MOLOTOF TE MOSKOU TERUG. TERNEUZEN, 18 NOVEMBER 1940. DE BEVOORRADING VAN ONS GEWEST MET BROODBLOEM. en samenwerking met andere volkeren tot ontpooiing te brengen, zonder er rekening mede te houden, dat die volkeren andere wegien hebben gekozen dan Zweden. ZWARE AANVAL OP BRITSCHE WAPENINDUSTRIE. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Niettegenstaande de sterke belemmering aoor hevige stormen heeft bet luchtwapen ook op 14 November zijn stelseimajige ver- kennings- en aanvalsvluchten voortgezet. Vijfhonderd kilometer ten Westen van Ierland beeft een zwaar gevechtstoestel een Britsch koopvaardijscbip van 5000 b.r.t. door twee bommen, die midscheeps en op bet ach- terschip doel troffen, vernietgld. Het schip geraakte in brand en bleef met slagzij liggen. Langs de iSchotscbe kust werden twee scbepen van 2000 en 7000 b.r.t. aangevallen. Het groote schip zonk na een expiosie, ter wijl bet andere schip in nood geraakte. Door voitreffers werd voorts in het Noordelijk deel der Noordzee een schip van 5000 b.r.t. tot zinken gebracht. Ter hoogte van Great Yar- houth kreeg een Britsche torpedobootjager een zwaren bomtreffer midscheeps. Duikbommenwerpers vielen het radiostation van Dover aan, dat getroffen werd door drie voitreffers van zwaar kallber. In den loop van den dag kwam het ondanks het ongunstige weer .boven het Kanaal en Zuid-Engeland, tot een reeks zware luchtge- vechten, die voor onze jagers succesvol afliep. Na verbetering van de weersgesteldheid kon het luchtwapen in den nacht van 14 op 15 November als vergelding voor de Britsche aanvallen op Miinchen, den tegenstander door een grooten aanval op belangrijke doelen voor de bewapening in Midden-Engeland, een bui- tengewoon zwaren slag toebrengen. Zeer heftfg en succesvol was daarbij de in golven uitgevoerde aanval van sterke formaties vliegtuigen van de generaal-veldmaarschal- ken Kesselring en Sperrle, op Coventry, waar talrijke motorenfabrieken en groote fabrieken voor 't vervaardigen van vliegtuigonderdeelen ben evens andere voor den oorlog belangrijke inrichtingen, met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber werden bestookt, waardoor geweldige verwoestingen werden aangericht. Zeer groote brandhaarden, welke voedsel vonden in groote opslagplaatsen van grond- stoffen en tot aan de Kanaalkust zichtbaar waren, voltooiden het vemielingswerk. Behalve bedrijven voor de bewapeningswer- ken, werden in Midlands nog een groot aan- vullingskamp van het Britsche luchtwapen en een gasfabriek met groot succes aange vallen. In denzelfden nacht werd de vergeldings- aanval op Londen volgens program voort gezet. Andere aanvalsdoelen waren voor den oorlog belangrijke objecten in Zuid- en Mid den-Engeland. De vijand trachtte in den nacht van 14 op 15 November de rijkshoofdstad met sterke formaties aan te vallen. De beoogde groote aanval mislukte echter door den doeltreffen- den afweer van het luchtdoelgeschut. Slechts aan twaalf Engelsche vliegtuigen gelukte het dientengevolge Berlijn te bereiken. Daarvan werden er drie boven de stad zelf, en drie in de omgeving van Berlijn door luchtdoelartil- lerie neergeschoten. Zes Britsche bommen- werpers waren reeds in het Westen, kort na het overvliegen der kust, eveneens door luchtdoelgeschut neergeschoten. De vijandelijke bommen veroorzaakten slechts geringe schade aan eenige gebouwen terwijl voorts /eenige personen werden ge- kwetst. In Hamburg en Bremen benevens de twee andere plaatsen in Noord-Duitschland werden eenige .bommen geworpen. De tegenstander verloor in den loop van 14 op 15 November twintig vliegtuigen, waar- van zeven bij luchtgevechten, terwijl twaalf door luchtdoel-artillerie en een door artillerie der marine werden neergeschoten. Vijf eigen vliegtuigen keerden niet terug. VIJF BBITSCHE MUNENVBGERS VEBLOBEN. De Britsche admiraliteit heeft volgens be- ridhten uit Londen bekend gemaakt, dat de Duitschers den laatsten tijd in versterkte mate mijnen leggen langs alle Engelsche kus- ten. Dit legt een nieuwen last op de schou- ders van de Britsche flottieljes mijnenvegers. De opruimingswerkzaamheden kunnen natuur- lijk niet zonder verliezen worden verricht. Derhalve moet de admiraliteit bekend maken, dat de Britsche vloot den laatsten tijd vijf mjjnenvegers heeft verloren, en wel de ,,Renovia", de ,/Sevra", de ,,Girl Helen", de ..William Wenney" en de Stella Orion". Op de sdhepen „Sevra" en „Stella Orion" zijn geen slachtoffers gevallen, aldus de bekendmaking. De verwanten van de leden der bemanning op de andere schepen zijn op- de hoogte gesteld. (D.N.B. NIEUWE AABDSOHOKKEN TE BOEKABEST. Geen schade. Donderdag om 16 uur 38 is te Boekarest een nieuwe aardbeving van de derde sterkte gevoeld. Voor zoover tot dusver bekend, is er echter niet opnieuw materieele schade aangericht. Het gerechtshof te Boekarest heeft thans ook de arrestatie van den architect en een ingenieur der bouwonderneming gelast, welke den ingestorten Carlton-wolkenkrabber ge- bouwd heeft. Uit het puin van dit gebouw komden Donderdag nog acht lijken geborgen worden. Naar pas thans bekend wordt, is de weg van Kronstadt naar Buzau in het ge- bergte over een lengte van 200 m gespleten, zoodat het verkeer volkomen gestagneerd is. Verscheidene heuvels zijn gaan glijden en rotsblokken hebben de bedding van de rivier Buzau versperd. Uit de aardspleten dringt een grijze vloeibare stof. VERKLARINGEN VAN KNOX. Het D.N.B. meldt uit Boston: De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft in een toespraak alhier, waarin hi} de autoritaire staten met de bekende slag- woorden aanviel, verklaard, dat de Vereenigde Staten nooit een politiek van sussen zullen voeren. De Vereenigde Staten hebben thans de sterkste vloot ter wereld en het onverzoen- bare conflict moet tot het einde toe uitge- voobten worden. De blokkade noemde hij de hoop van Engeland en hij zeide, dat Amerika zich ten aanzien van deze blokkade niet van de wijs mag laten brengen door de verschrik- kelijke toestanden en door de uithongering van hulpelooze volkeren. Amerika zal Enge land elke mogelijke hulp verstrekken die het missen kan, zonder eigen bewapening te schaden. HET BBITSCHE KONINKLIJK PAAR MET DUIZENDEN ANDEBEN IN EEN SCHUILKELDER. De koning en de koningin zijn Donderdag voigens het S.P.T. door een Duitschen lucht- aanval te Londen verrast. -Ze bevonden zich op een tocht door de stad toen plotseling de sirenes begonnen te loeien. Het toeval wilde, dat het Koninklijke paar zich in de nabijheid van den veiligsten schuilkelder van heel Lon den bevond. Samen met duizenden anderen bleven ze zeventig voet onder den grond wachten tot de Duitsche aanval .voorbij was. GRIEKSCHE VLIEGTUIGEN LATEN BOMMEN VALLEN BIJ KOBITZA. In verband met de grensschending, Donder- dagmiddag door drie Grieksche vliegtuigen, vemeemt het S.P.T. nader, dat de toestellen na Zuid-Slavisch gebied te hebben overge- vlogen, in de buurt van Koritza bommen heb ben laten vallen. TWEEDE BESPBEKING VAN DEN DUCE EN ANTONESCU. Graaf Ciano heeft Vrijdagmiddag Roeme- nie' s staatsleider, generaal Antonescu, ont- vangen. De bespreking duurde meer dan drie kwartier. Vervolgens bracht Antonescu een kort be- zoek aan de gedenkteekenen van de Eeuwige Stad, waarbij hij door de bevolking -hartelijk werd toegejuicht. Daarop begaf hij zich naar het Palazzo Venezia, waar hij door den Duce in tegenwoor- digheid van Ciano werd ontvangen. Tijdens de bespreking, die gekenmerkt werd door een groote hartelijkheid en die ongeveer anderhalf uur duurde, werden de verschillende vraag- stukken der beide landen in het kader der As- politiek besproken. Om 18.45 vertrok de conducator naar de Roemeensche legatie, waar hij tegenover ver- tegenwoordigers dec Italiaansche pers eenige verklaringen aflegde. In de zalen van de Roemeensche academie te Rome is een film over de legionnaire bewe- ging vertoond. Antonescu heeft ook een onderhoud gehad met den eersten Duitschen ambassaderaad te Rome, prins Bismarck. In goed ingelichte kringen te Rome, aldus S.P.T., beschouwd met het bezoek van den Roemeenschen ministerpresident aan Rome als uiterst belangrijk. Men wijst er in dit ver band op, dat het bezoek van Molotof aan Ber lijn er eveneens toe gediend heeft, een nau- wer contact te verkrijgen tusschen de As-mo- gendheden en een groote mogendheid, welke aardolie produceert. Bijzonder belang hecht men aan het feit, dat de Roemeensche minister-president, on danks de zware aardbeving welke zijn land teisterde, naar Rome gereisd is. Het gaat hier- brj blijkbaar, naar verklaard wordt, om een be zoek, dat meer dan een beleefdheidsvisite is. De ontvangst van Antonescu door den ko- ning-keizer was bijzonder plechtig. De besprekingen met Mussolini, welke on geveer anderhalf uur duurden, en waaraan ook graaf Ciano deelnam, werden zonder tolk in de Fransche taal gevoerd. DUITSCH-FR ANSGHE CLEARING. 1 mark 20 francs. Met ingang van Zaterdag is een clearing tusschen DUitschland en het bezette zoowel als het onbezette gebied van Frankrijk met inbegrip van de Fransche kolonien, protecto- raten en Afrikaansche mandaatsgetoieden, be nevens Syrie-Libanon ingevoerd. Via deze clearing kunnen van weerszijden betalingen gedaan worden voor invoer van goederen, dienstprestaties, ideeele prestaties, alsmede bepaalde andere betalingen op het gebied van het kapitaalverkeer. De betalingen moeten in Duitschland aan de Deutsche Verrechnungskasse Berlin en in Frankrijk aan het Office de Compensation worden gedaan. Als koers geldt 1 mark 20 franc. Deze regeling heeft ook betrekking op het protectoraat Bohemen en Moravie. NA MOLOTOF'S BERLIJNSOHE BESPREKINGEN. Nu de besprekingen van den Russischen volkscommissaris Motolof met den Fiihrer en minister von Ribbentrop zijn geeindigd, stellen de Duitsche bladen vast, dat de politiek der Duitsch-Russische overeeneenstemming wordt voortgezet en op den grondslag van hechte en blijvende samenwerking zal worden opge- bouwd. Reeds het feit, schrijft de Berliner Borsen- zeitung, dat dit persoonlijk contact plaats vond nu de oorlogsgebeurtenissen zich tot een ongekende dramatiek ontwikkeld hebben en de omtrekken van een nieuw Europeesche or- dening zichtbaar worden, heeft het bezoek een grootere beteekenis gegeven dan een gebaar van hoffelijkheid en het gebracht in de sfeer van hooge, richtinggevende en vruchtdragen- de politiek. De Duitsch-Russische betrekkingen, die reeds zooveel nuttigs hebben opgeleverd, kon- den vernieuwd en verdiept worden. De duide- lijke houding der Russische regeering jegens Engeland is zoo boven elken twijfel verheven, dat het belachelijk moet lijken, als de regee ring van Londen nog altijd op de mogelijkheid van een Engelsch-Russische samenwerking ten nadeele van het Duitsche rijk speculeert. Duitschland en Sovjet-Rusland, schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung, beschouwen de sinds 1930 gelegde grondslagen der samen werking als blijvend en zijn besloten overeen- komstig deze gemeenschappelijke opvatting verder te gaan. De Volkische Beobachter schrijft o.a.duidelijk, nuchter en vastberaden zetten Duitschland en sovjet-Rusland den weg van hun samenwerking voort. Dat deze goede ontwikkeling midden in een oorlog, midden in een beslissenden strijd met het Britsche wereldrijk geschiedt en daarvan niet wordt afgeweken, getuigt van haar gezonden geest en van de koelbloedige vastberadenheid van beide landen om ze voort te zetten. Amerikaansche readies. De Amerikaansche pers houdt zich uitvoerig bezig met het bezoek van Motolof aan Ber lijn, waarbij men talrijke combinaties opstelt ten aanzien van de resultaten. De mededeeling van het officieele communique, dat de onder- handelingen geleid hebben tot volledige over- eenstemming, wordt door de me est e bladen in de opschriften afgedrukt. Engeland heeft nooit in een zoo gevaarlijke situatie verkeerd als thans, schrijft Hearst in de Journal American. De Japansche pers. Het einde van de Berlijnsche besprekingen tusschen de Duitsche en Sovjet staatslieden trekt in de Japansche pers ten zeerste de aan- dacht. De bladen leggen den nadruk op de overeenstemming, die tusschen de beide par- tijen in alle problemen, die de beide landen betreffen, bereikt is. Ze wijzen erop, dat de conferenties der laatste dagen de betrekkin gen tusschen Duitschland en de Sovjet-unie verder hebben verstevigd. In het bijzonder stellen de bladen in het licht, dat de bespre kingen in Engeland nervositeit hebben gewekt en schrijven, dat ze het mislukken van de En gelsche politiek ten aanzien van Sovjet-Rus land demonstreeren. De Tokio Asahi iSjimboen zegt, dat het re- sultaat voor Japan als lid van het drie-mo- gendhedenverdrag een reden is tot de grootste voldoening. De principieele overeenstem ming die bereikt werd na het bondgenootschap Berlijn-Rome-Tokio, moet een beslissenden in- vloed hebben op den toestand van de heele wereld. KEITEL EN BADOGLIO BESPBAKEN DE GEMEENSCHAPPELIJKE OOBLDGVOEBING. Maarsfchak Badoglio, de chef van den Ita- liaanschen generalen staf, en generaal-veld- maarschalk Keitel, de chef van den Duitschen generalen staf, hebben Vrijdag elkander te Innsbruck ontmoet. Zij hebben, naar Stefani meldt, van gedachten gewisseld over militaire problemen, betreffende de politiek van de spil, of om het met de woorden van het D.N.B. te zeggen, over de gemeenschappelijke oorlogvoering. De besprekingen werden, naar het D.N.B. meldt, geleid door generaal-veldmaarschalk Keitel en maarschalk Badoglio. Verder namen er aan deel de generaal der artillerie Jodl en de Duitsche militaire attache te Rome, luite- nant-generaal von Rintelen, van Duitsche zijde en generaal-majoor Gandin en de Ita liaansche militaire attache te Berlijn, luite- nant-generaal Marras, van Italiaansche zijde. AMERIKAANSCHE JOURNALLSTEN IN HET WERK VERBODEN. Det D.N.B. meldt uit Madrid: Officieel wordt medegedeeld: Daar de Amerikaansche autoriteiten aan den vertegen- woordiger van het officieele Spaansche nieuwsagentschap Efe den toegang tot de Vereenigde Staten en de oprichting van een filiaal aldaar geweigerd hebben, hebben de Spaansche autoriteiten de werkzaamheid van de Amerikaansche agentschappen United Press en Associated Press en van alle overige correspondenten van Amerikaansche kranten in Spanje verboden. CONFLICT IN CHINA IN EEN NIEUWE FASE. Het Japansche leger heeft, naar Domei meldt, de evaeuatie van het Zuidwesten der provincie Kwangtoeng en het deel der pro-, vincie Kwangsi, dat het had bezet na zijn lan ding bij Pakhoi aan de Golf van Tonking op 15 November 1939, voltooid, zoo deelt het kei- zerlijk hoofdkwartier mede. Op 13 November ontruimden de Japansche troepen Yamtsjau, het Zuidwesten van de provincie Kwangtoeng, zonder eenig verlies", aldus deelde de legerafdeeling van het keizer- lijk hoofdkwartier Vrijdag mede. Het com munique herinnert er aan, dat de Japansche troepen op 28 October begonnen terug te trekken uit Nanning, de vroegere hoofdstad van de provincie Kwangsi in het achterland van Yamtsjau. Hieraan voegt het communi que toe: „Deze strijdkrachten zullen in een anderen sector worden gebruikt". Het communique luidt: ,,Een deel van onze troepen is, na hun bezetting van Yamtsjau en de omgeving van Nanning half November van het vorige jaar, bezig geweest met het afsnijden van het verkeer uit Fransch Indo china naar Tsjoegking. Aangezien hun mis- sie een einde genomen heeft door het binnen- rukken van onze troepen in Fransch Indo china naar Tsjoengking. Aangezien hun mis- Nanning terug te trekken. Op 13 November hebben zij Yamtsjau ontruimd. Deze strijd krachten zullen in een anderen sector worden gebruikt. Onze strijdkrachten hebben geen enkel verlies geleden". Geen voorspel van de algeheele terugtrekking. iDe woordvoerder van het departement van oorlog heeft verklaard: De Chineesche propa ganda, die beweert, dat de Japansche evaeua tie van Nanning en Yamtsjau het voorspel vormt van de algeheele terugtrekking der Japaneezen uit Zuid-China, is geen enkele aandacht waard. De Japansche troepen zijn volkomen bereid de operaties gaande te houden door den druk te versterken op het anti-Japansche regime in China, tenzij en totdat dit een drastische herziening van zijn politiek invoert of ineen- stort. De woordvoerder zeide: ,,De ontruiming van dezen sector is vrijwillig ten uitvoer gelegd door de Japansche troepen om strategische redenen en de troepen, die uit dezen sector zijn teruggetrokken, worden in een anderen sector gebruikt". Een zuiver verzinsel noem de de woordvoerde de Chineesche bewering, dat Chineesche legers Nanning hadden ver- overd na fellen strijd. Hij wees er daarbij op, dat de Chineesche troepen er niet in geslaagd waren de Japansche evaeuatie emstige belem- meringen in den weg te leggen, ondanks het feit, dat Tsjeing Kai sjek persoonlijk het be vel op zich had genomen over die troepen te Lioentsjau in de provincie Kwangsi sedert 11 November, zoodat de Japansche troepen de evaeuatie voltooid hebben zonder eenig ver lies te lijden. JOHN PATRICK KENNEDY. Er wordt op het oogenblik, schrijft de Pr. Pr. Z. Crt. groote belangstelling aan den dag gelegd voor John Patrick Kennedy, den Ame- rikaanschen ambassadeur te Londen. Dat heeft hij te danken aan een interview, dat hij dezer dagen toestand aan de New York Jour nal-American, waarin hij minder vleiende din- gen heeft gezegd aan het adres van Engeland. Reeds eerder heeft Kennedy de aandacht op zich gevestigd, toen hij nog maar kort aan het Hof van St. James geaccrediteerd was. De Amerikaansche ambassadeur hield er zeer vrije opvattingen op na en zijn gedrag was niet bepaald in overeenstemming met de sta- tigheid en met het decorum, welke een der kenmerken is van den diplomatieken omgang in de Britsche hoofdstad. Doch dit raakte slechts den buitenkant. Van meer be lang was, dat Kennedy, die zijn benoeming in- dertijd had te danken aan zijn positie, welke hij in de democratische partij innam, van Ier- sche afkomst was en bovendien aanhanger was van het Katholicisme. Op grond daarvan moest men zijn komst naar Londen wel met eenige reserve beschouwen en zijn optreden heeft deze reserve wel gereohtvaardigd. Op dit oogenblik vertoeft de ambassadeur in Washington en van die gelegenheid heeft hij gebruik gemaakt, om waarschuwende woor den tot zijn regeering te richten, ten aanzien van haar vriendschappelijke ge'zindheid jegens Engeland. Hij heeft zijn opvatting ook in de Amerikaansche pers kenbaar gemaakt en daarmede de kwestie der hulpverleening tot een publieke aangelegenheid gemaakt. In ieder geval, zoo zal men ongetwijfeld te Londen redeneeren, heeft Kennedy daarmede de ver- trouwelijke sfeer, waarin zich het diplomatie- ke overleg pleegt af te spelen, verbroken en het is op grond daarvan te verwachten, dat men er te Londen niet al te zeer op gebrand zal zijn, den ambassadeur weer op zijn post te zien terugkeeren. Erg waarschijnlijk is het dan ook niet en reeds schijnen er aanwijzingen te zijn, dat zijn post zal worden betrokken door een eveneens veelbesproken figuur uit den laatsten tijd, den ambassadeur te Parijs, Bullitt, die zich, ook al weer in het openbaar, heeft geuit ten gun- ste van de hulpverleening aan Engeland. Om ons nu echter tot Kennedy te bepaien, hij heeft onomwonden te kennen gegeven, dat de Britsche positie zeer precair moet worden geacht en hij heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat er van de doelstelling, waarvoor Engeland in den oorlog is gegaan, niet zoo heel veel meer is overgebleven. Van een oor log om de democratic te redden kan bezwaar- lijk meer worden gesproken. De oorlog is te- ruggebracht tot het Britsche eiland zelf en in de eerste plaats is het er de regeering te Lon den om begonnen, Engeland te redden. Zij heeft daartoe haar toevlucht reeds moeten nemen tot drastische maatregelen, welke niet in overeenstemming kunnen worden geacht met de doelstelling, welke Londen in het vaan- del voert. Immers, wat men er te Londen van maakt, heeft met democratic niet zoo heel veel uitstaande. Het perspeetief, aldus stelt Ken nedy het, voor Amerika is, dat zoo de Vereen. Staten voor deze Engelsche zaak in het vuur zouden gaan, de democratic daar, waarvan zij het laatste bolwerk zijn en wier overtuigde aanhanger oOk Kennedy is, op het hellende vlak zou geraken en in eenzelfde dwangposi- tie zou komen te verkeeren, als thans de Britsche democratic. Engeland strijdt slechts voor zijn bestaan. Zoo heeft Churchill het voorgesteld en al heeft hij er dan aan toegevoegd, dat daarin een waarborg zou zijn gelegen voor het behoud van de democratic, de persoonlijke opvatting van den ambassadeur is, dat deze doelstel ling wel een zeer onzekere wiasel op de toe- komst is. Want de feiten spreken tot Kennedy en die feiten zijn in de voornaamste plaats, dat er in de Britsche defensie bressen van be teekenis zijn geschoten, juist daar, waar men de kracht van het i'mperium het grootst acht- te: de vloot. Nu Duitschland vrijwel alle ha vens op het continent controleert, wordt deze positie voor Ehgeland er niet aangenamer op. De verklaringen van Kennedy houden een critiek in op het beleid van Roosevelt en het is dan ook geen wonder dat zijn openlijk ken baar gemaakte opvattingen in de Vereenigde Staten groot opzien hebben gebaard. Want nu komt voor den gemiddelden Amerikaan de vraag naar boven: bevinden wij ons niet thans reeds op den verkeerden weg. Want het moge waar zij, dat de vooraanstaande politici zich hebben verklaard tegen actieve deelname aan den oorlog in Europa, wij hebben er reeds meermalen op gewezen, dat de wijze waarop Amerika hulp verleent aan Engeland zeer dicht nadert tot een inbreuk op de neutrali- teitspolitiek. In ieder geval moet de vraag gesteld worden, of de huidige Amerikaansche politiek niet in strijd is met de bepalingen en de strekking van de Stimsondoctrine, welke zich in hoofdzaak bepaalt tot diplomatieke en eventueel economische maatregelen ten aan zien van veroveringen, welke naar Ameri kaansche opvatting niet in overeenstemming zijn met de begrippen van internationaal recht. Ten aanzien van de Britsche oorlog voering is, naar het schijnt, het Witte Huis reeds verder gegaan. Deze politiek van Roo sevelt en zijn raadgevers houdt in een goed- keuring van de Britsche oorlogvoering en een onderschrrjving van de overwegingen, die in September van het vorige jaar Engeland tot oorlog deden besluiten. De verklaringen van Kennedy hebben op deze politiek thans in het bijzonder de aan dacht gevestigd en men mag benieuwd zrjn, hoe de openbare meening in de Vereenigde Staten zal reageeren. Kennedy heeft gewaar- schuwd en zijn waarschuwing kan niet ver keerd worden verstaan. Zal het Witte Huis er ook rekening mede houden? Daarom gaat het in de laatste instantie. In Washington zal men wellicht ook leering trekken uit wat zich in den laatsten tijd op politiek gebied in ons werelddeel heeft afgespeeld. Molotof, de voorzitter van den raad van volkscommissarissen der sovjet-unie en volks commissaris voor buitenlandsche zaken, is met zijn gevolg te Moskou aangekomen. Op het perron stond een eerecompagnie opgesteld. Van sovjetzijde was voor de ontvangst een groot aantal vooraanstaande persoonlijkheden van staat, partjj en weermacht verschenen. Ook de leden van de Duitsche ambassade. met aan het hoofd gezant von Tippels, alsmede de Duitsche militaire attache waren aanwezig. Verder zag men de ambassadeurs van Italie, Japan en China, de gezanten van Slowakije, Roemenie, Zuidslavie en Bulgarije, alsmede de zaakgelastigden van Hongarije en Dene- marken. Tegelijk kwamen de Duitsche ambassadeur graaf von der Schulenburg en de leider van de Duitsche economische delegatie gezant dr. Schnurre aan, van wie Molotof bij het verla- ten van het station hartelijk afscheid nam. Molotof ging onmiddellijk naar het Kremlin. ARTS-EXAMEN. Aan de Rijksuniversiteit te Amsterdam slaagde voor het arts-examen onze oud-stad- •genoot, de heer H. Spinhof, thans te Haarlem. GESLAAGD. Voor het artsexamen le gedeelte is te Leiden geslaagd mej. J. L. P. Klaayssen te Aardenburg. EERVOL ONTSLAG. Gedeputeerde Staten hebben met ingang van 15 November j.l. eervol ontslag verleend aan den heer G. Hekhuizen, als machinist bij den Provincialen Stoombootdienst op de Wester- schelde. SCHIP GEZONKEN. Tijdens den zwaren storm is het visschers- vaartuig „Clinge 6", schipper Verheijden, op de Crevelingen bij Sir Jansland tegen den dijk geslagen en gezonken. De opvarenden zijn gered. BEDRIJFSONGELUKKEN. Dat er na den geduchten storm, die in den nacht van Woensdag op Donderdag zoo ge- ducht woedde, de metselaars handen te kort zouden hebben om hun clientele te bedienen, was te voorzien, want er zullen in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen wel weinig panden zijn, die den storm ongedeerd hebben weerstaan, Zoodra het voldoende licht was om de werk- zaamheden aan te vangen, zag men Donder- dagmorgen de ambachtslieden er op uit trek ken om alles wat door den storm vemield werd te gaan herstellen. Konden wij in ons vorig nummer melden, dat de storm geen persoonlijke ongelukken ten gevolge had gehad, van de herstellings- werken is dit helaas niet het geval. Te Reuzenhoek was Donderdag de koop- man J. Kaijser op het dak van zijn schuur aan den arbeid om de door den wind afge- rukte dakpannen weer op hun plaats te leg gen of door nieuwe te vervangen, toen hij plots zijn evenwicht verloor en van het dak viel, tengevolge waarvan hij met een hersen- schudding wend opgenomen en later ter ver- dere verpleging naar het Ziekenhuis alhier werd vervoerd. Vrjjdagmiddag omstreeks 4 uur was de met- selaar H. J. van der Velden alhier het tweede slachtoffer. By werkzaamheden aan eer. pand in de Hondiusstraat, had ook hij het ongeluk van het dak te vallen. Direct werd de ongelukkige naar het Ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat hij niet alleen een hevig bloe- dende hoofdwonde had opgeloopen doch ook zijn beide polsen waren gebroken. Een der vraagstukken die zich onder de huidige omstandigheden bij de bevolking wel het meest naar voren dringen is, dat der voorziening in de levensbehoeften, waarbij die der .broodvoorziening een voomame plaats inneemt. Wij wendden ons hiervoor om in- lichtingen tot de directie der bloemfabriek te Sas van Gent. Gaarne verstrekt de directie der Walze- molen Sas van Gent N.V. ons eenige inlich- tingen inzake de voorziening van ons gewest met tarwebloem en -meel. Het eerste punt, dat hierbij ter sprake komt is de samenstelling der grondstoffen. Inderdaad is deze in den laatsten tijd aan ver schillende wijzigingen onderworpen. Teneinde de noodzakelijke wijzigingen in de kwaliteit van ons dagelijksch brood voor het puhliek zoo weinig mogelijk merkbaar te maken, zijn de grondstoffen-melanges slechts zeer pro- gressief gewijzigd, waardoor het percentage binnenlandsche tarwe en -rogge geleidelijk werd opgevoerd ten koste van buitenlandsche tarwe van betere hoedanigheid, terwijl ten aller laatste ook 5 aardappelmeel aan de broodbloem werd toegevoegd. (Deze laatste maatregel is inmiddels wederom ingetrok- ken.) Het huidige brood is dus samengesteld uit bloem, verkregen door vermaling van 30 buitenlandsche tarwe, 35 inheem- sche tarwe en 35 inheemsche rogge, dit alles gebuild op 80 Wat nu de aanvoer van deze grondstoffen betreft, de inlandsche tarwe en -rogge komt per schip van de verschillende Nederlandsche gewesten, terwijl de vooruitziende blik der regeering er indertijd zorg voor heeft gedra- gen, dat hier te lande groote voorraden bui tenlandsche tarwe werden opgeslagen. Er wordt vanzelfsprekend niets meer geimpor- teerd, behoudens dan een aantal vracht- wagens en wagons Belgische tarwe in ruil voor eenige partijtjes zaaitarwe, die Neder- land aan Belgie heeft geleverd. Als dichtat bij de grens liggende fabriek kwam ons be- drijf vanzelfsprekend het eerst in aanmerking voor deze leverancies. Afzet. Onze hoofdproducten, bloem en meel, blijven op het oogenblik in de provincie Zeeland, behoudens levering aan. een tijdelijk buiten werking zijnde fabriek in het noorden des lands. Onze byproducten gaan naar de groote Nederlandsche mengvoerfabrieken ter verdere verwerking tot veevoeder. De leve- ringsgebieden zijn ons van hooger hand op- gelegd, zoodat wij uitsluitend aan de Nederlandsche Bakkerij in de ons toegewezen gewesten mogen leveren. Techniseh. Het zal onnoodig zijn U te ver- tellen, dat ons technisch personeel van fabriek en laboratorium dagelijks voor zeer lastige problemen komt te staan. Er mag in deze tijden op kosten noch moeite worden gezien om de kwaliteit van onze producten op het allerhoogste peil te handhaven. Wij kunnen dan ook zonder eenig voorbehoud zeg gen, dat de voedingswaarde en de verteer- baarheid van het huidige brood nog vrijwel geen verschil vertoont met het voor den oor log gegeten brood. Wij meenen dan ook zonder zelfingenomen- heid te mogen zeggen, dat het huidige brood, dank zij de grondstoffenvoorziening der regeering, de steeds verder geperfectionneer- de inrichting onzer bedrijven en het vakman- schap der bakkerij, de vergelijking met het buitenlandsche brood, glansrijk kan door- INSTELLING VAN GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAUX. De secretaris-generaal van het departement van Sociale zaken heeft het volgende vast- gesteld: Er worden 37 gewestelijke arbeidsbureaux ingesteld, respectievelijk gevestigd te Alk- maar, Amersfoort, Amsterdam, Amhem, Bergen op Zoom, Breda, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Emmen, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Heerenveen, Heerlen, Hengelo (O.), 's-Hertogenbosch, Hilversum, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Roermond, Rotterdam, Terneuzen, Tiel, Tilburg, Utrecht, Venlo, Vlaardingen, Winschoten, Winterswijk, Zaan- dam en Zwolle. De directeur-generaal van het rijksarbeids- bureau zal bepaien wanneer de gewestelijke arbeidsbureaux hun werkzaamheden zullen a,anvangen. DE NEDERLANDSCHE UNIE EN DE WINTERHULP. Colportagte wordt tijdens de eollecte op 29 en 30 November stopgezet. fcen groote Nederlandsche samen werking. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede: Nu de Nederlandsche Unie zich heeft voor- genomen, in ieder opzicht hare medewerking te vet'leenen tot het welslagen van de actie van Winterhulp Nederland, heeft zij tot al haar colporteurs het verzoek gericht, zich in hun woonplaats als collectanten voor 29 en 30 November aan te melden en zich daarbij tevens te ontdoen van alle onderscheidings- teekenen, gelijk speldjes, vlaggetjes, e.d., welke een politiek karakter dragen. In de dagen van de Winterhulp, waarin het groote volksbelang alien tot 6en groote Nederlandsche samenwerking behoort te bin- den, behooren de politieke verschillen te zwijgen. Aangezien De Nederlandsche Unie van meening is, dat op 29 en 30 November het geheele Nederlandsche volk gezamenlijk moet ijveren voor hen, die het moeilijk hebben in dezen zwaren tijd, heeft zij besloten, op die dagen niet met het weekblad te doen colpor- teeren. De Nederlandsche Unie wekt nogmaals haar leden op, zooveel mogelijk in ieder opzicht het werk van de Winterhulp *e doen slagen. DE TEXTIELDISTRIBUTIE. Meer goederen op punten. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den han- del, daartoe gemachtigd door den secretaris- generaal, waamemend hcofd van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart, deelt mede, dat hij de lijst van vrijgestelde textielproducten van 31 Juli als volgt heeft gewijzigd: Niet meer vrijgestelil, doch op punten ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3