De geldige Sons HOEST EN VERKOUDHEID; Buitenland DE SCHAARSCHTE AAN PETROLEUM. PEULVRUOHTEN. DE WINTERHULP NEDERLAND. Dan rug en borst inwrijven me! Dampo.WonderlijkzooalsdathelpU Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos30ct. EXTRA RANTSOEN VOOK WERKVERRUIM1NGSARBEEDERS. De persienst van het N.V.V. deelt mede: Kort geleden zijn de brood- en vetrantsoe- nen van .groote gro-epen van arbeiders in de werkvecruiming aanzienlijk verminderd. Dit is voor het N.V.V. aanleiding geweest zich tot de betreffende autoriteiten te wenden. Het gevolg van deze besprekingen is thans, dat de betrokken instanties de kwes-tie op- nieuw in overweging hebben willen nemen met als reaultaat, dat thans alle arbeiders in de werkverruiming zullen worden gerekend te behooren tot de groep arbeiders, die extra zwarcn arbeid verrichten. Zij krijgen dus voortaan 100 procent brood en vet meer dan de normale rantsoenen. De vermeerdering van de rantsoenen be- treft zoowel arbeiders in de barakkenkam- pen, alsook de arbeiders, die in de buurt vaci het werk zijn ingekwartierd, terwijl daaron- der ook vallen die arbeiders, die elken dag heen en ween reizen naar hun werk. GENERAAL DER VLIEGERS I K. CHRISTIANSEN 61 JAAR. De Duitsche militaire bevelhebber in het bezet te Nederlandsche gebied, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, vierde Donderdag zi+n ©Lsten verjaardag. De weermachtsbevelhebber in Nederland, de generaal der vliegers Friedrich Christian sen, stamt uit een der oudste Noordfriesche families in Wyk op Foehr, waar hij op 12 De- oember 1879 werd geboren. Zijn leven was sinds de prille jeugd ten nauwste verbooden met de zeevaart. Den kinderschoenen nauwe- Iflks ontgroeid, bevoer hij reeds met een transatlantisch zeilsohip de zeeen aller we- relddeelen. Zfn eerste militaire opleiding ontving ge neraal Christiansen als vrijwilliger voor een jaar bij een torpedo-divisie. Na afloop van den militairen diensttijd en nadat hij nog als scheepsofficier dienst had gedaan, nam hij het commando van een stoomschip op zich. In 1913 leerde hij op de luchtvaartschool van Karl Caspar het vliegen. In het voorjaar van 1914 nam hij reeds als volledig opgeleid oorlogspiloot aan een record-vlucht deel, waarbij hij met 13 uur en eenige minuten vliegtijd het toen geldende wereldrecocd dicht benaderde. Toen de wereldoorlog uitbrak meldde zich Fr. Christiansen als onder-officier-torpedist bij de marine en vrijwillig bij den marine- vliegdienst. Eichter pas in de lente van het jaar 1915 kreeg hjj in Zeebrugge aan de Vlaamsche kust een frontcommando. Zijn groote success en als militair vlieger werden seer snel door promoties en talrijke onder- scheidingea erkend. Op zijn geboortedag in het jaar 1917 werd hem de hoogste Pruisische oorlogsorde ,jpour de mdrite" verleend. Na den oorlog, waarvan de ongelukkige af- loop een einde maakte aan het Duitsche mili taire vliegwezen, was generaal Christiansen tot 1921 in dienst van de Noorsche lucht- vaart. Daaicia ging hjj opnieuw tot de zeevaart over. Samen met zijn broer, den tegenwoor- digen directeur van het Hamburger Walfisch- kontor, hoofdcommissaris van politie, Kor- vettenkapitein Karl Christiansen, nam hij be- slist3end deel aan den wederopbouw van de Duitsche handelsvloot. Als commandant van groote schepen bevoer hij weer de oceanen Op zijn talrijke zeereizen had hij meermalen gelegenheid uitstekende red-dingsacties uit te voeren. Zijn actie tot redding van schipbreu- kelingen werd met het verleenen der groote zilveren en gouden medaille voor de redding van in nood verkeerende sohspen belocnd. Na 1939 werd de naam Christiansen over de geheele wereld beroemd door de wereld- vlucht met de door hem hestuurde Do. X, wier landing bij Amsterdam ook door de Nederlandsche pers met levendige belang- stelling werd verleend. Nadat in Duitsehland de nationaal-socia- listische beweging de macht in handen had gekregen, werd hij in het nieuw gestichte luichtvaartministerie opgenomen, waarin hij als commandant van alle luchtvaartscholen met alle middelen de stichting van vliegsport- scholen ter hand nam. De vliegsportscholen werden ten slotte in militaire luchtvaartscho len veranderd. Hun eerste commandant was Fr. Christiansen. In 1938 kreeg hij als generaal het com mando over het uit den Duitschen lueht- sportbond voortgekomen nationaal-socialisti- sche vliegerskorps. Als korpsleider en luite- nant-generaal en later als generaal der vlie gers leidde hij de Duitsche jeugd als 'n keur- korps op een zoo breed mogelijke basis voor de luch-tvaart op. Bind Mei 1940 word de generaal der vlie gers FY. Christiansen door den Ftihrer op zijn tegenwoordige v-erantwoordelijke plaats als weermachtsbevelhebber in Nederland ge- roepen en kort daama doer rijksmaarschalk Goering met het gouden vlieger-kenteeken met briljanten onderseheiden. WEVTEnHULP NEDERLAND. De opbrenigst in November. Het eindgetal van de in de maand Novem ber voor de W.H.N. opgebraohte bedragen luidt, behoudens kleine wijzigingen, die zul len ontstaan doo-r thans nog niet binnenge- komen resultaten der collecte op 29 en 30 November 1.407.218,29. Dit bedrag omvat de reeds Dinsdag ver- melde collecte-opbrengst, vermeerderd met de giften, die brj het hoofdbureau van de W.H.N. tot 3 December zijn gestort en reeds eerder ztjn verantwoord. Deze giften zijn tot een totaal van f 564.988,69 in het bericht van 7 December j.l. genoemd. Dit bedrag moet geoorrigeerd worden en teruggebracht tot f 525.684,81, daar gedeeltelijk deze giften zijn gestort op de rekeningen van plaatselijke en provinciate directeuren en door dezen tezamen met de collecte-opbrengst zijn vermeld. Tengevolge van de heerschende schaarsehte zal binnenkort vrijwel geen petroleum meer beschikbaar gesteld kunnen worden voor ver- lichtingsdoeleinden en zullen dus velen, die tot nu toe petroleum gebruikten, naar een ver- vangingsmiddel moeten uitzien. Voor hen, die niet op een gas- of een electriciteitsnet zijn of kunnen worden aangesloten, zullen voomamelijk voor carbid en spiritus in aan- merking komen. Met het oog hierop hebben zich reeds eeni ge fabrikanten op de vervaardiging van car- bidlampen toegelegd. In dit verband is het van belang er op te wijzen, dat ook carbid en spiritus niet in on- beperkte hoeveelheden beschikbaar zijn. Het is daarom noodig, dat van overiieidswege toe- zicht op de fabricage wordt uitgeoefend, ten- BROOD EN GEBAK. Bons 18 Broodbonboekje). Geldig van 9 tot en met 15 Dec. (event. 22 Dec.). Bons 19 (Broodbonboekje). Geldig van 16 tot en met 22 Dec. (event. 29 Dec.). Elk nummer van deze bons geeft recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood, of 1 rantsoen gebak. Bons 2 (bloemkaart) geven van 2 tot en met 29 December elk recht op het koopen van V2 rantsoen brood of gebak. BLOEM ENZ. Bons 2 (bloemkaart), geldig van 2 tot en met 29 December, recht gevende op het koopen van 35 gram tarwebloem enz. SUIKER: Bon 30 (algemeen distributieboekje). Geldig van 7 tot en met 20 Dec., recht gevende op het koopen van 1 kg suiker. THEE OF KOFFIE: Bon 81 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 20 December, recht gevende op het koopen van 75 gram thee of 250 gram koffie. BOTER, MARGARINE ENZ. Bon 20 (boterkaart en vetkaart), gel dig van 7 tot en met 13 Dec. (event. 20 Dec.), recht gevende op het koo pen van V2 pond boter of margarine of 2 ons vet. Bon 21 (boterkaart en vetkaart), gel dig van 14 tot en met 20 Dec. (event. 27 Dec.), recht gevende op het koopen van pond boter of margarine of y2 flesch slaolie. Gedurende de periode van 30 Nov. tot 27 Dec. geeft bon 21 ook recht op het koopen van y2 fL slaolie, doch het afleveren daarvan mag uitslui- tend plaats hebben tusschen 14 Dec. 1940 en 31 Jan. 1941. Bon 21 geeft dus geen recht op het koopen van vet. KAAS. Bons 49, 50, 62 en 63 (alg. distributie boekje) geven tot en met 29 Dec. elk recht op het koopen van 1 ons kaas. EIEREN. Bon 23 (algemeen distributieboekje). Geldig van 9 tot en met 15 Dec. (event. 22 Dec.), recht gevende op het koopen van den ei. Bon 22 (algemeen distributieboekje). Geldig van 16 tot en met 22 Dec. (event. 29 Dec.), recht gevende op het koopen van 6en ei. VLEESCH. Bons 11 vleesch (vleeschkaart), gel dig tot en met 15 Dec. (event. 18 Dec.). Bons 12 vleesch (vleeschkaart). gel dig van 16 tot en met 25 Dec. even- tueel 29 Dec.). Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram vleesch met been of een rantsoen vleeschwaren. Bons 11 worst-vleeschwar-en (vleeseh- Imart), geldig tot en met 15 Dec. Tevent. 18 Dec.). Bons 12 worst-vleeschwaren (vleesch kaart), geldig van 16 tot en met 25 Dec. (event. 29 Dec.). Elke bon geeft recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. RUST ENZ. Bon 43 (algem. distributiebonboekje). geeft van 30 Nov. tot en met 27 Dec. recht op het koopen van een half pond rijst of rijstemeel of rijstebloem of rijstegries of gruttemeel. HAVERMOUT ENZ. Bon 83 (algem. distributiebonboekje) geeft van 2 November tot en met 27 December recht op het koopen van een half pond havermout, of haver- vlokken, of haverbloem, of aardappel- meelvlokken, of gort, of gortmout, of grutten. Bon 88 (algem. distributiebonboekje) geeft van 2 November tot en met 27 December uitsluitend recht op het koopen van een half pond gort of gortmout of grutten. VERMICELLI ENZ. Bon 98 (algem. distributiebonboekje) geeft van 2 November tot en met 27 December recht op het koopen van een ons vermicelli of macaroni of spaghetti. MAIZENA ENZ. Bon 93 (algem. distributiebonboekje) geeft van 2 November tot en met 27 December recht op het koopen van een ons jnaizena of griesmeel of sago of aardappelmeel of een hoe- veelheid puddingpoeder of pudding- sauspoeder, welke een ons zetmeel bevat. Bon 56 (algemeen distributieboekje). geldig tot en met 16 Dec., recht gevende op het koopen van 1 pond peulvruchten (voorl. alleen erwten). Bon 103 (algemeen distributieboekje), geldig van 17 Dec. tot en met 12 Jan., recht gevende op het koopen van 1 pond peulvruchten. ZEEP. Bon 17 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 31 December, recht gevende op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samen- stelling), of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of voorzoover voor- radig 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende wascihmid- delen, of 200 gram vloeibare zeep. Bon 116 van de tegelijk met de textiel- kaart uitgereikte ,,scheerzeepbon- nen" geeft tot en met 31 Dec. recht op het koopen van 50 gram scheer- zeep of voor zoover voorradig een tube scheercrgme dan wel een pot scheerzeep. PETROLEUM: Petroleum-Distributiezegel gemerkt „Periode 7" geeft tot en met 29 Dec. recht op het koopen van 2 liter petro leum. Petroleum-Distributiezegel gemerkt .Periode C" en uitgereikt aan hen, die voor verlichting in het huishou- den uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, geeft ge- durende de pepiode van 16 Dec. tot en met 19 Jail. 1941 recht op het koopen van 2 liter petroleum. BRANHSTOFFEN. De geldigheidsduur van de bonnen 04 tot en met 07 (haardeci en kachels) en 07 tot en met 14 (centrale ver- warming) is verlengd tot en met 14 December a.s. einde te bevorderen, dat het aanbod van ear- bid- en spirituslampen, zooveel mogelijk aangepast wordt aan de te verwachten be- hoefte eenerzijds, de besehikbare hoeveelheden brandstoffen anderzijds. Daarom worden alle fabrikanten, die de vervaardiging van carbid- of spirituslampen in studie hebben of daarmede reeds bezig zijn, mede in hun eigen belang dringend uit- genoodigd, zich zoo spoedig mogelijk tot het centrale instituut voor industralisatie, Be- zuidenhoutscheweg 64, 's-Gravenhage te wenden en aan deze instantie alle gewensch- te inlichtingen te verschaffen omtrent hoe- danigheid en prijs van de desbetreffende lam- pen en de grootte van de productie, resp. de productiecapaoiteit. HE LEVERING VAN BOTER AAN HANDELAREN. De secretaris-generaal van Landbouw. en Visscherij heeft een wijziging gebracht in het Crisis-zuivelbesluit 1940, waardoor het aantal handelaren, aan wie de boterproducenten ver- plicht zijn een gedeelte van hun productie te leveren, wordt beperkt tot hen, die in de basisperiode van de totale door hen ingekoch- te hoeveelheid boter, zijnde ten minste 250.000 kg, ten minste 60 pet. rechstreeks hebben be trokken van produoenten en ten minste 60 pet. hebben verhandeld aan anderen dan con- sumenten. GOEDERENVERKEER MET HUITSCHLAND. De Duitsche rijksminister van financien heeft door een in den Reichsanzeiger van 11 December 1940 gepubliceerde verordening be treffende wijziging van douanetarieven ter vergemakkelijking van het goederenverkeer tusschen Nederland en Duitsehland bepaald, dat van 16 December 1940 af de goederen, af- komstig uit de bezette Nederlandsche gebie- den, vrrj van douanerechten zijn. De regeling geldt niet voor goederen, die zich op den dag van het inwerkingtreden van de verordening reeds in het douaneverkeer van het Duitsche douanegebied bevinden, al- dus meldt het A.N.P. uit Berlijn. Provmciale directeuren bemoamd. iDe directeur-generaal van de W.H.N. heeft o.m. benoemd tot provinciaal directeur de heer Mr. W. K. H. Dieleman Jr., Singelstraat 15, Middelburg. Da taaik der fimmcieele comtnlssie. De taak der financieele commissie, welke onlangs door den rijkscommissaris is be noemd, bestaat blijkens verordening no. 186 in het toezicht houden op het financieele be- leid van de stichting. In het bijzonder heeft zij allereerst zorg te dragen, dat de opge- brachte middelen uitsluitend besteed worden voor het gestelde doel: het verschaffen van hulp en steun aan de in het bezette Neder landsche gebied wonende behoeftige Neder landsche staatsburgers, zonder aanzien des persoons. Voorts heeft de commissie in het bijzonder ervoor te waken, dat het beheer van de stich ting zoo zuinig mogelijk wordt gevoerd. Van belang ten deze is de bepaling, dat in begin- sel in het bestuur der stichting slechts onbe- taalde arbeidskrachten werkzaam mogen zijn, zoodat betaalde medewerkers tot het vol- strekt noodzakelijke moeten worden beperkt. De commissie wees in haar eerste vergade- ring uit haar midden den voorzitter der Alge- meene Rekenkamer, den heer Zuyderhoff, en den accountant Mr. Spannenberg aan om een aanvang met het toezicht te maken en haar spoedig omtrent hun bevindingen in te lichten. De waardebomnen. Daar binnen enkele dagen een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van de waardebonnen ad 0,50, 1,en /2,50, brengt het hoofdbureau der W.H.N. het vol- gende ter kennis van het publiek: De plaatselijke directeuren der stichting ontvangen deze waardebonnen ter uitreiking aan hen, die voor extra hulpverleening in aan- merking komen. Op de rugzijde bovenaan dienen naam, adres en woonplaats van den betrokkene te worden ingevuld. Gelijktijdig garandeeren de plaatselijke directeuren door hun handteekeningen de geldigheid dezer waardebonnen. Degene wiens naam op de rugzijde is ver meld, kan dezen bon in alle winkels, dat deze eerste serie betreft uiterlijk tot 31 Maart 1941, in betaling geven. De leveranciers op. .hun beurt kunnen de waardebonnen onmiddellijk verzilveren bij alle banken en spaarbanken, nadat zij op de rug zijde door het plaatsen van hun firmastempel en handteekening hebben verklaard, resp. levensmiddelen, Weeding of brandstoffen aan den bezitter te hebben geleverd. De betreffende financieele instellingen zen- den vervolgens de waardebonnen ter verzilve- ring naar de Kasvereeniging N.V., Amster dam, wat deze serie betreft uiterlijk voor den Slsten Mei 1941, waama deze instelling op haar beurt de eindafrekening met den direc teur-generaal der W.H.N. verzorgt. Ten overvloede wordt er nogmaals op ge- wezen, dat uitsluitend levensmiddelen, Wee ding en brandstoffen door winkeliers en han delaren mogen worden geleverd. Wat de levensmiddelen betreft spreekt het vanzelf, dat hiermede voor het levensonderhoud nood zakelijke voedingsstoffen worden bedoeld. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaa/kt om een dringend beroep op de leveranciers te doen van het bovenstaande goede nota te nemen. De verstrekking van alcoholische dranken is vanzelfsprekend verboden. De waardebon dient tot zrjn voile waarde in betaling te worden aangenomen. Geheele of gedeeltelijke inwisseling tegen contant geld mag niet plaats vinden. Misbruik van dezen waardebon wordt strafrechterlijk vervolgd. De directeur-generaal heeft bepaald, dat deze waardebonnen door de stichting W.H.N. zullen worden gebruikt, teneinde zeker te zijn dat de ter beschikking gestelde gelden zoo nuttig mogelijk zullen worden besteed. De plaatselijke directeur kan, indien zulks in bijzondere gevallen noodzakelijk wordt geoor- deeld, de waardebonnen door zijn werkge- meenschap doen inwisselen tegen levensm d- delen, Weeding of brandstoffen, teneinde de hulpbehoevenden in natura te helpen. De directeur-generaal verwacht, dat de leveran ciers uitsluitend prima materialen zullen leveren op de waardbonnen der W.H.N. DERTIG OVERWINNINGEN IN DE LUGHT. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Kapitein Her mann Jopplen, groepscommandant in het jachteskader Molders, neeft zijn dertigste overwinning in de lucht behaald. FRANSOHE VERGELDINGSAANVAL. Uit Vichy wordt gemeld: Door een bevoegde Fransche instantie wordt het uit Sjanghai afkomstige bericht bevestigd, volgens hetwelk het Fransch Indo-Chineesche luchtwapen een vergeldings- bombardement heeft uitgevoerd op Thailand. Er wordt op gewezen, dat ongeveer twin- tig bommen zijn neerg^worpen. Dit is de eer ste keer, dat van officieele Fransche zijde mededeeling wordt gedaan van tegenacties van het Fransche luchtwapen in Indo-Ghina VER DRAGENDE BATTERIJEN TEGEN SCHEPEN EN DE BRITSCHE KUST. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Woensdag bekend: 'Het slechte weer heeft de bedrijvigheid van het Luchtwapen ook Dinsdag en in den nacht op heden tot beWapende verkenningen be perkt. In Trinton on Sea werden .treffers in het havengebied met sterke rookontwikke- ling en verder treffers op een industrieter- rein tusschen Folkestone en Canterbury waargenomen. V66r Harwich werd een koopvaarder met bommen en scheepskanonnen bestookt. Ver dragende batterijen van oorlogsmarine en leger hebben vijandelijk vaartuigen, die het Kanaal trachtten te bevaren, onder doel- treffend vuur genomen. Batterijen van verre draagkracht van het leger bestreden tegen den avond met succes militaire doelen in het kustgebied van Dover. Gisternacht wierpen eenige vgandelijke ge- veehtsvliegtuigen een aantal brisant- en brandbommen hoven bezet gebied en Z.W. Duitsehland. Behalve aanmerkelijke schade aan een kindertehuis in een stad van Z.W. Duitsehland en lichte beschadigingen aan hui- zen in eenige plaatsen van den Eiffel ont- stonden geen noemenswaardlge nadeelen. In het rijkagebled werden twee civlele personen ernstig en een lichter gewond, in het bezette gebied een kind gedood en twee burgers ge wond. Luohtdoslartillerie schoot gisteren twee vijandelijke toestellen van het Bristol-Blen- heimtype neer. Er wanen geen eigen verliezen. DE CARNARVON CASTLE UIT MONTEVIDEO VERTROKKEN. De Engelsche hulpkruiser Carnarvon Castle is Dinsdagmiddag 5 uur uit de haven van Montevideo vertrokken, nadat het schip er 72 uur had gelegen om de dringendste herstelwerkzaamheden te ondergaan. EEN DUITSCH SCSUP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN OVER- GESTOKEN. Het D.N.B. meldt uit Lissabon: Het aan den Norddeutschen Lloyd toebe- hoorende schip Helgoland (3664 ton) is den Atlantisc-hen Oceaan overgestoken en veilig een Duitsche haven binnengeloopen. Het schip had te Puerto Colombia gelegen en deze aan. de Caraibisohe zee gelegen ha ven der republiek Columbia eind October ver- laten. De in de hoofdstad Bogota verschijnen- de bladen hadden destijds veel aandacht aan het vertrek van het schip geschonken en ge wezen op de moeilijkheden, die het Duitsche schip, dat door twee Britsche versperrings- Imies moest breken, te overwinnen zou heb ben, daar de Engelschen de door de Bahama- eilanden en Kleine Antillen gevormde natuur- lijke eilandenversperring streng bewaakten en ook aan de Europeesche zijde van <Jen Atlan- tischen Oceaan een versperringsgordel had den ingericht. Het bericht van de behouden aankomst van de Helgoland in een Duitsche haven heeft daarom, naar uit Bogota gemeld wordt, daar groot opzien gebaard. Het wordt in alle bla den op de voorpagina gepubliceerd. OORLOGSDOELSTELLLNGEN Oorlogsdoelen opstellen is, schrijft de N. R. Crt., een werk voor de lange winteravonden. In die donkere dagen voor Kerstmis, wanneer de krijgsbedrijven een weinig plegen te ver- tragen, komt de geest weer een oogenblik in bespiegelenden toestand. Vorige jaar om dezen tijd was de discussie over het oorlogsdoel in Engeland en Frankrljk eveneens op he-t hoegst. Wanneer met het aanbreken van het voorjaar de strijd dan in vollen omvang op- leeft, gaat het weer om het naakte zelfbehoud, het eenige werkelijke oorlogsdoel, dat bij een worsteling gelijk de huidige van belang is. Zoo heeft ook Churchill nog maar enkele maanden geleden de Engelsche positie tegen- over het toekomstige krrjgsverloop geschetst, toen in het Lagerhuis opnieuw de kwestie van de oorlogsdoelen ter sprake kwam. Nu hebben dan dezer dagen- eenige onafhankelijke Labour-afgevaardigden wederom gevraagd, onder weike voorwaarden een vrede voor de Engelsche regeering aanvaardbaar zou zijn. De vraag vond toen geen enkelen steun, om- dat de onafhankelijke Labour-partij nu een- maal een zeer onbelangrijke positie in het Britsche parlement inneemt. Nu blijkt, dat de behoefte aan een zeker idealisme, althans een toekomstvoorstelling, uitgaande boven de on- middellijke zelfverdediging, onddr de Engel sche openbare meening in deze dagen weer zoo sterk leeft, dat de regeering zich genood- zaakt ziet binnenkort een verklaring te dezen af te leggen. Volgens de Daily Telegraph is een interdepartementale commissie, in- over- leg met de Dominions en de geassocieerde regeeringen, bezig zich daarover te beraden. De zaak is niet eenvoudig: Groot-Brittan- nie heeft vooral in de afgeloopen twintig jaar zooveel ellende beleefd van het zich vastleg- gen in oorlogstijd omtrent den toestand na den oorlog, dat het geneigd zal zijn zich tot algemeene beginselen, geltjk de ,,vrije samen- werking tussohen de volken" te beperken. In dien algemeenen zin heeft ook Attlee namens de regeering vorige week de onafhankelijke Labour-oppositie geantwoord. Neville Cham berlain wist het wel, toen hjj indertijd alle lastige vragen op dit punt ontweek met een verwijzing naar de volslagen onmogelijkheid om zich van den toestand na zulk een ingrtj- penden oorlog een voorstelling te maken, laat staan er omschreven plannen op te grond- vesten. Het verdwijnen van Frankrijk als bondgenoot sindsdien heeft de onberekenbaar- heid der na-oorlogsche situatie nog eens dui- delijk ge'illustreerd. Toch eischt de diploma- tie tegenover bepaalde landen wel een erken- nfrig van zekere rechten. Daarom heeft de Engelsche regeering hij het begin der vijande- lijkheden, destijds nog tezamen met Frankrjjk het herstel van een onafhankelijk Polen en Tsjechoslowakije gegarandeerd en heeft zij later, dank zij de onbepaaldheid der grenzen van het onafhankelijke Polen, aan Rusland zelfs een niet-aanvalsverdrag kunnen aanbie- den, wat toch wel op een zich neerleggen bij de Russische gebiedsvergrooting neerkomt. In ieder geval was Engeland toen bereid die ge biedsvergrooting wat de inlijving van de Ooet- zeelanden betreft te erkennen. Deze voorstel- len moeten gedaan 'zijn brj de besprekingeir van Sir Stafford Cripps, den Engelschen am- bassadeur te Moskou, voorafgaande aan Molotow's plotselinge reis naar Berlin. Ook de nieuwe grenzen van Bulgarije zijn in het kader van de Britsche Balkan-dip lomatie door Londen erkend. Alles incidenteele punten, waarin de Engelsche regeering zich nop ens den toestand na den oorlog heeft willen vast- leggen, zoodat men ze tot het hoofdstuk van de oorlogsdoelstellingen mag rekenen. Hitler nu heeft in zijn rede van Dinsdag het Duitsche oorlogsdoel heel in 't algameen, maar zonder eenige vaagheid gesteld. E3r z(jn twee werelden, aldus ongeveer de FUhrer, het is ge-bleken, dat beide niet naast elkander kunnen blijven bestaan. Alle pogingen tot verzoening, van Duitsche zijde ondemoimen, waren op mislukking uitgeloopen. Thans was geen andere uitweg meer mogeljjk dan dat een dier werelden verdween en dat zou niet de Duitsche zijn. Daar Hitler niet de vernie- tiging van het Engelsche volk op het oog kon hebben, was zijn bedoeling, dat de revolutte, die in Duitsehland en Italie was tngezet, haar weg over heel Buropa moest vinden. Het was dus geen eng oorlogsdoel, niet slechts een andere Europeesche werdeeling of nieuw Europeesch evenwicht, maar een werkel-gke revolutie, die door de Duitsche wapens ever de Italiaansche wapens sprak de FUhrer dit- maal niet moest worden bevochten. Wat binnenslands Duitsehland zijn eindelijke «en- heid en herstel had gegeven, zou ook naar buiten toe Duitschlands misgunde plaats in Europa en in de wereld moeten verzekeran. Het is niet te verwonderen, dat Hitler b(j dea* gelegenheid het zwaartepunt van zijn be- schouwingen liet vallen op de kracht van de Duitsche revolutie. Sprekende tot een gehoor van Berlijnsche industrie-arbeiders, moest het de Duitsche arbeid zrjn, welks waarde voor het succes van de revolutie hjj met nadruk wilde erkennen. Zooals het nationaal-socialis* me den arbeid had herontdekt en ten troon verheven als beslissenden factor in de volks- huishouding, zoo had de arbeid den Duitschen soldaat de onuitputtelijke wapenvoorraden In de hand gegeven, die de vruchten van de revolutie ook naar buiten toe zouden rer- zekeren. Dit was wel het hoofdmoment van de toe- spraak tot de Berlijnsche arbeiders. Ook dit- maal vond Hitler aanleiding, gelijk in voor- gaande redevoeringen, om te wijzen op de ge- ringe verliezen in verhouding tot de omvang- rijke krijgsverrlchtingen van het afgeloopen jaar en op de enorme voorraden, die voor toe komstige krijgsverrichtingen gereed stonden Dit, gepaard aan de kracht van volk en weer- macht in den nat.-socialistischen staat, gaf den Fuhrer reden om te kunnen zeggen, in antwoord op eventueele Engelsche offensief- plannen, dat waar de Duitsche soldaat een- maal staat, hij niet meer tegen zijn wil van de plaats zal wij'ken. En dat het niet de be doeling was daar uitsluitend in afwaehtende houding te blijven staan, bleek uit Hitler's woorden, dat het oogenblik van den beslissen den strijd zou komen, al zou men nog eenigen tijd geduld moeten hebben, omdat het voor- nemen van de staatsleiding was de overwin ning met de geringst mogelijke verliezen te bereiken. Dit was ook de overweging ge weest, dat het Westelijke offensief niet nog in den herfst van 1939 was ingezet. Woorden met zoo absolute stelligheid gesproken missen niet hun effect, nu reeds een eerdere oorlogs- winter zulk een vruchtbare periode voor de Duitsche toebereidselen is gebleken. VERBITTERDE GEVECHTEN TUSSCHEN SIDI EL BARANI EN BOEGBOEG. Het Italiaansche hoofdkwartier maakte Donderdag bekend: Aan het Grieksche front heeft de vjjand eenige afzonderlijke aanvallen ondemomen, die werden afgeslagen. Wij hebben krjjgs- gevangenen gemaakt en automatische wapens veroverd. Ondanks de zeer ongunstige weers- gesteldheid heeft onze luchtmacht bomaanval- len ondernomen op troepenconcentraties in de z6ne van Barova en op schepen, die in de golf van Patras gemeerd lagen. In Noord-Afrika zijn de krijgsverrichtiager. nog steeds gaande. Ook Donderdag zijn hardnekkige gevechten geleverd ten Weeten van Sidi el Barani in de zone van Boegboeg. Wij hebben den vijand zware verliezen toege- bracht, zoowel wat manschappen als strijd- mlddelen betreft. Ook onze verliezen zijn ge- voelig. Tijdens de luchtgevechten, waarvai melding gemaakt is in het weermachtbecicht van Dinsdag, zijn 13 inplaats van 4 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Hiervan is vastgesteld, dat ze te pletter gevallen zijn. Van onze vliegtuigen zijn zeven niet op hun basis teruggekeerd. In Oost-Afri-ka was bedrijvigheid van kleine afdeelingen. Aan de grens van den Soedan heeft een van onze verkenningsafdee- lingen een vijandelijken post verrast en ver- nietigd. In de zone van Tessenei (Eritrea) is een vijandelijke poging om door te dringen onder leiding van eenige gevechtswagens en vijf pantserauto's tot staan gebracht en afgesla gen door onze troepen en ons anti-tankge- schut. Een van onze verkenningsvliegtuigen dat werd aangevallen door zeven vtjandeljjke jagers, heeft daarvan, 66n brandend neerge schoten en is behouden en wel teruggekeerd. Een Britsche kruiser is verschenen voor Ghisimaio en heeft eenige schoten op de stad gelost zonder schade te berokkenen. De kruiser werd op zijn beurt door onze kust batterijen getroffen. Vijandelijke vliegtuigen hebben de gebleden van Argheisa en El Oeak in het vroegere Britsche Somaliland gebombardeerd. Stefani meldt uit Bern: Ten aanzien van de verbitterde gevechten die geleverd worden in de zone tussohen Sidi el Barani en Boegboeg schrijven de Engel schen 't succes van het offensief toe aan de interventie van pantserwagens. De militaire redaeteur van de Times waarschuwt zrjn lezers tegen een te groot en voorbarig en- thousiasme, zeggende, dat tot dusver slechts Italiaansche dekkingstroepen, voor het mee- rendeel inboorlingen en een eenheid lichtq tanks, in de nstrijd waren verwikkeld. De kern der Italiaansche troepen is samenge- trokken voor El Solloem en tot Woensdag- avond was deze nog niet in den slag tus- schenbeide gekomen. Het Giomale d'ltalia merkt op, dat Enge land alles, wat het op militair en omroep- gebied beschikbaar heeft, samentrekt voor een offensief tegen Italie en zulks om ver- scheidene redenen. In de eerste plaats om het moreel van de Engelsche opsnhare mee ning te verbeteren en in de tweede plaats om den slechten indruk weg te nemen, die in Amerika is gewekt door de ononderbroken

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2