ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH,VLAANDEREN m pIJN Mijnhardtje No. 10.134 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940 80© Jaargang Binnenland EERSTE BLAD NEDERLANDSCHE OULTUURGOEDEREN KEEREN TERUG. Noteer dit nummerl No. 33, de S?fcC.lAAl ^00R DE ABONNEMENTSPRIJS: Birnien Temeuzen f 1,3£ per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDB GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTLENVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. HONDENBELASTING. Aangeslagenen in deze belasting worden er aan herinnerd, dat wanbetalers na Vrydag a.s. vervolgd zullen worden. Terneuzen, 1 November 1940. De Gemeente-Ontvanger. J. CXLUSXxAGER. Dit. IK. J. A. RINGERS OVER ZUN TAAK. Het herstel van oorlogsschade aan waterstaatswerken, verkeerswegen, steden en dorpen. lit een druk bezochte vergadering van het Instituut van ingenieurs, tezamen met het Nederlandsch instituut voor stedenbouw en volkshuisvesting, heeft Woensdag de' alge meen-gemachtigde voor den wederopbouw, Dr. Ir. J. A. Ringers, gesproken over het vraag stuk van den wederopbouw. Bescherming van polders als uitgangspunt. Or. Ringers ving zijn rede aan met mede te deelen, hoe hij met eenige vooraanstaande deakundigen reeds v6or den oorlog van 10 Mei j.l. een nood-organisatie had opgericht, welke tot doel had onze polders te behoeden voor de catastrophale gevolgen van een eventueel bombardemdnt. Een groot aantal transporta- bele bemalingsapparaten was reeds beschik- baar om, indien een gemaal door een bom werd getroffen, daar ter plaatse te kunnen worden opgesteld en op die wijze erger te voorkomen. De opperbevelhebber van land- en aeemacht was bij de uitvoering van dit plan uiteraard nauw betrokken. Enkele dagen na de eapitulatie verzocht hij den heer Ringers om bedoelde organisatie in te schakelen en de inundaties droog te doen malen. Dit ge- schiedde met veel succes. Intusschen was de opperbevelhebber verder gegaan en had den beer Ringers ook verzocht zijn medewerking te willen geven by het herstel van het spoor- weg-, land- en scheepvaartverkeer. Dit moest boo spoedig mogelijk weer in orde gemaakt worden met het oog op de voedselvoorziening en het kolentransport. Aangezien Nederland op dit gebied over uitstekende diensten be- scihikt, is het werk van Dr. Ringers hier in hoofdzaak coordineerend geweest en het strekt de directie van den rijkswaterstaat en de directie der Nederlandsche (Spoorwegen tot eer, dat zij in zoo korten tijd de'hun gestelde taak hebhen kunnen volvoeren. Met enkele bijaomderheden illustreerde Dr. Ringers de moeilijkheden, welke hier overwonnen moes- ten worden. met name het vele werk, dat ver- booden was aan het lichten, het repareeren en het weer in de vaart brengen van de vele honderden gezonken binnenvaartuigen. Herstel van steden en dorpen. ■chter was ook het probleem van den eigen- iijken wederopbouw van steden en dorpen naar voren gekomen en de opperbevelhebber droeg dit evieneens den heer Ringers op. By dezen wederopbouw moet men twee ge- vallen onderscheiden. In de eerste plaats de verwoestingen, toegebracht aan panden, welke min of meer geisoleerd staan en in.de tweede plaats die, tengevolge waarvan stadskernen en -wijken geheel of gedeeltelijk vemietigd zijn. De eerstbedoelde gevallen, de geisoleerde dus, zijn betrekkelijk eenvoudig, aangezien het huis bijna altijd opgehouwd wordt op dezelfde plaats, waar het gestaan heeft. Met den herbouw van een kern ligt de zaak geheel anders. Daar streven wij er naar uit het kwade iets goeds te laten voortkomen en wenschan van de gelegenheid gebruik te maken een betere bebouwing tot stand te brengen met ruimere straten en grootere pleinen. Dr. Ringers roerde hier in het voor- bygaan het vraagstuk van de puinruiming te Rotterdam aan. Bpr. wees er vervolgens op, dat hij het in het algemeen aan de gemeentehesturen over- iaat om de stedebouwkundigen aan te wijzen om het plan voor herbouw op te maken. Aan gezien de algemeen-gemachtigde voor den wederopbouw echter dit plan ten slotte moet vaststelien, heeft hij zich voorzien van des- kundige aoviseurs en deze heeft hij gevonden in het bestuur van het Nederlandsch instituut voor stedebouw en volkshuisvesting. Zoo 3treveti wij er naar iets tot stand te brengen, dat technisch en aesthetisch in alle opzichten verantwoord is en zich daarbij aanpast aan anzen vaderlandschen geest, die in het ver- leden getoond heeft werkelijk wel iets te kun nen produceeren, waar men respect voor heb- ben kan. De materiolenvoorziening. Nauw met het vraagstuk van den weder opbouw verbonden is het probleem van de materialenvoorziening. Aangezien hier moei lijkheden verwacht werden, ging men zich ern- stig toeleggen op het vraagstuk van de mate- riaalbesparing. Dit leidde tot uitvaardiging van de bekende richtltjnen ter besparing van materialenver- bruik. Dr. Ringers uitte in dit verband woor- den van erkentelijkheid voor de medewerking, welke hij hierbij van iedereen in den lande heeft ondervonden. Naast de materiaalbespa- ring staat de vervanging van materiaal, waar het bureau van den algemeen-gemachtigde thans ook uitgebreide studie van maakt. De normale woningbouw mag niet stagneeren. Onm iddelljjk verband met den wederop bouw houdt het vraagstuk van den normalen woningbouw. Wij moeten er voor zorgen, dat wij niet komen in dezelfde omstandigheden als in 1920, toen er een emstige woningnood heerschte. Er worden normaal in ons land 40.000 woningen gebouwd en indien deze bouw een paar jaren stop zou staan, zou men met een emstig woningtekort moeten rekenen. Dit is niet noodig indien er een behoorlijke ordening op dit gebied wordt doorgevoerd. Die woningbouw kan echter niet wachten op de puinruiming en het maken van de plannen. Derhalve is besloten om dezen zoo veel moge lijk te bevorderen. .JHjervoor is indertijd uit- gevaardigd de hypotheekregeling 1940. Ech ter deed het verschijnsel zich voor, dat de menschen eerst wilden weten, hoeveel schade- vergoeding zij zouden ontvangen. Derhalve is toen hekend gemaakt, dat voor schade onder 10.000 100 pet. zou worden uitbetaald. Ook toen was het resultaat nog zeer gering, om- dat de menschen eerst de contanten in han- den wenschten te hebben. Daama is de voor- schotregeling gekomen, zoodat 80 pet. van de schade beneden 10.000 uitbetaald zou kun nen worden. Deze regeling begint nu door te werken en op verschillende plaatsen van ons land wordt thans gebouwd. Niemand ont- vangt eenige schad eve rgoeding, indien hij niet tot bouwen overgaat. Het spreekt vanzelf, dat wij het geld van de gemeenschap niet kun nen uitgeven en dan toch groote gaten in ons land behouden. Onteigening en uitgifte van grond. Dr. Ringers gaf vervolgens nog een over- zicht van allerlei moeilijkheden, welke met den wederopbouw verband houden: de grond moet onteigend worden en moet weer opnieuw uitgegeven worden. Wat is nu de waarde van den nieuw uit te geven grond? Het spreekt vanzelf, dat deze in bijna alle gevallen af zal wijken van de waarde van het oude stuk grond. Aan den eenen kant mogen wij den nieuwen grond niet onder de waarde uitgeven, doch anderzijds mag de nieuw uit te geven grond ook niet te zwaar worden belast, om- dat dit in de toekomst drukkend zou zijn voor de ondememingen, die daar op gaan bouwen. Dit probleem doet zich natuurlijk in bijzondere mate in Rotterdam voor. Een commissie van deakundigen, bestaande uit bekende inwoners van Rotterdam, heeft tot taak den algemeen gemachtigde inzake de waarde van den nieuw uit te geven grond voor te lichten. Aan het einde van zijn rede besprak Dr. Ringers nog de kwestie van de semi-per- manente woningen, welke te -Rotterdam ge bouwd zullen worden en waardoor een groot aantal menschen, die het slechtst gehuisvest zijn, weer een behoorlijk dak boven hun hoofd kan krijgen. Na de rede van Dr. Ringers werden meer in bijzonderheden de wederopbouw van Rhe- nen, Middelburg en Rotterdam besproken. Deze plannen werden toegelicht door Ir. Poe- derooyen voor Rhenen, Ir. Verhagen voor Middelburg en Ir. Witteveen voor Rotterdam. DE DI REX TEl'IMiKN ERAAL VAN WINTERHULP NEDERLAND AAN HEI WOORD. Wezen en IdoeJ der nieuwe organisatie. De Dinsdag door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminis- ter dr. Seyss-inquart, benoemde directeur- generaal van de nieuwe stichting Winterhulp Nederland, de heer C. Piek, heeft Woensdag op de dagelijksche persconferentie een uiteen- zetting -gegeven van doel en werkwijze der nieuwe organisatie. De heer Piek began zijn rede met er op te wijzen, dat de nieuwe organisatie een zekeren geest van wantrouwen zal hebben te oveswin- nen, maar hij was er van overtuigd, dat dit wantrouwen spoedig voor een volledig ver- trouwen in de nieuwe stichting zou plaats maken. De organisatie. De organisatie Winterhulp Nederland werd in den vorm van een stichting vastgelegd. Het hoofdbureau is gevestigd Hofweg 7, Den Haag, terwijl provinciale en plaatselijke kan- toren in opriohting zijn. Deze kantoren zullen resp. geleid worden door provinciale en plaat selijke directeuren. Een verheugend verschijnsel noemde de heer Piek het, dat reeds thans een stroom van aan- meldingen is binnengekomen van menschen, die zich aanbieden om mede te werken. Dit enthousiasme wil de heer Piek zoo gauw mo gelijk opvangen. Het is daarom van belang, dat zoo spoedig mogelijk de plaatselijke orga- nisaties in werking treden en daarom heeft de directeur-generaal bepaald, dat voorloopig de burgemeesters der gemeenten zullen optreden als plaatselijke directeuren. Er zal een oproep uitgaan aan de burgemeesters, waarin zij worden aangespoord de plaatselijke zorg op zich te nemen of met toestemming van den directeur-generaal plaatsvervangers daar- mede te belasten. Het is de bedoeling dat het leeuwendeel van den arbeid op de plaatselijke directeuren komt te rusten. De plaatselijke directeuren zullen zich de medewerking moeten verzekeren van personen uit alle geledingen van het volk. Immers het moet helder vaststaan, dat de arbeid van Winterhulp Nederland een arbeid voor alien door alien moet zijn. Er is naar gestreefd, zooveel mogelijk alle* grOepen der bevolkirag bij dit prachtige sociale werk te betrekken; de organisatie is op zoo breed mogelijke basis op gebouwd. De mid|delen. Er is uiteraard veel geld noodig. Men zal trachten dit te verkrijgen door huis- en straat- collecten. Ook giften in natura zijn welkom. Overschrijvingen kunnen geschieden op post- giro 5563. Alle Banken in Nederland zijn tot nader order in de gelegenheid gelden te ont vangen en op dit gironummer over te boeken. De op-bouw van de provinciale en landelijke organisaties zal geleidelijk moeten geschieden; een organisatie als deze is niet uit den grond te stam-pen. Het is daarom noodig, dat het hoofdkantoor niet storefid overstelpt wordt met aanvragen. Zij, die helpen willen, worden daarom verzocht zich bij de plaatselijke instan ces, dat zijn dus de burgemeesters, te melden. De heer Piek stelde hiema drie punten vast ten aanzien van de organisatie met betrekking tot de inzamelingen. In de eerste plaats den opbouw en ultbouw der organisatie in naar geheel, in de tweede plaats de directe verzor- ging van de menschen in nood en in de derde plaats de snelle en doeltreffende methoden van inzameling. Het ligt in het voornemen om reeds in No- vembei den practischen arbeid te beginnen. en ook in den loop van die maand in den nood van behoeftige landgenooten te voorzien. De bestaande organisaties. Wat de verzorging betreft van de menschen, die in nood verkeeren, wordt uitgegaan van den bestaanden toestand. Winterhulp Nederland werkt niet los van de bestaande organisaties als Maatsdhappelijk Hulpbetoon en Armenzorg. Zy hebhen echter thans een uitsluitend advi- seerende taak. De heer Piek is echter van me.ening, dat op deize wijze toch nog een groote groep van hulpbehoevende menschen zou kunnen worden uitgesloten en dit wenscht hij te voorkomen. Het ligt daarom in de -bedoeling, om buiten de adviezen der bestaande organisaties om, aan ieder gezinshoofd in Nederland en aan ieder zeifstandig werkend mensch een formu- lier toe te zenden, waarbij hem wordt ge- vraagd, welke nooden hij heeft. De daarbij ge- voegde kaart kan ingevuld en ongefrankeerd verzonden worden aan de plaatselijke kanto ren van Winterhulp Nederland. Zij, die niets te melden hebben, sturen uiteraard de kaart niet terug. Op deze wijze echter zal Winter hulp Nederland op de hoogte worden gesteld van alle nooden, welke in het land heerschen. Het zal niet meer kunnen voorkomen, dat ge- zinnen, die op 't oog geen gebrek lijden, in „stille armoede" toch grooten nood te ver- duren hebhen. De nieuwe organisatie zal in dit opzicht een eigen stijl volgen en een eigen controle in- voeren voor de verzorging van die gezinnen, welke him armoede verbergen. Algemeen inzamelverbod. De beer Piek wees er op, dat tot dusverre bijna iederen Zaterdag een inzameling voor het een of ander doel is gehouden. Om de actie van Winterhulp Nederland niet -te be- lemmeren en te voorkomen, dat haar doelstel- lingen worden tegengewerkt, zal er gedurende de zes maanden van winterbulp-actie een al gemeen inzamelverbod worden uitgevaardigd. Gedurende dien tijd zullen alleen collectes voor de Winterhulp worden gehouden en op- dat het publiek wete hoe vaak het voor steun zal worden opgeroepen zal nog bekend ge maakt worden, wanneer deze collectes zullen worden gehouden. Bijzondere insignes. Het is tot dusverre de gewoonte geweest, dat bij inzamelingen aan de gevers speldjes en insignes werden verstrekt zonder eenige waarde. welke den voigenden dag worden weggegooid. Ook dit zal veranderen. Voor de Winterhulp Nederland zullen insignes worden uitgegeven, welke hun waarde behouden en welke men, aldus de heer Piek, met vreugde zal dragen, als bewijs, dat men zijn plicht jegens de samenleving heeft gedaan. Het eer ste insigne zal zijn een lichtgevend speldje in den vorm van een molen. Voor Nederlanders, door Nederlanders. De directeur-generaal zeide voorts, dat hij tot zijn groot verdriet heeft gemerkt, dat er onder de Nederlandsche bevolking twijfel be- staat omtrent de doelstellingen van de Win terhulp Nederland. Men heeft zelf al de ver- onderstelling uitigesproken, dat de gelden wel geheel of gedeeltelijk naar Duitschland zouden gaan. Dit nu sprak de heer Piek met klem tegen: de gelden blijven in ons land, de Win terhulp Nederland is verzorging van Neder landers door Nederlanders. Er zijn tal van verstand-ige maatregelen ge- nomen om dit ongemotiveerde wantrouwen te verdrijven. Er is een eere-comite gevormd, waarin zitting zullen hebben drie secretaris- sen-generaal van departementen, commissaris- sen der Provincies en vele bekende persoonlijk- heden. Er komt 'n financieele commissie, waarin naast den heer Trip, vermoedelijk ook de voorzitter der Rekenkamer zitting zal heb ben, alsmede een aantal bekende figuren uit het bankwezen, die het volste recht hebben de boekhouding te controleeren om zich aldus te overtuigen, dat de gelden goed worden be- steed. Voorts zullen er provinciale eere- comite's komen ter ondersteuning van de pro vinciale directeuren. Geen gelden, doch bons. Bij de uitvoering der plannen wordt er naar gestreefd geen gelden beschikbaar te stellen aan de te ondersteunen personen, dohh waar- debons (van 0,50, /I en 2,50) en goederen in natura. De bons zullen een bepaalden loop- tijd krijgen en er zal op vermeid worden, wat er op gekocht kan worden. -Het is volledig tot mij doorgedrongen, zoo zeide de heer Piek, dat in het verstrekken van waardebons een psychologiseh bezwaar is ge- legen ten aanzien van de z.g. ,,stille armen". Maar juist om te voorkomen, dat zal worden gezegd, dat de gelden naar Duitschland gaan, heb ik van de twee kwaden nog het beste gekozen. Het is voor deze menschen hard, maar het moest nu eenmaal en ik hen er van overtuigd, dat op den langen duur deze bezwa- ren zullen worden overbrugd. wanneer men in Nederland eenmaal zal inzien, dat men deze ondersteuning niet moet zien als een aalmoes. Bestaande organisaties niet aangetast. De heer Piek zeide, dat in Nederland de sociale verzorging buitengewoon goed is ge- regeld en hij kon zich voorstellen, dat men zich heeft afgevraagd, waarom daamaast nu nog een ajldere instelling diende te komen. Zijn antwoord daarop is, dat de Winterhulp Nederland nog wat sunders beoogt. Het is niet voldoende, dat de hulpbehoevenden alleen wor den gesteund door Maatschappelijk Hulpbe toon of door Armenzorg, omdat de menschen ook nog andere nooden hebben dan die, welke door deze sociale instellingen worden gelenigd. De Winterhulp Nederland wil extra hulp ver- schaffen, opdat ook in die gezinnen, waarin nu armoede en nood heerscht, met vreugde zal kunnen worden geleefd. Daarop heeft het geheele Nederlandsche vol-k recht. Het is geensizins de bedoeling, zoo verzeker- de de heer Piek, dat door Winterhulp Neder land, aan bestaande organisaties op sociaal en maatschappelijk gebied wordt geraakt. Om het leven voor alien vreugdevoller te maken, is het doel der Winterhulp Nederland extra hulp te verschaffen gedurende de wintennaan- den, met voeding, kleeding, brandstoffen en wat meer noodig zal blijken. Het is plicht van iederen Nederlander daar- aan zijn voile medewerking te verleenen. Niemand in Nederland, aldus de directeur- generaal, kan rustig en gelukkig leven, als hij weet, dat er duizenden, misschien wel tien- duizenden zijner landgenooten hulp behoeven. Mlenschen, die recht hebben op hulp van de ge meenschap. We zijn een volk en de volksche samenleving moet zorgen voor alien, die recht hebhen op betere levensomstandigheden. Nederland moet in vreugde geven en de man, die ontvangt, zal moeten leeren in vreugde te ontvangen, omdat hij weet, dat by er recht op heeft en den steun niet meer behoeft te beschouwen als een aalmoes. De Winterhulp Nederland zal zijn een geheel eigen organisatie, werkende in eigen stijl. Natuurlijk moet de organisatie nog worden op- gebouwd. Men kan niet verwachten, dat in twee dagen alles reeds op pooten staat. Van- daar, dat de verdeeling der gelden, etc. voor loopig nog zal geschieden door de burgemees ters der onderscheidene gemeenten, of door degenen, die door hen daarvoor worden aan- gewezen. Het is goed, aldus de heer Piek, er nog eens met nadruk de aandacht op te vestigen, dat de Winterhulp Nederland zonder aanzien des per- soons hulp zal verleenen, waar dit noodig is. Joden vallen er even goed onder als Indo- Europeanen, en zelfs een pinda-Chinees, zal worden gesteund. Nederlandsche driekleur. Ter demonstratie, dat het hier een actie be treft v66r Nederlanders d66r Nederlanders, zal van Woensdag of Donderdag af, zoo kondigde de heer Piek aan, van alle gebouwen der Win terhulp Nederland de Nederlandsche driekleur wapperen. b Belangrijke archiefstukken en dooumen- ten, welke in Fransch en Belgiseh bezit waren. Op een vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Archivarissen, welke te Utrecht is gehouden, zijn belangrijke mededee- linjgen gedaan over de teruggave van oude Nederlandsche cultuurgoederen, welke zich in Fransch of in Belgiseh bezit bevonden. In den Napoleontischen tijd en na de schei- ding van Noord- en Zuid-Nederland zijn ge- wich-tige Nederlandsche archiefstukken en documenten verloren gegaan. De commissa- rissen der Fransche revolutie eigenden zich deze stukken toe en brachten ze naar Parijs. Daar en elders in Frankrijk zijn er nog vele aangetroffen. In Brussel bevonden zicb o.a. de Handelin- gen der Staten-Generaal en in de Nationale Bibliotheek te Parijs de Keizerlijke oorkonde van de stichting St. Servatius te Maastricht. In de vorengenoemde vergadering bracht de directeur van het Duitsch Staatsarchief, dr. Vollmer, de beste wenschen van den Ryks- commissaris Dr. Seyss-inquart, voor het wel- slagen der besprekingen over en vestigde hij de aandacht op de mogelijkheid eener vrucht- bare uitwisseling van belangrijke archiefstuk ken tusschen Nederland en Duitschland, waar- voor reeds sedert eenige jaren een regeling bestaat. NATIONALE COMMISSIE TEGEN HET ALCOHOLISME. De Nationale commissie tegen het Alcoholis- me, waarbij de meeste landelijke vereenigin- gen voor drankbestrrjding zijn aangesloten, heeft in een •adres aan het wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij de wenschelijkheid bepleit, dat de verstrek-kinig van gr'aan aan de alcohol-industrie, zoo sterk mogelijk bepferkt wordt en de gerstvoorraden van de brouwerijen voor de voedselvoorziening van mensch en dier beschikbaar worden ge steld. BRANDSTOFFENDISTRIBUTIE. Naar aanleiding van diverse vragen, welke blijkens allerlei uitlatingen betreffende de brandstoffendistributie zijn gerezen, wordt hieronder aan de belangrijkste ervan aandacht geschonken. Voor velen was het een vraag, wat onder een „eenheid" brandstoffen moest worden ver- staan. Daarop is thans een duidelijk antwoord gekomen. De basis van de eenheid wordt ge vormd door 1 bl anthraciet, steenkolen, in- dustrie- of eierbrikettenhiermede is gelijkge- steld 2% hi kolenslik, 2 hi cokes, 275 kg cokes- gruis of cokes-bries, 110 kg bruinkoolbriketten en voor wat betreft turf: 200 kg bagger-, 195 kg pers-, 175 kg fabrieks-, 275 kg turf af- komstig uit de Peel'en 200 kg van alle overige soorten turf. Met een bon, die recht geeft op een eenheid" brandstoffen, kan men dus naar keuze 6en der genoemde soorten koopen. 'Op deze .eenheid" berust ook de korting, welke is toegepast op de brandstoffenkaart. De voorraad op 29 September j.l. is omge- rekend in „eenheden" en voor elke eenheid is een bon afgescheurd, dus b.v. de kaart van een i verbruiker, die in voorraad had 1 hi anthra ciet, 2 hi cokes en 450 stuks baggerturf is ge- kort met 3 bonnen. tabak om heel den dag te rooken! Heerlijk van smaak en geur. Fluweel-zacht door het bijzondere Niemeijer NON-SHARP principe. No. 33 maakt van rookers pijprookers *5 cent per half ons (Ingez. Med.) Verder is nog rekening gehouden met den voorraad huisbrandolie, waarvan 1 1 is gelijk- gesteld met 0,018 eenheid. Een nijpende vraag is voor velen geweest, hoe hun positie zou zijn, indien zij om de e6n of andere reden v6dr 1 October de beschikking niet hadden kunnen verkrijgen over 1/5 ge- deelte van him verbruik over het vorige jaar. Dit probleem is door de na' 9 October j.l. in werking getreden regeling als het ware auto- matisch tot een oplossing gekomen. Doordat de kaart, welke is uitgereikt, is gekort met den voorraad op 29 September en de bonnen telkens voor een bepaalde periode van bet stookseizoen gelden, komen in October slechts zij in aanmerking voor het ontvangen van brandstoffen, die hun 20 nog niet in huis hebben. De verbruikers, welke dit kwantum op 29 September reeds in htm bezit hadden, hebben geen bonnen voor de maand October; deze zijn van bun kaart verwrjderd. Ter voorkoming van misverstand zooals dit bij sommiigen inderdaad schijnt te heer schen zij nag eens ten overvloede opge- merkt, dat de verstrekking van brandstoffen, over het geheele stookseizoen genomen, niet beperkt zal blijven tot genoemde 20 Na October zullen nieuwe bonnen geldig worden verklaard, waardoor iedereen in staat zal ge steld worden zijn brandstoffenvoorraad aan te vnllen. Verder zijn moeilijkheden ondervonden door hen, die om de een of andere reden (b.v. ver- huizing) van leverancier wilden veranderen. Het ligt voor de hand, dat nu van een be- trekkelrjke schaarschte van brandstoffen moet worden gesproken elke brandstoffenhande- laar aan zijn oude klanten den voorrar.g geeft. En het is in het algemeen aanbevelenswaardig, dat niemand zonder groote noodzaak van leverancier verandert; niet veranderen bevor- dert een vlotte afwerking der distributie. Het zal echter thans ook voor nieuwe verbruikers niet meer zoo moeilijk vallen een leverancier te vinden. Mocht het toch niet gelukken een handelaar te vinden, dan staat altijd nog de mogelijkheid open zich tot den plaatselijken distributiedienst te wenden, die allicht via de Brandstoffencommissie wel een oplossing zal weten te vinden. vlucht direct voor De echte zijn niet rond, maar hartvormig. Ingez. Med. Vervolgens is de regeling voor kamerver- huurders blijkbaar niet aan een ieder duidelijk geweest. Deze vallen onder de zgn. groep C, waarin zijn ondergebracht winkels, hotels enz. Voor de kamer(s), welke men heeft onderver- huurd, wordt een afzonderlijk rantsoen brand stoffen ter beschikking gesteld. Dit rantsoen wordt vastgesteld door de Brandstoffencom missie, die rekening houdt met de grootte der te verwanmen ruimte en ook met den omvang van het verbruik in den vorigen winter. Wel kan worden opgemerkt, dat de voor deze groep ter beschikking gestelde hoeveelheden zuinig zijn uitgemeten. Pensiongasten moet dan ook worden aangeraden ten opzichte van de ver- warminig van door hen gehuurde vertrekken inschikkelijkheid te toonen. Sommige bezitters van centrale verwar- mingsinstallaties blijken speciaal een verlan- gen te hebben naar anthraciet nootjes IV en V. Aan dit verlangen zal slechts in'zeer beperkte mate kunnen worden voldaan. De nootjes V komen namelijk in de eerste plaats ter be schikking als zgn. auto-anthraciet voor het stoken van gasgeneratoren ter besparing van benzine. Verder zullen zij, die v66r 1 April 1940 anthracietnootjes IV of V hebben ge- stookt, voorkeur krijgen. In dit geval kan, teneinde teleurstelling te voorkomen, geen betere raad worden gegeven dan over te gaan op een andere brandstofsoort, zooals b.v. de grootere afmetingen cokes. Van plattelandszijde is vooral de vraag naar voren gekomen, in hoeverre kolen voor kook- doeleinden ter beschikking zouden worden ge steld. Hierop moet thans worden geantwoord, dat voor kookdoeleinden voorloopig geen extra-rantsoenen worden uitgereikt, zoodat men de formiiswarmte zoo doelmatig mcgelijk zal moeten trachten te benutten. Wel dient er

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1