ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH.VLAANDEREN i '»HUI5VRISnn f invmTERTU No. 10.140 VRIJDAG 15 NOVEMBER 1940 80® Jaargang Binnenland ...En TDCHKDMT 5mT-niCDLAA5 EERSTE BLAD ONZE TAAK. ECIAAI WOR DE fcfcLJ ABONN RMENTSPRIJSBinnen Temeuwn 1,35 per 3 maanden Bui ten Temeuzen fr. per poet f 1,65 per 3 maanden Bfl Tooruitbetaling fr. per post 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 3,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnemeaten voor bet bultenland alleen b(j vooruitbetaling. Uitgeefater: Pinna P. J. TAN OB SAND* GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVER'i'ENTIftNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KI.F.INE ADVERTENTIfcNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHHNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. GEMEENTE TERNEUZEN. B. Burgemeester van .Terneuzen verzoekt ieder, die bereid is mede te werken aan de ooOecte voor de „WINTERHULP", zich ten gemeentehuize, bodekamer, te willen aan- ■nelden. Temeuzen, 14 November 1940. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELDBGEN. WIJZIGIN'G KANTOORUREN GEMEENTE-DIENSTEN. b* verband met de verduisteringsmaatrege- len zullen de gemeentelijke diensten vanaf Maandag 18 November 1940 voor bet publiek geopend zijn vanaf halftien uur. Temeuzen, 15 November 1940. Buagemeester en Wbthouders van Temeuzen, P. TBLLiEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVTJLLE, Secretaris. Ajteel Nederlanders loopen in dezen barren tifd rond met de vraag, wat zij kurrnen doen en of zij over het algemeen wel iets kunnen doen, ten behoeve van ons land en volk. Toen de Rijkscommissaris destijds zeide, dat Duitschland ons ons volkskarakter wilde laten en het in geen geval zou aantasten, was daar- mee tevens voor iederen Nederlander van goe- den wilie zijn taak bepaald. Immers, dat boudt in, dat wij zelf al onze krachten moeten in- spaanen, om dat volkskarakter te bewaren en zuiver aan het nageslacht over te dragen. Wle bij deze taak verre blijft staan, laadt een zware verantwoordelijkheid op zijn schou- ders tegenover ons nageslacht, zoowel als tegenover -ons verleden. Wij moeten helpen bouwen aan een Neder- landsche volksgemeenschap en in die beide woorden ligt zoowel het verleden als de toe- komst bepaald. Nederlandsch dat woord omvat alle ver- worvenheden op cultureel gebied, op econo mised en op geestelijk terrein. Wij, Neder landers, hebben een eigen cultuur, al heeft die dikwrjls den invloed ondergaan van die van de ons omringende landen. Wanneer wij slechts nam en noemen als die van Rembrandt, Von- del, Berlage, Lorentz, weet ieder, wat wij be- doelen. Wij mogen trotsch zijn op dat ver leden, indien wij ons het waardig toonen. Op economisch gebied is het niet anders. Onze landbouw en visscherrj, onze industrie, haadel en scheepvaart hebben altijd de waar- deering en. soms, de bewondering gewekt van andere naties. Zouden wij ze dan niet "trach- ten te cultiveenen Oaze bezittingen op geestelijk gebied zijn in het kort samen te vatten als de gevolgen van de Christelrjke beschaving, die in de drie groote stroomingen: protestantisme, katholi- oisue en humanisme haar uiting heeft gevon- tiea. Dat wil het woord Nederlandsch zeggen, wanneer wg het hebben over een Nederland- sche volksgemeenschap. BJn de andere zijde van onze taak Ligt in het woord volksgemeenschap. De tijd van den belangenstrrjd, den politie- ken strijd en den klassenstrrjd is nu voorloopig voorbrj. Allerwege wordt een streven naar eenheid van het Nederlandsche volk kenbaar. Maar het is niet genoeg, wanneer wij daarnaar tijddrjk onze wenschen richten. Die eenheid moeten wij straks, als de tijden rustiger zijn geworden, niet opnieuw verliezen. Die eenheid moet voortvloeien uit een nieuwe instelling van ons alien tegenover alle vraagstukken van den dag. Wij zullen onze plaats in Europa als zelfstandig volk slechts kunnen behouden, wanneer wij inderdaad fefen zijn en ook blijven. Br zijn terreinen, waar wij thans niet vrij zijn. Maar de gemeenschapsgedachte moeten wij in de naaste toekomst en vooral nu wij voor een ongetwijfeld moeilrjken winter staan, maken tot de leidende gedachte van ons volks- bestaan en van ons persoonlrjk leven. Wij moeten elkaar leeren waardeeren, afgezien van onze maatschappeljjke positie, van ons geldbezit, van onze ontwikkeling. Ieder onzer heeft zijn plaats in de maatschappij, die recht heeft op waardeering door de anderen. Het zal dezen winter en in de verre toe komst zoo moeben zijn, dat wij als volk niet meerr ieder persoonlijk onze lasten en onze vreugden dragen, maar dat wij dat gezamen- lijk doen. Wanneer 6fen lid lrjdt lijden alle led en van een organisme mede, luidt reeds een oud gezegde. Dat moet niet een schoone leus of een vrome wensch blijven, diien wij uitspre- ken in sentimenteele momenten, maar het moet realiteit worden, waaruit wij leven, waar- naar wjj al onze daden bepalen en afmeten en waaruit wtj de kracht putten voor ons dage- ljjksch leven. Het is ongetwjjfeld iets geheel nieuws, waarover wij spreken. Het is een revolution- rvatre gedachte, maar alleen wanneer wij die gedachte beleven, kunnen wij met reden hoop koeeteren op een betere toekomst voor ons vaderland. Eenheid ondanks alle verscheiden- beid is mogelijk, ja een eisch van de toekomst, ook voor ons volk. OEOONOiMISC|H BOUWPLAN. hi tjjden vol beweging, als waarin wij thans leven, richt de belangstelling zich, schrrjft de N. R. Crt., in veel grootere mate op het heden en de naaste toekomst, dan op mogelijkheden en verwachtingen voor later. De factoren, die de latere toekomst kunnen beheerschen, be- vattem voor de meerderheld van het publiek te veel onzekerheid om er veel tijd aan te wijden, Feitfn, verwachtingen en besluiten van het oogenblik genieten de meeste aandacht, en daarom zullen de jongste verklaringen van den commissaris-generaal voor financien en oeconomische zaken, Dr. H. Fischboek nog meer dan anders in breeden kring nauwlet- tend zjjn gelezen; zij behandelden immers meerendeels hoogst actueele vraagstukken. Reeds lang bestonden er aanwijzingen, dat de aan personen en ondememingen berokken- de oorlogsschade door het Nederlandsche volk in zijn geheel zou worden vergoed. Uit moreel oogpunt moest dit van den eersten dag reeds vaststaan, en deze gedachte heeft ook snel veld gewonnen. De moeilijkheden van de practische uitvoering hebben het geduld en de verwachting van de gedupeerden, dat alles wel terecht zou komen, danig op proef gesteld. Men vergete echter niet, dat het publiek in het thans aangebroken tijdperk voor volledige regelingen wordt gesteld, die vervolgens met kracht worden uitgevoerd. De raadpleging van deskundigen en het afwegen van verschil- lende adviezen en mogelijkheden geschiedt bin- nenskamers, waardoor eenerzijds onvruchtbare en vertroebelende discussies worden voor- komen, doch anderzijds de schijn van traag- heid kan worden gewekt. Thans is er de positieve mededeeling van Dr. Fischboek, dat de Nederlandsche staat het beginsel heeft aanvaard, dat de oorlogs schade van personen en ondememingen op eenig voorbehoud ten aanzien van groote ver- mogens na volledig zal vergoeden. tVlak na het zoo even besproken vraagstuk, komt de verklaring van den commissaris- generaal inzake de koersstijgingen op de effec- tenbeurs en de daarmede verband houdende vrees voor inflatie. De tegenwoordige renta- biliteit van de aandeelen motiveert noch groote Duitsche aankoopen, noch groote koers- stijging, zoo zeide hij. Al mogen er inderdaad Duitsche aankoopen hebben plaats gevonden uit een oogpunt van deelneming in Neder landsche industrieen, welke een toekomstige nauwere samenwerking met Duitsche onder- nemingen kan vergemakkelijken, dan moeten wij de stijging uit andere gronden verklaren, te meer, omdat Dr. Fischboek verhooging van de heffing op de winst heeft aangekondigd. Wat die andere gronden betreft, inflatie of devaluatie behoeft men niet te vreezen. Infla tie als spiraalbeweging in stijgende rich- ting tusschen loonen en prrjzen is er niet en kan er ook niet zijn, aldus de commissaris- generaal, omdat tegen ongemotiveerde prijs- stijgingen scherp zal worden gewaakt en de prijzen in Nederland in geen geval boven het Duitsche peil zullen stijgen. De aanpassing aan Duitsche omstandigheden zal voordeelen mede brengen, waar Dr. Fischboek o.m. in verband met den landbouw over sprak, doch ook nadeelen. Het publiek vreest deze blijk- baar, zoo meenen wij, zonder den omvang van die nadeelen nauwkeurig te overwegen, doch in de besproken verklaringen vindt men de be- grenzing, en de lezers van ,,Wo kommt das viele Geld her?" van Prof. Wagemann, zullen weten, dat de derde graad van inflatie (de aangestipte spiraalbeweging) bij strikte hand- having van distributie en prijsregeling is uit- gesloten. Het moet de aandacht trekken, dat van in- grrjpen in de koersen van effecten, zooals on- langs te Wieenen geschiedde, nog geen sprake is. De symptomen van de kwaal, die in haar kern wordt bestreden, vereischen blijkbaar zoo'n krachtig ingrijpen nog niet. Van de onderwerpen, die Dr. Fischboek heeft besproken en op den duur van nog veelom- vattender belang zullen worden, noemen wij het herstel van de handelsbeweging sedert de oorlogsmaand. Transportmoeilijkheden stellen op verschillende gebieden haar eischen, maar een energiek aanpakken, waarin de Neder landsche handel in beginsel vrij is, kan de gunstige mogelijkheden in geleidelijk stijgende mate verwezenlijken. De eischen van den oor- log praevaleeren nu eenmaal. De Nederland sche ondememers moeten echter deze eischen niet als een belemmerenden factor voor alle activitelt opvatten, doch slechts als een be- grenzing van het gebied en een aansporing om van de bestaande mogelrjkheden gebruik te maken. Voorzoover zorgen over amortisatie en ren- dement van het geinvesteerde kapitaal de aar- zelende houding van het Nederlandsche be- dfijfsleven verklaren, is Dr. Fischboek hier- aan tegemoet gekomen, door de verklaring, dat de amortisatie van het onder den druk der oorlogsomstandigheden geinvesteerde kapi taal zal worden verzekerd. Hooge rendemen- ten zullen het kapitaal niet naar andere be- drijfstakken doen stroomen, omdat de fiscus een aanzienlijk gedeelte der winsten zal op- eisohen. Den onzekeren factor in het ons voorge- legde oeconomische bouwplan, dien de eischen van de oorlogsoeconomie vormen,verdoezelt Dr. Fischboek niet voor ons, en deze zin voor de werkelijkheid kan vertrouwen wekken. Nog gereeder kan ons echter aan het werk doen trjgen de prikkel, dat wjj op den grondslag van rechtsgelijkheid tusschen Duitsche en Nederlandsche belangen hebben te voorzien in de behoeften van een Nederlandsch volk, dat jaarlijks met bijna honderdduizend zielen toe- neemt en dat zijn pioniersgeest uit het ver leden ook thans, uit zelfbehoud, zal moeten scherpen. MAXJMl >1PIII,JEN VAN HOUT. ■Reeds eerder werd een bericht gepubliceerd over maximumprgzen van hout. Waar hierin sprake is van brandhout, blgkt volgens de Ned. Staatscourant no. 221 bedoeld te zijn kachelblokken van naald- en loofhout, dus geen aanmaakhout. BEZOEK VAN DUITSCHE INiDUSTRIEELEN AAN NEDERLAND. Dezer dagen is hier te lande een gezelschap van ongeveer 30 personen uit de metaalindu- strie en handel in Duitschland aangekomen. (Het doel van het bezoek aan Nederland is in contact te komen met de vertegenwoordi- gers van het Nederlandsche oeconomische leven om te beraadslagen over de mogelijk heden van nauwere samenwerking. Tevens zullen de Duitsche industrieelen gelegenheid hebben hun Nederlandsche collega's inlichtin- gen te verschaffen over de organisatie van het bedrijfsleven in Duitschland, wat van be lang wordt geacht in verband met de stappen, die ook hier te lande reeds zijn ondemomen en in de toekomst ondernomen zullen worden om tot een nieuwe ordening van het bedrijfs leven te komen en de productie op peil te hou- den of mogelijk nog te. verhoogen. DE ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND. Gistemaeht zijn er geen Engelsche lucht- aanvallen van belang geweest. Er zijn eenige bommen geworpen, maar deze zijn op weiden, akkerland, of in het water terecht gekomen. Materieele schade is niet veroorzaakt. Geen persoonlgke ongelukken. Een losgeslagen kabelballon heeft een electrische bovenleiding beschadigd. NEDERL/VND MOET HOUDING TEGEN OVER DUITSCHLAND HERZIEN. Het is noodzakelijk om de dingen in ralmer verband te gaan tbeschouwen. Een belangrijke verklaring van de Nederlandsche Unie, In het jongste nummer van het weekblad van De Nederlandsche Unie komt een belang rijke beschouwing- voor over de verhouding NederlandDuitschland, waarin het volgende wordt verklaard: „Wij staan voor het feit, dat in den vorigen wereldoorlog de sympathie van een groot deel van ons volk aan de zijde van Duitschland stond, terwrjl brj het uitbreken van dezen oor- log in September van het vorige jaar dit zeker niet het geval was. ,,Deze stemming is er met den oorlog van dit jaar niet beter op geworden. Het is dwaas zich daar illusies over te maken. De wijze, waarop ons volk toen en later heeft gereageerd, is volkomen begrrjpelijk en ieder volk zou zoo gereageerd hebben, dat plotse- ling betrokken wordt in een strijd, waarvan het toch in diepsten grond hoopte afzijdig te kunnen blijven. De Unie staat temidden van het volk, dus wij kennen en begrijpen deze gevoelens. ,,Het is de kracht vi De Nederlandsche Unie, dat zij uit het volBPts opgekomen en in het hart de§ volks diep verankerd ligt. ,,Dit begrip en deze liefde voor het volk kan ons echter niet blind maken, blind voor de nieuwe wegen, .die ons volk zal moeten gaan, wil het zijn rol in het nieuwe Europa blijven vervullen. De Nederlandsche Unie is geen plaats waar alle mogelijke sentimenten zich kunnen uitleven, maar doelbewust en met open oog voor de werkelrjkhieid wil zij het volk leiden naar een nieuwe toekomst. ,,De ontwikkeling van den Europeeschen geest in de twintigste eeuw wordt beheerscht door de tegenstelling van een wegstervend individuhlisme en een groeiend gemeenschaps- besef. In verschillende landen heeft zich dit conflict scherp gesteld en is het opgelost op een wijze, die beantWoord-de aan den eigen aard van het volk. ,,Het conflict had zich ook in ons land reeds jaren geleden aan de orde gesteld; de oorlog heeft het onontkoombaar gemaakt. Het zal hier op Nederlandsche wijze moeten worden opgelost, maar opgelost moet het. Zooals in de negentiende eeuw zich geen land en geen volk heeft kunnen onttrekken aan de beginselen van de Fransche revolutie, zoo zal zich nu geen land en geen volk kunnen onttrekken aan het doerbreken van de nieuwe gemeenschapsgedachte, waarmee wij het alien overigens hartelgk eens zijn en waardoor op nationaal en sociaal gebied, d'ngen naar voreh worden gebracht, die te voren tot niet geringe schade van het volksleven te veel op den achtergrond waren gedrongen. ,,Het veld winnen van de nieuwe gemeen schapsgedachte zal de Nederlandsche verhou- dingen zoowel binnenlandsch als buiten- landsch opnieuw regelen. Omdat zij u'tgaat van de idee van de volksgemeenschap zal zij alle binnenlandsche verhoudingen vaststellen vanuit het nationale ge?ichtspunt. Dit he- teekent, dat er met larger plaats kan zijn voor tegenstellingen, die op de volkseenheid een ontbindenden invloed doen gelden. Het beteekent ook de strijd voor een nieuwe maat- schappelijke ordening. omdat de nationale waarden slechts dan kunnen ophloeien, wan neer de talrijke sodaal-economisdhe prohle- men zijn opgelost, die behalve een probleem dikwtjls ook misstanden waren. „Ook op buitenlandsoh gebied brengt de nieuwe gemeenschapsgedachte haar conse- quenties met zich. De tdchnische en in dus- trieele ontwikkeling der laatste eeuw heeft het onmogelijk gemaakt, dat iedere staat alleen maar voor zicbzelf leeft, zonder reke- ndng te houden met de belangen van het groo tere geheel. Dat is de loop der historie, waarvan geen terugkeer mogelijk is. irZooaIs men in de middeleeuwen dacht in graafschappen en hertogdommen, later in staten, zoo zal men nu de verhoudingen moe ten leeren zien in een nog grooter verband. Dit beteekent niet een. bedreigirtg van de eigen waarden en het eigen karakter van een volk. Het beteekent wel, dat in een nieuwe orde ieder volk de hem toekomende taak zal vervullen. En de grootheid van een volk zal bepaald worden door de mate, waarin het zijn dienstbaarheid bewijst aan het groote geheel. ,.De geografische positie van ons land brengt mee, dat het valt in het gebied, waar in aan Duitschland krachtens zijn ligging en zrjn grootte onbetwistbaar een leidende posi tie toekwam en toekomt. Om deze positie te verwerven heeft Duitschland zijn lot gewor pen in de waagschaal der geschiedenis. Wij begrijpen zeer goed, dat het aan 't Nederland sche volk door de herinnering aan de oor- logsdagen en door vele kleine dageiijksche omstandigheden op het oogenblik moeilijk valt om voor dit alles het juiste begrip te toonen. „Het is echter noodzakelijk om deze dingen te leeren zien in ruimer verband. „Ons volk zal in deze nieuwe ordening een eigen en belangrijke taak te vervullen heb ben. Van ouds is ons land de poort geweest, waardoor duizenden en duizenden uitgingen en zwierven op verre zeeen, waardoor anderen terugkeerden met rijkdommen uit verre ge bieden. Wanneer in de toekomst de politieke en economische belemmeringen van het oogenblik uit den weg zijn geruimd, zal ons volk zjjn historische roeping opnieuw kunnen vervullen. De taak van ons volk zal er dan weer een zijn van Europeesche beteekenis en het zal er trotsch op gaan de roemrrjke tra- dities van zijn voorgeslacht voort te kunnen zetten in een nieuwen tijd. „Het noodlot heeft gewild, dat temidden van deze historische ontwikkeling zich de lOe Mei heeft geplaatst tusschen ons volk en het Duitsche. Ons volk heeft dit nimmer ge wild en het wil niet, dat het zich nog een maal in de geschiedenis zal herhalen. Het wil slechts werken en hard zal het staan in den strijd om zgn bestaan. Moedig en offer- bereid wil het strgden voor een betere wereld, want diep in ons hart leeft de overtulging, dat eenmaal een gelukkige toekomst dagen zal voor een nieuw Europa. POLITIEK SVMItOlJS.ME. Op zicbzelf is het feit, dat het Verbond van Dletsche Solidaristen (Verdinaso) zich in de N.S.B. heeft laten opnemen, niet zoo indruk- wekkend. Ir. Mussert zelf heeft bij deze ge legenheid de opmerking gemaakt, dat het een groep was, kleiner dan het aantal personen, dat per week tot de N.S.B. toetreedt, schrijft de N. R. Crt. Dat deze gebeurtenis nochtans indruk ge maakt heeft op de openbare meening, valt ook niet te verklaren uit de plechtdgheid, waarmee de vereeniging van de twee bewegin- glen heeft plaats gehad. De leider van Verdinaso, de heer Voorhoeve, heeft de opneming van Verdinaso in de N.S.B. een symptoom genoemd van de toenemende eenheid en concentratie op nationalistisch ge bied. Ook daarvan is de buitenwereld, naar wij meenen, nog allerminst overtuigd. Veeleer, zoo schrjnt het ons, heeft zg in den overgang van Verdinaso naar de N.S.B. een reden gevonden om zich, wellicht voor het eerst, af te vragen of er inderdaad iets waar is van de leuze Nederland zal nationaal- socialistisch zijn of niet zijn", welke ir. Mus sert ook Zaterdag, in zijn toespraak tot de pers, nog eens in den mond heeft genomen. Het is tenminste wel opmerkelrjk, dat twee bladen, de Maasbode en het Algemeen Han- delsblad, die zich tot dusverre als de meest overtuigde voorvechters van de Nederlandsche Unie hebben laten kennen, thans allebei een poging doen, om deze beweging zoo nationaal en socialrstisch voor te stellen, dat zij voor een regelrecht nationaal-socialistische niet behoeft onder te doen. Van de Maasbode kan men het nog woor- denspel noemen. ,De Nederlandsche Unie, schrijft zij, is in haar socialistische doelstel- ling in den juisten zin van het woord stellig niet minder nationaal georienteerd, dan de N.S.B.Eerder zelfs meer! En hetzelfde kan van Nationaal Front worden gezegd." (Het Algemeen Handelsblad gaat reeds veel verder. Daar lezen wij: .Wanneer het nieu we Europa met een geleide eoordinatie natio- naal-socialistisch moet worden in de beteeke nis van vrije, samenwerkende nationale ge- meenschappen, in rechtvaardige, onderling aanvullende wederzijdsche dienstvaardigheid, dan zal het Nederlandsche volk, dat een nter- nationale rechtsorde waarin recht fen orde beide heerschen steeds een warm hart heeft toegedragen, zijn plaats daarin met eere en overtuiging willen innemen." En even tevoren had het blad al van de Nederlandsche Unie ge- waagd als van een ,,snel groeiende bewe ging..., die weliswaar haar program nog in menig opzicht moet concretiseeren, maar die zich voldoende duidelijk heeft uitgesproken voor een organisch geordende gemeenschap, die nationaal zal zijn en socialistisch, in den zin van onderlinge dienstbaarheid van alien die deel uitmaken van het geheel, om te mo gen verlangen, dat men haar niet van ver- blindheid voor de kentering van onzen tijd beschuldigt." Wij willen de vraag niet stellen, in hoe- verre de Nederlandsche Unie hier juist is gekarakteriseerd. De Nederlandsche Unie zal er wel prijs op stellen zelf te verklaren,. in hoeverre zij nationaal en socialistisch, zoo niet nationaal-socialistisch is of heeten wil. Nationaal heeft zij in alle geval steeds willen zijn: een .Nederlandsch socialisme" is zij sinds kort gaan belijden. Wij voor ons, wij kunnen het slechts betreu- ren, dat dit vraagstuk eerst nu in breedere kringen actueel schijnt te worden. Het is im mers, geheel afgezien van den loop, dien de oorlog nog nemen zal of kan, voldoende dui delijk, dat in de geheele wereld, niet alleen in Duitschland en Italie, niet alleen in de Europeesche landen, met Frankrijk thans in- begrepen, die min of meer onder den invloed van een dier beiden staan, maar op geheel verschillende manieren, uit geheel verschil lende oorzaken, 66k in de Sowjetunie, 66k in de Vereenigde Staten, 66k in Japan de staats- orde min of meer uitgesproken nationale en socialistische lijnen volgt. Dat wij grenzen aan het eenige land, waar dit fefen, nationaal- socialistisch, begrip geworden is, maakt de beteekenis van het algemeene verschijnsel voor ons des te nadrukkelijker. Maar bovenal verdient het onze aandacht, omdat het zoodoende tevens kenmerken zul len zijn van de beginselen, welke na den oor log de internationale organisatie zullen be heerschen: niet de abstracte rechtbeginselen, die aan het Volkenbondsstatuut ten grond slag lagen, maar concrete, ruimtevormende en de ruinate doordringende beginselen, die Onder deze vaan vaart de rooker welDan heeft hij het beste van het beste in zijn pijp! De heerlijke Speciaal-Melange „No. 33". mild, za'cht en geurig als geen andereGekorven en gemeleerd volgens het bijzondere Niemeijer NON-SHARP principe! 1 5 cent per half ons (Ingez. Med.) het nationale leven en de internationale samenleving onderling afhankelijk maken op een wijze, als in het Volkenbondsstatuut niet kon worden gedroomd. De leider van de N.S.B. heeft in de toe spraak, welke hij j.l. Zaterdagochtend tot de pers gehouden heeft, van zichzelf en zijn vol- gelingen gezegd, dat zij de eenige werkelijke vaderlanders waren. Het waren woorden, welke opnieuw veel kwaad bloed hebben gezet. Nu weten wij, die onder zijn gehoor waren, wel dat het niet zoo erg bedoeld was, als het later in de kranten kwam. Ir. Mussert bedoelde: wij zijn daarom de eenige werkelijke vaderlanders, omdat wij de eeni-gen zijn, die zich er reken- schap van geven, dat Nederland dan alleen vrij zal zijn, wanneer het de leuze verstaat: Nederland zal nationaal-socialistisch zijn, of niet zijn. Zoo bedoelde hij het niet alleen, zoo zeide hij het ook. Maar het feit, dat tot in het Nationale Dagblad toe het verslag verkort was tot het aphorisme: ,,wij, nationaal-socialisten, mogen zeggen, dat wij de eenige werkelijke vader landers zijn" is kenmerkend voor een om- gangswrjize, waardoor de heer Mussert van zgn leven vele malen meer menschen van zich heeft vervreemd dan met zijn opvattingen verzoend. Natuurlijk zijn de nationaal-socialisten niet de eenige ware vaderlanders. Wii doen alle- maal ons best om ware vaderlanders te zrjn. Dat moeten we eindelijk maar eens van el kaar .willen gelooven. Want veel belangrijker en wezenlrjker is het, of wij, ware vaderlan ders, die we zijn, ook werkelrjk den vollen omvang beseffen van de problemen, waar- voor wij staan. Het wil wel eens schrjnen, dat wij daartoe maar langizaam, al te lang- zaam kunnen komen. En toch is dit het eerste noodige: de problemen zien en willen zien, zien eni willen zien in hun vollen om vang, ongeacht de zelfoverwinning. welke het wellicht eischt, ongeacht de inspanning, welke het ons voor de toekomst, waarin zij moeten worden opgelost, voorspelt. NIEUWE BEDRIJVEN EN DE DISTRIBUTIE. De directeur van het rijksbureau voor het hotel-, cafe-, restaurant- en pensionhedrijf brengt, na overleg met het centrale distribu- tiekantoor, ter kennis, dat met ingang van 15 November nieuw te vestigen bedrijven op het gebied van het hotel-, caffe en restaurant- wezen niet kunnen rekenen op toewijzingen, respectievelijk losse bonnen voor gedistri- bueerde en te distrihueeren artikelen. Belanghebbenden kunnen zich tot het in- winnen van nadere inlichtingen wenden tot genoemd rijksbureau, Raamweg 14, 's-Graven- hage. 9 Ingez. Med.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1