Buitenland DE W.A. MAROHEERT DOOR AMSTERDAM. VERBOD VAN SLACHTEN VAN SCHAPEN. VERWERKINGSVERBOD VAN AARDAPPELEN. WINKELPRIJZEN VAN ERWTEN EN BOONEN. EEN BOODSCHAP VAN DEN PAUS. TERNEUZEN, 11 NOVEMBER 1940. rechtvaardige verdeeling van de ter beschik king komende verbruiksartikelen. ■Hierin reiken op langen termijn gezien eigen belang en algemeen belang elkander de hand. VERGUNNING VEREISGHT VOOR AFLEVEREN ENZ. VAN STROOP. De staatscourant hevat een beschikking, waarbij is bepaald, dat bet afleveren aan en bet vervoeren naar wederverkoopers van stroop in den vervolge slechts kan plaats vin- den onder dekking van door de Nederlandscbe meelcentrale af te geven bescbeiden. Zaterdagmiddag heeft de W.A. van de N.S.B. te A'dam met een aantal vendels, in totaal ongeveer 5000 man, saamgekomen uit ver- schillende deelen van bet land, gemarcbeerd en op den Dam gedefileerd voor de algemeene leider der N.S.B. Ir. A. A. Mussert. Een groote menigte sloeg het schouwspel >gade. Qm klokslag twee uur werd de vlag van de Nationaal-Socialistische Beweging geheschen aan den vlaggestok in bet plantsoen. Tien W.A.-mannen betrokken de vlaggenwacht. Alle onderdeelen van de partij waren lang- zamerband vertegenwoordigd, leden van den Nationalen Jeugdstorm in hun blauwe blouses, leden van de Politieke Organisatie, vrouwe- lijke leden in uniform en ook de eerste Duit- sche genoodigden arriveerden. Om half drie maakten gemeentepolitie, marechaussee en een W.A.-detachement een aanvang met het ontruimen van bet voorste gedeelte van het Damterrein. Langzaam vulde dit afgezette gedeelte zich nu met genoodig den. Om kwart voor drie arriveerde, luide toe- gejuicht, de Algemeene leider, Ir. A. A. Mus sert, vergezeld van Kessler, adjudant, Banheer uit Utrecht, Witkamp, van Geelkerken, plaats- vervangend algemeen leider en hoofdstormer van de N.J.S., kolonel de Vrijer en schout van Duren, gewestleider, graaf de Marchant et d'Ansembourg, Veltmeyer, commandant van de Nederlandsche S.S., en talrijke hooge partij- functionarissen. Inmiddels waren vertegen- woordigers van den Duitschen arbeidsdienst. van de Hitlerjugend, van de Duitsche S.S., de Ortscommandant met officieren van zijn staf en vertegenwoordigers Van de Duitsche NjS.D.A.P. aangekomen. Het was tien minuten over drie, toen de kop van den stoet de Dam bereikte. Staande in een open auto nam Ir. Mussert het defile af. De muziek had zich deels mid den op het Damterrein opgesteld, deels was zij aan den kop van den stoet gebleven. Vendel na vendel, ban na ban en heerban na heerban trokken onder hun 43 vaandels langs den leider en de autoriteiten. Het duurde ruim een half uur, voor de W.A. in straf marsch- tempo was voorbijgetrokken. Het vendel Peter Ton besloot den stoet. Onmiddellijk na afloop vertrok Ir. Mussert met zijn staf onder luid ,,houzee"-geroep. De stoet was inmiddels doorgemarcheerd langs Rokin, Spui, Koningsplein, Heeren- graoht, Vijzelstraat, Vijzelgracht, Stadhou- derskade, Leidescheplein, Leidschestraat, N.Z. Voorburgwal naar de De Ruyterkade, waar de kop van den stoet omstreeks kwart over vier arriveerde. Verscheidene vendels marcheerden direct het Centraal station binnen om de reis naar huis te aanvaarden. Nog langen tijd bleef het in de binnenstad zeer druk. (Bij besluit van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij, is bepaald,dat het slachten en doen slachten van schapen is ver- boden. Dit verbod geldt niet ten aanzien van scha pen, waarvoor door of vanwege de stichting Nederlandsche Veehouderij Oentrale 'n slacht- vergunning is verleend. Dit besluit geldt voor het tijdvak, aan- vangende met ingang van den dag van zijn in- werkingtreding en eindigende met ingang van 1 Januari 1942. Het treedt in werking op den dag van af- kondiging (9 Nov.) en kan worden aangehaald als ..Slachtverbod 1940 Schapen". In de Nederlandsche Staatscourant van 9 Nov. is een verwerkingsverbod voor aard- appelen afgekondigd, voor hen die aangesloten zijn bij de Nederlandsche Aardappelmeelcen- trale. Eveneens wordt een verbod uitgevaardigd van verwerking van aardappelmeel tot pud- dingpoeders, custard, geoxydeerd aardappel meel, oplosbaar aardappelmeel, verpakt aard appelmeel, stijfsel, sago, vlokken bestemd voor menschelijke consumptie en ouwel, welk ver bod geldt voor hen, die geen vergunning van de Ned. Meelcentrale hebben. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis scherij wordt ontheffing verleend van het ver werkingsverbod voor aardappelen voor wat betreft het bewerken, doen bewerken, verwer ken en doen verwerken van aardappelen tot aardappelmeel aan aardappelmeelfabrikanten die als georganiseerden zijn toegelaten tot de stichting Nederlandsche aardppelmeelcentrale, gevestigd te Veendam, met dien verstande, dat de fabrieken verplicht zijn te voldoen aan de door de evengenoemde stichting Nederland sche aardappelmeelcentrale, zoo noodig, te stellen voorwaarden. De door elk van de fabrieken bewerkte of verwerkte hoeveelheid aardappelen mag niet meer bedragen dan de aan die fabriek inge- volge een overeenkomst van koop en verkoop of eenig cooperatie-cntract dan wel door haar aandeelhouders geleverde of te leveren hoe veelheid aardappelen van den ogst 1940 ver- minderd met een door die stichting te bepalen hoeveelheid. EENHEID IN DE SLUITING DER WINKELS. Naar wordt medegedeeld is binnenkort een landelijke regeling te verwachten inzake de sluiting der winkels. In verband met het reeds vroeg invallen van de duisternis zal het tijdstip der sluiting aanzienlijk vervroegd wor den. Tot heden is de toestand zoo, dat iedere winkel voor zichzelf uitmaakt, op welk uur er gesloten wordt, mits men zich houdt aan de bepalingen van de winkelsluitingswet. De eene zaak kan wel en de andere niet verduis- teren, zoodat een gedeelte der winkels bij het invallen der duisternis sluit en een ander ge deelte tot 8 uur openblijft. N.S.N.A.P.-LEDEN SLUITEN ZICH AAN BIJ DE N.S.B. De persdienst van de N..S.B. meldt: Dezer dagen verscheen in de pers het be richt, dat de N.SD.A.P. Duitschland (be- doeld is N.S.N.A.P. Duitschland), een orga nisatie van in Duitschland wonende Nederlan ders onder leiding van H. P. M. Mullerij, zich onder leiding heeft gesteld van dr. van Rappard. In hetzelfde bericht wordt de N.S. N.A.P. de sterkste nationaal-socialistische groep Nederlanders in Duitschland genoemd. In tegenstelling met het bovenstaande kan officieel worden medegedeeld, dat de geheele leiding van de groep Duitschland der z.g. Kruyt-partij, bestaande uit de heeren Mullerij, Wouters, Vincken en Blokker zich bij de N.S.B. heeft aangesloten. Qvereengekomen is, dat de leden der N.S. N.A.P. (Kruyt) in Duitschland zich eveneens bij de N.S.B. zullen aansluiten en wel in dier voege, dat de ex-leden der Kruyt-partij die vddr 10 Mei 1940 reeds tot deze N.S.N.A.P. behoorden, gewoon lid kunnen worden van de NjS.B. De andere worden als „begunstigers 1940" ingeschreven. De N.S.B. is thans door de autoriteiten in Duitschland als de eenige nationaal-socialistische organisatie van Neder land erkend. Van 14 tot 27 cents per pond. Het Centraal Bureau Kruideniersbedrjjf deelt aan het Handelsblad het volgende mede: Door de desbetreffende instanties zijn maat- regelen genomen teneinde te komen tot een algeheele prijszetting van distributiepeul- vruchten. Niet alleen zijn uniforme inkoop- prijzen vastgesteld voor groote grossiers, doch tevens is bepaald, welke prjjzen de detalliist voor de onderscheidene soorten zal moeten betalen. Bovendien zijn voor de verschillende soor- ten detailverkoopprijzen vastgesteld, waarbij het door het Centraal Bureau Kruideniersbe- drijf uitgebrachte advies door de betreffende autoriteiten is aanvaard. Tevens is van officieele zijde als eisch ge steld, dat in de winkels aanwezig zal moeten zijn een lijst, vermeldende de soorten peul- vruchten, welke worden verkocht, met daarbij aangegeven de geldende verkoopprijzen; deze verkoopprijzen zijn": Groene erwten (incl. peenerwten) (basis dubbel geschoond) 14 cents per pond. Split- erwten (middel-kwaliteit) 19 cents per pond. Schokkererwten (basis handgelezen) 17 cents per pond. Grove capueijners (Mansholt/Hale) (basis dubbelgeschoond20 cents per pond. Kleine capueijners Wijker vale en Blauwpeu- len) (basis dubbelgeschoond) 16 cents per pond. Grauwe erwten (Gruno rozijn of half langstroo) (basis dubbelgeschoond) 23 cents per pond. Grauwe erwten (rozijn of langstroo) basis (dubbelgeschoond en platte (vale capu eijners) (basis dubbelgeschoond) 27 cents per pond. Zooals bekend is, zal van de hier genoemde soorten in de eerste distributieperiode hoofd- zakel(jk besdhikbaar zijn het artikel groene erwten. Zoodra ook bruine- en witte boonen en andere soorten in voldoende mate beschik- baar zijn, zullen ook daarvoor winkelverkoop- prijzen worden vastgesteld. iyAr.WTF.IJ.TKE AANVALLEN OP LONDEN. De Duitsche aanvallen op Londen zijn ook in den nacht van Donderdag op Vrijdag in hevige mate voortgezet. In bijna alle stads- deelen werden voor den oorlog belangrijke doelen en ravitailleeringsinstallaties met bom- men bestookt. Het weer begunstigde de ac- ties, zoodat groote resultaten bereikt wer den en konden worden waargenomen. Een geweldige brand met explosies en steekvlam- men brak uit en op vele plaatsen ontstonden meer of minder groote branden, die zich uit- breidden. Vooral in de Tilbury-docks moeten de branden, die na drie groote ontploffingen uitbraken, een verwoestenden omvang aange- nomen hebben. Aan den rand van de stad is een zoeklicht-installatie door verscheiden bommen getroffen. De vergeldingsaanvallen op Londen zijn Vrijdag vrjjwel zonder onderbreking voortge zet. Boven Londen en het Zuidoosten van Engeland ontwikkelden zich verschillende luchtgevechten, waarbij dertien Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Aan Duit sche zjjde werdeen geen verliezen geleden. De New-Yorksche bladen melden eenslui- dend uit Londen, dat talrijke lichtfakkels en brisantbommen tijdens de nachtelijke Duitsche aanvallen op de Britsche hoofdstad zijn neer- gekomen. De aanvallers bevonden zich reeds boven de stad toen het luchtalarm nog niet weerklonken had en ondernamen hun aanval len op stelselmatige wijze. Op tal van plaat sen brak weldra brand uit en werden zware ontploffingen vemomen. Ook Liverpool is door de Duitsche eskaders aangevallen. Inter national News Service meldt uit Londen, dat de jongste aanvallen aanzienlijke materieele schade hebben aangericht waarbij vele perso- nen getroffen zijn. De Londensche correspon dent van de New-York Sun wijst erop, dat de berichten over versterkte aanvallen op Lon den geen verzinsel zijn. De correspondent had des nachts vier uren lang door glasscherven en puin geloopen. DE LEVERING VAN 12.000 AMERIK. VLIEGTUIGEN VOOR ENGELAND. Er is van officieele Amerikaansche zijde niets bekend gemaakt over de Donderdag ge- houden vergadering van de subcommissie van den nationalen verdedigingsraad, welke be- slist over de kwesties van preferente uitvoe- ring van bewapeningsorders, en evenmin over de in aansluiting daarop gehouden be- raadslagingen met president Roosevelt. Tegen- over journalisten wees de voorzitter van den verdedigingsraad er echter op, dat het initia- tief van Roosevelt betreffende een aanvullende levering van 12.000 vliegtuigen aan Engeland hierbij besproken is. (D.N.B.) VERDERE ACTIE TEGEN BRITSCHE SOHEPEN. De Duitsche gevechts- en duikvliegtuigen hebben ook Vrjjdag de ravitailleering van het Britsche eiland aanzienlijk belemmerd door succesrijke aanvallen op den aanvoer van overzee. In krachtig beveiligde konvooien werden ondanks hevig afweergeschut vier koopvaarders van totaal 22.000 ton zwaar be- schadigd. Ver ten westeh van Ierland werden op zee nog twee koopvaardijschepen van samen 9000 ton tot zinken gebracht, zoodat tot op dit oogenblik in totaal 31.000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht is. Met de mogelijkneid van nieuwe uitbreiding valt rekening te hou- den, daar de gevechtsacties nog niet ge- eindigd zijn. De activiteit van de Duitsche strijdkrachten in het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan heeft met de volledige vemietiging van een groot Britsch konvooi een succes be haald, dat de vijandelijke koopvaardijtonnage in enkele uren met 86.000 ton heeft vermin- derd. Dit succes is behaald op den toevoer- weg, die voor Engeland van de grootste be teekenis is, namelijk op de Noord-Atlantische route, die onder de bijzondere bescherming van de Britsche vloot staat. De voor den handelsoorlcg bestemde Duitsche oorlogsbo dems hebben thans haar geslaagde actie vol- voerd in een deel van den Atlantischen Oceaan, waarin de vijand zich tot dusver vei- lig voelde. Reeds uit de eerste berichten uit Amerikaansche bron is gebleken, welke ont- steltenis deze moedige daad bij de Britsche admiraliteit heeft gewekt. Door Amerikaan sche radiostations waren de noodseinen van de beide Britsche vrachtschepen Rangitiki en Cornish City opgevangen. Daarop bleef ech ter elk nader bericht uit, zoodat men volgens een bericht van de New-York American reeds rekening meende te moeten houden met de vernietiging van het geheele Britsche konvooi, midden op den Atlantischen Oceaan. Deze veronderstelling wordt thans door het bericht van het opperbevel der weermacht be- vestigd, en wel in een veel grooteren omvang dan de eerste buitenlandsche berichten nog aannam. Hieruit kan de conclusie getrokken worden, dat het optreden der Duitsche een- heden bliksemsnel en verrassend geschiedde. Van de overige tot zinken gebrachte schepen hebben namelijk ook de Amerikaansche radio- stations niet eens noodseinen opgevangen. In een verkeerd gevoel van veiligheid hadden de schepen van het konvooi op deze plaats van den Atlantischen Oceaan geen rekening gehouden met gevaren. Hun ver- trouwen op de reikwijdte van de Britsche zeemacht werd teleurgesteld. Omtrent de reeds gepubliceerde aanvallen van Duitsche duikbommenwerpers op Brit sche konvooien vemeemt het D.N.B. nog nader, dat in het verdere verloop der ge- vechtshandelingen een kruiser door verschei dene voltreffers in brand werd geworpen en onder sterke verschijnselen van een ontplof- fing onmiddellijk tot stoppen werd gebracht. Een andere kruiser, die eveneens een konvooi moest beveiligen, kreeg door het ontploffen van verscheidene zware bommen groote slag- zij. Bovendien werd een koopvaardijschip van 6000 b.r.t. getroffen, zoodat het onmiddellijk stoom afblies en bij het konvooi moest -achter- blijven. Naar aehteraf bekend wordt zijn Donderdag nog twee Britsche schepen door Duitsche ge- vechtsvliegtuigen zwaar getroffen, aldus het Duitsche Nieuwsbureau. Een koopvaardijschip van 2000 ton kreeg in de monding van de Theems twee voltreffers van zware bommen op het achter- en het voorschip.- Een tweede vrachtschip ter hoogte van Oxfordness, kreeg een voltreffer op den boeg en een treffer vlak bij de scheepswand. De treffers waren zoo zwaar en doeltreffend, dat blijkbaar beide schepen verloren zijn. DE STRIJD IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Het 156ste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt In Epirus schitterende verkenriingen van onze cavalerie, die doorgedrongen is tot de rivier de Vuvos en daarbij een vijandelijk kanon onbruikbaar gemaakt en wapenen buit- gemaakt heeft. In het centrale deel der Middellandsche Zee vielen onze formaties bommenwerpers Engel- sche vlootstrijdkrachten aan, troffen met bom- mien van zwaar kaliber een slagschip en een vhegtuigmoederschip en geraakten in strijd met vijandelijke vliegtuigen, waarvan zij er twee brandend neerschoten. Een derde is ver- moedelijk neergeschoten. Een formatie jegers heeft een vijandelijk toestel van het type Blen heim neergeschoten. Iln Noord-Afrika hebben onze bommenwer pers krachtige acties gevoerd boven Qassaba, Maaten Bagoesj, El Daba en Foeka, waarbij talrijke branden ontstonden. Bovendien zijn de haven van Alexandria en Port Said doeltref fend gebombardeerd. A1 onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. EIRE NIET BEREJD HAVENS AAN DE ZUIDKUST VAN ENGELAND AF TE STAAN. United Press meldt uit Dublin: Onder oorverdoovenden bijval heeft De Velera in De Dail verklaard, dat de regeering van Ierland niet bereid is de havens van den Vrijstaat ter beschikking van de Engelsche vloot te stellen. Hiermede gaf De Valera het antwoord op de uitlating van Churchill in het Lagerhuis, dat het gebrek aan Iersche vloot- steunpunten voor de thuisvloot een buiten- gewoone last is, „die nooit op onze schouders gelegd had mogen worden". De Valera verklaarde verder, dat de Iersche regeering vastbesloten is ook in het vervolg een politiek van strikte neutraliteit te voe- ren, want dit is de eenig juiste politiek voor dit land, dat geen voldoende verdediging tegen luchtaanvallen bezit. Afgezien daarvan kon tusschen Ierland en Engeland ook geen eensgezindheid bestaan, zoolang de verdeeling van Ierland niet op- geheven is. „Maar wij zijn wel andere moei- lijkheden de baas geworden", zoo riep De Valera uit, „de havens die wrj verworven hebben, behouden wij en geven wij niet, terug. In dit deel van ons land blijven wij souverein". DE STRIJD IN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. United Press meldt uit New York: De Amerikaansche pers publiceert groot op- gemaakt de Duitsche berichten over de ver nietiging van een Britsch konvooi in het Wes- telijk deel van den Atlantischen Oceaan. Brj- zonderheden over het tot zinken brengen wor den hier niet gemeld. Mackay radio meldt, dat een zijner stations den vijfden November S.O.S.-teekens van sche pen opving, welke als de Engelsche schepen ..P.angiciki" en „Somisch City" geidentificeerd werden. Deze schepen berichtten dat zij door een oorlogsschip van de Graf Spee klasse rustig" beschoten werden. Naar verluidt zou- den zich in het konvooi dat aangevallen werd veertig schepen bevonden hebben. Het kon vooi zou, toen het aangevallen werd, zich pre- cies tusschen Kaap Race (New Foundland) en Valentia in Ierland bevonden hebben. Onmid delink zouden Engelsche ooflogsschepen uitge- looptn zijn om het konvooi te hulp te Snellen ]>en achtsten November ving Mackay Radio een S.O.S. op van het Engelsche schip „Em- pire Dorado", waarin medegedeeld werd, dat het schip langzaam zonk en dat alle reddings- booten vernield waren. Er bevonden zich vele aooden en gewonden aan boord en hulp was dringend noodig. De groote New Yorksche bladen brengen het bericht over het tot zinken brengen van het Engelsche konvooi met reusachtige koppen. De kop van het blad Sun luidde: „Duitschers berichten de vernietiging van een Atlantisch konvooi van 15 schepen." Het blad Post had cien kop: ^Bericht van het Duitsche opper- commandoDuitschers brengen konvooi in den Atlantischen Oceaan tot zinken." Ook de Zaterdagmorgenbladen brengen het Duitsche bericht met koppen als: ,,Berlijn meldt het tot zinken brengen van een heel konvooi." „Duitschers berichten dat Duitsche oorlogsschepen en bommenwerpers twee kon vooien tot zinken hebben gebracht". De bla den hebben tot dusverre nog geen commentaar gegeven. Mackay Radio ving om 14.40 uur Oost Amerikaanschen tijd een S.O.S. van het En gelsche s.s. „Ridly" op, waarin gezegd werd dat het schip in brand staat en onmiddellijk hulp noodig heeft. Als positie werd 340 mijlen van St. Vincent opgegeven. UNIVERSITEIT TE BRUSSEL. In bepaalde Belgische kringen schijnt men er mede te rekenen, dat binnenkort de Vrije Universiteit van Brussel definitief gesloten zal worden. Vele hoogleeraren en docenten aan deze universiteit zijn thans geschorst. In ver band hiermede overweegt men de Vlaamsche Academic te Gent over te plaatsen naar de collegezalen en modern uitgeruste laborato- ria, die thans ter beschikking zijn gekomen. CHILI MAAKT AANSPRAAK OP ZUIDPOOLGEBIED. Volgens een bericht van Associated Press is de Ghileensche regeering voomemens offi cieel aanspraak te maken op al het Zuidpool- gebied tusschen Zuid-Qhili en de Zuidpool, liggende tusschen den 67sten en den 75sten lengtegraad. 0HAMBERLAIN -Naar Reuter volgens het D.N.B. meldt, is Neville Chamberlain Zaterdagavond in zijn landhuis op 71-jarigen leeftijd overleden. Arthur Neville Chamberlain werd op 18 Maart 1869 als tweede zoon van Joseph Cham berlain en breeder van' den overleden Austen Chamberlain geboren. Hij groeide op in Bir mingham, waar hij het Rugs and Mason-col lege bezocht, Na zeven jaar in een commer- cieele functie op de Bahama-eilanden te heb ben gewerkt, kwam hij in in het stedelij-k bestuur van Birmingham, van welke stad hij in 1915 tot burgemeester werd gekozen. In December 19-16 werd Chamberlain door Lloyd George benoemd tot directeur van de National Service. In 1917 trad hij uit deze functie. In 191-8 werd hij gekozen tot lid van het parle- ment. Reeds in 1922 werd hij postmaster ge neral en een jaar later minister van gezond- heid. Nadat de conservatieven in November 1924 de regeering hadden overgenomen, werd hij wederom -belast met de leiding van het ministerie van gezondheid. Met het kabinet- Baldwin trad hij in 1929 af. In de -kabinetten der nationale samenwer- king werd Chamberlain eerst minister van Wlelvaart en later minister van Financien. Toen MacDonald aftrad en Baldwin zijn plaats innam, bleef hij aan Financien. Na het af- treden van Baldwin in 1937 nam hij de leiding der regeering op zich. Tevens werd hij geko zen tot voorzitter van de conservatieve partij. In 1938 werd tusschen zijn regeering en Italie de Britsch-Italiaansohe Paasch-overeenkomst gesloten, die echter in den aanvang zonder effect bleef. i I "!Ci In verband met het Sudetenduitsch pro- bleem bracht Chamberlain Duitschland drie bezoeken, n.l. de twee bezoeken aan Miinchen en het bezoek aan Godesberg. Bij het laatste bezoek aan Miinchen kwam de gemeenschap- pelijke verklaring van Chamberlain en Hitler tot stand betreffende een accoord van vrede en vriendschap tusschen de beide landen. Toen Chamberlain in Februari 1939 sprak van een absolute solidariteit tusschen Frankrijk en Groot-Brittannie, trad steeds meer de voorge- nomen omsingeling van het Duitsche Rijk aan den dag. Een vreedzame overeenstemming tusschen Berlijn en Warschau v/erd door een garantiebelofte van Engeland aan Polen on- mogelijk gemaakt. Toen Duitschland, uitge- daagd door Polen, overging tot verdediging van zijn recihten, verklaarde de regeering van Chamberlain Duitschland den oorlog op grond van deze garantiebelofte. Na de Engelsche nederlaag in Noorwegen trad Chamberlain af als minister-president. In deze functie werd hij opgevolgd door Churchill. Chamberlain werd toen benoemd tot voorzitter van den kroonraad. (De Crt.) DE HERKIEZING VAN ROOSEVELT. Leidende New Yorksche ochtendbladen be- spreken in hun hoofdartikelen de kwestie der nieuwe taken van Roosevelt. De New York Times zegt o.m. ,,dat men de verkiezingen kan besc-houwen als een goedkeuring van de buitenlandsche politiek der regeering van Roosevelt. Door den moed en de voorzichtig- heid van Wlillkie is de kwestie van een ver dere hulp voor Engeland buiten den verkie- zingsstrijd gehouden. Roosevelt heeft een duidelijk votum van vertrouwen voor de voor- naamste punten van zijn buitenlandsche poli tiek gekregen. De New York Herald Tribune schrijft o.m., dat Roosevelt over voldoende macht beschikt om of wel de centraliseering en concentratie der regeeringsmacht, de socialiseering der in- dustrie en controle op den arbeid vast te leg- gen, dan wel zijn persoonlijke eerzucht af te zweren en te trachten van Amerika weer een werkelijke democratic te maken. De correspondenten van de New York He rald Tribune te Washington schrijft, dat ge zien het feit, dat Roosevelts buitenlandsche politiek bij de verkiezingen den al-gemeenen steun heeft gevonden, d-e hulp voor Engeland en China wel spoedig versterkt zal worden. Aangenomen mag worden, dat Amerika jegens Japan een krachtiger politiek zal voe- ren en dat het land zich zal concentreeren op de bewapening. Naar officieel bekend gemaakt wordt, zal de Paus den 24sten November, den dag waar voor hij bepaald heeft dat in alle katholieke kerken der wereld een bijzondere mis voor den vrede gehouden moet worden, in aansluiting op de mis, welke door hem zelf in de Heilige stad gecelebreerd zal worden, een belangrijke boodschap voorlezen. Deze boodschap die in de Italiaansche taal gehouden zal worden, zal door het omroepstation van het Vaticaan in samenwerking met de radiostations van vele andere landen, over de geheele wereld uitge- zonden worden. (U. P.) DR. A. BORMS IN EEN KUNIEK IN DIITSCHLA.YD. Naar de corr. van de N. R. Crt. te Brussel meldt, is de bekende Vlaamsch-activistische leider uit den wereldoorlog 19141918, dr. A. Borms, thans voorzitter van de commissie voor Rechtsherstel tijdens een reis in Duitsch land, van een tramwagen gevallen. Hij ver- toeft sinds eenige dagen in een kliniek, maar zijn toestand blijkt gpen zorg te baren, zoodat hrj waarschijnlijk binnen betrekkelijk korten tijd naar Vlaanderen zal kunnen terugkeeren om er zijn werkzaamheden voort te zetten. ERNSTIG VLIEGONGELUK IN BRAZILIe. Het D.N.B. meldt uit Rio de Janeiro: Vrijdag is een zeer ernstig vliegongeluk ge- beurd boven de baai van Rio de Janeiro bij het stadsdeel Botafogo, waar een verkeersvlieg- tuig van de Braziliaansche luchtvaartmaat- schappij Vasp, dat juist met 17 passagiers aan boord naar Sao Paolo was opgestegen, in de lucht in botsing kwam met een particulier vliegtuig. Beide vliegtuigen vielen in het water. Alle passagiers van het vliegtuig van de Vasp vonden den dood. Tot nu werden zeven lijken geborgen, waaronder dat van den Cubaanschen gezant in Brazilie, Hernandez "ata, en de onderzoeker op het gebied van ropenziekten, dr. Bvandro Chags uit Rio de Janeiro. AMERIKAANSCH SCHIP IN NOOD. In een bericht van den Amerikaanschen con sul in Melbourne wordt gezegd, dat de vuur- torenwachter van Kaap Otway, 120 mijl van Melbourne verwijderd, gemeld heeft dat op het Amerikaansche schip „City of Rayville" (5883 ton) een explosie heeft plaats gevonden. Het scjjiip, dat geen radioberichten heeft uit- gezonden, drijft brandend op zee. (U.P.) AMERIKAANSCHE MILITAIRE MISSIE NAAR LONDEN. Met het Clippervliegtuig zijn uit New-York te Lissabon de leden van een nieuwe Ameri kaansche militaire missie aangekomen, die te Londen de uitwerking van de Duitsche bom- bardementen en den toestand van de Britsche bevolking zal bestudeeren en d-aarover rapport uitbrengen aan de Amerikaansche regeering. HEVIGE AARDBEVING IN ROEMENIE. Roemenie is, blijkens een bericht in „De Courant", Zondagochtend om 3 u. 40 door een catastrofale aardbeving getroffen, waardoor enorme schade te Boe-karest en in de provin- cie is aan-gericht en volgens de voorloopige cijfers honderden personen gedood en 1000 ge- wond zijn. In' de hoofdstad is er geen huis, dat niet min of meer getroffen is. Vreeselijk was het lot der bewoners van het grootste en modemste flatgebouw, het twaalf verdiepingen hooge Carlton, dat geheel is in- gestort. Vijfhonderd menschen woonden in het gebouw en slechts drie hunner zouden on- gedeerd zijn. Naar schatting zijn er 200 ge dood. Via een gespaarde telefoonlijn is een aantal overlevenden, die door de puinhoopen opgesloten zijn, in verbinding met de buiten- wereld. Koortsachtige reddingspogingen zijn aan den gang. Spoorwegtunnels vertoonen groote scheuren en tot na-der order is het geheele treinverkeer in Roemenie gestaakt. Verscheidene treinen werden onder het rijden door de aardbeving, welke ongeveer drie minuten heeft geduurd, verrast en ontspoorden. Alle dokters, archi- tecten en ingenieurs zijn per radio gemobili- seerd. Duitsche genietroepen helpen bij de redding- en opruimingswerkzaamheden. Ook het petroleumgebied, aldus meldt Uni ted Press, werd door een panie-k bevangen. In Ploesti braken branden uit en stortten talrijke gebouwen en huizen in. De chaos is er groot. Naar zich laat aanzien is op de petroleumvel- den zelf geen groote schade aangericht. Paniek in de hoofdstad. Onder de bevolking van de Roemeensche hoofdstad brak na de aardbeving een vreese- lijke paniek uit. De twee sterkste schokken, die elk 15 seconden duurden, volgden slechts met een tusschenpoos van vijf seconden op elkaar. Alle huizen begonnen te trillen en te zwiepen, en de bewoners kregen het gevoel, zich aan boord van een schip in voile zee te bevinden. Slechts half gekleed holde men de straat op, waar het volslagen donker was, daar alle lichten uit waren, terwijl het bovendien regen- de. Ook de telefoonleidingen waren gestoord. De verwarring was groot en de menschen ver- drongen zich op straat, zonder te weten, wat zij moesten doen. Men zag groepen, die zich met volkomen overbodig huisraad beladen hadden en door de straten doolden of naar de parken en groote pleinen vluchtten. Opgesloten in sous terrain. De eerste hulpmaatregelen te Boekarest werden op het ingestorte flatgebouw in het centrum, waarin tevens een groot bioscoop- theater gevestigd is, geconcentreerd. De ge heele omtrek werd afgezet. Alle leden der Uzeren Garde van het derde district ontvin- gen per radio bevel zich naar het gebouw te begeven. Ook het meerendeel der opgeroepen dokters, ingenieurs en architecten werd daar- heen gedirigeerd. De puinhoopen liggen op de souterrain- appartementen, waar zich nog een aantal overlevenden bevindt, voor wier behoud men echter vreest, omdat zij bjjna geen lucht kun nen krijgen. Ze hebben toevallig een telefoon lijn, waardoor zij, nadat de verbindingen weer in orde waren, met de politie contact kregen. Zij vertelden, dat zij bridge speelden om wat afleiding te hebben, daar zij bang waren door de spanning het verstand te zullen verliezen. Koortsachtig werken afwisselend Duitsche en Roemeensche genietroepen met snijbranders om hen te bereiken. De politie maakt reeds zuurstofapparaten gereed, die zij, zoodra dit op de een of andere wijZe mogelijk is, door de puinhoopen heen binnen het bereik van de op gesloten slachtoffers wil brengen. Behalve de wolkenkrabber is een groot aan tal andere huizen ingestort. Vele straten zijn door puin en brokstukken volkomen afgeslo- ten. Uit den zwaar beschadigden vleugel van het hoofdpost-kantoor, in de onmiddellijke om- geving waarvan twee andere gebouwen vol komen verwoest werden, is reeds een aantal dooden geborgen. Ook hierheen werden in allerijl troepen gedirigeerd. De architecten, die niet bij het flatgebouw werken, hebben op- dracht gekregen, de beschadigde huizen te on- derzoeken op het gevaar van instorting. De voertuigen mogen slechts zeer langzaam door de straten rijden. Voortdurend worden per radio de verschillende ordemaatregelen be kend gemaakt. Alle schouwburgen en bios- copen, waarvan er verschillende groote scheu ren in de zoldering vertoonen, zijn gesloten. De jeugdorganisatie van het Roode Kruis heeft groepen uitgezonden, die de ronddolende kin- deren en ouden van dagen moeten verzorgen. Uit Ploesti wordt bericht, dat daar het aan tal gewonden en dooden groot moet zijn. Te Buzau zijn tientallen huizen verwoest en vele honderden gebouwen beschadigd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Volgens de laatste gegevens zijn te Galatz 21 dooden en 100 of meer gewonden te be- treuren. Uit Vamo wordt gemeld, dat daar de schrik grooter was dan de aangerichte schade. GEMEENTERAAD. Donderdag a.s., des nam. 2 uur, zal door den gemeenteraad alhier een openbare vergade ring worden gehouden, waarbij de volgende punten in behandeling komen: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van burgemeester en wethou- ders tot het opnieuw vaststellen van de precario-verordening. 4. Idem betreffende betaling coupon-be- lasting. 5. Idem tot het vaststellen van een „afval- verordening". 5. Idem tot het aangaan van een gemeen- schappelijke regeling met de gemeente Biervliet betreffende toelating van leer- lingen uit die gemeente op de openbare ulo-school alhier. 7. Idem tot het goedkeuren van de be- grooting voor 1941 voor de gemeen- schappelijke luchtbescherming Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3