ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHtVLAANDEREN Neem "AKKERTJE In den greep van het nondlot No. 10.138 MAANDAG 11 NOVEMBER 1940 80f„Jaargang Feuilleton Binnenland Zen u wen punstwer „Nare dagen"? 6$) Moe en mat? OPENBARE RAAUSVERGADERING. Het is de aarde, die ons voedt De landman, die het oogsten moet I Zeker heel veilig!" De Baron onderzocht ABONNHMENTSPRUS: Binnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Bui ten Temeuzen fr. per poet 1,65 per 3 maanden Bft vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaai Voor Belgle en Amerika f 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abormemeaten voor het buitenland alleen bfj vooruitbetaling. UitgeeCater: Flrma P. 1. VAN DB SANDB GUM) 38150 TELEFOON No. 2078. ADVEBTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KT.F.TNF, AD VERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd ta,rief, hetwelk op aanvraag verkrtjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VEESCHIJNT IEDEBEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VBIJDAGAVOND. kunnen worden. Maar veel eervoller is de over- winning, welke gij op U zelf moet behalen door U te leeren beheerschen en door anderen tot beheersching te brengen. Neernt een voorbeeld aan onze honderden colporteurs in de residentie, die U alien voor- gaan in moedige plicbtsbetrachting, in disci pline en tucht. En volgt den goeden raad op van onze leden, als zij U tot zwijgzaambeid of tot doorloopen manen. Het grootsche ideaal, dat ons bezielt, zal slechts door de strikste discipline en tucht in acht te nemen bij ieder- een respect afdwingen. Ons aller Nederlandsch belang is er ten zeerste mee gediend. Moed en innerlijke kracbt, geestdrift en idealisme zij alle worden niet door bruut geweld bewezen. De groote dingen in het leven worden geboren in den geest. En daar- om is er voor de meesten van ons veel beter werk te doen dan „de straat op te gaan". Bouwt in den kleinen vriendenkring mee aan de fundamenten van onze nieuwe Nederland- scbe volksgemeensohap. Of versterkt de rijen -van onze gedisciplineerde colporteurs. Een taak ligt hier ook voor ouders en opvoeders." De colporteur: de man in de loopgraaf. Voorts richt het Driemanschap zicb in het laatste nummer van ,,De Unie" met „een per- soonlijk woord" van dank en hulde tot de col porteurs van de Nederlandsche Unie: „Er is op het oogenblik welhaast geen plaats meer in ons land, waar de laatste da- gen van de week niet gecolporteerd wordt met het weekblad van de Unie. In weinige weken is iiw aantal gegroeid tot een keur- korps van duizenden en duizenden. Wij weten, dat uw werk niet gemakkelijk is en dat het bovendien hier en daar in het land van bepaalde zijde ernstig wordt be- moeilijkt. Uw werk is het werk van den sol- daat in de loopgraven, waar in de voorste linies het gevaarlijkste, doch onmisbare werk wordt gedaan. Als goede soldaten hebt gij stipt gevolg gegeven aan ons bevel; de meest strenge orde en discipline te handhaven. Ook in het vervolg bljjft dit noodzakelijk, omdat wij van onzen kant uiteraard op het stand- punt blijven staan, op geen enkele wijze voet te geven aan straatrelletjes en daden van terreur. Uw gelederen worden gevuld door men- schen uit alle lagen van ons volk. Dokters en advocaten staan er naast arbeiders en boeren, kathoheken en protestanten en anderen, bont dooreen. Zonder onderscheid van godsdienst, klasse of stand bouwt gij aan de nieuwe ge- meenschap. Zoo wordt in uw gelederen de geest geboren van het herwordende Neder- land. Geest van saamhoorigheid en eensge- zindheid. Geest van kameraadschap en van dienstbaarheid aan het volk. Met voorbijzien van alle persoonlijke over- wegingen hebt gij U op de bescheiden maar belangrijke plaats van colporteur in dienst ge- steld van de Unie, omdat gij wist daarmede de volkszaak te dienen. In het bewustzijn van uw plicht tegenover ons volk, hebt gij U geen moeiten ontzegd om dit werk te doen slagen. Wij vertrouwen, dat gij in volledige toewrj- ding en volharding dit werk zult doorzetten." KOBDAAT OPTBEDEN TEGEN BBANDBOMMEN. Ervaringen in Zaandam. In ,,Luchtgevaar", het orgaan van de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescherming, 'heeft het plaatsvervangend hoofd l.b.d. te Zaandam, de heer L. A. Ankum, een artikel geschreven over ervaringen met de brandbom in Zaandam. Daaruit blijkt, dat kordaat op- treden een eersten eisch is. De heer Ankum schrijft: Wanneer men na zes maanden oorlogserva- ring nader zou overwegen, welke tevoren ge geven adviezen moeten worden herzien of aan- gevuld, dan zal zeker van de reeks van raad- gevingen er een met veel stelligheid moeten De Nederlandsche (Ingez. Med.) worden herhaald. Behoudt uw kalmte, hebt geen angst en weest kordaat! Ofschoon angst altijd een slechte raadgeefster is, blijkt dit de laatste maanden stellig het geval te zijn ten opzichte van een der verschrikkingen, waar- aan de bevolking blootgesteld is, n.l. de brand- bommen. De ervaring, welke ons volk met de brandbommen heeft opgedaan, mag geens- zins leiden tot de houding: ,,Daartegen is toch niets te doen!" En nog minder tot het bij de pakken gaan neerzitten. Laat ons vooropstellen, dat met de meeste klem de bevolking moet worden ingeprent, in- gehamerd is waarschijnlijk beter dat de brand bom, die door de Engelsche luchtmacht wordt gebruikt, niets met het begrip „bom" gemeen heeft. Als men denkt aan een bom, stelt men zich een projectiel voor, dat explodeeren kan en dat zonder levensgevaar niet te benaderen is. Niets is minder waar dan dit, voor wat de meest gebruikte Engelsche brandbom betreft. De angst, dat deze soort projectielen zou kun nen ontploffen, moeten we binnen den kortst mogelijken tijd de wereld uit helpen, want daar is geen sprake Van. Naast het terug- dringen van de angstpsychose voor de brand bom, zullen wij bij de bevolking onVerzwakt moeten blijven aandringen op het plaatsen van zand, water en een schop op elke verdie- ping van de woning, omdat daarmee ter be- strijding van het brandgevaar buitengewoon veel te bereiken is. iMogen we eenige ervaringen uit de stad Zaandam hier vermelden, ten einde daarmee aan te toonen, hoe de practijk is en hoe kor daat optreden heel veel kan redden, wanneer een brandbom onze woning treft? Meer dan veertig brandbommen zijn in den maeht van 29 op 30 September 1.1. boven deze gemeente uitgeworpen, welke brand veroor- zaakten en waardoor zelfs twee huizen geheel in de asch werden gelegd. In Vele gevallen had kordaat optreden zulke gunstige gevol- gen, dat vermelding daarvan niet anders is dan leerrijk kan zijn en kan bijdragen tot ver- hooging van het zoo noodige zelfvertrouwen bij de bevolking en het doen verdwijnen van den angst, die er ongetwijfeld bij velen nog is. 1. Bij een onzer medeburgers viel een brandbom door het dak, welke op zijn bed aan het voeteind bleef liggen. De man reali- seerde zich wat er gebeurde en handelde direct. De bom was amper tot ontbranding gekomen of hij gooide zijn deken erover en liep snel met bom en deken naar buiten. De brand was hiermede voorkomen. 2. In een kippenhok nabij een woning viel een brandbom; de kippen waren er niet in, In het nachthok stond nog een emmer met zand. De toeschietende eigenaar denkt daaraan op het juiste oogenblik, grijpt den emmer, werpt het zand Over de bom en het vuur is gedoofd. 3. Een"anderen inwoner trof het ongeluk dat drie brandbommen in zijn woning terecht kwamen. Twee in de gang van het huis. Beide bommen heeft hij zeer moedig met de hand gegrepen en naar buiten geworpen. Hij liep daarbij glechts een zeer onbeteekenende brandverwonding op. De derde viel in de huiskamer. Deze was reeds verder tot ont branding gekomen. Hij wierp echter het vloerkleed over de brandende bom en wist, mede door het nathouden van het heele geval het vuur te smoren. 4. In een andere woning sloeg een brand- De Burgemeester van TERNEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat een open- bare vergadering van den raad dier gemeente is belegd tegen Donderdag 14 November, des namiddags 2 uur. Temeuzen, 11 November 1940. De Burgemeester voomoemd. P. TRTTiT.EGEN door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIECK—MEEREBOER. 36Vervolg. En nu lag ze hier, in een vreemde, haar on- bekende kamer, als een gevangene! De Kabouter was het type van de modeme, jonge vrouw; dat wil zeggen, dat ze moed had en onverschillig was voor gevaar, karak- teristieke eigenschappen van de jongere gene- ratie. Ze wist, dat ze ai haar moed noodig had om de situatie onder oogen te zien en ze was dan ook vast besloten niet toe te geven aan het gevoel van angst, dat zich hoe langer hoe meer van haar trachtte meester te maken. Er was niet veel intelligentie voor noodig om te begrijpen, waarom men haar zoo ruw befcandeld had; haar aanrander w£ls natuur lijk de man, die achter de heele geschiedenis met deze ex-mannequin zat. In haar had hij een gevaar gezien en, teneinde haar uit de bmirt van Philip Wendover te houden, was geen methode hem te bar geweest. (Het was typeerend voor Beryl, dat ze zelfs in deze benarde positie meer aan haar neef dadht dan aan zichzelf. Wat moest die arme Phil zich ongelukkig voelen; het melsje, dat hij zoo lief had in de macht van misdadigers! Waarschijnlijk wist hij er wel iets van af daarom had hij natuurlijk de laatste dagen zoo rusteloos rondgeloopen! Maar waarom deed hij dan niets, als hij toch wist wat er aan de hand was Maar dat was iets, waar ze nu niet over en rijk gevoel te weten, dat dit alles niet slechts een lieflijk ddcor is, om eens van te genieten wanneer de stad verveelt. Dit is werkelijkheid; dit zijn stoere men- schen, wier werk een onmishare schakel blijkt tusschen hetgeen de natuur voortbrengt en hetgeen wij daarvan tot ons nemen, tot behoud van onze gezondheid, onze energie, onze levenskracht. MAiNYA BEUKMAN. DE NEDERLANDSCHE UNIE VERKLAART ZICH SOCIALISTISCJI. moest piekeren. Ze moest zien zoo gauw mo- gelijk hier vandaan te komen, dan kon ze Phi lip alles vertellen wat ze wist. Ze was er van overtuigd, dat hij, na het relaas van haar on- dervindingen, wel zou beseffen, dat er direct ingegrepen moest worden. Maar hoe kon ze dit plan ten uitvoer bren gen? Ze was zoo stevig met leeren riemen vastgebonden, dat elke beweging, die ze rnaakte, haar huid schaafde. Ze poogde vijf minuten lang tevergeefs zich te bevrijden, maar het eenige resultaat was, dat ze er nu nog veel slechter aan toe was; de riemen hadden niets meegegeven en haar polsen bloedden hevig. Haar hoofd viel vermoeid terug op de harde peluw en om zichzelf moed te geven, hield ze de volgende alleenspraakMisschien besef je het nog niet zoo, maar je hebt het heuseh nogal getroffen. Je bent hier midden in het vijandelijk kamp en alles wat je te doen hebt is goed te luisteren en zien achter de plannen te komen. Vroeger of later krijg je de kans om te ontsnappen en dan heb je een koffer vol inlichtingen. In een kamer een etage lager waren twee mannen met elkaar in gesprek. ,,Wees geen dwaas, Giraud", zei Zuberra, „ik zei je toch al, dat ik het meisje nergens anders heen kon brengen! Je zult er heusch geen spijt van hebben als je haar hier houdt, dat beloof ik je!" „Ik loop er veel te veel risico mee", gromde de gebochelde dokter, bovendien, beste vriend, weet ik nog niet zoo zeker, of ik ver der wel iets met je te maken wil hebben. Het lijkt je misschien vreemd, maar Vanelli was een vriend van me..." IDe ander trachtte hem gunstiger te stem- men. „Als ik dat geweten had, zou ik niet zoo overhaast gehandeld hebben. Maar de man begon me te dreigen en toen moest ik me, uit zelfverdediging, wel van hem ontdoen. •Maar wat heeft Vanelli dan voor jou betee- kend versterking van de volkskracht o.a. door be- vordering van gezinsvorming en gezinswel- vaart en bevordering van bezitsvorming voor alien; beteugeling van bedrijfsconcentraties en trustvorming. Deze programmapunten zal De Nederland sche Unie verwezenlijken, want zij zal haar ideaal omzetten in practijk. De verwezenlijking van deze socialistische gemeenschap zal echter moeten overeenstem- men met den nationalen eigen aard van ons volk. De gedachte van het socialisme in zijn diepste beteekenis als de strijd voor sociale gerechtigheid en een harmonisch georienteer- de samenleving, kan zijn en is in feite boven- nationaal. De practische verwezenlijking ech ter zal steeds rekening moeten houden met den eigen aard en de eigen levensomstandig- heden van een volk. Voor ons zal een socia lisme slechts aanvaardbaar zijn indien het typisch Nederlandsch is en niet Andruischt tegen de onvergankelijke Nederlandsche waarden. De strijd voor de nationale gedachte is de strijd om de redding van ons volk. En door- drongen van deze nationale gedachte een nieuwe gemeenschap op te bouwen, beschouwt de Nederlandsche Unie dit als haar grootste taak in dit historisch uur. DRIEMANSCHAP N. U. RICHT EEN OPROEP TOT HET NEDERLANDSCHE VOLK. Men late ieder uitdagend optreden ach- terwege. Opwekldng tot zelfbeheer- sching en tact. Politieke wilsvorming moet zich legaal en rusttg ontwikkelen. Het is de leiding van de Nederlandsche Unie gebleken, dat, tegenover het optreden van politieke bewegingen, in het bijzonder te 's Gravenhage, door het publiek niet steeds de noodige reserve in acht wordt genomen. (Naar aanleiding hiervan richt het Drieman schap zich in het jongste nummer van „De Unie" in een oproep tot het Nederlandsche volk, waarin het volgende wordt verklaard: ,,De Nederlandsche Unie keert zich natuur lijk fel tegen de molestatie van Nederlanders enkel en alleen omdat zij met het weekblad ,,De Unie" colporteeren of het Unie-insigne dragen. Een ieder kennen wij dan ook het recht van zelfverweer in dezen toe, indien er geen politie ter plaatse mocht zijn of deze politie om de een of andere reden niet in staat zou zijn om de orde te handhaven. Maar de Nederlandsche Unie keert zich eveneens tegen dat deel van het publiek (meestal gaat het hier om opgeschoten jon- gens van een jaar of twintig), dat zich op straat misdraagt wanneer het een wettelijk goedgekeurden optocht van geuniformeerde leden van een politieke beweging lastig valt door een uitdagende houding en door gejouw. Een herhaald onderzoek heeft ons er reeds van overtuigd, dat het hier bijna steeds per- sonen betreft, die niets met onze Nederland sche Unie uitstaande hebben, al maken zij dan ook bij hun optreden masbruik van onzen naam. Het spreekt vanzelf, dat wij voor een dergelijk optreden geen enkele verantwoorde- lijkheid kunnen dragen. De Nederlandsche Unie en het overgroote deel van ons volk zijn niet gebaat bij een sfeer van anarchie en terreur. Wiant zal de politieke wilsvorming van ons volk (waarover Rijks- commissaris dr. Seyss-Inquart sprak) tot haar recht kunnen komen, dan dient het staatkun- dige leven zich zoo legaal en rustig mogelijk te kunnen ontwikkelen. Wie het dus wel meent met ons volk, ont- houde zich van iedere provocatie en iedere uitdaging. Wie het in dezen tijd wel meent met ons volk, houde zich verwijderd van al die punten, waar politieke relletjes te duchten zijn. Wij weten het, dat een lichamelijke kracht- meting gemakkelijk door U gewonnen zou „,Dat doet er niet toe", snauwde de .dok ter", „bovendien bewees Vanelli mij groote diensten." „En ik zou jou ook groote diensten kunnen bewijzen, Giraud, zeer groote diensten zelfs. Help me hier uit en je zult er, dat beloof ik je nogmaals, geen spijt van hebben." Hoe lang moet ik het'meisje hier houden?" .Slechts een paar dagen; ik heb nog niet besloten wat ik met haar zal doen. Haar fa- milie is heel rijk, snap je? Ze zullen er elk bedrag voor over hebben om haar terug te krijgen. Of..." -er vertoonde zich een wreed lachje op zijn gezicht ,,je zou haar kunnen gebruiken voor je anatomische experimenten." Rafael Giraud gaf hierop geen antwoord; hij keerde den spreker zijn rug toe en zei over zijn schouder: ,,Goed dan, ik zal haar een week hier houden, voor logics moet je me vijfhonderd pond betalen." Zuberra staarde hem verbaasd aan. Vijf honderd pond!" herhaalde hij. ,,Dat zeg je toch zeker maar voor de grap?" ,,Je zult wel moeten erkennen, dat ik meen wat ik zeg. Vijfhonderd pond is precies het bedrag dat ik noodig heb; sommige vergiften zijn heel duur!, voegde hij er veelbeteeke- nend aan toe, „en ale ik het geld niet krijg, weet ik nog niet zeker of ik me een nieuwen voorraad kan aanschaffen." Zuberra zweeg; hij wist heel goed dat dit chantage was in zijn brutaalsten vorm, maar hij durfde zijn woede niet te toonen. Giraud had hem in zijn macht. want als hij weigerde Elsie Spain verder te ..behandelen", zou ze weer heelemaal gezond en normaal worden; ze zou haar geheugen weer geheel terug krij gen en dan zou er zeker niets met haar te beginnen zrjn; ze bleek nu alreeds zeer on- handelbaar. „Je zult je vijfhonderd pond hebben, Giraud, maar denk er aan dat de bron niet onuitputte- lijk is; tot nu toe heb ik aan dit zaakje nog geen cent verdiend." De dokter gluurde door zijn oogharen naar hem. ,,Je hebt een invloedrijke vriendin aan de Gravin", zei hij, „en naar wat ik van je gehoord heb, ben je handig genoeg om daar van te profiteeren knijp haar uit!" en toen plotseling ongeduldig, zei hij: ,,Nu moet je gaan, ik heb nog te werken." Zuberra aarzelde. ,,Voor ik ga zou ik me er graag van willen overtuigen, dat het meisje goed opgeborgen is". „Dat kan je hoeft anders heusch niet bang te zijn, dat ze kan ontsnappen." ,,Mijn vertrouwen in jou is oneindig, Gi raud", klonk het antwoord, maar laat me toch maar even kijken; er hangt erg veel van af dat deze jonge dame hier veilig opgeborgen is." „Volg me maar", gromde „le Dooteur". Beryl hoorde de deur zachtjes open gaan en direct hield ze zich alsof ze sliep; dit leek haar de beste manier om iets te weten te komen. Voorzichtig gluurde ze door haar oogharen en ze zag twee mannen het bed naderen. Een van de twee kende ze; het was de zooge- naamde baron, waarmede ze die ruzie had ge- had. De ander was een vreemde een groote, zware man met hooge schouders, een mank been, dat hij achter zich aan sleepte en een bleek, ongezond gezicht, van lemand, die altijd binnenshuis was. Plotseling begreep ze, dat de man een dok ter, of misschien een scheikundige was... dit leidde ze af uit de aanwezigheid in haar kamer van een groote plank langs den muur, waar- op alle mogelijke flesschen en instrumenten stonden. Nu bogen de beide mannen zich over haar heen; het kostte haar heel wat wilskracht haar oogen gesloten en haar lichaam onbe- wegelijk te houden, maar gelukkig slaagde ze er In. ,,Je kunt zelf zien dat ze hier veilig op geborgen is." De dreunende stem moest den tweeden man toebehooren, dengeen van wlen ze dacht, dat hij een dokter was. nauwkeurig de leeren riemen om haar polsen en enkels en ze moest al haar best doen om het niet uit te schreeuwen van de pijn. „Maar wat zal er gebeuren, als je die riemen hebt losgemaakt Het antwoord gaf haar een gevoel van on- passelijkheid. „Ik weet heelemaal nog niet of ik die riemen wel los zal maken het is heel wat veiliger om alles maar te laten zoo- als het is." ,,Dat ben ik met je eens.'.' En de beide mannen verlieten de kamer weer. HOOEDSTUK XXVH De gesloten Deur. ,,Zoo, dat was dus maar een uitvlucht!" Het meisje, dat rood van woede was gewor- den, keek de Gravin verontwaardigd aan. ,,Mijn lieve", haastte Millie zich te zeggen, ,,ik heb er geen idee van wat U eigenlijk be- doelt." ,,Wat ik bedoel? Ik zou anders denken dat ik duidelijk genoeg ben. Daamet kwam u de kamer binnen en zei dat de modiste er was. Natuurlijk vertrouwde ik U..." „U bent onbillijk, Prinses!" .jNoem me niet zoo! Ik wil niet met „Prir- ses" aangesproken worden, dat heb ik toch al gezegd!" ..Zooals U verkiest". Werkelijk, dit meisje werd buitengewoon lastig en, ofschoon ze erg op haar gesteld was, moest ze zichzelf eerlijk bekennen, dat zij niet in staat was haar een krachtige leiding te geven; er zouden stappen gedaan moeten worden om het meisje ergens anders geplaatst te krijgen. Millie ver- beeldde zich, dat zijzelf tot deze ontdekking was gekomen; maar inderdaad deed ze niet anders dan Charles Ghappelle napraten. Hij was het ook geweest, die het noodig had ge- vonden, dat de Prinses de kamer onder het een of andere voorwendsel onmiddellijk ver- liet. (Wordt vervolgd.) Op een modeme boerderij. Hoe velen hebben het landleven tot nu toe slechts beschouwd als „heerljjk rustig voor eens een zomervacantie" of misschien ook ,,mooi, met het oog op af en toe eens een tochtje", waarbij dan de boeren, de akkers en het vee voor een zekere schilderachtigheid •orgden, waar we met welgevallen naar keken, zonder ons evenwel al te zeer te verdiepen in hun beteekenis voor heel het Nederlandsche volk. Maar ziet: de oorlogstoestand heeft ons ge- leerd, dat onze akkers en weiden nog heel wat m66r zijn dan rustig" en ,,schilderachtig", nl. letterlijk en figuurljjk de gezonde basis, zon der welke wij niet zouden kunnen bestaan, en bovendien heeft hij ons het werk van land- en tuinbouw meer doen waardeeren. Nu we im- mers bijna uitsluitend van de producten van eigen bodem afhankelijk zijn, beseffen we eerst recht, wat de grond, z'n sappige groenten, voedzame aardappelen, de melk van ons vee envooral ook de man, die dit alles tot ons brengt door zijn zwaren arbeid van vroeg tot laat, voor ons beteekenen. En dat is dan van deze dagen een positief resultaat; was het niet verkeerd, dat een zoo groote groep van onze bevolking zoo weinig waardeering ondervond, waarschijnlijk door verouderde begrippen, als zou de boer zoo „stug en dom en overdreven behoudend" zijn? Dat dit in onzen tijd niet meer opgaat, toon- de mij wel heel duidelijk een bezoek, dat ik kort geleden aan een weidebedrijf bracht, waarvan de eigenaar mjj voorkomend en vrien- delijk alles toonde en uitlegde, en waar alles z66 uiterst hygienisch toeging, dat van een ,,vasthouden aan verouderde ideeen" wel aller- minst sprake was! Het vee werd er electrisch gemolken en bevond zich in perfecte conditie. Honderd stuks vee bezit deze boer waarvan er vijflenzeventig worden gemolken. Hij woont in een polder, waarvan de slootjes bijna schijnen over te loopen, maar de koebeesten staan vei lig in lange rijen op een betonnen vloer. Nadat een melker de uiers heeft gereinigd1 en nage- gaan, of alle beesten goede, deugdelijke melk leveren, wordt het modeme apparaat met de zachte uiteinden aan de spenen bevestigd, electrisch wordt er luoht weggezogen en de melk komt in de overigens hermetisch geslo ten emmers, zonder in aanraking te zijn ge weest met de handen of wat dan ook. De be- noodigdheden voor de melkerij reinlgt en spoelt men machinaal, evenals de flesschen, waarin de melk en daaruit bereide kostelijke pappen tien slotte de huisvrouw bereiken: liters gezondheid, liters met klle voedings- waarden, die de mensch noodig heeft. K&n het moderner? En kan het modemer, dan dat de huisvrouw een flesch openmaakt, waaruit Ze de heerlijke pap maar voor het schudden heeft, die kant en klaar voor haar is hereid? Zij beschikt op deze wijze over de uit voedingsoogpunt bijkans ideale combinatie van melk met de een of andere graansoort. Toen ik de boerderij verliet, bekoorde m(j weer dat schilderachtige van de Hollandsche weiden, de vriendelijke groet van een boer, die voorbij kwam, de blonde kopjes van een paar spelende kinderenWant het is een mooi Maar een socialisme losgemaakt van Iedere gedachte aan klassenstrijd. „In bloed <*n tranen gaat een oude wereld ten onder". In het jongste nummer van het weekblad van De Nederlandsche Unie komt een belang rijke verklaring voor over Nederlandsch so cialisme, het parool van den nieuwen tijd. In dit artikel wordt gezegd: ,,Wij leven in een kenitering der tijden. Hoe de wereld er na den oorlog zal uitzien, is on- zeker, maar zeker is, dat zij er anders zal uitzien dan voor dien tijd. In bloed en tranen gaat een oude wereld ten onder, die eenmaal in bloed en tranen werd geboren. De oude wereld, dat was de wereld, die ge- bouwd was op de beginselen van de Fransche revolutie. Het zijn de beginselen geweest, waaruit in de negentiende eeuw het liberalis- me is gegroeid, die tot op de kleinste gebieden van het leven toe het individu hebben geplaatst boven de gemeenschap. In de practijk hebben deze dingen geleid op politiek gebied tot het huidige stelsel van evenredige vertegenwoor- diging en tot het kapitalisme op economisch gebied, allebei dingen, waarvan wij hopen, dat zij in Nederland voor altijd tot het verleden zullen behooren. In plaats daarvan bouwt De Nederlandsche Unie aan een nieuwe gemeenschap. Een socia lisme willen wij, dat is teruggekeerd tot zijn meest fundamenteele waarden en dat zich heeft losgemaakt van het marxisme, van iedere gedachte aan klassenstrijd. Den strijd van de arbeiders voor de vrijmaking van den arbeidersistand van de kapitalistische wereld- macht erkennen wij als rechtvaardig. Maar wij meenen, dat deze strijd in de historische ontwikkeling een fase is geweest, een fase, waarvan nu het eindpunt is bereikt. In de nieuwe socialistische gedachte immers wordt de zaak van den arbeider, van iederen arbei- der, opgenomen in de zaak van het gansche volk. De gemeenschap, die De Nederlandsche Unie wil, gaat uit van het Nederlandsche volk als een ondeelbaar geheel. Voor klassentegen- stellingen en klassenstrijd is in deze gedachte uiteraard geen plaats meer. In deze socialis tische gemeenschap zal, van de gemeenschap uit bezien, de arbeid gelden als de basis voor de sociale en economische verhoudingen. En vervolgens zal deze volkshuishouding, met be houd van den eigen aard van ons volk, haar plaats moeten vinden in de nieuwe ordening, die zich in Europa aan het voltrekken is. Een daadwerkelijk bewjjs van onze nieuwe gemeenschapsgedachte is de spontane steun, dien wij gegeven hebben en zullen blijven geven aan de Winterhulp, al meenen wij aan den anderen kant, dat in iedere waarachtige socialisitische maatschappij een Winterhulp eigenlijk overbodig moet zijn. De socialistische gedachte, die aan De Ne derlandsche Unie ten grondslag ligt, blijkt o.a. uit de volgende punten van haar program: doelbewuste leiding van de voortbrenging en verdeeling van de stoffelijke goederen; dienstbaar maken van geld en credletwezen aan de eischen der volkswelvaart afweer van de proletariseering des volks en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1