Voedt Uw huid 's nachts met Purol TERNEUZEN, 6 NOVEMBER 1940. ITALIAANSOHE DIPLOMATEN KEEREN UIT GRIEKENLAND TERUG. Stefani meldt van de GriekschZuid-Slavi- sche grens, dat het eerste konvooi Italiaan- sche diplomaten Dinsdagmiddag de Zuid-Sla- vische grens zou overschrijden. Een tweede groep volgt met alle leden van de Italiaansche kolonie. GUERILLA IN ALBANIE. Schweizer Press Telegraph meldt uit Bel grade: Engelschen voeren een guerilla tegen de Italianen in Albanie, aldus wordt van de Grieksche grens bericht. Twee Engelsche in- apecteurs der Albaneesche politie hebben pegingen gedaan een guerilla tegen de Italia nen in Albanie te ontketenen. Zij beheerschen de Albaneesche taal sinds jaren en zijn ken- ners van het land. Tot dusver zou het hun, tezamen met Albaneesche roovers, zijn gelukt, wegverbindingen met behulp van explosieve s toff en onklaar te maken, telefoonlijnen te vernielen en militaire wachtposten hetzij aan te vallen, hetzij door verbreking hunner ver- bindingen eenigermate te isoleeren. STRATEGISCIHE PROBLEMEN IN DE MIDDELLANDSOHE ZEE. De Sunday Times schrijft, d'at Engeland door de uitbreiding der vijandelijkheden in het Oosten van de Middellandsohe Zee gedwongen is, zijn troepen en oorlogsmateriaal in belang- rijke mate over een groot gebied te versprei- den en dat daardoor Eingeland's weerstands- vermogen in Egypte moet verminderen. Ook zou de ontwikkeling een bedrelging der ver- binding Engeland(Egypte met zich kunnen meebrengen. Tegelijkertijd legt de militaire medewerker van dit blad er den nadruk op, dat het ge- brudk der Grieksche militaire steunpunten, zoowel voor de vloot als voor het luchtwapen een groot voordeel zou kunnen beteekenen in- dien Engeland er het juiste gebruik van weet te maken. In dit verband wijst hij ook op de positie van Kreta, dat hij als een belang- rijk steunpunt der R.A.F. ziet. „Aanvallen", aldus de militaire medewerker van dit biad, „die tot dusverre van Engeland uit moesten worden onderaomen, kunnen in de toekomst van Kreta uitgaan. Ook deze positie kan een sterke bedreiging van de verbinding van Italie met zijn kolonien in Oost-Afrika tot gevolg hebben." De Sunday Express beklaagt zich bitter over het feit, dat men een heele week heeft laten verstrijken zonder de luchtmacht tegen Italie in den strijd te brengen. De Daily Mail schrijftde groote slag om de Middellandsohe Zee is reeds begonnen. (S.P.T.) GORING OVER DE LUCHTAANVALLEN. International News Service publiceert het volgende interview van haar correspondent IHuss met rijksmaarschalk Goring. „Rijksmaarschalk Goring, die van de Fran- sche Kanaalkust uit de voortdurende aanval- len op Engeland leidt, heeft zich omstreeks middemacht den tijd gegund om voor een ex- clusief bliksemgesprek aan de telefoon te komen. Hij verklaarde, dat de Duitsche luchtaanval- len hun hoogtepunt nog niet hebben bereikt en dat de Britsche beweringen, dat zij het Rijk en inzonderheid Berlijn met succes gebombar- deerd hebben, verzonnen leugens zijn, die slechts ten doel hebben de Amerikaansche verkiezingen te .influenceeren. Goring bevond zich blijkbaar 's nachts op het vliegveld, want ik hoorde het doffe grom- men der vliegtuigmotoren, terwijl ik op mijn bureau te Berlijn telefoneerde. Dit is de eerste maal sedert het begin der massale aan- vallen op Londen, dat Goring een persgesprek toestond. Hij scheen in uitstekende stemming en beantwoordde bereidwillig mijn eerste vraag, waarom de militaire censuur haar be- richten over de aanvallen van de Royal Air Force op Berlijn gedurende de laatste dagen plotseling baseerde op de verslagen van bui- tenlandsche correspondenten. Goring zeide. „Ik zal u zeggen waarom: De Britten verspreiden den laatsten tijd zulke groteske leugen over de zoogenaamde ver- woesting van Berlijn en van andere belang- rijke steden o.a. zouden het Potsdammer-, Anhalter- en Stettiner Bahnhof in vlammen staan en de electriscne centrale Klingenberg aou verwoest zijn dat ik graag zou willen zien tot hoever men met deze leugens wel kan gaan. Er is ook nog een tweede redan: de Engelschen hebben hun bommen op zoo grooten afstand van hun doelen geworpen, dat ik geen reden heb hun door een opgave overeenkomstig de feiten mede te deelen. dat zij geenszins daar geweest zijn, waar zij meenden te zijn. „Wij willen nu eens zien hoever de geeste- lijke verwarring in den tegenwoordigen tijd kan gaan. U, als correspondent te Berlijn hebt de beste gelegenheid uzelf te over- tuigen. Ik heb mijn toestemming gegeven dat u Maandag met luitenant-generaal Weise een vlucht boven Berlijn ondemeemt om de schade persoonlijk vast te stellen. ,,Als de Engelschen beweren, dat wij op een dag 185 vliegtuigen verloren hebben, waarvan er meer dan honderd boven Londen vemietigd zouden zijn, maken zrj eenvoudig van elken bomtreffer een vernietigd vliegtuig. Hun tactiek is zoo kinderlrjk, dat wij wel eens wilden zien, hoever deze idiotie nog opgevoerd kan worden." Ik vroeg hem of de censuur voor den duur van den oorlog zoo zou bljjven. Goring ant- woordde: Geenszins. Ik zou alleen willen zeggen, dat ik niet geloof, dat de Britsche vliegers zulke onzinnige rapporten uitgebracht hebben. Daarvoor houdt ik ze nog altijd voor te eerlijk. Ik kan me alleen voorstellen, dat het ministerie van voorlichting onafhankelijk van de feitelijke gebeurtenissen steeds door liegt. Ik ben er van overtuigd, dat de Brit sche vervalschingen in deze dagen een be paalde bedoeling hebben, die met de presi- dentsverkiezingen verband houdt. (Door de verspr.eiding van berichten, dat Berlijn in vlammen staat en dat stations en electrische centrales verwoest zijn, willen zij de aandacht van de ontzaglijke te Londen aangerichte verwoestingen afleiden. De En gelschen beweren b.v., dat de Royal Air Force in den nacht van 29 October tijdens een sneeuwstorm boven Berlijn geweest is. Ik zag, dat dien nacht geen enkel vliegtuig het (Duitsche gebied is binnengedrongen. Het feit, dat de Engelschen het Amerikaansche volk dergelijke leugens opdisschen in de veronder- stelling, dat dit volk daaraan geloof zal hech- ten, is niet vleiend. Den afgeloopen nacht hebben ze in Berlijn b.v. anderhalf uur alarm gehad, hetgeen ver- oorzaakt was door een Duitsch vliegtuig, dat zijn richting kwijt was geraakt. Gistemacht is geen enkel vliegtuig binnengedrongen en u kunt er verzekerd van zijn, dat er ook vandaag geen zal binnendringen". Ik vroeg Goring, of de grootscheepsche aanvallen op Londen ondanks de Duitsche beweringen van het tegendeel, voortgingen Gdring antwoordde: ,,Ik heb 7 September de grootscheepsche aanvallen op Londen geopend. Tot dusverre want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60 30 ct. is er geen enkelen nacht voorbijgegaan, zon der dat er Duitsche vliegtuigen boven Londen vlogen. Met uitzondering van vier dagen zijn de Duitsche vliegtuigen ook overdag boven Londen geweest. Ik geef de verzekering, dat met uitzondering van een enkel geval, toen de dekking door de wolken gunstig was, niet een enkel Britsche vliegtuig overdag boven Duitsch gebied is doorgedrongen, terwijl de Duitsche vliegtuigen bij dag en nacht hun bommen uitwierpen. Deze aanvallen zullen niet ophouden. De Engelschen weten, dat ik tot dusverre onze volledige sterkte nog niet in het vuur gebracht heb, maar dat de actie van het luchtwapen tot nu toe op beperkte schaal geschied is". Ik wees er op, dat de Engelschen bestrij- den, dat het mogelijk zou zijn nog grooter resultaten te bereiken. Goring zei daarop: ,,Dat beweren ze. U meent, dat de Engel schen ontkennen, dat ik ongeveer 20.000 vliegtuigen bezat. Nu, zij beweren, dat zij er al 15.000 neergeschoten hebben. Men kan zich dit alles slechts verklaren als men Churchill's boek kent, waarin hij hymnen aan de leugen wijdt. Dit is niets anders dan een poging om de verkiezingscampagne in Amerika te influenceeren. Ik geloof, dat er in Amerika een verstandig volk woont, dat in staat is den werkelijken toestand te be- oordeelen als men het de feiten voorlegt. Ik geloof, dat de Amerikaansche ambas- sade, voor zooverre zrj nog aanwezig is, ge- tuigenis over de Britsche leugens kan afleg- gen. Ik kan u verzekeren, dat geheele wijken van Londen verpletterd zijn en dat de haven- installaties een chaos vormen. Ik kan slechts betreuren, dat ik u niet tot een vlucht boven Londen kan uitnoodigen". GORING DANKT HET DUITSCHE VOLK. De Duitsche bladen van Zondag publiceeren onder groote koppen een oproep en betuiging van dank van maarschalk Goring aan alle werkenden, bij het einde van het eerste en het begin van het tweede plan van vier jaren. Daarin wordt onder meer gezegd: ,,Een nieuwe periode van scheppenden arbeid op elk terrein van het oeconomische- en maat- sehappelijke leven ligt voor ons. Wij pakken dien arbeid aan in een historisch uur en in het bewustzvjn, dat wij kunnen bouwen op de groote successen, die wij in de afgeloopen jaren uit eigen kracht behaald hebben. Wat sedert den herfst van 1936 op oeconomisch ge bied bereikt is, heeft aan mijn verwachtingen beantwoord en die voor een deel zelfs over- troffen. Ik heb toen alle volksgenooten op- geroepen, aan het plan van vier jaar mede te werken, en alien hebben met vreugde aan mijn oproep gehoor gegeven. Wij hebben de productie van levensmiddelen en in het bijzonder die van grondstoffen aan- zienlijk vergroot, nieuwe productie- en bewer- kingsmethoden ingevoerd en talrijke uitge- strekte industriecentra in het leven geroepen. Tegelijkertijd is de Rijksverdediging enorm versterkt. Ik heb van ieder zeer veel moeten vergen, maar ik ben steeds begrepen en nooit teleurgesteld. Zoo word ik aan het einde der eerste vier jaar bewogen door een gevoel van diepen en oprechten dank jegens alle werkende volks genooten. In het bijzonder dank ik mijn mede- werkers, die mij krachtigen steun hebben ver- leend bij de tenuitvoerlegging van de mij door den Fiihrer gegeven opdracht. Wat wij in rusteloozen arbeid hebben opgebouwd volgens den wil van den Fiihrer, heeft in den oorlog de vuurproef doorstaan. De vijandelijke ver- wachting, dat men Duitschland door een arg- listige blokkade op de knieen zou krijgen, is ijdel gebleken en zal ook in de toekomst niet in vervulling gaan. De fundamenten van het Duitsche bedrijfsleven zijn hecht en kunnen niet vemield worden. Vier-jaars-plan en oor- logsoeconomie zijn een eenheid, beheerscht door de behoeften van den hlstorischen Duit- schen vrijheidsoorlog. Een vruchtbaar oecono misch leven is even onmisbaar als een scherp zwaard. Ik vertrouw ook voortaan op den Duitscher. Uit *het vertrouwen in en de liefde tot den Fiihrer putten wij de kracht om onzen geheelen arbeid te geven en in geestdrift te werken. De dapperheid van den soldaat aan het front en de plichtsvervulling in het vader- land helpen hem de zege te behalen en zijn grootsche werk te voltooien". DR. GOBBELS OVER DUITSCHLAND'S STRIJD. Een politieke rede te Praag. Het D.N.B. meldt uit Praag: Op een groote betooging in de jaarbeurshal te dezer stede heeft rijksminister dr. Gobbels Maandag een omvangrijke politieke rede ge- houden. De minister kwam tegen vier uur in gezel- schap van rijksprotector, Freiherr von Neu- rath en gouwleider, rijksstadhouder Konrad Henlein, in de overvolle jaarbeurshal aan. Na de hartelijke welkomsttoespraak van Konrad Henlein gaf rijksminister dr. Gobbels een beeld van den strijd om eigen lot, die het Duitsche volk opgedrongen is en van Europa, zooals dat onder leiding van de spil in wording ver keert. Het Duitschland van Adolf Hitler met zijn negentig millioen menschen, zoo verklaarde Gobbels o.a., kan thans, innerlijk eensgezind en van buitenaf onaantastbaar, met het fas- cistische Italie er toe overgaan ook het gelaat van Europa een nieuwen vorm te geven. De taak, die Duitschland zelf zich daarbij thans stelt, is onmetelijk groot geworden. De revo- lutie van het nationaal socialisme en van het fascisme is een Europeesch phenomeen ge worden. Aan haar dynamiek kan enkeling noch volk zich meer onttrekken. Europa bevindt zich thans in een groot wor- dingsproces. Engeland's continental degens zijn verbrijzeld. Het vasteland van Europa is voor Groot-Brittannie gesloten. Evenals eens enkele volken uit de vechtende stammen ont- stonden, zoo staat het vasteland van Europa op het punt zich opnieuw aaneen te sluiten De verantwoordelrjkheid voor de leiding van dit nieuwe Europa kunnen echter slechts na ties dragen. De spil voldoet aan alle eischen, die deze taak stelt Duitschland is tezamen met het fascistische Italie in dezen oorlog drager van een vorm van wereldbeschouwing. Derhalve draagt de strijd met Engeland niet slechts het karakter van een volksoorlog, die door nationalen hartstocht gedragen wordt, maar hij beteekent veeleer ook een gevecht tegen de Joodsch-Britsche plutocratie, die tijdenlang Europa uitgezogen heeft.. In dezen oorlog is ook de superieure geeste- lijke oorlogvoering een wapen van de grootste uitwerking. In Duitschland is het tot in het kleinste dorp iederen volksgenoot duidelijk, waarom het in den oorlog tegen Engeland gaat. Het Duitsche volk bevindt zich in een strijd om zijn levensbelangen, die hem opgedrongen is. Het middeleeuwsche rijk der Duitschers is aan zijn innerlijke tweedracht ten gronde ge- gaan. Het Europa, waar Duitschland slag- veld was, is onder de macht van het Britsche eiland geraakt, dat het vasteland vijandig ge- zind is. Zijn lot is door Londen bepaald volgens het beginsel „verdeel en heersch". Dit duivelsche beginsel van den eeuwigen onvrede in Europa is datgene, wat door de Engelschen geveinsd ,,evenwicht der krachten" genoemd wordt. De oorlog, dien Duitschland en Italie thans ge dwongen zijn tegen de uitdagingen van Enge land te voeren, is niets anders dan een op- stand van Europa tegen den Engelschen on- ruststoker. Voor de volken van Europa rijst thans de vraag, of er iets oneervols in ligt met alle krachten aan de reorganisatie van dit wereld- deel mede te werken. Uit het antwoord moet blijken, of ook de kleine naties geleerd hebben natuurlijke ge- schiedkundige ontwikkelingen te begrijpen. Thans is het tijd om een begin te maken met de oeconomische en sociale reorganisatie van dit oude werelddeel. Het Duitsche volk van 90 millioen kent slechts dezen dienst. Het ver- acht een ledig, gemakkelijk leven in oneer. Het bevindt zich in een beslissenden strijd om zijn leven en zijn toekomst. Dr. Gobbels besloot zijn rede met een opwekking aan de Duit schers te Praag om op hun belangrijken voor- post het moederland op hoog geheven handen te dragen. ,,Gij moet het vasthouden, opdat het tot in de verste tijden blijft bestaan". STOUTMOEDIGE AANVALLEN OP VLIEGVELDEN. Duitsche vliegtuigen hebben naar het D.N.B. verneemt, in den loop van den Zondag stout- moedige aanvallen op voor den oorlog belang- rijke doelen in Engeland ondemomen, hoewel de weersgesteldheid de activiteit van het luchtwapen zeer belemmerde. Daarbij onder- scheiden zich de bemanningen van een ge- vechtsgroep onder leiding van den Ridder- kruisdrager kapitein Storp door stoutmoedig uit geringe hoogte ondemomen succesrrjke aanvallen op vliegvelden en andere militaire doelen. Het vliegveld Stradishall staat geheel in vlammen. Het vliegveld Wattisham is ver woest. Duitsche gevechtsvliegtuigen vlogen op vijf meter hoogte over een Londensch ran- geerstation - en wierpen hun bommen in de daar staande goederentreinen en opslagplaat- sen, die daarop in vlammen opgingen. Op daken opgestelde lichte afweerkanonnen be- schoten de vliegtuigen op de thuisvlucht. Zij werden terstond door machinegeweervuur tot zwijgen gebracht, waarop de thuisvlucht kon geschieden zonder dat_ van afweer eenige hin der werd ondervonden. NIEUWE VREEMDELINGENTROEPEN VOOR ENGELAND. Het D.N.B. meldt uit Milaan: Onder het opschrift „(Het Joodsche leger van Hore Belisha" schrijft Mario Appelius in de Popolo d'ltalia: Het opstellen van een 'Poolsche divisie aan het Egyptische front; de vorming van een Fransch opstandelingenleger te Leopoldville in den Belgischen Congo; de inlijving der Grieken in Egypte in een militaire eenheid, die aan het Egyptische front zal strijden; en de vorming van een Joodsch leger in Enge land. Al deze activiteit documenteert het vast houden van Londen aan zijn oude militaire principe, zooveel mogelijk buitenlandsche sol- daten te vinden, die in plaats van de Engel schen kunnen vechten. In het Joodsche leger zoo vervolgt de schrijver zijn alle krijgers der twaalf stammen van Israel vereenigd. Het aantal dergenen, die zich reeds lieten aan- werven, laat de uitdrukking „leger" over- dreven schijnen. In feite hebben zij slechts het aantal eener brigade bereikt, doch An thony Eden heeft deze brigade verheven toi den rang van leger om de ijdelheid van Israel te streelen. SPANJE NEEMT HET REWIND VAN TANGER OVER. Het D.N.B. meldt uit Madrid Officieel wordt medegedeeld: Het comitS van toezicht, de wetgevende vergadering en het gemengde inlichtingenbureau van de inter- nationale zone te Tanger staken hun werk- zaamheden. De bevelhebber van het Spaan- sche bezettingsleger, Robert Yuste, neemt als gouverneur en gedelegeerde van den hoogen commissaris van Spaansch Marokko de regee- ringszaken van de zone van Tanger over. Deze verocdening treedt op den dag van haar be- kendmaking (4 November) in werking en wordt gemotiveerd door de tegenwoordige in- ternationale situatie. De Madrileensche pers merkt hieromtrent in haar commentaren op, dat deze nieuwe verordening de sluitsteen van de inlijving der zone van Tanger, waarmede 14 Juni door de bezetting reeds een begin gemaakt was en het Tanger thans definitief opgehouden heeft internationaal te zijn. De Informaziones zegt, dat thans een onhoudbaar stelsel is opgeheven. A A XL EG VAN VLOOTBASES IN MEXICO. Naar het oordeel van Mexicaansche marine- deskundigen zal de aanleg van vlootbases aan de Mexicaansche kusten van de Golf van Mexico en den Stillen Oceaan minstens drie milliard pesos vergen. Afgezien van kust- batterijen, dokken, enz. is de aanschaffing van omvangrijk marine-materieel als schepen, watervliegtuigen en onderzeebooten noodzake- lijk. Naar verluidt, wordt een desbetreffend plan aan de regeering ter beoordeeling voor- gelegd. 'Het genoemde bedrag zou de draagkracht van de Mexicaansche financien ver te boven gaan. De Mexicaansche president Cardenas verklaarde kortgeleden, dat de eventueele aanleg van marinesteunpunten slechts onder technische leiding van Mexicanen zou worden verricht. Hij zeide evenwel niets over den omvang van een eventueelen aanleg,' noch over de wrjze waarop deze gefinancierd zou worden. CANADA BEPERKT DEN INVOER UIT DE VEREENIGDE STATEN. Om de beschikbare dollardeviezen zooveel mogelijk voor de oorlogsbehoeften te reser- veeren, heeft Canada zich volgens een bericht van het D.N.B. uit Canada genoopt gezien, de invoeren uit de Vereenigde Staten drastisch te beperken. Deze beperking van den invoer zal in de eerste plaats betrekking hebben op petroleum, voomamelijk geraffineerde prodiicten, op elec trische toestellen en op ooft en groenten be trekking hebben. KONING LEOPOLD'S NAAMDAG. De militaire bevelhebber voor Belgie en Noord-Frankrijk heeft in antwoord op een schrijven van den secretaris-generaal van het Relgische departement van Binnenlandsche Zaken o.a. medegedeeld, dat de naamdag van den konlng der Belgen 15 November a.s. door alle kerkelijke plechtigheden, voorname- lijk door een Te Deum, mag worden gevierd. De scholen mogen dien dag gesloten zijn, doch betoogingen mogen niet worden toegelaten." ,,De huidige toestand eischt, dat 15 Novem ber, welke tot nu toe geen door den Belgi schen staat erkende feestdag was, als werk- dag dient te worden beschouwd." FRANSCHE TEGENSPRAAK OVER VREDES V OORW A ARDEN. De Fransche ambassade te Buenos Aires heeft, volgens het D.N.B., aan de pers een mededeeling doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat de berichten van buitenlandsche radiostations over onderhandelingen i.z. vre- despreliminairen, afstand van Fransche ge- bieden aan de As-mogendheden of andere be- perkingen der Fransche souvereine rechten iederen grond missen. Inmiddels schrijft het blad van den Duce, de .Popolo d'ltalia": „De rekeningen zijn reeds ingediend en Frankrijk heeft ze slechts te betalen. W'at de reorganisatie van Europa betreft, dit is een kwestie, welke de As aan- gaat. In ieder geval zal er geen sprake zijn van een nieuwen Volkenbond. Het Fransche blad ,,Moniteur", dat in nauwe relatie staat tot den vice-president Laval, richt zich tegen degenen, die de Duitsch-iFransche samenwerking bestrijoen. Hat blad keert zich in dit verband tegen hen, die voor buitenlandsche belangen tegen zulk een samenwerking propageeren en tegen hen, die zich evenals vroeger door ideologische hartstochten laten leiden. Ten slotte zijn er lieden, zoo vervolgt de „Moniteu,r", die wel is waar geen systematische oppositie aan den dag leggen, doch er hun twijfel en vrees over uitdrukken, dat Frankrijk bij de inlijving in de nieuwe Europeesche orde zijn oorspronke- lrjkheid en zijn grootte verliest. Hierop ant- woordt het blad, dat Frankrijk slechts zijn welzijn kan> vinden door een eerlijke en loyale samenwerking. Het is niet mogeljjk, -dat Frankrijk niet aan de Europeesche revolutie deelneemt. Het is zelfs zijn ongeluk geweest, dat het niet reeds eerder daaraan heeft deel- genomen. De Fransch-Duitsche samenwerking vindt ook in buitenlandsche bladen commentaar. De „Gazette de Lausanne" van 30 October, aldus meldt Stefani, bevat een lang artikel van zijn verslaggever te Vichy, dat als opschrift draagt: ,,Vier maanden na den wapenstilstand vindt Frankrijk zichzelf terug." In dit artikel prijst men de poging, die het nieuwe Frank rijk" op het punt zou staan te ondememen, om zijn fout te herstellen. Het artikel besluit ,,Vier maanden na de vreeselijkste nederlaag van zijn geschiedenis is Frankrijk opnieuw een natie, waarmede men rekening moet houden bij de organisatie van het Europa van mor- gen". Petain's radiorede en de binnenlandsche ontwikkeling in Frankrijk vinden ook groote belangstelling in de Noorsche pers. Het blad ,,Nationen" merkt op, dat Frankrijk klaar- blijkelijk besloten heeft een constructieve poli- tiek te voeren in het kader der nieuwe Euro peesche ordening. Dit is maar al te vanzelf- sprekend, want Petain en Laval wilden Frank rijk da&r brengen, waar het natuurlijkerwijs behoort, namelijk op het Europeesche conti nent. Wanneer ESngeland ook hier vele af- schrijvingen moet verrichten, dan ligt dat aan zijn on-Europeesche houding. LUCHTALARM VERRASTE DE BERLIJNERS. De ESngelsche luchtaanval op Berlijn, aldus meldt United Press, is Vrijdagavond op een buitengewoon vroeg uur gekomen. Tiendui- zenden inwoners van de hoofdstad werden in theater, bioscopen, op straat of in trams en ondergrondsche door het alarmsignaal over- vallen. In de theaters werd de voorstelling direct gestaakt en het publiek werd verzocht zich in de schuilkelders te begeven. De meeste openbare schuilkelders waren propvol, zoo dat vele menschen geen plaats meer konden -vin den en den tijd, die verstreek tot het signaal alles veilig" weerklonk, op geimproviseerde zitplaatsen moesten doorbrengen. Nadat het veilig-signaal gegeven was, werden de ver- voermiddelen bestormd, daar iedereen zoo snel mogelijk thuis wenschte te komen. Gedurende het eerste gedeelte van het luchtalarm hoorde men voornamelijk in de buitenwijken het zware rollen van de afweer- batterijen, terwijl zoo nu en dan ook het zware geschut in de nabijheid der stad in actie kwam. De zoeklichten tastten langs den nach- telijken hemel, terwijl de straten door een groot aantal lichtkogels, die langen tijd zicht- baar waren, werden verlicht. Op het kantoor van United Press kon men geen inslaan van bommen hooren. Wel zag men aan den hori zon eenige kleinere vuurschijnselen opduiken. Het laatste deel van het luchtalarm ken- merkte zich door urenlange volledige rust. EPIRUS, EEN OORLOGSTOONEEL ZONDER WEGEN. ESen bijzondere correspondent van Stefani aan het Grieksche front meldt: Tot hun verbazing ontdekten de Italianen bij hun opmarsch in Epirus dat er geen wegen in dit gebied waren, waardoor zij genoodzaakt waren op te trekken langs overstroomde paden als gevolg van de recente regenbuien. De Italianen zijn druk bezig met den aanleg van wegen en herstel van bruggen teneinde een weg te banen voor de gemotoriseerde colonnes. Niettemin verleenen de gepantserde wagens reeds veel steun bij den opmarsch der infanterie, hoewel zij zich een weg moeten banen door water, modder en moerassen. Tot het bezette gebied behoort de streek van Filati met 79 dorpen en 35.000 inwoners. Een der colonnes rukt snel op naar Janina. In verscheidene bezette streken van Epirus keert de bevolking, die door de Grieken gedwongen was te vertrekken, terug. Zij heeft onmiddel- lijk hulp gekregen van de steunorganisatie der Albaneesche fascistische partij. Deze bevol king toont zich zeer verheugd over het bevrij- dende en weldadige optreden der fascistische strijdkrachten. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND FEITELIJK VERDWENEN. De staatssecretaris in het Rij ksministerie van arbeid,-Dr. Syrup, heeft een eerste samen- vattend overzicht gegeven van den toestand op de Duitsche arbeidsmarkt. Hij deelt mede, dat er thans 32.000 werk- loozen zijn, van wie echter nog geen tiende deel volledig tot werken in staat is. Feitelijk is daarmede de werkloosheid in Duitschland volkomen verdwenen. Met verbazing zal men vernemen, dat sinds het begin van den oorlog 1.6 millioen mannen meer ter beschikking van de oorlogsbedrijven gesteld zijn. Daarbij gaat het in de eerste plaats om Duitschers, die van hun pensioenen hebben afgezien en om arbeidskrachten uit alle Eiuropeesche landen, die vrijwillig in Duitschland werk gevonden hebben. Thans werken er 30.000 vrouwen meer dan bij het begin van den oorlog. De staatssecretaris is van meening, dat er zoo noodig nog meer vrouwen te werk kunnen worden gesteld. Waren er bij het begin van den oorlog onge veer millioen vreemdelingen in Duitschland werkzaam, thans is het aantal gestagen tot 1.1 millioen man en het blijft nog stijgen. Er zijn bovendien ongeveer een millioen krijgs- gevangenen in Duitsche bedrijven werkzaam. (A.N.P.) EEN TANG OM DE BRITSCHE MACHT. In een uit Rome gedateerd hoofdartikel van de Roemeensche Curental wordt verklaard, dat de verdeeling van de Britsche strijdkrach ten in Azie en de Engelsche kolonien ,,twee omsingelende manoeuvres van de spilmogend- heden noodzakelijk maakt". Engeland's kracht ligt niet in Elngeland zelf, doch in zijn kolonien en in Azie. Dit maakt twee omsingelende manoeuvres tegen Engeland noodzakelijk de eene in het gebied van den Stillen Oceaan en dat verklaart het pact tusschen Berlijn, Rome en Tokio de andere aan den weg naar Indie. Bij dit gigantische plan doet thans een nieuw element, dat de verwezenlijking nader brengt, zijn intrede, namelijk de hou ding van de Arabische volkeren. Zooals be- kend kon Elngeland in den wereldoorlog op de wapens der Arabieren rekenen, doch thans zijn de Arabische volkeren van het Suezkanaal tot de Perzische golf Elngeland vijandelijk ge- zind, aldus de Curentul. (U.P.) CHURCHILL OVER DEN OORLOGS- TOESTAND. Het D.N.B. meldt: In het Lagerbuis heeft de Elngelsche minis ter-president, Churchill, Maandag een verkla- ring over den nieuwen oorlogstoestand afge- legd. 'Hij deelde mede, dat op Kreta reeds een Engelsche vloot- en luchtbasis is ingericht en gaf de toezegging, dat Engeland zal trachten, zijn hulpverleening aan Griekenland voort te zetten. De Britsche luchtmacht is reeds in actie gekomen. ,,Ik kan hier slechts zeggen aldus Chur chill dat nog meer strijdkrachten onderweg zijn, daar wij wenschen de Grieken tot aan de grens van ons vermogen te helpen. Wij moe ten de nieuwe taak aanvatten met een leven- dig besef voor de reusachtige verantwoorde- lijkheid, die wij in Egypte en het moederland hebben te dragen met het oog op de groote en voortdurende gevaren, waartegenover wij ons geplaatst zien. Onder deze omstandig- heden kunnen wij maar een ding doen en dat zullen wij doen naar beste vermogen. Op het terrein van den zeeoorlog moeten wij vooruit- denken tot 1943 en 1944 om onze vloot en onze koopvaardijschepen vrij te maken voor de troepenbewegingen, die wij in die jaren zeker zullen moeten ondernemen. Het feit, dat de laatste maanden. ,,in veiligheid" voor ons zijn verloopen, vormt een der groote historische overwinningen voor het Britsche eilandenrijk". aldus Churchill. EEN AANVAL OP DE ROLLS ROYCE- FABRIEKEN. In den nacht van 4 op 5 November is weer de eene golf van Duitsche vliegtuigen na de andere opgestegen om Londen aan te vallen. Bovendien werden verscheidene steden in Schotland met veel succes door andere forma- ties bestookt. Naar eerst thans bekend wordt, is Hillington bij Glasgow hevig gebombar- deerd. Men heeft vijf zware branden en ont- ploffingen waargenomen. Te Hillington staat de bekende fabriek van Rolls Royce vliegtuig motoren, een der belangrijkste fabrieken voor de Elngelsche vliegtuigenindustrie, waar o.a. de motoren voor de jachtvliegtuigen vervaar- digd worden. In den loop van den dag zijn de spoorbanen te Norwich aangevallen, evenals het vliegveld SwantonMorley, waarbij onderkomens en hangars door kettingbommen vemield werden. Elngelsche jagers, die aan de Zuidoostkust door Duitsche jagers verrast werden en, hoe wel ze in de meerderheid waren, geen strijd wilden leveren, werden achtervolgd. Een Spitfire werd neergeschoten. AANHOUBENDE AANVALLEN OP ENGELAND EN SCHOTLAND. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Ondanks de aanhoudend zeer ongunstige weersgesteldheid deed het luchtwapen overdag en des nachts aanvallen op Elngeland en Schot land met Londen als hoofddoel. In den tijd van 19 uur tot 6.30 uur lieten de gevechtsvliegtuigen zonder ophouden meer dan 1500 bommen van allerlei kaliber op Lon den neerkomen. Op 4 November en in den nacht van 4 op 5 November ondemamen for- maties gevechtsvliegers bovendien talrijke aanvallen op belangrijke militaire doelen, zoo als vliegvelden, industrie- en verkeersinrich- tingen, alsmede munitieopslagplaatsen en ba- rakken. Daarbij werden o.a. in Waatisham en Ford opnieuw hangars getroffen en een groot aantal vliegtuigen op den beganen grond ver- nield. Na nachtelijke aanvallen op Coventry en Liverpool konden verscheidene hevige ont- ploffingen en branden worden waargenomen. In Hillington, Eldinborough-Leith en andere plaatsen van Schotland kregen fabriekscom- plexen zware treffers, welke hevige ontplof- fingen teweegbrachten. Voortgegaan werd met het leggen van mij- nen voor Britsche havens. De vijand ondemam geen vluchten naar het gebied van het Duitsche rijk. Een Britscb vliegtuig, dat de kust van het Kanaal naderde, werd neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. ZEEUWSCH-VLAAMSGHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ. Zooals uit achterstaande adVertentie blijkt, zal de tram, richting Zaamslag, weer vanaf het tramstation vertrekken en ook aldaar aan- komen, waardoor de tijdelijke busverbinding tusschen de halte N.V. ,,De Hoop" en het tramstation is komen te vervallen. WOLHANDKRABBEN. Gebleken is, dat zich in de Westelijke ves- tinggracht te Temeuzen veel wolhandkrabben be vinden. In deze gracht mag niet met netten worden gevischt, zoodoende ondervindt de vischvangst weinig schade. PRIJSVRAAG WINTERHULP-AFFICHE. Zooals men weet, zullen binnenkort de Winterhulp-lnzamelingen alom in den lande worden gehouden. Ten einde deze inzamelin- gen te adverteeren en den verkoop van de voor dit doel veraardigde, lichtgevende molen- tjes te stimuleeren, heeft men, schrijft de Pr. Z. Crt., een prijsivraag voor de Nederlandsche en in Nederland wonende kunstenaars uitge- schmeven voor het ontwerpen van een affiche voor dit doel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3