|2I1I528 Ruwe handen Buitenland rekend volgens de bepalingen van de z.g. kleine-boeren-regeling te verminderen met het theoretische bedrijfsinkomen. De berekening van dit bedrijfsinkomen geschiedt ook overeen- komstig de kleine-boeren-regeling^ door een gemeentelijke commissie, waarbij per kip of eend per week 4V2 cent wordt aangenomen. liUOHTAANVALLEN OP ONS LAND. Het A. N. P. meldt: In den nacht van Zaterdag op Zondag en in dien van Zondag op Maandag zijn ver- schillende bomaanvallen op Nederlandsche plaatsen gepleegd. Bijna alle bommen vielen op het vrije veld of in het water. Door lucht- druk en scherven zijn eenige huizen bescha- digd. E!en huis moest ontruimd worden. An- dere huizen kregen glasschade. Zoowel brand- bommen als brisantbommen zijn geworpen. Personen hebben geen letsel bekomen. Waarschijnlijk in verband met het slechte weer hebben de Engelsche vliegers Maandag- avond en -nacht slechts weinig activiteit ont- wikkeld. Slechts op enkele plaatsen zijn bom men geworpen. Daarbij is niemand getrof- fen; d'e materieele schade is niet noemens- waardig. ANGSTIG AVONTUUR VAN DE „DORUS RIJKERS". Bestookt door een Britschen vlieger. De reddingsboot ,,Dorus Rijkers" is dezer dagen bij een poging om in nood verkeerende schepelingen te redden, bijna de prooi gewor- den van een Engelschen vlieger. De Helder- sche Oourant vertelt er het volgende van: Om twee uur 's middags voer de ,,Dorus Rijkers" met aan boord Ooen Bot, zijn zoon en den motordrijver R. Eelman het havenhoofd uit. Men moest een flink eind van de kust af. Om negen uur was men nog slechts een halve mijl van zijn doel verwijderd; nog een kwestie van minuten, dan zouden de menschen, die daar hulpeloos op de d'onkere, wijde, ruwe oppervlakte ronddansten, gered zijn. Toen ronkte plotseling, heel onverwacht, waarschijnlijk uit het grauwe wolkendek ge- vallen, een vliegtuig naar beneden. Het schoot over de verlichte reddingboot heen en begon hevig uit zijn mitrailleur te schieten op de be- manning, die aan dek stond. Schipper Bot en zijn zoon en Eelman zochten dekking in de stuurhut. Een geluk was het, dat het vliegtuig op den kop van de boot in- vloog, waardoor men beschutting kon zoeken achter de stalen stuurhut. Maar ook daar was het nog benauwd, want het vliegtuig keerde terug en begon opnieuw te schieten. Schipper Bot had intusschen alle lichten laten dooven en men had als hazen zwarte dekkleeden naar boven laten brengen en daar- mee de reddingboot zooveel mogelijk onzicht- baar gemaakt, terwijl getracht werd buiten de baan van het vliegtuig te komen. De mo tor was afgezet om eventueel het hulpgeroep van de menschen in nood te kunnen opvangen en die te kynnen helpen, maar dat was niet mogehjk, want de vlieger liet „zijn prooi" geen rust en zocht telkens opnieuw naar de red dingboot, zoodat Bot met zijn mannen, voor eigen levensbehoud moest probeeren den wal in te loopen. Maar die was ver en nauwelijks had men van richting veranderd of reeds htng een lichtkogel boven het water. Men koerste naar het Noorden, in tegenovergestelde rich- ting van het vliegtuig. Na korten tijd ont- gloeide weer een lichtkogel in het Noorden. Men wendde zijn roer naar het Zuiden. Het werd een angstig en spannende jacht. De ,,Do- rus", die trachtte te ontkomen aan de waan- zinnige achtervolging van den dwazen vliege- nier. Het duurde eenige uren. Men kon zijn vaar- richting niet bepalen, omdat zelfs het kom- paslicht niet ontstoken kon worden. Men voer dus in het stikdOnker te midden van het ge- vaar van boven en het gevaar op het water losdrijvende mijnen en mijnenvelden, waarvan men de positie in deze duisternis, zonder eenig kompas, niet kon bepalen. „Wij daohten niet aan de mijnen", zegt schipper Bot, „we probeerden alleen maar aan de bommen van den vlieger te ontkomen, die we zeker zouden krijgen, als men ons onder sohot had. Om drie uur dachten we in- derdaad, dat het met ons gedaan was. Vlak boven de ,,Dorus Rijkers" ontgloeide een licht kogel. De reddingboot lag in het licht, maar als een besturing van Boven, doofde het licht direct uit en wij konden opnieuw ontkomen." HELDEN DER ZEE GEeERD. Het A. N. P. meldt uit Umuiden: Maandagmorgen heeft de voorzitter der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij, in tegenwoordigheid van enkele bestuursleden, de commissie van plaatselijk bestuur der N.Z.H. R.M. te Umuiden en de bemanningen der red- dingsbooten van dit station onderscheidingen uitgereikt aan de bemanning van de motor- reddingboot Neeltje Jacoba voor de moeilijke en gevaarlijke reddingen verricht te Umuiden, toen o.a. 18 opvarenden van het onder Neder landsche vlag varende hospitaalschip Laz. 47 werden gered. De schipper van de Neeltje Jacoba, J. v. d. Meulen kreeg de kleine gouden medaille van de N.Z..H.R.M. met getuigschrift, terwijl de bemanning, bestaande uit G. Stam, stuur- man, F. Varkevisser, motordrijver, A. Y. Kramer, K. Veldman en J. v. d. Oever, de groote zilveren medaille van de N.Z.H.R.M. ontvingen met getuigschrift. Tevens werd de vorige schipper van de motorreddingboot Neeltje Jacoba, P. J. A. Kramer, die 1 Augustus 1940 werd gepension- neerd, bedankt voor zijn langdurige en zeer goede diensten aan het reddingswezen. Hem werd een binocle overhandigd. De opstapper, S. Smit, van de Neeltje Jacoba, die op 3 Augustus 1940 werd gepen- sionneerd, ontving de kleine bronzen medaille voor langdurige diensten met getuigschrift. NAAR CORPORATIEVE GRGANISATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN. Het verordeningenblad van Dinsdag bevat, een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven. Artikel 1 van dit besluit bepaalt, dat de secretaris-generaal van het genoemde departe ment de voorschriften uitvaardigt en de maat- regelen treft, welke voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven noodig zijn. Voor zoover tot dit doel bedrijfsorganisaties worden opgericht, erkend, ontbonden of ver- eenigd en het daarbij organisaties van onder- nemingen betreft, waarvoor het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart niet of niet uitsluitenrl bevoegd is, neemt de secreta ris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn maatregelen in overeenstemming met den secretaris-generaal van het bevoegde departement. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart kan zijn uit lid 1 voortvloeiende bevoegdheden overdragen. Artikel 2 luidt: Veranderingen in de rechts- verhoudingen, welke als uitvloeisel van dit be sluit en de ter uitvoering daarvan uitgevaar- digde voorschriften en beschikkingen ontstaan, geven geen aanspraak op schadeVergoeding. Voorts bevat het besluit regelen omtrent straffen op overtredingen. Het besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. De samenstelling van de commissie. Blijkens een mededeeilng in de Nederland sche Staatscourant is de commissie, welke is benoemd in het eerste uitvoeringsbesluit als volgt samengesteld: Mr. H. L. Wolterson, directeur van de Rot- terdamsche Bankvereeniging, te 's Graven- hage, voorzitter; H. C. van Maasdijk, directeur van de N.V. Nederlandsche Bankinstelling, lid tevens secretaris. Leden: F. B. J. Gips, directeur van Gips' houthandel N.V. te 's-Gravenhage, J. M. Honig, directeur van Heineken's Bierbrou- werij Maatschappij, te Amsterdam, Dr. L. P. Krantz, directeur van de N.V. J. J. Krantz en Zn. te Leiden, Mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, W. H. de Monchy, directeur van de Holland-Amerika-Lijn te Rotterdam mr. B. J. M. van Spaendonck, secretaris van de algemeene katholieke werk- geversvereeniging te Tilburg, T. J. Twijnstra, directeur van U. Twijnstra's Oliefabrieken N.V. te Maarssen. STiqHTING OORLOGSSCHADE TOT STAND GEKOMEN. Men deelt het A.N.P. mede, dat de Neder landsche stichting tot behartiging van de be- langen der getroffenen door oorlogsschade tot stand is gekomen. Zij is gevestigd in Den Haag en draagt den verkorten naam van „Stichting Oorlogsschade". Volgens artikel 3 der statuten heeft de stichting ten doel de behartiging van de stof- felijke belangen van haar leden in verband met door hen geleden oorlogsschade, zulks met inachtneming van het algemeen welzijn. Zij wil daartoe bevorderen het tot stand komen en toepassen van zoodanige regelingen van overheid of derden, welke leiden tot spoe- dige vaststelling der oorlogsschade en tot spoedig werkende redelijke voorzieningen ter zake van de geleden schade, waaronder mede te begrijpen voorsdhot- of credietverleening, op billijke voorwaarden en/of hulpverleening in anderen vorm. De stichting wil voor zoover mogelijk een- heid brengen in het streven naar voorzienin gen terzake van geleden oorlogsschade en haar arbeid verrichten in het bijzonder in overleg en samenwerking met de Neder landsche autoriteiten en instellingen. Voor het welslagen is dit laatste een onafwijsbare eisch. De stichting is dan ook eerst in het leven geroepen, nadat uit de met de Neder landsche instanties gevoerde besprekingen was gebleken, dat op de medewerking van die instanties mocht worden gerekend. Evenzeer is voor dat welslagen noodig, dat de door oorlogsschade getroffenen zooveel mogelijk als leden tot de stichting toetreden om de inrichting van een goed geoutilleerd bureau mogelijk te maken en voorts om de ge- gevens te verstrekken, waardoor het mogelijk zal zijn de vraagstukken, die een oplossing be- hoeven, bij het overleg met de bevoegde in stanties met kennis van zaken te kunnen be- handelen. Het ligt voorts in het voomemen aan de leden van tijd tot tijd berichten te zenden, die voor hen van belang kunnen zijn. Leden kunnen zijn natuurlijke personen en vennootschappen, die oorlogsschade hebben geleden. Aanmeldingen voor het lidmaatschap kun nen worden gezonden aan het voorloopig secretariaat: Mr. J. S. Hoek, West-Zeedijk 122 te Rotterdam (W.), of aan een der oprichters. Het bestuur is volgt samengesteld: Dr. J. J. C. van Dijk, 's-Gravenhage, voorzitter; J. G. Both, Rotterdam; Mr. K. van Houten, Wageningen; J. A. de Monchy, Mr. C. H. Muntz en W. Ruys Zzn, Rotterdam en Ir. H. C. Wlesseling, Vlis3ingen. Aangezien de toestemming van den procu- reur-generaal in Den Haag is verkregen, heeft de stichting haar werkzaamheden aanstonds kunnen aanvangen. ONTDUIKING VAN DISTRIBUTIE- VOORSCHREFTEN. Er wordt blijkbaar nog de hand gelicht met de distributievoorschriften, met name die op het aangeven van bepaalde onder een of an- dere distributee vallende goederen of levens- middelen. Op de strafbaarheid hiervan wordt gewezen. Zij, die zich aan ontduiking schul- dig maken, benadeelen het algemeen belang en zullen, indien zij worden achterhaald, erop moeten rekenen, dat zij overeenkomstig de bepalingen worden gestraft, onverminderd de inbeslagneming van de goederen, die achter gehouden of in den sluikhandel verhandeld zijn en de mogelijkheid, dat zij van den verde- ren handel worden uitgesloten. DE FOKKERIJ VAN ZILVERVOSSEN. Men meldt uit Apeldoom: Over enkele weken zullen de zilvervossen in de fokkerijen geslacht worden en zal de handel in hun pelzen beginnen. In ons land zijn thans ongeveer honderd fokkerijen van zilvervossen gevestigd, waarvan zich de meeste op de Veluwe bevinden. In verband met de tijdsomstandigheden en de lage prij- zijn van het bont hebben de fokkers hier te lande het vorige jaar him aantal zilvervossen beperkt. Een fokkerij te Apeldoom, 6en van de oudste in ons land, die berekend is op het fokken van eenige honderden paren vossen, was voor dit jaar slechts met vijftig paar vos sen bezet. WIJZIGING STATUTEN LANDBOUW- CRISIS-ORGANISATIES. In de Staatscourant van Maandag no. 220 is opgenomen, een besluit van den secretaris- generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij, waarin de statuten van de provinciale Landbouw-crisisorganisaties ge- wijzigd worden. De strekking van deze wijzi- ging is een uitbreiding van de handelingsbe- voegdheid van den directeur-generaal van de voedselvoorziening, c.q. den provincialen voed- selcommissaris en t.a.v. de district-commissies, van den plaatselijken bureauhouder. Zoo is de provinciale voedselcommissaris bevoegd om, wanneer de organisatie in zijn ressort naar zijn meening de door hem gege- ven aamldjzingen niet opvolgt, zelf de uitvoe ring ter hand te nemen, met gebruikmaking van de inrichting en het personeel der orga nisatie. PARTICULIERE HUISVESTING VAN ARBEIDERS IN WERKVERSCHAFFING. Mede in verband met het tekort aan mate- rialen voor den bouw van barakken, heeft de rijksdienst voor de werkverruiming dit voorjaar een proef genomen met de huis- vesting van tewerkgestelden in de werkver- ruimingsobjecten bij particulieren. Naar het maandblad De Arbeidsmarkt mededeelt, is deze proef geslaagd. Het aantal bij particu lieren ingekwartlerde arbeiders bedraagt thans reeds ongeveer 1300, hoofdzakelijk op de Veluwe en in den Achterhoek van Gelder- land, alsmede in de Betuwe en in Noord- Brabant. DE DISTREBUTIE VAN EIEREN. Betreffende de distributie van eieren wordt nog gemeld: Onder eieren in den zin van deze distributie worden alleen verstaan: kippen- en eenden- eieren, zoowel versch als geconserveerd en ook in en uit de schaal. Alle andere soorten eieren zijn dus thans nog vrij. Voorloopig zal iedere week een bon van het algemeen distributie- bonboekje worden aangewezen voor het koo- pen van £6n ei, terwijl is bepaald dat deze bon, evenals het geval is met de kaas- en vleesch- bonnen, ook nog gedurende de daaropvolgende week geldig blijft. Aan de leden van de Duitsche weermacht zijn ook eierbonnen uitgereikt met Duitschen tekst bedrukt, waarop ,,Ein ei" staat aange- geven. Aan de eierhandelaren en winkeliers kunnen geen voorschotten worden verstrekt. Zooals bekend kunnen zij gedurende de eerste week, die van 4 tot en met 9 November loopt, eieren bij den groothandel betrekken op basis van Yi van den omzet, die zij gedurende de maand November van het jaar 1939 hadden. De in- levering van de opplakvellen, waarop minstens 40 bonnen moeten zijn geplakt en welk aantal verder moet worden afgerond in veelvouden van 10 bonnen, kan geschieden in de week van 11 tot en met 16 November a.s. op de voor de winkeliers volgens hun codenummer vastge- stelde inleveringsdagen bij de plaatselijke dis- tributiediensten. De toewijzingen zullen on- middellijk na accoordbevinding worden ter hand gesteld. De grossiers in eieren kunnen, zooals ge- woonlijk, alleen op Maandag de door hen ont- vangen bonnen en toewijzingen bij de distri- butiediensten inleveren. Een bijzondere regeling is getroffen voor de pluimveehouders. Ten opzichte van hen is be paald, dat alle pluimveehouders, die voeder- bonnen van of namens den Provincialen Voed selcommissaris ontvangen, verplicht zijn in het vervolg ednmaal per 4 weken alle geldig ver- klaarde eierbonnen van hunzelf, hun gezins- leden en hun inwonend personeel bij den plaat selijken bureauhouder voor de voedselvoorzie ning in te leveren. Het is den pluimveehouders vanzelfsprekend verboden om eieren aan particulieren te ver- koopen, ook niet op geldige eierbonnen, omdat dit uitsluitend moet geschieden aan de door de Nederlandsche Centrale Voor Eieren en Pluim- vee erkende verzamelaars van eieren. Boven- dien kunnen de pluimveehouders niet m66r eieren voor zichzelf en him gezin gebruiken, dan het aantal door hen inge'leverde consu- mentenbonnen. Voor pluimveehouders, die bij winkeliers kippenvoer koopen op de zgn. winkellijsten dat zijn dus de kleine kippenhouders, die voor eigen gebruik eenige kippen houden is vastgesteld, dat zij slechts kippenvoer zullen kunnen bekomen, indien zij tegelijkertijd een gewone eierbon, waarvan de geldigheidsduur is verstreken, bij den winkelier inleveren. Maxi- maal kan dan per bon 1 kilogram kippenvoer worden gekocht. De winkelier moet deze vervallen bonnen, waarvoor kippenvoer is geleverd, opplakken op opplakvellen MD 18, waarna deze moeten worden opgezonden aan de Sectie Bijzondere Diergroepen van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd te Beek- bergen. T^enslotte is er nog een regeling getroffen voor de eierverwerkende industrie. Onder deze categorie moeten ook de banketbakkers wor den gerekend. Het ligt in de bedoeling om voor deze bedrijven geen versche eieren ter beschikking te stellen, doch uitsluitend eenden- eieren, kalkeieren of eieren uit de schaal. De banketbakkers en andere belanghebbenden die- nen zich, ter bekoming van een toewijzing, te wenden tot de Nederlandsche Meelcentrale Riouwstraat 178 te 's-Gravenhage. Het is on- noodig te trachten een toewijzing bij de plaat selijke distributiediensten te verkrijgen, aan gezien deze diensten met deze bedrijven geen enlkele bemoeienis hebben t.a.v. de eierdistri- butie. HET MIDDENSTANDSEXAMEN. De onderwijsinstellingen van de drie midden- standsbonden hebben reeds vroeger moeite ge daan om een minimum leeftijd voor toelating tot het middenstandsexamen algemeene han- delskennis vastgesteld te krijgen. De centralecommissie voor handels- en vak- onderwijs heeft, naar wij in het Algemeen Weekblad voor den middenstand lezen, thans voorgesteld met ingang van 1 Januari 1941 slechts menschen tot het examen toe te laten, die voor 1 Januari 1924 zijn geboren. Dit is als overgangsmaatregel te beschou- wen. Het is de bedoeling in de toekomst den leeftijd van achttien jaar als algemeene grens te stellen. NEDERLANDSCH AGRARISCH FRONT GESTICHT. Op 11 November vond te Meppel een druk bezochte vergadering plaats van den ledenraad van den Nationalen bond Landbouw en Maat schappij. Na een uiteenzetting van Dr. F. E. Posthu- ma en van de zijde van het dagelijksch be stuur werd met overgroote meerderheid van stemmen genoemd dagelijksch bestuur ge- machtigd tot het doen van de noodige stap- pen om, in samenwerking met het boerenfront van de N.S.B. over te gaan tot den opbouw van het Nederlandsche agrarische front. FERSONEELSVOORZIENING VAN POLITIEKORPSEN. De personeelsvoorziening van alle politie- korpsen zal, volgens het Dagbl. v. h. O., ook voor de gemeentelijke corpsen, voortaan ge schieden onder toezicht van den inspecteur- generaal der Nederlandsche politie, waarbij in de eerste plaats personeel van den Opbouw- dienst voor eventueele vacatures moet worden aangewezen. BEKENDMAKING BETREFFENDE INLEVERING VAN VUURWAPENEN. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Justitie, maakt op verzoek van den Befehlshaber der Ordnungspolizei het volgende bekend: De officieren van het voormalige Neder landsche leger dienen hun in eigendom toebe- hoorende vuurwapenen en munitie voor zoover zij deze nog voorhanden hebben bij het hoofd van plaatselijke politie hunner woon- plaats in te leveren, aangezien voor hen, na de demobilisatie van het Nederlandsche leger, de door het oppercommando van het Duitsche leger uitgevaardigde „Verordening betreffende wapenbezit in het bezette gebied" van 15 Mei, tezamen met de betrekkelijke bekendmaking van dien datum in hun geheel gelden. Het niet-nakomen dezer verplichting tot in- levering zal overeenkomstig de strafbepalin- gen der zooeven vermelde verordening worden gestraft. Voorts wordt de bevolking in haar geheel nogmaals nadrukkelijk gewezen op de ver plichting tot inlevering van vuurwapenen en munitie. Door het niet-nakomen der verordening be treffende het wapenbezit in het bezette gebied stelt men zich aan zware straffen bloot. VRACHTWAGENS UITERLI.JK 5 DAGEN BUITEN NORMAAL BEDRIJF. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat van 5 Aug. 1940 werd verboden om vrachtwagens met een grooter laadvecmogen dan 1 ton, welke aan natuurlijke- en rechtspersonen van Nederland sche nationaliteit toebehooren, zonder vergun- ning van den bevoegden rijksverkeersinspec- teur langer dan 5 dagen buiten de tot het nor-" male bedrijf behoorende standplaats te doen verblijven. Den laatsten tijd is herhaaldelijk geconsta- teerd, dat in strijd met deze verordening ge- handeld wordt en zelfs getracht wordt bemid- deling te verleenen bij het verhuren of ver- koopen van vrachtwagens naar Belgie of Frankrijk zonder bovengenoemde vergunning. De bepalingen van bovengenoemde verorde ning worden bij dezen nogmaals uitdrukkelijk een ieder in herinnering gebracht. Personen, die bij dergelijke verboden transacties hun bemiddeling verleenen, worden, evenals de hou- ders van de vrachtwagens, die aan dergelijke aanbiedingen gevolg geven, onverbiddelijk ver- volgd; de betrokken vrachtwagens worden in beslag genomen. Met betrekking tot overtreding van de voor schriften, bij of krachtens hooger genoemd be sluit gegeven, is het bepaalde in de artikelen 3, 4, 5 en 6 van de wet gebruik vervoermidde- len 1939 van overeenkomstige toepassing. VERKOOP HOUTBLOKJES VOOR GASGENERATOREN. De secretaris-generaal, waamemend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, onder verwij- zing naar zijn publicatie van 10 Augustus, dat de directeur van het Rijksbureau voor Hout de bij voomoemde publicatie verleende dispensatie met ingang van Zaterdag intrekt ten aanzien van: Het verkoopen en afleveren van houtblok- jes voor gasgeneratoren met uitzondering van het verkoopen en afleveren: 1. door de N.V. Bataafsche Import Maatschappij, de Stan- daard Amerikaansche Petroleum Compagne N.V., de N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Company, de N.V. Vereenigde Petro leum Maatschappij en Purfina-Sinclair „,Sin- fina", alle te 's-Gravenhage, of haar gemach- tigde aan den houder van een motorrijtuig, dat is uitgerust met een houtgasgenerator; 2. door den gebruiksgerechtigde van een bosch of een houtopstand of dilens gemachtigde, voorzoover hij rechtstreeks verkoop en aflevert aan den houder van een motorrijtuig, dat is uitgerust met een houtgasgenerator, die met dit voer- tuig de blokjes afhaalt uit het bosch of van den houtopstand, waar zij' zijn vervaardigd, doch uitsluitend voorzoover de blokjes zijn bestemd voor verbruik in dien generator; 3. door den vervaardiger van de blokjes aan de genoemde maatschappijen. Derhalve is van nu af de verkoop en afleve- ring van houtblokjes aan houders van een motorrijtuig, dat is uitgerust met een gas- generator, veroorloofd aan de bovengenoemde maatschappijen en aan den gebruiksgerech tigde van een bosch of een houtopstand of diens gemachtigd, voorzoover deze voldoet aan de onder 2, vermelde voorwaarden. De gebruiksgerechtigde of diens gemachtigde mag behalve aan den houder van een motor rijtuig, als bovenbedoeld, slechts verkoopen en afleveren aan genoemde maatschappijen en de overige vervaardigers uitsluitend aan die maatschappijen. Binnenkort zullen nadere bepalingen ten aanzien van de vervaardiging, den koop, den verkoop, de aflevering en het verbruik van houtblokjes voor gasgeneratoren worden be kend gemaakt. „GEBLOKKEERDE MARKEN- BELASTIN G". Naar aanleiding van de bij het besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financien d.d. 8 October 1940 (Verorde ning No. 198/1940), met ingang van 1 Novem ber j.l. in het leven geroepen ,,geblokkeerde markenbelasting", wordt er de aandacht op gevestigd, dat met de uitvoering is belast het Nederlandsche Clearingsinstituut. De controle op de naleving zal evenwel in handen worden gelegd van de belastingadministratie, terwijl deze in de daarvoor in aanmerking komende gevallen een aanslag zal opleggen. De getroffen regeling, zoomede de zeer bin nenkort uit te vaardigen nadere voorschriften voorzien in een belastingheffing van alle over- makingen en betalingen uit Duitschland ter zake van den eigendomsovergang of de del- ging van op 1 November j.l. aan ingezetenen toebehoorende Duitsche beleggingen, met in- begrip van effecten, ook wanneer de over- making of betaling zelve v66r 1 November 1940 heeft plaats gevonden. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat in verband hiermede ook bij ver koop van Duitsche effecten tusschen ingezete nen de belasting verschuldigd zal worden wan neer de nieuwe eigenaar het stuk op die wijze verkoopt, dat daarmede overmaking of be taling liit Duitschland gepaard gaat. Hieruit volgt, dat bij handel tusschen ingezetenen de belastingplicht niet in werking treedt, doch wel bij dien handel gerekend moet worden met het belastingplichtig worden, zoodra de ver koop naar Duitschland plaats vindt en de overmaking of betaling uit dat land ge- schiedt. HET VORDEREN VAN EIEREN GESOHIEDT OOK OP DE Z.G. BLAUWE WEHRMACHTSBEZUG SOHEINE. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat op de z.g. ,,blauwe Wehrmachtsbezugscheine" in den vervolge, naast de levensmiddelen versch vleesch, versche vleeschwaren, boter, versche aardappelen en versche groenten, tevens eieren zullen worden gevorderd. Handelaren, die eieren hebben afgeleverd tegen blauwe Wehrmachtsbezugscheine, die nen deze bescheiden voor hun herbevoorrading door te zenden aan de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. DE AARDBEVING IN ROEMENIE. De Roemeensche regeering heeft een rap port gepubliceerd over de verwoestingen welke de aardbeving heeft aangericht. Te Boekarest zijn 400 gebouwen zoo zwaar beschadigd, dat zij als onherstelbaar kunnen worden beschouwd. 183 huizen staan op het punt van instorten. 600 Red. N. R. Crt.) menschen zijn dakloos. Uit den Carlton-wol- kenkrabber zijn tot dusver 54 dooden en 82 ge- wonden geborgen van de in totaal 226 men schen, die zich in het gebouw bevonden. Te Galatz zijn tot dusverre 34 dooden en 40 gewonden geborgen. Het stadhuis, de prefec- tuur, het bisschoppelijk paleis, verscheidene kerken en de meeste scholen zijn onbruikbaar. Doos 3Q-60cL Bi] ApotLen Drogisten (Ingez. Med.) De spoorwegverbindingen in het geheele land zijn in het ongereede geraakt, daar tal van bruggen beschadigd zijn. Het Duitsche volksverhuizingskamp heeft 2000 bedden ter beschikking gesteld. Uit Jassy worden vier dooden en vijf gewonden gemeld. Er moeten echter nog tal van slachtoffers onder het puin liggen. Het regeeringsgebouw heeft sterk ge leden, ook het groote hotel werd zwaar be schadigd. Te Braila zijn twintig huizen ingestort. De waterleiding en de electrische centrale func- tionneeren niet meer, alle openbare gebouwen zijn zwaar beschadigd. 12 Menschen kwamen hier om het leven, meer dan 20 werden ge- wond. Uit Craiova werden zes dooden en vier gewonden gemeld. Tecusie telt 10 dooden en 19 gewonden. Ook andere steden, b.v. Targo- vista en Campina werden hevig geteisterd, wat blijkt uit de aangerichte schade en de groote aantallen dooden en gewonden. (IS. P. T.) NAGENOEG GEEN BELANGRIJKE SOHADE IN DE ROEMEENSCHE OLIE-GEBIEDEN. United Press meldt uit Boekarest: Een bevoegde woordvoerder van de Roe meensche regeering verklaarde, dat de eenige brand, welke tengevolge van de aardbeving in het olie-gebied uitgebroken was, in zeer korten tijd door Duitsche brandweer en de branweer van Ploesti gebluscht was. De ont- stane schade zou gering zijn. De inrichtingen van de olie-industrie zouden op wat geringe schade en onbeschadigd gebleven zijn. Wel zijn de meeste bureaux meer of minder zwaar beschadigd. Maandagmorgen om zes minuten voor half negen zijn in Roemenie, gelijk reeds gemeld, nieuwe aardschokken gevoeld. De bevolking van Boekarest vluchtte wederom in paniek de straat op. Van dooden of gewonden is echter officieel nog niets bekend. De autoriteiten hebben den menschen, die in de open lucht verblijven, aangeraden in hun huizen terug te keeren en de werkgevers hebben hun employe's uitgenoodigd weer op het werk te verschijnen. Nog steeds, zoo meldde United Press Maandagnamiddag, ziet men duizenden menschen, wier woningen op de hoogste verdiepingen gelgen zijn, met kof- fers op zoek naar een andere woongelegenheid. Het blad Curentul schat dat behalve de 800 slachtoffers in Boekarest nog ten minste op 150 in het overige gebied van Roemenie ge rekend moet worden. Geen enkele schatting kwam boven de 500 dooden. De autoriteiten wachten nog steeds op berichten uit afgelegen streken, waarmee men nog geen verbinding heeft kunnen krijgen. Ook zij echter rekenen met ten hoogste 1000 dooden en zij gronden deze schatting op de veronderstelling, dat op het platteland de boeren meestal tijd genoeg gehad zullen hebben om voor de distorting van hun woningen het veld in te vluchten. Bij het bergingswerk in het ingestorte Oarl- ton-gebouw heeft zich een zware ontploffing voorgedaan, naar bij een onderzoek gebleken is, veroorzaakt door het in brand raken van de heete olie uit het centrale verwarmings- systeem. De autoriteiten hebben hierop het bergingswerk doen staken. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de autori teiten voornemens de architecten van het Carlton-gebouw ter verantwoording te roe- pen. Zij hebben reeds opdracht gekregen de bouwplannen in te leveren. Deze zullen thans waarschijnlijk op eventueele fouten of nalatig- heden onderzocht worden. Nadat deskundigen van de stad Boekarest de door de aardbeving beschadigde huizen ge- inspecteerd hadden, hebben duizenden inwo- ners van de Roemeensche hoofdstad de aanzegging gekregen, dat zij binnen 24 uur hun woning moeten ontruimen. Naar Schweiz-Press Telegraph uit Boeka rest meldt, waren Zondag tot middemacht uit de puinhoopen van het Carlton-gebouw 36 lijken geborgen, waarvan slechts een deel ge- identificeerd kon worden. In de rest van de stad had men nog slechts 20 dooden geborgen. Te Ploesti zijn talrijke huizen ingestort of beschadigd. Tot nog toe heeft men hier zeven dooden en 40 gewonden geborgen. Toch zal het aantal slachtoffers ook hier nog veel hoo ger zijn. Verscheidene kerken zijn gedeeltelijk den is heelemaal ingestort. In het oliegebied in de buurt van het stadje Ridera bij Morena is de aarde op verscheidene plaatsen gespleten. In Targaviste zijn 2000 huizen vernietigd. Het aantal dooden en gewonden staat ook daar nog niet vast. Het benedendeel van de stad Valeni de Munte ligt geheel in puin. In de nabijheid van deze stad ligt het tucht- huis Dofana, waar tot dwangarbeid veroor- deelden zijn ondergebracht. Dit gebouw is in gestort, waarbij talrijke gevangenen zijn om- gekomen. In Galatz zijn in de ziekenhuizen reeds 100 zwaar gewonden opgenomen. 30 dooden wer den hier geborgen. TROEPEN VAN GF,NERVAL DE GAULLE LANDEN IN FRANSCH EQUATOR!AAL AFR1KA. Het Fransche ministerie van kolonien heeft Zaterdagavond het volgende communique ge publiceerd: ,,Na de in de bekende omstandig- heden mislukte ondememing van Dakar heb ben de voormalige officieren de Gaulle en Lar- minat een nieuwen aanslag op de Fransche souvereiniteit gepleegd. Gesteund door llchte Britsche zeestrijdkrachten, die al dagen lang ter hoogte van de kust van Gabon kruisten, zijn ze met hun troepen in de nabijheid van Libreville, dat zij tevoren gebombardeerd had den, tot een landing overgegaan. ,,De verzekering, aldus verder het com munique die de gouvemeur van Gabon, Masson, onlangs afgelegd heeft over de vast- beradenheid van de Franschen in Gabon, om zich tegen de opstandelingen te verdedigen, doet vermoeden, dat zich thans hevige gevech- ten afspelen in dit deel van equatoriaal Afrika, dat tot dusver aan alle pressie van de opstan delingen tegenstand kon bieden. De operaties tegen Gabon brengen dit ten Zuiden van den evenaar gelegen Fransche gebied, waarvan de verbindingen met de buitenwereld thans ver- broken zijn, in een moeilijke situatie". Afsehuwelijke geivolgen van het bombardement van Gabon. De'vice-gouvemeur van equatoriaal Afrika, generaal Tetu, heeft via Dakar in drie tele- grammen medegedeeld, dat de Engelschen onder de Fransche en inheemsche bevolking van Libreville in Fransch Gabon, door de be- schieting met scheepsgeschut en door het bombardeeren uit vliegtuigen, dat onafgebro- ken aanhield. een ontzettend bloedbad hebben aangericht. Generaal Tetu meldt, dat de stad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2