ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN In den greep van het noodlot No. 10.153 MAANDAG 16 DECEMBER 1940 80e Jaargang Binnenland Feuilleton DE DIJK OM DEN N.O. POLDER GEREED. NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,— per jaai Voor BelgiS en Amerika f 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen Toor bet bultenland alleen btj vooruitbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE 8ANDB GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent btj vooruitbetaling. Grootere letters en clich6's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrtjgbaar is. - Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. ONZE AMBTENAREN EN DE BINNENLANDSqHE POUTIEK. De Nederlandsche Unie komt op tegen geruchten dienaangaande. In bet jongste nummer van De Nederland sche Unie wordt in bet hoofdartikel opge- komen tegen het, thans in Nederland zoo welig-tierende, gerucht. Aan het artikel is het volgende ontleend: „W!at de een wel eens vermoed beeft, ver- telt de volgende als een feit; wat de derde verkeerd verstond, weet de vierde uit de beste bron. Grillig als de wind waait het gerucbt van hier naar daar; niemand kan er een af- doend ja of neen tegen over stellen. Want jufet in zijn onwaarschijnlijkheid schijnt soms zijn zonderiinge kracht te sohuilen; in de sfeer van het ongeloofelijke gaat iedere maat verloren. Menschen, die op het plan van de dagelijksehe dingen nuchter genoeg zijn, blij- ken soms ontvankelijk voor het onwaarschijn- lijkste geruc'ht: er kan toch best iets van waar zijn, in dezen zonderlingen tijd, nu er al zooveel gebeurd is, wat men vroeger voor on- mogelijk hield. ,,Geldt dit voor den oorlog in het algemeen, het geldt ook voor de dingen en de verhou- dingen van ons bezette land. Ook daarover zijn sinds de oorlogsdagen de meest fantas- tische geruchten rondgegaan. Ein dan hedoe- len wij hier nog niet al die geruchten, die door kwaadwillige elementen worden rondge- strooid met den kennelijken opzet tweedracht em moeilijkheden te zaaien in dezen toch al aoo moeilijken tijd. ,,Wij, van De Nederlandsche Unie, kennen o«k ddze geruchten maar al te goed. Al den hoon en den laster daarvan hebhen wij stil- stwijgend over ons been laten gaan; wij zul- len deze lage methodes niet tot de onze maken. Zij spruiten meest voort uit blinden haat en, wij hebben het kort geleden nog eens uitdrukkelijk gezegd: uit niets dan haat kan niets dan kwaad geboren worden. ,,In het algemeen trouwens is het zelden de moeite waard, geruchten te gaan tegen- spreken. „Een enkele maal is het echter wel ge- wenscht, een gerucht in zijn vlucht op te vangen en te kortwieken. Dit is met name het geval, wanneer zulk een gerucht als ge- mcht aanzienlijke algemeene belangen kan sdhaden. „Dan is het voor de organen, die in dezen moeilijken tijd het volk voorliohten, plicht, even een waarschuwende stem te verheffen, opdat het volksbelang niet geschaad wordt. Zoo hebben dan ook versoheidene bladen ge daan, wanneer soms door bepaalde geruchten een zaak geschaad werd, van welker nut en noodzakelijkheid vrijwel iedereen overtuigd was. ,,Wij meenen dat onzerzrjds ook te moeten doen, nu de laatste weken een nieuw en ge vaarlijk gerucht de ronde doet. Met 1 Januari, aoo heet het namelijk, zouden alle ambte- naren ontslagen worden en zij zouden eerst dan weer in functie treden, wanneer zij zich eerst zouden aansluiten bjj een bepaalde politieke groepeering. Het Is niet moeilijk te begrijpen, dat dit gerucht onder het volk zeer groote onrust veroorzaakt, aangezien ons van aile kanten berichten bereiken, dat de Nederlandsche ambtenaar, voor zoo'n keuze gesteld, ongetwrjfeld zou weigeren. Het lijkt ons dan ook nuttig, dit gerucbt als geheel (HBgeloofwaardjg te stempelen. ,,Men late zich, zoo besluit „De Unie", door aulke onwaarschijnlijke geruchten niet noode loos verontrusten, maar houde zich aan de feiten. Wij hebben de verzekering, dat de politieke wilsvorming zich in ons land vry sal kunnen voltrekken. Het in bijna iadere rede herhaalde woord van den Rijkscommis- saris staat ons daar borg voor. door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door MevT. T. OSIEOK—MEEREBOER. 51) Vervolg. „En waarom kom je bij mij, waarom ga je niet naar Zuberra zelf?" „Dat zal ik binnenkort ook wel doen maar nu nog niet. Ilk wil hem eerst een spaak in het wiel steken, opdat zijn plannen in duigen zullen vallen. Ik heb lang op mijn kans moeten wachten, maar daarom ben ik nu niet van plan overhaast wraak te nemen. Daarom ben ik dus eerst bjj jou gekomen, Giraud. Je houdt hier een meisje gevan- gen..." „Je bent toch zeker niet van plan tusschen- beide te komen?" stoof de dokter plotseling op het zou meer dan erg zijn als hem dit prachtige object voor zijn proefnemingen ont- nomen werd! „Zit stil, of ik ben op deze wereld je laat ste patient, beste vriend. Ik zal precies doen wat ik wil het wordt tjjd, dat dit eindelijk tot je doordringt. Vertel op, waarom bracht Zuberra dit meisje bij je?" Ongaarne antwoordde de dokter: .Zuberra wil haar een tijdje uit den weg hebben." De ander grinnikte. .Precies, ze wist zeker een beetje te veel van zjjn zoogenaamde prin- ses, niet?" „Dat zal wel maar meer vertel ik je ■iet." ..Geruchten doen zelden of nooit nut. Ge ruchten als dit kunnen echter emstige schade doen. WSj hopen het in zijn vlucht te hebben gestudt." DE HULPVERLEENING AAN OORLOGSSLACHTOFFERS. De secretaris-generaal van binnenlandsche zaken schrijft aan de gemeentebesturen o.m. het volgende: Naar thans verwacht mag worden zal bin- nen afzienibaren tijd een aanvang kunnen worden gemaakt met de uitkeering van de rijksbijdrage in de als gevolg van oorlogs- geweld geleden schade aan huisraad, klee- ding en dekking. (Zie besluit van de secre- tarissen-generaal van de departementen van financien en van justitie betreffende de brj- dragen van het rijk in de door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan goederen.) Door de interdepartementale contactcom- missie voor de hulpverleening aan oorlogs- slachtoffers is een regeling ontworpen betref fende de verrekening vain reeds verstrekte gelden en goederen met die uitkeering. Ingevolge deze regeling worden de gelden en goederen, welke verstrekt zijn uit de mid- delen van het Herstelfonds en uit die van de nationale inzameling ten behoeve van deze verrekening aan het departement van finan cien opgegeven door de zorg van respectie- velijk het departement van sociale zaken en het Nationaal fonds voor bijzondere nooden, die op hun beurt de daarvoor noodige op- gaven verkrijgen van de verschillende op dit gebied werkzame provinciale comite's, dan wel, voor wat betreft de provincies, waarin nog geen centraal oharitatief comite is ge- vormd, door bemiddeling van de commissaris- sen dier provincies. Voor zooveel noodig zal hlervoor door genoemde comitd's resp. com- missarissen een beroep op de medewerking van de gemeentebesturen worden gedaan of is dit reeds gedaan. In verschillende gemeenten is evenwel huis raad, kleeding en/of dekking, dan wel geld voor de aanschaffing daarvan, bij wijze van voorschot op de bljdrage in de geleden schade uit de eigen middelen der gemeente aan de getroffenen verstrekt. Den besturen der ge meenten, waarin dit het geval is, wordt ver- zoc'ht om v66r 16 dezer een verzoek tot den secretaris-generaal van financien te richten om goed te keuiren, dat ook die voorschotten met de rijksuitkeering worden verrekend. Door de zorg van het departement van finan cien zullen de ingehouden bedragen dan aan de gemeentetn worden gerestitueerd. Voor zoover gelden en goederen voor dit doel zijn verstrekt uit de middelen van semi- overheidsinstanties of particuliere vereenigin- gen, door of met medewerking van de over- heid opgericht, dan wel tredend in de over- heldstaak der hupverleening, welke gelden en goederen evenens bij wijze van voorschot op de bijdrage in de geleden schade zijn ver strekt, dan behoort door de zorg van die ln- stellingen voor 16 dezer een verzoek tot ver rekening daarvan met de bijdrage tot den secretaris-generaal van financien te worden gericht. De verzoeken om verrekening, zoowel die van gemeentebesturen als die van andere in- stellingen behooren schriftelijk te worden in- gediend door tusschenkomt van de contact- commissie hulpverleening oorlogsslachtoffers (secretariaatdepartement van binnenland sche zaken, kamer 14.) De secretaris-generaal merkt op, dat in deze verzoeken nog niet behoeft te worden medegedeeld, welke bedragen aan de getrof fenen individueel zijn verstrekt. Wanneer de secretaris-generaal van financien heeft goed- gekeurd, dat de verrekening kan plaats vin- den, zullen van de zijde van dat denartement nadere mededeelingen worden gedaan aan- gaande de wijze, waarop de per getroffene in te houden bedragen moeten worden opge geven. „Vergis je vooral niet! Je zult me nog heel wat meer zeggen je zult me alles vertellen wat je weet. Nu dan: wat gaf hi} je voor je moeite Giraud zweeg. ,,Geef antwoord!" „Dat is zijn zaak." „Geef antwoord zeg ik je!" De revolver was nu vlak bij Giraud's slaap. „Ik krijg er vrjfhonderd pond voor." „Heb je het geld nog niet ontvangen?" „Neen." De ander barstte in lachen uit. ,,Dat is echt Zuberra! Stommerd, dacht je heusch dat je dat geld ooit in handen krijigt?" ,,Ja, dat denk ik." „Dan moet je voortmaken, Zuberra's tijd op dit ondermaansche is gauw verstreken. Zie je deze revolver? Zij zal een einde maken aan Monsieur Zuberra's verblijf op dit aard- sche tranendal!" Tlf wil niets met jullie ruzie te maken hebben en als mij hier vannacht iets over- komt zal het voor den man, die dit op zijn geweten heeft, waarschijnlijk heel slecht af- loopen. Ik ben in deze buurt namelijk aardig populair." ,,Ach zoo! De dokter schrijft zoo v'lot recepten voor verdoovende middelen, h6 Maar laat ons tot ons onderwerp terugkeeren. Waar is het meisje Nog altijd in dat ver- trek met het tralievenster, dat op den tuin uitziet?" ,,Ik weiger deze vraag te beantwoorden." ..Mioot, die je bent! Ik ben hier gekomen om dat meisje te bevrijden. Het zal de eer- ste troef zijn, die ik uitspeel." ,,Heb je goed overwogen welke gevolgen dit voor jou zal hebben?" „Mijn beste dokter, laat ik je er aan her- inneren, dat ik in dit drama de boofdpersoon ben en vergeet vooral niet dat Zuberra over enkele uren van het tooneel is verdwe- DUITSCH—NEDEREANDSOH BETAXJN GS VERKEER. Ten behoeve van twrjfelgevallen beeft het Rijksministerie vcufr Economische Zaken in Runderlass 89/40, met betrekking tot het he- talingsverkeer van Duitschland met Neder land, nog het volgende bepaald: Niet uitgegeven, in het reis- en grensver- keer naar de bezette Nederlandsche gebieden uitgevoerde Nederlandsche betalicigsmiddelen, moeten binnen 64n maand na de verkrijging ervan worden aangeboden. Over rente en opbrengsten uit beleggingen in het Rijksgebied kan door in de bezette Nederlandsche gebieden woonachtige perso- nen behoudens uitzonderingen zonder vergunning ook in het binnenland Inland") worden beschikt. Het vrije bedrag van M. 5000 geldt ook voor rechtspersonen. Dit bedrag mag boven de maxima voor het reisverkeer e.d. der grens- bewoners worden gebruikt. Voor het vrije bedrag van M. 5000 per maand mogen in Nederland ook buitenlandsche fondsen en Duitsche buitenlandsche obligaties worden gekocht. Dergelijke effecten moeten even wel binnen drie dagen na het verwerven bij de Duitsche Rijksbank worden aangemeld. De effecten, die in Nederland krachtens een deviezenvergunning zijn gekocht, behoeven evenwel niet te worden aangemeld. Als gevolg van de opheffing van de beschik- kimgsbeperkingen voor credieten, geblokkeer- de saldi, enz. van in bet bezette Nederland sche gebied woonachtige personen zijn, over- eenkomstig de voorschriften betreffende het vijandig vermogen, ook de beschikkingsbeper- kingen bij de verordening van 15 Januari 1940 imgevoerd, vervallen, voor zoover het om waarden gaat, die behooren van in het bezette Nederlandsche gebied woonachtige vijanden in bet binnenland. Daarentegen geldt niet een algemeene uitzondering van het verbod tot betaling aan den vijand voor het betalingsverkeer met Nederland. Voor betalingen aan in het bezette Nederlandsche gebied woonachtige vijanden gelden derhalve niet de verzachtingen van de onderhavige Runderlass 89/40 en blrjft een uitzonderings- vergunning van den minister van Economi sche Zaken, overeenkomstig de verordening van 15 Januari 1940, vereischt. VEEESCH EN VEEESCHWAREN. Opdryving der prijzen zal streng worden gestraft. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd vestigt de aandacht op het vol gende Het is gebleken, dat in verschillende plaat- sen slagers misbruik maken van de tijdelijke schaarschte aan vleesch, door aan het publiek voor vleesch en vleeschwaren hoogere prjjzen in rekening te brengen dan hun is geoorloofd. Daarom wordt nogmaals onder de aandacht van het publiek gebracht, dat in iedere slagerij een vanwege het gemeentebestuur goedgekeurde prijslijst voor vleesch en vleeschwaren op een voor het publiek duide- lijk zichtbare plaats aanwezig moet zijn en dat een slager, die voor vleesch of vleesch waren hoogere prijzen in rekening brengt dan die, welke op die lijst vermeld zijn, in over- treding is. Tegen dergelijke ernstige overtredingen zal in het vervolg met gestrengheid worden opgetreden. Niet alleen zal proces-verbaal van deze overtredingen worden opgemaakt, doch overtreders zullen cnmiddellijk door de Nederlandsche Veehouderijcentrale van een toewijzing van vee en Vleesch voor een zeke- ren trjd worden uitgesloten. Aan het publiek wordt in zijia eigen belang geraden de gevallen, waarin voor vleesch of vleeschwaren te hooge prijzen worden bere kend, onverwijld ter kennis van de politie in zijn woonplaats te brengen. Op deze wijze zal aan deze ergerlijke prijsopdrijving spoe- die een einde kunnen worden gemaakt. WERKLOOZE LANDARBEIDERS EN HET AANBOD VAN ARBEID IN DUITSCHLAND. Men schrijft: Een kwestie, welke in vrijwel alle platte- landsgemeenten moeilijkheden oplevert is de vraag, of werklooze landarheiders, die gewei- gerd hebhen of nog weigeren arbeid in Duitschland te aanvaarden, thans voor uit keering uit de werkloozenkassen in aanmer- king kunnen (komen. Het departement van sociale zaken heeft dienaangaande bepaald, dat leden van de werkloozenkassen der land- arbeidersbonden, die in den loop van dezen zomer geweigerd hebben den aangeboden ar beid in Duitschland te aanvaarden en daama vrij geregeld hier te lande hebben gewerkt, thans in het algemeen uitkeering uit de werk- loozenkas 'kunnen ontvangen, mits zij thans niet opnieuw een aanbod als bovenbedoeld afwijzen. Zeer vele landarbeiders maken nu bezwaar zich bereid te verklaren arbeid in Duitsch land te aanvaarden en zich in verband daar- mee aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Voor vele zgn. bonafide land- tuinarbeiders is dat bezwaar ook vol- komen begrrjpelijk. Immers zij kunnen als regel 35 A 45 weken per jaar in den Neder- landschen landbouw arbeid vinden. Alleen niet in de wintermaanden. De landbouwers in ons land hebben in de overige tijden van het jaar deze arbeidskrachten noodig. Voorgaan- de jaren reeds, maar vooral het komende jaar, als ons land zeker behoefte zal hebben aan de grootst mogelijke intensiteit van den landbouw. Het feit, dat de werkloozenkassen der landarbeidersbonden z.g. seizoenkassen zijn, slechts uitkeering mogen doen in het tijdvak 1 December tot 1 Mei en dan nog maar gedurende 6 k 7 weken, wijst ook in die richting. Wat gebeurt nu echter? In vele gemeenten wordt aan iederen land- en tuin- arbeider, ook de groote groep der bonafide land- en tuinarbeiders, die om voormelde redenen terecht bezwaar maken tegen de ge- vraagde bereidverklaring, het stempelen voor de werkloozenkas en dus het doen van uit keering door de kasbesturen geweigerd. Deze weigering wekt ontstemming. De reeds ont- stane en nog dreigende moeilijkheden zouden kunnen worden opgelost, indien het stempe len en de uitkeeringen konden doorgaan tot het tijdstip, dat aanvaardlng van aangeboden arbeid in Duitschland metterdaad werd ge weigerd. Bovendien is het gewenscht, de groote groep van z.g. losvaste land- en tuin arbeiders, die alleen in de wintermaanden in ons land geen werk kunnen vinden, van ar beid in Duitschland vrij te stellen. Wij schre- ven reeds, onze landbouw behoeft deze ar beidskrachten en Duitschland heeft niets aan arbeiders, die slechts een 8-tal weken van het jaar, en dan nog alleen in den winter, beschikbaar zijn. Zaterdagmiddag twee uur is het laatste gat gedicbt van den dijk om den Noordoost- polder. Hiermede is thans de ruim vierenvijftig km lange dijk gereed gekomen en de polder, ruim 47.000 ha groot, afgedamd. Het werk hegon in Mei 1936, toen op Urk werd begonnen met den aanleg van een werk- haven. Op 3 October van het vorige jaar werd het laatste gat in den dijk tusschen Lemmer en Urk gedicht, waardoor het isole- ment van dit eiland werd opgeheven en de Friesche kust door middel van een drjk met Overijssel werd verbonden. Op 13 November j.l. werd het Zwolsche Diep afgedamd en moest de scheepvaart langs het nieuw gegraven scheepvaartkanaal wor den omgelegd en Zaterdagmiddag is tenslotte de laatste opening in den dam gesloten. Oip negen uur was er nog een opening van ongeveer veertig meter lengte. Er stond geen nen. Nu dan: waar is je gevangene? Om vergissingen te voorkomen, is het het beste dat je me zelf bij haar brengt." Beryl kromp ineen toen ze voetstappen hoorde de trjd was gekomen. Het was niet de angst voor lichamelijke pijn, die haar het meeste vervulde; de gedachte dat zij gebruikt zou worden voor een doel, dat haar onnatuur- lrjk toescheen, gaf haar een gevoel van wal- ging. Maar er was nu niets meer aan te doen met geld was de man niet te paaien en geld was het eenige, wat ze kon aanbieden. Toen de deur open ging, zag ze dat er twee mannen waren inplaats van een en de tweede scheen de situatie te beheerschen; of- schoon hij veel kleiner en tengerder was, hield hij den misdadigen reus met een revolver in bedwang. Voor ze nog iets kon zeggen, maakte deze man een keurige bulging voor haar. ,,Miss Trentham, geloof ik?" zei hij. Het duizelde haar, ze moest zich vasthou- den om niet te vallen. ,„Wfle bent U?" ,/Wie ik ben? Ik, mrjn lieve jongedame, ben een dolende ridder, die U uit deze schade- lijke gevangenis komt verlossen. De weg is vrij, U kunt naar buiten gaan en vandaar zoo spoedig mogelijk naar Uw hotel terug. Het spijt me zeer dat ik U mijn chaperonne niet kan aanbieden, maar ik heb hier nog het een en ander te doen." Dit moest een droom zijn... En hoe kwam het dat alles om haar heen draaide? Zou het komen, doordat ze zoo lang niets gegeten had? Met veel krachtsinspanning bereikte ze de deur. „Ik zou me onderweg niet ophouden, Miss Trentham," zei haar onbekende ridder, „dit is namelijk geen erg plezierige buurt; er wonen hier verschillende minder gewenschte individuen. Een er van is bijvoorbeeld onze stroom en er was slechts weinig wind, zoodat het werk kon beginnen. Zoodra het gemaal te Lemmer, dat het verst gevorderd is, gereed is, kan met het leegmalen van het nieuwe gebied worden be gonnen. INSIGNES EN SCHOLIEREN. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding,* wetenschap en cultuurbe- scherming heeft aan gemeentebesturen en besturen van bijzondere scholen, gesubsidieer- de en ongesubsidieerde, voor gewoon lager, uitgebreid lager en buitengewoon lager onder- wijs den volgenden omzendbrief verzonden: „Teneinde ongewenscbte toestanden op de scholen te voorkomen, verzoek ik u, voor bet vervolg te verbieden, dat leerlingen gedurende hun verblijf in de school of in de onmiddellijke nabijheid van bet schoolgebouw insignes of andere onderscheidingsteekenen dragen". SAMENVOEGING VAN LIMBURGSCfHE GEMEENTEN. In totaal 51 kleine Limburgsche gemeenten hebben van Ged. Staten ontwerp-besluiten van het departement van binnenlandsche zaken met betrekking tot samenvoeging ontvangen. Voorts moeten er nog plannen bestaan voor de opheffing van 30 andere gemeenten. Het aantal gemeenten in Limburg zal dan tot 88 teruggebracht zijn. DAGLOONBEREKENING IN HET BOUW- BEDRIJF VOOR ZIEKENGELD- UITKEERING. Een paar jaar geleden is, in verband met de werkloosheid in het bouwbedrijf en de veel- al lage gemiddelde dagloonen, waamaar zie- kengeld aan door ziekte arbeidsongeschikte bouwvakarbeiders moest worden uitgekeerd, in afwijking met de bepalingen van de Ziekte- wet, op verzoek van de bouwarbeidersbon- den, een bindendverklaarde afwijkende dag- loonberekening tot stand gekomen. Voor het zomerseizoen wordt als basis een 48-urige ert voor bet winterseizoen een 43-urige werk- week aangenomen. In sommige onderdeelen van het bouwbe drijf, b.v. vliegvelden, wordt thans langer dan normaal gewerkt. Met het oog daarop heb hen de besturen van de Federatie van Be- drrjfsvereenigingen en van de Vereeniging van Raden van Arbeid Overwogen of het ge wenscht is in die gevallen af te wijken van de thans geldende dagloonberekening. Naar aan de aangesloten bedrijfsvereenigingen is mede gedeeld, is de conclusie der besturen, dat, en zulks in het belang van de bouwvakarbeiders, in bet algemeen, het redelijk en gewenscht is vast te houden aan de bestaande regeling, tenzij deze dagloonberekening geheel zou ko men te vervallen en dus de wet zonder meer weer van toepassing zou worden. DE WERKVERRUIMING. Stopzetting van de werkzaamhedem wannoer de weersgesteldheid daar toe noopt. Van 23 dezer t.e.m. 4 Jan,, wordt er niet gewerkt. Blrjkens een mededeeling vanwege den (Rijksdienst voor de Werkverruiming aan de gemeentebesturen zullen de werkzaamheden aan de werkverruimingsobjecten bij vorst, zwaren sneeuwval of hoog water tijdelijk worden stopgezet, alsmede met het oog op het jaargetijde van 23 December 1940 tot en met 4 Januari 1941. De arbeiders, wier tewerkstelling door deze maatregelen onderbroken zal worden, mogen indien zij anders bij de werkverschaffing zou den hebben gewerkt, gedurende de perioden van stopzetting, voor zoover daardoor loon- derving over een geheele kalenderweek ont- staat, in de steunregeling worden opgeno- men, althans voor zoover zij ook voor het overige daarvoor jn aanmerking komen. Wanneer de betrokken arbeiders door de lieve vriend, dokter Giraud! Aanschouw dezen boeman!" waarop de spreker in lachen uitbarstte. .JVerlies vooral geen tijd, Miss Trentham!" zei hjj daama op emstiger toon. Ze verzamelde haar laatste krachten en snelde hem, na een blik vol dankbaarheid, voorbij, de vrijheid tegemoet! ,,Ik geloof niet dat ik erg galant was, maar ik kon er werkelijk niets aan doen. Hoofd- zaak was het meisje hier zoo gauw mogelijk weg te krijgen en dat is me tenminste ge- lukt," zei de eigenaardige patient. ,,Ik heb er zoo'n idee van, dat je me nog wel meer over Zuberra zoh kunnen vertellen." ,,Ik dacbt dat je al alles van hem afwist," antwoordde de dokter op nijdigen toon. Ze waren weer in de spreekkamer terug. Twee keer had hij op het punt gestaan zijn kwel- geest aan te vallen, maar beide keeren was de man hem te vlug af geweest. ,,Als je het nog eens waagt, schiet ik je neer," waarsehuwde de man, ,,dus probeer het niet weer!" IHij zat in den stoel van den dokter; de rol- len waren omgekeerd nu was het Giraud, die door het felle licht werd beschenen. ,,Wat heeft Zuberra je nog meer laten doen; je zult ook wel met het meisje ge- knoeid hebben, dat bij voor een prinses wil laten doorgaan." .Waarom vraag je bet Zuberra zelf niet?" ,Jk vraag het jou," klonk het laconiek. ,,De duivel hale je!" riep de dokter van de Onderwereld woedend uit, terwijl hij uit zijn stoel opsprong. Door zijn toorn vergat hij heelemaal het risioo, dat hij hiermee liep. ,,Weet je wel wat je vanavond hebt gedaan? Door jouw zoogenaamde wraakneming heb je een experiment verijdeld, dat me op slag be- roemd had kunnen maken en dat, als het ge- slaagd Was, een weldaad voor de mensehheid zou beteekenen." „Wie geeft er tegenwoordig nog iets voor het welzijn der mensehheid?" zei de ander op luchtigen toon. „Ein wat kan jouw expe riment nu voor waarde hebben voor het mensohdom in het algemeen, Giraud? Jullie doen zooiets alleen om patienten te trekken en een boef als jij maakt me ziek. Een echte moordenaar zou ik nog kunnen ver- geven, maar dat, als ik niet tusschenbeide was gekomen, een creatuur als jij straffeloos met dat meisje had kunnen experimenteeren. is een schande. Bah, ik walg van je!" „Jij bent een groote stommerd!" snauwde de ander. ,,Dat experiment zou van groote waarde voor de toekomst geweest zijn." „Nonsens! Dat zeggen jullie allemaal als verontschuldiging voor de ellende, die je je slach toff era bezorgt. ,,Maar ik ben hier niet gekomen om met je te deba*tteeren over vivisectie. Ik interes- seer me alleen voor Zuberra; zooals ik je al vertelde zal ik hem binnenkort met een be- zoek vereeren, maar voor ik dat doe wil ik. dat je me zooveel mogelijk inlichtingen geeft over die zoogenaamde prinses. Begin bijvoor beeld eerst eens met me te vertellen, waar deze jongedame op het oogenblik verblijf houdt." „Dat weet ik niet maar ook al wist ik het wel, dan zou ik het je nog niet zeggen." ..Alsjeblieft een toontje lager, Giraud... Waarom kijk je telkens naar die deur? Zoek je iemand die Egyptenaar misschien? Laat ik je dan vertellen, dat Abdullah of hoe die kerel heet - vannacht niet meer boven water zal komen." „Wlat heb je met hem gedaan?" ,,Oh niets; ik heb hem alleen maar verteld dat het buitengewoon gezond voor hem zou zijn om eens een paar uur te gaan wandelen; het is dus nutteloos om op hem te wachten." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1