ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHtVLAANDEREN DAMPO In den greep van het nondlnt UW KINDJE VERKOUDEN No. 10.142 WOENSDAG 20 NOVEMBER 1940 80e Jaarqang Binnenland Feuilleton ABONNBMHNTSPRHSBinnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Bulten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Toor Belgie en Amerika f 34-0, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen yoor het buitenland all eon bij vooruitbetaling. Uitgeefeter: Firma P. J. VAN DE SAND8 OntO 38150 TEIJ5FOON No. 207S. ADVERTENTTENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLETNE AD VERTEXTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaataruimte berekend. Handelsadvertentien bjj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. HIT BLAD VERSOHUNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRUDAGAVOND. NATIONALE EENHEID BEPLE1T, Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft eem open brief gericht tot het Nederlandsche volk en in het bijzonder tot de drie grootste beiwegingen in Nederland: de N. S. B., Natio naal Front en De Nederlandsche Unie, waar- in Ihet pleit voor het staken van den onderlin- gem. strijd en opheffing van alle partijen en groepen, Nationaal Herstel inbegrepen. ..Terwijl de overgroote meerderheid van ons volk zich nog steeds afzijdig houdt van deel- neming aan de politieke stroomingen van het oogenblik en terwijl de drie voomaamste groe pen in hardnekkigen wedijver den grootsten massalen aanhang trachten te verkrijgen, is in den laatsten tijd een zichtbare verscherping in de bestrijdingsmethoden aan den dag ge- treden. Hiertegenover past ons een emstig waarschuwend woord te laten hooren," zegt het Verbond. Het vervolgt: ,,Op de drie groepen: Nationaal Front, De Nederlandsche Unie en N. S. B. de verant- woordelijkheid bij het jonge en komende ge- slacht de leer der nieuwe orde ingang te doen vinden. Deze niet gemakkelijke taak dienen genoemde bewegingen zich steeds weer op- nieuw voor oogen te stellen, ondanks tegen- slagen, ondanks onderlinge bestrijding, ook ondanks ,,nederlagen". Het Verbond meent, dat het „Leiderschap" van groote waarde kan zijn voor een volk in tijden van rampspoed en algemeenen neer- gang, maar het vraagt in Nederland van de verschillende leiders bereidwilligheid tot het offer; het besluit ,,Het is allereerst noodig, dat het Neder landsche volk zich in den nationalen staat, in tegenstelling met den partijenstaat, hervinde." ,,Als principieele grondslag is daarom op heffing van alle partijen en groepen op korten termijn gebiedend noodzakelijk, zoodat be- staande scherpe tegenstellingen van goedwil- lenden verdwijnen. Op deze wijze zal. de Rijks- eenheid, d.w.z. een zelfstandig Nederland, ver- bonden met zijn overzeesche gebieden, be- waard kunnen blijven en het voeren van een Europeesdh gerichte politiek mogelijk zijn. Als allervoomaamste voorwaarde ter vervul- ling van ^>nze taak en roeping in het wereld- bestel zal de innerlijke rust van Nederland moeten wederkeeren." Het Verbond voor Nationaal "Herstel is be- reid de steeds verder van elkaar zich verwrj- derende volksgroepen tot elkaar te brengen ter verkrijging van een harmonisch samenge- stelde volksgemeenschap, zonder opoffering van geestelijke en verworven cultureele waar- den. DE „N. U." MAG DE NEDERLANDSCHE VLAG NIET VOEREN. Ter aanvulling van het bericht betreffende het gebruik van de Nederlandsche vlag als partijvlag, volgt hieronder de volledige tekst van het schrijven van den SS-Brigadefilhrer Rauter aan den secretaris-generaal van het Departement van Justitie. De schrijven luidt als volgt: ,,Ik heb geconstateerd, dat de Nederland sche nationale vlag door de Nederlandsche Unie" als partijvlag gevoerd en in haar samen- stel van kleuren voor propaganda-doeleinden gebruikt wordt. ,jDe Nederlandsche nationale vlag is echter symbool van het Nederlandsche volk in zijn geheel en staat buiten den strijd der politieke partijen. ,,Ik verzoek u daarom, den Nederlandschen partijen met het voeren van de nationale vlag en het gebruik daarvan voor partij-politieke doeleinden, in het bijzonder het hijschen op partijgebouwen, bureaux, enz. te verbieden. door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. GSIECKMEERE5BOER. 40) Vervolg. Zuberra trok zijn wenkbrauwen op. ,,Het is natuurlijk niet netjes voor een gastheer om zich over het gedrag van een gast te bekla- gen," zei hij, „maar Uw vriend, mijn beste Lomax, toont zeer weinig zelfbeheersching. Zou ik mogen vragen wat hem zoo kan bin- deren Lomax stond van zijn stoel op en plaaiste zich tusschen beide mannen. „Dat zal Mr. Wendover U straks zelf wel vertellen," ant- woordde hij, „ondertusschen zou ik, daar we hier eigenlijk voor de Gravin kwamen, graag willen weten waar ze zich op het oogenblik bevindt. Niet dat ik denk dat U me de waar- heid zult vertellen..." ./Maar mijn beste detective," antwoordde de man, ,,ik heb geen enkele reden om U de waarheid te verbergen. Natuurlijk is het bui- tengewoon jammer, dat de Gravin U heden- middag niet kan ontvangen, maar als ik U alles heb uitgelegd, zult U dit volkomen be- grijpen. Zooals Uw vriend bekend is," zei hg, zich tot den steeds maar rookenden Wendover wendend, „is de Gravin zoo vriendelijk ge- weest in de afgeloopen week als gastvrouw te fungeeren voor Prinses Corisande van Caro- nia, wier romantische geschiedenis in bijna alle dagbladen heeft gestaan." ..Ongelukkigerwijs voelde de Prinses zich deze week niet heel wel als gevolg van alle ellende, die ze sinds haar vlucht uit Pd heeft moeten doorstaan en de Gravin, die zich over haar gezondheid zeer ongerust maakte, Overtredingen worden door de „Sicherheits- polizei" ges'traft. „Ik verzoek u de procureurs-generaal en de onder hen ressorteerende politie-autoriteiten daarvan in kennis te stellen." DE ROTTEEDtAMSCfHE VRIJWILLIGE BRANDWEER WORDT NIET ONTBONDEN. In verband met de reorganisatie van de Rotterdamsche brandweer zal uit personeel van de gemeentelijken vervoer- en motor- dienst, aangevuld met leden van de vrijwillige brandweer, die voor de nieuwe functie worden aangenomen, een beroepsbrandweer van voor- loopig 120 man worden gevormd. Volgens van het departement ontvangen mededeelin- gen zal uiteindelijk de Rotterdamsche beroeps brandweer 300 man moeten tellen, maar voor- loopig acht men de kern van 120 personen voldoende. Het ligt niet in de bedoeling om de vrijwillige brandweer, die gedurende een lange reeks van jaren dienst gedaan heeft, te antbinden. Voorloopig zal de vrijwillige brand weer dienst doen naast de beroepsbrandweer, aangezien deze de vereischte sterkte niet heeft bereikt. DUITSCHE INDUSTRIHELEN OP BEZOEK. Toen dezer dagen het besluit van den secre taris-generaal van het departement van han- del, nijverheid en scheepvaart betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven in de kraut verscheen, kon dit, schrijft de N. R. Crt., de vraag laten rijzenwat is hiervan nu de prac- tische beteekenis, waarom wordt dit juist nu aan de orde gesteld? Dat het wel degelijk een actueele kwestie was, dat er wel degelijk een practisch belang mee was gemoeid, bleek in de eerste ontmoe- ting van de Duitsche industrieelen, die op het oogenblik in ons land vertoeven, met hun Ne derlandsche collega's. Dr. Fischbock, de commissaris-generaal voor financien en economische zaken, die de aanwezigen verwelkomde, gewaagde immers aanstonds van de oprichting van het organisa- tiecomite. Daarmee, zeide hij, was een nieuwe periode in de samenwerking tusschen Duitsch- land en Nederland ingetreden. Men moest dan ook de oprichting van het organisatiecomitd vooral niet als een formeele aangelegenheid beschouwen. Wanneer het werkelijk asm de verwachtingen beantwoordde, welke het in het leven geroepen hadden, dan zouden de gevol- gen van zeer verre strekking zijn. De heer Zangen, de leider van de Rijksgroep Industrie, die namens de bezoekers het woord voerde, onderstreepte dit nog eens. Hij wees op de noodzakelijkheid, dat aan weerskanten organisaties stonden, welke volledig tot onder- handelen bevoegd waren. Dan hoefden derge- lijke besprekingen niet aan ambtenaren te worden overgelaten, maar konden zij binnen het bedrijfsleven zelf worden gevoerd. Wlanneer hij aldus een pleidooi voerde voor de gesloten organisatie van de afzonderlijke bedrijfstakken, begreep hij wel, dat men bij de eerste gedachte aan zulk een organisatie- dwang door een huivering bevangen werd, maar, vroeg hijwanneer leiding eenmaal on- vermijdelijk is, wat is dan beter, alleen te blij ven staan, in rechtstreeksche afhankelijkheid van de staatsleiding, of zich door aaneenge- slotenheid de mogelijkheid van zelfbestuur te verzekeren Bij deze gelegenheid kwam dus vooral de nadruk te liggen op de beteekenis van het werk van het organisatiecomite voor het op- treden van de industrie naar buiten. Daarom drong dr. Fischbock er bij het comity op aan wegen en middelen te zoeken om de bedrijfs- organisatie hier te lande bij de eischen van een geleide economie aan te passen. Dan zou het Nederlandsche bedrijfsleven meer dan ooit heeft den raad der medici van Hare Konink- lijke Hoogheid opgevolgd en is met haar naar buiten gegaan." ,,Waarheen?" snauwde Wendover. ,,Tot mijn spijt kan ik u geen nadere inlich- tingen geven, Mr. Wendover. Dit is geen ver- wijt aan U persoonlijk, maar de Prinses is hoofdzakelijk zoo van streek geraakt door den last, dien verslaggevers haar veroorzaakten. U, die zelf journalist is, zult er zich misschien eenigszins een beeld van kunnen vormen, wat dit huishouden gedurende de afgeloopen week te verduren heeft gehad. Dag en nacht rin- kelde de telefoonbel, jburnalisten verdrongen elkander voor de deur en fotografen keken door de ramen van het huis. Bah! het was meer dan afschuwelijkZelfs ik werd er ner- veus van." ,,Jij, schurk! Ik heb nu lang genoeg naar je praatjes geluisterd! Ga op zij, Lomax!" Wen dover, rood van woede, was opgesprongen en wilde Zuberra te lijf gaan. Domax bleef staan waar hg stond. ,,Wees geen dwaas, op die manier bederf je alles," en fluisterend vervolgde hij..Later zul je je kans wel krijgen!" Wendover, door deze laatste woorden eenigszins gekalmeerd, was weer gaan zitten. Zuberra, die het geval kalm had staan aan- krjken, wierp de asch van zijn cigaret in het vuur en wendde zich tot Lomax. Het spijt me het te moeten zeggen, maar je vriend schijnt nog steeds erg nerveus. Misschien wil hij iets pittigers hebben dan thee?" Maar ook aan het geduld van den detective kwam een eind. ,,Hou je mond, Zuberra!" ..Zuberra? Dat is een heel vreemde naam! Waarom noem je me zoo?" ..Omdat je zoo heet. Laten we nu een ein- de aan deze klucht maken. Je schijnt totaal niet te beseffen dat je, als ik er niet was ge- weest, nu een lijk zou zijn." ,,Het melodrama past je al heel slecht, mijn beste detective," antwoordde de ander. „Je wilde dus een einde maken aan wat je noemt „deze klucht"? Uitstekend! Vertel me dan eerst eens wat je hier vanmiddag eigenlijk kwam doen." in staat zijn om als een eenheid naar buiten op te treden. Het was mogelijk, dat de organisaties, waarover het totdusver beschikte, in het ver- leden naar wensch gefunctionneerd hadden, het kwam er thans op aan om hun aantal zoo- ver te verminderen, dat een homogeen be drijfsleven als gelijkgerechtigd, maar dan ook goed georganiseerd partner de Duitsche in dustrie tegemoet kon treden. Tegelijk waren zoowel dr. Fischbock als de heer Zangen erop uit, om duidelijk te maken, dat elke dwang bij de onderhandelingen ont- brak. ,,Wat wij niet vrijwillig tot stand bren gen, duurt ook niet", zeide de laatste. De eerste wees erop, dat wanneer het eenvoudig om een begunstiging van de Duitsche indus trie te doen was geweest, de Duitsche auto- riteiten niet den weg van deze samengestelde besprekingen hadden behoeven te kiezen. Wel moest er een uitweg gevonden worden uit de negatieve kritiek en verloochening van de nieuwe orde. De feiten dienden te worden aanvaard voor wat zij waren. Het was de taak van het Duitsche bedrijfs leven om ten voile te voorzien in de behoef- ten van de Duitsche oorlogsvoering. De Duit sche industrie, zoo vulde de heer Zangen aan, is met deze taak meer dan belast en wanneer zij dan aan vele vredesbehoeften van omlig- gende landen niet kan voldoen, dan is het een aanlokkelijk denkbeeld om de capaciteit, wel ke de Nederlandsche industrie nog altijd over heeft, daarvoor te gebruiken. Het streven moet zijn, had dr. Fischbock reeds gezegd, de Nederlandsche industrie zoo spoedig moge lijk op het tempo van de Duitsche te bren gen. De noodzakelijkheid van vriendschappe- lijke betrekkingen en een harmonische samen werking met het Nederlandsche bedrijfsleven stond daarbij voorop. Reeds had de heer Zangen de noodzakelijk heid in het licht gesteld, dat men tot overeen- stemming kwam over de leverantie van goe- deren over het geheele gebied van het zich vormende Ehiropeesche blok. Meer dan ooit zou de veredelingsindustrie in ons land zich kunnen ontwikkelen. Ook dr. Wtoltersom, de voorzitter van het organisatiecomitd, betoog- de, dat de onderhandelingen niet slechts voor deze overgangsperiode, maar ook voor later hun beteekenis hadden. Wat thans geschapen werd, had de bestemming na den oorlog te blijVen voortbestaan. En sprekende over deze Europeesche taak van ons land, verbond hij daaraan beschou- wingen over onze Internationale taak, voort- vloeiend uit onze ligging aan de wegen der we- reldscheepvaa^t. Het eeuwige gebod der va- derlandslie^defeou ons de eischen, welke aldus uit onze natuurlijke ligging voortvloeiden, nimmer kunnen doen verloochenen. En zoo is dan het organisatiecomite nau- welijks tot stand gekomen, reeds doende aan de vervulling van een groote, gewichtige taak, die de reden van zijn oprichting meteen toetst aan de practijk. OPGAVE VAN NIET EIGEN VEE. Aangezien blijkt, dat verschillende perso nen tot nu toe verzuimd hebben, opgave te doen van runderen, paarden en ander vee, dat gedurende de oorlogsdagen of daama is komen aanloopen of werd opgevangen, wordt men verzocht hiervan alsnog ten spoedigste opgave te doen aan het Bureau Ontruiming, Laan van Meerdervoort 51 te 's-Gravenhage. Dit bet reft alle vee in en om de evacuatie- gebieden. dat niet door toewijzing vamwege het bureau Ontruiming of op andere regel- matige wijze bij den houder is terechtgekomen. Den gemeentebesturen wordt hierbij mede- werking verzocht, hun bekende gevallen als, hier bedoeld ter kennis te willen brengen van het Bureau Ontruiming. Houders van toegeloopen vee, die verzuimen Lomax antwoordde prompt: ,.E!en familie- lid van Mr. Wendover is sppocloos verdwenen." ..Mannelrjk of vrouwelijk?" ,,Efen dame. Miss Beryl Trentham. Ze is een nicht van Mr. Wendover en logeerde met hem in 'Hotel Meurice, waar ze echter sinds twee dagen niet is teruggekeerd." „Dat is heel akelig maar ik kan niet be- grijpen waarom je dit mg komt vertellen." „De reden hiervoor iS" Lomax' stem had een scherpen klank gekregen ,,dat Mr. Wendover en ik van opinie zijn dat jij hier iets mee te maken hebt." ,,Ik? Je bent %ek, man! Wat voor inte- resse zou ik kunnen hebben in Miss Trentham Om te beginnen heb ik nooit geweten dat zoo iemand bestond." ,,Het zou me toch heelemaal niet verwonde- ren, Zuberra, als jrj hier de hand in hebt ge had. E!n daarom ben ik vanmiddag hier ge komen. Ik wilde van de Gravin je tegenwoor- dig adres vememen, waama ik je was gaan opzoeken. Ik had je namelijk het volgende te zeggen: als ik ontdek en ik zal de waar heid te weten komen dat jij voor deze ont- voering verantwoordelijk bent..." „Je wordt alweer melodramatisch, mijn beste detective." Onverstoord vervolgde Lomax op kouden, scherpen toon: „Ik zei dat, als ik tot de ont- dekking kom dat jrj voor de ontvoering van Miss Trentham verantwoordelijk gesteld moet worden, ik niet op de justitie zal wachten, maar dat ik jou, jakhals, dan met mijn eigen handen zal dooden. Dat is, hoop ik, duidelijk genoeg?" Wendover deed een stap voorwaarts. „Ik geloof dat ik daar ook een woordje in mee te spreken heb." Hij duwde zijn vriend opzij en plaatste zich vlak voor Zuberra, ,,Nu dan, schurk, voor de laatste maal vra,ag ik je waar ze is." ..Loop naar de maan, jullie allebei! Als jullie niet gauw maakt.dat je wegkomt..." Wendover's vuist belandde met kracht mid den in het gezicht van den spreker; de klap was met zoo'n hevigheid aangekomen, dat Zuberra's tanden in zijn lip drongen. Hij wan- hiervan aangifte te doen, stellen zich uiter- aard aan vervolging bloot. Ook degenen, die nog gelden of opbrengsten onder zich hebben als gevolg van het weglei- den van vee, dienen hierboven ten spoedigste kennis te geven aan het Bureau Ontruiming. HET WERK VAN DE WINTERHULP IN NEDERLAND. De heer C. Piek, directeur-generaal van de winterhulp-Nederland heeft gistermiddag op de persconferentie in Den Haag nogmaals mededeelingen gedaan over de actle van stich- ting Winterhulp-Nederland. Om te beginnen plaatste hij eenige opmer- kingen over een zaak, die tot veel misver- stand aanleiding heeft gegeven, n.l. het voor- schrift, dat in den tijd van de winterhulD de collecten voor verschillende doeleinden stil moeten staan, opdat er geen afbreuk wordt gedaan aan de voor de winterhulp te houden inzamelingen. Hij stelde op den voorgrond, dat de winter hulp zich niet begeeft op het terrein van de kerkelijke weldadigheid (door middel van dia- conieen enz.). Dit gaat geheel buiten de win terhulp om. Kerkbesturen, die een inzameling willen laten houden voor een of ander doel van kerkelijke liefdadigheid, moeten zich dus niet tot hem wenden om toestemming te vragen, maar hun aanvragen richten tot den secretaris-generaal van justitie, die in over- leg met de Duitsche instanties zal uitmaken, in hoever de beoogde inzameling geoorloofd kan worden beschouwd. Overigens moet op strikte nakoming van het voorschrift worden gestaan. De heer Piek verklaarde echter, dat hij er niet het minste bezwaar tegen heeft, dat het gebruikelijke Sint Nicolaasfeest op scholen e.d. op 5 en 6 December wordt gevierd. Inzamelingen in verband daarmede hoeven niet aan zijn goed- keuring te worden onderworpen. Wet stelt hij prijs op een zekere supervisie, in dezen zin, dat comitd's, vereenigingen enz., die Sint Ni- colaasfeestjes organiseeren, bij hem een ver- alag van him werkzaamheden inleveren met opgave van hun inkomsten en uitgaven, op dat hij uit het totaal dezer verslagen een over- zicht kan krijgen van hetgeen er op dit gebied omgaat en kan beoordeelen of het in de toe komst ook zoo zal moeten worden voortgezet. Ten aanzien van het charitatieve leven zal de winterhulp een ruim standpoint innemen. Zij zal ertoe medewerken, dat vereenigingen zooveel mogelijk onder hun eigen naam kun nen doorwerken, maar onder auspicien van de Winterhulp Nederland. Evenwel moet men zich aangaande elke voorgenomen inzameling tot de Winterhulp wenden om er zich van te vergewissen, dat deze geen bezwaar heeft. De directeur-generaal zal op deze aanvragen, ge- hoord de provinciale directeuren, beslissen. Inzamelingen, die geen goedkeuring hebben gekregen en niet oiraer auspicien van de Win terhulp gehouden worden, zijn verboden. De heer Piek zal alle aanvragen welwillend be oordeelen; het is geenszins zijn" bedoeling, dat allerlei liefdadigheidswerk zal afknappen. Op het werk van de Winterhulp zelf komen de legde de heer Piek er nadruk op, dat het zijn streven is zoodanige maatregelen te nemen, dat ieder in vreugde en vertrouwen kan geven. Dit wil, zooals vanzelf spreekt, niet zeggen, dat er dwang toegepast zal wor den. Integendeel: het bijdragen zal geheel vrijwillig zijn. Met verwondering had de heer Piek gecon stateerd, dat de manifesten, die vanwege de Winterhulp allerwegen zijn aangeplakt, op verschillende plaatsen afgescheurd zijn, in sommige gevallen voor 6070 pet. Dit is kwajongenswerk en in elk geval niet in over- eenstemming met den geest, waarin de win terhulp bedoeld is. Elr zullen nog andere plakkaten komen; deze zullen hooger worden aangeplakt, zoodat zij niet meer afgescheurd kelde, trachtte zich vast te grijpen, maar struikelde over een berenhuid en viel languit op den grond. ,,Hou jij die deur in de gaten, Lomax, dan zal ik onderwijl wel even met hem afrekenen!" Het was den jongsten detective van Scot land Yard nog niet vaak overkomen dat hij zich niet uit een situatie wist te redden, maar op dit moment wist hij niet hoe te handelen. In het diepst van zijn hart benijdde hij zijn meer impulsieven vriend; als hij zijn zin ge- volgd had, zou hij precies hetzelfde gedaan hebben. Maar zijn verstand zei hem dat dit niet de manier was. ■>Laat het daar nu bij," zei hij tot Wendover, ..ik had je beloofd dat je je kans zou krijgen en die heb je nu gehad. Laat ons maar gaan, we kunnen hier niets goeds meer uitricliten. Ik zal het personeel ondervragen en er zien achter te komen of de Gravin werkelijk weg is. Pas op!" riep hij eensklapsv Zuberra was overeind gekomen en lag nu op zijn knieen; hij had een hand in zijn rechter zak. „Voorzichtig, hij heeft een revolver!" riep Wendover. „En ik heb er ook een," zei V>max bedaard. ,,Laat haar maar kalm op haar plaats, Zuberra, anders schiet ik je neer als een bond!" „Ik zal me wreken!" siste „le Baron"! ,,Er staat ook nog iets op den anderen kant van de weegschaal, Zuberra, vergeet dat voor al niet!" en tegen Wtendover: ,,Nu niet meer! Ga gauw naar de taxi, ik kom direct." Zijn stem klonk zoo gebiedend, dat de an der zonder verder tegen te spreken gehoor- zaamde, ofschoon het volgens hem het beste was Zuberra maar meteen voor goed onscha- delijk te maken. Binnen tien minuten stapte de detective bij hem in de taxi. ,,Noch de Gravin, noch het meisje is in dat huis, daar ben ik zeker van," zei hij tegen Wendover. ,,Heb je het heele huis doorzocht?" ,,Enken vierkanten meter." ,,Wat moeten we nu doen?" „Wlaohten tot vanavond." 1 Wrijf dan keel, rug en borstje in mel Dampo. Wonderlijk zooals d£t helptf Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. kunnen worden. Maar het afscheuren moest zooals vanzelf spreekt heelemaal niet voor- komen. Tegenover deze tegenwerking staat als ver- heugend feit de ruime medewerking, die de winterhulp heeft gekregen van de secretaris- sen-generaal, die alien hun medewerking toe- gezegd en hun naam ter beschikking gesteld hebben, van de commissarissen der provincies en van de burgemeesters, die de heer Piek be- noemd heeft tot plaatselijke directeuren. Te Utrecht is reeds een vergadering van burge meesters gehouden, in welke de actie in den breede is besproken en die een zeer bevredi- gend verloop heeft gehad. Thans gaat de heer Piek op weg om ook andere provincies op de- zelfde manier te bewerken. De directeuren van de provinciale kantoren zijn inmiddels ook alle op een na bemoemd. De ontwikkeling van het instituut Winter hulp gaat thans in deze richting, dat het wordt uitgebouwd om de heele samenleving te omvatten. Hierbij wordt niemand, die posi- tief wil meewerken, uitgeschakeld. Nogmaals herhaalde de heer Piek, dat er geen sprake van kan zijn, dat gelden, die voor de Winterhulp Nederland worden ingezameld, naar Duitschland zouden gaan. Uitdrukkelijk wordt vastgesteld, dat de geheele opbrengst van de inzamelingen voor Nederland bestemd is en blijft. Bij de besteding van deze gelden zal de bedoeling zgn te komen tot een goede en nobele verzorging van de noodlijdenden in Nederland op een veel breederen voet dan tot nu toe mogelijk was. Ons volk leeft in een toestand van passivi- teit. Daar wil de heer Piek niet over oor- deelen, als deze mentaliteit maar niet de be- langen van het eigen volk schaadt. Het Neder landsche volk moet zijn krachten bijeenrapen en sterk worden. Tegen hen, die zich in deze dagen tegen de gemeenschapsgedachte mee- nen te moeten verzetten, zal de heer Fhek den handschoen opnemen. In den arbeid van de Winterhulp ziet hij een middel om te komen tot een organisatie van de liefdadigheid in breeder verband, tot een codrdinatie van de vele met de beste be- doelingen opgezefte particuliere acties, waar- door een groote vereenvoudiging en efficiency zal worden verkregen. Indien men weet dat in 1939 in Nederland 9400 collectes zijn ge houden en men vergelij-kt daarbij de sociale nooden, die toch ongedekt bleven, dan ziet men toch wel in, dat op het gebied der lief dadigheid nog wel een en ander te doen is. De inzameling van 29 en 30 November wordt gehouden onder de directe verantwoor- delijkheid van de burgemeesters. Dezen doen hun best. Moge de bevolking, aldus de heer Piek, hen in hun arbeid steunen, opdat deze een sucees worde. De datums 29 en 30 November zijn gekozen, omdat op die dagen de meeste menschen wel over hun loon kunnen beschikken en omdat andere data moeilijk waren. Mochten er men schen zgn, die liever later een gift zenden, dan wordt bij dezen herinnerd aan het giro- nummer 5553 en aan de mogeliikheid om bij elke bank op de rekening van Winterhulp bij de kasvereeniging te Amsterdam bijdragen te storten. 'Het A.N.P. meldt: De grootscheepsche hulpactie van de Win terhulp Nederland mag van alle zijden spon- HOQFDSTUK XXX. „Papa" Granaud komt een boodschap brengen. Dien avond zwaaiden twee mannen, gekleed als matrozen van de Fransche Republiek, de White Rabbit", een klein obscuur cafetje in de Rue de la Rochefoucauld, binnen. Beiden verkeerden z66 kennelijk in staat van dron- kenschap, dat de politieagent, die aan het ein de der straat geposteerd was, zich gedrongen voelde hen te waarschuwen. ,,Mes enfants", zei hij op vaderlrjken toon, .jullie hebt voor vanavond heusch genoeg ge- dronken, ga naar buis en naar bed. Een der matrozen had hierop geantwoord: ••Het is hik het is hik allemaal hest in orde, h-hoor! We zijn op weg hik naar h-huis. Slaap wel, lieve schoone!" Buiten gehoor van den agent gekomen, be- gon de andere matroos te grinniken. „Lieve schoone! dat klonk heel aardig, Dujardin," zei hij, „met dien ronden buik en die afhan- gende snor zag onze vriend er werkelijk aller- liefst uit!" ..Fhaat niet zoo hard!" fluisterde de detec tive van de Sftretd, ,,en denk er aan, Lomax, vanaf dit oogenblik geen woord Engelsch meer!" Lomax knikte en speelde opnieuw zijn rol van dronken matroos. En nu waren ze dan in het cafe, dat Laporte hen genoemd had en waar ze op den ,,mou- chard" moesten wachten. Dujardin, die zgn rol werkelijk schitterend speelde, zwaaide op het buffet toe en riep: ..Twee demi-setiersen vlug wat, want we hebben dorst als een paard!" De man achter de toonbank, een zeer on- gunstig uitziend heerschap, met kleine oogen, die geheel In zijn vleezige gezicht wegzonken, grinnikte. Het gebeurde wel eens dat er in de .White Rabbit" matrozen kwamen met meer dan drie maanden gage op zak. Ket was dus heel verstandig om zulke gasten in een goed humeur te houden. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1