ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN In den greep van het noodlot Dampo Ben bons i No. 10.151 WOENSDAG 11 DECEMBER 1940 80e.Jaargang Binnenland Feuilleton N EUZEN COURA ABONNEMENTSPRIJSBiimen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Bulten Temeiizen fr. per post 1,65 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bg vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDB GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTU5NVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicb6's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. BURGEMEESTER DE VLUGT IN EEN ZIEKENHUIS OPGENOMEN. Be burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, is in een ziekenbuis opgenomen. Zijn toestand is wel emstig, doch er bestaat geen levensgevaar. GEEN PETROLEUM VOOR VRR WARMING VAN OPSLAGPLAATSEN RESGHIKBAAR. In verband met de ingetreden koude bestaat thans bij verscbillende bedrijven de noodzaak bepaalde opslagplaatsen (b.v. van aardappe- len en bloembollen) te verwarmen, teneinde de goederen tegen bevriezen te vrijwaren. Met nadruk moet er op worden gewezen, dat voor deze doeleinden, in geen geval petroleum ter beschikking kan worden gesteld. Deze brand- stof kan slecbts worden toegewezen aan hen die geen andere mogelijkheid voor koken of verlichten hebben dan met petroleum. Het petroleumverbruik moet nu eenmaal tot het noodzakelijkste worden beperkt. PROF. DR. J. VAN DAM EN DE LiICJHAMELJJKE OPVOEDING. Naar het A.N.P. vemeemt, ligt het niet in de bedoeling van den nieuwbenoemden en reeds in functie getreden secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten- schap en oultuurbescherming, om wijziging te brengen in den stand van zaken ten aan- zien van het gymnastiekonderwijs op de lage- re scholen. In een kort onderhoud dat een der redacteuren van het A.N.P. met prof, van Dam had, verklaarde de secretaris-generaal, dat de lichamelijke opvoeding zijn volledige aandacht heeft. Over zijn plannen inzake dit belangrijke onderdeel van zgn taak wenschte prof, van Dam zich nog niet uit te laten. Berst wil hg zich volledig inwerken in zgn nieuwe werkkring en de deskundigen raad- plegen om in onderling overleg tot de juiste maatregelen te komen hi het belang der liohamelijke opvoeding van ons volk. MEN PASSE GOED OP ZIJN DISTRIRUTIEPAPIEREN. Mien schrrjft aan het A.N.P. van bevoegde zjjde: Ieder hedendaagsch burger is even ver- trouwd geraakt met zijn stamkaart en andere distributiebescheiden als met zijn papieren van den burgerlijken stand, spaarbankboekje en arbeidskaart. En toch is er versohi. in behandeling waar te, nemen. Hoe zorgvuldig wordt b.v. het trouwboekje bewaard, welke voorzorg neemt men niet in acht als men het trouwboekje noodig heeft en hoe voorzichtig bergt men het weer weg na gebruik. Doze vereischte voor- zichtigheid nu, wordt niet altijd betracht met brood-, vleesch-, bloem-, textielkaarten en dergelijke beschedden. Tot nu toe werden, als geen kwade trouw kon worden aangetoond, nieuwe exemplaren uitgereikt, indien deze kaarten werden vermist of in het ongereede waren geraakt. Deze welwillende houding bleek echter al heel weinig geschikt om het publiek de waarde van zijn disttributiekaarten onder het oog te brengen. Men nam dikwijls niet eens de moeite zijn verlies behoorlijk aan de .politic aan te geven, maar vervoegde zich zonder meer bij het distributiekantoor. Het feit, dat men zijn kaarten voor niets krijgt en zijn geld meestal in het zweet zijns aan- schijns moet verdienen, heeft te weinig de oogen er voor geopend, dat distributiebeschei- den veelal nog belangrijker zijn dan geld. Zonder distributiekaarten zijn immers de eer- ste levensbehoeften momenteel niet te ver- krijgen. Toch zal de waarde van deze papieren de bevolking duidelijk voor oogen moeten staan. Dat de overheid de zaak emstig opvat, blijkt wel uit de bekenldmaking van den secretaris- door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door MevT. T. OSIECK—MEEREBOER. 49) Vervolg. Wendover keek op zijn horloge; het was ver na middernacht, Gewoonlijk lag hij op dit uur allang op ebn oor, maar nu dacht hij niet aan dlaap. Ofschoon hij wist, dat het toch ver- geefsche moeite was, liep hij naar de tele- foon en vroeg een nummer aan. ,,Spreek ik met Rue Daunau 212?" „Ja, monsieur", klonlk het slaperige ant- woord. „Is monsieur Chappelle vanavond nog daar geweest „Neen, Monsieur, Monsieur Ohappelle is voor een tijdje naar buiten vertrokken." ,,Hoe weet U dat?" .(Monsieur Ohappelle heeft bericht gestinpd dat hij voorloopig niet hier komt." Hij was er dus vandoor gegaan! Nadat hij zijn plannen ten uitvoer had gebracht, had hij zich ergens verstopt en, naar wat hij van den man wist, zou het de politie heel wat moeite kostein hem te vinden. Nauwelijks had hij den hoom op den haak gehangen, of de telefoonbel riep hem weer aan het toestel. „Ja?" vroeg hij. Monsieur", zei de stem van den hotelpor- tier, „er is een dame, die U wil spreken; ze zegt dat het heel dringend is." „De naam van die dame?" vroeg hij. ,,'Madume wil haar naam niet noemen." generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, waarin er op wordt gewezen, dat alleen bg absolute overmacht zooals brand of berooving, nieuwe kaarten worden afge- geven. Kan men geen overmacht aantoonen dan zal op vervanging van de verloren gegane kaarten niet kunnen worden gerekend. Van brandstoffen, textiel- en bloemkaarten zal men o.m. verstoken blijven. Welke gevolgen dit meebrengt, is zonder meer duidelijk. En toch, in welke benarde positle gij ook komt te verkeeren, geen distri- butiedienst mag U helpen. De overheid zorgt met de uitreiking van de distributiebescheiden voor een rechtvaardige verdeeling. Wie gij zijt, oud of jong, rijk of arm, man of vrouw, alien krijgt gij uw evenredig deel van de ge- distribueerde goederen. Weest secuur met deze zoo belangrijke en kostbare papieren. Men zij gewaarschuwd. DE ZEEPDISTRIBUTIE. Bon 17 van 7 t/m 31 dozer: 20 kg wasehgoad op een bon. De secretaris-generaal van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt het navolgende met betrekking tot de distributie van zeepw beikend. Gedurende het tijdva'k van Zaterdag 7 Dec. tot en met Dinsdag 31 Dec. a.s. geeft de met ,,17" genummerde foon van het algemeen dis- tributiebonlboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voor zoo- ver voorradig 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker gedeelten van bovenstaande hoeveelbeden zeep naar keuze tezamen op een bon koopen. Zoo zal dus b.v. op een bon 60 gram huishoudzeep met 100 gram zachte zeep verkregen kunnen worden. Die wasscherijen. Met betrekking tot de wasscherijen is een wijziging in de distributie van zeep gebracht. Wasscherijen zijn verplicht voor de behande ling van de gezinswasch gedurende bovenge- noemd tijdvak de met „17" genummerde bon in ontvangst te^iemen van hun clientele voor het koopen van zeepproducten, evenwel niet een bon per acht kilogram maar per twintig kilogram droog waschgoed. De wasch van kantoren, voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken ibetreft, kan ter (behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. Hotels, restaurants e.d. zullen in den ver- volge uitsluitend toewijzingen voor zeep ten behoeve van het reinigen van beddelakens en kussensloopen ontvangen. De aandacht van de wasscherijen wordt ge- vestigd op een officieele publicatie, waarin enkele voor hen van belang zijnde bgzonder- heden zijn vermeld. OOK VET OP BON 20 VAN BOTERKAART EN VETKAART. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt nader be- kend, dat alsnog kan worden goedgekeurd, dat de met ,,20"' genummerde bon van de boterkaart zoowel als van de vetkaart, naast boter en margarine, tcvens recht geeft op het koopen van vet. Tot en met Vrijdag 13 December a.s. kan de met „20" genummerde bon dus gebruikt worden voor het koopen van een half pond boter of een half pond margarine of twee ons vet. De op 22 November j.l. reeds bij de pro- ducenten of in den handel aanwezige voor- raden spijsvet in verpakking van 250 gram mogen voorts tegen inlevering van een met „20" genummerden bon worden verkocht. De bonnen, welke op 13 December a.s. nog niet gebruikt zgn, blijven nog geldig geduren de de week van 14 tot en met 20 Dec. a.s. Weer een vreemde gebeurtenis in dezen veelbewogen nacht. ,,Ik kom", zei hij door de telefoon. Tot zijn groote verbazing kwam hij tot de ontdelkking, dat zijn bezoekster niemand an- ders was dan de vrouw, die Lomax hem als Zuberra's handlangster had aangewezen. Wat zou die hier komen doen? Ze leek verschrik- kelijk nerveus, maar misschien was dit ook maar aanstellerij. „Ik moet U alleen spreken, Monsieur Wen dover", zei de vrouw. ,,Hebt U een boodschap voor me?" vroeg hij op gereserveerden toon. „Een boodschap? Nee, een boodschap heb lk niet maar ik kan U inlichtingen geven." Inlichtingen! Onder de gegeven omstandig- heden was dit van bet grootste belang. „We zullen naar mijn kamers gaan", zei hij en ging haar'voor naar de lift. Toen ze eempaal in zgn privd-zitkamer wa ren, werd de vrouw wat rustiger, ofschoon ze nog steeds zeer nerveus was. „U weet wie ik ben. U hebt mij in het Midnight Cabaret ge- zien, den avond voor we naar Parijs ver trokken. „Ja, dat herinner ik me. U was daar met Zuberra, die zich toen Ohappelle noemde en een meisje, Elsie Spain genaamd. Ik weet niet wat U hier vanavond komt doen, maar v66r alles wilt U misschien zoo vriendelijk zgn een vraag te beantwoorden, waarvan het leven van minstens twee menschen afhangt. Wlaar kan ik Zuberra vinden?" Het antwoord kwam onmiddellijk. „Sinds een week wonen we in de Rue de Petrograd no. 4i2". ,,(Vergeef me, maar ik moet U vragen of dit de waarheid is." ,,Zeker is het de waarheid, waarom zou ik U leugens vertellen?" ffij wist niet precies wat hierop te ant- woorden; bovendien wilde hij geen tijd ver- RIJSTGRIES ALLEEN OP BON 43. De secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede met be trekking tot de distributie van grutterswaren. In den vervolge zal rijstgries uitsluitend onder afgifte van een bon, en wel den voor rijst aangewezen bon (thans bon ,,43"), ver kocht mogen worden. De met ,,43" genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje geeft dus tot en met 27 dezer recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstgries of rijste- bloem of gruttenmeel (gemengd meel). De aandacht wordt er op gevestigd, dat rijstgries derhalve niet verkocht mag worden fegen inlevering van den bon, welke ter ver- jtrijging van maizena en puddingpoeders is aangewezen. ENGELSCHE LUOHTAANVALLEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldde Maandag: Een aantal Engelsche vliegtuigen heeft in de laatste twee nachteh boven ons land ge- vlogen. Hier en daar werden bommen gewor- pen. De meeste vielen in het open veld en richtten dus geen noemenswaardige schade asm. Op enkele plaatsen werden boerenhof- steden en woonhuizen door bomsplinters in meer of mindere mate beschadigd. Drie woon huizen kregen eenige schade. Een kleine jongen werd door een bomsplinter gewond. Het A.N.P. meldde Dinsdag: Op enkele plaatsen in ons land hebben Engelsche vliegers in den afgeloopen nacht een aantal bommen geworpen. De aange- richte schade is van geen beteekenis. Nie mand werd gedood of gewond. EEN TAPVERROD VOOR A LLP GEMEENTEN De Nationale Commissie tegen het Alco- holisme verzond een dezer dagen een adres aan de waamemende Hoofden van de Depar tementen van Binnenlandsche en Sociale Zaken, waarin werd aangedrongen op maat regelen teneinde te komen tot een voor alle gemeenten geldend tapverbod of tot de Invoe- ring van een zeer verwroegd sluitingsuur van de vergunnings- en verlofslocaliteiten. Dit verzoek werd gemotiveerd door te wijzen op de groote gevaren door de verduis- tering veroorzaaJkt en het gevaar dat onder invloed van alcohol niet de thans zeer zeker noodige kalmte te alien tijde zou kunnen wor den gehandhaafd. DE GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN, MR. SCHOKKER OVER ZIJN TAAK. Hieronder laten wij een aan de N. R. Crt. ontleend vraaggesprek met Mr. H. C. Schok- ker, den gemachtigde voor de prijzen volgen, dat Maandagavond voor de radio is gehouden. Vraag: Mijnheer Schokker. Wij hebben van uw benoeming tot gemachtigde voor de prg- zen gelezen. Daar onze luisteraars, die dag in dag uit met de prgzen te maken hebben, hier uiteraard belang in stellen, komen wij u eens opzoeken. Zoudt u onzen luisteraars eens iets kunnen vertellen omtrent uw taak? In de eerste plaats zou ik u willen vragen, waarbij ik mij maar tot tolk van mijn luiste raars maak, of deze figuur van gemachtigde voor de prgzen iets geheel nieuws is. Ik meen te weten, dat men in andere landen reeds eer- der tot een dergelijke centrale figuur ten aan- zien van de prgzenpolitiek is gekomen. Op de vraag of een centrale politiek op het gebied van de prijzen. voor ons land een nieuwe figuur is, moet mijn antwoord zijn, dat zij in zooverre niet nieuw is, dat wij reeds sinds 1932 denkt u maar aan de prijzen van onze landbouwproducten een centrale rege- ling van de prijzen kennen. Daarbij ging het evenwel om de bescherming van onze land bouwproducten, die in verband met de Inter nationale marktontwikkellng geen loonend spillen met argumenteeren. Hij liep naar de telefoon toe, gaf een nummer op en na en kele seconden kreeg hij Dujardin aan het toe stel. „Ik ben er achter gekomen, waar Zuberra woont, Dujardin", howrciei<de vrouw hem zeg- gen, ,,Rue de Petrograd 42." lets als een juiehkreet klonk door de tele foon. ,,Bent U daar wel zeker van, Mon sieur?" „Ik heb deze inliehtimg juist gekregen van een dame, die daar met Zuberra heeft ge- woond; ze zegt dat ze de waarheid spreekt." De stem klonk nu heel wat minder enthou- siast. ,,Pas maar op, dat het geen valstrik is, Monsieur!" ,,'Dat kunt U zelf gemaklkelijk genoeg on- derzoeken, als U er maar voor zorgt, dat U genoeg mannen bij U hebt." „Dat was ik ook al van plan, Monsieur. Onde rtusschen ,,Ik blijf nog even hier, daama kom ik ook. Misschien zijn de kansen eindelijk gekeerd, Dujardin." „Dat valt nog te bezien, Monsieur", klonk het eenigszins pessimistische antwoord van den detective, voor hg afbelde. Wendover keerde zich weer tot de vrouw met de woorden: „Ik overdreef niet, toen ik daarnet zei dat hiervan twee menschenlevens afhangen. Als het inderdaad waar is, wat U mg hebt verteld, ben ik U zeer veel dank ver- schuldigd. Maar misschien wilt U mij wel zeggen waarom U mij eigenlrjk bent komen bezoetken." De vrouw greep de armleuningen vast van den stoel, waarin ze zat, in een poging zich te beheerschen. „Ik zal U alles omtrent mijzelf vertellen", begon ze. ,,U weet natuurlijk het een en an- der, het overige zult U wel al geraden heb ben. Ja, ik heb de laatste vijf jaar met Zu berra samengewerkt, we waren compagnons. Ik heb heel wat gedaan, waarover ik me bestaan voor de producenten konden opbren- gen. De situatie is nu juist omgekeerd, om- dat er thans een goederenschaarschte heerscht, waardoor het gevaar ontstaat, dat de consument in de verdrukking komt. Bescherming van consument en produoent. Vraag: Is uw taak dan beperkt tot de prg zen van de landbouwproducten? Antwoord: Dit is heelemaal niet het geval. Daar de goederenschaarschte algemeen is, gaat het in belangrijke mate om de bescher ming van den consument op elk gebied, zoo- dat mijn bemoeiingen zich uitstrekken over de prijzen van alle roerende en onroerende goederen, diensten, huren, pachten, enz. Vraag: Nu, mijnheer Schokker, wanneer ik hier nog eens op mag doorgaan dan zit de zaak wanneer ik het goed begrijp, ongeveer als volgt. Men is begonnen met de prijzen- beheersching tot bescherming van den produ- cent, in dit geval den land- en tuinibouwer, terwijl het nu uitsluitend gaat om den consu ment. U zit hier dus min of meer tusschen twee vuren. Antwoord: Wat u daar zegt is niet geheel juist. Het gaat erom om tot een billijken prijs te komen, zoowel tegenover den produ- cent als tegenover den verbruiker. De produ- cent kan onder de huidige omstandigheden van den consument niet vergen, dat hij meer dan de strikte noodzakelijke kosten en een bescheiden winst voor het product betaalt en aan den anderen kant zal de consument aan den producent een billijke vergoeding voor zijn product moeten betalen. Het belang hier van valt direct in het oog wanneer u denkt aan de dagelijksche levensbehoeften, waarvan de consumptie ook voor onze arbeiders onder alle omstandigheden gewaarborgd behoort te zijn. Vraag: Zou bet niet onbescheiden zijn u eens te vragen wat uw plannen eigenlgk zijn voor de naaste toekomst? Wanneer ik mij de persberichten en het besluit goed herinner, dan heeft u naar ik meen een drieledige taak. U draagt meen ik de verantwoordelijkheid voor een billijke prgsvorming, terwijl ik uit bet besluit, waarbij u bent ingesteld, den in- druk heb gekregen, dat uw taak zich ook uit- strekt over de opsporing en berechting van versehillende prijsovertredingen. Antwoord: Dat hebt U inderdaad goed ge lezen. Vraag: Hoe denkt u zich eigenlijk die prijs- verordeningen Werkt de wet van vraag en aanbod nog of worden de prijzen thans van uwentwege berekend? Hoe stelt u zich dat voor? Antwoord: Zooals u weet bestaat er over het geheele tereein van de prijzen een zooge- naamde prijzenstop. Dit wil zeggen, dat geen hoogere prgzen mogen worden betaald dan op 9 Mei golden. Vraag: Ik meen toch te weten, dat er ver sehillende prijzen sinds 9 Mei zijn verhoogd. Antwoord: Dat is inderdaad het geval. Om; dat de ontwikkelinig heeft medegebracht, dat men niet bij de stop van 9 Mei kon blijven stilstaan heeft zich verder een prijspolitiek ontwikkeld. Deze prijspolitiek is vervat in een aantal prijsvoorschriften, die successievelrjk het geheele terrein der prijzen zullen bestrrj- ken en waarmede de verdere ontwikkeling op dit gebied zal worden gedirigeerd. Prijzen en loonen. Vraag: Mag ik u in dit verband eens vra gen of u eenige bemoeiing hebt met de loon- vorming? De loon- en prijzensystemen schij- nen wel dermate sterk verband met elkaar te houden, dat een prijzenpolitiek, zooals u die hier voor onze luisteraars hebt uiteengezet, alleen te voeren is in coordinatie met de loonpolitiek. Antwoord: Uw opmerking is zeer belang- rijk. Inderdaad zal de op te bouwen prijzen politiek het nauwste verband moeten houden met de loonvorming, zoodat uiteindelijk een organisch prijs- en loonsysteem tot stand kan moet schamen..." ze was niet in staat ver der te spreken. Wendover wachtte met al het geduld, waarover hij op dat moment kon beschikkem. ,,A1 vaciaf het begin had ik geen vertrou- wen in deze zaak", vervolgde ze eindelijk. Ofschoon Zuberra beweerde dat het dood- eenvoudlg was, was ik bang dat het niet zoo gemakkelijk zou lukken om een Engelsche winkelmeisje te lanceeren als een doodge- waande prinses. Maar Zuberra zag er een fortuin in en wilde niet naar raad luisteren hij zette alles op e6n kaart." ,,Dit weet ik allemaal al", zei Wendover, „voor mij is op dit oogenblik het belangrijk- ste tenmmste als U in ernst spreeikt em dat geloof ik wel te mogen aannemen waar twee menschen verborgen worden ge houden. De eene is mijn nichtje Miss Trent- ham en de andere is Detective-Inspecteur Lomax van Scotland Yard, die er vanavond, vergezeld door een Franschen collega, op uit is gegaan om de eerste te zoeken." „Ik weet niet waar zij zijn", antwoordde ze, „Zuberra liet mij den laatsten tijd Overal bu.iten. Maar wel weet ik waar Elsie Spain is!" riep ze opgewonden uit. ,,Om U da-t te vertellen ben ik op dit late uur hierheen ge komen." Elsie Spain! Hij had er excuus genoeg voor, God was zijn getuige maar hoe was het mogelijk, dat hij dit meisje, dat hij toch lief- had, zoo had kunnen vergeten! Eensklaps was hij weer zijn oude zelf. Door alle zorgen was hij zwijgzaam en neerslachtig geworden, maar nu was hij plotseling weer de actieve man, die altijd direct wist wat hem te doen sto*d. „Vertel me geen leugens!" smeekte hg. ,,Zoo gauw ik Elsie Spain gevenden heb, zal ik haar vragen of ze mijn vrouw wil worden", hij greep de vrouw bij haar arm „Waar is ze? Waar heeft men haar naar toe ge bracht?" worden gebracht, waardoor ieder een billgke en redelijke belooning voor zijn prestaties krijgt. Zooals u bekend is, is voor de loon vorming op 28 November een regeling tot stand gekomen, het ligt in de bedoeling, dat bij de uitvoering der beide regelingen de nauwste samenwerking in acht wordt ge- nomen. Onreohtmatigie prijsvTarhoogingfen. Vraag: Dus het komt hierop neef, dat het aanvankelijke uitgangspunt deze prijzenstop was, die u noemde. Een soort bevriezing als het ware, welke geleidelijk zal worden ver- vangen door van overheidswege vastgestelde prijzen, welke zoowel met de belangen van den producent als van den consument reke- ning houden. Antwoord: Juist. Maar hier wil ik direct een andere gedachte aan vast knoopen, nj. dat er in dezen tusschentijd allerlei prijsver- hoogingen hebben plaats gehad, welke geen sanctie hebben verkregen. Hiermede kom ik op het tweede deel van mijn taak, n.L dat ik mij zal moeten toeleggen op het voeren van een strijd tegen die elementen onder ons volk, die gedreven door een misplaatst eigenbelang, nog meenen onder deze voor ons alien zoo moeilijke omstandigheden zich ongestraft ten koste van de gemeenschap als geheel te kun nen verrijken. Het is mij bekend, hoe nog regelmatig, ondanks de uitgevaardigde ver- bodsbepalingen, prrjsverhoogingen worden doorgezet, waarvoor geen vergunning is ver- leend. In dit verband vestig ik er de aan dacht op, dat verzoeken om prijsverhooging, die brj de daarvoor aangewezen overheids- instanties worden ingediend, steeds aan een nauwikeurig onderzoek worden onderworpen, waarbij met aile betrokken belangen rekening wordt gehouden. Diegenen evenwel, die mee nen buiten de wettelijke regeling om met dit spel te kunnen voortgaan, kunnen zich ervan overtuigd houden, dat ik in den strijd tegen hun tegen het algemeen belang geriehte prak- tijken voor de strengste maatregelen niet zal terugdeinzen. De uitbreiding, die ik mij voorstel aan de opsporing van overtredingen der prrjsbepalmgen te geven, zullen mij in de gelegenheid stellen, alien, die zich op boven- bedoelde wijze jegens ons volk misdragen, en de koopkraeht van de arbeidersloonen aantas- ten, tot betere inzidhten te brengen. Ik maak van deze gelegenheid gaarne gebruik om ook den consumenten op het hart te drukken aan ongemotiveerde prijsopdrijving niet langer hun medewerking te verleenen, doch in tegen- deel mrj. in den strijd hierte-gen hij te staan. Zij en vooral ook de huismoeders moe ten niet vergeten, dat straks de consumenten ook medewerking moeten verleenen, zelfs al ondervinden zij daarvan ongerief. De berechting van prijsovertredingen. Vraag: Als ik mij goed herinner zult u ook bepaalde bevoegdheden krijgen op het gebied van de berechting. Antwoord: Ja, dat ligt inderdaad in de be doeling en ik hoop hierover binnenkort nadere bijzonderheden te kunnen mededeelen. Wel kan ik thans reeds zeggen, dat emaar zal worden gestreefd, dat ook de berechting van de prijsovertredingen in bepaalde opzichten zal worden versneld en verscherpt. Ik hoop, dat ik u hiermede een indruk heb gegeven van mijn taak. Ik doe gaarne een beroep op de medewerking van de producenten- en con- sumenten-luisteraars, mij daarbij te steunen. KERSTGAVE AAN WERKLOOZEN. De secretaris-generaal van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld. dat ook dit jaar aan ondersteunde wenkloozen „U moet Uw hoofd koel houden." Waarom ,,Omdat er heel wat overleg en stoutmoe- digheid voor noodig is om haar daar weg te halen. Ik vermoedde al dat U haar liefhad, vooral toen ik hoorde dat U naar Parijs was gekomen." „Waar is ze?" drong hij aan. ,,In het krankzinnigengesticht, waar Zu berra haar geplaatst heeft weten te krijgen", en toen ze zag hoe bleek hg werd, stelde ze hem direct gerust met de woorden: ,,Nee, ze is absoluut gezond, dat weet ik zeker. Maar Zuberra heeft den medicus, wiens ,,Maison de Sante" dit is, in het hoofd weten te praten dat het hier een geval betreft, dat juist op de grens van krankzinnigheid is." ,,Hoe weet U dit alles, terwijl U toch niet in Zuberra's vertrouwen bent?" Ze antwoordde rustig: ,,Hij voelt zioh den laatsten tijd niet erg op zijn gemak. Anders is hg altijd een man zender vrees hg lacht om de mogelijkheid dat hem iets zou kunnen overkomen maar de laatste dagen is hij minder zeker van ziohzelf, omdat onze wo- n'ng door een man wordt bespionneerd en Zuberra kan er maar niet achter komen wie dat is. In zijn verstrooidheid heeft hij den brief geopend op tafel laten liggen." Welke brief?" ,,Een brief, die door dokter Marquand was onderteekend ea die bleek afgezonden te zijn vanuit het „Maison de Sant^" te Neuilly. „Hebt U dien brief meegebracht „Neen dat durfde ik niet te riskeeren. Trouwens, daar had ik ook geen tijd voor ik zal U straks wel uitleggen waarom. Als hij dien brief had gemist, zou ik ontdekt Zijn." „Ja, dat begrijp ik en toch..." ,,U gelooft me nog steeds niet; U denkt dat ik U in de val wil laten loopen! Kijk dan!" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1