TERNEUZEN, 27 NOVEMBER 1940. HULST. ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. reeds 's morgens bijna tot de laatste plaats beset. Tijdens de mis hield de Paus een toespraak waarin hij verklaarde, dat, al is het einde der wereld nog niet nabij ,,de huidige tijd een emstige fase vormt in de geschiedenis der menscbheid". Na te bebben gewezen op zijn moeitevolle pogingen om den vrede te bewaren, verklaar de de Paus, dat bij aan de roepstem van zijn hart gehoor had gegeven, opdat tusschen de volken, de sedert zoo langen tijd verstoorde en thans vemielde eendracbt zou wederkeeren met een rechtvaardiger en meer algemeene, op die rachtvaardigheidsbeginselen gegrond- veste orde, die de hartstochten stilt, den baat bedwingt en de oorzaken van wrok en strijd wegneemt. Een orde, die alien volken in rust, vrrjheid en veiligheid dat aandeel aan de bronnen van welvaart en macht waarborgt, dat ieder van hen op deze wereld toekomt, om hen in staat te steljen, het gebod des Heeren: neemt toe, vermenigvuldigt u en verspreidt u over de wereld op te volgen. Wanneer, zoo ging de Paus voort, het ge- weld der veldslagen onze stem schijnt te over- schreeuwen, dan richten wij onze blikken ten hemel, naar den milddadigen en troostenden God. In onze smart smeeken wij hem betere dagen af voor het menschengeslacht. Daarna riep Paus Pius alle Kathoheken der wereld op, in dit uur voor het zieleheil van al diegenen, die door den oorlog om het leven zijn gekomen, alsmede voor alle bannelingen, vluchtelingen, onbekenden, vaderlandsloozen, gevangenen en gewonden te bidden. God moge alle ongelukkigen troosten en den strijdenden, met den heldenmoed, om hun plicht voor de verdediging van hun vaderland tot het hoogste offer te vervullen, die edelen ain voor menschelijkheid verleenen, die ande- ren niets wil doen, wat men zichzelf en zijn vaderland niet zou willen zien aangedaan. MEER DAN 40.000 TON ENGELSCHE HANDELSSCHEEPSRUIMTE TOT ZINKEN GEBRACHT. Nieuwe aanvallen op Londen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Dinsdag mede .Een duikboot onder commando van luite- nant ter zee eerste klasse Schepke heeft 41.400 ton vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht. Het luchtwapen zette ook in den nacht van Zondag op Maandag de voorspoedige ver- geldingsaanvallen op Londen voort. In het centrum van de stad en op de beide oevers van de Theems waren hevige ontploffingen en branden waar te nemen. Andere sterke afdeelingen gevechtsvliegers hadden, zooals reeds gemeld is, in denzelfden nacht de voor den oorlog belangrij ke doelen te Bristol als doe! opgekregen. Gedurende verscheidene uren viel zij met brand- en dynamietbom- men van het zwaarste kaliber de haven- en induptrieele installaties alsmede ravitaillee- rinigsinrichtingen aan. In het geheele gebied vielen talrijke opslagplaatsen met voorraden girondstoffen en de verwerkingsinstallaties voor deze grondstoffen aan de vernietigende vlajmmen ten prooi. Drie gasfabrieken wer- den vemietigd en een groote maalderij door het vuur vemield. Het aanvalsgebied van Bristol was, naar ooggetuigen den volgenden dag bevestigden, een groote vuurhaard. .Andere aanvallen richtten zich in denzelf den nacht tegen enkele andere steden in de Midlands en in Zuid-Engeland. Tengevolge van de ongunstige weersomstandigheden heerschte er Maandag overdag slechts een ge- ringe activiteit. Kleine afdeelingen lichte gevechtsvliegtuigen bestookten met succes verschillende voor de oorlogvoering belang- rijke doelen in Zuid-Engeland met zware bommen. Het leggen van mijnen in Britsche havens en in de scheepvaartwegen werd volgens het plan voortgezet. Ver dragend geschut van het leger en van de marine nam, zooals reeds gemeld werd, op Maandagavcmd een Britsch konvooi, dat naar het westelijke gedeelte van het Kanaal trachtte door te breken, doeltreffend onder vuur zonder dat dit door den vijand beant- woord werd. Het konvooi werd uit elkaar geslagen. In den afgeloopen nacht wierp de vijand in Noordwest-Duitschland op eenige plaatsen bommen, die slechts in een dorp geringe schade aanrichtten. iDe vijand verloor gisteren twee vliegtui- gen, waairvan een in een luchtgevecht en een door de luchtdoelartillerie neergeschoten werd. Van Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. BELGISCH SENATOR BIJ BOMBARDEMENT TE LONDEN GEDOOD. In Belgische scheepvaartkringen heeft men vemomen, dat de Belgische reeder Leen Dens, liberaal senator voor Antwerpen en lid van de „regeeringscommissie" te Londen gevormd door Marcel-Henri Jaspar, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, tijdens de Duitsche luchtaanvallen op Londen werd gedood. Men meemt te weten, dat een bom van groot kaliber het hotel heeft vernield waarin de beer Dens verblijf hield. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN BULGARIJE EN TURKIJE. De afkondiging van den uitzonderingstoe- stand in zekere gebieden van Turkije heeft, aldus het D.N.B. uit Sofia, daar zeer de aati- dacht getrokken. Volgens te Sofia heer- sdhende opvatting is er van Bulgaarsche zijde volstrekt geen aanleiding toe gegeven. In- tegendeel heeft Bulgarije, zoo heet het, alles gedaan om zijn vredespolitiek met name jegens Turkije te laten geldeti. In dezen zin moet b.v. de onlangs in het licht gegeven be- sohikking van het Bulgaarsche ministerie van oorlog verstaan worden, volgens welke de weerplichtigen van vele lichtingen na hun oefeningen van 76 dagen zijn afgedankt. Eveneens wordt herinnerd aan de Bulgaar sche verklaring, die de concentratie van Bul gaarsche troepen aan de Turksche grens logenstraft. GRIEKSCjHE AFDEELINIGEN, AAN DE KUST VAN EPIRUS ONTSCHEEPT, VERSLAGEN. Het Italiaansche hoofdkwartier maakt be- kend: Aan het Grieksche front zijn vijandelijke afdeelingen, die aan de kust van Epirus ont- sdheept waren, gedeeltelijk vernietigd, ge- deeltelijk met hun wapenen gevangen ge- nomen. Onze luchtmacht ondemam tal van aanvallen op het geheele terrein der krijgs- vgrrichtingen in nauwe samenwerking met de landmacht. Knooppunten van wegen, bmggen, colonnes met gemeChaniseerde strrjdmiddelen en concentraties van vijande lijke troepen langs het dal van de Kalamas, Arta en de omgeving van Perati en Brseke waren het doel van hevige bombardementen. De forten op het eiland Korfoe werden her- haalde malen gebombardeerd en getroffen. Br ontstonden hevige branden en ontploffin- g«n- Onze jagers sdhoten twee vliegtuigen van het type Blenheim neer in de buurt van Durazzo (Albanie). Vijandelijke vliegtuigen ondernamen aanvallen op Leros en Stampa- lia. Eenige gebouwen, waarvan slechts een van eenig militair belang, werden beschadigd. Er zijn geen dooden te betreuren, niemand werd gewond. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door het luchtdoelgeschut brandend neergehaald. In Oost-Afrika werd een aanval van ge- mechaniseerde vijandelijke afdeelingen in de zone van Sabderat en het dal van Girgir (Serobatib) door onze troepen afgeslagen. Eenige gemechaniseerde middelen van den vijand vielen in onze handen. Vijandelijke vliegtuigen lieten bommen vallen op Assab, waar een persoon gedood werd, vier werden gewond. De schade was gering. ENGELAND IN DIENST VAN HET AMERIKA AN SCHE KAPITAAL. Dat opnieuw Groot-Brittannie een aantal steunpunten verpacht heeft aan de Vereenig de 'Staten is wel een gevaarlijk symptoom voor de positie waarin langzamerhand het Britsche Imperium begint te verkeeren. Wel- Jicht dat dit in gewone kringen niet zoo beseft wordt, waar men nog steeds hoopt op een zoo nauw mogelijke samenwerking met Amerika maar in regeeringskringen moet men wel in- zien, dat er een zeer belangrijk verschil is tusschen 't verkrijgen van steun in den vorm van vliegtuigen en ander oorlogsmateriaal en het afstaan van steunpunten der Britsche marine. Dit laatste wjjst op een bedenkelijke zwakte van het Britsche Imperium, hetgeen duidelijk zal zijn, wanneer men bedenkt, dat juist de grondslag van het Britsche wereld- rijk lag in het uitgebreide net van vlootbases over de geheele wereld verspreid. Wat hier in werkelijkheid gebeurt, is het afstand doen van voor Groot-Brittannie uiterst gewichtige en vitale belangen, terwille van economischen en diplomatieken steun. Tevens echter volgt hieruit, dat Londen zich ook militair niet meer in staat gevoelt, het eigen rijk in alle deelen te beheerschen en thans een beroep doet op den Amerikaanschen broederstaat, om door het bezetten van deze punten althans een kans te hebben, dat zij bewaard blijven voor Groot-Brittannie en wellicht, later weer in gebruik kunnen worden genomen. Wel is er veel veranderd sedert de dagen van het thee-oproer te Boston! Dat dit alles ook zijn sterken indruk op de pu- blieke opinie in Canada niet kan missen, zal duidelijk zijn. Voor Canada doen zich thans twee moeilijkheden voor. Allereerst is het land voor een goed deel toch reeds Amerikaansch georienteerd ge- weest en zullen de kringen, die deze richting aanhangen in de gebeurtenissen der laatste weken ongetwijfeld steun vinden voor hun opinie, dat Canada eigenlijk tot het Ameri- kaansche vasteland behoort. En verder be- staat er in Canada nog steeds een zeer sterke Fransche invloed in Montreal en Quebec wordt nog voor een goed deel Franseh gespro- ken welke onder de huidige omstandig- heden eeneens de Britsche politiek weinig welgezind zal zijn. De breuk tusschen Lon den en Parijs, tengevolge van de verraderlijke Britsche aanvallen op Fransche kolonien, kan ook zijn weerslag op Canada niet missen. Tenslotte echter is er nog een ander ge- zichtspunt aan deze zaak, welke eveneens voor het Britsche Rijk noodlottig kan worden. De financieele offers, welke Engeland zich moet getroosten zijn uitzonderlijk groot; de bedragen, welke in Amerika betaald moeten worden, nemen fantastische vonmen aan. Weliswaar waren er bij het uitbreken van den oorlog groote Britsche saldi in Amerika aanwezig en kunnen ook de Dominions bij- springen, maar aan deze saldi komt eens een einde. Nog pas enkele dagen geleden zijn weer groote opdrachten verstrekt voor den verkoop van Britsch effectenbezit in Ame rika, om de noodige gelden vrij te maken. Waar bovendien de Engelsche industrie groo- tendeels voor oorlogsdoeleinden zal zijn in- gericht en bovendien aan ernstige gevaren uit de lucht bloot staat, zal van de Britsche export in deze dagen ook wel niet veel terecht komen, hetgeen het onmogelijk maakt langs dezen weg de slinkende saldi in 't buitenland aan te vullen, Terwijl ook de Dominions nog groote kapitaldn voor eigen gebruik zullen noodig hebben. Er blijft dan nog slechts een weg open om het tegoed in het buitenland te verhoogen; de goudproductie. Het zal vooral Zuid-Afrika zfln, dat hiervoor moet zorgen, vandaar ook dat de Britsche druk op Zuid-Afrika, door middel van de regeering-Smuts, nog dage- lijksch toeneemt. Echter mag niet vergeten worden, dat ook Amerika eens verzadigd zal worden met het goud der overige wereld, waarmede na den oorlog indien althans de landen van de spil overwinnen weinig zal zijn aan te vangen. iZoo wordt het steeds duidelijker, dat Groot- Brittannie zoowel economisch als militair en politiek, steeds meer in een toestand van af- hankelijkheid van de Vereenigde Staten komt te verkeeren. Ja zelfs kan men zeggen, dat op dit oogenblik Engeland vecht voor de be langen van het Amerikaansche kapitaal. Im- mers moet het voor de Vereenigde Staten een primair belang zijn, dat de voorstanders van het oude regiem den oorlog winnen, wil het niet een enorme economische crisis tegemoet gaan en zijn economische wereldpositie vol- komen verspelen. Deze belangen worden dan nu dus verde- digd door het Britsche Imperium, Amerika voert in werkelijkheid een oorlog, waarvoor het geen bloed behoeft te vergieten het laat Engeland voor zich vechten. Waarmede Engeland dan dus nu eindelijk in de positie is gebracht, die 't eenige eeuwen lang andere landen over de geheele wereld heeft doen ondergaan: te vechten en offers te brengen voor een andermans belangen. (Nadruk verboden.) MARSEILLE HEVIG GEBOMBA RDEEltD. Uit Vichy wordt gemeld, dat vliegtuigen van onbekende nationaliteit Zaterdagavond boven Marseille bommen op de binnenstad en de buitenwijken hebben geworpen. Volgens het eerste rapport van den prefect van Marseille aan de regeering te Vichy braken in de stad meer dan twintig branden uit. Volgens dit rapport cirkelden de vlieg tuigen ruim een uur boven de stad. De bladen te Marseille melden, dat in de wijk Prado verschillende bommen zijn geval- len. Daarbij zijn eenige slachtoffers te be treuren. Ook in de wijk St. Just moeten er dooden gevallen zijn onder de burgerbevol- king. De vliegtuigen koersten bij helderen, door sterren verlichten hemel, ongeveer 35 minu- ten op geringe hoogte boven de stad. De vier dooden en de gewonden zijn veroorzaakt doordat een bom op een woonhuis terecht- kwam. Volgens een nog onbevestigd bericht zou het waterleidingbedrijf van de stad door een bom getroffen zijn. Men vermoedt, dat de vliegtuigen 6f van een in de Middelland- sche Zee liggend vliegtuigmoederschip zijn opgestegen, of van Engeland komend over het Rh6ne-dal zijn gevlogen. Dit laatste wordt in Verband gebracht met het feit, dat ook in Geneve luchtalarm is gegeven. Het D.NjB. meldt uit Geneve: Volgens een bericht uit Vichy heeft het neerwerpen van vliegtuigbommen op Marseille zeer groot op- zien gebaard. In bevoegde kringen te Mar seille gelooft men, dat het Engelsche vliegtui gen geweest zijn, en verklaart men, dat deze overval, indien de vermoedens bevestigd wor den, emstige gevolgen" voor de Fransch- Engelsche betrekkingen zal hebben. Franseh protest te Londen. Uit Vichy wordt nader aan het D.N.B. gemeld; Zondagavond is met betrekking tot het bombardement van Marseille door Engelsche vliegtuigen het volgende officieele communi que gepubliceerd„Zooals reeds gemeld, is in den afgeloopen nacht te Marseille lucht alarm gemaakt. Op dit alarm volgde een door verscheidene Britsche vliegtuigen onder- nomen bombardement. Er werd een aantal bommen, waaronder ongeveer 20 brandbommen, geworpen. Vol gens de tot dusver ontvangen berichten zijn vier vrouwen gedood en vijf gewond. Drie huizen, waaronder een in het cntrum der stad gelegen, hebben aanzienlijke schade geleden. Het onderzoek der niet ontplofte bommen en het vinden van anti-Italiaansche vlugschrif- ten laten geen twijfel bestaan omtrent de nationaliteit der vliegtuigen". In verband met dit feit, heeft de Fransche regeering een krachtig protest tegen dit niet te kwalificeeren en onverwachte optreden der Britsche luchtmacht ingediend en van de Engelsche regeering schadevergoeding ver- langd. De protestnota is nog Maandagavond door bemiddeling van de Vereenigde Staten, die na het afbreken der FransehBritsche betrekkingen de belangen van Frankrijk ver- tegenwoordigen, verzonden. Over de op Marseille geworpen bommen schrijft de Nouvelliste, dat de Britsche regee ring in geen geval een rechtvaardiging kan vinden voor dit schandelijke en onverwachte optreden, dat een plaats vindt in de lange reeks van misdadige handelingen, waarvan Frankrijk van de zijde der oud-bondgenooten het slachtoffer is geworpen. Welk excuus de heer Churchill ook naar voren brengt het zal hem niet gelukken, de natuurlijke opwinding en verontwaardiging te kalmeeren, die in Frankrijk is ontstaan door de dramatisch affaire van Marseille. Ook de Republique du Sudest verklaart, dat Frankrjjk volstrekt recht heeft op scha devergoeding en schrijft: het zou volstrekt ontoelaatbaar zrjn, dat Londen niet zou ant- woorden op het Fransche protest. ENGELAND'S BEHOEFTE AAN AMERIKAANSCHE HULP. S.P.T. meldt uit Washington: Te Washington verwacht men dat Roose velt een nauwkeurig onderzoek zal instellen, hoeveel hulp Amerika aan Engeland kan ver leenen, voordat hij zijn koers bepaalt. In diplomatieke kringen acht men het onwaar- schijnlijk, dat Roosevelt zonder een onderzoek naar de betalingscapaciteit van Engeland en zonder acht te slaan op de eigen behoeften een groote overwinning aan Engeland zal beloven. In handelskringen wordt naar aanleiding van het nieuwe Engelsche verzoek om hulp verklaard, dat de Amerikaansche productie in menig opzicht reeds het maximum heeft be- reikt van wat zij kan doen voor Engeland. Een belangrijke stijging van de leveringen aan Engeland kan niet worden verwacht, om- dat daarvoor voorbereidende werkzaamheden, die geruimen tijd in beslag zouden nemen, noodig zouden zijn. Daaroin moet Engeland zich geen overdreven illusies maken over de Amerikaansche hulp in de komende maan- den, vooral ook, omdat de Amerikaansche wapenindustrie in eigen behoeften moet voor- zien. Senator Barkley, de fractieleider der Demo- cratische partij in,het Oongres, heeft Maan- dagmiddag na een bespreking met president Roosevelt verklaard, dat hjj niet gelooft dat de kwestie der credieten aan Engeland nog op deze zitting in het Congres behandeld zou worden. NIEUW BRITSCH RECORD: DE DUURSTE OORLOG. De kanselier der schatkist, sir Kingsley Wood, heeft, naar het t).N.B. uit Londen meldt, Maandag in een redevoering te Glas gow verklaard, dat de huidige oorlog de duurste is, dien de wereld ooit heeft gekend. In de eerste 77 dagen van het tweede oorlogs- jaar bedroegen de dagelijksche oorlogsuit- gaven negen millioen pond sterling. Het is plicht, zoo verklaarde Wood verder, niet om de oorlogsuitgaven te verminderen, maar er voor te waken, dat het geld niet wordt ver- spild. De belasting heeft reeds een aanzien lijke hoogte bereikt en zal niet voldoende opbrengen om de geheele kosten van den oor log te dekken. De lacune tusschen inkomsten en uitgaven moet met andere middelen wor den opgevuld dan met belastingen. Deze lacune moet in zijn geheel door het Britsche volk worden overwonnen door te sparen en het geld aan de regeering te leenen. EEN VERWARDE TOESTAND IN DE OONGO-KOLONIE. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Volgens de hier sinds enkele weken ver- schijnende nieuwe courant Le Nouveau Jour nal, heeft gouvemeur-generaal Rijckmans de Belgische Oongo-kolonie^er toeschikking ge- steld van Engeland. Een Britsche militaire zending zou thans te Leopoldville verblijven. Voorts heeft Rijckmans de mobilisatie bevo- len van alle in de Congo-kolonie verblijvende Belgische onderdanen van 16 tot 35 jaar. Hij zelf deelde Dinsdag j.l. voor de microfoon van den kortegolf-zender Leopoldville mede, op het punt te staan naar Engeland te vertrek- ken teneinde aldaar contact te nemen met Pierlot, Spaak en De Vleeschouwer, alien leden van de voormalige Belgische regeering. In de Congo-kolonie zelf is de toestand vrij onzeker. Een groot deel van de blanke be- volking blijkt allesbehalve ingenomen te zijn met de houding en de handelingen van den gouverneur-generaal. EUROPEESCHE SOLIDARITEIT DOEL VAN HET BERLIJNSCHE PACT. De Deutsche Diplomatisch Politische Kor- respondenz schrijft, dat Roemenie onder de sterke leiding van Antonescu en in den geest van een vemieuwingsbeweging, gewijd door den offerdood van haar beste aanhangers, den weg naar Europa heeft teruggevonden. Roemenie weet, dat het in dit nieuwe Euro- peesche gebied, dat de belangen van al zijn volken zal dienen, de plaats vindt, die het toekomt. De reorganisatie van Europa geschiedt niet aan de groene tafel, zooals men te Gen&ve eens zeide te probeeren, maar in het teeken van een strijd, die in al zijn fazen, zijn mo- tieven en bedoelingen een bijzonderen nadruk legt op zijn ernst eh de noodzakelijkheid. Churchill, aldus deze dienst, heeft nu weer verklaard, dat in de overzeesche gewesten pakhuizen vol grondstoffen van alle soorten zullen worden gereed gehouden, waaruit na den oorlog de Europeesche landen, ook de neutrale, verzorgd zullen worden. Tot zoolang moet de „hongerblokkade" onherroepelijk en onbarmhartig gehandhaafd worden. De vol ken van het drie-mogendheden-verdrag zijn daartegenover vastbesloten te komen tot een solidariteit der Europeesche volken, die doel treffend kan optreden tegen alle arglistige plannen van krachten, die met het Europee sche gebied niets uitstaande hebben. HET WERK VAN DE BELGISCHE REHABILISATIECOMMISSIE. De rehabilisatiecommissie die op grond van de bekende verordening van den militairen bevelhebber belast is met het rechtsherstel voor de in Belgie wegens samenwerking met de Duitsche bezettingsmacht in den wereld- oorlog vervolgde personen, is naar het A.N.P. uit Brussel meldt, reeds wekenlang bezig met de bewerking der ingekomen verzoeken. Van toonaangevende Duitsche zijde in Belgie wordt thans nogmaals de beteekenis dezer rehabilisatieactie uiteengezet. De taak van de commissie bestaat er in die Belgen te rehabiliteeren, die om zuiver ideeele redenen in het belang van hun land of hun landslieden een loyaal standpunt hebben ingenomen tegenover de bezettingsautoriteiten in Belgie en die schade hebben geleden tengevolge van in verband hiermede door de Belgische auto- riteiten genomen maatregelen. Hier vallen dus de gevallen buiten, waarin blijkt, dat de verzoeker zich alleen om economische redenen vrijwillig aan den ,kant van de bezettende mogendheid heeft geplaatst en voor haar heeft gewerkt. Een zelfde beoordeeling on dergaan gevallen van spionnage, die toenter- tijd noodzakelijkerwijze tegen Belgie moesten zijn gericht. Verder wordt er op gewezen, dat alleen Belgische onderdanen zich op de verordening kunnen beroepen. Een uitzonde- ring geldt alleen voor hen, die in 1918 als Belgische onderdanen zijn gevlucht om zich te onttrekken, aan vervolgingen en die daarna een andere nationaliteit aanvaard hebben. Van Duitsche zijde wordt er de nadruk op gelegd, dat alle verzoeken door de rehabili satiecommissie met de grootste conscientie bestudeerd worden en dat vooral aan de in te dienen stukken de strengste eischen worden gesteld. VERGEEFSCHE AANVALLEN OP DUITSCHE PATROUILLEVAARTUIGEN. Een Engelsch gevechtsvliegtuig van het type Lockheed heeft volgens inlichtingen van het D.N.B. Dinsdagmorgen op de Noordzee een Duitsch patrouillevaartuig aangevallen. Ondanks zwaren zeegang slaagde de boot er in, dit vliegtuig door goed gericht afweervuur tot voortijdig afdraaien te dwingen. Alle bom men, die voor de patrouilleboot waren be- stemd, misten him doel. Twee andere Duitsche patrouillebooten werden in den loop van den middag eveneens op de Noordzee door twee Britsche torpedo- vliegtuigen aangevallen. De schepen openden terstond het vuur en verijdelden de vijande lijke aanvallen door handige afweermanoeu- vres. Ondanks de ongunstige omstandigheden als gevolg van den zwaren zeegang en het slechte zicht slaagden zij er in een der aan- vallende vliegtuigen naar beneden te halen. Ben gewond van de bemanning Van dit Engelsche vliegtuig kon worden geborgen. De Duitsche patrouillevaartuigen zijn ongedeerd. DE SCHADE AAN DE BRITSCHE INDUSTRIEELE BEDRIJVEN. De Engelsche vakvereenigingsleider Sir Walter Citrine, die een propagandareis in de Vereenigde Staten maakt, heeft op een ver- gadering van Amerikaansche vakvereenigin- gen onder meer verklaard, dat de Duitsche bombardementen in het bijzonder de Britsche industrie hebben getroffen. Snelle hulp was noodiger dan ooit. Tengevolge van de bom bardementen kon men de industrieele pro ductie van Engeland niet op het voorgenomen peil houden. (D.N.B. SCHEEPSRAMP IN DE HAVEN VAN HAIFA. Het D.N.B. meldt uit New-York: Het s.s. Patria, dat 1800 Joodsche emigran- ten aan boord had, is tengevolge van een ontploffing in de haven van Haifa, gekap- seisd. Men vreest, dat er slachtoffers zijn ge vallen. De opvarenden hadden zich niet in Palestina aan land mogen begeven. Het S.P.T. meldt nader uit Haifa: Op het s.s. Patria heeft zich Maandagavond in de haven een gruwelijke ontploffing voor- gedaan. Het 11.885 ton metende schip was binnen enkele minuten volkomen vernietigd. Aan boord bevonden zich ongeveer 1800 ille- gale passagiers, die in Palestina geweigerd waren. Het schip stond op het punt te ver- trekken toen de ramp gebeurde. Den geheelen nacht door hebben reddings- ploegen gewerkt om menschen uit het wrak van het half gezonken schip te redden. Op een deel van het wrak brak brand uit. Men vreest dat een groot aantal menschen om het leven is gekomen. Dinsdagochtend was de omvang van de ramp nog niet bij benadering te overzien. De passagiers waren voor het meerendeel ille- gale emigranten, die van Palestina naar een Engelsche kolonie zouden worden overge- bracht. De Patria, die vroeger onder Fran sche vlag voer en eigendom was van de Fabre-lijn te Marseille, was na de capitulatie van Frankrijk door Engeland in beslag ge nomen. VLAANDEREN EN HET NATIONAAL-ISOOIALISME. Het Vlaamsch Nationaal Verbond (V.N.V.) onder leiding van Staf de Clercq heeft thans de volgende grondstellingen aanvaard, waar mede het zich onomwonden op nationaal socialistischen grondslag stelt: Het V.N.V. stelt zich ten doel de vestiging van de nationaal socialistische orde in Vlaan- deren en gaat uit van het besef van zijn Dietsch karakter en den zin voor de Ger- maansche saamhoorigheid voor wat Germaan- sche eer en plicht gebieden. De taak van het V.N.V. bestaat in: Het opwekken en het versterken van het volksbewustzijn in Vlaanderen, het opvoeden aller volksgenooten in nationaal socialisti schen geest tot dienende ondergeschiktheid der persoonlijke belangen en der groepsbelan- gen aan het welzijn der volksgemeenschap, het omzetten dezer volksverbondenheid in de politieke, cultureele en sociaal-economische ordening. De raad van leiding van het V.N.V. welke den leider iStaf de Clercq thans ter zijde zal staan, is als volgt samengesteld Prof. dr. Frans Daels, Edgard Delvo de vroegere sociaal democratische voorman de Vlaamsch nationale parlementsleden dr. H. Elias, mr. J. Leuridan, mr. G. Romse gouver-. neur van Limburg), mr. R. Tollenaere, prof, dr. R. Speleers (thans weer hoogleeraar te Gent), mr. J. iH. Timmermans en de algemee ne secretaris E. van den Berghe. TER AARDE BESTELLING. 'Hedenvoormiddag had alhier de begrafenis plaats van wijlen den heer J. F. de Cooker, oud-directeur der gemeentelijke en der dis- trietsarbeidsbeurs alhier en bestuurslid van verschillende vereenigingen. Behalve de kin- deren en behuwdkinderen volgden de baar in den stoet eenige vrienden, de directeur van het bureau der arbeidsbemiddeling, de ge- meente-ontvanger, een deputatie van het be- stuur van het muziekgezelschap „De ver eenigde werklieden" met omfloerst vaandel, het bestuur der liberale kiesvereeniging en een deputatie van de Onderlinge Glasverze- kering alhier. Nadat in de R.K. kerk de plechtige uit- vaart had plaats gehad vervolgde de stoet den weg naar den doodenakker, op de R.K. begraafplaats. Bij de geopende groeve werd door den heer J. van der Peijl namens alle tegenwoordige corporaties waarvan de overledene deel- maakte een woord gewijd aan de levensbaan van den overledene, die voor een groot deel was gewijd aan het dienen der gemeeeischap en bracht hulde aan het door hem in ver- schillend opzicht voor vele openbare en bjj- zondere belangen verricht werk, dat zijn na- gedachtenis in damkbare herinnering van velen zal doen voortleven. De oudste zoon van den overledene dankte voor de gedurende de ongesteldheid van zijn vader ondervondeti belangstelling en de laat ste eer die hem door velen is bewezen. Examen typiste. Voor 't examen typiste volgens het 10-vin- gersysteem zijn geslaagd de jongedames: R. v. d. Walle en J. de Cock te Hulst, T. de Ijprt te Axel en L. van de Velden en H. v. Hecke te Temeuzen, alien leerlingen der R. K. Muloschool te Hulst. Gemeen t e raad. In de Maandag 1.1. gehouden vergadering was ook thans de heer C. de Jonge, hersteld van het hem overkomen ongeval, aanwezig. Na opening werden de notulen, mededeelin- gen en ingekomen stukken vlot afgewerkt. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van de Katholieke Middelbare Schoolver- eeniging te Hulst om een bijdrage ad 100 werd op voorstel van Burg, en Weth. met algemeene stemmen besloten een subsidie te verleenen van 7,50 per leerling voor het jaar 1940. Zonder hoofdelijke stemming werd vast- gesteld de pensioengrondslag van den ambte- naar van den burgerlijken stand. De rekeningen over den dienst 1939 van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur, de Vrijwil- lige Brandweer, de Christelijke Bewaarschool en de Vrijwillige Burgerwacht werden, nadat een der leden geinformeerd had naar de be- stemming van het batig saldo dezer laatste, en hem ten antwoord was gegeven, dat dit in de gemeentekas is gestort, met algemeene stemmen goedgekeurd. De rekening der gemeente over den dienst 1939 werd met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld. Thans was men genaderd aan de jjehande ling der begrooting voor den dienst 1941. Op een verzoek van den ambtenaar ter secreta- rie J. Tollenaar, om verhooging zijner jaar- wedde, werd, mede gehoord de commissie tot het nazien der rekeningen en begrootingen, afwijzend beschikt. Naar aanleiding van een ter zake gedaan verzoek deelden Burg, en Weth. mede, dat van de N.V. P.Z.E.M. een nota was ontvan gen voor de straatverlichting tot 10 Mei 1.1. Het is evenwel een bewijs van wijs beleid, voor 1941 ook de kosten voor straatverlich ting op de begrooting te plaatsen. Met algemeene stemmen werd besloten de subsidie aan de Chr. Bewaarschool te bren gen op /10 per leerling. De heer Koopman vestigde de aandacht van den raad op de slechte watervoorziening in de bewaarschool, en betoogde, dat hieraan wel aandacht be- steed moest worden, waar de Vereeniging over een batig saldo beschikte. De heer Wisse hielp hem uit den droom en verklaar de, dat door deze subsidie de vereeniging het nadeelig saldo zou kunnen inhalen. Door de Commissie tot nazien der rekenin gen en begrooting was aan Burg, en Weth. verzocht, aandacht te wijden aan de inrich- ting van hulpposten voor de brandweer op de gehuchten. Door het voorstel van Burg, en Weth., dat thans ter tafel kwam, waren de commissieleden, bij monde van den heer Koop man, eenigszins onthutst en hoogst voldaan. Burg, en Weth. stelden zich namelijk voor, gezien het bedrag dat hiermede gemoeid was, voor de drie gehuchten aan te schaffen een standpijp, straalpijp en inplaats van 100 M... 50 M. brandspuitslang. De uitvoering van een en ander werd volgaarne aan het college overgelaten Naar aanleiding van een geuiten algemee- nen wensch deden Burg, en Weth. mededee- ling van de kosten voor verzekering der gemeente-eigendommen tegen oorlogsmolest. Na een breedvoerige uiteenzetting hierom- trent besloot de raad in beginsel hiertoe over te gaan. Tengevolge van enkele tegenvallers bleek het noodzakelijk tot verhooging der eenige bron van belastingheffing, n.l. die der opcen- ten op de hoofdsom der Personeele Belasting van 150 tot 175 over te gaan. De heer De Visser verklaarde zich hier tegen en bleef bij die meening, ook nadat Burg, en Weth. had den uiteengezet, dat het onmogelijk was, het noodige bedrag uit de reserve te nemen, daar Ged. Staten op het standpunt staan, dat de reserve pas aangesproken kan worden, wan neer alle belastingen tot het maximum wor den geheven, wat thans nog niet het geval was. Hierna werd vastgesteld het bedrag per leerling als bedoeld in art. 56bis der L. O.- wet, verder de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds- belasting en met de stem van den heer De Visser tegen, die op de heffing van 175 op centen op de hoofdsom der personeele be lasting. Nagekomen waren nog een voorstel van Burg, en Weth. tot wijziging der bouwveror- dening, welke met algemeene stemmen werd vastgesteld. Tot lid der commissie tot wering van school- verzuim werden benoemd en herbenoemd F. C. JansenVerplanke, J. N. F. Serrarens, J. Philipse, J. P. van Maelsaeke en A. de Mul. De Voorzitter dankte hierop de leden voor de wijze van vaststelling der begrooting voor 1941 en sprak de hoop uit, dat dit jaar over- eenkomstig de verwachtingen daarin neerge- legd, moge afloopen. Waarna sluiting. HOOGER BEROEP. Door I. A. P., oud 28 j., fotograaf te Oost- burg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middel- burg van 19 November 1940, waarbij hij we gens het uitlokken van verboden vervoer is veroordeeld tot 2 maanden gevangerrisstraf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3