ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Q nVLDT BEEIH VAN OEM DAE T - ...EFI TDCH KDMTI 5inT-niCDLAA5. No. 10.137 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1940 80® Jaargang Binnenland Buitenland EERSTE BLAD E)*-' kampioen! Een weiverdiend kam- pioenschap voor No. 33, want mildere en geuriger tabak is er nergens te vinden. NEUZE AJBONNBMENTSPRIJSBinnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerlka f 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDB OIBO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clich6's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VBIJDAGAVOND. STRUMMING VERKEER BRUG WEST&LUIS. De Burgemeester van TERNEUZEN brengt ter algemeene kennis, dat in verband met het tgdelijk wegnemen van de bulpbrug over het binnenhoofd van de Westsluis alhier, het ver- keer over die brug in beide richtingen van Zaterdag, 9 Novefniber a.s., 12 uur van. tot Zondag, 10 November (l.a.v. 24 uur en zooveel langer of korter als noodig zal blijken te zijn, gestremd zal zijn. Dientengevolge zal het verkeer in de rich- ting Sas van Gent over Axel, dat in de rich- ting Philippine voorzoover beneden 5000 kg totaal gewicht over Sluiskil (overzetveer) en dat in richting Philippine en boven 5000 kg totaal gewicht, over Sas van Gent moeten worden geleid. Het voetgangersverkeer zal steeds kunnen doorgaan. Tterneuzen, 8 November 1940. De Burgemeester voomoemd, P. THLLEGEN. BEKENDMAKING VERKEERS- DISdPLINE. Het A.N.P. meldt: De Oommissaris-generaal voor openbare vedligheid, de hoogere SS- en politieleider bg den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied acbt zich verplicht in het bij- zonder den automobilisten en den wielrgders nogmaals met de meeste klem de noodzake- lijklheid van naleving van de ujtgevaardigde verkeers- en verduistering&bepalingen onder het oog te brengen. Boowel de autorijder als de wielrijder moet zich, evenals iedere deelnemer aan het open- bare wegverkeer, zoo gedragen, dat het ver keer niet in gevaor kan wordten gebractot. Zij moeten zich zoo gedragen, dat niemand anders scihade lijdt of meer hinder of overlast onder- vtndt dan de omstandigheden vereischen. Wielrijders moeten steeds de uiterste reoh- terzgde van den rijweg houden. Zg mogen slechts ten hoogste met tweeen naast elkaar rijden. Maar het inhalen is slechts aan een wielrijder tegelgk geoorloofd. Voortdurend naast een ander voertuig te rijden, in het bij- aonder naast een tram en ook het hangen aan voertuigen is verboden. Fietsers, die van richting willen veranderen of hun richting willen houden, moeten dit den anderen weg- gebruikers tijdig en duidelijk doen blijken. Doch het uitsteken van de hand ontheft deil wie&rijder niet van den plicht tot voorzichtig- hekL Ten slotte moeten fietsers voorhanden en in behoorlijken staat verkeerende fiets- paden ook werkelijk gebruiken. Den autorijder zijn bg de verordening no. 73 (Vobl. pag. 236) de toegelaten maximum- snelheden nauwkeurig voorgeschreven. Zij bedragen binnen de bebouwde kommen voor alle soorten auto's 40 km per uur. Buiten de bebouwde kommen, alsmede op speciale auto- wegen is de maximumsnelheid voor personen- auto's, die met inbegrip van den chauffeur ten hoogste acht personen mogen vervoeren en voor motorrijwielen met of zonder zijspan 80 km per uur, terwijl andere auto's slechts een snelheid van 60 km per uur mogen hebben. Ondanks deze duidelijke bepalingen moet men steeds nog opmerken, dat veel autorij- ders zich aan een waanzinnig voortrazen schuldig maken. Daartegen zal in de toekomst met de scherpste stnaffen en politiemaat- regelen worden opgetreden. PITBET ALI N GEN VAN GEVORDERDE AUTO'S. Regelmatig vinden thans via de gemeente- besturen uitbetalingen plaats van de schade- vergoedingen vOor gevorderde motorrijtuigen. Zulks betreft zoowel de motorrijtuigen, welke gedurenide en na de krijgsverrichtingen door de Duitsche Weermacht werden gevorderd (R- verrichtingen als die, welke werden aange- kocht door of namens den General bevoll- maehtigte fiir das Kraftfahrwesen", Vossius- straat 56 te Amsterdam. In het algemeen wordt bij de uitbetaling de eisch gesteld, dat men kan aantoonen het voertuig in vollen eigendom (dus niet in huur- koop) te hebben bezeten. Het verdient dus aanbeveling aldus schrijft ons de K.N.A.C. er- voor te zorgen, dat men daartoe de noodige bewijsstukken (quitanties of andere verkla- ringen van den leverancier, waarin het motor rijtuig duidelijk is omschreven) kan over leg- gen. Indien men het motorrijtuig in huurkoop had, dient men zulks te vermelden bij de uit betaling onder vertoon van de noodige be- scheiden, als bijv. huurkoopcontract. DE TERUGGAVE VAN MOTORRIJTUIGEN- BELASTING. Be A.N.W.B. bericht: In een nieuw rondschrijven heeft het depar- tement van Financien nadere voorschriften ge- geven met betrekking tot de teruggave van motorrrjtuigen-belasting. Volgens de tot dusverre geldende regeling kon restitutie slechts verleend worden over voUe maanden, gedurende welke men wegens intrekklng van de rijvergunning niet meer kon autorijdenteruggave van belasting op zestig- «ta.genkaarten kon niet worden verleend. De nieuwe circulaire bepaalt echter, dat in geval de vergunnlng slechts voor een deel van ee» maand gecontinueerd wordt, teruggave verleend kan worden over het resteerende deel van de maand. Op zestig-dagen-kaarten wordt restitutie verleend, indien het betrokken motorrijtuig wordt gevorderd of afgesohaft. Ingeval van vordering van een motorrijtuig, waarvoor men een gewone belastingkaart heeft, kan terug gave over de nog niet verstreken maanden verleend worden. Zij, die een zestig-dagen-kaart bezitten en vo6r den afloop van den geldigheidsduur deze kaart hebben opgebruikt, kunnen in afwijking van de vroeger geldende voorschriften in het vervolg een nieuwe zestig-dagen-kaart ver- krijgen. VESTIGINGSWET-KLEINBEDRIJF. Ook het einddiploma handelsavondschoo! met 5-jarigen oursus voldoende. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheep- vaart, heeft, blijkens een reeks beschikkingen opgenomen in de Staatscourant van Donder- dag (No. 218) bepaald, dat het einddiploma van een handelsavondschool met 5-jarigen eur- sus, uitgereikt op grond van het met gunstig gevolg afgelegd eindexamen, hetwelk is afge- nomen volgens het reglement, op het eind examen aan handels-avondscholen met 5-jari- gen cursus, behoorend bij de beschikking van den wnd. secr.-generaal van het departement van onderwijs van 23 Oct., als bewijs geldt dat men aan de eischen van handelskennis vol- doet ten aanzien van de volgende vestigings- besluiten: slagersbedrijf, broodbedrijf, kan- toormachinehandel, kappersbedrgf, automo- biel- en garagebedrijf, poeliersbedrijf, bloemen- verkoopbedrijf, kantoorboekhandel, ortopae- disch-schoenmakers-, gchoenenverkoopers- en maatschoenmakersbedrijf, kruideniersbedrijf, schildersbedrijf, rijwielbedrijf en brandstoffen- handel. HET BEVVAREN VANOUDE MATERIALEN AFVALiSTOFFEN. Ingevolge het bepaalde in het oude mate- rialen- en afvalstoffenbesluit no. 1 is het een ieder verboden oude materialen en afval- stoffen te vernietigen, weg te werpen of zoo te bewaren, dat hierdoor hun waarde als grondstoffen voor industrieele bewerking wordt verminderd of te niet gedaan. Zooals bekend is, zullen de afvallen worden verzameld en voor zoover mogelijk als grond- stof voor de industrie bruikbaar gemaakt. Daar het verbod voor iedereen geldt, zoodat ziekenhuizen, klinieken en alle andere inrich- tingen, waar patienten een geneeskundige be- handeling ondergaan, daaronder zijn begre- pen, heeft de directeur van het rijksburea>n voor oude materialen en afvalstoffen, mat het oog op het besmettlngsgevaar, dat aan het bewaren van gebruikt verbandmateriaal is verboden, bepaald, dat ten aanzien van deze afvallen het verbod niet zal worden toegepast. NEDERUANDSCHE KAAS NAAR BELGIfi. Het D.N.B. meldt uit Brussel: De Nederlandsche melkcentrale zal met toe- stemming van de Duitsche autoriteiten tot September 1941 een groote hoeveelheid kaas naar Belgie uitvoeren. Een deel is reeds ver- zondeu. WELKE VERGUNNINGEN VOOR KOFFIE- EN THEESURROGATEN NOODIG ZIJN. De directeur van den Keuringsdienst van 's-Gravenhage deelt het volgende mede. In de pers is mededeeling gedaan van de afkondiging van nieuwe bepalingen betref- fende koffie- en theesurrogaten. Daarin is o.a. vermeld, dat er voortaan twee vergun- ningen vereischt zullen zgn, n.l. edn van de meelcentrale en den krachtens de warenwet. Dit laatste is echter slechts ten deele juist. Een vergunning op grond van de Ware/i- wet wordt namelgk alleen dan verlangd, in dien het surrogaat is, bereid uit andere grond stoffen dan die daarvoor gebruikelijk zijn. In dat geval moet voor de bereiding machtiging worden gevraagd aan den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken. Zoodanige machtiging is echter niet noodig voor peekoffie, cichorei, eikelkoffie, moutkof- tie en koffiestroop, noch voor surrogaten be reid uit deugdelijke eet- of drinkwater, linde- bloesem, rozebottels, bladeren van kersen, noten, rozen, bramen, frambozen, aardbeien, bessen, boschbessen, kersenstelen, boiler, van tulpen en crocussen. Bij gebruik van deze grondstoffen kan met een toestemming van de meelcentrale worden volstaan. DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN DE VER. STATEN. Voor Roosevelt 39 staten, voor Willkie 9. Wioensdagmorgen 11.40 waren geteld 22 millioen stemmen voor den tegenwoordigen president en 18% millioen voor zgn tegencan- didaat. Roosevelt had de leiding in 39 staten met 468 kiesmannen, Willkie in 9 staten met 63 electoren. Willkie wenscht Roosevelt geluk. Willkie heeft Roosevelt het volgende tele gram gezonden: „Hartelijke gelukwenschen bg uw herkie- zing als president der Vereenigde Staten. Ik weet, dat wij er beidien dankbaar voor zijn, dat zoovele Amecikaansche burgers aan de stemming hebben deelgenomen. Ik wensch u persoonlijk in iedfer opziciht het beste." Willkie heeft voor de radio alien, die voor zijn verkiezing hebben gewerkt, en die hem hebben gesteund, bedankt. Hg verklaarde, dat hij den uitslag der veckiezing zeer kalm opvat. De verkiezing heeft de aanhankelijkheid der bevolking van de Vereenigde Staten aan het twee-partijen-systeem bewezen. New-Deal-politiek weer voor vier jaar verzekerd. Ondanks zijn nederlaag bij de stemming, als resultaat van een verkiezingscampagne, die door beide zijden met groote verbittering is gevoerd, was Willkie de ee<rste die zijn aan- hangers opwekte zich achter den nieuw-geko- zen president te scharen, niet in diens functie als partijleider, doch als leider van de Ameri- kaansche natie. Men ziet vele menschen op straat, die insig- nes met het opsehrift ,,Oub der goede verlie- zers" dragen. Te Kansas City verzamelden leden van beide partijen in de late avonduren alle ver- kiezingsliteratuur en al het propagandamate- riaal, dat zij te pakken konden kcijgen, en wierpen het op een grooten hoop, welken zij vervolgens in brand staken. Men wilde hier- mede symbolisch te kennen geven, dat aange- zien de kiezers hebben beslist, alles, wat dezen strijd heeft veroorzaakt, thans is verbrand. Hoewel Roosevelt niet met overweldigende meerderheid heeft ge\vonnen het aantal stemmen op Willkie tiitgebracht zou het grootste zijn, dat ooit een candidaat van de oppositie op zich kon vereenigen is toch in elk geval de New Deal-politiek voor weer vier jaar verzekerd, daar heft Huis van Afgevaair- digden alsmede de Senaat een democratische meerderheid zullen hebben. In den staat New Jersey is de vroegere mi nister van marine Edison tot gouvemeur ge- kozen. De laatste stemmen brachten den demo- craat nog een aanzienlijken voorsprong. De staat New Jersey is dus door de democraten „veroverd", zoo meldt het D.N.B. Senator Key Pittman, de democratische voorzitter van d'e commissie voor de buiten- landsche politiek van den Senaat, is herkozen. De late edities van de New Yorksche och- tendbladen beschouwden de overwinning van iRoosevelt reeds als een voldongen feit. Een deel der bladen brengt het standpunt naar voren, dat men thans, zelfs wanneer men het niet eens behoeft te zijn met den uitslag, de gelederen moet sluiten tegenover 'de gevaren, welke Amerika van buiten bedreigen. Andere bladen zijn sceptischer en vragen hoe het land de verbreking van een oude tra- ditie, volgens welke geen president voor de derde maal mag worden gekozen, in laatste instantie zal opnemen. Tegelijkertijd wordt hier en daar uitdrukking gegeven aan onge- rustiheid over de concentratie van de volledige macht in een „onvervangbaren man". Over- wegend komt echter ook in leidende republi- keinsche organen de gedachte tot uitdrukking dat de verkiezing fair is verloopen en dat het resultaat daarom geeerbiedigd moet worden als uitdrukking van den volkswil. Ho« Duitschland oordeelt. Semi-offficieel wordt gemeld: Het resultaat der Amerikaansche presidentsverkiezingen wordt in politieke kringen te Berlijn volkomen zakelijk en koel beoordeeld. Men herinnert er aan, dat er steeds de nadruk op is gelegd, dat de regeeringsvorm, de aard der regeering en ook de verkiezing van een president der Ver eenigde Staten een zuiver Amerikaansche aan- gelegenheid is. De groote deelneming aan de verkiezingen beschouwt men in de Wilhelm- strasss als een bewijs voor het feit, dat het Amerikaansche publiek sterk onder den in- druk is van de vraag of Amerika al of niet aan den oorlog zal deelnemen. Evenals steeds, z<vi verklaart men hier verder, beschouwt Duitschland de gebeurtenissen, die met de presidentsverkiezingen in verrand staan, als aangelegeirheden, die in hoofdzaak van bin- nenlandsche beteekenis zijn en die voor de po litieke houding van het Duitsche Rijk geen speciaal belang hebben De Duitsche bladen tevenen korte commen- taren op de herkiezing van Roosevelt. Zij stel- len op den voorgrond, dat de verkiezing een binnenlandsehe aangelegenheid is en dat Duitschland zonder bijzondere verrassing van den uitslag heeft kennis genomen, daar deze in hoofdzaak beantwoordt aan de voorspel- lingen. De Deutsche AUgemeine Zeitrmg schrijft, dat het een belangrrjk argument tegen Willkie is geweest, dat men het lot der Vereenigde Staten in een zoo belangrijken tijd niet wilde toevertrouwen aan een .nieuweling". Volgens andere bliaden moet men bij de beoordeeling van den uitslag in aanmerking nemen, dat Roosevelt beschikte over de reusachtige pro- pagandamogelijkheden van regeering en auto riteiten die democratisch zijn. De Bbrsenzeitung verklaart. dat alle krin gen. die profiteered van de. groote regeerings- orders en vooral van de wapeningsopdrachten, hun stem op Rooseveltihebben uitgebracht. Het magzeker woiden geacht, aldus het Hamburger Fremdenbldtt, dat de conserva- tieve elementen in de groote meerderheid Will kie hebben gesteund op constitutioneele en economische gronden. Over het algemeen verklaren de bladen, dat Duitschland geen reden heeft op het gebied der buitenlandsche politiek bijzondere betee kenis aan den uitslag toe te kennen. Zij her- inneren er aan, dat de twee candidaten niet verschilden in hun houding tegenover den oor log en de oorlcgvoerende partijen. Beiden heb ben zich uitgesproken voor steun aan Enge- land, maar ook tegen deelneming aan den oor log. Zij hebben daarmede. zooals de Borsen- zeitung schrijft, bij de verkiezingsactie reke- ning gehouden met de vredelievendheid van het Amerikaansche volk, dat thans verwacht, dat overwinnaar zijn belofte houdt. De Lokal-Anzeiger zegt: „In Duitschland is de Amerikaansche verklezingsstrijd van den aanvang af met volkomen objectiviteit gade- geslagen. omdat men weet, dat de volken hun besluiten slechts naar eigen maatstaven kun nen nemen. De verantwoordelijkheid draagt het Amerikaansche volk. 'dat Roosevelt op- nieuw heeft herkozen." Handelsbetrekkinigen met Japan blijven volgens Tokio gespannen. De buitenlandsche politiek van Japan zal niet worden beinvloed door de herkiezing van Roosevelt, aldus verklaart men, volgens Do me! in politieke kringen te Tokio. In deze kringen verwacht men geen verandering in de tegenwoordige houding der Vereenigde Staten. Hierdoor blijven, zoo wordt betoogd, de han- delsbetrekkingen van Japan met dc Vereenig de Staten ook in de toekomst gespannen. Japan zal hiermede reltening houden, zooals reeds blijkt uit het opstellen van een tienjaren- plan voor de samenwerking van het Japan- sche, Chineesche en Mandsjoerijsche economi sche leven. Geen verrassing te Rome. De herkiezing van Roosevelt heeft geen ver rassing gewekt in Romeinsche kringen, die dit resultaat hadden verwacht. Italie blijft een objectieve en neutrale houding aannemen ten aanzien van het besluit der Amerikaansche kiezers. Men doet echter opmerken, dat wan neer Roosevelt een meerderheid verwierf, hij evenals zijn mededinger heeft moeten verklaren, dat Amerika zou voortgaan Enge- land te helpen, maar zijn neutraliteit zou hand- haven. Aangezien deze verklaringen zijn af gelegd om redenen van verkiezingspropag£un- da onthullen zij de werkelijke gevoelens van de groote massa der Amerikanen. Willkie dankt voor den steun. In een korte radiotoespraak heeft Willkie gezegd, dat hij den uitslag van de verkiezing zonder bitterheid heeft aanvaard. De keuze van het volk bewijst de „leven9kracht van de democratische beginselen en het vertrouwen in het tweepartijen-stelsel". Hij dankte de duizenden, die hem hebben ge steund. „Ik weet, dat mOlioenen Amerika nen verder zullen werken voor de eenheid van het Amerikaansche volk, voor de uitbrei- ding van de verdediging en voor het ter zijde stellen van de tweedracht in eigen gelederen." Vervolgens zei Willkie aan journalisten, dat hij trotsch was op den door hem gevoerden ,,'kruistocht" en gelooft, dat de door hem be- pleite beginselen tenslotte zullen triomfeeren als onvermijdelijk voor het voortduren van een ,,vrijen levensvorm". DE DUITSCHE AANVAL OP EEN BRITSCH KONVOOI. Inzake den in het weermachtsbericht van Donderdag vermelden aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op een groot Britsch kon- vooi nabij de Orkaden, vemeemt het D.N.B. nog, dat het konvooi door verscheidene tor- pedobootjagers en andere patrouillevaartuigen beschermd was. Ondanks hevig afweervuur ondemamen de Duitsche toestellen verschei dene succesrijke aanvallen. Bij den eersten aanval kreeg het grootste setup, een vaartuig van 8000 ton, drie zware treffers, die een ketelontploffing en een brand tot gevolg had den. Bij den tweeden aanval kreeg een schip van 6000 ton eveneens drie zware treffers. Na een hevige ontploffing stond het geheele schip terstond in brand. Nog op veertig km. afstand waren hun zwarte rookwolken te on- derscheiden. Ten Noordoosten van Norwich is een Britsch convooi dat dicht onder de kust voer, door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangeval- len. Zes schepen liepen schade op. Een daar- van kreeg midscheeps een treffer zan zwaar kaliber en raakte in brand. Ook een tweede schip vatte vuur en stond in korten tijd in lichterlaaie. Verdere aanvallen lop koopvaardijschepen. Een alleen-vliegend Duitsch gevechtstoestel heeft Donderdagmiddag, naar het D.N.B. ver- neemt, ter hoogte van Harwich een convooi aangevallen en een stoomschip van 5000 ton met twee zware bommen getroffen. Het schip verloor onmiddellijk snelheid en bleef tenslotte met zware slagzij liggen. Ten Zuiden van Eastbourne dicht onder de kust is een vrachtschip, dat onder bescher- ming van den mist voer, gebombardeerd. Ook dit schip bleef liggen. 631 overlevenden van Laurentic en Patroclus. Naar Associated Press uit Londen meldt, zijn 631 overlevenden van de onlangs getor- pedeerde hulpkruisers Laurentic en Patroclus in een haven aangekomen. Onder hen bevon- den zich 52 officieren en 316 matrozen van de Laurentic en 33 officieren en 230 matrozen van de Patroclus. Noorsch stoomschip vergaan. Naar het Noorsche Telegraaf Agentschap meldt, is het 1800 ton metende Noorsche s.s. Marstenen, dat onder Britsche controle voer, benoorden Schotland vergaan. De be- manning is gered. MAANDAG EEN BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. Op het Witte Huis wordt verklaard, dat President Roosevelt Maandag te 11 uur een boodschap tot het Amerikaansche volk zal richten ter gelegenheid van Wapenstilstands- dag. De laatste verkiezingsuitslagen zijn: in 119.174 van de 127.245 districten heeft Roose velt 25.957.977 stemmen verworven, Willkie 21.592.173. Roosevelt beschikt over 468 kies mannen, Willkie over 63. WILLKIE IN HET AMERIKAANSCHE KVB1NET De correspondent te Washington van de New-York Herald Tribune meent, dat de ver kiezingen, waarschijnlijk ook tot het opnemen van verscheidene Repirblieken in het kabinet en de overheidslichamen zullen leiden. Ook de naam van Willkie wordt genoemd. Volgens de geruchten zou Ickes de minister van binnenlandsehe zaken, tezamen met eenige anderen aftreden, en daarmede president Roosevelt den weg vrijmaken voor een reorga- nisatie van de regeering. ICKES DIENT ZIJN ONTSLAG IN. De minister van binnenlandsehe zaken, Harold Ickes, heeft Roosevelt zijn ontslag aan- geboden. GIBRALTAR. De verbinding van den Atlantischen Oceaan met de Middellandsche Zee ten Noorden van Gibraltar, waardoor de Britsche vesting van 1 5 cent per half ons (Ingez. Med.) het vasteland wordt afgesneden, is bijna ge- reed. Daarmede wordt een plan voltooid dat reeds Oliver Cromwell voor den geest heeft gezweefd. De Lord protector was de eerste Britsche staatsman, die van Gibraltar een Britsch steunpunt heeft willen maken. Woensdagmiddag is in de haven van Gibral tar eon vliegtuigmoederschip door drie torpe- bootjagers geescorteerd, binnengeloopen. Gemeld wordt, dat het garnizoen van Gibraltar op het ocgenblik veertien duizend officieren en minderen sterk is. Vierduizend man hiervan zijn artilleristen en tweeduizend genietroepen. (Ingez. Med.) EEN VLAAMSCHE EN EEN WAALSCHE CULTUURRAAD GEINSTALLEERD. De chef van het militaire bestuur voor Belgie en Noord-Frankrijk, regeeringspresi- dent Reeder, heeft de kortelings- ingestelde Vlaamsche en Waalsche cultuurraden ge- installeerd, die tot taak zullen hebben het cultureele leven in het Vlaamsche en het Waalsche gebied te eontroleeren en te verzor- gen. In een toespraak zette dr. Reeder dd hooge taak uiteen, die den leden der cultuur raden binnen het kader van de nieuwe orde is gesteld. Aan de tegenst^lingen op het ge bied der cultuur, zei hij, mc*t een einde wor den gemaakt. In plaats v;Vi den partijgeest van hoogescholen moet een eenheid vor- mend, tot het geheele volk sprekend hooge- schoolwezen komen. Een andere belangrijke taak van de cultuurraden bestaat in een vruchtbare samenwerking met Duitschland. In hun antwoorden zeiden, aldus het Duit sche Nieuwsbureau, de voorzitter van den Vlaamschen cultuurraad, de dichter Ver- schaeve en de voorzitter van den Waalschen cultuurraad, Fourenarier, dank voor de Duit sche hulp ter bevordering van de Vlaamsche en de Waalsche cultuur. Ze legden den na druk op den wil tot samenwerking met Duitschland. SUCCESRIJKE ACTIVITEIT VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN BOVEN ZEE. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Formaties gevechtsvliegtuigen hebben de vergeldingsaanvallen op Londen overdag en vooral des nachts met sterke krachten vooil- gezet en ook andere voor de oorlogvoermg be langrijke doelen op succesrijke wijze met bom men bestookt. In de havens en pakhuizen van Southampton en andere plaatsen in Znid- Engeland braken branden uit. Nachtelijke aan vallen waren voorts gericht op Coventry, Bir mingham en Liverooo! Hangars en schuil- piaatsen der vliegvelden van Great-Driffield, Leeming en Rum werden in brand gezet, lucht- doelbatterijen werden door machinegeweer- vuur tot zwijgen gebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1