Bureau Voedselvoorztening Zeeland. Buitenland Gemengde Berichten Voor de Huisvrouw. Burgerlijke Stand LOOP DER BEVOLKING. geruchten ter kennis van de Engelschen zijn gt komen, die er vervolgens aanleiding in ge- vonden hebben de bedoelde plaatsen te bom- bardeeren. Te Haarlem heeft men ook nog beweerd, dat de stad niet door Engelsche, maar door Duitsche vliegtuigen zou zijn ge- bombardeerd en als variant hierop beeft men mede de fantasie gelanceerd, dat er Engel sche vliegtuigen zouden zijn met Duitsche bemanning en omgekeerd ook Duitsche vlieg tuigen met Engelsche bemanning. Dergelijke praatjes zijn al even onlogisch als de boven vermelde. Men denke zich de complicaties, waaraan zulke onder valsche vlag optredende vliegtuigen in verband met den luchtafweer, met name bij het terugkeeren op hun basis zouden blootstaan. Zij zouden met vrijwel wiskundige zekerheid worden neergeschoten, eer zij den aardbodem zouden hebben bereikt. Intusschen zoo zeide men blijkt hieruit opnieuw, dat de fluistercampagne voor geen enkel middel terugschrikt. Zij houdt zich ook met andere verhalen bezig. Deze zijn den Duitschen autoriteiten bekend. Zij zullen niet aarzelen er hun gevolgtrekkingen uit te ma- ken. Aangezien verzinsels als de gesigna- leerde in de laatste weken bijzonder veelvuldig in omloop schijnen te zijn, zij men gewaar- schuwd. Wij voegen hieraan een beroep op het geaonde verstand onzer l^zers toe. Men late zich met de vele geruchten, die in omloop zijn, niet in, leene er het oor niet aan en werke in geen geval mede aan de verdere verbreiding ervan. NEDERLANDSCHE JEUGD GETUIGT VAN HAAR NIEUWE GEZINDHEID. In aansluiting op de plannen, welke De Nederlandsche Unie zoo juist bekend heeft gemaakt over de organisatie van d d n groote nationale jeugdorganisatie, vraagt nog de entlhousiaste oproep van een Nederlandschen jongen kerel in dit laatste nummer van ,,De Unie" de bijzondere aandacht: ,,Van de jeugd van nu zal afhangen de be- teekenis van het komende geslacht, want de jeugd van thans zal uitmaken het volk van de toekomst. ,,W!ij zijn de jeugd, wij zijn jong, en staan open voor groote idealen. Wij staan open voor de nieuwe onde, die haar wortels heeft in de natuurlijke saamhoorigheid van deze schoone Nederlandsche Gemeenschap. Want wij zagen de gebreken van het oude en zij hebben ons ontzet. wij voelden de onmacht van de ver- deeldheid en zij heeft ons geergerd. Wij wil- den andere wegen en daarom zien wij met klare oogen deze nieuwe orde tegemoet, met oogen flikkerend en helder van geestdrift, vurig en brandend van verlangen. ,42r ligt maar e6n weg voor ons om tot deze nieuwe toekomst te geraken: de Nederland sche weg. Wij voelen geen behoefte aan na bootsing. Nabootsing is een teeken van min- derwaardigheid, van onmacht, van oudemans- bezieling, van gebrek aan eigen oorspronkelijk vermogen, en daarom stuit nabootsing de jeugd tegen de borst. Wij staan met hart en ziel adhter de leiders, die ons brengen naar de nieuwe toekomst en met hen zijn wij Neder- landsch in het ideaal en Nederlandsch in de daad. ,,Want wij kennen het groote verleden van dil kleine land en wij hebben diepen eerbied v^r zijn indrukwekkende tradities. Wij zul len die tradities niet verkrachten, want zij zijn de verworvenheden van het verleden, zoo- als onze eigen verworvenheden de tradities zullen zijn van de toekomst. Wij eerbiedigen, in de eenheid, de verscheidenheid en de scha- keeringen van het Nederlandische volk, om- dat alleen uit de harmonie en samenstreving dier schakeeringen de ware grootheid gebo- ren wordt en ontplooid. Wig zullen strijden voor het machtige ideaal: Nederland blijve Nederland, groot en luisterrijk. ,,N6g zijn er onder de jeugd, die het ge- wicht van dezen tijd niet vatten kunnen. Er zjjn laffen en kleurloozen, die him krachten weigeren aan den grootschen opbouw van de nieuwe orde in Nederland. Zij ontzeggen daar door Nederland zijn plaats in het nieuwe Europa. Maar het vuur van onze onstuimig- heid zal hun lauwheid doen ontvlammen, of zij zullen niet waardig gekeurd worden tot de jeugd te worden gerekend. Jeugd Van Nederland, wij zullen de Neder landsche Unie tot een indrukwekkende mani- festatie van onzen Nederlandschen eeniheids- wil maken. De Nederlandsche Unie zal haar idealen volkomen beantwoord zien in deze jeugd. Wij trekken op naar een nieuwe toe komst, naar een schooner Nederland en onze leus zij: Eendracht, orde en tucht." TUSSCHEN VET- EN BOTEHK A ART. In ,,Het Volk" is onlangs gewag gemaakt van de moeilijkheden der gezinnen, wier in- komen van dien aard is, dat ze juist niet voor een vetkaart in aanmerking komen. Vetkaar- ten worden alleen verstrekt aan alleenstaande personen die minder dan 1000 gulden verdie- nen, aan een gezin van twee personen bg een inkomen van minder dan 1100 gulden; bij drie personen is de grens 1200 gulden, bij vier per sonen 1300 gulden en bij vijf en meer personen 1400 gulden. Komt het inkomen boven deze normen ui|. dan krijgt het gezin boterkaarten toegewezen. De thans geldende boterprijs is evenwel zoodanig, dat veel van dergelijke ge zinnen geen boter kunnen betalen. „En aldus schreef een inzender in het blad vet krijgen wij ook niet; de slager geeft bij een pond vleesch een ons vet. Dat vleesch kost 80 cent per pond en zelfs maar een pond in de week kan er nauwelgks af. Dat beteekent, dat wij op zgn hoogst een ons vet in de week krijgen, want vet zonder vleesch is niet te krijgen. En de inzender vroeg of er geen regeling kon worden getroffen, waar- door de arbeiders met kleine inkomsten in staat worden gesteld vet zonder vleesch te koopen. Het Volk acht dit denkbeeld zeer billijk, doch de ,,Vee- en Vleeschhandel" zet uiteen, dat men met verkoop van rauw vet zonder venplichte afneming van vleesch uiterst voor- zichtig moet zijn, vooral omdat daardoor kans zou bestaan, dat de brutaalsten van zoo'n regeling het meest zouden profiteeren en degenen, die het noodig hebben, achter het net zouden visschen. Wil men, aldus dit blad, de gezinnen met inkomens van slechts even boven de grens tegemoet komen, dan zoeke men daarvoor liever andere maatregelen, b.v. de inVoering van een derde distributiekaart, die tusschen een vet- en een boterkaart inligt en die recht op reductie bij aankoop van boter geeft. OORLOGSSGHADEFONDS BIJ DE HAAGSOHE POLITIE. De eenhaid en goede kameraadschap, welke onder het personeel der 's-Gravenhaagsche politie bestaat, is dezer dagen andermaal gebleken, toen bij de oprichting van het oor- logsschadefonds voor politiepersoneel te 's-Gravenhage zich in slechts enkele dagen meer dan 1200 politiemannen in dit onderlinge fonds vereenigden. Genoemd fonds heeft ten doel om geldelgk bij te dragen in de schade, welke door oorlogs- geweld aan de eigendommen der deeigerech- tigde leden is toegebracht. VERVANGING VAN DOOR DE WASOH BESCHADIGDE TEXTIELGOEDEREN. Het rijksbureau voor de distributie van textielgoederen heeft in antwoord op een verzoek van het hoofdhestuur der Ned. Veree- niging van Huisvrouwen inzake aanschaffing van textielgoederen ter vervanging van die, welke in de wasscherg emstig beschadigd of wel geheel zoekgeraakt mochten zijn, mede- gedeeld, dat de aldus gedupeerden aan de plaatselijke distributiediensten een speciale vergunning kunnen aanvragen, waarbij zij goed zullen doen een verklaring van de was- scherij over te leggen. HET WERK VAN WINTERHULP NEDERLAND. De persdienst van de Winterhulp Nederland meldt Nogmaals vestigen wij er de aandacht op, dat 't hoofdbureau van de Winterhulp Neder land is gevestigd: Hofweg 7, in Den Haag, telefoon 182940 en 18941, terwijl het gironum- mer is: 5553, ten name van de Winterhulp Nederland. Zij, die zich willen opgeven voor vrijwlllige medewerking, 'gelieven zich in het vervolg uitsluitend te wenden tot den plaatselijken directeur van Winterhulp Nederland, welke functie wordt vervuld door de burgemeesters van de verschillende gemeenten. De toevloed van sollicitanten bij het hoofd bureau winterhulp is zo6 groot, dat naar men mededeelt, het inzenden van verdere sollicita- ties geen doel meer kan hebben. BURGEMEESTER VAN OOSTENDE VEROORDEELD. De Burgemeester van Oostende, Moreau, die bij het begin van den oorlog naar Frankrijk was gevluicht, is te Brugge veroocdeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, met een proeftijd van drie jaar, zoomede tot beta- ling der kosten. Drie leden van de gemeenteraad werden tot dezelfde straf veroordeeld. (D.N.B. TURKSCHE RESERVISTEN OPGEROEPEN. Volgens mededeelingen uit diplomatieke kringen te Rome heeft Turkije reservisten uit 20 lichtingen onder de wapenen geroepen. (U. P.) De Turksche pers bespreekt volgens het D. N. B. de rede van Inonil en de „Aksjam" juicht het besluit van Turkije toe om buiten den oorlog te blijven. Toch acht het blad den toestand niet volkomen ongevaarlijk, daar de oorlog de grenzen van Turkije nadert. In de „Ikdam" verklaart de afgevaardigde Daver, dat Turkije besloten is, zijn rechten en grenzen te verdedigen. Het blad' ,,Vakit" spreekt van een „onrecht- vaardig aangevallen Griekenland" en legt er den nadruk op, dat Turkije als bondgenoot van Griekenland gemeenschappelijk met den bondgenoot Engeland den nieuwen toestand onderzoekt. Nigttemin is er geen wijziging gekomen in de positie van ,,niet-oorlogvoe- rende" tegenover Duitschland en Italie. Deze toestand vormt geen hindemis voor de hand- having van normale betrekkingen met al de genen, die dezelfde opvatting tegenover Tur kije huldigen. JOEGOSLAVISGfHE STAD TWEEMAAL GE|BOMBARDEERD. D.N.B. meldt uit Belgrado: Maandagmiddag zijn boven de Joegoslavi- sche stad Bitolj, die dicht bij de Grieksch- Albaneesche grens ligt, drie vliegtuigen van niet herkende nationaliteit verschenen, die van een hoogte van 1500 meter twaalf liohte bom- men lieten vallen op het station, het officiers- casino en het vliegveld. Het Italiaansche gezantschap te Belgrado heeft medegedeeld, dat Grieksche toestellen de bommen zouden hebben laten vallen. Later werd gemeld: Opnieuw zijn boven de stad Bitolj (Monastir), vliegtuigen van onbe- kende nationaliteit verschenen, die bommen lieten vallen en daarbrj o.a. ook het stafge- bouw van de divisie -iklaar beschadigden. Het Joegoslavische afweergeschut kwam niet in actie. Van Italiaansche zijde aihier wordt op de meest besliste wijze ontkend, dat dit Italiaan sche vliegtuigen kunnen zijn geweest. Men neemt aan, dat het Grieksche of nog waar- schijnlijker Engelsche toestellen waren, die op deze wijze gepoogd hebben, de betrekkingen tusschen Joegoslavie en Italie te vertroebelen. Het Joegoslavische persagentschap Avala deelt omtrent het bombardement van de stad Bitaolje (Monastir) mede: ,,Wij zijn gemachtigd het volgende te pu- hliceeren. Heden den vijfden November, zijn vliegtuigen van vreemde herkomst tusschen 13.40 en 15.10 uur driemaal achtereen over ons gebied gevlogen en hebben daarbij boven de stad Bitolj (Monastir) 21 bommen laten val len. Daarvan zijn er 19 ontploft. Er zijn negen dooden en 21 gekwetsten te betreuren. Tie materieele schade is zeer groot. Er zijn terstond strenge maatregelen geno- men om met alle middelen van de militaire macht voortaan elke nieuwe poging tot schen- ding van onze grenzen en tot het ondememen van een aanval op ons gebied te beletten. 'Commissies van deskundigen zijn uitgezon- den om de herkomst van deze vliegtuigen aan de hand van ter plaatse verzamelde gegevens vast te stellen. Na dit onderzoek zal de regee- ring de noodige stappen ondememen, waar- toe dit incident noopt." GRIEKSCHE LEENING IN ENGELAND. De Grieksche regeering zal binnenkort een leening van 20 millioen pond in Engeland plaatsen. De Britsche regeering heeft terstond na het begin van het Grieksch-Italiaansehe conflict maatregelen genomen om deze leening zoo snel mogelrjk onder te brengen. Het is nog niet bekend, of Griekenland in eens over het voile bedrag de bescfiiikking krijgt, dan wel of dit in gedeelten zal worden gefoumeerd. (S. P. T.) REGELING VAN CONFLICT NOG SLECHTS OP M1LITAIR TERREIN. Naar aanleiding van de in het buitenland verspreide geruchten omtrent een voeling nemen teneinde te komen tot een regeling van het Grieksch-Italiaansehe conflict, wordt in Italiaansche politieke kringen verklaard, dat na de door het verwerpen van het Italiaan sche ultimatum noodzakelijk geworden mili taire operaties, de kwestie alleen nog maar kan worden geregeld op militair terrein, d.w.z. doordat de Grieken het verzet staken tegen de door Italie verlangde bezetting van een aantal steunpunten of anders door de ontwik- keling van den militairen toestand zelf. VERKOOP VAN SCHEPEN AAN ENGELAND. De Amerikaansche federate scheepvaart- autoriteiten hebben, naar D.N.B. bericht, ver gunning verleend tot den verkoop van de vol gende vrachtschepen der reederij Lykes aan Engeland: Quistconck (5144 ton); Jelse (4994 ton), Liberty Bell (5107 ton), West Skonk (5430 ton), Cakman (6081 ton). Verder werd goedkeuring gegeven tot den verkoop van twee particuliere motorjachten. KERKELIJKE STATISTIEK VAN DUITSCHLAND. Belangwekkende statistische gegevens, zoo seint het D.N.B. uit Berlijn, zgn over de po sitie der R.K. kerk in Groot-Duitschland be- schikbaar. Van de 96 millioen inwoners van het Groot-Duitsche Rijk zijn er 48 millioen roomsch-katholiek. Dit beeld wordt verder ten gunste van de katholieken verschoven, wan- neer men het gouvernement-generaal mee- telt, van welks 12 millioen inwoners er negen millioen katholiek zijn. Groot-Duitschland telt thans elf kerkprovincies: Keulen, Paderborn, Breslau, Freiburg, Munchen-Freising, Bam berg, Weenen, Salzburg, Praag, Olmutz en Qnesen-Posen. Hierbij komen In het gouverne ment-generaal de twee aartsbisdommen Kra- kau en Warschau met zes diocesen. Van de Duitsche kerkvorsten bezitten zes de waardig- heid van kardinaal. Zonder het gouvernement- generaal telt de R.K. kerk in Groot-Duitsch land 17.183 parochies, met rulm 35.000 daarin werkzame pastoors en kapelaans. In Duitsch land telt men 678 nederzettingen van orden en congregaties met 16.600 paters en bree ders. Er zijn 7800 kloosters en huizen van vrouwelijke orden en congregaties, waarin 101.000 zusters wonen. In de Oostmark zijn er 282 kloosters voor mannen en 1206 kloos ters voor vrouwen met 6100 resp. 18.00^ be- woners. Behalve de 48 millioen roomsch-ka- tholieken wonen er in Groot-Duitschland (zonder het gouvernement-generaal) 45 mil lioen protestanten, 100.000 oud-katholieken, 50.000 orthodoxen, een millioen aahhangers van TSjechische secten en 200.000 leden van vrije evangelische kerker.. Boeddhisten en Mo- hammedanen zijn er van elk 3000. „IS ZWITSERLAND ONZLJDIG?" Een vraag van het Giomale d'ltalia- Tot nader order is de verkoop van Zwitser- sche bladen in Italie verboden. Slechts de Neue Ziiricher Zeitung, de Basler Nachrich- ten en de bladen uit Tessino zijn van dit ver- bod udtgezond'erd. Van wel ingelichte zijde wordt volgens het D.N.B. medegedeeld, dat dit geschiedde wegens de onvriendelgke houding der Zwitsersche pers, in het bijzonder in West-Zwitserland, ten aanzien van het Grieksch-Italiaansche conflict. Naar aanleiding van dit verbod constateert het Giornale d'ltalia, dat de Zwitsersche pers bijna zonder uitzondering uiting heeft ge- gegeven aan haar voldoening over den Griek- schen tegenstand. Gemiddeld stonden tegen over e6n bericht uit Italiaansche bron zes of zeven van Engelsche of Grieksche herkomst of van een Amerikaansch agentschap, waarin over de operaties de meest dwaze mededee lingen gedaan werden. Het is, aldus het Vad., niet de eerste keer, dat men zich bezig houdt met de houding van Zwdtserland en vooral van zijn pers, die op de spilmogendheden wel een weinig duidelijken overtuigenden indruk moet maken. Met het oog op de partijdigheid van vrgwel de heele Zwitsersche pers, moet thans openlijk de vraag gesteld worden: ,,Is Zwit- serland werkelijk neutraal?" ZWARE VERLLEZEN VOOR DE BRITSCHE KOOPVAARDIJ. De marine heeft in de beide vorige maanden den handelsoorlog tegen Engeland met toe- nemend succes gevoerd. Ook het luchtwapen heeft naast zijn voomaamste taak t.w. de aan- vallen op het Britsche eiland, de beide laatste maanden ook aanvallen gedaan op talrijke schepen en konvooien. In de maanden Sep tember en October werd aan vijandelijke scheepsruimte of aan scheepsruimte die door den vijand gebruikt wordt tot zinken gebracht 1.308.000 b.r.t., waarvan door duikhooten al leen 946.000 b.r.t. Daarmede zijn ainds het begin van den oorlog in totaal 7.162.000 b.r.t. vijandelgke of den vijand nuttige scheeps ruimte vemietigd. Hieraan hebben deelgeno- men: strijdkrachten boven water met 1.810.000 b.r.t., duikhooten met 3.174.000 b.r.t., forma- ties van het luchtwapen met 1.638.200 b.r.t. Niet berekend in deze cijfers zijn de verliezen aan vijandelijke oorlogsschepen en oorlogs- vaartuigen, alsmede de verliezen dler vijande lijke en voor Engeland nuttige neutrale koop- vaardgschepen als gevolg van mijnen of van het luchtwapen of van beschieting door kust- batterijen. De totale verliezen van den vijand sinds het begin van den oorlog zijn dus nog aanzienlijk grooter, temeer daar de zwaar be- schadigde schepen het luchtwapen alleen heeft sinds het begin van den oorlog koop- vaardgschepen met meer dan drie millioen b.r.t. grootendeels emstig getroffen niet in deze getallen vervat zijn. Met zekerheid kan echter worden aangenomen, dat een deel van deze gehavende schepen de thuishavens niet meer heeft bereikt of niet meer hersteld kon worden. OPSPORING VERZOCHT. Woensdagavond om kwart voor zeven werd de achttierwjarige D. Combee, terwijl hij naast een bakfiets Hep, op den Burgemeester van Sonweg te Nieuwer-Amstel, aangereden door een auto. In emstigen toestand is hij naar een der ziekenhuizen te Amsterdam vervoerd. In verband hiermede verzoekt de burge meester van Nieuwer-Amstel opsporing van den bestuurder van een donkergekleurde, ver- moedelijk zespersoonsauto, model (Chevrolet of Ford V 8, die in den avond van 5 Novem ber 1940 om kwart voor zeven op den provin- cialen weg, komende uit de richting Amstel- veen en gaande in de richting Ouderkerk a.d. Amstel, een op den weg naast een driewielige bakfiets loopenden man heeft aangereden, ten- gevolge waarvan deze ernstig letsel heeft op- geloopen. De bestuurder van den auto is na het ongeluk doorgereden. De auto is vermoe- delijk aan de rechter-voorzijde beschadigd. Onderzoek naar dien auto wordt eveneens verzocht. VEKORONKEN Sinds eenige dagen wordt de arbeider C. Wouts uit Wouw, werkzaam op de coopera- tieve suikerfabriek te Roosendaal, vermist. Woensdag is uit de haven te Roosendaal het rijwiel van den vermisten arbeider opgehaald. zoodat kan worden aangenomen dat de man het slachtoffer is geworden van de duistemis. Tevoren zgn reeds twee personen onder der gelijke omstandigheden tusschen de kade en de suikerfabriek in de haven geraakt. Wouts is nu reeds het derde slachtoffer. IN EEN SIX KIT GEV ALLEN. Een 3-jarig kind van de familie De Jong aan de Prinsessestraat te IJsselmonde is in een sloot bij de woning geraakt en jammerlgk verdronken. Woensdagmorgen is het lrjkje gevonden bij den Kerkedijk aldaar. VAN SOHLETEN EN TREFFEN. Aan een besehouwing in de Rheinisch West-, fhlische Zeitung ontleenen we, dat het indi- recte schieten als de schutter zelf het doel niet ziet, zich in de laatste jaartientallen tot een ware wetenschap ontwikkeld heeft. Een reeks waarneem- en richtmiddelen stelt zich in dienst hiervan. De waameming geschiedt met behulp van kijkers van den beganen grond uit vliegtuig of kabelballon met gebruik van toestellen tot het meten van licht en geluid ten aanzien van het mondingsvuur en den knal van de vijandelijke batterijen. Dat ver- eischt ingewikkelde berekeningen en boven- dien moet met windrichting en -kracht reke- ning gehouden worden evenals met de bijzon dere eigenschappen, die elk kanon, vooral na lang gebruik, aanwijst. Dit alles moet op kaarten uitgemeten worden. Men weet, dat in den vorigen oorlog zwaar geschut Parijs van 125 km afstand beschoten heeft. Om dit te bereiken moest het projectiel tot 42.000 m klimmen. Om zich van deze hoogte rekenschap te geven bedenke men, dat de hoogste berg ter wereld, de Mount Everest, 9000 m meet. Deze berekeningen Hebben den modemen projectielen ook hun vorm gegeven. En wat de snelheid aangaat nog een voorbeeld: ,het geluid legt in de seconde ongeveer 300 m af, het infanterieprojctiel brengt het in dien tijd tot 800. De kunst van de fotografische lens maakt het mogelijk de baan van een vliegend pro jectiel te volgen, ofschoon het met een snel heid van ongeveer 1000 m in de seconde den loop verlaat. De belichtingstijd kan op een lO.OOO.OOOste seconde worden gesteld. EEN GESTOORDE BRUILOFT. Het verhaal speelt in een kleine gemeente, en het is historisch, aldus vertelt het Volks- blad. Klaas, een flinke boerenzoon, had ,,zinnig- heid" gekregen in Katrien, een fiksche boe- rendeeren. En waar de liefde wederkeerig was, volgde weldra een verloving. De bruiloft kwam in zicht. Het jonge paar ging naar het gemeentehuis, teekende aan. Op het aanplak- bord voor het raadhuis stond nog denzelfden dag de huwelijksaankondiging te lezen. Er volgden drukke dagen: bezoeken, gelukwen- schen, trouwkoetsen, distributiezorgen dat alles eischte zijn tgd, totdat Totdat de ambtenaar van den Burgerlijken Stand bij Klaas verscheen: ,,Dat trouwen van jullie gaat niet door, Klaas!" was zijn boodschap. ,,Ehehwaarom niet?" vroeg Klaas, terdege onthutst. Omdat je meisje geen meisje is, maar een jongen. Zoo staat het in den Burgerlijken Stand opgeteekend, en de eene man mag niet trouwen met den anderen man", luidde het alleszins onverwachte antwoord. Klaas, die eerst dacht aan een grap, werd allengs uit den droom geholpen door den emst van den ambtenaar. Hij liet zich toonen, hoe bij de inschrijving van Katrien d'r geboorte de ambtenaar in de kolom geslacht" een abuis had gemaakt. Het feest is nu afbesteld. Een ambtenaar- lijke fout is vooralsnog een hinderpaal op het levenspad van twee jonge menschen Maar het leven pleegt het te winnen van ambtenaarlijke vergissingen. Gelukkig maar! JEUGDIGE EN SNOEPLUSTIGE ENBREKERS. De recHerche te Hilversum heeft drie aldaar wonende jongens, oud resp. 16, 15 en 15 jaar, aangehouden, die herhaaldelijk hadden inge- broken in een drogisterij aan de Kerkstraat, bekend terrein voor een van hen. Deze drong langs een bepaalden weg het pand binnen, de twee anderen deden dienst als uitkgk. Uit een geldkistje nam de jongen kleine be- dragen weg, en dit geld werd1 versnoept. De wdnkelier miste telkens geld en deed tenslotte aangifte. Het betreft hier in totaal 140. Er' was reeds geconstateerd, dat de jongens veel geld ter beschikking hadden en dat zij zeer veel snoepten. iHet drietal heeft alles bekend. Nadat pro- ces-verbaal is opgemaakt, zijn zij ter beschik king van de ouders gesteld. ACHT INBKAKEN TE ZEIST. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Zeist op niet minder dan acht plaatsen in- gebroken. De daders verschaften zich toe- gang door het boren van gaten in deuren en ramen en het daardoor verwijderen van de afsluiting. Op een plaats werd een bedrag van 80 gulden ontvreemd, terwijl de buit zich op de overige plaatsen tot kleinere bedragen en kleedingstukken enz. bepaalde. Hoogst- waarschijnlijk opereerden hier dezelfde daders als te Soest en te Baam waar zij resp. in 9 en 10 perceelen bdnnendrongen. Door de politie wordt in samenwerking met die der omlig- gende gemeenten een uitgebreid onderzoek ingesteld. Alle inbraken vonden plaats in de buurtschap de Kroost. INBRAAK TE NAAKDEN. Tijdens afwezigheid der bewoners is in een viUa aan den Huizerstraatweg te Naarden, in de nabijheid van het zwemstadion, inge- broken. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door verbreking van een ruit. Uit een kamer op de bovenverdieping namen zij een trommeltje mee, waarin zich rolletjes met dubbeltjes, kwartjes, guldens en rijks- daalders bevonden tot een totaal bedrag van 3500 gulden. De politie stelt een onderzoek in. MEKKAGANIGERS KUNNEN NIET TERUG NAAR NED.-INDIfi. Uit Beiroet melden de bladen, dat 4000 in- heemschen uit Nederlandsch-Indie, die een jaar geleden als pelgrims naar Mekka zgn getrokken, aan de Saoedisch-Arabische kust vergeefs wachten op een schip, dat hen huis- waarts kan brengen. Reeds zijn 800 hunner ten gevolge van ziekten en van de dooretane vermoeienissen gestorven. GOUDADER IN SPANJE. Naar uit Granada wordt gemeld, heeft men bij exploraties een goudader ontdekt, die be- gint bij de kloof van Bermeo en doorloopt tot Senes de la Vaga. Er is reden aan te nemen, dat de goudader tot Granada doorloopt. Een analyse van het afgeslepen zand leverde op, dat er 3 gram goud per kubieken meter ge- wonnen kan worden. In het zand van d'e ri- vier Darro zijn verscheiden gouden en zilve- ren voorwerpen uit het tijdvak der Moorsche heerschappij in Granada gevonden, o.a. oorrin- gen, gouden hangers en een amulet van de ,,Hand Jativah". Deze amulet is zonder smelt- proces rechtstreeks uit een goudklomp ver- vaardigd. (D.N.B.) PETROLEUM VOOR DORSOHEN. Met ingang van 1 November is de regeling voor de verstrekking van petroleum voor dorschen gewg- zigd. Teneinde zoo weinig mogelijk stagnatie te veroorzaken, zullen door 't Rijksbureau voor Aard- olieproducten toewijzingen op voorschot worden verstrekt, aan hen, die reeds voor de maand Novem ber hun aanvraagformulier hebben ingezonden Voor de goede orde wordt er de aandacht nog op gevestigd, dat, hoewel sprake is van petroleum, momenteel benzine wordt toegewezen. De voomaamste bepallngen van de nieuwe rege ling volgen hieronder: 1. Iedere landbouwer, hetzij hij zijn dorschwerk- zaamheden door een loondorscher laat verrichten, dan wel zelf dorscht, moet door middel van een vragenlijst opgeven, welke te dorschen producten door hem zijn verbouwd en in hoeverre deze op 10 Nov. reeds zijn afgedorscht. 2. De landbouwers, die zelf dorschen en de loon- dorschers, vragen op de gewone wijze de benoodigde hoeveelheid voor 1 kalendermaand aan. 3. De toewijzingen zuUen niet hooger zijn dan de totaalbenoodigdheden, berekend aan de hand van de onder le bedoelde vraganlgsten. 4. Aan het einde van elke maand moet door den loondorscher een opgave (afschrift van het ver- bruiksregister) worden ingezonden, waaruit blgkt, bij welke telers hg in de afgeloopen maand heeft gedorscht en hoeveel petroleum (benzine) door hem daarvoor werd verbruik. 5. Alle gebruikers zijn verplicht per 10 Novem ber hun aanwezigen voorraad op te geven. Indien hieraan niet wordt voldaan, kan geen enkele toe- wijzlng volgen, terwijl die bedrijven, welke bg con- trole blijken een onjuiste opgave te hebben gedaan. afgedacht van een eventueele vervolging, zullen worden geblokkeerd. De onder 5 bedoelde voorraadr tormulieren zullen zooveel mogelijk aan de bekende gebruikers worden toegezonden, terwijl ze verder, alsmede de onder le bedoelde vragenlijsten, verkrijg- baar zullen worden gesteld vanaf 9 Nov. bg de Districtssecretarissen der L.C.O. Voorts worden helde formulieren op aan vraag rechtstreeks door ons toegezonden (Vragenlijsten, zoo noodig meerdere exemplaren (ook aan loondorschers). De aamvraagformulieren worden op gebruikelijke wijze bg de toewgzing ingesloten. Voorts wordt er nog op gewezen, dat, om verspil- ling van motorbouwstof te voorkomen, zooveel mo gelijk bij een bepaalden landbouwer, het nog restee- rende gedeelte van den oogst, ineens moet worden afgedorscht. AANKOOP VAN BONTE EN BLAUW® AAKDAPPELEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat de V.B.N.A. thans ook tot het koopen van aardappelen van de rassen Zeeuwsche Bonten en Blauwen opdracht heeft ontvangen. Telers, die van deze rassen wenschen te leveren en nog niet door een commissionnair zijn bezocht, kunnen zelf aan het Provinciaal Bureau van de V.B.N.A. te Goes een hoeveelheid voor afl eve ring opgeven. LAAT DE KARNEMELKSCIHE PAP VIHT AANBRANDEN! Het gemak dient de huisvrouw. Spijzen, waarin tijdens de bereiding voort- durend geroerd moet worden, staan in een slecht blaadije hij de huisvrouw, daar het juist zoo prettig is, allerlei kleine huishoudelijke werkjes te verrichten, terwijl het eten aan 't gaar worden is. En bovendien.hoeveel last veroorzaken zulke gerechten niet, wanneer we een der vele lieden, die potlooden, veters enz. langs de hui zen verkoopen, te woord moeten staan en plot- seling de aangebrande geur er ons aan her- innert, dat we het roeren niet hadden mogen staken! T6ch kunnen dergeUjke gerechten niet zoo maar zonder meer uit de keuken verbannen worden, vooral niet, wanneer het zulk uitste- kend voedsel betreft als b.v. kamemelksche pap, waarmede men letterlrjk en figuurlijk ge- zondheid-met-lepels naar binnen krijgt. Daarom zal het volgende recept, waarbij vrgwel niet geroerd hoeft te worden, stellig welkom zijn: 1 liter kamemelk; 6 afgestreken lepeis bloem, maizena of custard; 5 afgestreken lepeis suiker of gedeeltelrjk suiker en een zoetingsmiddel. Bereiding: Spoel een pan met dikken bodem. b.v. een geemailleerde vleeschpan, om met water of wrijf den bodem in met een vettig boterpapiertje. Doe het bindmiddel in de pan met 6 lepeis kamemelk. Roer dit tot een ge- lrjkmatig papje en voeg daarna de rest van de kamemelk toe. Roer de massa nog even om en zet de pan op een zacht vuur, b.v. op een spaarvlam. Als de pap over de geheele oppervlakte kookt, kan de lepel even worden gebruikt. Laat de massa 4 minuten door- koken en voeg daama de suiker en het zoe tingsmiddel toe. Dit laatste mag nooit door- koken! Geef de pap warm of koud met suiker of stroop. Zeer smakelijk en voordeeUg is het gebruik van enkele appelen of andere vruchten als vulling. Gelijk met de suiker worden de ge- snipperde vruchten toegevoegd. Wordt als bindmiddel rijst of gort gebruikt, dan volgt men eerst de voorgaande bereiding, door op e6n Uter kamemelk 6en lepel bloem te nemen. Kookt deze zeer dunne pap, dan wordt de gewasschen en geweekte rrjst of gort (1 theekopje per liter) toegevoegd. Een enkele maal roeren zal hier noodig zijn tegen het aanbranden. Een uitstekend resultaat krijgt men ook,door deze pap in de hooikist gaar te maken. SAS VAN GENT. Geboorten. 27 Oct. Freddy, z. van Prosper Dierickx en van Louisa Mania Cornelia Ver- vaet. ZUIDDORPE. Geboorten. 13 Oct. Mary Juliene, d. van Remi D'haene en van Esther Leonie Vervaet. 21 Oct. Dina Stephanie Eduard, d. van Rene de Block en van Adrienne Apere. Overlijden. 18 Oct. Petrus Leopoldus van Damme, oud 66 j. 24 Oct. Pieter Jacobus Usebaert, oud 87 j. SAS VAN GENT. Van 27 October tot en met 2 November 1940 hebben zich in deze gemeente gevestigd: F. N. Willaert, zonder beroep, van Ter- neuzen. W. H. Stouthamer en gezin, zonder beroep, van Hulst. H. Bakker, zonder beroep, van Breskens. Vertrokken L. M. C. F. Henny, chaffeur, naar Maartens- dijk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6