ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCHrVLAANDEREN DAMPO Actueele vraagstukken ten aanzien van economische problemen in Nederland. In den greep van het nondlnt No. 10.139 WOENSDAG 13 NOVEMBER 1940 80« Jaargang Feuilleton Binnenland NEUS EN HOOFD VERSTOPTi DE textieldistkibi til. MMKSim mw wmmsammmm COURA ABONNHMENTSPRIJS: Barmen Terneu*en f 1,35 per 3 maanden Bulten Temwizen fr. per post 1,65 per 3 maanden Btf vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 12,10, overlie landen f 2,45 per 3 maanden fr. per port Abonnemeaten voor het buitenland alleen tofl vooruitbetaling. (Jltgeefster: Firnia P. J. VAN DE SA.NOB GIRO 38150 TEiLEFOON No. 2073. ADVERTENTXENVan 1 tot 4 regelfl /0,80 Voor elken regel meer 0,20. KT.RINF, ADVERTENTIRNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichA's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen venninderd tarief, betwelk op aanvraag verkrtigbaar Is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Beschouwingen van Dr. Fischbock. Naar aanleiding van zijn lezing op 29 Oc tober j.l. over „Economische vraagstukken in bet nieuwe Europa" heeft dr. Hans Fisch bock, commissaris-generaal voor financien en economische zaken, eenige genoodigden in staat gesteld van gedachten te wisselen in verband met eenige vragen, die naar aanlei ding van voomoemd onderwerp vooral ten aanzien van de economische positie van Ne derland, waren gerezen. Aan de uitvoerige en interessante beschou- wingen, die deels een gevolg waren van ge- stelde vragen, van dr. Fischbock wordt bet volgende ontleend: Vooreerst werd de vraag gesteld welke posi tie Nederland in de toekomst als agraar- en landbouwstaat zal kunnen innemen resp. zal kunnen uitbreiden en vergrooten. Dr. Fischbock ia van meening, dat ten aan- sien van den Nederlandschen landbouw tal van mogelijkheden in de naaste toekomst aan- wezig zijn. Vele takken van den Nederland schen landbouw immers nemen een vooraan- staande positie in Europa in. Naderland ech- ter is voor zijn productie voor een belangrijk deel afhankelijk van den invoer van Ameri- kaanscbe voederproducten. Op dit oogenblik kan nog niet met zekerheid worden gezegd, in welke mate dit straks weer mogelijk zal zijn. In ieder geval zullen de moeilijkheden die aan den export naar Duitschland thans nog in den weg staan, worden opgebeven. Daarbij wees spreker vooral op het feit, dat de prohibitieve invoerrechten belangrijk zullen worden verminderd of geheel worden opgehe- ven. De prijzen van onze land- en tuinbouw- producten zullen zich daarbij aanpassen aan de prijzen in Duitschland. Dit is geen ontwikkeling die zich in korten tijd zal afspelen, maar een verhouding, die een lang trjdsbestek vereischt. Aanpassing aan de prijzen in Duitschland. Vervolgens werd de vraag gesteld, in welke mate een aanpassing kan worden verkregen aan de prijzen in Duitschland. De ontwikkeling van het prijsniveau, aldus de minister, zal geschieden in een vorm, die geen stormachtig karakter zal dragen. Als principieele eisch dient een prijsstop gewaar- borgd te worden. De vaststelling van de ver- koopprrjzen der producten zal geschieden op basis van den productieprijs. Waar voor tal van producten in Nederland een lagere prijs dan in Duitschland bestaat, zal op den duur een aanpassing moeten worden verkregen zoewel ten aanzien van industrieele- als ook van landbouwproducten. In dit verband werd nog gewezen op de noodzakelijkheid dat een politiek op langen termijn ten aanzien hier- van dient te worden gevolgd. Daarbij moet vermeden worden, dat de Nederlandsche prij zen boven de noteeringen die in Duitschland heerschen, zich bewegen. Bij de bespreking van dit proibleem kwam de omrekeningskoers ter sprake. Uitvoerig bleef dr. Fischbock stilstaan bij de positie van de Nederlandsche valuta. Nadrukkelijk wees hij op het feit, dat een devaluatie in geen geval in aanmerking komt. E!r zal geen „Abwer- tung" van den Nederlandschen gulden plaats hebben. De koopkracht van onze valuta zal zich niet wijzigen. Vervolgens ontspon zich een interessant debat over economische vraagstukken. De Ne derlandsche belangen, aldus minister Fisch bock, staan ten opzichte van de Duitsche in- teressen geheel en al op een basis van rechts- gelijkheid. In geen geval zal er sprake zijn van verhandelingen in een sfeer van dictator- schap. Dr. Fischbock zegde zijn volledigen steun en medewerking toe bij de handhaving door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. QSIECKMHEREBOER. 37) Vervolg. Be trachtte zoete broodjes te bakken. „Ik had naar Momay getelefoneerd ze kon elk oogenblik hier zijn met een coupeuse." Maar het meisje liet zich zoo maar niet met een kluitje in het riet sturen. „U zei dat de modiste wachtte daar ze niet hier is, hebt U mij dus bedrogen." Ze zag er, al weigerde ze naar dien titel te luisteren, werkelijk als een prinses uit, zooals ze daar trotsch stond, met haar voet ongeduldig op den grond stam- pend. Millie, die gewoonlijk zoo bedaard was, be- gon hu ook haar geduld te verliezen. „U ver- gist zich", zei ze, „dacht U, dat ik ook maar iets zou willen doen, dat U zou kunnen be- zeeren?" Het meisje, dat tranen in de oogen der vrouw zag komen, werd wat zachter gestemd. „Het spijt me heel erg als ik U hebt beleedigd, Gravin maar ik schijn door vijanden ora- ringd te zijn." Impulsief sloeg de vrouw haar armen om haar heen. Vijanden, beveling? Dat is toch nonsens! Wle zijn aUen vrienden van U, waar- om wilt U dat toch niet gelooven?" „Omdat ik het niet kan. Oh, denk niet dat ik daarmee wil zeggen, dat ik U niet als een vriendin beschouw U bent altijd erg lief voor mij. Maar die man en de vertegenwoordiging van de Nederland sche belangen in Duitschland. Hij maakte ge- wag van de binmenkort te houden onderhan- delingen tusschen Nederlandsche en Duitsche industrieelen. Men dient echter, zoo deelde de minister mede, bij een zuivere beoordeeling van deze materie rekening te houden met de eenige uitzonderingsfactor, n.l.de eischen en de belangen van de Duitsche oorlogseco- nomie. Onze Rationale scheepvaart. Binnen het kader van problemen die de Ne derlandsche scheepvaart op dit oogenbbk bezig houden, werd de positie van onze natio- nale binnenscheepvaart besproken. Minister Fischbock wees op het feit, dat voor de naaste toekomst tal van gunstige mogelijkheden aan- wezig zijn, zulks te meer waar Nederland in dit opzicht als voorbeeld kan gelden. Hoe langer hoe meer wordt het ideaal van een Rijn-Main-Donau kanaal in de praktijk ver- wezenlijkt. Indien tal van thans nog bestaande techni- sche moeilijkheden uit den weg zuben zijn ge- ruimd, dan is een verbinding van den Rrjn naar de Zwarte Zee mogelijk. In hoeverre Nederland na de beeindiging van den huidigen oorlog, haar oude positie op de wereldzeeen weer kan innemen, is op dit oogenblik moeilijk aan te geven. Met nadruk wees dr. Fischbock evenwel op de groote wen- schelijkheid dat Nederland aan de wereld- scheepvaart blijft deelnemen, zulks te meer waar tal van technische eischen door ons land worden vervuld. In dit verband kwam de vraag ter sprake, in hoeverre de Nederlandsche readers reeds nu opdrachten voor den bouw van nieuwe schepen kunnen plaatsen. Deze vraag is, aldus de minister, niet gemakkelijk te beaiitwoor- den. Vast staat echter, dat binnen korten tijd in Nederland alle werven zullen zijn bezet, waarmede een belangrijke bijdrage in de werkverschaffing in Nederland wordt ge- leverd. Men mag echter ten aanzien van dit probleem het feit niet uit het oog verliezen, dat de levering van grondstoffen uit Duitsch land geheel en al afhankebjk is van de be- hoeften en eischen der Duitsche marine. Slechts zulke grondstoffen kunnen in afzon- derlijke gevallen beschikbaar worden gesteld, die voor de Duitsche oorlogsvoering niet van belang zijn. Nederlandsche opdrachten voor den nieuiwbouw moeten derhalve rekening houden met hieruit voortvloeiende risico's. De minister gaf echter de verzekering, dat Ne derland een zeer belangrijk aandeel zal krij- gen in de Europeesche tonnage. Hiervoor zal Duitschland zich borg stellen. Vraagstukken omtrent de Nederlandsche handelsbeweging. Vooral in den laatsten tijd, zoo verklaarde minister Fischbock, wordt het handelsverkeer van Nederland in menig opzicht onjuist be- oordeeld. Dit is niet alleen een gevolg van een onjuist inzicht, maar tevens te wijten aan het feit, dat de laatste maanden omtrent de han- 'delsbeweging geen gegevens waren gepubli- ceerd. Het handelsverkeer met Duitschland is als volgt De uitvoer naar Nederland had gedurende 1938 een maandelijksch gemiddelde van 25 millioen gulden, in 1939 gemiddeld 30 mil- lioen gulden. Het verloop in dit jaar geeft het volgende beeld te aanschouwen: In Januari bedroeg de invoer uit Duitschland 21 millioen gulden, in Februari 21 millioen gulden, in Maart 27 millioen, in April 26 millioen, in Mei 10 millioen, in Juni 5 millioen, in Juli 19 mil lioen, in Augustus 29 millioen en in Septem ber 31 millioen gulden, waarmede het maan- „Is ook een vriend van U." ,,Dat geloof ik niet; hij bedriegt me! Waar- om noemt hij zich eigenlijk Baron Fuipo Hij is heelemaal geen Baron." De Gravin, die wist dat het meisje slechts haar inbuitie had om op af te gaan, bleef zwij- gen. Ofschoon deze naamsverwisseling haar zeer onschuldig voorkwam, vond ze het erg moeilijk dit aan het meisje uit te leggen. „Ik ben heelemaal geen Prinses", vervolg- de deze, ,,en ik ben er van overtuigd dat alles bedrog is." De Gravin hief verschrikt de handen op. ,,Mijn lieve, U weet heusch niet wat U zegt. Ik weet, dat ik het risico loop U boos te maken. maar toch voel ik het als mijn plicht U nog- maals de waarheid onder oogen te brengen: U bent Prinses Corisande van Caronia, prent dat vooral goed in Uw hoofd. Nee, ik wil niet langer naar U luisteren. II maakt het me vandaag wel erg lastig." De kalmte van de spreekster had nu plaats gemaakt voor boos- heid. Millie had verwacht dat het meisje nu ein- delijk overtuigd zou zijn en zich in haar ar men zou werpen. Maar deze dacht hier niet*aan. ,,Uitstekend, Gravin", zei ze, „geen minuut langer wil ik in Uw huis blijven. Ik ga naar dat meisje toe, dat het, geloof ik, werkelijk goed met mij meent en een oprechte vriendin van me is. Ik zal met haar Parijs zoo spoedig mogelijk ver- laten." „Wat gaat U doen?" de Gravin kon haar ooren niet gelooven. „Ik ga weg met Miss Trentham." Met- een liep ze op de deur toe. Verschrikt liep Millie haar achterna. Prin ses!" smeekte ze, Prinses... Maar nog voor het meisje deze geopend had, werd er op de deur geklopt. „Entrez!" riep de Gravin ongeduldig. Een bediende kwam haastig binnen. .Ma dame la Comtesse..." begon hij. „Ja, Armand?" delijksche gemiddelde van 1938 en 1939 werd j overschreden. In dit verband wees spreker nog op het feit, dat het hier om het geheele handelsverkeer over de grens gaac. De uitvoer van Nederland naar Duitschland vertoont het volgendt beeld: Het maandelijksche gemiddelde in 1938 be droeg 13 millioen gulden, in 1939 11 millioen gulden. Deze gegevens zijn voor de maanden van dit jaar als volgt: Januari 8 millioen gul den, Februari 9 millioen, Maart 14 millioen, April 15 millioen, Mei 9 millioen, Juni 25 mil lioen, Juli 25 millioen, Augustus 38 millioen en September 39 millioen gulden. Wat de uitvoer betreft, zoo wees dr. Fischbock met klem de geruchten van de hand, dat de uitvoer niet zou worden betaald. Het tegendeel hiervan is waar! Wat het totale handelsverkeer van Neder land betreft, zoo gaf de minister hieromtrent de volgende gegevens: De invoer bedroeg in 1938 gemiddeld 118 millioen gulden per maand, in 1939 126 mil lioen gulden per maand. Gedurende de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg de gemid delde waarde 50 tot 60 millioen gulden per maand. In Mei bedroeg de waarde van den import 60 millioen gulden, In Juni 60 millioen, in Juli 4il millioen, in Augustus 53 millioen en in September 50 millioen gulden. Wlat de totale uitvoer van Nederland aan- gaat, zoo bedroeg het maandelijksch gemid delde in 1938 86 millioen gulden, in 1939 ge middeld 80 millioen gulden. Voor de eerste vier maanden van het loopende jaar week het gemiddelde niet af van het percentage over 1939. In Mei bedroeg dA waarde van den ex port 44 millioen gulden, in Juni 26 millioen, in Juli 29 millioen, in Augustus 44 millioen en in September 46 millioen gulden. Naar aanleiding van het vraagstuk om trent de Nederlandsche handelsbeweging werd de vraag gesteld, in welke mate Nederland rechtstreeks met het buitenland kan onder- handelen. Minister Fischbock gaf hierop ten antwoord, dat de Nederlandsche handel in principe vrij is en een onbeperkt terrein kan bestrijken. Hij wees op het feit, dat gunstige toekomstmogelijkheden blijven bestaan. (Voor het vervolg der beschouwlngen zie men het nummer van a.s. Vrijdag. WINTERHUUP-NEiDERLAND. Het A. N. P. meldt: De activiteit van de winterhulp Nederland begint zich overal in den lande af te teeke- nen. Het voorbereidende werk gaat gestadig voort. De plaatselijke en provinciale comite's worden overal snel gevormd, waarbij perso- nen van alle richtingen worden betrokken. Overigens kan worden vastgesteld, dat de autoriteiten, in het bijzonder de commissaris- sen der provincies en de burgemeesters, alle medewerking verleenen. De thans ontwikkelde actiViteit laat voor de toekomst een gunstig resultaat verwaehten. Evenals in Belgie wordt thans ook in Frankrijk een winterhulpactie in grooten stijl opgezet. Actieve deelneming van Nederlandsche politic. de De inspecteur-generaal van de Nederland sche politic heeft zich per circulaire gewend tot alle geuniformeerde leden van de Neder landsche politie, waarin hij een beroep op hen doet, niet zoo zeer om hen aan te sporen tot het brengen van een offer, omdat hij overtuigd is, dat zij daarvoor geen aansporing noodig hebben, maar om hun medewerking te ver leenen, opdat de geheele Nederlandsche politie op spontane wijze van haar offervaardigheid kan doen blijken. Daartoe zullen de door de politie-ambtenaren geofferde gelden centraal worden verzameld en verantwoord. .Monsieur le Baron..." Millie wachtte niet langer. Ze was blij een excuus gevonden te hebben en zonder een woord van verontschuldiging rende ze de ka- mer uit Ghappelle zou wel raad met het meisje weten... Elsie volgde de Gravin en toen ze in de gang kwam, zag ze nog net, dat de Gravin en de Baron een kamer aan het andere einde binnen gingen. Dankbaar voor de gelegeniieid betrad ze snel haar eigen vertrek. Dit was leeg! Onmiddellijk belde ze en dezelfde bediende van daamet verscheen. „Armand, waar is de dame, die mij vanmid- dag kwam bezoeken? Ik liet haar in deze kamer achter." De bediende stond een oogenblik met zijn mond vol tanden, toen zei hij eindelijk: „Ik weet het niet, Uwe Koninhlijke Hoogheid!" Elsie wist zeker, dat de man loog; klaar- blijkelijk trachtte hij iets voor haar te verber- gen. Zou Baron Fuipo hem speciale order ge- geven hebben? ,,Heb je haar niet gezien?" ,,Neen, Uwe Koninklijke Hoogheid." Er was niets uit den man te krrjgen, daar- om liet ze hem maar gaan. Een oogenblik bieef ze besluiteloos staan: wat moest ze nu beginnen? Toen herinnerde ze zich haar voornemen dit huis van leugens en bedrog te verlaten en naar Londen terug te keeren. Op de een of andere manier zou ze er wel geld voor weten te krflgen: ze zou er Susy Jarvis om kunnen telegrafeeren... Plotselirig gebeurde er een. wonder de gedachte aan haar Londensche vriendin had haar eensklaps haar geheugen teruggegeven, van stukje tot beetje wist ze zich weer alles te herinneren.ze had dus toch gelijk gehad, ze was geen prinses! Ze heette Elsie Spain en had als mannequin haar brood verdiend in Dover Street. De schok was zoo hevig, dat ze genoodzaakt was te gaan zitten. Nu wist ze ook opeens DE BROODPRIJZEN. Volgens een in de Ned. Staatscourant opge- nomen besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Dandhouw en Vis- scherij is het verhandelen of afleveren van tarwebrood, voor zoover het betreft witbrood, slechts toegestaan tegen een prijs, welke niet meer dan een cent hooger is dan de prijs waartegen soortgelijk witbrood v66r 21 Octo ber 1940 door denzelfden verkooper werd of moest worden verhandeld of afgeleverd. Van tarwebrood, voor zoover het betreft bruinbrood, mag deze prijs niet meer dan twee cent hooger zijn dan die van v66r 21 October. ZEEPDISTRIBUTIE. Aanwijzing van nieuwe bonnen. De Secretaris-Generaal, waamemend Hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het navolgende met be- trekking tot de distributie van zeep bekend: Gedurende het tijdvak van Woensdag 13 November tot en met Vrijdag 6'December a.s. geeft de met ,,29" genummerde bon van bet algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling), of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voor zoover voorradig 125 gram zeep- vlokken of 250 gram zelfwerkende waschmid- delen of 200 gram vloeibare zeep. Voorzoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelheden in combinatie op 6en bon koopen. Men zal dus b.v. op een bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen moeten voor de behandeling van de gezinswusch gedurende bovengenoemd tijdvak den met ,,29" genummerden bon van het algemeen distributiebonboekje van hun clientele in ontvangst nemen voor het koopen van waschpoeder en wel 6An bon per acht kg droog waschgoed. De wasscherij zal per bon 600 gram waschpoeder kunnen betrekken. HET GOEDKOOPE BIER WORDT DllRDKK. Naar het ,,Vad." verneemt is aan cafehou- ders door den secretaris-generaal van Handel en Nijverheid toestemming verleend den prijs van bier per glas voor zoover deze ligt be- neden twintig cent te verhoogen met een cent. Deze prijsverhooging van het glas bier be treft dus uitsluitend de goedkoope zaken. Voor die zaken gelden de volgende maximumprijzen voor Pils: 18 cent per glas; voor een kleintje Pils: 14 cent per glas; voor belegen Gerste- bier: 16 cent per glas. Deze prijsverhooging is een gevolg van bet feit, dat de cafAhouders, sinds zij omzetbelas- ting moeten betalen, niet uitkomen en zij deze omzetbelasting, die in rekening gebracht mag worden, niet per glas tot uitdrukking konder brengen, omdat dit bedrag uitkwam op een niet in omloop zijnde fractie van een cent. PRIJZEN MINER A I.L SMEEROLIEN EN VETTEN MOGEN VOORLOOPIG WORDEN VERHOOGD. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, heeft bepaald, dat in afwij- king van art. 1, 2 en 3 van de Prijzenbeschik- king 1940 no. 1 de prijzen voor de uiteinde- lijke verbruikers van alle soorten minerale smeer-olien en vetten voorloopig met maxi- maal 9 per 100 kg mogen worden verhoogd. Deze verhooging geldt van 12 November af. Om misverstand te voorkomen wordt hier- bij vermeld, dat de hier genoemde verhooging gelegd mag worden op de prijzen, welke de handelaren berekenden of noteerden voor het meerendeel hunner transacties op 9 Mel 1940 of, wanneer op 9 Mei 1940 geen transacties of noteeringen plaats vonden, in de periode van 9 April9 Mei. weer wat er gebeurd was, sinds ze op straat was aangesproken door... maar natuurlijk! die zoogenaamde Baron Fuipo" heette toen ,,Chapelle"! De vrouw, die zich zijn echtge- noote had genoemd, had gezegd dat ze Mr. en Mrs. Chappelle heetten... en het was ook deze vrouw geweest, die haar toentertijd beloofd had een prinses van haar te zullen maken, om welke woorden haar man boos was gewor- den. Maar veel begreep ze er toch nog niet van, wel kon ze al gedeeltelijk het spel door- zien... Ze werd geexploiteerd ja, nu zag ze het duidelijk: men wilde haar voor de sedert lang dood gewaande Prinses Corisande laten doorgaan, om er geld uit te slaan! God-zij- dank had ze gisteren geweigerd dat document te teekenen. Het begrip van den toestand, waarin ze ver- keerde ofschoon ze natuurlijk nog niet alles wist spoorde haar aan tot activiteit; het was zaak dit huis zoo spoedig mogelvjk te verlaten. Waarom was Miss Trentham weg- gegaan? Ze leek haar toch heel eerlijk en betrouwbaar. Waarom had ze haar belofte verbroken en was vertrokken, nog wel zonder haar eerst goeden dag te zeggen? Plotseling dacht ze er aan dat Baron Fuipo toen hij haar in gezelschap van Miss Trentham had gevonden, woedend was geworden. Dat gefluisterde gesprek met de Gravin had na tuurlijk alleen ten doel gehad haar de kamer uit te krijgen. Chappelle was dus de schul- dige, maar dan had ze de Gravin ook ver- keerd beoordeeld. Als ze weg was, zou ze de vrouw een excuusbriefje schrijven. Oh, het werd haar hier al te benauwd, ze moest maken dat ze weg kwam! Maar ze kon de deur niet openen -iemand had haar op slot gedaan! Nu was zij dus een gevangene. In een kamer aan den anderen kant van de gang werd druk geconverseerd. De Gravin keek den spreker stom verbaasd aan. ,,Ben je er wel zeker van, Charles?" Dan Dampo inwrijven en inademen. Wonderlijk zooals dat helptl Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct (ingez. Mea.j REGELING VOOR WITTE KOOL. Volgens mededeeling van den secretaris- generaal wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, in de Ned. Staats courant, is het veilen, het voorhanden of in vooimad hebben van alle soorten witte kool aan verschillende voorwaarden verbonden. Het veilen kan slechts geschieden met in acht neming van den maximumprijs voor herfst- wittekool van /2,50 per 100 kg netto. Het voorhanden of in voorraad hebben van witte kool is slechts toegestaan indien de betrok- kene bij bepaalde organisaties is aangesloten. Het besluit is 12 November in werking ge- treden. Voor matrassen is een speciale vergunning vereischt. Kapokmatrassen, aldus lezem wij in het jongste nummer van De Manufacturier, zullen slechts op speciale vergunning verkrijgbaar worden gesteld in de volgende gevallen: lste voor personen, die in het huwelijk treden; 2de aan geevacueerden en door het oorlogs- geweld getroffenen; 3de in bijzondere gevallen ter beoordeeling van het Rijksbureau voor de distributie van textielgoederen door den handel. Voor het derde geval dient de aanvrage vergezeld te gaan van een doktersattest, ge- controleerd door den vertrouwens-arts (for- mulier M.D. 29). In gevallen, die niet bij de bovenstaande ondergebracht kunnen worden, kan men, in dien aanschaffing inderdaad noodzakelijk is, b.v. door slijtage of noodzakelijke uitbreiding, een speciale vergunning ontvangen voor een wolvlok-vlasbaard-zeegras, z.g.n. gezondbeids- matras of veeren matras. Vloerkleedjes em sierkleedjes. Afgepaste vloerkleedjes tot en met een grootte van 90 X 160 cm mogen zonder pun- ten worden verkocht, evenals vloerkleedjes gemaakt van afvalstoffen, tenminste wanneer deze laatstgenoemde kleedjes van een speciaal merk zijn voorzien en goedkeuring van het Rijksbureau is verkregen. Als sierkleedjes mogen verkocht worden alle kunstzijden katoenen en linnen kleedjes, waarvan de oppervlakte beneden 1 vierkanten meter ligt. Alle schorten, zooals bretel- en bandschor- ten, dienster- of serveerschorten, halfschorten, kunnen, indien zij gemaakt zijn van kunstzijde, op de helft worden gewaardeerd van de waar- deering van katoenen schorten. Zeiljoppers, oliejassen en oliejetkkers kunnen worden gewaardeerd als sportjas, dus 37 pun- ten voor mannen, 32 punten voor vrouwen en 25 punten voor jongens en meisjes. DE STEUN VOOR DE PLUIMVEEHOUDERS Met het oog op de voedselschaarschte zijn, zooals men weet, maatregelen genomen tot het doen inkrimpen van den pluimveestapel. In verband daarmede is voor de houders van bedrijven, wier inkomsten tengevolge van de inkrimping sterk zijn gedaald, een steunrege- ling ontworpen. Zij, die overeenkomstig de inventarisatie van September '39 300 of meer kippen en/of eenden hadden, zullen een feite- lijke vergoeding krijgen, waarvan de omvang wordt vastgesteld door het basisbedrag, here- ,,Ahsoluut zeker. Dat verhaal, dat ze een joumaliste was, was alleen maar bluf; In wer- kelijkheid is ze een spion van de Caronische revolutioimairen. Toen ik de kamer binnen- kwam, herkende ik haar gezicht onmiddellijk enkele dagen geleden heeft iemand mij haar in een van de beruchtste cafA's van Mont- martre aangewezen. Dat beteeikent gevaar, Millie!" hij zei dit op een toon, die diepen indruk op de vrouw maakte. ..Maar ik begrijp er niets van," zei ze op klagenden toon, ,,het meisje zei nog wel tegen me dat de Prinses beter bewaakt moest wor den." ,,Dat was ook bluf." ,.Waar is ze nu?" ,,Toen we alleen waren, verloor ze haar be- wustzijn. Zie je, Millie, ik vond het maar bet beste om meteen met de deur in huis te val- len. Ik beschuldigde haar er van dat ze een spion was van de revolutionnairen en van den schrik viel ze toen flauw." ,,Heb je de bedienden geroepen?" ,,Nee; ik had gelukkig een fleschje brande- wijn hrj me, waarvan ik wat tusschen haar lippen goot en toen kwam ze al gauw weer bij. Toen ze voldoende hersteld was, heb ik haar sterk aangeraden het huis zoo spoedig mogelijk te verlaten, wat ze dan ook onmid dellijk deed. Ik hoop oprecht dat we haar hier niet meer zullen zien, maar ik ben er bang voor." ,,Weiken indruk zal dit op de Prinses maken?" De man deed alsof hij ernstig over de kwes- tie nadacht. ,,Dat kan ik nu nog niet zeg gen," zei hij, ,,deze zaak dient met de noodige voorzichtigheid behandeld te worden. Natuur lijk is het in Parijs bekend geworden dat de Prinses jouw gast is en de revolutionnairen hebben er direct een spion op afgezonden." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1