ROL kuiiWtt, geneest de fund. Buitenland verbod kan worden verleend door de crisis- organisatie, die als monopoliehoudster voor den uitvoer der betreffende producten is aan- gewezen. Voor producten van de bloementeelt en de boomkweekerij, bollen en knollen van bloemgewassen kan zulk een ontheffing wor- j den verleend door de Nederlandsche sierteelt- centrale te 's-Gravenhage en voor turf en turfproducten door de Nederlandsche Turf- centrale te Assen. „WILT U DE WAARHEID WETEN?" Er is thans een boekje verschenen over Hitler, onder den titel ,,Wilt u de waarheid weten?" Dit werkje zal op groote schaal in Nederland worden verspreid. Het is de bedoe- ling dat het in alle Nederlandsche huisge- zinnen zal komen. Nadat Vrijdag de Rijks- commissaris in Limburg de verspreiding per- soonlijk heeft ingezet, zijn Zaterdag de com- Piissarissen-generaal, de weermachtbevel- hebber e<ri de Duitsche hooge autoriteiten be- gonnen met de verspreiding in de verschillen- de deelen des lands. 'Het aantrekkelijk uitgevoerde boekje be- vat veel fotomateriaal met bijschriften over den persoon van den Fiihrer, waarbij tevens, bij wijze van tegenstelling, voorbeelden zijn gevoegd van vroeger hier te lande verspreide caricaturen. DE NIEUWE PERSOONSBEWIJZEN. A an welke eischen de foto's moeten voldoen. In het begin van het volgend jaar zullen nieuwe persoonsbewijzen ingevoerd worden. Deze bewijzen zullen vijf jaar geldig zijn en moeten voorzien zijn van een foto. Deze foto's moeten aan de volgende eischen voldoen, meldt de Zwolsche Crt. a. de afmetingen moeten zijn 3% cm breed en 4|V2 cm hoog. IngeleVerd moeten worden twee foto's zonder witte rand, kartelrand of iets dergelijlks. De achterzijde der foto's moet bianco zijn, omdat den der foto's voor vingerafdrukken gebruikt moet worden. De foto's moeten precies op maat worden inge- leverd: b. de foto's mogen uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst weergeven; c. de foto moet den afgebeelden persoon zonder hoofddeksel weergeven. (Foto's met mutsen, kappen e.d. worden dus niet aange- nomen) d. de afbeelding van het hoofd moet min- stens 2 cm in doorsnee zrjn; e. de foto moet den afgebeelden persoon driekwart naar rechts toonen, zoodanig, dat het linikeroor geheel zichtbaar is. (Bij dames met krullend haar of iets dergelijk moet het oor geheel vrij gemaakt worden, zoodat het oor goed zichtbaar is); f. de foto moet goed scherp en ongeretou- cheerd zijn; g. de foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weergeven; h. de foto moet een egalen lichten achter- grond hebben; i. de foto mag geen nevenafbeeldingen hebben. (Geen andere personen, huizen, land- schap enz. enz. j. de foto mag geen stempelafdruk of iets van dien aard vertoonen en moet aan de ach terzijde geheel bianco zijn. DE VERSTREKKING VAN LEVERTRAAN. Volgens mededeeling in de Ned. Staatscou- rant heeft de secretaris-generaal van handel, nijVerheid en scheepvaart richtsnoeren vast- gesteld voor het afgeven van bons voor en het voorschrijven op recept van levertraan. Hierhij wordt bepaald, dat voor prophylacti- sche doeleinden levertraan uitsluitend mag worden voorgeschreven ten behoeve van kin- deren van tot en met 3 jaar. Voor kinde- ren van tot en met 2 jaar kan tot een hoe- veelheid van 300 cm3 per 4 weken worden voorgeschreven en voor kinderen van 3 jaar tot 300 cm3 per 8 weken. Van levertraan- emulsie en samengestelde levertraan-emulsie kan 2% maal deze hoeveelheid worden voor geschreven. Voor therapeutische doeleinden mag lever traan voor oudere kinderen en volwassenen slechts worden voorgeschreven indien daar- toe goede medische grcnden aanwezig zijn. De medische hoofdinspectie der volksgezond heid zal hier voor nadere regelen geven. Deze zullen in de medische vakpers worden gepu- bliceerd. De geneeskundigen, die levertraan voor schrijven, zijn verplicht op recepten of bons ten behoeve van kinderen den leeftijd van het kind te vermelden en op recepten een nauwkeurige gebruiksaanwijzing. Verkoopers moeten nagaan of de leeftijd is vermeld en of aan de toegelaten hoeveelheden de hand is gehouden. In geen geval mag een grootere hoeveel heid levertraan ineens worden voorgeschre ven dan toereikend is voor acht weken. PRIJSREGELING VOOR MELKPOEDER EN GEOONDENSEERDE MELJt. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat met ingang van 22 November 1.1. een prijs- regehng voor melkpoeder en gecondenceerde melk is getroffen. Deze regeling kan als volgt worden samengevat: Ten eerste zijn prijzen vastgesteld waar- tegen producenten van melkpoeder en gecon- denseerde melk hun producten ten hoogste aan den groot-handel mogen verkoopen; Ten tweede is voorgeschreven, dat de pro ducenten van melkproducten bij verhandeling van melkpoeder en gecondenceerde melk met en aflevering aan anderen dan groot-hande- laren ten hoogste de onder ten eerste be- doelde prijzen mogen verhoogen met de op 9 Mei 1940 geldende marges, eventueel ver- hoogd met het bedrag, waarmede de omzet- belasting is verhoogd; Ten derde is voorgeschreven, dat de hande- laren in melkpoeder en gecondenseerde melk him inkoopprijzen ten hoogste mogen ver hoogen met de op 9 Mei 1940 geldende mar ges, eventueel verhoogd met het bedrag, waarmede de omzetbelasting is verhoogd; Ten vierde is voorgeschreven, dat voor melkpoeder de voor 9 Mei 1940 bestaande afzetverhoudingen en handelskanalen ook thans nog moeten worden gehandhaafd; dit voorschrift heeft ten doel te voorkomen, dat ongewenschte verschuivingen tusschen de verschillende bij den handel in melkpoeder betrokken ondernemingen optreden. De Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling zui- vel, is bevoegd hieromtrent nadere voor- schriften te geven en ontheffingen te ver- leenen. In een officieele publicatie zijn de maxi- mumprijzen voor melkpoeder en geconden seerde melk nader bekend gemaakt. ZIEHEN EN DE DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDELEN. Wetenschappelijk vastgestelde hoeveelheden. Ndet wat de zieken misschien wenschen, rnaar wel wat hun zuiver wetenschappelijk toekomt, zal hun verstrekt worden. Aldus de conclusie van een onderhoud, dat Het Vad. heeft gehad met dr. C. Banning, hofdinspec- teur der Volksgezondheid naar aanleiding van het vraagstuk zieken en distributie. Op het oogenblik is het nog zoo, dat de zieken, die voor extra voedsel in aanmerking komen, verdeeld zijn in vier groepen, voor elk waarvan bepaalde maxima gesteld zijn. Men is bezig een regeling samen te stellen, waar- in voor elke ziekte afzonclerlijk ten aanzien van bepaalde levensmiddelen maxima voor extra-toewijzing gesteld zullen worden. Te zijner tijd zullen artsen richtsnoeren ontvangen, evenals zij thans reeds op de hoogte gesteld zijn van de op het oogenblik geldende normen. Deze normen zijn overigens geheim. De bepaling van de hoeveelheden heeft uitvoerige besprekingen gevergd. Aan deze besprekingen narnen deel prof. dr. A. ten Bokkel Huinink, prof. dr. C. D. de Lan- gen, beiden hoogleeraar te Utrecht, dr. Ban ning zelf, dr. F. A. Schalij uit Rotterdam en dr. van Ekelen uit Utrecht. Deze commissie heeft de maxima van be paalde voedingsstoffen, die in aanmerking komen voor verstrekking naast het rantsoen dat gezonde menschen krijgen, nauwkeurig vastgesteld. De artsen zjjn met de bepalingen op de hoogte en hebben formulieren ontvan gen, waarop ze de gewenschte hoeveelheid kunnen invullen. Qpgemerkt zij in dit ver- band, dat de mogelijkheid bestaat, dat bij verstrekking van extra hoeveelheden voedsel bonnen votfr andere voedingsmiddelen wor den ingetrokken. Om een bekend voorbeeld te nemen: menschen, die aan suikerziekte lijden, kunnen in aanmerking komen voor een extra toewijzing vetten; ingetrokken worden dan van hen de suikefbonnen, omdat zij toch geen suiker mogen gebruiken. De commissie heeft nog voor zoover dat in haar vermogen was, rekening gehouden met de verschillende geneesmethoden der dokto- ren. Verschillende artsen en specialisten schrijveti verschillende dieeten voor. Tot op zekere hoogte heeft men him de vrijheid ge- laten. Wanneer de grens bereikt is, hebben zij zich echter te houden aan de gestelde maxima. Misbruik is reeds geblelken. Zoo liggen op een groot distributiekantoor in Nederland enkele honderden vetbonnen te wachten op suikerpatienten, die extra vet hebben aange- vraagd, maar bij het vememen van het feit, dat daarvoor hun suikerbon zal worden inge trokken, toch maar liever van hun extra vet- toewijzing afzagen. Zoo zijn er meer voor beelden en deze vormen samen een der rede- nen, waarom nog ee«i instantie is ingesteld ter beoordeeling van de aanvragen om extra voedingsmiddelen. In steden, waar een ge- neeskundige dienst is gevstigd, kunnen de artsen hun aanvragen daarbij indienen. In andere gemeenten legt de arts de aanvraag voor aan een vertrouwensarts. Deze kan zich zoo noodig wenden tot een provinciate medi sche adviescommissie, waarvan voorzitter is de inspecteur van de Volksgezondheid en waarvan o.a. ook deel uitmaken een internist en een kinderarts. Dr. Banning werd vervolgens gevraagd hoe het zal gaam, wanneer voedingsmidde len met juist voor zieken noodige bestand- dfeelen niet meer voldoende voorradig zouden zijn. Hoewel dit geval zich vermoedelijk niet zal voordoen, heeft men de noodige maat- regelen getroffen, dat men den zieken van die bestanddeelen voldoende zal kunnen ver- strekken. Zoo zijn maatregelen geprojecteerd voor een voldoende hoeveelheid vitaminen A en C voor het geval dat voedingsmiddelen met deze vitaminen zouden uitvallen. Betreffende de distributiebeslommeringen van de ziekenhuizen, het volgende. Zooals men weet en dr. Banning verzocht ons daar nog eens de aandacht op te vestigen moeten de patienten him bonnen meenemen, die gedurende den ligtijd noodig zijn. Uiter- aard was het voor de ziekenhuizen altijd noo dig extra toewijzingen voor de diverse patien ten aan te vragen. Tot nog toe werd aan deze aanvragen geheel voldaan. De aanvra gen werden per zieke behandeld. Een nieuwe regeling zal de extra toewijzingen per opge- nomene berekenen. Maakt dit verschil? Inderdaad. Men heeft n.l. over 17 zieikenhuizen nagegaan, hoe de verdeeling van de verschillende ziekten pro- centsgewijs is. De gevonden verhoudingen kwamen ongeveer overeem, zoodat men er toe kan overgaan voor een bepaald aantal patienten extra toewijzingen in een bepaalde verhouding te verschaffen. Bovendiem kan men er rekening mee hou den, dat de patienten, waarvan er velen dieet houden, kunnen profiteeren van elkaars rant- soenen. Wanneer b.v. een patient geen vleesch mag gebruiken is dit vleeschrantsoen weer nuttig voor wie veel vleesch tot zich moet nemen. Dergelijke factoren zijn natuurlijk ook in het samengestelde gemiddelde in aan merking genomen. Met de verstrekking van extra kolen aan zieken werd een van de moeilijkste proble- men van de ziekenverzorging aangesneden. Men weet, aan zieken worden geen extra ko len verstrekt en bij een bevalling worden twee kolenbonnen afgegeven. De moeilijkheid van een verdere verstrekking schuilt in het feit, dat controle op de aanvrage vrijwel niet mogelijk is, gesteld nog, dat men tot extra verstrekking zou willen overgaan. Het is voor een arts onmogelijk te zeggen, hoeveel brand- stof een ziektegeval- zou eischen. Daarbij spe- len immers duur van de ziekte, de te ver- warmen ruimte, het gebruikte verwarmings- apparaat, de soort brandstof, de al of niet groote noodzakelijkheid van verwarming, enz. een rol. Een teveel verstrekken zou neerko- men op benadeeling van anderen. Ook de ver trouwensarts kan in deze gevallen geen .oor- deel uitspreken en het eenige zou nog zijn, dat de brandstoffencommissies geval voor geval advies uitbrachten, maar ook dit heeft weer zijn moeilijkheden. Wanneer men tenslotte de positie van den zieke bij het huidige distributiestelsel wil sa- menvatten, zou men het aldus kunnen zeg gen: De grondslag voor de hoeveelheid voed sel is evenals die van gezonde menschen, in caloriewaarden uitgedrukt. Extra voedsel zal worden verstrekt indien zulks inderdaad noodig blijkt. 'Hierhij gelden bepaalde richt- lijnen. Men kan er op vertrouwen, dat de ge stelde maxima wetenschappelijk verantwoord zijn. Wel zal het voorkomen, dat men minder krijgt dan men wenscht. Maar ook de zieke moet bedenken, dat hij lid is van de geheele maatschappij en dat alien, dus ook de zieken, hun steentje moeten bijdragen om den voe- dingstoestand van ons alien op een zoo goed mogelijk peil te houden. WAAROM WINTERHULP? vraagt het Handelsblad. En het antwoordt: Omdat... het niet zoomaar de een of andere organi- satie is, die zich tot u wendt, maar omdat het uw landgenooten zijn, die uw hulp zoo bitter behoeven. Verlating van hulpbehoevenden is een strafbaar feit voor de Nederlandsche wet. Zou verlating van die hulpbehoevenden, wier nood door geen wetsartikel wordt ge- dekt, geen strafbaar feit zijn voor uw eigen hart? Laat daarom uw hart spreken met een klinkende gift in de collectebus of een stor ting op gironummer 5553 der Nederlandsche Winterhulp, te 's Gravenhage. GIFTEN VOOR DE WINTERHULP. Voor de Winterhulp Nederland kwam aan persoonlijke giften reeds een totaal binnen van 43.748,57, terwijl aan diverse giften een bedrag van 8917,43 werd ontvangen. O.m. kwamen de volgende giften binnen: Ned. Unie Den Haag 5000; F. W. H. Rotterdam 1000; Amsterdamsche Droogdok Mij, Am sterdam 10.000; v. d. L. Geldrop /1000; N.V. Rott. Nieuwsblad /1000; J. C. R., Breda f 1000; Ned. Ver. Wegenbouwers, Den Haag flOOO; N.V.V.. Amsterdam 10.000; J. S. Hillegersberg f 5000. Bovendien zijn toegezegd de volgende gif ten: C. en A. Brenninkmeyer 50.000; Phi lips Eindhoven 50.000 en de Rotterdamsche Bankvereeniging 25.000. DE CONTROLE OP DE VEHVOERS- CAPACITEIT DER BINNENVLOOT. De secretaris-generaal, waam. hoofd van het departement van Waterstaat heeft naast de reeds eerder bij of krachtems artikel 4 van dfe wet gebruik vervdermiddelen 1939 aan- gewezen personen, de ambtenaren van de scheepvaartinspectie belast met de con trole op de uitvoering van artikel 1 van het besluit tot verhooging van de vervoereapaci- teit der binnenvloot en met de opsporing van desbetreffende strafbaar gestelde feiten. ENGELSqHE BOMMEN OP ONS LAND. Een persoon zwaar gewond. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Zaterdag op Zondag, evenals in dien van Zondag op Maandag zijn wederom Engelsche vliegers boven ons land verschenen. In vele plaatsen werd luchtalarm gemaakt, doch slechts boven enkele werden bommen afgeworpen. De hierdoor aange- richte schade was evenwel van geen beteeke- nis. Een zestal huizen is min of meer bescha- digd. Ongeveer twee dozijn andere huizen kre- gen glasschade. Een persoon is bij deze lucht- aanvallen zwaar gewond. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Engelsche vliegers eenige bommen op Nederlandsch gebied neergeworpen. De scha de is gering. Vier woonhuizen zijn beschadigd, een meisje is gewond. DE VRIJE HALVE DAG VOOR WINKELPERSONEEL. Blijkens een besluit van den wnd. secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, is de periode van drie weken, welke in het werktijdenbesluit voor winkls 1932 is genoemd als tijdvak geduren de hetweik geen vrije ochtend of middag op een der werkdagen behoeft te worden ver leend aan winkelpersoneel voor winkels, wel ke tengevolge van de verduisteringsvoor- schriften vroeger moeten sluiten, verlengd van 25 November tot en met 4 Jan. a.s. CATHARINA VAN RENNES OVERLEDEN. De bekende componiste en muziekpaedago- ge Catharina van Rennes, is Zaterdag, 82 jaar oud, te Amsterdam overleden, in „Het Klim- ophuis" aan de Prins Hendriklaan, waar zij sedert eenige jaren verpleegd werd. DE ORGANISATIE VAN DEN LOMPENHANDEL. De Staatscourant van Maandagavond be- vat een beschikking van den Secretaris-Ge- neraal van het departement van handel en nijverheid en scheepvaart, inzake de organisa- tie van den lompenhandel. AANMELDING VAN JOODSCHE ONDERNEMINGEN. Van bevoegde zijde wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de aanmeldings- termijn op 30 November 1940 afloopt en dat degenen, die op dat tijdstip hun aanmeldings- plicht niet vervuld hebben, op de in de ver- ordening voorziene straffen moeten rekenen. De daartoe noodige invulformulieren zijn bij de Kamers van Koophandel verkrijgbaar. VERBOND VAN NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN. In de eerste groote vergadering van het Verbond van Nederlandsche joumalisten heeft de voorzitter van het verbond, de heer P. J. van Megchelen, een rede uitgesproken, waar- in hij allereerst zijn voldoening uitsprak over het feit, dat de Nederlandsche journalisten- kring met groote meerderheid tot opheffing heeft besloten en alle joumalisten thans in het verbond vereenigd zijn. Er is een mooi stuk werd verricht door den Raad van voor- lichting en de gezamenlijke joumalisten, die zijn initiatief begrepen en de idee hielpen verwezenlijken. 2200 MILITAIREN EN 1986 BURGERS TENGEVOLGE VAN DEN OORLOG OMGEKOMEN. Uit een publicatie van 't Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat in Mei tengevolge van de oorlogsomstan- digheden zijn gestorven 2185 militairen en 1864 burgers en in Juni 15 militairen en 122 burgers. 's Gravenhage heeft in Mei 143 militairen en 67 burgers, in Juni 1 militair als slach't- offer te boeken gehad. In totaal dus 211. Voorts zijn in Rotterdam in Mei 166 militai ren en 798 burgers en in Juni 3 militairen en 20 burgers, in totaal 987 personen als slacht- offer gevallen. Het totaal voor Mei en Juni bedraagt dus 2200 militairen en 1986 burgers. DE 44STE NED. JAARBEURS. De vooruitzichten voor de van 1120 Maart te houden voorjaarsbeurs blijken alleszins gunstig te zijn. Immers komen van de zijde der gebruikelijke deelnemers op verheugende wijze de aanvragen binnen en wenschen ook tal van nieuwe deelnemers beslag te leggen op ruimten in de jaarbeursgebouwen. Niet alleen zullen de gebruikelijke groepen vertegenwoordigd zijn, waaronder de groep bouwmaterialen en wegenbouw voor de voorjaarsbeurs steeds een vooraanstaande plaats inneemt, doch bovendien heeft inge- volge gebleken wenschen van het bedrijfs- leven het jaarbeursbestuur de vorming van nieuwe groepen en de uitbreiding van be staande ter hand genomen. Hieronder mogen genoemd worden de groe pen schoenindustrie, voedings- en genotmid- delen, textiel en confectie inzonderheid t.a.v. de verwerking van kunstzijde, celwol e.d., chemische- en pharmaceutische nijverheid, speelgoed industrie, toerisme en sportartike- len. Ook zullen ditmaal weer enkele buiten- landsche secties aanwezig zijn. EEN FABRIEK VAN CELWOL IN NEDERLAND? De Algemeene Kunstzijde Unie heeft vol gens het Volksblad plannen tot oprichting van een fabriek van celwol in Nederland. Het betreft hier een omvangrijk project waarmede verscheidene millioenen gemoeid zullen zijn dat van buitengemeen groote beteekenis kan worden voor de Nederlandsche textielnijverheid. VLOT GOEDERENVERVOER PRECAIRE EISCH. De laatste jaren mochten, schrijft de Prov. Z. Crt., de Nederlandsche Spoorwegen zich verheugen in de intense belangstelling van het publiek. Geen wonder: het reizigersver- keer had zich sterk uitgebreid, het aantal forensen was met duizenden toegenomen. De actieve directie bracht ons spoorwegstelsel op een dusdanige hoogte, dat het met ieder land in Europa vergeleken kon worden. Uitste- kend en zeer modem materiaal, goede en vele verbindingen, hoog opgevoerde snelheden, vormden een verwend publiek, dat aan een goede service hechtte. Thans maken de Nederlandsche Spoor wegen en haar directie evenals vele onder nemingen in den lande zware tijden door, waarin men te kampen heeft met vele en velerlei moeilijkheden. Van de zijde van het, publiek hoort men klachten, die culmineeren in sombere vermoedens voor de naaste toe- komst van ons spoorwegverkeer. Naar aanleiding hiervan hebben wij een ge- sprek gehad met de directie van de Neder landsche Spoorwegen. In dit gesprek stelde de directie voorop, dat het reizende publiek toch vooral dient te begrijpen, dat wij leven in een tijd van groote en noodgedwongen ver- sobering. Op vele gebieden is de distributie- maatregel ingevoerd. 06k en noodgedwongen, op het gebied van de spoorwegen. Er moet bezuinigd worden op het materiaal en op kolen, het aantal rijtudg- en locomotief-kilo- meters moet zoo laag mogelijk worden ge houden. Een primaire eisch in dezen tijd is een vlot goederenvervoer. Daarvan immers is grooten- deels het goed functionneeren der levensmid- delendistritautde afhankelijk. Dit is een fac tor, die het publiek niet dient te vergeten. Daarbij bedenke men, dat door benzine- gebrek het vervoer per vrachtauto voor een belangrijk deel is vervallen en dit vervoer is overgeheveld naar de spoorwegen. Wij kun nen dan ook zeggen aldus de directie dat het goederenvervoer, waarvoor de spoor wegen heeft te zorgen met 50 procent is toe genomen. Bovendien dient men het kolenvervoer niet uit het oog te verliezen. Eveneens een factor van groot belang, zoowel voor de industrie als voor een burger. Dit kolenvervoer is 30 procent hooger dan in normale tijden. Dat is deels ook toe te schrijven aan het feit, dat we door de oorlogsdagen met het kolenvervoer van de z.g.n zomeraanvulling ten achter waren. Bij ons gaat dus en dat zal iedereen kunnen billij-ken aldus de directie, het goe derenvervoer thans vodr alles. Dat is dan ook wel een oorzaak, dat een personentrein geruimen tijd moet wachten, of langzamer moet rijden tot het baanvak, in gebruik door den goederentrein, vrij is. Vertraging van goederentreinen moet worden voorkomen om den omloop van het materiaal niet te ver- minderen. Dit principe, dat voor Nederland een levensbelang is, heeft ons dan ook ge- dwongen voor te schrijven, dat Zaterdag- middag en ook Zondag door moet worden ge- gaan met lossen door de ontvangers der goe- deren. De goederenwagens moeten weer vrij komen om den wagenomloop te versnellen en het goederenverkeer zoo intensief mogelijk te maken. Wjj kunnen een wagon niet ander- halven dag ongebruikt laten staan. Gelukkig is ons materiaal zoowel dat voor goederen vervoer als voor reizigersvervoer vrijwel volkomen intact gebleven, slechts een klein percentage i3 door den oorlog in 't ongereede geraakt. Op al deze gronden moesten de spoorwegen de reizigerstreinen, die voor een niet onbe- langrijk deel door plezierreizigers worden be- zet, inkrimpen. De treinen werden korter, het aantal treinen minder. De nieuwe dienstregeling geeft slechts een zeer geringe versobering op enkele baanvak- ken. Uitdrukkelijk kregen wij de verzekering, dat het forensenverkeer zooveel mogelijk zal worden ontzien. De forens make zich over zijn treinverbindingen voorhands nog niet te veel zorgen. De directie van onze spoorwegen kent en begrijpt het groote belang, dat de fo rensen hebben bij een behoorlijke treinver- binding. Wel zijn in de nieuwe dienstregeling de snelheden gewijzigd om de slijtage van het materiaal te verminderen. De electrische trei nen zijn teruggebracht van 120 op 100 km per uur en de locomotief zal ons voortaan niet met een snelheid van 100 km per uur maar met een 80 km vaart naar ons doel brengen. Wij zijn nu voor de electrificatie van een belangrijk deel van ons net zeer dankbaar, merkte Ir. Hupkes nog op. De electrische treinen zijn snel, hebben een groote vervoers- capaciteit en geven een aanzienlijke kosten- besparing. Met de electrificatie van de lijn naar het Gooi wordt voortgegaan, de werk- zaamheden zijn niet gestagneeid. Moge het publiek aldus besloot de direc tie ons helpen, door inzicht in onze moei lijkheden te toonen. DE GEVEOHTEN BIJ KORITZA. Dat de gevechten aan het Noordelijke einde van de Grieksch-Albaansehe grens direct zulk een hevigheid hebben vertocnd, was, schrijft de N. R. Crt., te verwachten. Indien ergens aan het Grieksche front de gemotori- seerde wapens tot hun voile recht zouden ko men, dan zou het daar zijn, waar de oude Via Hgnatia van de Romeimen door het gebied der groote meren over Koritza en Fiorina leidt naar de Macedonische vlakte. Was de pas, die tot Fiorina toegang geeft uit het Westen, gevallen - de neutraliteit van Zuid- Slavie dekt Fiorina in het Noorden dan was waarschijnlijk de mogelijkheid geopend tot een Snellen doorstoot naar Saloniki met de strijdmiddelen, waarin het Italiaansch leger gespecialiseerd is. Saloniki was niet al leen van belang geweest als uitgangspurit voor verdere operaties in de Oost-Grieksclre laagvlakten, maar droeg ook de traditie mee van een uitgelezen geallieerde basis, van waar aan het einde van den wereldoorlog het Oos- telijke front werd opgerold. Een Italiaansciie afweermanoeuvre tegen een eventueel mis bruik van de Grieksche neutraliteit moest altijd de basis Saloniki insluiten, die eens ge bleken was voor een aanval in den rug van een Balkanfront van zulk onschatbaar nut te zijn Van Salonikistralen de toegangswegen uit tot den Balkan van Albanie tot Turkije; de oorlogvoerende, die de Oostelijke Middel- landsche Zee beheerscht, zal er steeds op uit zijn zich in Saloniki vast te zetten en een der eerste belangen van zijn tegenstander is dit te voorkomen. Zoo werd de strijd om wat indirect de sleutel tot Saloniki was, de Bigla-pas ten W. van Fiorina, aanstonds een episode van ge- wicht. De verdedigers hebben er zooveel krachten ingezet, dat zij op den duur zelfs tot een offensief konden overgaan, dat thans ge- leid heeft tot de ontruiming van Koritza, met ruim 22.000 inwoners, de grootste en mo- dernste stad van Albanie. Daar Koritza uit het Zuidoosten is aangevallen, zijn de verde digers blijkbaar naar het Noorden en Westen teruggeweken, niet zoozeer omdat hun geen andere wegen ter beschikking zouden staan de verbinding met de meer naar het zuiden gelegen sectoren van het Albaansche front bevindt zich nog in hun handen maar vooral omdat belangrijke wegen van Koritza Albanie in Noordelijke en Noordwesteigke richting binnen leiden. Koritza is een der voornaamste wegknooppunten in Albanie, over Elbasan staat het in verbinding met de hoofdstad Tirana en de haven Durazzo en ook de oorlogshaven Valona is van hieruit te be- reiken. Hoe het met deze wegen thans ge steld is en in hoevoerre de Italianen ze nog hebben uitgebreid en verbeterd, is niet nauw keurig bekend, omdat het wegennet vooral sedert de bezetting van Albanie in de eerste plaats strategische beteekenis heeft gekre- gen. Zeker is, dat de Italianen er in de afge- loopen anderhalf jaar hard aan gewerkt heb ben met al de bekwaamheid, die hen als we genbouwers kenmerkt. Dit is van des te grooter belang, omdat' Albanie geen spoor- lijnen bezit. Koritza is voor een ondernemenden aanval- ler ook hierdoor niet zonder beteekenis, om dat het toegang geeft tot het dal van de Devoli. Niet alleen volgt de reeds genoemde weg naar Tirana en Durazzo dit dal, maar ookbevat het de belangrijkste Albaansche petroleumbronnen, welker productie door 'n pijpleiding dwars door de bergen naar Va lona wordt overgebracht. Het zou overdre- ven zijn achter het bezette Koritza reeds de boortorens van Kukova in het verschiet te zien; het Grieksche offensief is natuurlijk in de eerste plaats een militaire actie ter out lasting van de andere deelen van het Albaan sche front. Zou het mogelijk zijn van de nieuwe basis uit flankaanvallen op de Ita liaansciie troepenmacht in den middensector te doen, dan zou de druk op de Grieksche verdediging van den weg naar Janina bij Ka- libaki en in het Vojussadal bij Koritza stellig moeten worden verminderd. Maar toch mag de mogelijkheid van een toekomstige bedrei- ging der petroleumvelden niet geheel buiten beschouwing blijven, juist omdat de Italianen aan dit bezit groote waarde blijken te rech- ten. De kwestie der Albaansche petroleum is een interessant hoofdstuk uit den bewogen economischen strijd om de gewichtigste aller delfstoffen. Italianen, Franschen, Amerika- nen en Engelschen lieten hun belangen gel den, voor de eersten was de olie een voor- name overweging om na den wereldoorlog Albanie als invloedssfeer te behouden. De Amerikaansc'he en Engelsche maatschappij- en desintresseerden zich, toen de vondsten in geen verhouding stonden tot hetgeen elders werd ontdekt; alleen de Franschen bleven hechten aan hun bronnen bij Koritza, waar schijnlijk ook om redenen van traditie, daar Koritza gedurende den wereldoorlog Fransch bezet was. Onder de tegenwoordige omstan- digheden zijn andere dan Italiaansciie invloe- den natuurlijk uitgesloten en de Albaansche petroleumproductie komt thans geheel ten heel ten goede van de Italiaansche militaire behoeften. Tot 1938 heeft zij nooit veel be- teekend, stond ongeveer gelijk met de pro ductie van Frankrijk, wat nu niet bepaald een petroleumland is. Zij bedroeg een fractie van den totalen Italiaanschen invoer, maar de laatste jaren moet de opbrengst, dank zij een inspanning, gelijk alleen een naar autar kic strevend land kan vertoonen, sterk zrjn toegenomen, men zegt zelfs verdrievoudigd zijn. Vooral sedert de bezetting van Albanie hangt over het geheel de sluier van geheim- zinnigheid, die strategisch gewichtige aan- gelegenheden aan het belangstellende en be- langhebbende oog pleegt te onttrekken. De schatting van de tegenwoordige pro ductie komt overeen met de capaciteit van de reeds genoemde pijpleiding naar Valona en van de installaties in die haven en in Bari aan de overzijde van de Adriatische Zee. De Italianen, die na den Abessijnschen oorlog tot het bouwen van die inrichtingen overgin- gen, hebben niet gerust, voordat de produc tie de grens van deze capaciteit had bereikt. reikt. In dezen omvang vormt de Albaansche petroleumproductie stellig een belangrijke bijdrage tot de behoefte der Italiaansche vliegtuigen en oorlogsschepen, te meer om dat de -invoer uit Roemenie met transport- moeilijkheden gepaard gaat door de blokka- de in de Middellandsche Zee. Derhalve zullen de Albaansche petroleumvelden sterk verde- digd zijn en het is dan ook niet te verwach ten, dat de Grieken en hun bondgenooten uit de bezetting van Koritza spoedig grootere voordeelen zullen haden, dan de ontlasting van de Zuidelijker gelegen frontafdeelingen. In aanmerking genomen de Grieksche nume- rieke minderheid is dit op zichzelf reeds een winst van belang. BRITSCHE SOHEPEN GETORPEDEERD. Uit New York meldt het D.N.B.Volgens een bericht van Associated Press heeft het Mackay-radiostation een draadloos bericht opgevangen, waarin gezegd wordt, dat twee Britsche schepen, de Blairesk (3300 b.r.t.) en de Tymeric" (5228 b.r.t.) op ongeveer 400 mijl van de Iersche kust zijn getorpedeerd. PAUS PIUS XU RIGHT ZIOH TOT KATHOLIEKEN OVER GEHEELE WERELD. Naar aanleiding van den voor alle Katho- lieken over de geheele wereld op 24 November ingestelden gebedsdag voor de oorlogsslacht- offers en den vrede heeft Paus Pius XU, Zlon- dag, volgens D.N.B., in de Sint Pieterskerk een heilige mis opgedragen, die door het diplomatieke corps en een groote menscheii- menigte werd bijgewoond. De basiliek was

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2