„Mijnhardtjes" Reuze Kou- en Pijnverdrijvers E'!J2 Buitenland politieke wilsvorming van ons volk geen weg, waarop het niet te rekenen heeft met het be- staan van de N.S.B. Zoowel Nationaal Front als de Nederland- scbe Unie hebben de NjS.B. meer dan eens voorgehouden, dat zij ,,on-Nederlandscb'' was. Nationaal Front stond van den beginne af en de Nederlandsche Unie is op den duur op een nationaal en socialistisch standpunt komen te staan, vanwaar zij met hun verwijt aan de N.S.B. vooral bedoelden, dat deze zich te zeer door het voorbeeld van het Duitsche natio- naal-socialisme leiden liet. Sedert het onderhoud, dat de heer Mussert met den Fiihrer gehad heeft, is echter vooral van Duitschen kant de ijver voor de Neder landsche zaak van den leider van de N.S.B. geprezen en als de heer Meijer, de leider van Nationaal Front, thans constateert, dat het niet zoo is, dat Nederland slechts ddn bewe- ging telt, die het nationalistisch kan maken, maar verschillende, vervolgt hij: „Allen stre- ven naar een Nederlandsch socialisme, of, in- dien men wU, een Nederlandsch nationaal- socialisme". Deze .alien", dit zijn ,,de drie revolution- naire groepeerin.gen in ons land", waarvan de Unie spreekt, de Nederlandsche Unie, Natio naal Front en N.S.B. Overigens is de Nederlandsche Unie daar- om nog niet zoover, dat zij N.S.B. en Natio naal Front op een lijn stelt. De heer Meijer zou er tevreden mee zijn, wanneer de N.S.B. om te beginnen wilde aanvaarden, „dat zij niet de eenige beweging is, die ons volk bin- nen zulk een nationaal-socialistisch Europa kan binnenleiden". De Nederlandsche Unie schrijft weliswaar, dat het programma, waarop de N.S.B. en Ver- dinaso elkaar gevonden hebben, door de Nederlandsche Unie geheel onderschreven wordt (en, voegt zij eraan toe, waarschijnlijk ook door Nationaal Front). Maar, vervolgt zij, dit programma is nog niet voldoende om beide groepen tot samenwerking met de N.S.B. te laten besluiten. En dan maakt zij, in zeer vagen vorm, nochtans een kennelijke toespeling op de be- zwaren, welke zij vroeger over de N.S.B. heeft geuit: Waarom is overeenstemming over een politiek programma niet voldoende? ,,Omdat, v66rdat de vraag naar een politiek program ma aan de orde komt, de zekerheid moest be- staan, dat tenslotte alle politieke activiteit alleen gedragen kan worden door de zorg om de toekomst van het Nederlandsche volk en in het werkelijke belang van dit volk zijn laatste verantwoording vindt." „Zoolang hier- aan ook maar de minste twijfel bestaat, schrijft De Unie, kan van samenwerking geen sprake zijn." Maar nadat nog eens wordt ge steld, dat niet kan worden ontkend, dat voor dezen twijfel grond aanwezig is, vervolgt het blad: „Wiji zouden niets liever zien, dan dat door daden werd getoond, dat deze twijfel niet langer gerechtvaardigd is." Geen van beide groepen is voorloopig ech ter hoopvol gestemd. ,,Eenheid op politiek gebied is op dit oogenblik nog niet mogelijk", heeft ,,De Weg" in het voorlaatste nummer geschreven. ,,Wat niettemin wel mogelijk is", schreef de heer Meijer toen, „is samenwer king op ander gebied. Bijv. op sociaal-econo- misch, op cultureel gebied enz." Hij kondigde toen een geschrift aan, waarin hij desbetref- fende voorstellen aan de Duitsche autoriteiten, aan de N.S.B. en aan de Nederlandsche Unie hoopte voor te leggen. ,,Niet alleen met belangstelling" ziet al- thans de Nederlandsche Unie deze voorstellen thans tegemoet. Wij weten wel, dat de NjS.B. tot dusver al heel weinig toenaderingsgezindheid gebleken is. Anderzijds doet zij echter zelve voortdu- rend moeite om door middel van een agrarisch front en vele amdere fronten in aanraking met niet bij haar beweging aangeslotenen te komen. Haar arbeidsfront heeft zij zelfs ont- bonden, om voor de leden daarvan in het N.V.V. op een zoo veel breeder grondslag samenwerking te zoeken. Het hoeft dus niet heelemaal ondenkbaar te worden geacht, dat een samenwerking, welke de politiek voorloopig op den achtergrond houdt, kans van slagen heeft. Het zou, zoo is men geneigd te denken, een goede gelegen- heid voor de verschillende groepen zijn om elkaar van hun goede bedoelingen te over- tuigen, voordat de raad van het Verbond voor Nationaal Herstel ten einde raad komt. STRENGERE BEPALINGEN INZAKE DE VERDUISTEREVG. In den laatsten tijd is yastgesteld, dat aan de verduisteringsvoorschriften slechts zeer gebrekkig de hand gehouden wordt. Vooral heeft dit betrekking op den tijd van de avond- en de ochtendschemering. Steeds moet weer geconstateerd worden, dat winkeliers hun etalageverlichting en lichtreclames ook na zonsondergang nog laten branden. Voorts kan men vaak zien, dat in woningen zoowel 's avonds als in den vroegen ochtend licht wordt aangedraaid zonder dat de ramen ver- duisterd zijn. Ook met hand- en zaklantaarns wordt steds weer lichtzinnig en onvoorzich- tig omgegaan. Dergelijke overtredingen zul- len voortaan onvoorwaardelijk gestraft wor den. Binnenkort kunnen in dit opzicht nieuwe bepalingen verwacht worden. Daarom wordt men reeds nu op het volgende opmerkzaam gemaakt 1. Etalage- en reclameverlichting dienen in de toekomst geheel buiten bedrijf gesteld te worden en mogen ook gedurende den dag niet meer worden ingeschakeld. 2. Zaklantaarns mogen, wanneer zij niet afgeschermd zijn,' in de open lucht niet meer gebruikt worden. Worden goed afgeschermde zaklantaarns in de open lucht gebruikt, dan moeten de daarvoor geldende voorschriften in acht genomen worden. Het is o.a. ten streng- ste verboden, zaklantaarns naar boven te doen schijnen. 3. De politie heeft opdracht ontvangen, scherp op te letten, dat de onder 1 en 2 ge noemde bepalingen worden nageleefd. Lantaarns, die niet volgens de voorschrif ten worden gebruikt, kunnen door de politie zonder meer in beslag genomen worden. Nogmaals wordt de verwachting uitgespro- ken, dat de bevolking begrip zal toonen ten aanzien van de verduisteringsbepalingen en er zich streng aan zal houden. DE R I.J KSSERUMIN RIGHT IN G. Wisseling van directeur. Bij beschikking van den secretaris-generaal waamemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij van 13 November 1940, directie van den landbouw, is met in- gang van 1 December 1940: 1. aan dr. L. F. D. E. Lourens te Rotter dam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur der Rrjksseruminrichting te Rot terdam; 2. benoemd tot directeur der Rijksserym- inrichting te Rotterdam, dr. B. J. C. te Hen- nepe, thans bacterioloog aan voornoemde inrichting. De nieuwbenoemde directeur, dr. te Herr- nepe, die o.m. onze rubriek Pluimveeteelt verzorgt, is 4 October 1884 te WinterswijK geboren. Hij heeft de H;B.S. te Wageningen bezocht en aan de Veeartsenijkundige Hooge- school te Utrecht gestudeerd. In 1906 be- haalde hij zijn diploma als veearts en reeds 1 maand daarna volgde zijn aanstelling aan de rijksseruminrichting. Dr. te Hennepe heeft zich vooral gewijd aan de bestrijding van de ziekten van het pluimgedierte. Zoowel in het laboratorium als in de practijk heeft hij voortdurend proef- nemingen gedaan op dit terrein. Verschillen de regeeringsmaatregelen in het belang van den pluimveestapel zijn van de onderzoekin- gen van dr. te Hennepe een gevolg geweest. Met succes heeeft hij ook verschillende malen entingen in gevallen van epidemie tot het beteugelen van de ziekte leidden (Amersfoort, Volendam). In 1919 is de nieuwe directeur van de serumiririchting te Bern gepromo- veerd op een proefschriftEntingen tegen tubereulose. In vakbladen, zoowel als in de dagbladpers heeft dr. te Hennepe tal van artikelen over bedrijfspluimgedierte geschre ven. Hij is de stichter van twee proefsta- tions en verleent ook zijn medewerking aan de werkzaamheden van de Internationale organisatie voor de pluimveewetenschap. Behalve als wetenschappelijk man heeft de heer te Hennepe ook naam gemaakt als sportbeoefenaar, met name van de roeisport. Hij is lid van verdienste van De Maas en heeft zitting gehad in het hoofdbestuur van den Nederlandschen roeibond. Van zijn geschriften op ander gebied noe- men we nog: Vegetarisme en lichaamscul- tuur en De weg tot schoonheid en gezondheid en voorts artikelen op philosophisch terrein, op welk terrein hij een volgeling van Bol- land is. HET BETALINGSVERKEER TUSSOHEN DUITSCHEAND EN NEDERLAND. Een nadere toelichting op de jongste „Runderlass". De Deutsche Zeitung van Donderdagavond bevat 'n beschouwing omtrent de nieuwe basis waarop het betalingsverkeer tusschen Duitschland en Nederland thans is gesteld, overeenkomstig de Runderlass No. 89/40 van 30 October j.l. De Duitsche groep Particulier Bankbedrijf heeft thans in een circulaire verschillende kwesties die omtrent het gewrjzigde betalings- systeem waren gerezen, behandeld en hier- door verschillende moeilijkheden uit den weg geruimd. Bedoelde circulaire is het resultaat van besprekingen, die op het ministerie voor economische zaken te Berlijn zijn gevoerd. Reis- en grensverkeer. Met betrekking tot het reis- en grensver keer wordt medegedeeld, dat Nederlandsche betaalmiddelen thans ook bij de deviezen- banken op vertoon van een vergunning tot overschrijding van de grens, zonder bijzondere •goedkeuring kunnen worden verworven. Kapitaal- en dienstenverkeer. Inzake het kapitaal- en dienstenverkeer wordt onderstreept, dat terwijl de alge- meene deviezenvergunning bepaalt, dat voor het overmaken van nenten, .opbrengsten, winstaandeelen enz. uit vermogensinvesteerin- gen van in de bezette Nederlandsche gebieden woonachtige personen een speciale goedkeu ring niet meer wordt vereischt deze inte rest, opbrengsten, huren e.d. niet steeds on- middelijk naar Nederland behoeven te wor den overgemaakt. Veeleer zal het mogelijk zijn dergelijke betalingen op een bijzondere rekening te crediteeren en eerst, nadat een grooter saldo is ontstaan, naar Nederland te transfereeren. Het vrije betalingsverkeer van M. 5000 per maand kan ook dienen voor de voldoening van grootere verplichtingen, in welk geval elke maand de betaling kan worden voortgezet tot de geheele schuld 'zal zijn gedelgd. Tot het maximum van M. 5000 kunnen in Nederland Duitsche effecten tot de aldaar geldende noteeringen worden verworven. Hier- bij wordt er op gewezen, dat de Nederland sche verkoopers op het oogenblik nog een vergunning van het Nederlandsche Deviezen- instituut noodig hebben. Bij het overbrengen van de effecten naar Duitschland moeten de bepalingen betreffende de nummercontrole worden nageleefd. Transferbepalingen voor kapitaal- en dienstenverkeer. Ten aanzien van de transferbepalingen voor het kapitaal- en dienstenverkeer wordt in de circulaire het volgende uiteengezet: ,;Daar al het ,,Sperr"-tegoed op uniforme wijze dient te worden behandeld, kunnen de credietinstellingen ter vereenvoudiging van haar boekhouding alle geblokkeerde saldi van denzelfden Nederlandschen schuldeischer op een en dezelfde rekening samenvatten. Ten laste van deze rekening kunnen dan bedragen op de overeenkomstige rekening van een an- deren Nederlander worden overgemaakt. De vrije grens van M. 5000 kan ook voor het overmaken van bedragen uit ,,Sperr"-tegoed en ,,iSonderguthaben" naar Nederland worden gebruikt." De Duitsche Devisenrunderlass no. 89/40 zegt, dat over credieten, ,,Sperr"-vorderingen, ,,sperr"-tegoed, aandeelenrechten, gronden en rechten op gronden, alsook over de opbreng sten daaruit, in Duitschland zonder vergun ning vrij kan worden beschikt. In de circulaire der banken wordt nu onder streept, dat .deze zinsnede niet inhoudt en niet zonder meer veroorlooft naar Nederland te transfereeren. Bedoelde bepaling dient veeleer aldus te worden gelezen, dat over de genoemde vorderingen in Duitschland („im Inlande") izonder vergunning kan worden be schikt. Tengevolge van het intrekken van de voor schriften, die de besteding van Nederlandsch tegoed in Duitschland beperken, zijn ook de bepalingen vervallen, op grond waarvan het verwerven van aandeelen uit dit tegoed in Duitschland aan bepaalde voorwaarden was gebonden. Derhalve kan een Nederlander ten laste van zijn totaal ,,Sperr"-tegoed aandeelen verwerven, zonder dat moet worden onder- zocht of het tegoed wel is ontstaan uit den verkoop van aandeelen. Evenmin behoeft er rekening mede te worden gehouden, of de laatste algemeene vergadering meer dan een half jaar geleden werd gehouden. Bij het koopen van vaste rentedragende fondsen mag van de voorgeschreven afreke- ning der eerstvolgende coupon of der reeds vervallen coupons worden afgeweken. Er be hoeft ook geen makelaar voor het vervullen van formaliteiten te worden ingeschakeld. Nederlanders kunnen dus zonder vergun ning effecten door Deviezenbanken aan Duit- schers verkoopen en vrij, zonder vergunning, over de ©pbrengst in Duitschland beschikken. Daaruit vloeit voort, dat Nederlanders de Deviezenbank kunnen opdragen de effecten aan een Duitscher te overhandigen. Ten slotte wordt er nog op gewezen, dat ook Nederlanders de verklaring omtrent niet- vrjandelijk vermogen dienen af te geven. DE INLEVERING VAN GOUD. De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij thans de ingezetenen, wier namen beginnen met een der letters D, E, F, G en H, voor zoo ver zij nog goud in den zin der deviezen-ver- ordening in eigendom hebben of daarover het beschikkingsrecht hebben, oproept dit goud voor 1 December a.s. aan de Nederlandsche bank te verkoopen en over te dragen. Verzamelingen van gouden munten behoe ven voorloopig niet te worden ingeleverd. Als verzamelingen kunnen slechts worden be- schouwd collecties, die uit ten minste tien ver schillende stukken bestaan, en die een han- delswaarde hebben, hooger dan met de goud- waarde van de gezamenlijke stukken overeen- komt. Verzamelstukken behoeven eveneens voorloopig niet te worden ingeleverd. Als ver zamelstukken kunnen slechts gouden munten worden beschouwd, waaraan een belangrijk hoogere handelswaarde kan worden toege- kend dan met de goudwaarde overeenkomt. In twijfelgevallen vrage men onder vermelding van het jaartal van de desbetreffende munt(en) bij de Nederlandsche bank een be- slissing. Op grond van het enkele feit dat aan be paalde munten voor de eigenaars persoonlijke herinneringen zijn verbonden, kan geen ont- heffing van de verplichting tot verkoop wor den verleend. VEEL SGHERPER TOEZICHT OP OVERTREDINGEN VAN FIETSERS. De secretaris-generaal van het departement van justitie deelt in pen circulaire aan de pro- cureurs-generaal, fungeerend directeuren van politie mede, dat hij van den hoogeren S.S. en Politieleider bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied een schrijven heeft ontvangen, waaraan het volgende wordt ontleend „Tot mijn leedwezen moet ik constateeren, dat in het met goede verkeersgebruiken strij- dige gedrag der wielrijders in het algemeen straatverkeer in werkelijkheid geen verande- ring is gekomen, dat voortdurend door wiel rijders tegen de door mij aangegeven regels en ook tegen de nog geldende Nederlandsche verkeersvoorschriften wordt gezondigd en dat niet in de laatste plaats aan een nauwgezet toezicht door de politieambtenaren op het wielrijdersverkeer en aan uit een politieel oog- punt noodzakelijk ingrijpen op straat veel ont- breekt. Vooral met dit gebrek aan doortastendheid van de meeste ambtenaren van de straatpoli- tie doen de wielrijders zichtbaar hun voordeel, door te rijden op een wijze, zooals het hun be- lieft, doch niet in overeenstemming met de verkeersvoorschriften. Voortdurend bereiken mij klachten over het ongedisciplineerde en met goede verkeersgebruiken strijdige gedrag der wielrijders. Ik wensch er geen twijfel over te laten be staan, dat ik als commissaris-generaal voor de openbare veiligheid niet van zins ben, dit met de verkeersregels strijdige gedrag der wielrijders langer te dulden en dat ik met name de door mij gegeven aanwijzingen tegen- over de wielrijders tot uitvoering zal weten te brengen. Wjanneer de Nederlandsche politie niet in staat zou zijn aan de bestaande wan- toestanden een einde te maken, dan zal ik mij genoopt zien aan organen van de Duitsche ordepolitie het algemeene verkeerstoezicht op te dragen. Ik verzoek u de onder u ressorteerende po- litie-organen nogmaals met klem te instruee- ren, dat zij voortaan bijzondere aandacht schenken aan de verkeersdiscipline van de wielrijders en dat zij tegen wielrijders, die han- delen in strijd met de verkeersregelen en de bestaande bepalingen met de scherpste ter beschikking staande middelen dienen op te treden." In verband met het vorenstaande verzoekt de secretaris-generaal aan de hoofden van plaatselijke politie alsmede de rijkspolitie met spoed opdracht te willen geven, onverwijlde en afdoende maatregelen te treffen, waardoor de door genoemde autoriteit aangegeven fou- ten met succes kunnen worden bestreden. Hij stelt zich voor, dat een en ander kan worden bereikt door het voorloopig instellen van plaatselijk goed ge'instrueerde mobiele brigades, welke uitsluitend met de verkeers- controle en verkeersopvoeding dienen te worden belast. Overigens acht hij het noodzakelijk, dat van het geheele politiepersoneel bij de handhaving van verschillende verkeersbepalingen de uiter- ste activiteit zal worden geeischt en overtre- ders zullen worden geverbaliseerd, welke laat ste maatregelen eventueel zullen kunnen ge- paard gaan met bijvoorbeeld het laten leeg- loopen van rijwielbanden. Ten einde voor de vorming van de bedoelde brigades over voldoende personeel te kunnen beschikken, ware in noodzakelijke gevallen de tijdelijke assistentie in te roepen van de mare- chaussee c.q. rijksveldwacht. Ook andere maatregelen kunnen uiteraard naar gelang van de plaatselijke omstandig- heden in aanmerking komen. Tenslotte verzoekt de secretaris-generaal nogmaals aan de politie op te dragen nauw- keurig te letten op de afscherming der rijwiel- lampen. Nog steeds komt het voor, dat ge- reden wordt met onvoldoend afgeschermde en zelfs verblindende rijwielverlichting, het- geen zeer licht tot ernstige ongelukken kan leiden. Een euvel, waartegen eveneens kracn- tig dient te worden opgetreden, is het gebruik van den rijweg door voetgangers bij duistemis. Ook dit is uitermate gevaarlijk. DE INTERNEERINGEN, In een vorig bericht is medegedeeld, dat bij de interneeringen als represaille tegen de be- handeling van Duitschers in Indie geen vrou- wen dan die tijdens den oorlog in Duitschland vertoefden, waren geinterneerd. Nader wordt vemomen, dat dit niet geheel juist is. Inderdaad zijn bij de allereerste inter neeringen ongeveer acht of negen vrouwen ge interneerd, overigens een zeer gering aantal. Bij de latere ,,golven" van interneeringen zijn geen vrouwen meer betrokken geweest. De acht of negen bedoelde vrouwen zijn thans mede vrijgelaten. DE ENGELSGHE LUOHTAANVALLEN OP NEDERLAND. De activiteit van Engelsche vliegers was naar het A.N.P. meldt Donderdagnacht ten gevolge van de gunstige weersgesteldheid grooter dan in de nachten daarvoor. Het af- weergeschut was echter ook actief en daar- door zijn .aanvallen op grootere plaatsen voor- komen. Een Engelsche bommenwerper heeft de terugreis niet kunnen maken. Al was de schade nergens groot, zoodat ook geen menschenlevens te betreuren zijn, beloopt het totaal der beschadigde huizen nog een paar dozijn en is het aantal gewonden nog 17. Van de beschadigde huizen is er ech ter slechts e6n geheel vernield en de verwon- dingen zijn meestal van lichten aard. Aan broeikassen is vrij veel glasschade aangericht. Een spoorweg is licht beschadigd. In Lienden (Gld.) is een geval van tegen- woordigheid van geest te vermelden: een brandbom viel door het dak van een boerderij in een slaapkamer. De bewoner smeet de bom, voor zij ontbrand was, met de hand het raam uit. Het projectiel ontvlamde op voldoende afstand van de boerderij om geen schade meer aan te richten. AANWIJZING VAN DISTRIBUTIE- GOEDEREN. In het Verordeningenblad zijn opgenomen besluiten van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij als distributiegoederen in den zin van artikel 4 der Distributiewet worden aangewezen alle soorten van linoleum, viltzeil (bedrukt viltpapier), vloerzeil, oude materialen en afvalstoffen. BESTRIJDING WANDLUIZENPLAAG. Het is een bekend feit, dat nog altijd een groot aantal arbeiderswoningen in ons land, speciaal in de groote steden, besmet zijn met wandluizen. Daar deze toestand in strijd is met de eischen, die de volksgezondheid stelt, heeft het N.V.V. een schrijven gericht aan den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken, met het verzoek, maat regelen te nemen, opdat een krachtige en af doende bestrijding van de wandluizenplaag volgen kan. Het N.V.V. vraagt, om langs den snelsten weg, in het bijzonder de volgende drie maat regelen te nemen: le. Onderzoek van alle woningen op zui- verheid, v66r zij door nieuwe bewoners wor den betrokken; 2e. Cyaneering van de besmette woningen vddr de opneming van een nieuw gezin; 3e. Zuivering van de inboedels der gezin- nen, die in een besmette woning wonen v66r de verhuizing, voor zoover noodig, gepaard gaande aan verplichte lichamelijke reiniging met het oog op hoofd- en kleerluizen. AANWIJZING VAN CRISISPRODUCTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart zijn als crisisproducten in den zin van artikel 1 der landbouwcrisiswet mede aangewezen specerijen, gember, jenever- bessen en uien. NETTO-OPBRENGST ZOMERZEGELS BIJNA f 90.000. Volgens de voorloopige gegevens zijn dit jaar 3.376.925 zomerzegels verkocht, waarvan de opbrengst boven de frankeerwaarde bijna f 90.000 bedraagt. Het gunstige eindresultaat ligt nog 1277,18 boven de opbrengst van de zomer zegels voor 1939. DE PADVINDE1RS EN DE WINTERHULP. Het hoofdkwartier van de padvinders heeft voor de a.s. Winterhulp aan de groepen ont- heffing verleend van den stelregel, welke het collecteeren, voor welk doel dan ook, aan de padvinders verbiedt. De padvindersgroepen worden door het hoofdkwartier aangemoedigd om alle krachten in te spannen in het belang van het welslagen van de winterhulp. DE TOEPASSING VAN DE KINDER- BIJSLAGWET. De waarn. secretaris-generaal, hoofd van het departement van sociale zaken, heeft be- paald, dat elk kinderbijslagfonds vddr 5 De cember 1940 aan de werkgevers, die op 1 Ja- nuari 1941 voor de uitvoering der kinderbij- slagverzekering bij hem aangesloten zullen zijn. een voldoend aantal aanvraagformulie- ren ter verkrijging van 'n kinderbijslagboekje moet doen toekomen. Dit kinderbijslagboekje bestaat uit 'n om- slag en vier driemaandelijksche kinderbijslag- lijsten. De geldigheidsduur van het boekje loopt van 1 Januari tot en met 31 December 1941. Aan iederen arbeider, die hier te lande zijn woonplaats heeft en wiens gezin op 1 October 1940 meer -dan twee kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar telde, moet op zijn verzoek op 5 December door zijn werkgever een aanvraagformuher uitgereikt worden. De arbeider moet dit formulier binnen drie dagen na ontvangst volledig ingevuld en onderteekend inzenden bij het kinderbijslag fonds, dat het formulier heeft verstrekt. Het fonds moet dan per 1 Januari 1941 of zoo spoedig mogelijk daarna aan den arbeider de kinderbijslaglijst over het loopende kwar- taal doen toekomen. V66r den aanvang van het volgende kalen- derkwartaal wordt door 't kinderbijslagfonds aan den arbeider het aangevraagde kinder bijslagboekje uitgereikt. De uitbetaling van den kinderbijslag zal telkens zoo spoedig mogelijk na afloop van een kalenderkwartaal geschieden. INDRUKKEN UIT ^NTWERPEN. Een correspondent van de Deutsche Allge- meine Zeitung heeft de reis Amsterdam Brussel in den trein gemaakt. Het was er vol Nederlandsche en Belgische kooplieden en aan de grens werden de formaliteiten snel en beleefd afgedaan. Het Nederlandsche deviezentoezicht verlangde ook van dezen reiziger de invulling van een lange vragen- lijst; gelukkig vond hij een .beambte bereid alle hiermede gemoeide vraagstukken ten snelste op te lossen. De Hamburger, als hoedanig de bericht- gever zich laat kennen, voelde zich te Ant- werpen .beter thuis dan te Rotterdam. Rot terdam zegt hij, is een zeer bedrijvige, mo- derne stad, maar het komt hem voor, dat aan de Schelde meer een hanzeatische wind waait. Hij is goed te spreken over de agenten van politie te Antwerpen, die een verkeerszondaar as een stout kind het nog eens en dan goed laten overdoen. Met de rantsoeneering voor reizgers onder- vond hij geen moeilijkheden en hij stelt zich reeds voor, hoe het gebied van Antwerpen er zal uitzien as de voorgenomen slechting van den vestinggordel haar beslag gekregen heeft. ..Arbeid en brood bannen den nood" verkon- digt een over grooten afstand zichbaar trans- parant. Van vijf tot zes zijn de Antwerpsche koffie- huizen propvol, overal schalt muziek. En de schrgver komt tot de slotsom, dat men er bereid is op politiek, sociaal en oeconomisch gebied nieuwe wegen te zoeken. DEMOBILISATIE VAN HET ROEMEENSOHE LEGER. Minister-president Antonescu heeft, naar bekend wordt, nog voor zijn vertrek naar Rome, een decreet onderteekend, waarbij de demobilisatie van alle Roemeensche strijd- krachten te land, ter zee en in de lucht bevo- len wordt. Reads Vrijdagavond werden de soldaten naar huis gestuurd. Voorts wordt het ministerie van landsver- dediging gemachtigd in de toekomst troepen samen te trekken, als de noodzaak daartoe zich voordoet. Naar aanleiding van dit dicreet verklaarde een woordvoerder van de regeering aan Uni- j ted Press,, dat het bevel van Antonescu alleen j betrekking heeft op de reservisten. Roemenie keert terug naar normale toe- standen, waarbij slechts het gewone aantal soldaten onder de wapenen blijft. Men schat dat door dezen maatregel meer dan 1 millioen man naar huis kan terugkeeren. De woord voerder verklaarde voorts dat de reservisten van alle onderdeelen, te beginnen om 12 uur in den nacht voor den 16-den November zul len worden ontslagen. De regeering is tot dit besluit gekomen, omdat de industrie behoefte heeft aan arbeidskrachten en omdat de grenzen niet meer bedreigd worden. SPANNING IN EGYPTE. Het D.N.B. met uit Beiroet: De toestand in Egypte is volgens berichten uit Kairo zeer emstig. Men vreest een kabi- netscrisis, temeer daar de overleden minister- president ook de functie van minister van buitenlandsche zaken bekleedde. In een brief aan den minister van financien, Soliman, heeft koning Faroek den leden van het kaibi- net verzocht, hun functies te blijven waar- nemen totdat er een nieuwe minister-presi dent benoemd is. Na de parlementszitting van Donderdag ont- stonden in de straten van Kairo betoogingen die door de Engelsche troepen uiteengejaagd werden. De Egyptische troepen, die by den rit van den Koning naar het parlement ston- den opgesteld, werden later naar de kazemes teruggetrokken. Zwaar bewapende Engelsche patrouilles trokken door de straten der stad. Voorts wijst men er in Egyptische kringen op, dat de overleden minister-president de komende dagen in een groote rede voor het parlement nog eens het stellige voomemen van Egypte wilde onderstreepen, in alle om- standigheden buiten den oorlog te blijven. Hoe Hassan Sabri pasja den dood voud. De dood van den premier Hassan Sabri pasja, die in het parlementsgebouw neerviel tijdens het lezen van de troonrede door koning Faroek heeft een diepen indruk gemaakt op de Egyptische bevolking. Men is geneigd er allerlei geheimzinnigs achter te zoeken. Ook zijn er genoeg .bijgeloovige lieden, die er een voorteeken of een waarschuwing in zien. Maar niemand, aldus het S.P.T. uit Kairo, durft met zekerheid uit te maken welke be- teekenis precies aan deze dramatische ge- beurtenis gehecht moet worden. Voor zoover tot dusver kon worden nagegaan zijn de fei- ten als volgt. Terwijl de koning bezig was zijn troonrede voor te lezen zakte de premier, die zooals de aanwezigen, staande naar de troonrede had geluisterd, ineen. Hij viel voor de voeten van den koning en was klaarblijkelijk onmiddellijk dood. De zitting van het parlement moest worden opgeschort, totdat het lijk uit de zaal was gedragen. Een onmiddellijk ingesteld on derzoek bracht aan het licht, dat Sabri's dood aan een hartverlamming te wijten was. Zijn rede voortzettende, zei de koning, dat Egypte met spanning de wereldgebeurtenis- sen volgt en vastbesloten is zijn onafhanke- lijkheid en neutraliteit te bewaren. Uit Kairo wordt gemeld, dat de openings- zitting van het Egyptische parlement, gedu rende welke Sabri Pasja is overleden, ook werd bijgewoond door Emir Abdallah van Trans jordanie. Naar uit Kairo wordt gemeld, is Vrijdag- ochtend het stoffelijk overschot van den Egyptischen minister-president, Hassan Sabri Pasja, begraven. De lijfwacht van koning Faroek had aan het graf de eerewacht be trokken. OPROEP TOT DE SOLDATEN VAN DE GAULLE. De Fransche regeering heeft een oproep gericht tot de soldaten, die zich in goed ver- trouwen bij de beweging van de Gaulle hebben aangesloten en na inzicht van hun dwaling den wensch geuit hebben naar Frankrijk terug te keeren. Deze op een dwaalspoor geleide jongelieden, zoo luidt de oproep, hebben thans begrepen, in welk een jammerlijk avontuur zij met geweld of list gehaald zijn. Angstig vragen zij zich thans af, hoe hun vaderland hen zal opnemen, wan neer het hun gelukt zich te bevrijden. Een propaganda, die er naar streeft hen te oompromitteeren, om hen tegen te houden, verzekert hun, dat zij na hun terugkeer in Frankrijk aan een collectieve straf en mili- tarie degradatie blootgesteld zijn. Daar deze jonge soldaten begrepen hebben, dat de ge heele natie een ondeelbaar blok om den roemrijken leider, maarschalk Pdtain vormt, is het vaderland bereid hen met open armen te ontvangen en hun dezelfde plaats als vroeger in te ruimen. De regeering moet er echter opmerkzaam op maken, dat deze oproep in geen geval kan worden uitgebreid tot de pnwaardige leiders der opstandige beweging, die hun plicht as soldaten en bur gers verzuimd hebben op een oogenblik dat het gewonde vaderland zich weer opricht. (D.NJB.) ENGELAND BREIDT ZIJN BLOKKADE UIT. Naar de New York American uit Londen meldt, heeft de Britsche minister voor de blokkade bekend gemaakt, dat Engeland de blokkade nu ook heeft uitgebreid tot Syrie. Fransch West Afrika, Liberie, Portugeesch- Guinea, Madagaskar en het eiland Reunion. HOOGER BELASTINGEN IN AMERIKA. Vertegenwoordigers van het ministerie van financien hebben medegedeeld, dat een mil liard dollar door extra belastingen moet woo den opge'bracht. Men denkt aan verhooging van de inkom- stenbelasting, voorts aan een winstbelasting een een belasting op dranken. DE POSITIE VAN ZWEDEN. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De Zweedsche minister-president Peer Albin Hansson heeft in een rede o.m. gezegd, dat het beloop van de gebeurtenissen de regeering niet heeft geschokt in haar vaste voornemen de neutraliteit in stand te houden en met alle middelen de zelfstandigheid, on- afhankelrjkheid en democratische orde van Zweden te handhaven. Zweden is vastbeslo ten tot het uiterste zijn zelfstandigheid en daarmede zijn mogelijkheden te handhaven als vrije natie mede te werken aan den Noor- schen en den intemationalen arbeid. Bij een dergelijke samenwerking mag het niet aan- komen op het binnenlandsche systeem van een staat. Zweden heeft ervaren, dat het mogelijk is vriendschappelijke betrekkingen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2