterwege gebleven. Een doelbe wuste landbouwpolitiek, een forsch aanpakken van de agrarische vraagstukken, waarvoor wij zijn gesteld, is voor de naaste toekomst een dringende noodzaak. Al zal men hier en daar aanknoopingspuib- ten vinden bij betgeen in de achter ons liggen- de tien jaren is geschied, in principe zal toch een geheel andere weg moeten worden inge- slagen. De eischen, waaraan onze landbouw zal moeten voldoen zijn: le. in economisch opzicht, dat hij een zoo goed en zoo breed mogelijke basis schept voor bet economische leven van onze volksgemeen- schap; !2e. in sociaal opzicht, dat hij den bodem- bewerkers: boeren en landarbelders, een be- hoorlijk bestaan en een zoo groot mogelijke erbeidsvreugde brengt. Een eerste voorwaarde hiervoor is natuur- irjk o.m. een zoo sterk mogeiijke bevordering van laijdaanwinning, inpoldering en verbete- ring van de afwatering. Veel is er op dat ge bied in de achter ons liggende jaren reeds tot stand gekomen, waarbij natuurlijk in de eer ste plaats valt te denken aan de machtige Zuiderzee-werken. Het cultuur-technische werk valt echter zeker nog in sterke mate uit te breiden en te versnellen en vooral kan het veel systematischer van opzet worden, een en ander in verband met reeds opgestelde of nog op te stellen streekplannen en een eventueel op te sturen nationaal plan. Voorts zal een herziening van het water- schapswezen, althans in bepaalde gedeelten van ons land, waarschijnlijk noodzakelijk zijn. Eandbouw op techniseh zoo hoog mogelijk pell. Een tweede voorwaarde, dat het land zoo intensief mogelijk wordt bebduwd. Hiervoor is om te beginnen noodig, dat onze landbouw techniseh op een zoo hoog mogelijk peil wordt gebracht. Dit houdt in, dat: le. het landbouwkundig onderzoek tot een zoo groot mogelijke volmaaktheid moet wor den opgevoerd 2e. dat de landbouwvoorlichting zoo goed moet worden als ze kan zijn; 3e. dat het landbouwonderwijs zbo inten sief mogelijk is. Zoo staat onze landbouwvoorlichting nog steeds op een principieel verkeerde basis. Wie ras. Amdullah kent mijn gewoonten en hij vond dat dit consult wel heel erg lang duur- de." Nu wendde hij zich tot den Egyptenaar: ,,Hoeveel heeft hij je gegeven?" „Honderd francs." ,,Hieruit kun je leeren," vervolgde Giraud, ,,hoe verkeerd het is krenterig te zijn. Als je er tweehonderd van had gemaakt wie weet? Misschien was Abdullah dan wel te laat gekomen. Om een bekende uitdrakking te gebruiken, Descoumut - het interesseert me nu, heelemaal niet meer of dit je werke- lijke aaam is de rollen zijn omgedraaid. Als straf voor je zeldzame brutaliteit zul jij nu de plaats innemen van dat. meisje, dat je zoo ridderlijk te hulp bent koinen Snellen. Je bent niet zulk goed materiaal, want je bent ouder en behoort tot de andere sexe maar men kan niet weten." ,,Je zult me niet aanraken!" ,,Neem m,e niet kwalijlk, maar ik beschouw dit experiment als een noodzakelijk kwaad - en dit keer zal ik het zonder narcose doen." Zoo vol zelfvertrouwen als de man eerst was geweest, zoo klein was hij nu. ,,Dat kan je niet doen!" riep hij in doodsangst uit. ,,Ik zal het dan toch in ieder geval probee- ren en laat ilk je meteen vertellen, dat het absoluut nutteloos is om om hulp te roepen. De menschen, die dit huis passeeren, scnen- ken er heusch geen aandacht aan als ze hoo- ren schreeuwen... ze weten dat hier dokter Rafael Giraud woont!" ,,Beest! Onmensch!" Giraud stond juist op het punt een cynisoh antwoord te geven, toen er van buitenaf een geluid tot hem doordrong, dat zijn aandacht trok. ,,Ga kijken wie dat is, Abdullah," be- Val hij. De bediende wierp een aarzelenden blik op den gevangene. „Je hoeft je over hem niet bezorgd te maken, Abdullah, hij kan geen kwaad doen. Als het nog een late patient is, zeg dan dat iik vannacht niemand meer kan den arbeid van de consulenten van nabij heeft meegemaakt, weet, hoe door deze in het alge- meen uiterst verdienstelijke ambtenaren enorm veel werk wordt verricht, zonder dat de uitkomsten in overeenstemming zijn met de moeite, die zij zich geven. Het ambtsgebied der consulenten is echter zo6 groot, dat het noodzakelijke persoonlijke contact met de boeren niet mogelijk is, al heeft men ook getracht, verbetering te bren- gen in het oude sy.steem door een toenemend aantal assistenten aan de landbouwconsulen- ten toe te voegen. O.i. ligt de oplossing in het aanstellen van plaatselijke lagere landbouwconsulenten. Ge- wenscht lijkt ons, dat op den duur in ieder dorp, d.w.z. in ieder landbouwgebied van 1000 A 3000 ha, een dergelijke plaatselijke consulent komt. Wat de opleiding van de consulenten betreft, naar onze' meening dient men hiervoor boerenzoons te nemen, die de middelbare landbouwschool hebben afgeloopen en zicb daarna in verschillende deelen van ons land in het boerenbedrijf practisch bekwaamd hebben. Voorts is voor dit doel een goed geredigeerd weekblad noodig, dat zoo noodig gratis in banden van iederen boer moet komen. En dan nog het landbouwonderwijs. Dit mag, hoewel men misschien op detailpunten veranderingen zou kunnen wenschen, in opzet uitstekend worden geacht. Wil het echter ten voile het noodzakelijke resultaat hebben, dan dient het veel intensiever te worden gegeven. In de toekomst zal ook iedere landarbeider een deg^lijke vakopleiding moeten hebben. Naar men ons van de zijde van De Neder landsche Unie nog mededeelt, zal bij verdere publicatie van het agrarische program o.m. het vraagstuk van bet prijspeil van de markt- en bodemordening ter spraike komen. SOCIAXJSME GEBASEERD OP EEN GEORDENDE jVOEKSGEMEEN SCHAJP. Proietariaat weer binnen het volks- verband gebracht, op grondslag van sociale gerechtigheid. In het jemgste numimer van het weekblad van de Nederlandsche Unie wordt in het hoofdartikel nog eens teruggekomen op het onderwerp Nederlandsch socialisme, dat den laatsten tijd zooveel stof tot discussie heeft opgeleverd. Aan dit artikel ontleenen wij het volgende Het socialisme als groote maatschappelijke en politieke beweging heeft in een eeuw tijds een langen weg van groei en ontwikkeling afgelegd, die van de utopistische socialisten over Marx en het communistisch manifest leidt naar moderne theorieen als die van Her man de Man. Terwijl in Rusland het zuivere Marxisme, door Lenin gedestilleerd, als de onaantastbare grondslag der Sovjet-Unie ge- huldigd wordt, hadden in de meeste Europee- sche landen de jongere socialisten het histo- irisch-materialisme met de daaruit voort- vloeiende anti-christelijke gezindheid en de fundamenteele klassenstrijdgedachte reeds v66r den oorlog verlaten ten gunste van een practisch socialisme, dat zich zoowel met een demoeratische gedachte als met een natio- nale idee zocht te vereenigen. De opkomst van het fascisme, door een socialist gesticht, en van het nationaal-socialisme, dat het so cialisme zelfs in zijn naam en zijn program opnam, heeft de vraag, waar nu ,,het" zui vere socialisme te vinden zou zijn, nog in hooge mate bemoeiltjkt. De kern van de vraag ligt hier: of men de socialistische gedachte laat stoelen op de in- diVidualistische grondbeginselen der negen- tiende eeuw, dan wel, of men zich stelt op den grondslag van een organisch geordende volksgemeenschap. Hoeveel stoffelijken '^n technischen voor- uitgang de ontplooiing van het individueele streven op economisch gebied ook (in de ne- gentiende eeuw..heeft gebracht, zij leidde tot een maatschappelijke verwording, die in het woord ,,proletariseering" is uitgedrukt. De ontvangen." De gevangene rukte uit alle macht aan zijn banden. „Nutteloos absoluut nutteloos, beste vriend," zei Giraud, ,,je hebt niet den kans op de tienduizend om te ontsnappen en bovendien, we zullen hier door niemand ge- stoord wordeii." Het geluid van twistende stemmen drong tot beide manpen door de deur werd opeci- gegooid en iemand wandelde doodkalm de kamer binnen. ,,Goedenavond, dokteizei een ironische stent. Vol schrik keek dokter Rafael Giraud den sprelker aaci, onderwijl steun zoekend bij de tafel. „Jalabert!" riep hij uit, tevergeefs traohtend zijn angst tet verrbergen. „Juist, Jalabert en ik ben geheel tot Uw dienst, dokter," zei de nieuwaangekomene op spottenden toon. HOOFDSTUK XXXVIH. Een nieuvve Verrassing voor den „Dokter". Om de komst van den man in het huis van Dokter Rafael Giraud te verklaren, is het noodig eenige details te vermelden over een van die misdrijven, die in Frankrijk, meer nog dan in eenig ander beschaafd land, aan de orde van den dag schijnen te zijn mis drijven, in koelen bloede gepleegd, die in hun weerzinwek'kende barbaarschheid de verbeel- ding verre te boven gaan. Tien dagen voor Lomax in Parijs was ge- a<rriveerd, was een van zijn beste vrienden, Inspecteur Jalabert van de Sflrete, hals-over- kop naar Marseille gezonden, met de op- dracht verschillende misdrijven op te helde- ren, waardoor niet alleen Frankrijk, maar ook heel Europa in beroering was gebracht. Een aantal marrnen en vrouwen van voor- aanstaande families, alien in Marseille woon- achtig, waren successievelijk spoorloos ver- dwenen. Het onderzoek leidde ten langen leste naar een bijzonder populair jong medi- losmaking uit de oude gemeenschapsvormen, de ontworteling uit den ouden gemeenschaps- grond, gold voor de kleinen zoo goed als voor de grooten; maar terwijl zij aan de laatsten de gewenschte gelegenheid hood om den rang en de macht te vetrwerven, waarop bezit of ontwikkeling hun aanspraak gaven en meer dan dat wonnen de geringen niets, doch verloren slechts, wat zij aan maatschap- pelijken rang en goederen, aan bestaans- zekerheid en arbeidsvreugde hadden bezeten. Zij werden de massa, de donkere ondergrond voor het stralend „succes" der enkelen. Terwijl nu de socialistische beweging ge- dreven en gevoed werd door machtige gevoe- lens van rechtvaardlgheid en van deemismet het lot der velen, is het toch karakteristiek voor het negentiende-eeuwsche socialisme, dat het de feiten en de begrippen van mas sa" en „proletariaat" aanvaardde en zelfs tot uitgangspunt van zijn theorieen maakte. Het erkende geen gemeenschap, maar slechts een massa, een menigte van individuen, die alleen door „het economisch proces" met elkander verband hielden en tot eenzelfde lot verben- den waren. Het zag die massa, dat proieta riaat, buiten elk volksverband; het wilde juist die massa over alle volksgrenzen heen tegen alle ,,burgerlijke" volksbegrippen in tot een wereldproletariaat vereenigen en ter verovering of vernietiging van den staat voeren. De klassentegenstelling achtte het de eenige werkelijkheid. de volkseenheid slechts een waan of een bedrog. Deze opvatting van de massa en het proie tariaat kwam in laatste inptantie voort uit dezelfde individualistische grondidee als het ongebreidelde kapitalisme, waartegen het so cialisme zich zoo scherp keerde. Het gebod van dezen tijd echter is: de massa weer tot volk te maken en als volk te organiseeren, d.w.z. tot natuurlijke en vaste vormen van levens- en arbeidsgemeenschap terug te leiden. Daarmede is dit socialisme ook voor pro- testanten en katholieken aanvaardbaar. Want onaanvaardbaar was voor hen niet „het" so cialisme, maar ,,een" socialisme, zooals dat in feite bestond, gebonden aan een begrip van gelijkheid, dat een miskenning inhield van de verscheidenheid der menscbelijke gaven en aan een begrip vrijheid, dat de auto nomic van het individu proclameerde op alle gebieden van het menscheljjk handelen. Het eerste doel wordt nu: de verwezenlij- king van de sociale gerechtigheid, op alle ge bied en tegenover iedereen. De arbeid ktun daar geen koopwaar zijn, noch het geld het eerste en laatste doel van den arbeid; de mensch in zijn maatschappelijke functie, d.w.z. in zijn arbeid en beroep, is de grond slag en de maat van dezen nieuwen gemeen- schapsbouw, waarin het igeld niet zal heer- schen, maar dienen. De arbeid is daar een plicht en een eer, die inhoud en vorm geeft aan de maatschappelijke verhoudingen. Deze nieuwe socialistische gedachte ver- werpt het begrip eigendom niet, doch geeft er een geheel socialen inhoud aan. De uitein- delijke bestemming ook van den eigendom is het dienen van de gemeenschap. Dat wil zeg gen. dat de staat, die verantwoordelijk is voor het algemeen welzijn het recht heeft om het particulier bezit dienstbaar te maken aan het welzijn van de volksgemeen schap, wanneer de eigenaar dit nalaat, om tegen redelijke vergoeding in be paalde gevallen tot onteigening over te gaan, om te voorkomen, dat van eigendommen een sociaal niet gerechtvaardigd gebruik wordt maakt, om bepaalde goederen zelfs geheel aan het privaat eigendom te onttrekken. Al- tijd immers geldt in deze dingen de wet - en de Nederlandsche Unie heeft dit in haar program duidelijk tot uitdrukking gebracht dat het belang van gemeenschap boven dat van het individ'u moet gaan. Dat geen enkel socialisme waarachtig so ciaal kan zijn, zonder tegelijk nationaal te zijn, is jaren geleden al uitgesproken door den grooten socialistischen voorvechter Troel- cus, dokter Bernadou geheeten. In den aanvang wilde niemand gelooven dat een man, die algemeen zeer hoog werd geacht, die nota bene op het punt stond te trouwen, iemand met een pracbtige toekomst voor zich, de gruweldaden, waarover de heele wereld sprak, op zijn geweten kon hebben. De politie van Marseille, die voor de moei- lijke taak was gesteld dit mysterie op te lossen, vroeg assistentie aan de Surete in Parijs. De Commissaris van Politie aldaar stuurde er Valentin Jalabert op af, en met spoed reisde de beroemdste Fransche detec tive naar het Zuiden. 'Hij werkte dag en nacht, met tot resultaat dat zijn nasporingen hem naar Bernadou leidden; hij had namelijk ontdekt dat alle verrmiste personen patienten waren van dezen •mode-dokter. Weldra bleek, dat deze Berna dou hen verschillende soorten vergiften had toegedlend, waardoor alien den dood hadden gevonden .maar dat was nog niet het •eenige; hij had de lijiken op een dusdanige wijze verminkt, zooals men alleen in de erg- Ste gruwelvechalen beschreven vindt. Men was algemeen verbaasd toen Jalabert opdracht gaf de muren van Bernadou's spreekkamer af te breken het resultaat was verbluffendalle vermiste personen wer den teruggevonden. Na onderzoek bleek dai ze, kort na hun dood en na eerst op gruwe- lijke wijze verminkt te zijn, ingemetseld waren. Deze ontdeikking wekte zoo'n storm van verontwaardiging, dat de autoriteiten bevel gaven alle vroegere patienten van Bernadou, die op verschillende kerkhoven in Marseille waren be graven, opnieuw op te graven voor een gerechtelijke lijkschouwing. In het huis vcrd een groote voorraad van de meest uit- 3en!ocipende vergiften gevonden; niemand Uvijfe'.de er nog aan of het monster Berna dou was een van de ergste misdadigers, die ooit geleefd hebben. van hand en en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doos 30-60 ct. Bij Apoth.en Drogisten uunhardtMH stra. Naticnaal, dat is voor ons: Nederlandsch. En de Nederlandsche Unie beschouwt het als haar taak een practisch socialisme, bouwend op de idee van de volksgemeenschap, op Ne derlandsche wijze te verwezenlijken, tot heil van het Nederlandsche volk. DUITSGHE JOURNAUSTEN IN ONS LAND. Dr. T. Goedewaagen over de taak. van zijn departement. In het kader van een studiereis van zeven- tien vooraanstaande Duitsche journalisten door ons land was Zondagavond door den chef der persafdeeling van het rijkscommis- sariaat, den heer W. Janke, een samenzijn ge- arrangeerd van Duitsche en Nederlandsche persmannen, waarbij ook de eommissarissen- generaal Schmidt en Fischboeck aanwezig waren, benevens een aantal andere Duitsche. autoriteiten. Tijdens deze bijeenkomst heeft dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het nieuwe departement van volksvoorlichting en kunst, een toespraak gehouden over de taak van dit departement. Nederland, zoo zeide hij, is het klassieke land van sehilderkunst en architeetuur. Dit kon het worden, omdat in den bloeitijd deze kunsten in den volksgeest wortelden. In latere tijden is de kunst van bet volksleven vervreemd en hebben de kunstenaars zicb in een oeverloos individualisme verloren. In pers, radio en film openbaarde zich dezelfde geest. De staat beperkte zich tot materieelen steun en stuwde niet. De nieuwe geest echter is volksch, d.w.z. in den volksgeest wortelend. De taak van den staat ligt daarin vervat. Zijn taak kan niet zijn bepaalde opvattingen op het gebied van kunst dwingerfd op te leggen, doch opvoedend en stuwend werkzaam te zijn. Organisatorisch werk is daarbij belangrijk, doch voomamer is de hervorming van de geesten. De taak van een nationaal-socialistischen staat kan echter slechts dan worden vol- bracht, indien de idee van de zelfbeperking van den staat in acht wordt genomen, gelijk dit in Italie is geschied. Opdat iedere tak van kunst en publiciteit zich vrij op eigen terrein kunnen ontplooien, zal de stichting van een aantal corporaties noodig zijn. Tegenover de bezwaren, tegen staatsinmen- ging in de kunst aangevoerd, deed spr. op- merken, dat in het oude Griekenland de schoonste kunstwerken, zooals die van Phi dias, in staatsopdracht zijn gemaakt. Het is niet alleen nuttig, maar ook noodig, dat de staat invloed oefent op het vrije leven van de artistieke genialiteit. De kunstenaars van hun kant moeten weten, dat zij slechts in dienst van het volk kunnen worden wat zij zijn. Op dezelfde gronden beteekent dit voor radio, pers en film, dat alle uitingen, welke tegen den volksgeest ingaan, moeten worden uitgeroeid. Tot de taak van het nieuwe departement behoort ook de organisatie van publieke bij- eenkomsten ten behoeve van de cultureele uitwisseling. Daardoor zullen de kunstenaars zich weder bewust kunnen worden van den eigen aard der Nederlandsche cultuur. Daar bij zal hun duidelijk worden, dat Duitschers en Nederlanders elkander in zekeren zin vreemd zijn, doch tevens verwantschap bezit- ten in den gemeenschappelijken aard van het Noord-Europeesche wezen. Zij zullen zichzelf kunnen herkennen in het andere volk. Aan het slot van kijn toespraak zeide spr. nog, dat zijn departement een politiek depar- AIs men Jalabert zoo zag, zou men hem voor een cabaret-artist verslijten. Hij had een komiek gezicht, slofte meer dan dat hij liep en zijn kleeren hingen hem als vodden om zijn lijf. Hij had een eigenaardige manier van spreken, (hij kwam oorspronkelijk uit de Midi) die iemand, die hem voor het eerst ont- moette, cnwillekeurig deed gldmlachen. Maar Rafael Giraud lachte niet... De detective deed, of hij den gebonden man niet zag, ging kalm in den stoel zitten, be- stemd voor 's dokters patienten en haalde een pakje goedkoope cigaretten uit zijn zak, waarvan hij er een opstak. „Ik heb er niets op tegen U te vertellen, dokter, dat ik erg mce ben," zei hg op ver- trouwelijken toon, „en wat is er nu beter voor een vermoeid man dan een gemakkelijke stoel (niet dat deze nu zoo heel gemakkelij'k is) en een cigaret?" ,,Wat kom je hier doen?" vroeg de dokter, onderwijl Descournut's revolver opnemend... „Leg dat near!" zei Jalabert, ,,of geef haar maar liever aan mij", de detective was beroemd om zijn onverschrokkenheid en ook nu weer nam hij kalm de revolver uit Giraud's hand, alsof hij een kind een gevaar- lijk stuk speelgoed afnam. ,,Zoo, nu kunnen we beter met elkaar pra- ten," zei hij, het wapen bij zich stekend. „Hal'lo, wat hebben we daar?" hij wees op den gebonden man ,,je moet hier in Parijs geen streken gaan uithalen a la Ber nadou, Giraud." „Bernadou!" schreeuwde Giraud, „wat heb ik in 's hemlelsnaam met Bernadou te maken ,,Hoe zou ik dat weten?" klonk het kalm, ..Bernadou is als moordenaar op het oogen blik zeer in de mode en naar wat de kran- ten beweren, experimenteerde hij uitsluitend met zijn eigen patienten dat was hem zeker het gemakkelijkst." (Wiordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1