Waaraan men moet denken Buitenland j§ Verduister overeenkomstig de voor- H schriften tusschen zonsondergang en ri 2 zonsopkomst. Onvoldoende verduiste- r= g ring kan emstige gevaren tengevolge g hebben, terwrji de nalatigen zware straf- gj H fen kunnen beloopen. M DRAAGT STEEDS uw identiteitskaart B bij u, wanneer gij u op straat begeeft J en wijs ook uwe huisgenooten op die ver- g 3 plichting. Wanneer gij dit verzuimt en 1 B Ihet wordt ontdekt, volgt onberroepelijk 1 1 proces-werbaal en straf. g boven bun gewone steunuitkeering een Kerst- gave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag bedragen 25 pet. van het bedrag, betwelk de betrokkenen over de week van 8 tot en met 14 December aan uitkeering ontvangen. Ten aanzien van werkloozen die in ge- noemde week bij de werkverruiming zijn ge- plaatst volgt een nadere regeling. Aan degenen, die uitkeering uit bun werk- loozenkas genieten, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voor zooverre zij aan kasuitkeering plus eventueelen kasbijslag minder ontvangen dan aan steun plus Kerst gave zou worden toegekend, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. WAAKDKBO.NS VAN „WINTERHULP". Wettig botaaliniddel bij aankoop loven smiddelen enz. Het A.N.P. meldt: Tot nu heeft Winter- bulp „Nederland" slecbts geld ingezameld, en dit eerste beroep op den gemeenscbapszin is, zooals bekend een succes geworden. Deze gelden worden tbans gebruikt om landgenoo- ten, die door omstandigbeden in nood zijn ge- raakt, bebulpzaam te zijn. Een ieder, die zicb dus genoopt ziet de bulp van de Winterbulp Nederland in te roepen, moet zicb wenden tot de plaatsebjke directeuren, de burgemeesters der gemeenten, bebalve te "'Amsterdam, Rot terdam en 's Gravenbage, waar men zicb respectievelijk moet vervoegen bij den stede- lijken directeur Amsterdam, Rokin 109111; Rotterdam, Mattbenesserlaan 408, 's-Graven- bage, Driehoakjes 3. Winterbulp Nederland geeft voor deze on- dersteuning waardebons uit in bedragen van 0,50, f 1,— en f 2,50. Op de acbterzijde van deze waardebons is vermeld, dat Albert de Bary's Bank als betaalkantoor zal optreden. In afwijking biervan wordt medegedeeld, dat ndet deze bankinstelling, docb de Kasvereeni- ging N.V. te Amsterdam deze functie heeft overgenomen. Deze bons worden voor den aankoop van levensmiddelen, kleeding en brandstof door alle winkeliers en kleinhandelaren als wettig betaalmiddel aangenomen. De verzilvering ge- schiedt alleen bij aanbieding, a) door de plaat- selijke directeuren der W. H. N. of degenen, die namens ben optreden; b) door de leveran- ciers van den op den waardebon vermeldde goederen. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Over de rechtspositie, ten aanzien van de sociale verzekering, der in Duitschland wer- kende Nederlandsche arbeiders en bun fami- Ues, deelde de leider van de vakgroep ,,Soziale Verwaltung", de heer Jakob, bet A.N.P. bet volgende mede: In den laatsten tijd heeft de Duitsche minis ter van Anbeid een door mij voorgestelden maatregel getroffen welke voor de in Duitsch land te werk gestelde Nederlandsche arbei ders en hun familieleden van groot belang is. Zooals bekend, vallen deze arbeiders in Duitschland onder de wettelijke ziekteverze- kering. Als verzekeringsplichtigen wordt de wettelijk voorgeschreven bijdrage in de pre mie van hun arbeidsloon afgetrokken. Des- ondanks konden zij tot nu toe geen aanspraak maken op alle voordeelen, welke uit de wette lijke ziekteverzekering voortvloeien. In bet bijzonder was het niet mogelijk, de bepalin- gen betreffende hulp aan verwanten toepas- selijk te doen zijn op hun in Nederland ver- bltjvende familieleden. Ook kon de verzor- ging van den verzekerde niet voortgezet wor den als deze, in geval van ziekte, naar Neder land terugkePrde of wanneer bij ziek werd gedurende een verlof in bet vaderland, want naar de voorscbriften van de Duitsche veror- dening mogen aUeen prestaties geleverd wor den ten opzichte van verzekerden, die zich in Duitschland bevinden. Volgens de betreffende regeling van den v minister van Arbeid des Rijks, zal in de toe- komst deze bepaling met betrekking tot Nederland niet worden toegepast. Als gevolg daarvan zullen voortaan ook de in Nederland wonende famibeleden van de bepalingen der ziekteverzekering profiteeren. Hiertoe behoort de ziekenverzorging, welke omvat kostelooze geneeskundige hulp, ook op het gebied van den tandarts, speciabstiscbe hulp, zoomede kostelooze verstrekking van medicijnen en kleine hulpmiddelen (b.v. bril- len, breukbanden enz.), zoo noodig een koste looze ziekenhuisverpleging. Hierop kunnen de echtgenoote van den verzekerde en diens kinderen aanspraak maken. Kraamverplaging Tot de prestaties ten opzichte van de familiehulp behoort ook de kraamverple- ging. Volgens de voorschriften van de wettelijke ziekteverzekering ontvangen onder bepaalde voorwaarden de echtgenooten, zoo mede doohters, stief- en pleegdochters der verzekerden, die in huiselijk verband leven, bij bevalling of zwangerscbapsmoeilvjkbeden de bulp van een vroedvrouw, medicijnen en kleine hulpmiddelen en voorts ook, voor het geval deze noodig is, geneeskundige behan- deling. Ten slotte boudt de bedoelde maatregel van den Rijksminister van Arbeid ook bepalingen in voor het geval, dat een Nederlandsche arbeider ziek uit Duitschland terugkeert of gedurende een verlof in zijn vaderland ziek wordt. Ook in deze gevallen ontvangt de verzekerde dezelfde bebandebng als die welke bij zou hebben genoten wanneer hij in Duitschland zou zijn gebleven. De Nederlandsche arbeider, die in Duitsch land werkt, wordt dus met betrekking tot de ziekteverzekering in ieder opzicht gelijk- gesteld met zijn Duitsche makkers. Daarmede wordt hij tevens ontheven van de zorg om het lot van zijn familie in geval van ziekte. Tegenover den toestand, zooals die tot heden bestond, brengt de nieuwe regeling een niet te ondersohatten materieel voordeel, want het is in de toekomst niet meer nood- zakelijk, dat een in Duitschland te werk ge stelde Nederlandsche arbeider zijn familie verzekert bij een ziekenfonds en naast de bijdragen tot de wettelijke ziekteverzekering, ook nog bijdraagt voor de vrrjwillige verze kering van zijn familie. Met deze gelijkstelling van den Neder- landschen arbeider met den Duitschen op het gebied van het sociale verzekeringsrecht is wederoom het be wijs geleverd, dat de arbeider uit de bezette gebieden, die in Duitschland werk gekregen heeft, geensEins de sociale zorg, waarop hij aanspraak kan maken, mist, doch als gelijkgerechtigde in de groote sociale gemeenschap van de werkende menschen in het Groot-Duitsche Rijk opgenomen wordt en deel heeft in de sociale voorzieningen. Deze gelijkstelling wederlegt opnieuw een leugen der vijandelijke propaganda, die over het zoogenaamde harde noodlot, dat de arbei der uit de bezette, gebieden in Duitschland moet dragen, op huiohelacfitige wijize bitter klaagt. Hoe Duitschland voor de Nederlandsche arbeiders zorgt, wordt verder bewezen door het feit, dat in den laatsten tijd tusschen be- voegde Duitsche en Nederlandsche instan- ties besprekingen hebben plaats gehad, welke ten doel hadden door gepaste maatregelen ieder nadeel voor de in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders op het gebied der invaliditeitsverzekering uit te schakelen. Ver- wacht kan worden, dat de in deze aangelegen- heid voorgenomen regeling in ieder geval reeds zeer binnenkort openbaar gemaakt zal worden. Over de inVoering der nieuwe bepalingen ten aanzien van de ziekteverzekering, zooals die hierboven werd uiteengezet, zullen nadere mededeelingen geschieden in binnenkort te houden radiovoordrachten. Verdere inlichtingen worden ook verschaft door het daartoe ingerichte speciale bureau der Algemeene Ziekenkas Jiilich, Raamweg 90, Den Haag en door de burgemeesters. DE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Het A.N.P. meldt: De centrale bond van ziekenfondsen deelt rpede, dat deze bond alsmede andere lande- lijkeorganisaties van ziekenfondsen en zieken- huis-verplegingsvereenigingen nog steeds in overleg zijn met de autoriteiten over de vraag, in welken vorm het lidmaatschap van de Nederlandsche fondsen voor de in Duitsch land werkende arbeiders en hun gezinnen ge- handihaafd kan worden, teneinde de door deze leden verkregen rechten te kunnen veilig- stellen. Door de deskundigen op dit gebied wordt ingezien, dat het voor de volksgezondheid in het algemeen en de betrokkenen in het bij zonder van het grootste belang is, dat de Nederlandsche ziekenfondsen voor de zieken verzorging van deze landgenooten ingescha- keld blijven. De besprekingen hierover zullen een dezer dagen worden voortgezet. DE OPBRENGST DER KINDERPOSTZEGELS? Hoe gesohiedt de verdeeling? De Gentrale Propaganda Commissie voor den verkoop der kinderpostzegels schrjjft ons: Voor wie gaarne weten wil wat er nu pre- cies gebeurt .met de opbrengst van de zegels en kaarten Voor het Kind, moge het volgen de een aanwijzing zijn. Het aandeel is voor elke instelling verschil- lend, het kan uiteenloopen van het minimum van 5 tot f 12.000 toe! Een eenvoudig voot'beeld moge dit duidelijk maken. Vereeniging A, een vacantiekoloniehuis her- bergt in 1 jaar 100 kinderen, ieder gedurende 30 dagen. Vereeniging B, een opvoedings- gesticht, herbergt in 1 jaar 100 kinderen, ieder gedurende 300 dagen. Dan krijgt B tienmaal zooveel als A. Dat is de zeer een- voudige grondslag. Aangezien echter de getallen voor kinderen en dagen nooit zoo mooi rond zijn en voor geen twee instellingen gelijk, komt aan het eiride van de rekensom voor ieder een ander onregelmatig bedrag voor den dag. Het groote voordeel Is, dat verschillende instellingen met eenzelfde doel ook precies dezelfde berekening ondergaan. Er wordt slechts 66n ondersoheid gemaakt, n.l. tus schen instellingen die een bijzondere kosbbare verzorging moeten geven aan de haar toe- vertrouwde kinderen, en die welke een nor- male verzorging verschaffen. Het spreekt vanzelf dat aan 100 doofstom- me of gebrekkige kinderen gedurende 300 dagen oneindig veel meer ten koste moet worden gelegd aan mediscbe hulp, aan leermiddelen enz. dan aan 100 verwaar- loosde of zwakke kinderen. Daarom krijgen al deze „kostbare'' instel lingen een iets hooger percentage uit de op brengst. Ook bier echter geldt binnen dezelf de rubriek instellingen voor alien precies dezelfde maatstaf. Onderscheidene instellingen verschaffen zelf de gegevens voor de berekening van haar aandeel, zooveel mogelijk onder bevestiging door haar accountant. Ontbreekt deze be vestiging, dan wordt ten gerieve van de be rekening van het aandeel hier en daar een accountantsonderzoek uitgelokt. Eenvoudig in zijn grondslagen strikt recht- vaardig jegens alien en controleerbaar voor alle betrokkenen, aldus is het systeem van verdeeling van de opbrengst der Weldadig- heidspostzegels en prentbriefkaarten. zeide hij o.a. het vol- HET BLAUWE LIGHT VAN VERDUISTERINGiSLAMPEN ENZ. Blijkens een mededeeling van den Hdheren S.S.- und Polizeifiihrer zullen de firma's, die gloeilampen vervaardigen, dezer dagen vain de inspectie der luchtbescherming bericht ontvangen, welke kleur blauw bij de vervaar- diging van blauwe lampen voor luchtbescher- mingsdoeleinden en welke lichtsterkte gebe- zigd mag worden. Het is aldus de bekend- making aan fabrikanten verboden, naar eigen goeddunken blauwe lampen voor ver- duisterings-doeleinden te vervaardigen en in den handel te brengen. De fabricage van goedgekeurde lampen zal dezer dagen op gang zijn. 'Het publiek wordt verzocht met de aanschaffing van zak- en handlantaarns nog eenige dagen te wachten tot de goede lampen beschikbaar zijn, daar bij gebruik van niet goedgekeurde lampen men de kans loopt op een bekeuring en inbeslagneming. DE AFLEVERING VAN RUWIELBANDEN De directeur van het rijksbureau voor rub ber maakt bekend, dat handelaren in rijwiel- banden, welke op grond van de geldende distributieregeling rijwielbanden ontvangen voor December 1940 tot nader order niet meer dan ten hoogste de helft van de hen toege- wezen banden aan afnemers mogen afleveren. lezing van zijn rede; gende Ik spreek thans zeer zelden, in de eerste plaats, oondat ik weinig tijd heb om te spre- ken en in de tweede plaats, omdat ik thans meen, dat het juister is te handelen dan te spreken. Wij bevinden Qns midden in een con flict, waarbij meer op het spel staat dan de overwinning van het eene of van het andere land. Het is werkelijk de strijd van twee werelden tegen elkaar. Ik wil probeeren om u, heel in het kort, voor zoover de tijd het toeiaat, een inzicht te geven in de diepere be- weegreden van dit conflict. Ik wil mijn beschouwingen beperken tot West-Europa. De volken, waarom het hier in de eerste plaats gaat, Duitschers, Engel- schen, Italianen en Franschen, vormen de kemen der landen, die in den oorlog tegenover elkaar stonden. Wanneer ik nu de grond slagen van het leven dezer menschen met eh kaar vergelijk, treedt het volgende feit aan het licht: 46 millioen Engelschen beheerschen en regeeren een totaal complex van 40 mil lioen vierkante kilometer van deze wereld; 37 millioen Franschen beheerschen en regee ren een complex van 10 millioen vierkante kilometer; 45 millioen Italianen bezitten aan nuttig gebied een oppervlakte van nauwelijks een half millioen vierkante kilometer en 85 millioen Duitschers hebben als levensbasis nauwelijks 600.000 vierkante kilometer en dan nog dank zij ons ingrijpen. Dit beteekent, dat aan 85 millioen Duitschers 600.000 vierkante kilometer ter beschikking staat, waarop zij moeten leven en aan 46 millioen Engelschen 40 millioen vierkante kilometer. Deze aarde is echter niet zoo verdeeld door de Voorzienig- heid of door den Lieven God. Deze verdeeling hebben de menschen zelf zoo ingericht en dit is eigenlijk geschied in de laatste 300 jaar, dus in den tijd waarin ons Duitsche volk in- wendig machteloos en verdeeld was. Na afloop van den Dertigjarigen oorlog werd Duitschland krachtens het Verdrag van Munster in honderden kleine staatjes gesplitst en heeft ons volk zijn geheele kracht uitslui- tend in het binnenland verbruikt, en in dien tijd is de rest van de wereld verdeeld. Niet door verdragen of overeenkomsten maar uit- sluitend door geweld heeft Engeland toen zijn reusachtig imperium bijeengeharkt. Het twee de volk, dat bij deze verdeeling tekort is ge- koonen het Italiaansche heeft hetzelfde lot ondergaan* als wij. Ook het Italiaansche volk heeft zijn geheele kracht verbruikt in onderlingen strijd en heeft zijn natuurlijke positie in de Middellandsche Zee niet alleen niet kunnen verwerven, doch zelfs niet kun nen behouden. Zoo zijn deze twee krachtige volken in een wanverhouding geraakt. Nu zou men hier tegen in kunnen brengen: Is dat wel van beslissende beteekenis? De mensch leeft niet van theorieen en van phra- sen, niet van verklaringen, en ook niet van wereldbeschouiwingen. Hij leeft van datgene, wat hij uit zijn grond door zijn arbeid, aan levensmiddelen en ook aan grondstoffen kan winnen. Dat kan hij verwerken; dat kan hij eten. Wanneer zijn eigen levensbasis hem te weinig biedt, dan wordt zijn leven een arme- ljjk bestaan. De eerste voorwaarde voor de bestaande spanningen is dus in het feit gelegen, dat deze wereld onrechtvaardig is verdeeld. Evenals in de volken zelf te groote span ningen tusschen rijk en arm in evenwicht moeten worden gebracht, kan ook in het leven der volken niet de een alles opeischen en voor den ander niets overlaten. Ofwel de een toont zich verstandig en stemt in met een regeling volgens de beginselen der rechtvaardigheid, ofwel degenen, die wordt onderdrukt en door het ongeluk wordt achterhaald, neemt op een goeden dag datgene wat hem toekomt. Zoo is het in de volken zelf en zoo is het ook naar buiten. Aalmoezen niet gewenscht. In het binnenland stelde de Fiihrer zich tot taak die vraagstukken door een beroep op het verstand op te lossen en de al te zeer ge- scheiden klassen geleidelijk nader tot elkaar te brengen. Het recht om te leven is algemeen en geldt voor iedereen. Het kenmerk van elke werke lijk socialistische ordening is, er voor te zor- gen, dat er geen aalmoezen worden gegeven, maar dat -er rechten worden gevestigd. Het gaat er niet om, dat de volken, die bij de ver deeling der wereld te kort zijn gekomen bij de gratie Gods aalmoezen krijgen, maar het gaat er om, dat evenals in het normale maatschap- pelijke leven de menschen hun recht krijgen. Het recht om te leven is een rechtmatige eisch, die van principieelen aard is. Het recht om te leven is tevens een rechtmatige eisch op den grond, die alleen het leven geeft. Voor dezen rechtmatigen eisch hebben de volken, wanneer onverstand hun betrekkingen dreigde te verstoren, gestreden, inziende, dat zelfs I bloedige offers dan nog beter zijn dan een geleidelijk uitsterven van een volk. De nationale eenwording was noodig om Duitschlands levenseischen te kunnen stellen en doorzetten. Deze nationale eenwording meende ik tot stand te kunnen brengen door een beroep op het verstand. Bijna van twee kanten heeft men mij toen vijftien jaar lang verschillende dingen verweten. De bijeenkomst werd niet alleen bijgewoond door de bedrijfsleiding en het personeel van de fabriek, doch ook door generaal-veldmaar- schalk Keitel, den chef van het Opperbevel der weermacht, dr. Ley, den leider van het Duitsch Arbeidsfront, dr. Todt, den rjjks- minister voor bewapening en munitie en den Berlijnschen gouwleider, rijksminister dr. Goebbels. buitenland was gevlucht, afgezet. Tot zijn opvolger is benoemd L. Delwaide, tot dusver waamemend burgemeester, die veel heeft ge- daan voor de bevordering van den economi- schen bloei van de Scheldestad. WINTERHULP IN BELGIfi. Ofschoon pas kort geleden met de organi- satie van het Belgisehe winterhulpwerk is begonnen, kan het, naar het D.N.B. uit Brussel meldt, reeds op goede resultaten neerzien. Naar officieel wordt medegedeeld, zijn behalve giften in natura tot dusver giften in geld tot een bedrag van 40 millioen francs binnengekomen. DE VECCHI AFGETREDEN. De Vecchi, een van de leden van het qua- drumviraat is naar het D.N.B. uit Rome meldt afgetreden als gouverneur-generaal van de Italiaansche Dodekanesos en als op- perbevelhebber van de strijdmachten aldaar. Tot zijn opvolger is benoemd generaal Ettore Bastico. Ettore Bastico werd in 1876 in Bologne gebbren. Hij heeft deelgenomen aan den strijd om Tripolis en aan den wereldoorlog. Tijdens den Spaanschen veldtocht onder- scheidde hij zich als bevelhebber van de Ita liaansche troepen, die Santander innamen. In December 1937 werd hij tot commandant van een legergroep benoemd. Bastico is sedert 1939 lid van den Italiaanschen senaat. KKNSTIG VLIEGONGELUK IN ITALIK. Een militair vliegtuig is op weg van Rome naar Turijn met aan boord eenige leden der Italiaansche wapenstilstandscommissie, op den grond gestort door nog niet bekende oor- zaken, Zaterdagmiddag in Piemont. De in- zittenden, onder wie zich de legergeneraal Pietro Pinto en de luchteskader-generaal Aldo Pellegrini bevonden, zijn bij het ongeluk omgekomen. DE ZWARE AANVALLEN OP LONDEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Maandag mede: Als vergelding voor de Engelsche luchtaan- vallen op West-Duitsche steden heeft het Duitsche luchtwapen in den nacht van 8 op 9 December met zeer sterke afdeeljngen en in voortdurende golven een grooten aanval op Londen ondernomen, die van het vallen der duistemis tot aan de morgenschemering duur- de. Bij helder zicht wierpen gevechtSvlieg- tuigen bommen, ook van het zwaarste kaliber, op de stad en vooral op de voor het leven noodzakelijke ravitailleeringsinstallaties. Op vele plaatsen ontstonden geweldige branden, die zich in den loop van den nacht op ver- scheidene punten tot een groote gloeiende vuurzee vereenigden. Gashouders vlogen met hooge steekvlamimen in de lucht, petroleum- voorraden vlogen in brand, waarbij zich een sterke rook ontwikkelde. Afzonderljjke Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht in West-Duitschland opnieuw op verscheidene plaatsen bommen neer. Te Dusseldorp, Munchen-Gladbach en eenige andere plaatsen werden woonwij.ken getroffen en eenige huizen in brand gestoken. Hierbij kwamen negen burgers om het leven. 17 burgers werden zwaar en 24 licht gewond. Alle personen die gedood of gewond werden bevonden zich buiten de schuilkelders. Mili- taire schade of schade aan voor de oorlog- voering belangrijke objecten werd nergens aangericht. Twee Engelsche vliegtuigen werden door de luchtdoelartiUerie neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. TEGEN BROCWUVERSPILLING IN FRANKRIJK. Naar uit Vichy wordt gemeld, verbiedt een verschenen decreet het verspillen van brood, waarop een reeks straffen gesteld wordt. Hotel- en restauranteigenaars mogen de gas- ten telkens slechts 50 gram brood tegelijk verstrekken. Het decreet bedceigt zoowel de hotel- en restaurant-eigenaars als de gasten met hec'htenisstraffen van zes dagen tot twee maanden en boeten van tweeduizend francs. Tegen recidivisten kan gevangenisstraf tot den tijd van een jaar worden uitgesproken. Onafhankelijk hiervan kunnen lokalen wegens vergrrjpen tegen de genoemde bepalingen on der bepaalde omstandigheden voor altijd ge- sloten worden. ONDERGANG VAN EEN NEDERLANDSCHE DUIKBOOT. Blijkens een bericht uit Londen heeft, vol gens het D.N.B., de Britsche admiraliteit het verlies bekend gemaakt van een Nederland sche duikboot, welke door de Engelsche vloot was overgenomen. De naam van de boot werd in het bericht niet vermeld. Uit de Deutsche Zeitung in den Niederlan- den van Dinsdagavond blijkt dat Reuter over het bovenstaande ook een mededeeling heeft verstrekt. Volgens deze mededeeling heeft ,,het hoofdwkartier van de Nederlandsche marine" in Londen het verlies van een Nederlandsche duikboot bekend gemaakt. Het Engelsche nieuwsbureau voegt hieraan toe, dat alles wordt gedaan om de naaste familieleden van de leden der bemanning door middel van het Roode Kruis met een en ander in kennis te stellen. Aangenomen mag wor den, aldus Reuter, dat de berichten thans op de plaats van hun bestemming in Nederland zijn aangekomen. DE FUHRER VERDEDIGT IEDERS RECHT OM TE LEVEN. De Fiihrer en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht heeft, volgens het L.N.B., Dinsdagmiddag in de montagehal van een Berlijnsche wapenfabriek de Duitsche arbei ders toegesproken. Volgens J" de cfficieuze EEN OFFICIEELE LIJST DER GELEDEN VERLIEZEN IN BELGlE. Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, houdt het departement van binnenlandsche zaken zich bezig met het op- maken van de lijst der gesneuvelde militairen en tengevolge van de oorlogSverrichtingen omgekomen burgers. Bij de uitvoering van dit werk ontmoeten de betrokken diensten evenwel groote moeilijkheden, daar vele bur gers en soldaten, die zich vermoedelijk nog in Frank rijk, in Zwitserland of in Engeland be vinden, als vermist zijn opgegeven. Ook blij- ken nog altijd verscheidene afdeelingen Bel gisehe militairen door de Franschen naar Marokko overgebracht niet te zijn gerepa- trieerd. Andere Belgen, die het gezag van het ,,Comite gouvernemental beige" te Londen weigerden te erkeimen, werden in Britsche gevangenissen opgesloten. Totdusver heeft het departement van binnenlandsche zaken te Brussel 4300 gesneuvelde officieren, onder- officieren en soldaten alsook 4600 gedoode burgers geidentificeerd. Men hoopt, tegen het einde van het jaar, de officieele lijst der verliezen aan dooden en gewonden, door het Belgisehe leger en de civiele bevolking gele den, te kunnen bekend maken. HUVSMANS ALS BURGEMEESTER VAN ANTWERPEN AFGEZET. Door een in het Belgisehe staatsblad ge- publioeerde verordening van het ministerie van binnenlandsche zaken is de gewezen bur gemeester van Antwerpen, Kamiel Huysmans, die bij het uitbreken van den oorlog naar het GRIEKSCHE AANV ALLEN AFGESLAGEN. Het Italiaansche hoofdkwartier maakt be kend: Aan het Grieksche front zijn vijandelijke aanvallen op onze linkerflank en in den sec tor van de Osum afgeslagen. De vijand leed zware verliezen. Aan de rest van het front hebben onze troepen hun nieuwe stellingen geconsolideerd. Kolonel Psaro is, dapper strijdend aan het hoofd van zijn bataljons alpenjagers, ge- sneuveld. In Noord-Afrika zij-n vier vijandelijke toe- stellen neergeschoten. In Oost-Afrika heeft een klein vijandelijk detachement onder bevel van een Engelsch officier, dat gebruik maakte van auto's, waar op de Italiaansche vlag woei, een aanval ge daan in de streek van Tessenei. Desondanks werd de vijand herkend, de poging mislukte, dank zij de snelle tusschenkomst van een Italiaansche halve compagnie. Het Engel sche detachement, waarvan de commandant sneuvelde, trok onmiddellijk met zware ver liezen terug. Aan onze zijde werden een offi cier en eenige Askari's gewond. Vijandelijke aanvallen op Assab en langs I den spoorweg naar Djibouti hebben geen be langrijke schade toegebracht. OPNIEUW ENGELSCHE KOOPVAARDERS TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde'Dinsdag mede: Een in overzeesohe watecen opereerend oorlogsschip, van welks bedrijvigheid de resultaten reeds gedeeltelijk bekend zijn ge maakt, heeft de tot zinken gebrachte ton nage van vijandelijke koopvaardijschepen weten te verhoogen tot meer dan 100.000 ton. Een duikboot meldt het tot zinken brengen van twee bewapende vijandelijke koopvaardij- schepen van tezamen 14.500 ton. Daarmede heeft kapitein Viktor Schlitze op zijn laatsten tegen den vijand ondernomen tocht de tot zinken gebrachte vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte weten op te voeren tot 45.000 ton. Na den reeds gemelden bijzonder geslaag- den vergeldingsaanval op Londen in den nacht van Zondag op Maandag, heeft de be drijvigheid van het luchtwapen op Maandag en vannacht zich wegens de ongunstige weers- gesteldheid tot bewapende verkenningen be- perkt. In den loop van den nacht van Maandag op Dinsdag wierpen eenige Britsche vliegtuigen in het bezette gebied en Noord-Duitschland een aan tat brisant- en brandbommen uit, die geringe schade aan gebouwen veroorzaakten. De vijand verloor Maandag drie vliegtui gen. Daarvan werden er twee in luchtge- vechten en een door de luchtdoelartiUerie neergeschoten. Drie eigen vUegtuigen keer- den van den grooten aanval op Londen niet terug. LUCHT AANV ALLEN BIJ HARWICH EN RAMSGATE. Het D.N.B. meldde Dinsdag uit Berlijn: Een met voile vaart naar de Theemsmon- ding varend vijandelijk koopvaardijschip is in den loop van Dinsdagmiddag ter hoogte van Harwich door Duitsche gevechtsvliegtuigen gebombardeerd. In herhaalde stoutmoedige aanvallen in scheervlucht vlogen de bommen- werpers op het schlp af en brachten door het vuur van hun kanonnen de luchtafweer van het gewapende schip tot zwijgen. De bom men vielen op het achterschip en veroorzaak ten een brand met zware rookontwikkeUng. Het schip bleef stuurloos liggen. Een tweede stoomschip werd bq Ramsgate aan de Engelsche Oostkust met bommen van gemiddeld kaliber getroffen. Ook dit schip werd zwaar beschadigd en bleef liggen. De actie van het Duitsche luchtwapen be- perkte zich de rest van den dag tot verken- ning van het Engelsche eilandengebied. BRITSCHE LEENING VAN 10 MULIOEN POND AAN DE REGEERING VAN TSOENGKING. Uit Londen wordt gemeld, dat Dinsdag door de Britsche regeering en die van Tsjoengking een overeenkomst onderteekend is over de verstrekking van een leening van tien mil lioen pond. De helft van dit bedrag dient als bewapeningscrediet, de andere helft wordt gevoegd bij het Engelsch-Chineesche stabi- lisatiefonds. ENGELSCHE BOMMENWERPER NEERGESCHOTEN. Een Engelsche Vickers Armstrong bom- menwerper die Dinsdag tot Frankrijk tracht- te door te dringen, is ten Noordwesten van Rouaan door luchtdoelartiUerie neergescho ten. Twee officieren en een sergeant zijn in Duitsche gevangenschap geraakt. DE OORLOGSDOELEINDEN VAN ENGELAND. Het aandringen van de Engelsche openbare meening op publicatie van de Britsche oor- logsdoeleinden is zoo groot geworden, dat de regeering zich genoodzaakt ziet, binnenkort een verklaring hierover af te leggen. De politieke correspondent van de Daily Telegraph deelt mede, dat een dergeUjke ver klaring voorbereid wordt, hoewel Attlee, de Lord-Grootzegelbewaarder tijdens de debat- ten in het Lagerhuis j.l. Donderdag een ont- wijkende inUchting over deze kwestie heeft gegeven. In het bericht van de Daily Tele graph wordt verder gezegd, dat een uit ver scheidene ministeries gevormd comit§ reeds sedert eenigen tijd met de voorbereidende werkzaamheden voor een dergelijke verkla ring bezig is en dat met de Dominions en de overige met Engeland geassocleerde regee- ringen contact gezocht is. (D.N.B.) DE LUCHTAANVALLEN OP LONDEN. Omtrent den luchtaanval die de Britsche hoofdstad in den nacht van Zondag op Maan dag heeft moeten doorstaan, meldt de Lon- densche correspondent van de International News Service, Smith, dat deze aanval tot de hevigste behoort, die Londen tot dusver door- gemaakt heeft. Het kraken van instortende gebouwen, reusachtige ontploffingen en hoog oplaaiende vlammen en voorts niet minder dan een regen van neervallend glas bezaaide straten, de reusachtige hoopen gebroken glas, de puinhoopen van gebouwen, die als geraamten zich verheffen, dat alles wijst op de gebeurtenissen van dezen nacht. Een net- werk van brandslangen ligt op straat. De Londensche ochtendbladen, zoo ver- volgt genoemd bureau, hebben met verwij- zing naar den luchtaanval uiting gegeven aan de hoop, dat een deel van het pubUek en de leden der regeering uit hun zelfgenoegzaam- heid opgeschrikt zouden worden. In hoofd- artikelen wordt er op gewezen, dat Hitler nog steeds in staat is toe te slaan en dat hij hiervan met alle macht gebruik zal maken. De pers eischt de grootst mogelijke inspan- ning vooral op het gebied van toewjjzing van gedwongen werkzaamheden en actievere han- delspolitiek. De Londensche Daily Mirror" bericht over emstige conflicten in het Engelsche kablnet, waar de conservatieven mobilisatie van In dustrie en arbeiders eischen, terwrji Bevin en andere leden van de Labour-partij het kapi- taal stevig aangepakt wiUen zien. In parle- mentaire kringen loopt het gerucht, dat de regeering weldra zal toegeven aan den veel- vuldig vemomen eisch nopens een debat over haar economlsche politiek. Aan de regeering wordt gebrek aan energie verweten op het gebied van mobiliseering van het menschen- materiaal en de economische hulpbronnen. DUITSCHLAND REKENT MET EEN ERNSTIGE STAGNATIE VAN HET BRITSCHE BEDRUFSLEVEUV. In Duitsche economische kringen, aldus meldt het A.N.P. uit Berlijn, neemt men in aUe kalmte kennis van de toenemende ver liezen der Engelsche scheepvaart op aUe zeeen en in het bijzonder op het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan. Men is er van afgestapt in het tot zinken brengen van een convooi een overwinning op Enge land te zien, doch men weet wel, dat dit op den duur voor de Engelschen niet zoo kan blijven voortgaan. Wanneer men de beecha- digingen, welke tot verUes der lading heb ben geleid, medegerekent, is sedert het uit breken van den oorlog minstens 10 tot 12 mil lioen ton Engelsche en op Engeland varende scheepsruimte verloren gegaan. Aangenomen kan worden, dat daarbij meer dan 15 mUl. ton goederen veinietigd zijn, d.w.z. een kwart ongeveer van den normalen jaarlijkschen in- voer in Engeland. Daarbij komen dan nog de vernielingen door bommen en branden. Daar Engeland zekere grondstoffen, die

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2