ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH.VLAANDEREN nHDE5TERII)E UEENIUCHT In den greep van het noodlot No. 10.145 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1940 80® Jaargang Binnenland Feuilleton Rheumatische pijnen. ...EK TDCH KDMTI sinT-mcDLAAs: ABONNHMHNT8PRUSBincen Temouawn 1,35 per 3 maanden &iiten Temauaen fr. per poet f 1,06 per 8 maanden B(J vooruitbetaling fr. per post f 6,— per jaar Voor Belgie en Amerlka 2,10, orerlge landen f 2,45 per 3 maanden fr. per poet Abonnemetrten voor hat buitenland alleen bfl vooruitbetaling. Ultgeefster: Firm a P. J. VAN 1KB SANDB GIRO 38150 TKL.EFOON No. 207S. ADVERTENTI16N: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer j 0,20. KLEIXE ADVERTHNTIfiN: par 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. G root ere letters en cliche'3 worden naar plaatsruunte berekend. Handelsadvertentien bjj regelabonnement tegen verxninderd tanefhetwelk op aanvraag verkrtjgbaar is. Inzending van advertentien llefst een dag voor de nltgave. OIT BLAD VERS CHI.) NT IEDERBN MAANDAG-, WOENSDAG- UN VRUDAGAVOND. SOCIALE VOORLICHTIN GSDIENST VAN DE NEDERLANDSCHE UNIE. Kosteloos worden op maatsohappelijk en persoonlijk gebded inliolitingen verstrekt. De leiding van De Nederlandsche Unie heeft besloten tot het instellen van een Socia- len Voorlichtingsdienst, welke dienst in alle plaatsen, waar zich een Secretariaat van De Nederlandsche Unie bevindt, een bureau zal vestigen- De leden van de Unie kunnen hier inzake moeilrjkheden op maatschappelijk en persoon lijk gebied (ontslag, loon, werkloozenzorg, opvoeding, alimentatie, verzoekschriften, enz.) zonder betaling raad en voorlichting krijgen. Ieder lid zal zich dus met zijn moei- lijkheden vol vertrouwen tot zijn plaatseljjken Socialen Voorlichtingsdienst kunnen wenden om deze in persoonlijk contact te hespreken. ©mi misverstand te voorkomen moge wor den opgemerkt, dat De Nederlandsche Unie hiermede niet de bedoeling heeft, gevestigde bureaux e.d. concurrence aan te doen, doch om bemiddelend op te treden en haar leden den weg te wijzen naar bestaande instanties, die dikwijls niet gemakkelijk te vinden zijn. De plaatselrjke bureaux van den Socialen Voorlichtingsdienst worden thans met be- hulp van de Gewestelijke Secretariaten door de plaatselijke Secretariaten van De Nederlandsche Unie in het leven geroepen. Zoo spoedig mogelijk zullen de leden der Unie ter plaatse omtrent zittingsdagen en -uren in kennis worden gesteld. De algemeene leiding van den Socialen Voorlichtingsdienst berust bij 't sedert enkele weken in het Centraal Secretariaat der Ne derlandsche Unie gevonmde Centraal Bureau. Reeds is de Sociale Voorlichtingsdienst van De Nederlandsche Unie zijn werk in de vol gende plaatsen begonnen: Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Groningen, Utrecht, Bilthoven, Brielle, Goes, Terneuzen, Zierikzee, Kampen, Dedems- vaart, Hengelo (O.) Twello, Enschedfe, Olde- markt, Ommen, Derventer en Almelo. DB BEDOELING VAN HET AGRARISCH FRONT. Te Amsterdam heeft de vakgroep slagers van het agrarisch front een druk bezochte propaganda-bijeenkomst gehouden. Dr. J. J. Meier, directeur van het abattoir te Breda, gaf een uiteenzetting over de bedoe ling van het agrarisch front. Het vaststellen van de maximum-prijzen van vleesch is in handen geweest van de hur- gemeesters. Deze zijn geen deskundigen in het slagersvak, met alle gevolgen van dien. Nu heeft Den Haag het vaststellen der prijzen ter hand genomen. De nieuwe prijslijst toont ons onmiddellijk de bevoorrechte positie der vleeschwarenfabrieken. De veehouderij-cen- trale heeft de slagers op de tweede plaats geaet. Oak hier blijkt men niet geheel op de hoogte der zaken te zijn. Aan de hand van verschillende cijfers be- sprak dr. Meier de gemaakte fouten in het verleden, waarvan de slager de dupe was. Het vleeschgebruik ging omlaag en de prijzen liepen omhoog. De verdeeldheid onder de slagers heeft de bevoorrechting der vleesch- fahrieken tot gevolg gehad. Ook de vesti- gingswetten, hoewel in principe juist, hebben een verkeerde uitwenking gehad. De slagers zijn door dit alles in de put geraakt en moeten noodig verlost worden. Dit eischt een zeer lange ontwikkelingsperiode. Het moet groeien. De corporatieve ordening aldus spreker kan uitkomst bieden. Deze ver- schaft ons de noodzakelijke samenwerking en maakt een einde aan de concurrentie. Laten de slagers een hechte eenheid vor- men. Slechts een eenheid kan ons een rede- lijk bestaan brengen, aldus spr. De heer Den Hertog, landelijk propaganda- leider, wees in een toespraak er op, dat over- productie, teveel aan arbeidskrachten, be- grippen waren, die hoogtij vierden en werk- loosheid veroorzaakten. Ook de middenstand werd in dezen noodtoestand getrokken. Nederland, de modelboederij van Europa, kan ons geheele land van voedsel voorzien. Met daden wil bet boerenfront laten zien, dat eenheid rioodig is om een betere maatschappij te doen ontstaan. UIT DE N. S. B. Inspectie van kringhuizen enz. te Haarlem. Zaterdag heeft de leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert, de verschillende kringhuizen en bankwartieren te Haarlem, Zandvoort en Heemstede geinspecteerd, waarna des mid- dags tweeduizend weermannen eeti marsch door Haarlem maakten, gevolgd door een ledenappfel in alle zalen van het gemeentelijke concertgebouw, aldus meldt het A.N.P. Ir. Mussert kwam omstreeks half twee aan het kringhuis op de gedempte Oude Gracht, waar hij door den districtsleider, W. Kruys- hoop, en amdere functionarissen werd be- groet. Na het gebouw bezichtigd te hebben, veitrok de leider per auto naar Zandvoort, waar hij het kringhuis Zomerlust, dat dezer dagen geopend is, in oogenschouw nam. In een korte toespraak tot de in de groote zaal opgestelde leden sprak hij de hoop uit, dat de beweging in Zandvoort een nieuwe periode van groei zal mogen beleven. Hiema bezocht ir. Mussert acrtereenvolgens het kringhuis op het raadhuisplein te Heemstede, het N.J.S.- kwartier aan het Spaame te Haarlem, het N.'S.V.O.-buis in de Janstraat, den propagan- da-wlnkel in de Kruisstraat en het kantoor voor arbeidszaken aan de Kleverparkweg. In tegenwoordigheid van ir. Mussert werd ver- volgens het nieuwe bankwartier der W. A. op het Houtplein in gehruik gesteld, waarbij commandant Zondervan de vlag heesch. De W. A. Zong strijdliederen. In het geheel gevulde concertgebouw werd tenslotte een ledenappfel gehouden, waar ir. Mussert, na een welkomstwoord van dis trictsleider Kruyshoop, een rede uitsprak. Wjj kunnen, zoo zeide de leider, verheugd zijn, ondanks de doorstane moeilrjkheden en de zorgen, die ons in dezen winter nog wach- ten. Tragisch is het, dat velen thans elk hou- vast aan het leven verloren schijnen te heb ben. Ook zijn er menschen, die wat doen, b.v. met een bepaald blaadje venten en deze menschen zijn meer te achten dan zij, die heelemaal niets doen. Wij moeten deze lieden doen begrijpen, dat zij op den verkeerden weg zijn. Zij, die ons verraders hebben ge- noemd, zullen eens moeten inzien, dat wrj den goeden weg hebben ingeslagen in het belang van ons volk en ons vaderland. Ir. Mussert sprak vervolgens over drie pe- riodes in het bestaan. der N.S.B. De eerste periode liep van 14 December 1931 tot 15 Mei 1940, de tweede periode, waarin wij ons thans bevinden is een overgang naar de derde pe riode de ovememing van de macht en de opbouw van een nieuw volk in een nieuw Europa. Destijds heeft dr. Colijn gezegd, dat wij politieke analfabeten waren, maar alle pogin- gen, die men deed, om ons belachelijk te ma- ken, hebben wij getrotseerd. Dr. Colijn stoot- te ons uit, maar wij hebben ons pak opgeno- men en het gedragen. De in 1933 ondemomen poging om onze beweging te vermoorden. is mislukt. Toen Mussolini Abessinie veroverde hebbeh wij niet ,,leve de Negus, leve de Vol- kenbond" geroepen. Zonder dat wij het toen nog ten voile beseftem, is op dat oogenblik beslist over het zijn of niet zijn van onze be weging. Wij waren toen solidair met het fas- cistische Italie en het nationaal-socialistische Duitschland. Spr. betutgde zijn dankbaarheid aan de oudere strijders, aan wie het te dan- ken is, dat de N.S.B. zich ook in 1939 kon door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIECKMEEREBOER. 43) Vervolg. .Bent U een dokter?" vroeg ze. ,,Inderdaad. Waarom denk je dat?" Ze voelde haar zelfVertrouiwen terugkee- ren. „Controleert een man, die geen dokter is, iemands pols?" ,,Neen. Als je je soms ongerust maakt over je gezondheid, laat ik je dan zeggen, dat die perfect in orde is." ,/Tk maak me heelemaal niet ongerust over xnrjn gezondheid", klonk het antwoord, ,,maar ik zou graag willen weten, waarom ik hier gebracht ben en waarom ik als een wild dier ben geketend." „Dat was noodig je zou wel eens een wilde bui kunnen krijgen." Hrj trachtte haar te suggereeren dat haar verstandelijke vermogens niet heelemaal nor- maal waren, maar ze zou hem niet den in- druk geven, dat ze zich tiet misleiden. ,;Luister good naar wat ik nu ga zeggen", aei ze. ,,Ik meen te weten om welke reden ik hier ben; het heeft niets met mijn verstand te maken ik ben heusch gezond genoeg, dat zult U, als medicus, ook al lang gecon- stateerd hebben. Wtie U bent, of wat U bent, ik heb U een voorstel te doen, dat U zeer waarschjjnlijk wel zal interesseeren. Qm kort te gaan, Ik hied U een som van dulzend pond bedenk wel, geen francs, maar Engelsche handhaven, waarbij hij speciaal zijn mede- werker Van Geelkerken hulde bracht. Indien degenen, die ons in de Mei-dagen wilden uit- roeien, meenen, ooit weer de kans daartoe te krijgen, dan zullen wij hen een slag voor zijn. Sprekende over zijn bezoek aan Hitler zei de ir. Mussert, dat de Fiihrer het beste voor heeft met ons land en dat het ook zijn wensch is, dat wij Indie behouden. Tenslotte zeide de leider, dat zonder de N.S.B. ons volk geen toekomst heeft. De geschiedschrijver zal later van dezen tijd getuigen, dat de goede geesten de kwade hebben overwonnen. In de toekomst van ons volk kunnen wij vertrou wen hebben. Hiema volgde langdurig houzee-geroep. Nadat gezongen was „alle man van Neer- lands stam" ging men uiteen. Incidenten te Breda gedurende den optocht der W.A. Zondagmiddag heeft de West-Brabantsche afdeeling der W. A. van de N.S.B. een marsch door Breda gehouden, waaraan door ongeveer 130 W.A.-mannen werd deelgenomen. Om twee uur, aldus het A.N.P., marcheerde men in twee groepen, welke geopend werden door bereden afdeelingen der W. A., op naar de Groote Markt. Afdeelingen bereden mare- chaussee en de politie zorgden, onder leiding van den commissaris van politie, den beer de Bruijn, voor de afzetting. Op de markt volgde een defild voor den banleider in West-Brabant, F. Ouwerling en voor den districtsleider W. D. de Ruijter. Vele honderden toeschouwers sloegen even- eens het defild gade. Na den opmarsch ontstcnd er een rumoe- rige stemming, welke door eenige incidenten werd gevolgd. Toen een der ruiters passeer- de, hegon het publiek te roepen en te fluiten waarop de bereden afdeeling op de toeschou wers inreed. Dit verhitte de gemoedereti nog meer, zoodat de i>olitie zich genoodzaakt zag op eenige plaatsen met sabel en gummistok een charge uit te voeren, waarbij klappen vielen. Enkele personen werden door de poli tie gearresteerd en opgebracht. Na deze inci denten werd de orde hersteld en kon de co- lonne zich ongehinderd naar de plaats van vertrek begeven, waar zij werd ontbonden. Ook Zaterdagmiddag is het op enkele plaatsen in de binnemstad van Breda tot bot- singen gekomen, naar aanleiding van de ge- bruikelijke colportage, waarbij ook de bere den afdeeling van de W,A. optrad. De politie was echter met 'n sterke afdeeling aanwezig, zoodat de relletjes spoedig den kop werden ingedrukt. DE NEDERLANDSCHE UNIE EN HET CHRISTENDOM. Godsdienstige overtuiging en nationale salnenwerking. Een duidelijke uiteenzetting. In het jongste nummer van het weekblad van De Nederlandsche Unie wordt er, naar aanleiding van de passage uit het program, dat de Unie de verdieping van den Christe- lijken geest in de samenleving wil, o.m. het volgende opgemerkt: ,,De Nederlandsche Unie aanvaardt de grondbeginselen van het Christendom als de grondbeginselen van het maatschappelijke leven in ons land. Het s daarvoor voldoende te wijzen op de waarde van de Christelijke naastenliefde, de waarde van de menschelijke persoonlijkheid en de uitvloeisels daarvan. Aanvaardt zij daarmede een soort van ..Christendom boven geloofsverdeeldheid", verwatert zij het persoonlijk Godsgeloof tot een erkenning van menschelijke waarden en niet meer? 'Het is geenszins het geval. Toch kan De Unie bij het opstellen en uitwerken van haar program niet verder gaan dan het opstellen van algemeene beginselen. „Twee goede redenen zrjn daarvoor aan te voeren. Allereerst wordt het persoonlijk ge- pondenvoor mijn vrijheijd. Maar voor we deze zaak nader bespreken, zou ik er niets op tegen hebben als U mijn enkels van zijn ketenen ontdoet." ,,Ja", zei de man op zijn langzame manier, ,,dat zou wel gaan", hij haalde een sleu- tel uit zijn zak en ontsloot daarmee de stalen enkelbanden. ,,Zoo, dat is beter! Ik zie dat U over mijn voorstel nadenkt. Ik zei duizend pond en zoo gauw ik in Hotel Meurice ben terugge- keerd, zult U bet geld hebben. Wel?" „Ik moet er eerst eens goed over naden- ken." „Dit is toch zeker niet iets, waarover U lang behoeft te denken? Duizend pond en dat inplaats van al de last en moeite, die U zich met een persoontje als ik op den hals haalt. U kunt er op rekenen vergist U zich daarin vooral niet, mon cher mddecin dat U, als U denkt dat U me hier kunt opbergen als een pond boter in een koelen kelder, zich in groote moeilijkheden, brengt. Dit is geen kruiswoordpuzzle U kunt dus onmiddellijk antwoorden... Wel?" ,,Ik moet er eerst eens over nadenken", her- haalde de man. „U wilt zeker probeeren of ..Monsieur le Baron" meer biedt is dat het? Laat mjj U dan eens iets vertellen; die grappenmaker breekt zijn nek over zrjn eigen streken. Het is al erg genoeg dat hij me hier tegen mijn wil heeft gebracht, maar dat is nu eenmaal gebeurd. Wlerkelijk, zooiets kunt U zich niet permitteeren, mijn waarde heer, zelfs niet in Parijs. Begrjjpt U dan niet, dat U dit niet on- gestraft kunt doen?" ,,Je praat te veel, jongedame." „Ik zou anders zeggen, dat ik hierin lang- zamerhand ook eens een woordje mee te spreken heb. Ik heb zeer invloedrijke vrien- den in Parijs; zij zullen zich gaan afvragen waar ik blijf. Natuurlijk heb ik er geen idee van waar mijn gevangenis zich pcecies bevindt, maar U kunt ervan opaan, dat de Parijsche politie op het oogenblik druk bezig is met mijn verdwijning en me dunkt, vroeger of later zal ze me toch weten te vinden." „Ja, vroeger... of later." "Beryl twijfelde niet aan de beteekenis van deze woorden en ze sprak maar gauw door, dat kalmeerde haar. ,,Maar wat is hiervan eigenlijk de bedoeling? Wat voor nut kan het hebben mij hier gevangen te houden? Is het misschien om een losprijs te doen?" „Nu je het me vraagt, jongedame, zal ik trachten het je uit te leggen. ZooaLs je weet ben ik een dokter en mijn grootste hobby is het, te experimenteeren met het menscbelijk verstand. Enkele van mijn laatste proeven op dit gebied zjjn werkelijk buitengewoon inte ressant. Ik ben er bijvoorbeeld uitstekend in geslaagd, door toediendng van een door mij zelf bereid medicijn, iemand van jouw natio- naliteit, een heel mooi meisje..." ..Bedoelt U de jongedame, die men Prinses Corisande van Caronia noemt Dus dan bent U sehuld aan haar geheugens toornis „Je zegt dwaze dingen; door de bulp van dat meisje kon ik de medische wetenschap weer een stap verder brengen. En nu zal jij op jouw beurt mij zeer nuttig zijn bij mijn verdere experimenten." ,,Dat geloof ik niet," klonk het antwoord, „en als U van plan bent mijn aanbod te accepteeren, zou ik dat maar direct doen." Duizend pond zou ik heel goed kunnen ge hruik en, dat moet ik toegeven, maar de ge- legenhedd om mij, op dit speciale gebied ver der te bekwamen, noodzaakt me je aanbod van de hand te wijzen. Bovendien kan ik het geld ook uit andere bran krijgen... Maar nu geloof ik, dat je je een beetje te veel hebt op- gewonden ik zal je iets kalmeerends geven..." Ze zag hoe hij een glas half met water vulde en daarin een poeder stortte. .Drink dit leeg," zei hij, „er is niets in, dat je kan schaden." loof wel gemeenschappelijk beleden, maar de kerk is daarvoor de aangewezen plaats. De Nederlandsche Unie zou de kerk die taak niet gaame ontnomen zien, integendeel, zij acht het van het allergrootste belang voor het Nederlandsche volsleven, dat de kerk in staat blijft haar belangrijk werk te verrichten. ,,Er is nog een tweede, misschien de meest klemmende, reden om in het program van De Nederlandsche Unie niet verder te gaan dan nu geschied is. „W}rj hebben in Nederland nu eenmaal te rekenen met een veelheid van - kerken en ge- loofsopvattingen. Als gevolg van deze om- standigheid is er ook groote verscheidenheid in de wijze, waarop men zijn geloof beleeft, en in den dogmatischen vorm, waarin men zijn geloofswaarheden belijdt. ,,De Nederlandsche Unie eerbiedigt de kerk in haar werk. Zij kan dat alleen doen, als zij ook de afzonderlijke kerken eerbiedigt en haar geestelijke goederen geheel onaangetast laat. Alleen z66 kan de vrijheid van gods- dienst ten slotte gewaarborgd blijven. ,,In De Nederlandsche Unie zrjn roomsch- katholieken, protestanten en humanisten (men vergeve ons de weinig gelukkige uit- drukking!) vereenigd. Him eendrachtige samenwerking is in deze moeilijke uren van ons vaderland noodzakelrjk. Dat de geest- kracht, die men aan zijn godsdienstige over tuiging ontleent, daarbij een voomame in- spireerende kracht is, lijdt geen twrjfel. Het is geen toeval, dat De Nederlandsche Unie de verdieping van den Ghristelijken geest in de samenleving in haar programvooropstelt. ,/Wil echter die eendrachtige samenwerking inderdaad slagen, dan is de eerbiediging van iedere godsdienstige overtuiging, met de per- soonlijke trekken daarvan, noodzakelijk. Daarom kan de Nederlandsche Unie niet in- gaan op de dogmatische verschillen al er- kent ij de realiteit ervan. Zij heeft echter open oog voor de waarde van den Christelij- ken godsdienst, welks kracht voor het per soonlijk •fen maatschappelijk leven voor de Unie onbetwistbaar vaststaat." STA N I>A\ RDISATIi; VAN MELK. De Zaterdag verschenen hudtengewone Staatscourant bevat een besluit van de secre- tarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van landhouw en visscherij betreffende standaardisatie van melk. Artikel 2 daarvan luidt: Het is aan melkverkoopers verboden voile melk en/of melk te verlkoopen. Artikel 3: Het verbod in artikel 2 gesteld, geldt niet: 1. Indien de voile melk of de melk uitslui- tend wordt verfkocht ander dan rechtstreeks aan verhruikers; 2. indien de melk wordt verkocht door melkverkoopers, die in het bezit zijn van een vergunning volgens artikel 29 van het Mellk- besluit, mits zij deze melk hebben betrokken van een bedrijf, als bedoeld in artikel 5, deze melk voldoet aan den eisch, gesteld in arti kel 4 en deze verkoop niet plaats vindt in ge- bieden, gemeenten of gedeelten van gemeen- ten, als bedoeld in dit artikel, sub 3; 3. indien de voile melk verkocht wordt _n gebieden, gemeenten of gedeelten van ge meenten, door den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken aangewe zen, of door bedrijven, welke van hem onthef- fing van het verbod hebben verkregen; 4. indien de voile mellk verkocht wordt volgens een door den secretaris-generaal van het departement van landhouw en visscherij vastgestelde regeling ten behoeve van be- paalde categorieen van verbruikers en deze voile melk voorzien is van de aanduiding ,,ge- pasteuriseerd", als bedoeld in artikel 13 van het Melkbesluit of van de aanduiding „model- melk", als bedoeld in het besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken van 18 November 1940 betref fende modelmellk. De Kabouter nam het glas van hem aan met de bedoeling den inhoud in des sprekers gezicht te werpen, maar juist toen ze op het punt stond dit te doen, drong een vreemd ge- luid tot hen door. De dokter slaakte een uitroep van ergernis en liep op de deur toe. Z66, toen hij haar zijn rug toekeerde, ledigde Beryl het glas onder de dekens; ze dadht er niet aan dat gemeene goedje te drinken het was natuurlijk het een of andere verdoovingsmiddel. Maar ze wilde eens probeeren of hij gemakkelijk voor den gek te houden was. Toen de man zich weer omkeerde, zette ze juist het ledige glas op de tafel. „Je zult je nu spoedig beter voelen en weer rustig kun nen slapen," zei hij. Beryl had moeite om niet in lachen uit te barsten. Deze man van de wetenschap was vast en zeker niet zoo slim als hij wilde doen voorkomen. Hoe was het mogelijk dat hij er in liep! Maar misschien was hij wel ver- strooid en wilde gauw naar boven gaan om te zien wat er aan de hand was. Ze liet zich in de kussens zinken en deed alsof ze doodelijk vermoeid was. Zoo bleef ze liggen, totdat hij, nadat hij haar eerst nog een poosje aandachtig had gadegeslagen, de kamer verliet. Toen sprong ze vlug op en be- gon het vertrek nauwkeurig te onderzoeken. De deur was op slot, zooals ze fcrouwens al verwacht had hierdoor kon ze dus onmo- gelijk ontvluchten. En het tralievenster was veel te klein. Mlaar toch liep ze hier onwil- lekeurig naar toe. Ze keek door de ijzeren tralies en zag dat het venstertje op een klei- nen achtertuin uitkeek. En in dat tuintje stond een man, die aan dachtig naar boven keek... Ze nam haar zak- doek, wrong haar hand tusschen twee tra lies door en begon uit alle macht te wuiven Wordt vervolgd.) Door hun pijnuitdrijvende werking let- pen hierbtj altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtje*" Doos 10 en 50 ct. Artikel 5 luidt als volgt: Behandeling van voile melk of room, ten einde deze door onttrekking van melkvet of toevoeging van gedeeltelijke ontroomde voile mellk of ondermelk te brengen op het voorge- schreven vetgehalte (tusschen 2,4 en 2.6 pet.) mag uitsluitend geschfeden in bedrijven van melkverkoopers, die daartoe een schrifteltjke vergunning van den directeur van den keu- ringsdienst van het gebied, waarin de behandeling van de voile melk of den room geschiedt, hebben verkregen. Aan deze ver gunning kunnen door den directeur van den keuringsdienst voorwaarden worden verbon- den. Voorts bevat het besluit een aantal andere artikelen. Overtreding van eenige artikelen wordt ge- straft met een hechtenis van ten hoogste zes maanden of een geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. KERSTPAKETTEN EN DISTIUBI TIE. Bij onderscheidene instellingen is de vraag gerezen, op welke wijze dit jaar de gebruike- lijke Kerstgaven zullen kimnen worden uit- gedeeld, daar de distributie hierbij moeilrjk heden in den weg dreigt te leggen. In de eerste plaats wordt er op gewezen, dat er niet op te rekenen valt, dat buiten de gewone distri bu tie regel i ng om extra-rantsoe- nen beschikbaar zullen worden gesteld. Dit beteekent, dat instellingen, welke zich met de uitreiking van Kerstpakketten plachten bezig te houden, dit jaar hetzij tot de zgn. waardehcnsysteem zullen moeten overgaan hetzij van te voren de desbetreffende punten van de verschillende distributiekaarten moe ten innemen, voorzoover het Kerstpakket al- thans gedistribueerde goederen inhoudt. Met behulp van de ingemomen punten kunnen dan de inkoopen bij de leveranciers worden ge- daan. In dit verband kan nog worden medege- deeld, dat de Nederlandsche zuivelcentrale dit jaar niet (als in vorige jaren) hak- en braaxl- vet, margarine e.d. vrij van heffing ter be- schikking van instellingen van weldadigheid zal stellen ter gratis uitreiking aan behoef- tigen. DE HANDEL IN HAAS. Grooter gedeelte van de voorraden vrijgegeven. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt pet volgende mede: In verband met de op 28 Augustus 1940 getroffen kaasregeling werd aan houders van voorraden kaas, grooter dan 500 kg, de ver- plichting opgelegd, deze niet te verhandelen of af te leveren dan met toestemming der Nederlandsche zuivelcentrale, afd. zuivel te 's-Gravenhage. Inmiddels heeft -genoemde centrale een ge- deelte van 25 pet. met een minimum van 500 kg, voor het verhandelen en afleveren vrij gegeven. Dit gedeelte is met ingang van Dinsdag met 10 pet. tot 35 pet. verhoogd, met een minimum van 1000 kg, zoodat dan nog 65 pet. (verminderd met den indroog op den totalen oorspronkelijken vooraad) van den op 28 Augustus 1940 aanwezigen voorraad ge- blokkeerd blijft. Uiteraard mag de aflevering uitsluitend geschieden tegen toewijzingen op grond der bepalingen van de kaasdistributie- beschikking 1940 1. GEEN Z.G. CRISISPRODUCTEN NAAR HET BUITENLAND. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat thans op grond van het besluit van 23 September 1940 het te koop aanbieden, het te koop doen aan- bieden, het verkoopen of doen verkoopen, met bestemming naar het buitenland, van alle bij of krachtens artikel 1 der landbouw-crisiswet 1933 aangewezen crisisproducten, is verboden. Voorts is bepaald, dat voor de onder dit verbod vallende producten waarvan een uit- voermonopolie bestaat, ontheffing van dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1