ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Vt In den greep van het noedlot No. 10.152 VRIJDAG 13 DECEMBER 1940 80" Jaargang Buitenland Binnenland Foui!leton TWEEDE BLAD VOORBEREIDINGEN VOOR DEN TUNNELBOUW ONDER HET IJ. TAAK VAN DE NEDERLANDSCHE HAVENS EN SOHEEP V AART IN HET NIEUWE EUROPA. gsno&siwa «MWKana»at 1 door SIDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIECK—MEEREBOER. 60) Vervolg. Be had haar mantel afgeworpen en gooide haar hoofd achterover. Duidelijk afgeteekend op de blanke huld van haar hals zag Wecido- ver de spccen, die wurgende vingers daar hadden achtergelaten. „(Hrj trachtte vanavond mjj te vermoorden", legde ze uit, „maar ik kon gelukkig vluch- ten. Hij bezwoer me, me te zullen wurgen, maar ik sloeg hem met een groote, zware vaas bewusteloos. Hij zakte op den vloer in elkaar; het leek zelfs of hij dood was, maar ilk ben bang dat iemand als Zubenra niet zoo gemakkelijk te dooden is... Gelooft U me mi?" „Ja, ik geloof U. Maar al hebt U nu met dsaen man gebroken, begrijp Ik toch nog niet waarom U de moeite nam naar mij toe te kronen." ,,Ik was bang", fluisterde ze, „bang voor dat meisje! U kent Zuberra nog niet hij staat voor nlets. Hij heeft, naar aanleiding van deze affaire, al ddn mensch vermoord. Qfschocn ze pertinent welgerde een promesse te teekenen, was Elsie Spain tot nu toe nog veihg. Maar nu loopt alles verkeerd en dan, de waarheid schijnt geheel tot haar doorgqdrongen te zijn..." „Was dit dan niet steeds het geval?" ,,Neen; ze is in alle opzichten onschuldig ilk zou graag willen dat U hiervan over- tuigd was. Toen we haar voor het eerst in Londen ontmoetten, was ze zeer ontevreden over haar tegenwoordig bestaan. Vroeger moet ze heel rijk zijn geweest haar vader was Mortimer Spain, de financier en aan- gezien ze der wanhoop nabij was, was het niet zoo heel moeilijk haar te bewegen bij ons te blijven." „Wje hadden haar hoofd aardig op hoi ge- bracht met voorspiegelingen van weelde en amusement en stelden haar voor als dame van gezelschap en vriendin voor mjj te wil len fungeeren. Toen we met haar naar Parijs gingen, begon ze te gelooven dat een sprookje werkelijkheid was geworden. Om een willige medeplichtige van haar te maken, bracht Zuberra haar naar een do'kter uit de Onder- wereld; deze gaf haar een injectie, die tot gevolg had, dat ze haar geheugen verloor." Wendcver sprong op hij had genoeg ge- hoord. „U zult geld noodig hebben om Parijs te kunnen verlaten", zei hij, terwijl hij uit een lade van zijn bureau een dik pak bankbiljet- ten haalde. ,,Dit zal voldoende zijn om den eersten tijd behoorlijk van te leven", vervolg- de hjj, terwijl hjj het geld in de handen der vrouw stopte, „U moet me nu verontschuldi- gen". „W|aar gaat U heen?" vroeg ze. „Naar Neuilly. Wat is het juiste adres van dat „Maison de Santd?" .yVilla Wiosna. Pas vooral op voor Zuber ra", voegde ze er nog aan toe. „Als ik Zuberra zie, zal ik hem dooden", klonk het antwoord. HOGFDSTUK XXXVII. Een vreJfande patient. Beryl vocht uit alle macht tegen haar angst. Ze moest zorgen dat haar zenuwen haar niet de baas werdan, want dan zou ze gek wcrden en daar zou ze niets mee berei- ken. Haar eenige kans was kalm te blijven. ,,Nee", her'haalde de reus, „ik kan het me niet veroorloven deze mooie gelegenheid te laten voorbij gaan. De som is wel erg verlei- delijlk voor me, maar ik ben nu eenmaal een mirnaar van de Wetenschap; zij gaat mij nader aan het hart dan rijkdom. Wetenschap is de meesteres, die ik dien en jij zult me hier vanavond bij helpen." Ze had haar tranen in bedwang kunnen houden, maar het beven van haar lichaam kon ze onmogelijk tegen gaan. Deze man met die rustige stem en de koude harde oogen, had niets menschelijks meer. Het verschrikkelijke monster vervolgde: „Je zult er niets van voelen, want ik zal je een narcose geven - je hoeft dus heelemaal diet bang te zijn. En nu ga ilk alles voor de operatie klaarzetten." Boodra hij fie deur achter zich had geslo- ten, liep Beryl op het tralievenstertje toe. Het hielp niets, of ze zich tegen hem ver- zette; bovendien voelde ze zich zoo zwak en duizelig door gebrek aan voedsel, dat ze zich ternauwemood op de been ken houden. Buiten was het geheel donker geworden, zoodat ze niets kon onderscheiden. Wat was ze toch een zottin! Toen ze dien man daar beneden in den tuin had zien staan, had ze gehoopt dat hij een redder in den nood zou zijn ze had uit alle macht met haar zak- doek gewuifd en, ten teeken dat hij het had gezien, had hij zijn hoed voor haar afgeno- men. Wlaarom merkte ze dan niets van hem? Misscihien had die man maar een beetje met haar gespot en was hij een handlanger van Chappelle of een bondgenoot van dien verschriklkelijken dokter. Hoe het ook zij, het had haar geheel ont- moedigd dat deze man, op wien ze al haar hoop had gevestigd, haar in den steek had gelaten. In zijn spreekkamer vervulde dokter Rafael Giraud zoo spoedig mogelijk zijn gewone nachteljjke taak. ,,Nee nee!" zei hij ge'irriteerd tot zijn Egyptischen bediende, „vannacht kan ik nie- mand meer ontvangen. Zend iedereen weg, die naar mij vraagt." landsche zaken, Cordell Hull, gedementeerd met de motiveering, dat Nederland ook een oorlogvoerend land is en als zoodanig ook onder het credietverbod valt. De man bleef echter dralen. ,,Het is iemand die heel ziek is", drong hij aan, ,,hij hoest verschrikkelijk. Hij vroeg mij toegelaten te worden, al was het maar voor e6n enkele minuut" de spreker voegde er niet aan toe, dat dit verzoak vergezeld was geweest van een bankbiljet van honderd francs. „Een teringlijder „Het schijnt zoo." Buiten de deur hoor- de men een hartverscheurend gehoest. ,,De man zegt, dat Monsieur Zuberra hem naar U toe heeft gestuurd", zei de bediende. Giraud maakte een ongeduldig gebaar. ,,Laat ham b.'nnen komen"! beval hij kort. Een dokter, en speciaal iemand met een praktijk als die van Rafael Giraud, is aan heel wat gewend, maar het wrak, dat nu de spreekkamer binnen kwam strompelen, trok des dokters aandacht. De man was schijn- baar van middelbaren leeftijd; zijn bleeke ge- zicht was van pijn vertrokken, zijn gebogen, uitgeteerde lichaam schokte bij elke hoest- bui hij scheen zeer na aan den dood te zijn Ofschoon Giraud eigenlijk boos was over deze stoomis, was hij toeschietelijker dan anders tegenover een patient. „Goedenavcnd dokter," zei de man tus schen twee hoestbuien door. „Ik ben blij dat U me wilt ontvangen." Ga daar maar zitten." Toen de patient in de hem aangewezen stoel had plaats gtnomen, zoodat hij ten voile door dat meedoogenlooze licht werd besche- nen, vroeg Giraud hem zijn naam. „Ik heet Paul Desccucnut." „Uit dit district „Nee, ik ben speciaal hier naar toe ge komen." ,,En je zegt dat Monsieur Zuberra mij heeft aanbevolsn ,,ja dok.er." H'm!" Giraud had mser willen vragen, maar de tijd vas veel te 'kostbaar. „Je schijnt er slecht aan toe te zijn, mijn vriend. Heb je het aan da Longen?" „Ja dokter," h^gde de patient. mische organen en van alle nrjverheids- en ambachtsbekwaamheid en technische vakken- nis bevorderende insteljingen in Nederland; met iribegrip van voorziening in de op haar werkgebied liggende belangen der tot haar toegetreden instellingen. Vervolgens zal de Unie trachten de technic! jn te schakelen in het sociale en economische leven van het volk door opneming op publiek- rechtelijken grondsiag van hun organisatie als doelcorporatie der technic! in het staats- bestel, met eigen taak en verantwoordelijk- heid en toekenning van een plaats aan die organisatie in de daarvoor in aanmerking komende meer omvattende organen. Voorts zal bij de keuze en toepassing der middelen om een en ander te bereiken voor de jUnie als richtsnoer v66r alles dienen net volkswelzijn, zooals dat door technisch-weten- schappelijken en technisch-economischen ar- beid kan worden gediend. De middelen zullen zijn: het coordineerend en initiatiefnemend optreden op het gebied van het vereenigings-wezen, het publicatie- wezen, opleiding tot en onderhouden van vak- kennis en vakroutine in den ruimsten zin; het Stichten en bevorderen van het tot stand komen van studiegemeenschappen, al dan niet jn samenwerking met derden; alle verdere wettige middelen. Aan de hand van een en ander is een alge- meen werkplan opgemaakt en heeft zich een voorloopig bestuur gevormd onder leiding van ,Dr. Ir. M. H. Damme als voorzitter, terwijl als secretaris-penningmeaster is aangewezen Ir. U. Driebergen, Prinsessegracht 23, 's-Gra- venhage. HITLERS REDE MAAKT OVERAL DIEPEN INDRUK. De rede van den Fiihrer voor de Duitsche bewapeningsanbeiders heeft volgens tot dus- ver ontvangen herichten overal ter wereld diepen indruk gemaakt, zoo meldt het DJM.B. In Italie wordt vooral op de door den Fiih rer vermelde krasse tegenstelling tusschen het Duitsche socialisme van de daad en de Engelsche plutocratie gewezen. Deze tegen- stelllng heeft tot den huidigen oorlog geleid die daaromtrent bestaat ook in politieke kringen te Rome >geen twijfel zal eindigen met de overwinning van de jeugdige, vooruit- strevende volken. De Romeinsche avondhla- den wijzen vooral op de geestelrjk en stoffe- lijke bereidheid van Duitschland tot den be- slissenden eindstrijd. Voorts wordt inzon- derbeid den nadruk gelegd, op de uLtlatingen van den Fiihrer, die slaan op de volstrekte zekerheid van de overwinning en de onver- biddellijke voortzetting van den oorlog. In Bulgarije is de algemeene indruk van de door de Bulgaarsehe radio gerelayeerde rede buitengewoon diep. Eenstemmig bewondert men den onwankelbaren emst, waarmee de Fiihrer niet slechts zijn volk grondig omtrent den staat van zaken inlichtte, doch wairmee hij ook uitdrukking gaf aan zijn geloof aan de zege. Van de toespelingen op de buiten- landsche politiek zijn er twee, die hier in politieke kringen in het brjzonder genoemd worden: de waarschuwing tegen een Engel- sehen landing op het vasteland en de hoop op een overwinning van het gezond verstand. In politieke kringen van de Joego-Slavische hoofdstad wordt verklaard, dat ook de breede massa's van de Joego-Slavische bevolking tot de ,,haveloozen" hehooren en het vertrouwen van het Duitsche en van andere Europeesche volken In Adolf Hitler als den schepper van een nieuwe, rechtvaardige orde deelen. De door Hitler voor den toekomstigen Duitschen socialan staat opgestelde grondheginseien moeten en zullen beslist ook in het algemeen in Europa de overhand verkrijgen. In de ,,Hrvatski Dnevnik", centrale orgaan van de Kroatische bberenpartij, die onder lei- ling staat van den plaatsvervangenden pre mier. dr. MatsJek. schrijft deze, dat deze- rede gedragen werd door een gevoel van verant- woordel'ijkheid voor de toekomst des volks. Hitler heeft er ook ditmaal den nadruk op gelegd, dat hij den tegenwoordigen oorlog met Waarom vraag je geen opname in een ziekenhuis?" ,,Daar wou ik het juist met U over heb ben," klonk het antwoord. ,,Ik dacht dat U me hierbij wel zou willen helpen. Ik heb een beetje geld," voegde hij er aan toe. ,,Ik heb nu slechts een paar mimuten tijd voor je ik sta op het punt een belangrijke operatie te verrichten. Je moet een anderen keer maar eens terugkomen." ,,Wilt U me nu niet eerst even onderzoeken, dokter?" ,,Ja, dat wll ik wel doen, maar..." Giraud brak zijn zin plotseling af. Was dit \'erke- lijk het gezicht van een longlijder, of was die ziekelijke uitdrukking misschien het resaii- taat van een handige grime? Hij wilde van zijn stoej opspringeci, maar de ander had plotseling een revolver op hem gericht. ,,Blijf zitten, blijf zitten en hou je vooral kalm, Rafael Giraud," zei de ver- meende patient nu op een heel anderen toon. ,,God zij dank ben ik geen longlijder, ofschoon ik klaarblijkelijk prachtig kan hoesten. Ik. ben hier vannacht gekomen om eens een beetje met je te praten en zekere infor- maties in te winnen.'.' ,,Maar wie ben je dan eigenlijk?" De ander begen te grinniken. ,,Paul Des- cournpt" is even goed een naam als iedere andere laat het daarbij blijven." ,,En wat heeft Zuberra hiermee te maken?" Zuberra? Ha! over hem zullen we het nu hebben, want om hem brn ik hie- ""'—men! Eenige jaren geleden ontmoeten Zuberra en ik elkaar in vvjeenen; het was a±g&sproken dat we zouden samenwerkea, maar de ellen- deling heeft me gemeen In den steek gelaten. Hij wist nog tijdig uit de voeten te komen, maar ik heb hem een waarschuwing gezon- den dat, als hij ooit weer het lef had het Kanaal over te steken, ik hem zou vermoor den. Hij waagde dus heel wat toen hij naar Parijs .kwam maar hij heeft durf, dat moet ik toegeven." i (Wordt vervolgd.) WACTITGELDREGELINGEN. (Reed 3 ruim 800 ondernemingen, welke on- geveer 45.000 arbeiders in hun dienst hebben, hebben, naar De Arbeidsmarkt weet mede te deelen. wachtgeldregelingen voor hun perso- neel ingevoerd. In Augustus van dit jaar werd aan wachtgeld 913.000 uithetaald tegen slechts 9000 in Januari j.l. VERBETERING VAN POSITIE VAN KWEEKELINGEN MET ACTE TE VERWAOHTEN. Naar professor dr. J. van Dam, secretaris- generaal van het departement van Opvoe- ding, Weitenschap en Cultuurbescherming aan het Rott. Nieuwsblad heeft medegedeeld, heeft het vraagstuk van den kweekeling met acte zijn voile aandacht. De secretaris-generaal was van oordeel, dat verbetering van posltie van deze groep onder- wgxers drtngend noodzakelijk was en dat deze verbetering over eenigen tijd dan ook te verwachten zal zijn. Onder deze verbetering valt natuurlijk ook een herziening van bet salaris van den kweekeling met acte. Hoe hoog dit zal worden is echter nog niet met zekerheid te zeggen. NEOERLANDSOHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Naar „de Arbeidsmarkt" mededeelt zijn tusschen 20 Juni .en 2 November 1940 in Duitschland 79.012 Nederlandsche arbeiders geplaatst, van wie 27.128 grensarbeiders en 51.884 niet-grensarbeiders. Voorzoover bekend werd, zijn van deze arbeiders tot 2 November rond 4070 naar one land teruggekeerd. Onder hen zijn ook de arbeiders, die wegens lichaamsgebreken ziekte of wegens ongeschiktheid voor het werk zijn ontslagen. Het aantal personen, dat zonder geldige reden het werk heeft ver laten, bedraagt nog geen 5 pet. vein het aan tal niet-grensarbeiders, terwijl dit aantal, de grens-arbeiders medegerekend, nog geen 3 uitxnaakt. DE GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT VERWERPT UITBREIDING VAN POLOTECORPS. In ztjn Woensdagmiddag gehouden verga- dering heeft ook de gemeenteraad van Amcrsfoort een voorstel van B. en W. tot uit- bretding van het politiecorps met 24 agenten en drie Inspecteurs verworpen. De burgemeester wees er den raadsleden op, dat het politiecorps in geen jaren was ult- gebreidy niettegenstaande de groote toename van het aantal inwoners en de enorme uit- breiding van het wegennet. Hij liet een ern- stige waarschuwing hooren, dat, wanneer het gezag de orde niet meer kan handhaven, het in de gemeente niet goed zal gaan. Een voorstel van den heer Stadig om het corps uit te breiden met tien agenten en esn inspecteur werd verworpen. Hierna kwam het voorstel van B. en W. in stemming, dat met zestlen tegen zes stemmen werd verworpen. In de nota over de tunnelverbinding onder het U van 26 April 1940 hebben B. en W. van Amsterdam medegedeeld, dat het tenge- volge van de tijdsomstandigheden niet mcge- lijk was een dergelrjk werk tot stand te brengen, daaraan toevoegende, dat zij zich voorstelden, indien de omstandigheden zich in gunstigen zin zouden hebben gewijzigd, zoo spoedig mogelijk de noodige voorstellen hier- voor in te dienen. Er zullen, voor te zijner tijd met de eigen- lrjhe uitvoering van den tunnelbouw kan worden begonnen, in elk geval nog een paar jaren noodig zijn voor een grondige voorbe- reiding hiervan. Met deze verdere voorbe- relding zouden B. en W. reeds thans een aan- vang willen maken. Zij' stellen zich de voorbereiding van den LJ-tunnelbouw aldus voor, dat de dienst der publieke werken het plan voor een tunnel voor voetgangers- en wielrijdersverkeer vol gens het trac6 Jachthavende Ruijtefkade bestedingsklaar maakt en dat vervolgens op den grondsiag van het opgemaakte bestek een aanbesteding wordt gehouden, waarbij tevens de gelegenheid wordt openigelaten tot het doen van aanbiedingen voor het maken van een tunnel zoowel voor voetgangers- en wiel- rijders- als voor autoverkeer. In dezen zin doen B. en W. den raad een voorstel. Naar gelang van de in-gekomen aanbiedin gen zal de raad dan nader moeten beslissen, welke van de ingediende plannen voor uitvoe ring in aanmerking moet komen. Is dit het plan voor een enkele voetgangers-wielrijders- tunnel, dan kan tijdens de uitvoering van dit werk bet plan voor een autotunnel volgens het trac<5 MeeuwenlaanPrins Hendrikkade met een S.-bocht worden uitgewerkt en beste dingsklaar gemaakt. Voor de voorbereidende werkzaamheden zal een tunnelbureau worden opgericht. Voorgesteld wordt voor een en ander tbans een be drag van f 250.000 beschikbaar te stel len. DE BETEUGELING VAN DE ZWEVENDE KOOPKRAOHT. Men heeft, schrijft de N. R. Crt., de dezer dagen afgekomen verordening van den Rijks- commissaris met betrekking tot den verkoop van landbouwgronden vooral gezien als een mid del om den grond te bewaren voor de groncibewerkende boeren. En niet ten on- rechte. Anders zou een weekblad als ,,Land- bouw en Maatschapprj" niet met zooveel vol- doening de overeenkomst tusscben de getrof- fen regeling en zijn voorstellen dienaangaande hebben kunnen constateeren. Dit sluit niet uit, dat daamaast deze ver ordening ook een ander doel nastreeft. Zij kan nl. ook zeer wel bezien worden als de eerste maatregel op het gebied van de beteu- geling van de zwevende koopkraeht. Zij brengt op dit gebied de eerste afdamming aan, welke ten doel heeft deze koopkraeht in een bepaalde, den staat welgevallige richting te leiden. (Het staat vast dat onder de huidige om standigheden tegenover een verminderde hoe- veelheid goederen een grootere hoeveelheid geld is komen te staan. Hierin ligt een natuur- lijke aandrang tot prijsstijging. Een zekere mate van prijsstijging heeft men ook in Duitschland zien optreden. Zoo- dra men nu de prjjzen van zekere producten aan maxima gaat binden, ontstaat er een zwevende koopkraeht, welke een uitweg zoekt. Het geheim van het Duitsche stelsel is nu, dat de staat deze koopkraeht weer op- vangt in den vorm van belastingen en leenin- gen. Op die wijze wordt die koopkraeht al- thans voor consumptive doeleinden uit de circulatie gehouden en slechts door de oVer- heid aangewend. Deze opvanging van de koopkraeht Is in wezen vrij eenvoudig. Zij is afhankelijk van twee elementen: eenerzijds de prijsbeheer- sching, waarmede men het in Duitschland zeer ver gebracht heeft. Maar er blijven na tuurlijk altijd zekere voorwerpen, waarvan men de prijzen niet kan regelen en dan komt het er als tweede element op aan, dat men er voor zorgt, dat de menschen hun geld niet kunnen uitgeven. Zoo heeft men in Duitsch land maatregelen getroffen om de over- dracht van onroerend goed te beperken, waarin anders velen gevlucht zouden zijn. Evenzeer heeft men bijv. onlangs kunnen regelen omtrent maatregelen ter vaststelling van hoogste koersen aan de beurs te Weenen. Zoo gaat men stap voor stap verder met de afdamming van de mogelijkheden tot geld- uitgeven en wordt de zwevende koopkracbt een gelei.de koopkraeht. Kleine mogelijkheden zullen er altijd blijven zooals bijv. kunstvoor- werpen, edelsteenen, postzegels enz. Inder- daad zijn deze ook zeer sterk in prijs gestegen maar men voelt evenzeer, dat dit geen objec- ten zijn, welke in ieders .bereik liggen, zoo dat de gaten, welke hierdoor ontstaan niet van groote beteekenis zijn in vergelijking tot die, welke zijn gedicht. Wie niet blind is voor de feiten weet, dat hier te lande de toastand een merkwaardige gelijkenis gaat vertoonen met dien in Duitsch land. De geldcreatie scbept ook hier een ze- ker inflatiegevaar, terwijl anderzijds ook hier da staat behoefte gaat krijgen aan zeer groote bedragen en het dus zaak wordt de extra in circulatie gebrachte bedragen naar hem toe te leiden. En het is nu eenmaal een felt, dat men die koopkraeht niet kan leiden, in de gewenschte richting, indien het individu vrij is in de besteding van zijn geld. Het gaat er dus om deze bestedlngsmogelijkheden af te dammen voor en al eer men met andere maatregelen kan beginnen, welke de vrije koopkraeht naar en bepaald doel moeten voeren. Als het ware worden nu de bekistin- gen voor den stroom gelegd en deze beper- kende bepalingen betreffende den verkoop van landbouwperceelen zijn daarvan een der eersten. Het is in dit verband ook noodzakelijk er op te wijzen, dat het venbod tot prijsverhoo- ging hierbij wordt toegepast. Anders zouden immers de in landbouwkringen zelf verdiende gelden in de grondaankoopen kunnen ver- dwijnen. Thans is de sltuatie zoo geworden, dat geen beleggingzoekende gelden een uit weg kunnen vinden naar het grondbezit. Wij spraken er van, dat ook in dit opzicht deze verordening een eersteling is, welke spoedig door andere gevolgd zal worden. Dit vloeit daaruit voort, dat men anders het ge- stelde doel het winnen van gelden voor de staatskas niet zou 'bereiken, omdat de be- zitters dier gelden op ander gebied een uit- laatklep zouden vinden. Het ligt daarom in de logische lijn der verwachtingen. dat der- gelijke beperkingen zij het wellicht ook in anderen vorm ook spoedig op ander terrein te verwachten zijn. Men behoeft in dit opzicht slechts een parallel met Duitsch land te trekken om zich voor te stellen in welke richting deze maatregelen te verwacn- ten zijn. Het zou ons geenszins verbazen, in dien dit element in deze verordening spoedig atthans in de practijk van meer oetee- kenis zal blijken dan de andere elementen. Want men moet niet vergeten, dat de snel- heid, waarmede gehandeld moot worden hier aanzienlijk grooter moet zijn dan in Duitsch land en dit ook zijn kan, omdat men duidelijke voorbeelden met inmiddels langdurige crva- ringen voor oogen heeft. Gezien de groote financieele behoeften zal men hier binnen enkele maanden tot een complete regeling moeten komen, welker totstandkoming in Duitschland jaren nam en zal men geenszins alleen met belastingverhooging kunnen vol- staan. Dit te meer niet, omdat het leiden van de koopkraeht ten slotte den grondsiag van alle andere maatregelen vormt. VOOR ON MIDDELLIJKE HULFVERLEE- NING 8 TON BESCHIKBAAR GESTELD. De direeteur-generaal der Winterhulp Nederland heeft bepaald, dat voor onmiddel- lijke hulpverleening gedurende de maand December eon bedrag van f 800.000 beschik baar wordt gesteld. Waar is gebleken, dat vooral veel kinderen bijzondere hulp van noode hebben en de ver- zorging van hun gezondheid voor de toekomst van ons volk van het grootste belang is, is voorts door hem bepaald, dat deze eerste hulpverleening aan gezinnen met een of meer kinderen ten goede zal komen. Aan de hurgemeesters, plaatselijke direc- teuren der W. H. N., is opgedragen, in over- leg met hun werkgemeenschap, vast te stel len, welke gezinnen hiervoor het eerst in aan merking komen. Een bedrag van 400.000 in waardebons is reeds naar de provinciale directies der W. H. N. verzonden, terwijl nog deze week eanzelfde bedrag zal volgen. Tenslotte wordt er nogmaals uitdrukkelijk op gewezen, dat de bedragen, welke door de W. H. N. worden uitgekeerd, als extra hulp moeten worden beschouwd en dat deze der- halve nimmer mogen worden afgetrokken van eenigerlei ondersteuning. DE CREDIETVERLEENING AAN ENGELAND. Gesn uStzondering voor Nederland. Het gerucht, dat in de Ver. Staten het voor- nemen zou bestaan den credietslagboom tegen Engeland te ontduiken door leeningen aan de uitgeweken Nederlandsche regeering, is naar Europa Press uit Washington meldt, op de persconferentie door den minister van buiten- Volgens een verklaring van Staatsraad Helfferich in de ,,Essensche National Zei tun zal thans, rekening houdende met de eischen van beide partijen, nl. van Duitschland en Nederland, een nieuwe basis moeten wcrden gelegd voor den gemeenschappelijken arbeid in de Europeesche ruimte. Men zal daarbij evenzeer rekening hebben te houden met de leidende positie van Duitschland als met het karakter van het Nederlandsche volk, en het- geen dit volk presteert. Op het gebied van de scheepvaart komt een verdeeling van den arbeid, een begren- zing van de vaargebieden en een nieuwe rege ling van de goederen-hoeveelheden met de Nederlandsche reederijen in aanmerking. Voor den buitenlandschen handel zullen soort- gelijke maatregelen noodzakelijk zijn. Ook hier zal een herziening moeten plaats vinden, welke ook van ingrijpenden 'nvloed op de scheepvaart zal zijn. Nederland is tot v66r den oorlog in oelangT rijke mate de goederenopslagplaats Voor Duitschland geweest. Voortaan zal een be- langrijk gedeelte van dezen goederen opslag naar de Duitsche havens worden verplaatst en tevens de daarmede gepaard gaande ver- lading, financiering en verzekering. Deze schaduwzijde heeft voor de Nederland sche scheepvaart en havens ook haar lieht- kant. Dr. Helfferich acht een arbeidsverdee- ling de juiste oplossing, terwijl bij deze ver deeling aan Nederland in de eerste plaats de handel op Nederlandsch-Indie wordt toege- wezen. Men zal zich overigens in Nederland min der dienen bezig te houden met den opslag van de goederen doch moeten trachten het ge- weldige goederenverkeer tusschen Oost- en West in stand te houden, dat na de vorming van het groote Europeesche blok en de uit- schakeling van Engeland als bemiddelaar zal ontstaan. Dit goederenverkeer en ook de doorvoer zal het op ander gebied geleden verlies meer dan compenseeren. Boven alles dient men te bedenken, dat de groote Verandering en herschepping welke zich thans voltrekt, van Duitschen oorsprong is en derhalve een Duitsch recht en een Duit sche verplichting vormt. Afgezien van de arbeidsverdeeling zullen Hamburg, Bremen, Rotterdam en Antwerpen in de uitvoering van de gestelde opgaven toch goed samenwerken en zij zullen daardoor alien groeien. OPRICHTING VAN DE NEDERLANDSCHE TECHNISCHE UNIE. Vereenigingen, welke zich op technisch ter rein bewegen, hebben sinds langen of korten tijd met meer of minder succes gestreefd naar samenwerking met "aanverwante organi- saties. Ten gevolge van de sinds medio Mei 1.1. ge- wijzigde toe star don in Nederland is het ver- langen naar de bedoelde samenwerking in versterkte mate aan den dag getreden en van grootere urgentie geacht. De dagelijksche leiding van het Instituut van Ingenieurs heeft het initiatief genomen om te trachten spoedig een samenvoeging te j verkrijgen van alle vereenigingen, stichtingen, enz., die zich op technisch-wetenschappelijk en technisch-economisch gebied in Nederland j bewegen, zoowel in de gelederen van hooger gegradueerde personen als in die van middel- baar technische en minder vergaande tech pische vorming. Een voorbereidend comity werd samenge steld op breeden grondsiag. Als resultaat is de Nederlandsche Techni sche Unie tot stand gekomen, van welke de statuten dezer dagen zijn goedgekeurd. Het doel van de stichting is in de eerste plaats coordinatie tot stand te brengen tus schen, alsmede de zoo volledig mogelijks samenwerking te verkrijgen van alle tech nisch-wetenschappelijke en technisch-econo-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 5