Feuilleton-vertellingen Voor de Huisvrouw Gemengde Beriehten NOORSCHE SCHLPEN VERLOREN GEGAAN. JOODSCHE ARTSEN BEHANDELEN SLECHTS JOODSCHE PATIENTEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. HET BEZOEK VAN GRAAF CSAKY TE BELGRADO. GEVAARLIJKE TOCHT OVER DEN OCEAAN. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN, wilde en dat de verantwoordslijkheid voor de vemietiging van geheele steden en van het leven van burgers op Engeland rust. De rede is een loflied op den arbeid geweest. Z'j heeft gediend tot versterking van het weerstands- vermogen van het Duitsehe volk, waaraan een ideaal voor oogen gesteld is. In Noorwegen is de rede terstond door de vertaling van de Noorsche radio bekend ge maakt en heeft overal een bijzonder diepen indruk teweeggebracht. Behalve de schilde- ring van den Duitschen socialen staat trok- ken de opmerkingen van den Fiihrer over den Noorschen veldtocht ten zeerste de aandacht. Ook in Zweden trok de rede van Hitler sterk de belangstelling. De Stockholmsche middagbladen brachten de rede onder groote opschriften, waarin bijzonderen nadruk werd gelegd op de gedachte van den strijd tusschen twee werelden. De bladen te New-York publiceerden een uitvoerige weergave, van de rede waarin op den voorgrond werd gesteld, dat de Fiihrer den oorlog kenschetste als strijd tusschen twee werelden tusschen kapitaal en anbeid en dat hij vol vertrouwen op de overwin- ning is. In politieke krlngen te Lissabon heeft de rede de grootste belangstelling getrokken en is zij levendig gecommenteerd. Bijzondere aandacht schonk men hier aan de uitlatin- gen van den Fiihrer over den strijd tegen Engeland en over de vastberadenheid om op te treden tegen elke poging van Engeland om zich opnieuw op het vasteland van Europa te nestelen. De avondbladen van Lissabon pu- bliceeren het gedeelte der rede, dat beschik- \r was bij het ter perse gaan onder zware ,ie - ,,Diario de Lisbon" wijst vooral or. dat het een uitermate politieke rede was en acht het van beteekenis, dat zij gericht werd tot de Duitsehe bewapenings- arbeiders. De „De Republica" publiceert een groote foto van den Fiihrer en vestigt in de rede, waarin de Fiihrer de oorzaken van dezen koppen den nadruk op de worsteling tusschen de Duitsehe en de Engelsche opvatting om- trent het Europa der toekomst. Dat deel der rede, waarin de FTihrer de oorzaken van dezen oorlog behandelde, wordt door alle avond bladen bijzonder op den voorgrond geplaatst. Het Noorsche Telegraafagentschap meldt, dat nog vier voor Engeland varende Noorsche schepen verloren zijn gegaan. Het zijn het 7616 b.r.t. metende motorschip „Filefjell" en de s.s. „Gro", metende 4211 b.r.t., „Dokka", metende 1168 b.r.t. en ..Enefjell", 1643 b.r.t. Naar het D.N.B. uit Boekarest meldt, heeft het college van Roemeensche artsen bekend gemaakt, dat de Joodsche artsen hun arische patienten nog slechts tot 31 December mogen behandelen en dat dan de wet in werking treedt, volgens welke Joodsche artsen nog slechts Joodsche patienten mogen behandelen. De Roemeensche radio-omroep maakt be kend, dat in openbare gelegenheden uitslui- tend Roemeensche stations mogen worden weergegeven. Overtredlngen worden gestraft met in trekking van de luistervergunning. DE ENGELSCHE VERLIEZEN TER ZEE. Naar de Britsche berichtehdienst meldt, heeft Lord Strabolgi in de vergadering van het Hoogerhuis Woensdag o.a. betoogd, dat de Britsche regeering het Engelsche publiek in de meest uitgebreide mate over de verlie- zen, welke de Britsche koopvaardij den laat- sten tijd geleden heeft, opheldering moet ver- schaffen. Deze opheldering, aldus de lord, is reeds alleen daarom noodzakelijk, omdat de breede massa in Elngeland haar aandacht hoofdzakelijk richt op de gebeurtenissen in den luchtoorlog, doch er niet in het minst van op de hoogte is, hoe zwaar Engeland zich tei zee tegen den vijand te verdedigen heeft. Wei is waar is de levensmiddelensituatie van het Britsche volk nog niet al te vertwijfelend, daar men in Engeland op tijd vrij groote hoe- veelheden levensmiddelen heeft opgeslagen. De in den laatsten tijd geleden verliezen aan koopvaardijschepen zijn echter desondanks een voor Engeland, ernstige aangelegenheid. De lord eischte in het bijzonder een „herzie- ning van het convooienstelsel". IT A LIE'S OORLOGSDOEL. In de Berlijnsche buitenlandsche persclub heeft de bekende Italiaansche publicist, dr. Giovanni Ansaldo, voor vertegenwoordigers van de Duitsehe en de intemationale pers het thema: „De Italiaansche oorlog tegen Enge land" behandeld. Na een uiteenzetting van de histonsche ontwikkeling in het gebied der Middelland- sche Zee, nadat in het midden van de zeven- tiende eeuw voor het eerst Engelsche vloot- eenheden deze zee binnenvoeren, ging de spre- ker voor de nieuwere geschiedenis als uit- gan^spunt van zijn bschouwingen van de stel- ling°uit, dat de stichting van een vereemgd Italie van den aanvang af gelijk gestaan had met volstrekte ontkenning van de Engelsche heerschappij in de Middellandsche Zee. Welis- waar was na de vereeniging van Italie tot een jaar geleden de tegenstelling tot Groot-Brit- tannie niet terstond duidelifk te onderschei- den geweest, daar beide volken zich nog ge- ruimen tijd illusies maakten over hun lot en ook veel ItaUanen in de liberale periode van Italie geloofden, dat de ontwikkeling van de Italiaansche macht in overeenstemming ge- bracht kon worden met het Engelsche Em pire. Als het eigenlijke keerpunt in de verhou- ding tot Groot-Brittannie beschouwt Ansaldo het Ethiopische conflict, waardoor de toe- stand van vijandschap tusschen „Italie", den schepper en het belangrijkste volk van de cul- tuur der Middellandsche Zee, en Engeland", den schepper en het belangrijkste volk van de puriteinsche cultuur, duidelijk aan den dag getreden was. Sindsdien maakt Italie ge- bruik van zijn positie in de Middellandsche Zee om de aldaar gelegen landen aan te spo- ren hun werkelijke belangen te beschermen en de Engelsche voogdij en uitsluiting af te schudden. Krachtens dit standpunt heeft het Italiaansche volk bij het begin van den oorlog den aanval van Frankrijk en Engeland opge- vat als niet slechts tegen Duitschland. doch ook tegen Italie gericht. Voor Ansaldo is het doel van den Italiaan- schen oorlog tegen Engeland ,,het afschudden van de Engelsche voogdij in het gebied van de Middellandsche Zee", waaruit de groote in- dringer definitief verdreven moet worden, opdat de volken, die aan de oevers van deze zee leven hun gebied terug kunnen krijgen. De Italiaansche publicist verlangt derhalve, dat alle volken van het gebied der Middel landsche Zee zich onafhankelijk maken van elken Engelschen invloed, iedere Engelsche garantie, om na de verdrijving van Engeland een natuurlljke federatie van Middellandsche Zee-landen rondom Italie te vormen. Het toekomstige Europa bestaat volgens opvat ting van den spreker uit twee groote eoono mische en politieke stelsels: het eene wordt gevormd door de landen van Midden- en Zuid- oost Europa, gegroepeerd rondom Duitsch land, het andere uit de gebieden van het bek- ken der Middellandsche Zee, gegroepeerd ron dom Italie. „COM3TE GOUVERNEMENTAL BELGE". De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Volgens hier ontvangen beriehten hebben de Belgische oud-ministers, die zich te Lon- den bevinden, een nieuw „Comitd gouverne- mental beige" gevormd, waarvan deel uit- maken: mr. Pierlot, algemeene zaken en dienst der Belgische vluchtelingen; mr. Spaak, buitenlandsche zaken; Gutt, financien, lands- verdediging en oeoonomische zaken; De Vleeschauwer justitie en koloniSn; mr. Mar cel-Henri Jaspar, die reeds vroeger op ge- spannen voet leefde met de andere leden van het gewezen kabinet Pierlot, blijkt in de nieuwe combinatie niet meer te zijn opge- nomen. Oud-minister De Vleeschauwer ver- trok eenige dagen geleden naar de Belgische .Congokolonie, terwijl de gouverneur-generaal van dit gebied, van zijn kant, in Engeland is gearriveerd. Volgens dezelfde geruchten heeft het „Comite gouvernemental beige" verklaard, dat het zich wegens de aanwezigheid van Italiaansche vliegers op Belgisch grondgebied „in staat van oorlog" bevindt met de Italiaansche regeering. Naar verluidt zou oud-minister De Vleeschauwer voomemens zijn, na zich zelf tot co n-nissaris-generaal van de Congokolonie te hebben benoemd, de kleine troepenmacht, waarover de kolonie beschikt, ten dienste te stellen van de Engel schen en van den Franschen ex-generaal de Gaulle. Een aanzienlijk deel van de blanke bevolking te Leopoldville, Elisabethville en elders zou met dit voomemen echter alles be halve ingenomen zijn. Ook bij de officieren van de Congoleesche territoriale macht is het tot diverse uitingen van ontevredenheid ge- komen. Zooals reeds vroeger gemeld heeft de admi- nistratie van de Congokolonie een Roode- Kruisambulance ter beschikking gesield van de Britsche troepen in Kenya. De ambulance heeft thans haar bestemming bereikt. Het personeel bestaat uit vier dokters en een vijf- tien verplegers en verpleegsters. DE SOHADE TE OOSTENDE. Het bedrag der gezamenlijke waarde van de boeken die indertijd te Oostende door den brand werden vemietigd, wordt geraamd op 2.800.000 fr. Daarenboven ging nog voor on- geveer 68.570 fr. materiaal verloren. Voorts verdwenen in de vlammen ruim 500 doozen vol handschriften uit de Spaansche, Oosten- rijksche, Fransche en Hollandsche tijdperken en een kostbaar charterboek van Oostende dagteekenend van het jaar 1575. De waarde van dergelijke documenten is vanzelfsprekend niet te Schatten. kunnen worden. Hij eischte geenszins dat En geland de wapens zou strekken, doch het kan op den tot dusver gevolgden weg niet blinde- lings verder gaan. De oude wereld, zeide Mc Govern, is dood en de. regeering moet haar doeistellingen voor een nieuwe wereld be kend maken. Deze eisch werd door den arbeidsafgevaar- digde Griffith bestreden met de bewering, dat men nog slechts de keus heeft tusschen capi- tulatie en verder bestaan. Als vertegewoor- diger van de liberalen ontwikkelde Harris een soortgelijk standpunt, terwijl voor de oenser- vatieven Sir Malcoln Robertsen er op wees, dat men door het te berde brengen van zulke problemen Churchill niet in de wielen mag rijden, doch tot het einde verder moet strij- den. Ook de leider van de onafhankelijke arbei- derspartij, Maxton, heeft het woord gevoerd. Hij eischte een vredesconferentie en wel niet alleen tusschen Duitschland en Engeland, doch een van alle groote staten ter wereld. Hij en zijn geestverwanten hielden, naar hij zeide, bij dezen eisch rekening met het ver- langen van het Britsche volk naar een spoe- digen vrede. Na een verklaring van den Lord Zegelbewaarder Attlee, die zich tegen deze tendentles uitspraak, werd het voorstel van de onafhankelijke arbeidersparij door het La- gerhuis verworpen. Het debat over de troon- ede was daarmede gesloten. ---- -rod Ulvenhout. Grenakwesties worden niet behandeld. Het D.N.B. meldt uit Belgrade In leidende politieke kringen in de Zuid- slavische hoofdstad wordt met betrekking tot het officieele bezoek van .graaf Csaky, den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, verklaard, dat het in de eerste plaats bevorderlijk is voor de versteviging van de wederzijdsche betrekkingen. Het is het eerste officieele bezoek van een Hongaarschen mi nister van buitenlandsche zaken aan de Zuid- slavische hoofdstad sedert de stichting van den staat. Zonder twijfel zal het tot een be- langwekkende uitwisseling van inzichten en gegevens komen. Het staat nog niet vast, of slechts ee protocol omtrent de besprekingen of, zooals van verscheidene kanten wordt verwacht, een vriendschaps- en niet-aanvalspact zal wor den onderteekend. Grenskwesties zullen bui- ten alle besprekingen worden gehouden. Het bezoek heeft ook niets met het drie-mogend- hedenpact te maken. RETAINS EIJFARTS AAN HET WOORD. P6tain, die thans 84 jaar is, heeft, blijkens U. P., volgens de meening van zijn lijfarts, dr. Menertel, den bloedsomloop en het hart van een man van 60 jaar. „Physiologiseh", verklaarde dr. Menetrel, „is de maarschalk een man van ongeveer 60, 65 jaar. Hij slaapt iederen nacht 6 uur, is zeer matig en gehoorzaamt zijn arts. Hij hoopt op den dag, waarop hij zich op zijn landgoed l'Hermitage kan terugtrekken, om zich weer aan zijn lievelingsbezigheid, het kweeken van bloemen te wrjden. Hij weet echter, daar hij zijn leven aan Frankrijk heeft gewijd dat hij op zijn post moet blijven" Menetrel is de zoon van den arts, die Pdtain zijn geheele leven heeft geraadpleegd. Hij stierf onlangs en zijn zoon heeft zijn privd- praktijk opgegeven om den ouden maarschalk als lijfarts en raadgever te dienen. Zijn vader heeft altijd vol trots beweerd, dat hij het ge weest is, die PStain maarschalk van Frankrijx heeft gemaakt. In het jaar 1013 was Petain eerste luitenant. Hij viel van een paard en verwondde zijn knie. De verwonding was ta- melijk zwaar en Pdtain was vastfbesloten den dienst te verlaten. Doch de oudere Menetrel wist hem te overreden, zich aan een operatic te laten onderwerpen. De knie kwam weer zoover in orde, dat hij kon rijden. Hij bleef in het leger en toen de oorlog uitbrak, door- liep hij binnen 18 maanden vijf rangen en was hij aan het eind van den oorlog bevelhebber van het Fransche leger. De jonge dr. Menetrel beschermt niet alleen de lichamelijke gezondheid van den maar schalk, doch het is ook zijn taak, hem tegen duizenden menschen te beschermen, die hem met brieven lastig vallen, om hun prive- wenschen naar voren te brengen. Deze brie ven worden door dr. Menetrel uitgezocht en beantwoord. Het gelukte echter een bijzonder hardnekkige briefschrijfster een persoonlijk antwoord van den maarschalk te ontvangen. Het was een Amerikaansche, die den maar schalk een shawl stuurde en hem sommeerde, hem altijd te dragen, om zich voor verkoud- heid te vrijwaren. Dr. Menetrel beantwoord- de dezen brief en dankte haar uit naam van den maarschalk; doch hiermede was de Ame rikaansche niet tevreden. Zij schreef weer aan den maarschalk en vroeg hem wat voor een man die Menetrel eigenlijk was, die haar brieven beantwoordde. Deze maal antwoord- de Pdtain persoonlijk. Hij dankte voor de shawl en deed een foto van Menetrel in zijn brief. Aan het slot van zijn brief verklaarde hij echter, dat de dokter reeds was getrouwd en twee kinderen had. VREDESCAMPAGNE IN ENGELAND. In "het Engelsche Lagerhuis hebben volgens den Britschen berichtendienst, drie onafhan kelijke arbeidersafgevaardigden een voorstel tot het bijeenroepen van een vredesconferen tie ingediend en gemotiveerd. De afgevaar- digde Mc Govern betreurde het, dat de troon- rede niets heeft gezegd omtrent de voor- waarden, waaronder de oorlog, die alien met vernietiging en chaos bedreigt, beeindigd zou Amico, Triest en grijs kwijnt den dag stille weg in den roerloozen buiten, die oud te peinzen staat in de nevelingen van den Advent. De wegels zijn" nat van den mist, die wolkt over de wazige verten van de wije velden; die drupt van de boomen; die rookt deur 't Bosch. Wintermaand. Laag in den dichten hemel drijft de witte zonne- schtff deur de waterkleurige neveling, die rusteloos vortjaagt deur de sehepping. Over de Mark tintelt gekreukeld bladgoud, n bonte kraai wiekt van 'nen hekpaal; ge hoort, in de bedrijvige stilte van deuzen zonne- moment, de machtige vlerken klappen teugen t sterke veugellijf. Maac rap is den fermen beest uit 't oog, want de lochten liepen weer toe, den gouwen toover week weg van de Mark, den killen mist pakt oe bij den nek mee dooie vingers. 't Wordt maar moeilijk dag, deus tijen. Maar de Sterre van Advent gloort al in de lange nachten, die de wintersche w a ere Id zwart overglanzen. De Sterre van Advent, bloeiend lijk 'nen witten aster, wijd boven alle sterren uit, glorend boven den heimelijken woestijn, bove'n de woeiende oorlogszeeen, boven de angstige stejen en durpen verdoken in 'n donkeir Niks, maar de Sterre van Advent, bloeiend lijk nen witten aster boven heel de rampzalig- heid der wereld uit, ze gloeit, ze bloeit in witten luister boven... Bethlehem. Sterre van Advent, symbolieken lichtstip in den donkeren Kosmos, in de donkere Onen- digheid, waarin wij tastend en vallend vort- gaan. Sterre van Advent, twintig eeuwen bloeide deuzen witten aster open over 'n Menschdom, dat tastend en vallend altij weer terechte kwam op den verkeerden weg van 't ongeluk. Twintig eeuwen wees zij den weg aan wat arme herders en aan enkele wijzen, maar in twintig eeuwen kosteri alle generaties van 't ontelbaar groot Menschdom n i e den weg vinden tot de Waarheid, tot 't Licht, tot Bethlehem. Waar geboren wierd 't armste borelingske dat de weareld ooit aanschouwde. Na twintig eeuwen is deus goddelijk Kin- deke van de Waarheid, van 't Licht, nog altij 't arme, 't vervolgde, 't onaanzienlijke Koningske in 'n weareld die barst van trots, die stikt in leugens, die verkeert in haat en die tastend en vallend vortgaat in 'n donkere onendigheid op den verkeerden weg, dien van 't ongeluk. Na twintig eeuwen Christendom, over ennigte weken glanst weer 'n heilig Licht uit t Stalleke van Bethlehem, verkonden bron- zen klokken over heel de weareld, uit mach tige torens van beroemde Kathedralen, uit bescheien tempeltjes in verre missies, van simpele bergkapellen in den eeuwigen sneeuw, ja, uit den klokkestoel van't donkere oceaan- schip, verkonden duuzenden ponden brons het Heilig Uur, de geboorte van den kleinen Christus, maar al deuze klokken, ze komen nle uit boven 't oorlogsgeweld dat den Kerst- aacht deurdavert. Twintig eeuwen Christendom hebben niks bereikt. Maar 't lag werendig nie aan de Leer van Christus, die nog nooit wierd over- troffen, ja zelfs nie benadard, deur de theo- rien van weareldberoemdste Geleerden en Denkers. 't Lag en 't ligt nog altij aan de van trots barsbende, in leugens stikkende, in haat ver- berende menschen, die 't Licht schuwen en tastend rondspoken in den donker. Arm Koningskindeke, .dat straks weer ge boren gaat worden onder dieen Aster van Advent, maar armer menschdom nog, dat den electriek tooverde uit de Geheimenis der Sehepping, maar noehtans mee 'nen... afge- schermden dievenlanteern rondstrompelt deur zijnen eigen huis...! oew ziel zoo zacht is als 't hooi, om 't Kin- deke in Liefde te ontvangen. Hier tellen „aalleen maar" die dingen, waarover 'nen landlooper net zoo beschikt als 'nen koning. Hier tellen „alleen maar" weer- den, die mee gin goud te betalen zijn. Hier tellen alleen maar" allerkostelijkste, on- schatbare wfeferden, die eigendom kunnen zijn van den bedelder en van den rijkaard. Hier telt... de Liefde! De Goddelijke Naas- tenliefde, waaraan deuze weareld zoo arm, zoo straatarm is! Lijk „herders" motten we optrekken deu zen Advent, naar dat poover Stalleke, want God wij zijn zoo nakend arm. De Adventster gloort. 'n Dikke locht hangt al wekenlang over de huizekes van Ulvenhout, over de daken van 't stedeke, da'k mee den groentenwagel deur- kruis. Koud en grijs liggen de velden te mijmeren onder'den kleurloozen hemel, in 'nen endeloo- zen schemer, die er huivert deur den triesten Ouwejaar, mee den grijzen akker, mee de sloojen daarjanks. Eln als ik 's mergens van huis rij, den wa- gel druk spectakelt over den erf, dan gloort 'n bleekgeel lampelicht uit ons raam al deur den duisteren Decembermergen, die daar schimt over de eenzame velden, achter ons. lEn ten avond, als ik verom rij uit stad, ook dan weer staat 't geele vierkant van de raam op den donkerenden erf, waarover den mid- winteirnacht te wemelen begint in steeds dichteren werl. Maar somtijen dan vergaat den korten dag nog wel 'ns in 'nen gloeienden ender. Dan ligt daar, op den uitersten rand van de koperen wei, 'n streep zonnevuur te klonte- ren, dat den rossen gloei over de sloojen schampt; dat teugen 't natte raamglas oud- gouwen kralen te blinken hangen in sierlijke slingers. Dan dringt den glanzenden glorie, die daar gunderwijd over den purperen rand van de weareld vloeit, diep in de zwarte bosschen en den donkeren mast wordt betooverd tot gou wen papassementerie, die flonkert lijk 'nen goudbestikten baldakijn boven 't wondere bosch. Zo6 elndigt somtijen den donkersten Ad- ventsdag in den stillen pracht van n karbon- kelend zcnncvuur, lijk 't Adventstij eigens eindigt in den glorie van duuzendvoudig keer- senlicht, dat er dan huift over de Dagen van Kerst. Kerstmis De schoonste, de.lichtste uren van 't gan- sche jaar, naderen de donkere weareld. Kerstmis, ingeluid mee den bronzen jubel van beierende klokken deur den mysterieuzen den mystieken Vredes-nacht, Kerstmis nadert de Menschheid. Klokken van duuzenden ponden brons gaan 't weer uitdreunen onder den endeloozen, nachtblaauwen sterrenkoepel, die er wulft over d'aarde; 't Arme Koningske is geboren! Goddelijk Borelingske, neergelegd in 't Stal leke van Bethlehem, gekoesterd in den war- men asem van stomme dieren, want... nieve- rans onder de menschen is plek veur deus Kindeke. Eerder nie, nou nie, in 1940. klokken jubelen deur den Vreds- Eln de nacht! Luien over durp en stad! Luien den sterrenhemel vol! En verkon den 'n boodschap van den Hemel: Christus is geboren! En verkonden jubelend die boodschap naar 'n weareld, die in vuur en vlam staat. Wat zijn wij, opgaande herders, deur deu zen Advent naar 't lichtste uur van gansch 't jaar, wat zijn wij toch nakend arm. Wat zijn wij, voomame, deftige, geleerde gewichtighedens toch nakend arm aan dat chnige goed van wAerde, waarveur Christus Zjjn leven gaf. Wat zijn wij, veurnamen, toch nog bede- USrs, als we daar staan bij 't arme Kin deke, geboren in den dierentrog Wjj gaan op, deur den donker van Advent. En ik blijf hopen! Zooals somtijen den korten dag t6ch nog wel eindigt in 'nen gloeienden kim, waarop 'n fonikelend zonnevuur karbonkelt lijk 'n gouwen Godslamp, zoo blijf Ik hopen op 'nen Kerst, die deus poover Menschdom tot edn, groot, diep verlangen naar den Vrede brengt. Vol. Veul groeten van Trui, Dr6 HI en als altij "in horke minder van oewen t.a.v. DRfi. de laatste maanden kans heeft gezien van verschillende remboursementen een bedrag van 1200 gulden in zijn eigen zak te stoppen. AMERIKAANSOH MILITAIR VLIEGTUIG NEEBGESTORT. Ass. Press meldt uit Mexico, dat in de zone van het Panamakanaal een Ameri- kaansch jachtvliegtuig dat 5 in de Vereenigde Staten aangekochte Braziliaansche militaire vliegtuigen vergezelde, 1% uur na het vertrek op ongeveer 1 km van de kust is neergestort. De bestuurder is blijkbaar verdronken. De vijf andere toestellen hebben de reis naar Rio de Janeiro voortgezet. STORM TEISTERDE DE PHILIPPIJNEN. De storm, die de vorige week de Philippij- nen teisterde, heeft aan 81 menschen het leven gekost. Alleen op het eiland Calleja zijn zestig personen omgekomen. Volgens een bericht van den gouvemeur der provincie Albay zijn daar honderden men schen gekwetst. Bovendien werd groote schade aangebracht aan gebouwen en gewas- sen. De gouvemeur verzocht dringend om levensmiddelen, kleeding, bouwmaterialen en verbandmiddelen. MAAKT NU EENS KENNIS MET „KWARK"! Ze is een goede boon van eiwit en mineralen. „Onbekend maakt onbemind", zegt een oud spreekwoord en zoo is het mogelijk, dat we op onze buitenlandsche reizen zoo dik- wijls kennis maakten met smakelijke nieuwe gerechten, waarvan we ons alien wel eens verwonderd hebben afgevraagd, waarom ze eigenlijk in Holland zoo weinig gegeten wor den. Jawaarom niet, wanneer ook wij de ingredienten voor zulke gerechten bezitten? Door sleur, gewoonte... misschien ook door gebrek aan fantasie bij onze overigens zoo voortreffelijke huisvrouwcn. In een Vlaamsch dorpje at U bij Uw welvoldane madam" de „platte kaas" op het brood met jonge uitjes, peper en zout, en in Duitschland tracteerde de „gnadige FVrau" U op „Pellkartoffeln" met ,,quarg"j Welnu er is niets, wat U belet ook in het eigen land deze spijzen te gebruiken.. Er is zelfs reden U ertoe aan te sporen vooral in deze tijden gebruik te maken van de ge- zonde kwark, een melkproduct, dat geheel ten onrechte in ons land zooveel minder popu- lair is dan bij onze Ooster- en Zuiderburen. Kwark is een voomame bron van eiwitten en mineralen (kalk, phosphor en ijzer) en door haar neutralen smaak kan men er zoowel zoete als pittige gerechten van bereiden. dJ vindt het moeilijk voor smakelijke boter- hammen te zorgen Smeer dan eens wat kwark op het brood, vermengd met suiker of jam of wanneer U meer van iets „hartigs" houdt vermengd met wat tuinkruiden, wat peper en zout of wat mosterd1... en ge zult iets nieuws en smakeljjks proeven, waar- bij ge op de gebruikelijke broodbelegging kunt besparen. U zoekt fceen lekker „toetje", nu de pud- dingpoeders schaarsch zijn? Klop dan eens wat vruehten door kwark en de oplossing van dit probleem is reeds gevonden! U houdt veel van sla, maar U heeft geen slaolie? Weer kan de kwark U helpen! Ver dun haar zoo noodig met een paar lepels melk, maak haar op smaak af met wat azijn of citroensap, wat peper en zout en reeds is de saus gereed. Bijzonder smakelijk wordt ze door toevoeging van wat tomatenpur6e. Vele melkinrichtingen kunnen kwark leve- ren in kartonnen bekers of wel in glazen pot- jes (gewoonlijk is de inhoud van de bekers 2% ons en die van de potjes 2 ons). Kwark is dus gemakkelijk te krijgen, ge- makkelijk te verwerken en vooral smakelijk en gezond. Ze verdient het waarlijk niet nog langer „onbekend", dus onbemind" te zjjn! MANYA BBUKMAN DOODELIJKE VAL Bij het verrichten van werkzaamheden in een hooiberg had de landbouwer W. Rooy- akkers te Gemert het ongeluk uit te glijden en van een groote hoogte neer te storten. Het slachtoffer, dat hevige kwetsuren had op- geloopen, is overleden. Hij was gehuwd en vader van een gezin. DIEFSTAL VAN SIGARETTEN. De politie heeft den 24-jarige bediende P., die bij zijn werkgever, die grossier in sigaren en sigaretten is, duizenden sigaretten heeft g-estolen, gearresteerd. De jongeman verkocht dfize sigaretten aan den portier van een fa- briek die ze op zijn beurt weer overdeed aan het fabriekspersoneel. Ook de heler is door de politie aangehouden. ST. NIOOLAAS ZONDER IDENTITEITS- BEWIJS. De Adventster gloort! Wat valt er veul te overwegen deuzen Advent-1940. Dat ie moge zijn, ik blijf hopen, denen opgang naar den winderen Stal. Den HeUigen Stal, 't witte lichtpunt op deus donkere aarde. Het glorieerende middelpunt waarin alle wegels samenkomen, uit alle windrichtings der weareld. Zoodat ze is, die bloedende weareld, lijk d^n groote ster van verre wegels, die lijk sterrestralen samenkomen in 't lichte Bethlehem. iSchoon beeld, die levende ster van lichten- de devotie, vol van opgaande „herders", naar 't witte Stalleke. Want lijk .herders", gelijke arme aanbid- ders kan 't Menschdom slechts optrekken naar dat beddeke van hooi, zacht gespreid onder 't teere Jesuke in den voeierbak der dieren. Hier telt, zeg herders, gin arm. Hier telt gin rjjk. Hier telt ginnen hoofdschen Staat, hier telt gin stand. Hier telt gin geleerdheid en hier telt gin simpelheid. Hier tellen alleen maar" die dingen, as 't wijlicht, dat 't Kindeke verwarmt. Of 't zoo rein is, als 't Borelingske eigens, dat alleen geboren wierd om te geven, te geven tot den lesten druppel hartebloed, uit liefde veur Zijn medemenschen. Hier telt alleen of In een dorp in de omgeving van Weert, werd St. Nicolaas, toen hij aan de jeugd ver- snaperingen uitdeelde geverbaliseerd door den veldwachter, omdat hij zijn identiteitsbewrjs niet bij zich droeg. Het D.N.B. meldt uit New-York dat de Amerikaan Henry Clarke na een gevaarlijken tocht, welke zestig dagen geduurd heeft in een zeilboot met een uit zes personen be- staande bemanning aan boord uit Engeland in Miami is aangekomen. Hij verklaarde dat hij dit vaartuig, den schoener Noroit gekocht had omdat dit* de eenige mogelijkheid op- leverde van Groot-Brittanie naar Amerika terug te keeren en met zijn vrouw en kinde ren Kerstmis te vieren. DUIZENDEN SBGIARETTEN GESTOLEN. De politie te Nijmegen heeft een 24-jarigen bediende P., die bij zijn werkgever, die gros sier in sigaren en sigaretten is, duizenden sigaretten heeft gestolen, gearresteerd. De jongeman verkocht deze sigaretten aan den portier van een fabriek, die ze op zijn beurt weer overdeed aan het fabriekspersoneel. Ook de heler is door de politie aangehouden. VERRUISTERXNG VAN 1200 GULDEN. De Amsterdamsohe politie heeft een 25- jarigen expeditieknecht aangehouden, die in Vergadering van Donderdag 14 November 1940, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Telle- gen, Burgemeester. Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt, D. E. de Kraker, C. A. Verlinde, N. J. C. Lam- brechtsen van Ritthem, A. J. W. van Riet- schoten, J. L. de Cock, H. J. Oolsen, L. J. van Uriel, Jac. Meeusen, M de Vos, P. J. van Strien, G. Klaassen en J. F. K. A. P. Filius. Afwezig de heeren FY. Dekker en J. den Hamer. De VOORZITTER deelt mede, dat de hee ren Dekker en Den Hamer bericht hebben, verhinderd te zjjn deze vergadering bjj te wonen. 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor de notulen der vergadering van 25 April 1940 vast te stellen, zooals deze in druk zijn ver- schenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloiten. 2. Ingetkomen stukken. a- Besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, houdende goedkeuring der gemeente- begrooting dienst 1940, zooals deze is gewij- zigd bij raadsbesluit van 8 Augustus 1940. Met algemeene stemmen aangenomen voor kennisgeving. b. Idem, houdende goedkeuring der be- grooting van het Wtoningbouwbedrijf dienst 1940. Met algemeene stemmen aangenomen voor kennisgeving. c. Proces-verbaal van de op 16 September 1940 gehouden kasopname van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt. dat de inkomsten over den dienst 1939 tot op datum beliepen 841,728,66 en die over den dienst 1940 f 451.918,60, totaal 1.301.471,15; dat de uitgaVen over den dienst 1939 tot op datum beliepen 819.486,25 en die over den dienst 1940 478.487,71, totaal f 1.297.973,96, zoodat in kas moest zijn 3497,19, welk be drag overeenstemt met de in de kas bevonden en in het proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van de N.V. Vereenigde Petroleum Maatsehappij Purfina-Sinclair .jSinfina" te 's Gravenhage, luidende: Voor onze benzinepomp, geplaatst in gemeente, zijn wij jaarlijks een bedrag precario verschuldigd. Sinds 10 Mei j.l. is echter de aflevering van benzine door overheidsmaatregelen zddr geli- miteerd, terwijl het zich bovendien laat aan- Uw aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6