AKKERTJE KOEKJES, GEBAKJES ENZ. OP DEN BON. VERVANGING VAN BENZINE EN PETROLEUM. NEDERLANDSCH BOERENFRONT OPGERICHT. DE OPGAVETERMIJN VOOR DE INVENTARISATIE VAN MOTORRIJWIEE, AUTO- EN TRACTORBANDEN VERLENGD. V OETGANGERS-LANT A ARNS GOEDGEKEURD. GOEDERENVERKEER BELGIE—NEDERLAND. VERGUNNINGEN VOOR KOFFIE- EN THEESURROGATEN. Kou Koonts Gr/ep Neem'n OVERDRAOHT VAN GOUD AAN DE NEDERLANDSCHE BANK. WEDEROM ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND. met Vrijdag 27 December uitsluitend recht op het koopen van 250 gram gort of gortmout of grutten. De met 88 genummerde bon zal der- halve niet gebruikt kunnen worden voor het koopen van havermout, havervlokken, haver- bloem of aardappelmeelvlokken. De detaillisten zullen in verband met het voorgaande een voocschottoewijzing voor gort van de distributiediensten ontvangen. Deze toewijzingen zullen worden berekend naar het aantal ingeleverde bonnenwelke voor haver mout zijn aangewezen. Vermieeelli enz. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 Nov. tot en met Vrijdag 27 December a.s. geeft voorts de met 98 genummerde bon van het al- gemeen distributiebonboekje recht op het koo pen van 100 gram vermicelli of macaroni of hpaghetti. Maizena enz. Ook alle soorten sago en aardappelmeel zul len in den vervolge uitsluitend tegen afgifte van een bon gekocht kunnen worden. De met 93 genummerde bon van het alge- meen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van 2 Nov. tot en met 27 Dec. a.s. recht op het koopen van 100 gram maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of pudding- sauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingpoeder mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoog ste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pak jes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingsauspoeder, wel ke op 66n bon wordt gekocht, mag onge- acht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den vervolge alle soorten puddingpoeders, dus ook de met behulp van aardappelzetmeel be- reide puddingpoeders onder de distributee vallen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen welke voor 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij, deelt mede, dat met ingang van 2 November 1940, een aanvang wordt gemaakt met de distribu- tie van de z.g.n. bakkerijproducten, d.z. alle voor menschelijke consumptie geschikte arti- kelen, welke geheel of ten deele zijn gebakken uit tarwemeel, tarwebloem, roggemeel, rogge- bloem, rijstemeel, rijstebloem, boekweitmeel of gruttenmeel (gemengd meel). Onder deze distributie vallen derhalve o.a. alle soorten koek, alle soorten meel of bloem bevattende koekjes, biscuits en wafels, taart en gebakjes, beschuit, cake, alsmede alle soorten groot en klein korstgebak, zooals bijvoorbeeld boterlet- ters en amandelbroodjes. De distributie van deze artikelen geschiedt in de eerste plaats met behulp van de brood- kaart. Tot dusverre gaven de bonnen van deze kaart gedurende het tijdvak, waarvoor zij geldig waren verklaard, uitsluitend recht op het koopen van brood. In den vervolge geeft elk van de bonnen der broodkaart gedu rende bedoeld tijdvak naar keuze recht op het koopen van hetzij 100 gram brood, hetzij een rantsoen van de opgesomde bakkerijproducten. Dit rantsoen, kortheidshalve te noemen: ,,een rantsoen gebak", zal voor de verschillende soorten bakkerijproducten verschillend zijn, aangezien het overeenstemt met de hoeveel heid bloem of meel, die in een bepaald artikel pleegt te worden verwerkt. Ten einde ook degenen, die de bonnen van him broodkaart niet of moeilijk kunnen mis- sen voor het koopen van koekjes e.d., in de gelegenheid te stellen deze artikelen te be- trekken, is voorts besloten, dat ook het meel- rantsoen, hetwelk tot dusverre eens per vier weken op een bon van het algemeen distribu- tieboekje beschikbaar werd gesteld, desge wenscht zal kunnen worden besteed voor het koopen van koek, koekjes, biscuits, gebakjes enz. Aangezien het echter bezwaarlijk zou zijn de met het meelrantsoen overeenkomende hoeveelheid koekjes e.d. in eenmaal te be- trekken, zullen meel en bloem in den vervolge niet meer worden gedistribueerd op de bonnen van het algemeen distributiebonboekje, doch op een speciaal daarvoor uit te geven ,,bloem- kaart". Bovendien is, ten einde den consument een zoo groot mogelijke vrijheid te geven, nog bepaald, dat de bloemkaart, behalve op het koopen van meel en bloem of koekjes e.d., desgewenscht ook recht zal geven op het koo pen van brood. Aflevering van meel of bloem op de bonnen van de broodkaart blijft, evenals tot dusverre het geval was, verboden. De bloemkaarten, die door de distributie diensten worden uitgereikt, zullen bestaan uit 8 met „1" genummerde bonnen, 8 met ,,21' ge nummerde bonnen enz. Voor elke periode van vier weken wordt een nummer van de bloem kaart aangewezen voor het koopen van meel en bloem of brood of koekjes e.d. Men heeft dus telkens gedurende de vier weken de be- schikking over 8 bonnen. Twee van deze bon nen staan gelijk met een bon van de brood kaart. Aangezien een bon van de broodkaart recht geeft op 100 gram brood of 1 rantsoen ,,gebak", geeft dus een bon van de bloemkaart recht op 50 gram brood of rantsoen gebak. Voorts geven de 8 bonnen van de bloemkaart tezamen recht op het koopen van 1 rantsoen meel of bloem, d.i. 280 gram. Elk der 8 bon nen geeft derhalve recht op V2 rantsoen meel of bloem is 35 gram. Aangezien de rantsoenen voor koekjes e.d. gebak") zijn afgestemd op de in het pro duct verwerkte hoeveelheid meel of bloem en uiteraard niet alle fabrikanten en banketbak- kers precies hetzelfde percentage meel en bloem in him artikelen verwerken, is voor de diverse ,,gebak"-rantsoenen een minimum- hoveelheid vastgesteld. De minimum-hoeveel- heid is die, waarop de consument ten minste aanspraak kan maken. De minimum-hoeveel- heden zijn voor de diverse artikelen als volgt vastgesteld 1 rantsoen gebak" minimum t= voor koek (ontbijtkoek) 160 gram voor speculaas 140 voor andere koekjes 200 voor biscuits en wafels 90 voor beschuit 75 voor cake 300 voor taart 600 voor gebakjes 600 voor gevuld groot korst gebak (boterletters e.d.) 500 voor gevuld klein korst gebak amandelbroodjes e.d.) 400 Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken artikelen, welke niet op bovenstaan- de lijst voorkomen, geldt, dat 1 rantsoen een hoeveelheid, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Zoo zal bijv. in een restaurant voor een pannekoek, waarin 70 gram bloem is verwerkt, een broodbon (eventueel twee bonnen van de bloemkaart) moeten worden ingeleverd. De thans loopende, met „12" gemerkte bon van de broodkaart, welke tot en met Dinsdag 5 November geldig blijft, geeft tot en met dien dag derhalve op 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood tevens desgewenscht recht op 1 rantsoen „gebak" (zie boven). De niemve bon. Gedurende de week van 4 tot en met 10 November geeft elke der met ,,13" gemerkte bonnen van de broodkaart recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood 6f 1 rantsoen „gebak" (zie boven). De op 10 November nog niet ingeleverde bonnen kunnen vervolgens nog in de week van 11 tot en met 18 November worden gebruikt, met dien verstande dat zij gedurende laatstge- noemde week geen recht geven op het koopen van brood of gebak in hotels, restaurants, cafe's, broodjeswinkels, e.d. De aandacht wordt er in dit verband op gevestigd, dat de bonnen van de broodkaart in den vervolge in plaats van 2 dagen nog 7 dagen na afloop van de week, voor welke zij zijn aangewezen, him geldigheidsduur behou den. De bloemkaart, Gedurende het tijdvak van 4 November tot en met 1 December geeft voorts elke der met „1" genummerde bonnen van de bloemkaart recht op het koopen van 60 a 65 gram rogge brood of 50 gram ander brood of rantsoen .gebak" (zie boven) of 36 gram meel of bloem (dat is tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel, zelfrijzend bakmeel of boekweit meel). Zooals bekend, zgn destijds in verband met de brooddistributie wisselbonnen ter beschik king van de exploitanten van hotels, restau rants, cafe's, lunchrooms, broodjeswinkels e.d. gesteld. Deze wisselbonnen, welke uitsluitend gebruikt mogen worden voor het koopen van brood in genoemde inrichtingen, geven elk recht op het koopen van een half rantsoen brood. Uiteraard kunnen deze bonnen in den vervolge tevens gebruikt worden voor het koo pen van een half rantsoen gebak e.d. in de ge noemde inrichtingen. Aangezien echter gebak e.d. ook in kleinere hoeveelheden dan een half rantsoen in deze inrichtingen pleegt te worden verstrekt, wor den thans ook bonnen voor een kwart rant soen brood of gebak ingevoerd. De exploitan ten der inrichtingen kunnen zich met ingang van 4 November voor het verkrijgen van deze (4 rantsoen"-wisselbonnen tot de plaatselijke distributiediensten wenden. Met nadruk wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat ook de bonnen voor een kwart rantsoen niet door bakkers, banketbakkers of andere winkeliers in ontvangst mogen worden genomen. Extra broodrantsoen voor de jeugd. Het invoeren van de distributie van bak kerijproducten houdt verband met de gebleken wenschelijkheid om aan jongens en meisjes, die in de ontwikkelingsperiode verkeeren, een extra-broodrantsoen toe te kennen. De door de distributie van bakkerijproducten te be- sparen hoeveelheid meel en bloem zal worden besteed voor het verstrekken van een extra- broodrantsoen van 400 gram per week aan jongens en meisjes tusschen 14 en 21 jaar. Daartoe zal, tegelijk met de uitreiking van de bloemkaart, op vertoon van de stamkaarten van hen, die op 20 October 1940 den leeftijd van 14 jaar reeds en den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt, een extra-broodkaart worden uitgereikt, waarop van elk nummer 4 bonnen voorkomen. Ook deze bonnen kunnen desgewenscht worden gebruikt voor het koo pen van koekjes e.d. In een officieele publicatie worden nadere bijzonderheden, welke voor bakkers, winke liers e.d. en voor exploitaties van hotels, res taurants e.d. van belang zijn -bekend gemaakt. PEULVRUCHTEN OP DEN BON. Met ingang van 19 November; voor dien datum aflevering verboden. Het wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met ingang van 4 November 1940, tot en met 18 November d.a.v., de verkoop en aflevering aan den consument voor alle soorten groene en grauwe erwten en spliterwten, capucijners, witte boonen, bruine en andere soorten ge- kleurde boonen, zijn verboden. Op 19 November 1940 neemt de distributie van peulvruehten een aanvang. Het rantsoen zal bedragen een pond voor nader vast te stel len perioden, en verstrekt worden op nader aan te wijzen bonnen van het algemeen distri butiebonboekje. Aanvankelijk zullen slechts groene erwten en spliterwten en wellicht ook capucijners be schikbaar worden gesteld. De detaillisten, die peulvruehten verkoopen, kunnen zich in de week van 4 tot en met 8 November a.s. op de voor hen aangewezen dagen, tot de plaatselijke distributiediensten wenden ter verkrijging van voorschottoewij- zingen. Deze toewijzingen moeten zij onmiddellijk bij hun leveranciers inleveren, teneinde gedurende den zg. spertijd de daarop vermelde hoeveel heden peulvruehten te ontvangen. De grossiers moeten, zoodra zij de toewijzin gen van hun afnemers in hun bezit hebben, de peulvruehten bij de groot-grossiers bestel- len voor een aantal-rantsoenen overeenkomen de met de door hen ontvangen toewijzingen. De toewijzingen, welke de grossiers ontvan gen hebben, moeten zjj niet naar den groot- grossier doorzenden, doch tot nadere aankon- diging bewaren; zij kunnen deze derhalve voorloopig ook niet tegen verzameltoewijzin- gen bij de distributiediensten inwisselen. De toenemende schaarschte aan aardolie- producten (petroleum, benzine, gasolie) doet erhstig vreezen, dat in den komenden winter op de land- en tuinbouwbedrijven niet vol- doende petroleum voor verlichting van stallen en schuren, alsook onvoldoende petroleum, benzine of gasolie, beschikbaar zal zijn als brandstof voor de noodige krachtinstallaties. Belanghebbenden worden derhalve herin- innerd aan de wenschelijkheid, zich zoo moge- lijk tijdig van andere licht- en krachtbronnen te voorzien. Indien daartoe gelegenheid bestaat verdient het daarom aanbeveling te overwegen zich te laten aansluiten op het electrische net. Waar dit niet mogelijk is wordt het gebruik van car- bid, welk artikel in ons land in voldoende mate aanwezig is, aangeraden. VIJFDE PERIODE VAN 1 TOT 30 NOV. VOOR MOTORBRANDSTOF. Het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt in overleg met het Depar tement van Waterstaat mede, dat als 5e distri- butieperiode voor motorbrandstof wordt aan gewezen het tijdvak van 1 tot en met 30 November 1940. Als gevolg hiervan zullen wederverkoopers de voor November ontworpen coupons met paarsen opdruk op grijzen ondergrond, beves- tigd aan een op lichtgrijzen ondergrond ge- drukte vergunning, waarop o.m. in paarse kleur het cijfer 5 voorkomt, gedurende deze periode mogen accepteeren. TEEPETIJN EN LIJNOLIE VOOR SCHILDERS. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt, in aansluiting op hetgeen in de bladen van 2 October j.L is gepubliceerd betreffende de distributie van terpetjjn en lijn- olie voor schilders, mede, dat de hoeveelheden terpetijn en lijnolie, welke op de door de plaat selijke distributiediensten uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 November tot 1 December 1940 als volgt zijn vastgesteld: 2 liter terpetijn per bon voor ter petijn en 4 liter lijnolie per bon voor lijnolie. HET DANSVERBOD VOOR DE DANSSCHOLEN. Naar de N. R. Crt. van bevosgde zijde ver- neemt, staat het thans vast, dat het dansver- bod zich niet uitstrekt tot dansscholen. De lessen aan deze scholen kunnen doorgang vin- den, voorzoover dit onderwijs aan ingeschre- ven leerlingen wordt gegeven. De dansscho- len hebben geen vergunning noodig om hun werkzaamheden uit te oefenen. Openbare dansfeesten, waar ook niet-leerlingen tegen betaling toegang 'hebben, zijn natuuflrjk ook in dansscholen verboden. DE EERSTE NIEUWE HARING De IJmuider logger „Sursum Corda", die 24 October j.l. uitgevaren was, heeft Donder- dagmiddag de eerste nieuwe haring aan de rijksvischafslag te IJmuiden aangevoerd, die tegen hooge prijzen verkocht werd. Naar de N. R. Crt. verneemt, zullen nog meer schepen voor de haringvisscherij uitgerust worden. DE TOEWIJZINGEN VOOR VLEESCHWAREN. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat, aangezien vleeschwaren aan een zeker gewichtsverlies door indroging, on- derhavig zijn en bij verkoop door den detail- list een zeker percentage afval onvermijdelijk is, thans is bepaald, dat de toewijzingen voor vleeschwaren recht geven op het koopen van een hoeveelheid vleeschwaren, welke het totaal der op de toewijzing vermelde hoeveelheid met een zeker percentage overtreft. Dit percen tage is voor alle stadia van den handel teza men vastgesteld op 10 Dit houdt dus in, dat de handelaar, die toewijzingen heeft ont vangen voor een totale hoeveelheid vleesch waren van bijvoorbeeld 100 rantsoenen, hierop een. hoeveelheid van ten hoogste 110 rantsoe nen kan betrekken. De producent, groasier en detaillist zuilen onderling moeten uitmaken, welk percentage (mits uiteraard kleiner dan 10 I bij een be paalde aflevering extra mag worden geleverd. Hierbij dient echter in het oog te worden ge- houden, dat de detaillist in staat moet zijn, aan zijn afnemers steeds het voile gewicht aan vleeschwaren, waarop de consummentbonnen recht geven, af te leveren. Aangezien de plaatselijke toewijzingscom- missies bij de toewijzing van vleesch reeds rekening houden met de verschillende facto- ren als indroging en afval, geldt het voren- staande slechts voor vleeschwaren en niet voor vleesch. Voorts wordt er nog de aandacht op geves tigd, dat detaillisten, die uitsluitend geduren de de wintermaanden vleeschwaren (vooma- melijk worstsoortenverkoopen in aanmer- king komen voor een extra voorschot toewij zing mits zij deze artikelen in vorige jaren eveneens verkocht hebben. De persdienst van de N.S.B. meldt: Na de persconferentie van het Nederlandsch Boerenfront in Augustus j.l., waarin werd uit- eengezet, dat men zich als doel stelde te ko men tot e6n groot verband van alle bodem- werkers en alien, die medewerken aan de voedselvoorziening van ons volk, ten einde tot een „rijksvoedingsstand" te komen, hebben vele uitstekende krachten uit den lan-de zich bereid verklaard mede te werken aan de or- ganisatie van dezen omvangrijken arbeid. Per- sonen van groote bekendheid op het gebied van verschillende takken van bedrijf, die tot het „voedingsfront" moeten worden gerekend, hebben zich aangemeld en hun ervaring en be- kwaamheid in dienst gesteld van de nieuwe organisatie. 'Hierdoor is het mogelijk geworden reeds nu over te gaan tot de instelling van de vol- gende vakgroepen: akkerbouw, weidebouw, tuinbouw, vee en vleesch, ooftbouw, bijzondere dierpoorten, bloem- en boomkweekerij, sier- teelt, rietbouw, pluimvee, visscherij en voeder- bedrijven. Op 19 October j.l. werd de termijn geslo- ten, waarbinnen iedere liouder van auto-, mo- toirijwiel-', tractor- en vliegtuigbanden, deze had moeten opgeven. Het is echter gebleken, dat velen in het bijzonder particulieren aan deze verplich- ting nog niet hebben voldaan. Met nadruk word.t er op gewezen, dat ook hadden moeten worden opgegeven banden, welke gemonteerd zijn aan al dan niet in gebruik zijnde rij- en voertuigen. Er wordt thans gelegenheid geboden een eventueel gepleegd verzuim alsnog te herstel- len. De termijn van inlevering der voor ge noemde aangifte bestemde formulieren is namelijk verlengd tot en met 9 November a.s. De formulieren zijn verkrijgbaar bij de daar toe aangewezen plaatselijke distributiekring- kantoren. Witte formulieren moeten in enkel- voud, gekleurde in drievoud worden ingediend. Laatstgenoemde worden in viervoud uitge reikt, waarbij een exemplaar in het bezit van den houder der banden bljjft. Ieder, die bij de na 9 November te houden controle in het bezit blijkt te zijn van auto-, motorrijwiel-, tractor- of vliegtuigbanden, welke hadden moeten worden opgegeven, zal strafrechtelijk worden vervolgd. ALS DE KAARTEN ZOEK ZIJN. Het Centraal Distributiekantoor heeft aan de distributiediensten een rondschrijven ge- zonden, waarin ten aanzien van in het onge- reede geraakte distributiebescheiden (uitge- zonderd distributie-stamkaarten) wordt mede- gedeeld, dat bij het verloren gaan van distri- butiekaarten voor levensmiddelen en brand- stoffen waaronder petroleum) tegen het uit- reiken van nieuwe exemplaren in het alge meen geen bezwaar behoeft te bestaan, mits van de vermissing aangifte is gedaan bij de plaatselijke politie-autoriteiten. Elk geval dient echter te voren ter goedkeuring aan het Centraal Distributiekantoor te worden voor- gelegd. Voor als verloren opgegeven textielkaarten en toeslagkaarten voor textiel, benevens voor de extra bonnenkaarten voor mannen en jon gens van 15 jaar en ouder, zullen in geen ge val nieuwe exemplaren mogen worden uitge reikt. Voor verloren gegane toewijzingen kunnen duplicaten worden verstrekt, eveneens uitslui tend na machtiging van het Centraal Distri butiekantoor. Ten einde het zoek raken van toewijzingen zooveel mogelijk te voorkomen, wordt aan detaillisten enz. de raad gegeven, toewijzingen enz. aan grossiers aangeteekend te verzenden. Het eventueel verstrekken van bedoelde dupli caten kan door het Centraal Distributiekan toor eerst in overweging worden genomen, in dien uit het toegezonden politierapport tevens blijkt, dat de verloren toewijzingen aangetee kend en verzegeld zijn verzonden geweest. Voor tijdens het vervoer verloren gegane goederen kunnen, wanneer van dit verlies een verklaring van de assurantie aanwezig is en nadat daarvan aangifte bij de politie is ge daan, aanstonds nieuwe toewijzingen worden verstrekt, in afwachting van het resujtaat van het politioneel onderzoek, waarvan aan het Centraal Distributiekantoor de uitslag steeds moet worden toegezonden. RANGEN EN GRADEN BIJ DEN OPBOUWDIENST. Bij den Opbouwdienst zijn blijkens een be- sluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Algemeene Zaken de vol- gende rangen ingesteld: Voor het hooger kader: commandant, kolo nel, hoofdleider en leider. Voor het middenkader: hopman, onder-hop man en adspirant-hopman. Voor het lager kader: hoofdopzichter, op- zichter en werkmeester. IVerder is de rang van voorman ingesteld. In den stand van het personeel van den Opbouwdienst, dat geen rang bekleedt, wor den onderscheiden de graden van gezel en werker. Naar de Telegraaf van de inspectie der luchtbescherming verneemt, zijn thans de eerste voetgangers- en hanglantaams offl- cieel voor het gebruik goedgekeurd. De voet gangers- ofte wel zaklantaams, welke thans in den handel verkrijgbaar zullen worden ge steld, zijn zoodanig geconstrueerd, dat zij wel naar beneden, doch niet naar boven licht geven. Dit geschiedt door een kogelcontact dat zoo werkt, dat het licht uitgaat als men de lamp naar boven houdt. De hanglantaams, die eveneens voor het ge bruik door voetgangers goedgekeurd zijn, wor den aan een jasknoop vastgemaakt. Deze hanglantaams zijn zoodanig gemaakt, dat zij uitsluitend licht werpen voor de voeten van de voetgangers. Deze lampen worden resp. als I.L.B. 202 voor de voetgangerslantaams en als I.L.B. 201 voor de hanglantaams in den handel ge bracht. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat sinds 21 October j.l. volledige wagonladingen en stukgoed, met bestemming naar Nederland, in de Belgische spoorweg stations opnieuw algemeen worden aange- nomen, zonder dat daartoe vooraf een vergun ning dient te worden aangevraagd. Dit geldt natuurlijk niet voor goederen, waarvoor een algemeen of speciaal verbod zou bestaan. Wat de vrachtkosten betreft, zij worden voor het Belgische traject steeds in Belgie ge- keven. Voor de zendingen naar Belgie moeten de vervoer- en andere kosten ook voor net Nederlandsche traject door den afzender worden betaald. Het wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat het bereiden, verhandelen, vervreemden, afleveren en vervoeren van thee- en koffiesurrogaten door producenten van deze artikelen verboden is, tenzij daarvoor schriftelijk toestemming van de Nederlandsche meelcentrale is ver- kregen. Al degenen, die zich met het bereiden van koffie- en theesurrogaten bezig houden, zijn derhalve verplicht de noodige vergunning bij de Nederlandsche meelcentrale aan te vragen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat voor het bereiden en afleveren van koffie- en theesurrogaten en -extract thans twee ver- gnnningen zijo vereischt, n.l. die op grond van het Koffie- en theebesluit ingevolge de Waren- wet en de vorengenoemde vergunning, te ver- leenen door de Nederlandsche meelcentrale. MAXIMUMPRIJZEN VOOR EI I .REN. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede: Door het prijsverloop der laatste weken zijn de groothandelsprijzen van eieren in die mate gestegen dat voor den detailhandel van eenige winst bijkans geen sprake meer was. Ten einde thans te komen tot redelijker verhou- dingen in den groothandel- en detailprijzen, zijn met ingang van 2 November de volgende maximumprijzen voor producenten, grossiers en detaillisten vastgesteld: Voor producenten bedragen de maximum- prijzen f 1,05 per kg. Voor zoover de eieren per stuk worden verhandeld, moeten overeen- komstige prijzen per stuk worden berekend. Voor het verhandelen van eieren door gros siers zijn de eieren in verschillende klassen in- gedeeld. In de officieele puiblicatie zijn deze klassen met vermelding van maximumprijzen, welke de grossiers aan den kleinhandel mag berekenen, bekend gemaakt. De daarin ge noemde grosisiersprijzen gelden tevens voor zoover produoenten met machtiging van de Centrale, eieren rechtstreeks aan consumen- ten verkoopen. De maximumprijzen, waarvoor winkeliers eieren mogen verkoopen aan consumenten zijn als volgt vastgesteld: a. versche eieren: klasse I 8 cent per stuk; klasse II 7% cent per stuk; klasse III 7 cent per stuk; klasse IV 6% cent per stuk; klasse )V 6 cent per stuk; klasse VI 5% cent per stuk; b. kalkeieren 5iV2 cent per stuk. Teneinde het publiek in staat te stellen te zien tot welke klassen de eieren behooren en welke prijs derhalve mag worden berekend, zullen de eieren binnenkort met een der ram mers IVI, overeenkomende met bovenstaan- de klassen, worden voorzien. INKOOPCENTRALES VAN AKKERBOUWPRODUCTEN. N.I.C.A. en P.I.C.A., de nieuwe namen voor de Nederlandsche tarwecentrale en de gewestelijke tarwe-organisatie. !Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat ten behoeve van een doeltreffende organisatie voor de inleve ring van akkerbouwproducten in iedere pro- vincie van ons land een gewestelijke aankoop- organisatie voor akkerbouwproducten is ge- vormd. In de provincies, waar reeds een gewestelijke tarwe-organisatie gevestigd was, is deze organisatie veranderd in een provin- ciale inkoopcentrale van akkerbouwproducten (P.I.C.A.), terwijl in de overige provincies, t.w. Drenthe,. Overijssel, Utrecht en Noord- Holland, nieuwe zoodanige provinciale inkoop- centrales zijn opgericht. In verband met deze reorganisatie is het De Neder/andsdtt Pijnstiller (Ingez. Med. 1 werkterrein van de Nederlandsche tarwe-cen- Crale, waaronder de provinciale inkoopcentra- les ressorteeren, verruimd tot alle akkerbouw producten. Haar naam is dientengevolge gewijzigd in Nederlandsche inkoopcentrale van akkerbouwproducten (N.I.C.A.) In het bestuur dezer centrale zullen de elf provin ciale voedselcommissarissen zitting nemen. BIJZONDERE SPOORWEGRETOURS INGETROKKEN. De directie van de Nederlandsche Spoor- wegen deelt mede, dat, in verband met de aan de spoorwegen gestelde eischen ten be hoeve van het economische leven, het reizi- gersverkeer moet ivorden beperkt. Deze beperking dient te worden gevonden m het verkeer voor niet noodzakelijke doel- einden. Dientengevolge is de directie tot haar leedwezen genoodzaakt, de maatregelen, die zi, de laatste jaren trof om het reizigersver- keer te bevorderen, buiten werking te stellen. Met ingang van 1 November zullen der halve de weekeindretours, de avondretours en de retours langer dan 6en dag geldig, voor loopig niet meer verkrijgbaar zijn. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat eij besloten heeft het goud, dat ingevolge art. 9 van de Deviezenverordening 1940 aan haar is aangeboden, doch tot dusver nog niet aan haar werd verkocht, thans ingevolge genoemd artikel op te vorderen. Met het oog hierop worden ingezetenen wier naam aanvangt met een der letters A, B of C, voor zoover zij nog goud in den zin der Deviezenverordening in eigendom hebben of daarover het beschikkingsrecht hebben als bedoeld in artikel 9, vijfde lid der Deviezen verordening, opgeroepen dat goud ten spoe- digste aan de Nederlandsche Bank te verkoo pen en over te dragen. Het goud kan op iederen werkdag, behalve des Zaterdags, tusschen 9 en 12 uur worden ingeleverd bij de Hoofdbank van de Neder landsche Bank te Amsterdam. Gangbare Nederlandsche gouden tien- en vijfguldenstuk- ken kunnen, behalve bij de Hoofdbank van de Nederlandsche Bank, ook worden ingeleverd bij hare Bijbank te Rotterdam of bij een harer agentschappen. De betaling van den koop- prijs zal behalve bij aankoop van gangbare Nederlandsche gouden tien- en vijfguldenstuk- ken over het algemeen eerst kunnen ge- schieden nadat het goud bij de Hoofdbank van de Nederlandsche Bank is nagezien en ge- wogen. Desgewenscht kan inlevering ook ge- schieden door bemiddeling van een partrcu- liere bank; de particuliere banken brengen hiervoor een kleine provisie in rekening. Ingezetenen wier naam met een der letters D en volgende van het alphabet begint, kun nen nadere bekendmakingen afwachten. In dien zij er de voorkeur aan geven hun goud reeds thans aan de Nederlandsche Bank te verkoopen, bestaat daartegen geen bezwaar. Verzamelingen van gouden munten behoe- ven voorloopig niet te worden ingeleverd. Als verzamelingen kunnen slechts worden be- schouwd collecties die uit ten minste tien ver schillende stukken bestaan, en die een han- delswaarde hebben, hooger dan met goud- waarde der gezamenlijke stukken overeen- komt. Verzamelstukken behoeven eveneens voorloopig niet te worden ingeleverd. Als verzamelstukken kunnen slechts gouden mun ten worden beschouwd, waaraan een belang- rijk hoogere handelswaarde kan worden toe- gekend dan met de goudwaarde overeenkomt. In twijfelgevallen vrage men onder vermel ding van het jaartal van de desbetreffende munt(en) bij de Nederlandsche Bank een be- slissing. Op grond van het enkele feit, dat aan be- paalde munten voor de eigenaars persoonlijke herinneringen zijn verbonden, kan geen ont- heffing van de verplichting tot verkoop wor den verleend. Te Amsterdam 24 dooden en ook elders vele slaehtoffers. Het A.N.P. meldt: Vr(jdagavond laat hebben Engelsche vlie- gers wederom een aanval gedaan op Amster dam, waarbij nogmaals het Wilhelminagast- huis het mikpunt was. Het ziekenhuis kwam er dezen keer niet zoo goed af als bij den vorigen aanval. Het werd zwaar beschadigd en daarbij kwamen verschei- dene personen om het leven. Ook in de nabij- liglfende straten is de schade zeer groot. In totaal zijn in de stad Amsterdam bij dezen luchtaanval 24 dooden, 28 zwaar en 38 licht gewonden te betreuren. Ook in andere plaatsen van het land hebben Engelsche bommen dooden geeischt In totaal zijn buiten Amsterdam nog zeven dooden, acht zwaar en ongeveer dertig licht gewonden te vermelden. Ongeveer tien huizen zijn zwaar beschadigd. DE KINDERZEGELS-1940. Van 2 December tot en met 6 Januari zal weder een serie weldadigheidspostzegels ten bate van den arbeid voor het bescherming- en hulpbehoevend kind worden verkocht. Tege- lijkertjjd zullen, evenals andere jaren, prent- briefkaarten worden uitgegeven, met dezelfde bestemming. HET AANTAL RADIOLUISTERAARS. Het aantal radioluisteraars, dat blijkens aangifte een eigen ontvangtoestel bezit, be- droeg op 30 September j.l. 1.089.890 (vorig jaar 954.443). Het aantal aangeslotenen op radio-distributie inrichtingen bedroeg op dien datum 302.036 (vorig jaar 382.778), !zoodat een totaal aantal van 1.391.926 (vorig jaar 1.337.221 luisteraars of pl.m. 167 (vorig jaar 152) op 1000 inwoners is geregistreerd. DE NEDERLANDSCHE UNIE STEUNT DE WINTEKHULP TEN VOT.I.F. Nu de voorzitter van het eere-comitd en de airecteur-generaal van de Winterhulp een be- roep hebben gedaan op aller medewerking tot het gezamenlijk dragen van de in het Neder landsche volk levende nooden, door het steu- nen van de door den Rijkscommissaris inge- stelde winterhulpactie, heeft de Nederlandsche Unie besloten, haar leden op te wekken, zich volledig achter dit werk te scharen. Zij heeft voorts een aanzienlijk bedrag ter be- schikking van den directeur-generaal gesteld en hem desgewenscht de medewerking van haar apparaat aangeboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2