ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHtVLAANDEREN In den greep van het noodlot No. 10.147 MAANDAG 2 DECEMBER 1940 80© Jaargang Binnenland Feuilleton ABON N EM ENTSPRIJ8Binnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Bulten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overlge landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE 8ANDB GIRO 38150 TET.KFOON No. 2073. ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KI.F.TNE ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent bp vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bp regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst e6n dag voor de uitgave. DII BLAD VERSCHUNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VKI.JDAGAVONl). HTHLDIGING VAN MOEDIGE ZEELIEDEN. De LJmuidensche zeelieden G. Zwart en D. Greeneveld zijn door de hoogste Duitsche autoriteiten in ons land op sympathieke wijze te Scbeveningen gehuldigd. Eigen veiligbeid voorbijziende bebben zij koelbloedig bun krachten gegeven om menscbenlevens te red den en dit is dank zij hun offervaardigheid gelukt. Namens Rijkscommissaris, Rijks- minister Seyss-Inquart werd hen bijzondere fraaie zilveren horloges, waarin als inscriptie de naam van den oppersten Duitschen leider in, Nederland voorkomt, overhandigd. Vervol- ge*s werd een diner aangeboden, waar ver- scheidene Duitsche autoriteiten met de dap- peae zeelieden aanzaten. An den namiddag van 23 October, berichte een Dudtsch onderofficier, dat er een schip in nood verkeerde. De ZjRJD. 50 voer uit onder kapitein Bilderbeek. Men kon de in nood ver- keerende boot tot op een tweebonderdvpftig meter benaderen. Nu moest er een verbinding tot stand gebracht worden tusschen de twee sehuiten. De kapitein overlegde kalm en rus tic met zijn mannen, Matroos Zwart sprak: ,JPak een stuk touw". Intuaschen ontdeed hp zidb van zijn zware kleeren en verwisselde ze voor een badpak. Niemand zei iets. Ieder begreep den emst van deze oogenblikken. Hij nam bet touiw tusschen de tanden. Het andere einde bielden zijn kameraden vast. Hij sprong in zee. Het gevecht met de golven begon. Zijn toestand was zeer gevaarlpk. Het touw was droog en er stond een bijzonder sterke stroom. Deze nam de drpvende Ipn mee. Er kwam een boog in. De mannen op de boot Ueten de lijn geleidelijk vieren. En de boog werd grooter. Met al zijn krachten moest Zwart zwemmen. De stroom trok hem mee. Het zag er slecht uit. >rKom terug", scbreeuwde de kapitein. Maar hij hield vol en vorderde zoowaar. Tenslotte had hij het doel bereikt! Hp klampte zich vast aan het schip. Het touw nog steeds stevig in zpn mond. De schipbreukelingen waren him ontroering met langer meester. Met voile overgave had- den zij meegeleefd met den stoutmoedige, die bj) een fellen Oostenwind voor hen zijn leven waagde. Zij drukten Zwart de hand, maar deze bemerkte het al haast niet meer. Hp was volkomen uitgeput De opvarenden van het verongelukte schip, elf mannen in totaal, werden aan boord van de ZJt.D. 50 gebracht. Zp kregen warme koffie met cognac en dat deed hun goed. Zij wilden aan hun dankbaarheid ,,lucht" geven, maar dat ging niet. Woorden konden him gevoelens niet vertolken, Bwart is hpna drie uren op het gestrande sebip gebleven, in hadpak, in de felle koude. Teen was hij eindelijk weer in staat, aan boord van zijn eigen boot te gaan. BENOEMING EN TAAK VAN I>E GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Het Verordeningenhlad hevat een besluit van de secretarissen-generaal van de depar- tementen van handel, npverheid en scheep vaart, van landbouw en visscherrj., van water- stoat, van hinnenlandsche zaken, van finan- ciSn, van sociale zaken en van justitie in sake de benoeming en de taak van den ge machtigde voor de prijzen. Dit besluit luidt als volgt: Artikel 1. Tot regeling van de prpzen voor alle goederen en diensten, benevens van ver- goedingen van iederen aard, alsmede tot handhaving van deze prpzen en vergoedingen wordt een gemachtigde voor de prpzen (hier- na gemachtigde" te noemen) aangesteld, die door den secretaris-generaal van het de- door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIECKMHBREBOER. 45) (Vervolg. Toen hp om den hoek van een straat kwam sag hp dat de vervallen taxi hem niet meer dan honderd meter voor was en na een laatste krachtsinspanning haalde hij het vehikel, dat langzaam over de keien hobbelde, in. „Gra- n-aud!" riep hij. De man keek van zijn hooge zitplaats op hem neer. „Ik hen niet vrtj, m'sieur!" An deze nauwe steeg waren weinig lantaams on daardoor was het licht heel slecht, maar tech meende Lomax dat hij den man zag grinniken. Hield de vent hem voor den gek? ..Niettemin zul je me naar het adres rijden, dat ik je zal opgeven," zei hp. /M'sieur blijft erg op zijn stuk staan, ik zei toch al dat ik niet vrij ben?" Op scherpen toon antwoordde Lomax ,,Het zal den man daarbinnen heusch niet hinderen, Granaud. Je rpdt me direct naar Rue Daunau no. 212, dat zul je ongetwijfeld wel weten te vinden." „Natuurlijk weet ik waar de Rue Daunau is, maar waarom zou ik speciaal no. 212 ken- nen ,,Op het oogenhlik heb ik geen tijd om vragen te beantwoorden, vriend, stop!" Hij liep voor de taxi om en nam naast den chauffeur plaats. „Rue Daunau 212", beval hp, „zie je dih Granaud?" De man keek angstig naar de revolver, die op hem gericht was. „Mon Dieu! Wees toch voorzichbig, pas op dat ze niet afgaat! partement van handel, nijverheid en scheep- vaart wordt benoemd en ontslagen. De ge machtigde heeft in het bijzonder bemoeienis met de prijzen voor alle goederen, van belang voor de dagelpksche behoeftevoorziening, de huurprijzen voor roerende goederen en de prpzen, huren en pachten van onroerende goe deren, de vervoerstarieven, de gas- en elec- triciteitstarieven en de renten. Artikel 2. De wettelijke voorschriften tot regeling van de prijzen worden door de secre tarissen-generaal, na overleg met den ge machtigde, uitgevaardigd. Artikel 3. De gemachtigde heeft tot taak een met het algemeene belang in oVereen- stemming zijnde prijsvorming te verzekeren. Te dien einde kan hij in het bijzonder alge meene richtlijnen voor de prijsvorming vast- stellen en den ambtenaren, die door de secre tarissen-generaal met de behandeling van prijsaangelegenheden zpn belast, ter zake aanwijzingen geven. Artikel 4. De gemachtigde zorgt voor de naleving der prijsvoorschriften. Hij kan aan de ambtenaren, die met de opsporing en ver- volging van overtredingen van deze voor schriften zijn belast, de bevelen geven, welke hij met het oog op de handhaving van deze voorschriften noodzakelijk acht. Artikel 5. De gemachtigde wordt bij de uitvoering van zijn taak bijgestaan door een door den secretaris-generaal van het depar- tement van handel, npverheid en scheepvaart te benoemen commissie, waarin de departe- menten van handel, npverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherrj, van waterstaat, van binnenlandsohe zaken, van financien, van justitie en van sociale zaken vertegenwoor- digd zpn. JAPAN EN NED. INDIE. Japansch blad dringt aan op hervatttng van besprekingen tusschen Tokio en Batavia. Domei meldt uit Tokio, dat het vooraan- staande Japansche dagblad Nitsji Nitsji Sjim- boen er in een redactioneel artikel bij de regeering op aandringt de handelsbesprekin- gen met Nederlandsch-Indie zoo spoedig mo- gelpk te laten hervatten en een specialen afgezant naar Batavia te sturen, die de plaats kan innemen van den minister van handel en Industrie, Ichiizo Kobajasji, die onlangs uit Nederlandsch-Indie naar Japan is terugge- keerd. ORDENING CONTRA DEN KLASSESTRUD Voor den arbeider een aan anderen ge>- lijkwaardigre plaats in het bedrijls- leven. Gemeenschapsbelang is be- slissend. Het hoofdartikel in het jongste nummer van het weekblad van de Nederlandsche Unle is gewrjd aan het onderwenp: Ordendng con- j tra klassenstrijd. Het volgende is er aan ont- leend: ,,Men vraagt ons zoo dikwijls: hoe staat het met den klassenstrijd? Wat denkt De Nederlandsche Unie te doen om de klassen- tegenstellingen op te heffen? Zpn de socia listen, die thans in grooten getale lid van De Uinie zpn geworden, bereid hum klassenstrijd- princapes op te geven? „Telkens weer blijkt, dat op dit punt tal- rijke misverstanden bestaan. De gedachte, dat socialisten den klassenstrpd als doel, laat staan als ideaal zagen, is al fout. De moderne, socialistische arbeidersbeweging stelde slechts vast, dat die klassenstrijd bestond, als een noodzakelijk uitvloeisel van de economische verhoudingen in de kapitalistische maat- schappij. In den verwoeden stirijd tusschen Ikapitaal en arbeid, die zich dikwpls tegen de gemeenschap voltrok en waarbij de Staat aanvankelpk voortdurend de zijde van het kapitaal koos, omdat het kapitaiisme den Staat beheerschte in dien strpd kozen de socialisten de zijde van den arbeid. „Dat is ook juist mpn bedoeling, tenzp je precies doet wat ik heb bevolen. Voor de laatste maal, Granaud, Rue Daunau 212." Toen de taxi vooruit schoot, hoorde Lomax den ouden schurk mopperen: ,Het is een schandaal! Ik waarschuw je dat je last krpgt met de politie! Denk je soms dat je zooiets hier in Parijs kan doen?" ,,Neem den kortsten weg!" klonk het grim- mig. Ofschoon zpn gedachten zich hoofd- zakelpk bezig hielden met wat Zuberra wel zou zeggen als hij met zpn slachtoffer gecon- fronteerd werd, bewonderde hij toch den durf van Granaud, die met de politie dreigde, en nog wel onder de huidige omstandigheden Daar zou hij later nog vaak om lachen! Hij lette er op dat de taxichauffeur zich aan zijn opdracht hield. Granaud, nog steeds in zichzelf mopperend, lette scherp op den weg en reed met een enorme vaart door de drukste straten. Plotseling sloeg de taxi rechtsaf en reed een, naar het den Engelsch- man toescheen, doodloopende steeg in. „Waar ga je naar toe?" vroeg hp, den loop van zijn revolver tegen 's mans nek plaat- send. „Doe dat ding weg! U wilde toch den kortsten weg naar de Rue Daunau? Som- mige menschen zijn ook nooit tevreden!" ,Houdt je me niet voor den gek?" ,Hoe zou ik, arme „Papa" Granaud, den grooten Engelschen detective voor den gek durven houden!" Lomax' gezieht hetrok; de vent had dus den heelen tijd geweten wie hij was! Het zou dom zijn met argumenteeren tijd te verspil- len. ,,Bepaal je aandacht bij je werk", beval hp kort. ,,Hoe kan ik dat nu, met die revolver tegen mijn nek!" Lomax, die inzag dat deze klacht gegrond was, stak 't wapen weer bij zich. Nauwelijks had hij dit gedaan, of ,,Kijk uit, stommerd!" riep hij. Hetzij uit voorzichtigheid, hetzij met opzet botste de taxi tegen een vrachtauto op. De botsing kwam zoo plotseling, dat Lomax geen ,,De klassenstrijd was geen doel op zich zelf, nog minder een socialistisch ideaal, maar een feit. De socialistische voorgangers meen- den, dat een compromis onmogelpk was en dat' de klassenstrijd tot het einde, de klas- senlooze maatschapplj, moest worden uitge- vochten. „Dat in dien strpd veel voor de arbeiders werd bereikt, zoowel op stoffelijk als op geestelijk gebled, wordt thans wel door ieder onbevooroordeeld mensch erkend. „Dat, aan den anderen kant, die strijd niet tot in het oneindige kan worden voortgezet, zonder het bestaan van de gemeenschap zelve op het spel te zetten, werd na den oor- log van 1914'18 ook en in toenemende mate in de kringen der socialistische arbeidersbe weging beseft. Reeds eerder wezen wp er ook in ,,De Unie" op, dat al in de jaren v6or den huidigen oorlog, zoowel bij de overheid als bij de werkgevers, de overtuiging groeide, dat de arbeider recht heeft op een behoor- lijk loon, op een geregelden arbeidstpd en op goede sociale voorzieningen. En naarmate die overtuiging veld won, kon door overleg en samenwerking worden bereikt, wat vroe- ger dllkwijls door scherpen strijd moest wor den afgedwongen. De gedachte, dat allAen door den klassenstrijd het socialisme kon worden bereikt, raakte meer en meer op den achtergrond. Er* was dus reeds een verheu- gende toenadering waameembaar tusschen de verschillende groeps- en klassentegenstel- lingen. ,,De vrees, waardoor thans nog menig socia- Ustisch arbeider wordt beheerscht, bestaat vooral in de gedachte, dat hij, bij het verlaten van de klassenstrijd-gedachte, wapens uit handen geeft, waarvoor hij niets in de plaats krijgt. Het is de taak van De Nederlandsche Unie die begrijpelijke vrees bij de arbeiders weg te nemen door alle kracht te concen- treeren op het tot stand brengen van een ge- ordende, geleide economie, waarin de klas- sentegenstellingen worden vervangen door een systeem van samenwerking ten bate van de gemeenschap en waarbp de grondrechten van den arbeid en van de arbeiders duidelpk zijn omschreven en gewaarborgd. „Verschdllen in belooning, in verantwoor- delijkheid, in leiding er. in bekwaamheid zul- len natuurlijk hlpven bestaan. Zij moeten o.i. blijven bestaan als prikkels om het stof felijk en geestelijk welzijn van de gemeen schap tot het hoogste peil op te voeren. Het streven naar winst, dividend, loon, enz. is op zichzelf persoonlpk en sociaal gerechtvaar- digd, mits de gemeenschap er niet door wordt geschaad. Dat meet het uitgangspunt zijn van elken vorm van ordening van het econo- misch leven. ,,De socialistische arheide rsbeweging heeft zich voortdurend met deze dingen bezig ge- houden. Het algemeen kiesrecht gaf den arbeider wel een vorm van politieke mede- zeggenschap, doch het het het voomaamste terrein, de sociale economie en het geld- en credietwezen vrijwel geheel over aan het ..vrije spel der maatschappelijke krachten". ..Instinctief heeft de arbeider al die jaren door gevoeld, dat aan zrjn verworven rechten nog steeds het belangrijkste ontbrakeen aan anderen gelpkwaardige plaats op het terrein van het bedrijfsleven. Thans moet juist die kant van het maatschappelijk leven op den voorgrond worden gebracht ten eerste omdat het kapitaiisme zelf geen uit- weg meer ziet en geen leiding meer geven kan en ten tweede, omdat het hier rechten van den arbeider betreft, zonder welke hij ■niet van de klassenstrijdgedachte losgemaakt kan worden. ,,Met andere woorden: door een goede or dening van het economische leven wordt de basis van den klassenstrpd vernietigd en krijgt de arbeider de plaats, waarvoor hij generaties lang gestreden heeft." tijd meer had van de auto te springen. Hij verloor zpn evenwicht, hoorde een luid ge- kraak en voelde met kracht iets op zijn hoofd terecht komen toen wist hij niets meer „Welkom in Parijs! het echte Parijs, mijn beste Lomax."' zei een stem. Nog voor hij zijn oogen opende, wist de detective al wie de spreker was. „Als ik het zoo mag zeggen, Lomax, ver loor je totaal je gewone flegma," vervolgde Zuberra, die in keurige avondkleedij op de punt van een tafel zat, die midden in een klein, smerig vertrek stond. „Het was wer- kelijk meer dan ik mocht hopen, dat je ach- ter de taxi van die beste „Papa" Granaud aanholde. En wat zeg je wel van dat onge- luk? Was dat niet prachtig gedaan? Na tuurlijk is het idee van mij; ik had er zoo'n vermoeden van dat jrj je gerodpen zou voelen de taxi te volgen, nadat je het lijk van den politie-spion Laporte, die op zoo'n onplezie- rige manier is gestorven, zou hehben gevon- den. Maar toch weifelde ik mijn gezonde verstand kreeg namelijk de overhand en ik dacht: Lomax, de groote Engelsche Jager op misdadigers, is veel te geslepen om iets te wagen zonder de bescherrning van den Fran- schen vriend Dujardin. Apropos, ik hoorde vandaag dat Jalabert uit Marseille is terug- gekeerd en nu weer in Parijs vertoeft. Ik dacht zoo dat dit je misschien zou interessee- ren; jammer dat hij te laat is gekomen." „Hp is nog best op tijd, Zuberra", klonk het antwoord. „Denk je dat? Het sppt me, maar ik be- twijfel het zeer. Je had in Londen moeten blijven, dat zou heel wat beter voor je ge- weest zijn. Dit is Parps, bedenk dat wel en ik heb heel wat vrienden in Parijs. Som- mige van hen zijn op het oogenhlik in dit huis en ze zullen precies doen wat ik wil." ,,En dat is?" ,fLaat ons toch vooral niet op den tijd vooruit loopen, Lomax. Geloof me, het is prettiger voor je niet te weten wat er met je gaat gebeuren." De detective zou er op dat oogenhlik alles IJZER- EN STAALBESCHIKKING. In de staatscourant van Vrijdagavond is een beschikking afgekondigd van den secre taris-generaal van het departement van han del, nijverhedd en scheepvaart, waarbp de hoeveelheid schroot, welke de handel en het bedrijfsleven maximaal in voorraad mogen ■hebben zijn vastgesteld. Voor handelaren zpn deze hoeveelheden ge- lijk aan anderihalf maal hun omzet geduren- de de afgeloopen drie maanden, voor staal- fabrikanten en hoogovenbedrijven gelijk aan het verbruik gedurende twee maanden, voor ijzergieterijen en andere bedrijven gelijk aan het verbruik gedurende drie maanden. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM HEEFT DE KERSTVACANTIES VERVROEGD. Ten einde moeilijklieden te voorkomen heeft de Amsterdamsche rector magnificus aan de poorten van de universiteit een mede- deeling laten aanslaan, waarin wordt bekend- gemaakt, dat de colleges met ingang van Donderdag j.l. zijn gestaakt, vermits de Kerstvacantie is vervroegd. In een bijeenkomst in de aula heeft de rec tor een verklaring van deze mededeeling ge geven en als motdveering de wenschelijkheid om strubbelingen te voorkomen opgegeven. De universiteit is dus niet gesloten. Examens, tentamens e.d. gaan gewoon door. Het be treft hier een intemen maatregel van de Am sterdamsche universitaire autoriteiten. ENGELSCIHE BOMMEN OP ONS LAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in eenige plaatsen van ons land luchtalarm gegeven, meestendeels gelukkig onnoodg. Een aantal bommen kwam neer op het platteland, waar zij bijna geen schade aan- richtten. Een boerderij is afgehrand, elders is een woonhuis zwaar beschadigd. Grooter was de schade in een plaats In Z. Holland, waar acht woonhuizen min of meer zwaar zijn beschadigd en talrijke huizen glas- schade kregen. Helaas zijn ook Onder de bur- gerbevolking slachtoffers te betreuren, name lijk elf gewonden, onder wie twee zwaar ge- wonde kinderen. DE MAATREGEL TEGEN JOODSCHE AMBTENAREN. Van hevoegde Duitsche zijde is commen- taar verstrekt op den maatregel tegen Jood- sche ambtenaren. In de eerste plaats wees men er ons op, dat de betrokkenen niet, zooals het gerucht wilde, op straat zijn gezet. Immers, de uitbetaling van hun salarissen en andere uitkeeringen gaat door. De maatregel moet gezien worden als een daad van de bezettende macht als zoodanig. Hij is geen ingrijpen in intem-Nederlandsche verhoudingen en evenmin een vooruitloopen op hetgeen Nederlandsche instanties later te dezer zake zullen beslissen. Van Duitsche zijde kan men principieel geen vertrouwen hehben in Joodsche ambtenaren, daar men de Joden slechts als vijanden van Duitschland denkbaar acht en de mogelijkheid reeel acht, dat zij de maatregelen van de bezettende overheid zullen doorkruisen. Deze mogelijk heid wil men hen ontnemen. De maatregel valt dan ook binnen het kader van hetgeen In de geschiedenis steeds door bezettende mogendheden is gedaan. Voorts moet de maatregel niet worden be- schouwd als een inbreuk op de geloofsvrij- heid. De Jood geldt immers als Jood niet om zijn geloof maar om zijn ras. In dit verband moet opgemerkt worden, dat de maatregel, waarvan de wettelijke grondslag gevonden wordt in de verordening 137 van 4 Sept. 1940, niet alle Joden zonder meer betreft, doch in het begrip Jood een zekere beperking heeft aangebracht, dezelfde namelijk als in art. 4 van de verordening 189 over de aanmelding voor willen geven om den spreker naar zpn keel te kunnen vliegen; maar hp was zoo stevig vastgebonden, dat het onmogelpk was zich te bewegen. ,Hr is geen enkele reden, waarom ik je niet van mijn plannen op de hoogte zou bren gen," vervolgde de misdadiger. .Zonder twij- fel heb je, uit wat je van je vriend Wendover hebt gehoord, al zekere conclusies getrokken. Ja, ik heb die mannequin hier naar toe ge bracht om er een fortuin aan te verdienen en, ofschoon ze niet zoo gedwee is als ik dacht, zal zal ik toch mpn doel hereiken. De men schen, die mij aan dit fortuin moeten helpen, zijn er van overtuigd, dat zij werkelijk Prinses Corisande is. Zoo meteen moet ik een ver- gadering van gekken gaan bijwonen, die zich de Hooge Raad van Caronische Uitgeweke- nen noemt; daar zullen mij de noodige gel- den verstrekt worden voor een campagne om dit juffie op den troon van Caronia geplaatst te krpgen. Buitengewoon humoristisch, niet? En zeer karakteristiek voor Zuberra!" De man scheen aan grootheidswaanzin te lijden. ,,Ik wensch je geluk!" zei de gevangene en Lomax' toon was ditmaal niet ironisch. Ofschoon hij dezen man haatte, moest hij toch zpn waarde als tegenstander erkennen; Char les Zuberra was een misdadiger, met wien het een eer was te strijden. Maar dit moest hij zich zelf tot zijn groote ergernis bekennen de schurk had hem ten tweeden male verslagen. „Deze heele geschiedenis heeft me natuur- lpk een hoop geld gekost," vervolgde Zuberra, terwijl hij een sigaret opstak de man scheen behagen in zpn eigen stemgeluid te scheppen. „Maar ik heb al een cheque gekre- gen ter waarde van twintigduizend pond. Morgen zal ze geind worden, want vanavond wil ik haar eerst meenemen; het lijkt me een uitstekend propagandamiddel. Met de hand- teekening van Gravin de Lepiney voor oogen, zullen deze dwazen ongetwijfeld diep in hun portemonnaie fasten." „Geniaal gedacht, dat moet ik toegeven maar er is iemand, die aardig met de waar van Joodsche ondernemingen. Dit artikel he vat de volgende omschrijving van het begrip Jood: (1) Jood is ieder, die uit ten minste drie naar ras voljoodsche grootouders stamt. (2)f Als Jood wordt ook aangemerkt hij die uit twee voljoodsche grootouders stamt en 1) Hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodsch-kerkelijke gemeente heeft be- hoord of na dien datum daarin wordt opge- nomen. 2) Hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dat oogenhlik met een Jood in het huwelijk treedt. (3) Een grootouder wordt als voljoodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch- kerkelijke gemeenschap heeft behoord. In deze omschrijving is, zooals men ziet, de religie genoemd, doch zij geldt slechts als be- wrjsmiddel, niet als motief. Het voomaamste echter, aldus onze zegs- man, is, dat de maatregel als een gevolg van de bezetting moet worden beschouwd en binnen de taak blijft, die aan een bezettende macht als zoodanig toekomt. ONTWIKKELING VAN MANSOHAPPEN VAN DEN OPBOUVVDIENST. Het ligt in de bedoeling van de leiding van den opbouwdienst in de komende winter- maanden cursussen voor de manschappen van dezen dienst in te stellen, waar deze zich In intellectueelen of technischen zin kunnen ont- wikkelen. Immers, het is het doel van den opbouwdienst zijn mannen, die thans door de tijdsomstandigheden geen werkkring in de burgermaatschappij kunnen vinden, doch on der wie uitstekende krachten schuilen op den duur weer een plaats te bezorgen in de maat- schappij. Daartoe is evenwel noodig, dat de man zijn kennis kan behouden, leemten in zijn ontwikkeling kan aanvullen en zijn technische kennis zooveel mogelijk kan onderhouden en uitbreiden. Daartoe worden de cursussen in- gesteld. Zij zullen onder leiding staan van de 4e afdeeling van den staf van den opbouw dienst, terwijl in ieder district en in ieder corps officieren als districts- en corpscursus- leiders zullen optreden. De medewerking is voorts verkregen van het I.V.I.O. te Amster dam voor het gewone onderwijs, het P.B.N.A. te Arnhem en andere instellingen voor het technische onderwijs. Teneinde nu een inzicht te krijgen in de algemeene ontwikkeling, de technische be- kwaamheden van den man en de richting. waarin hij zich met het meeste succes zou kunnen ontwikkelen, worden thans alle man schappen van den opbouwdienst aan een zoo- genaamde test onderworpen. Wij woonden te Velp de test hij van een groep mannen van de 5e afdeeling van het 9e corps in het 4e dis trict. De test bestaat uit acht reeksen vragen en opgaven met psycho-technischen inslag. Allereerst bestaat zij uit het opstellen van een eenvoudigen brief, vervolgens een invulling- oefening en een zoogenaamde stillees-oefening, dan het afmaken van zinnen, de uitwerking van enkele sommen, waarvan sommige met technischen inslag, een reeks bekende test- zinnen, waarbij bepaalde begrippen met el- kaar in verband moeten worden gebracht. Tenislotte volgen enkele opgaven, waarbij de scherpzinnigheid en de handigheid van den examinandus op de proef worden gesteld. De man krijgt twee uur om zijn opgave uit te werken. Al naar gelang den uitslag wordt hij geplaatst hij bepaalde ontwikkelings- of tech nische cursussen. Deze zullen in de avond- uren in leslokalen en in andere daartoe ge- schikte gebouwen worden gegeven en binnen- kort aanvangen. WINTERKLEEDING. Bon AA geldjg tot 31 December. Nadat de mogelijkheid gesloten was om door inlevering van een ouden mantel of een oude jas, enz. een nieuw kleedingstuk te heid op de hoogte is; en als alles nu eens bekend wordt, wat dan?" ,,Dan is het al te laat," antwoordde de schurk, ,,want dan ben ik er allang met den pluk vandoor. En wat het meisje betreft, ze is ahsoluut onbereikbaar, want ze is op het oogenhlik goed opgesloten in een krankzin- nigengesticht. Zou je misschien ook het adres willen weten Waarom eigenlijk niet, je kunt er toch niet heen gaan. Ze is in Villa Wiosna in Neuilly Lomax beheerschte zich met de grootste krachtsinspanning. ,.En Miss Trentham?" vroeg hij. ,Ook zij is heel veilig opgeborgen, mrjn beste vriend," spotte Zuberra. ,,Dat is anders een heel handig meisje; buiten Wendover was zij de eerste, die de heele zaak doorhad. Ze deed zich voor als een joumaliste van ,,The Messenger" en liet zich als dusdanig hij de .Prinses" aandienen. Zoodra de twee meisjes alleen waren, stelde ze ..Hare Koninklijke Hoogheid" voor met haar te vluchten. Nu. dat kon ik natuurlijk niet toestaan en dus..." ,,Waar is ze?" vroeg Lomax. .JDeze inlichting kan ik je niet verstrekken misschien later. Maar laat ik je tot je geruststelling mededeelen, dat ze ergens is waar ontsnappen al even onmogelijk is als in het krankzinnigengesticht, dat op het oogenhlik de eer heeft de Prinses" te buis- vesten. Je had deze zaak aan iemand anders moeten overlaten, Lomax; je bent er immers nog nooit in geslaagd Zuberra te pakken te krijgen! Dit keer zul je niet naar Louden terugkeeren, beste vriend; het beteekent voor jou het einde, vergis je daarin vooral niet." Met een nonchalante houding liep de spre ker op de deur toe. „ALs je soms iets noodig mocht hebben, bel je maar, Lomax!" Grinni- kend liep hij het vertrek uit en de Scotland Yard man hoorde, hoe hij de deur aehter zich grendelde. (Wordt vervo!gd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1