Kerknieuws. ENGELAND, ONDANKS SLECHT WEER, VOORTDUREND AANGEVALLEN. DE EERSTE OORLOGSDAG IN ATHENE. TERNEUZEN, 30 OCTOBER 1940. KANTONGERECHT TE TERNEUZEN. DE OFHEFFING VAN EEDE EN ST. KRUIS. AXEL. SAMENWERKING TUSSCHEN BELGISCHE EN DUITSCHE OVERHEDEN. Op een ontvangst der Belgische provinciale gouverneurs heeft de regeeringspresident dr. Reeder, chef van het militaire bestuur in Belgie en Noord-Frankrijk, gezegd, dat deze gouverneurs in de te-genwoordige omstandig- heden een werk hehben te verrichten, dat veel besef van verantwoordelijkheid vraagt, vooral op het gebied van de voedselvoorziening en het toezicht op prijzen en loonen. Streng moet worden opgetreden tegen overtredingen op het terrein van marktordening en prijscontrole, zonder aanziens des persoons, van politieke richting enz. Verder is het noodig, het volk stelselmatig op te voeden in de nieuwe ge- dachte der volksgemeenschap, van weder- zjjdsch ontzien en zelfbeheersching. Reeder spoorde de gouverneurs aan, de burgemeesters, die niet met hun tijd zijn mee- gegaan, te vervangen door geschikte jonge krachten, die den nieuwen tijd begrijpen. Zij moeten er vooral voor zorgen, dat de politici der oude partijen niet in het geheim onrust en ontevredenheid zaaien en de aanpassing van het landsbestuur bij de eischen van den nieuwen tijd en den herbouw belemmeren. Dr. Reeder besloot met den wensch te ulten, dat de gouverneurs en het Duitsche bestuur na-ar behooren zuilea samenwerken. Vossen, de secretaris-generaal van het Bel gische mlnisterie van binnenlandsche zaken, zei in zijn antwoord, dat de leiders van het Belgische bestuur zich steeds bewust zijn van de noodzaak eerlijk met de Duitsche autori- teiten samen te werken in het belang van het Belgische volk en dankbaar zijn voor het door de Duitsche autoriteiten getoonde begrip. ENGELAND ZOU ZWEDENS VLIEG- TUIGEN KOOPEN. In tegenstelling tot de berichten over dc verzending van de voor Zweden bestemde maar door den Amerikaanschen staat in bs- slag genomen vliegtuigen naar de Philippijnen meldt ,,Aftonbladet" uit Londen, dat daar een telegram uit Montreal ontvangen is, volgen: hetwelk thans een koopovereenkomst omtrent deze 110 vliegtuigen tusschen de Ver. Stater, en Engeland gesloten is. In het korte tele gram wordt gezegd, dat het jagers zijn; ovei den koopprijs is tot dusver niets bekend. DE BRITSCHE MINISTER VAN ARBEID RIOHT EEN OPWEKKING TOT DE ARBEIDERS. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De Britsche minister van arbeid, Bevin, heeft Zaterdagavond in aansluiting op de nieuwsuitzending het woord gevoerd voor den Engelschen omroep. 'Hij zeide daarbij o.m. Hoe grooter de productie wordt, hoe goed- kooper ieder afzonderlijk product. Het is be- langrijk voor Engeland de goederen en het wapenmateriaal zoo goedkoop mogelijk te vervaardigen gezien de geweldige oorlcgs- schuld van het land. Hij verzocht den arbai- ders ook hun spaargelden weer ter beschik- king van den staat te stellen. Alle arbsiders van het lqnd moeten hand in hand werken. opdat geen noodelooze vertragingen ontstaan. Zfl moeten zich iedere minuut er van bewust zijn, dat zij in de voorste linie strijden en met hun arbeid essentieel bijdragen tot de defini- tieve overwinning. Men mag niet ongeduldig worden, wanneer een telefoongesprek, dat i aangevraagd, niet zoo snel doorkomt, wan neer vertragingen ontstaan in da ontvangst van brieven, hetgeen in normale tijden in En geland niet voorkomt. Wie daardoor ongedul dig wordt, moet er aan denken, dat Hitler's bommen ook de postverbindingen kunnen sto- ren, doch dat in dergelijke gevallen terstond ingenieurs en technici bij de hand zijn om de aangerichte schade op te heffen. Niemand mag thans in Engeland mopperen over een mede-arbeider, want het geheele Engelsche volk heeft geweldigen arbeid te presteeren, die vaak in verband met de bijzondere omstan- digheden, waarin het land leeft, de menschen nerveus en moe maakt. Het frontbericht van het D.N.B. luidt: De aanvallen van het Duitsche luchtwapen ondervonden Maandag ook door het slechte weer, dat gedeeltelijk slechts over korten af- stand zich toeliet, geen belemmering. Veelal wisten de Duitsche gevechtsvliegers deze moeilijkheid door stoutmoedige duikviuchten te ondervangen. Hierby konden weer zeer goede resultaten worden bereikt. Overdag stonden vermetele individueele acties van Duitsche gevechtsvliegtuigen op den voorgrond. Te Londen moest alleen Maandag al viermaal luchtalarm gemaakt worden, zoodat de Britsche hoofdstad niet tot rust kwam. Ook verscheiden industrieele in- stallaties in Zuid-Engeland kregen het geheele gewicht van de Duitsche luchtaanvallen te doorstaan. Bij den aanval op een wapenfa- briek bij Brooklands troffen verscheiden zware bommen de fabrieksinstaliaties en richtten groote vemielingen aan. Tegelijkertijd werden de emplacementen aldaar in aanzien- lyke mate verwoest. Het eveneens gebombardeerde Ashford in het graafschap Kent is een belangrijke in- dustriestad met groote spoorwegwerkplaatsen en fabrieken, welke motorbrandstof produ- ceeren. Tegen den avond trokken daarop zware Duitsche gevechtsformatiee ten strijde, die in den loop van den nacht aanmerkelijk krach- tiger acties tegen de Britsche hoofdstad on- dernamen en aanzienlijke schade aanrichtten. Als gevolg van de ontploffingen tegelijker- tyd een onaanvechtbare bevestiging van de juiste ligging van de treffers ontstonden talrijke nieuwe branden in de gekozen doa- len, die voor de defensie van belang zijn. Weer hebben Duitsche patrouidebooten zich dapper gehouden en een aanval van Engelsche torpedovliegtuigen door goedliggend vuur af- geweerd. De aanvallen van de Britsche tor pedovliegtuigen geschiedden in de nabijheld van Terschelling en Borkum. In beide geval len misten de torpedo's hun doel en ontplof- ten aan het strand. De aanvallen van de Duitsche gevechts vliegtuigen op Londen zijn Maandag geduren- de den geheelen dag voortgezet, zoo meldt het D.N.B. Uitgeworpen bommen veroorzaak- ten in verscheidene wijken van de Engelsche hoofdstad opnieuw branden en ontploffingen. Een golf van lichte Duitsche bommenwer- pers viel verscheidene schepen in de haven van Ramsgate met succes aan. Twee schepen werden bij zonder zwaar beschadigd. Een schip kreeg een voltreffer op het voordek en bleef met slagzij liggen. Een tweede schip kreeg een zwaren treffer op het achterschip. Bij Dungeness werd in scheervlucht een trans- porttrein gebombardeerd. De locomotief werd getroffen en ontplofte, de trein ontspoorde. Verscheidene wagens schoven in elkaar en vielen van de spoorbaan. Verscheidene escadrilles Britsche jagers waren voor een tegenaanval gestart. Zij ont- trokken zich echter met uitzondering van 6dn escadrille aan elk contact met de Duitsche vliegtuigen. In den loop van het luchtgevecht tusschen dat eene escadrille Spitfires, en de Duitsche jagers werd een Spitfire neergescho- ten. De Duitschers keerden zonder verliezen terug. Met een Clipper-vliegtuig is de correspon dent van de National Broadcasting Corpora tion, Hillann, uit Londen in New-kork terug- gekeerd. Hij verklaarde in een dramatiscne beschrijving van den toestand te Londen, dat wanneer het den Engelschen niet spoedig zou gelukken, de nachtelijke bombardementen van het Duitsche luchtwapen te doen ophouden, „ernstige gevolgen" onvermijdelijk zijn. Tijdens de luchtgevechten, die zich Maandag in het kader van de Duitsche aanvallen op het Britsche eiland ontwikkelden, hebben, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche jagers ze9 Engelsche jachtvliegtuigen neergeschoten. Edn Duitsch vliegtuig wordt vermist. Bij den aanval op de W)est-India-havens en Waterloo-station heeft een groep lichte Duit sche gevechtsvliegtuigen naar het D.N.B. nader verneemt buitengewone successen behaald. Twee dozijn zware bommen kwamen precies op de doelen terecht en richtten groote verwoestir.gen aan. Uit de West-India-havens schoten twee machtige steekvlammen om- hoog en vervolgens wezen dikke rook- wolken op omvangrijke branden. Nieuwe aanvallen richtten zich op andere voor djen oorlog belangrijke doelen te Londen en in steden van Zuid- en Midden-Engeland. De Atheensche correspondent van de Poli- tika (Belgrado) meldt over den eersten dag in den oorlog: De bevolking van Athene werd tegen 6 uur 30 in den ochtend gewekt door alarmsignalen. In afwachting van een luchtaHnval begaven alien zich naar de schuilkelders, maar er kwam geen aanval Eenige minuten later werd reeds het sein: ,,alles veilig" gegeven. Tegen 10 uur in den morgen werd opnieuw lucht alarm gemaakt. Enkele minuten later openden de afweerbatteryen het vuur op de boven Athene cirkelende Italiaansche vliegtuigen. Volgens een officieele mededeeling bombar- deerden de Italiaansche vliegtuigen het Atheensche viiegveld Tatoi. Op Athene zelf zijn geen bommen geworpen. Een door het ministerie voor de veiligheid uitgegeven com munique bevestigt, dat bij den aanval op de stad Patras in de eerste plaats de havenwe, - ken werden gebombardeerd. In den loop van den middag had minister- president Metaxas een telefonisch onderhoud met den Turkschen president Inono. Het ge- sprek had betrekking op den toestand van Griekenland na den Italiaanschen eisch. Ver volgens ontving Metaxas den Engelschen ge- zant. Deze heeft zijn regeering een niet ge- chiffreerd telegram gezonden over de bespre- kingen, die hij met Metaxas heeft gevoerd. Daarin zet hij uiteen, dat Metaxas een be schrijving heeft gegeven van den toestand en om hulp van Engeland heeft gevraagd. De Grieksche regeering ontving in den loop van den dag het antwoord van de Engelsche regeering, volgens hetwelk deze de aan Grie kenland gegeven garantie zou nakomen. Enge land zal Griekenland volledige ondersteuning bieden. Metaxas ontving verder den Turk schen gezant en zette hem den toestand uit een, zooals die was geworden na het over- schrijden van de grens door Italiaansche troe- pen in Epirus.. OVERGEPLAATST. Met ingang van 1 November a.s. is de heer M. Hamelink, brugwachter bij het kanaal van Terneuzen, overgeplaatst naar Vlissingen. In de gisteren gehouden strafzitting werden o.m. behandeld 2 zaken wegens ongeoorloofd ontslag, waarin de kantonrechter overeenkom- stig den eisch van het O.M. de verdachten ont- sloeg van rechtsvervolging. Inzake een overtreding van de Vestigings- wet eischte het O.M. aanvankelijk veroordee- ling tot een boete van f 500, aangezien hij het noodzakelijk acht met ernst in te grijpen tegen hen, die handelen alsof de Vestigingswet niet bestaat. In verband met een door den ge- machtigde van verdachte opgeworpen bezwaar, dat ter zake niet proces-verbaal is opgemaakt tegen den feitelijken eigenaar der zaak, vroeg het O.M. nader een maand uitstel van behan- deling voor het instellen van een nader onder- zoek. De kantonrechter vereenigde zich hier- mede. TERAARDEBESTELLING J. J. BLIEK. Vrijdag werd het stoffelyk overschot van den heer J. J. Bliek aan den school der aarde toevertrouwd. De heer Bliek heeft zich niet onbetuigd gelaten ten opzichte van het ver- eenigingsleven in onze plaats. Wpar hij in dit jaar door den oorlog zoo ernstig getroffen is, verwekte zijn overlijden algemeen medegevoel. In de begrafenisstoet waren aanwezig ver- tegenwoordigers namens de vereeniging van HOtel-, Restaurant- en Vergunninghouders, van welke afdeeling aan deze zijde der Schelde de overledene vele jaren secretaris was en van de afdeeling Terneuzen van Staatspensioen, waarvan hij een zeer ijverig bestuurslid is ge- weest. Namens deze afdeelingen was ook een krans aanwezig. Aan het graf herdacht de heer A. de Vrieze de Verdiensten van zjjn medebestuurslid en vriend. Daarna besprak de heer F. van den Brceke met sympathie het werk, dat de over ledene zich getroost had voor Staatspension- neering, vooral in de dagen, toen door hulp in de premiebetaling verschillende oudjes ge- holpen zyn. De nagedachtenis van den heer Bliek zal bij velen in goede herinnerir.g blyven. ACTUEELE ZEEUWSCHE PROBLEMEN. Pe meening van den gevolmaahtigde van den Rijkscommissaris. De Zeeuwschen correspondent van de N. R. Crt. schrijft: Tijdens het onderhoud, dat wij dezer dagen hebben gehad met den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Zeeland, dr. W. Miinzer, hebben wij diens opvatting vernomen over enkele kwesties, die in onze provincie al geruimen tijd urgent is. Dr. Miinzer achtte het Zeeuwsche costuum- vraagstuk, dat in Zeeland reeds vele zorgen heeft gebaard, van zeer groot belang. Vo.oral in de distributie-moeilykheden voor kleeding trachten velen aanleiding te vinden, de aloude dracht te verwisselen voor confectie. Dit streven kunnen we niet alleen niet waar- deeren; we zullen ook alles in het werk stel len om door tegemoetkoming in de kleeding- distributie het verlangen naar de Zeeuwsche dracht te bevorderen, aldus dr. Miinzer. Wij stellen ons voor in de toekomst door het organiseeren van kleederdrachtfeesten, die niet bedoeld zijn als attracties voor vreemde- lingen, maar als feesten voor de Zeeuwsche gemeenschap en de liefde voor en de vreugde in de gewestelijke dracht aan te wakkeren. Alles wat typisch Zeeuwsch is, heeft onze bewondering en kan op onze hulp rekenen, ging dr. Miinzer voort. Dit is reeds tot uit- drukkin-g gekomen, jegens de kantklosters in Westkapelle, die hun materiaal, dat in Rotterdam geexposeerd was toen de oorlog uitbrak, hebben verloren. De Rijkscommissaris heeft een belangrijk bedrag beschikbaar ge- steld om de Westkapelsche vrouwen en meisjes, die de kantkloskunst beoefenen, in de gelegenheid te stellen zich verder aan hun taak te wijden. Dr. Miinzer, die zijn werkkamer heeft ver- fraaid met doeken van de Zeeuwsche schiiders Van Dijk en Kimpe, bleek vol bewondering voor het oeuvre uit onze provincie, dat tot nu toe onder zijn oogen is gekomen. Wij zullen trachten, zei hij, den drang tot schilderen in Zeeland aan te wakkeren. Ik stel my voor alle in Zeeland werkende schiiders aaneen te sluiten. Er bestaan al plannen om hen gezamenlijk te doen exposeeren, en daarna hun worken in de groote steden van het land ten toon te stellen. Sprekend over de cultureele waarden van Zeeland hoorden we dr. Miinzer zeggen, dat het onze provincie tot nu toe ontbroken heeft aan een cultureel centrum en dat het daarom zaak is bij den wederopbou.v van Zealand's hoofdstad in deze behoefte te voorzien. Z.i. zal het opbouwplan een groote concertzaal en een goed geoutilleerden schouwburg moe ten bevatten. Van de wijze waarop Middelburg wordt opgebouwd hangt volgens dr. Miinzer voor een groot gedeelte de cultureele ont- wikkeling van de geheele provincie af. Hoe- wel hij den tijd nog niet gekomen achtte af te dalen in de bijzonderheden van het opbouw plan, deelde hij ons zijn opvatting omtrent het Abdij-plein mede. Volgens dr. Miinzer zal het Abdij-plein niet meer de verdroomde plaats van weleer mogen worden. Het pleln zal het kempunt moeten zijn; dat het geheele provinciale leven tot zich trekt en weer uit- straalt. De oude Abdy zal inplaats van het kwijnende, het levende hart van Zeeland moeten worden. Volgens dr. Miinzer is dit bouwtechnisch te bereiken door het, meer dan voor de verwoesting, toegankelijk te maken met behulp van poorten en zuilengaanderijen. Het gerestaureerde plein dacht dr. Miinzer als het centrum van folkloristische feesten als ringrijderijen, zar.g- en dansuitvoeringen. De gevolmachtigde achtte Middelburg ook n de toekomst het middelpunt van geheel Zeeland, een middelpunt, dat niet vervangen zal kunnen worden door andere gemeenten, die wellicht rijker aan inwoners zullen zijn. Ook als marktplaats zag hij Middelburg eeriang aan beteekenis winnen, en hij zegde alle medewerking toe om Middelburg als bindmiddel tusschen stad en platteland te versterken. Onze laatste vraag gold het samenvoegen van gemeenten. Dr. Miinzer antwoordde, dat dit vraagstuk de voile aandacht der autoriteiten heeft. Het wordt zorgvuldig overwogen, maar vast staat al, dat Zeeland met een bevolking van 250.000 zielen geen behoefte heeft aan 103 gemeenten. Dr. Miinzer veronderstejde, dat de bevolking binnen afzienbaren tijd over ongeveer 60 gemeenten zal zijn verdeeld. COMITfi VOOR JEUGDWERKLOOZENZORG IN WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zaterdag werd, volgens de P. Z. Crt., in het cafd ,,'s Lands Welvaren" te Schoondijke een vergadering gehouden vanwege het comitd voor jeugdwerkloozenzorg voor W. Zeeuwsch- Vlaanderen, ondec leiding van burgemeester Kostense van Biervliet. In voorgaande jaren organiseerde 't comitd enkele cursussen ter ontwikkeling voor de vakbekwaamheid der jongere arbeiders in het landbouwbedrijf. Hoewel de animo tot het volgen der cursus- sen nu niet zoo bijzonder groot was, waren de tereikte resultaten toch van dien aard, dat het alle aanbeveling verdient om dit werk voort te zetten. Tot de vergadering waren de landarbeiders-organisaties uitgenoodigd, tereinde tot algeheele samenWerking te ge- raken. Van slechts drie afdeelingen was een afgevaardigde verschenen. Wellicht was de deukte in de nog niet geeindigde bieteneam- pagne hiervan de oorzaak. Tusschen de leden van het comitd en de af- gevaardigden der arbeidersorganisaties vond een vruchtbare bespreking plaats. Tevens zul len alle landarbeidersveceenigingen tot een nieuwe bespreking worden uitgenoodigd op 16 November a.s. Alle aanwezigen waren er ten zeerste van doordrongen dat de opleiding tot vakbekwaamheid ook voor de landarbeiders een gebiedende eisch is en niet langer mag worden verwaarloosd. Echter is de belang- steiling vanwege de jongere landarbeiders tot deelneming aan de cursussen nog niet vol- doende. Het is nu aan de verschillende land- arbeidersvereenigingen om hierin verandering te brengen. Bij voldoende daelname zullen dezen winter op verschillende plaatsen in dit district cursussen worden gegeven in vlasbe- werking en beknopt landbouwonderwijs. De deelname aan de te houden cursussen zal ge heel kosteloos zijn. Tevens zal aan de moge- lijkheid tot uitzending naar de landbouwschool te Bakkeveen meer bekendheid worden ge geven. REOBGANISATIE VA# DEN BELASTINGDIENST. Er wordt, volgens het Handelsblad, reeds geruimen tijd gewerkt aan een reorganisatie van den Bslastingdienst. De vroeger naast elkaar bestaande diensten der Directe Belas- tingen, Invoerrechten en Accijnzen en die der Registratie en Domeinen werden een paar jaar geleden tot een dienst, den Dienst der Belastingen vereenigd. Bq de invoering der Omzetbelasting is de Dienst der Invoerrech ten en Accjjnzen een afzonderlijke dienst ge worden, en het ligt, naar wij Vernemen, in de bedoeling de diensten der Registratie en Domeinen en der Directe Belastingen geheel samen te smelten. Een belangrijke stap in die richting zal worden gedaan met ingang van 1 Januari 1941. Vooreerst zullen met ingang van dien datum worden opgeheven een aantal ontvang- kantocen der Directe Belastingen, o.m. te Oostburg. Verder worden opgeheven een aan tal kantoren der Registratie en Domeinen, o.m. te Oostburg. Ingesteld worden kantoren der Directe Be lastingen, Registratie en Domeinen o.m. te Oostburg. De Inspectie van de Belastingen zal met in gang van 1 Januari a.s. in dien zin worden gewijzigd, dat de in functie zijnde inspecteurs geen kasopnemingen en geen verificatien van kantoren meer verrichten. Er zullen voor deze taak nieuw te benoemen vaste inspec teurs aan de Directe Belastingen worden ver- bonden. HET SLAOHTVERBOD. Streng optreden tegen overtrcders. Aangezien is gebleken, dat op sommige plaatsen het slachtverbod wordt overtreden, tengevolge waarvan vleesch zonder ton wordt afgeleverd, wordt door het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd uit- drukkelijk de aandacht er op -geveotigd, dat zeer streng tegen deze overtreders zal wor den opgetreden. Behalve dat te-gen den lar.d- bouwer, die zich schuldig maakt aan een over treding van het slachtverbod op de gewone wijze een vervolging zal worden ingesteld, zal de landbouw-ciris-organisatie, waarbij hij is aangesloten van haar bevoegdheid ge'oruik maken om hem als georganiseerde te schor- sen, waardoor hem de uitoefening van zijn bedrijf geheel onmojelijk kan worden ge maakt. De handelaar, die zich aan overtredingen als bovenbedoeld schuldig maakt zal van de levering aan de Nederlandsche veehouderij- centrale worden uitgesloten. Hetzelfde zal geschieden met een anderen handelaar, die voor hem zou optreden of voor hem vee aan de Nederlandsche veehouderij-centrale zou trachten te leveren. Indien een slager zich aan overtreding van het slachtverbod schuldig maakt, zal hij, be halve, dat hy op de gewone wijze vervolgd wordt, geen toewijzing voor rund- of varkens- vleesch meer ontvangen, waardoor hij zijn be drijf niet meer zal kunnen uitoefenen. Het voorgaande moge een emstige waar- schuwing zijn voor al diegenen, die nog niet inzien, dat overtredingen als hierbedoeld in de huidige tijdsomsitandigheden de voedselvoor ziening van het geheele volk ernstig in ge- vaar brengen en derhalve volstrekt ontoelaat- baar moeten worden geacht. RESTITUTIE OP 60-DAGENKAARTEN. De K.N.A.C. schrjjft: Einde Juli bepaalde het Departement van Financien, dat aan een ieder, die in het bezit was van een vergunning tot het gebruiken van motorbrandstof op zijn verzoek een zestig- dagenkaart kon worden afgegeven. In verband met het feit, dat door de krappe benzinetoe- wqzingen met de motorrijtuigen slechts weinig kon worden gereden, werd van deze faciliteit in belangrijke mate gebruik gemaakt, vooral ook door hen, aan wie door de Rijksverkeers- inspectie met ingang van 1 September 1940 rijvergunningen werden verleend voor een tijdsduur van drie maanden. Nu de Rjjksverkeersinspectie genoopt was een zeer groot aantal van de voor drie maan den verleende vergunningen reeds na een maand in te trekken, was het gevolg, dat vele motorrijtuighouders bleven zitten met een slechts gedeeltelijk gebruikte zestigdagen- kaart, waarop volgens de bestaande bepalin- gen geen restitutie mogelijk is. De K.N.A.C. wendde zich tot het Departe ment van Financien met het verzoek voor zulke gevallen alsnog restitutie te doen ver- leenen voor het niet gebruikte deel der kaar- ten. Zij ontving daarop bericht, dat het niet wenschelijk wordt geacht reeds thans maat- regelen dienaangaande te treffen, nu het toch niet is uitgesloten, dat in het tijdvak van een jaar, waarin een zestigdagenkaart geldig is, aan die houders van deze kaarten nog eens opnieuw een rijvergunning en ook benzine zal worden verstrekt. Na deze van een gelukkig optimisme blijkgevende beslissing van het Departe ment van Financien, adviseert de K.N.A.C. dus de houders van zestigdagenkaarten, welke niet meer kunnen worden opgebruikt, de kaar ten voorloopig zorgvuldig te bewaren, totdat hetzij inmiddels weer met het motorrijtuig kan worden gereden, hetzij een jaar sedert de uitgifte van de kaart is verstreken. Na afloop van het hiergenoemde jaar zal het Departe ment dan ongetwijfeld wel een gunstige be slissing willen nemen. Het zal ten behoeve van de latere bewijs- levering aanbeveling verdienen cok de afwij- zende beschikking van de Rijksverkeersin- spectie bij de kaart op te bergen. Donderdag a.s. des voormiddags houdt, meldt de P. Z. Crt., de raad van Aardenburg een openbare vergadering, waarin o.m. het volgende belangrijke punt ter sprake zal wor den gebracht, n.l. een schrijven van Gedepu- teerde Staten van Zeeland d.d. 11/16 October 1940, waarin wcrdt verzocht vddr 5 Novem ber a.s. het gevoelen van den raad te willen doen kennen'omtrent het bij genoemd schrij ven toegezonden ontwerp tot opheffing van de gemeente Eede en Sint Kruis en toevoe- ging van die gemeenten aan de gemeente Aardenburg. Aan de raadsleden van Aardenburg en ook aan die van Eede en Sint Kruis is voor een paar weken een verordening van den secre taris-generaal van het Departement van Bin nenlandsche Zaken betreffende opheffing der gemeenten Eede en St. Kruis en toevoeging van die gemeenten aan de gemeente Aarden burg toegezonden, waarin o.m. wordt gezegd: Op grond van een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied, bepaal ik: Met ingang van 1 Januari 1941 worden de gemeenten Eede en Sint Kruis opgeheven en gevoegd bij de gemeente Aardenburg. Rechten, lasten, verplichtingen en bezittin- gen der krachtens deze verordening opge heven gemeenten Eede en Sint Kruis gaan over op de gemeente Aardenburg, zonder dat daarvoor een nadere akte wordt gevorderd. Verder wordt in de 21 paragrafen dezer ver ordening bepaald, dat na ingang der grens- wijzigingen de zittende raden der gemeente Eede, Sint Kruis en Aardenburg vervangen worden door een nieuwen raad, waarvan deel uitmaken: voor Eede 3 leden van den zitten- den raad dezer gemeente; voor Sint Kruis 2 leden van den zittenden raad dezer gemeente en voor Aardenburg 6 leden van den zittenden raad dezer gemeente. Deze leden worden aan- gewezen met inachtneming van de bepalingen van den gemeenteraad en de kieswet en aan de hand van de uitslagen der laatstelijk in de gemeenten Eede, Sint Kruis en Aardenburg gehoudep verkiezingen. Na overgang der gemeenten Eede en Sint Kruis bij Aardenburg worden de ingezetenen van beide eerstgenoemde gemeenten be- schouwd te zijn ingezetenen van Aardenburg. Met ingang van den door Ged. Staten van Zeeland te bepalen dag der eerste vergadering van den nieuwen raad der gemeente Aarden burg treden de door de zittende raden geko zen wethouders af. In die vergadering leggen de leden, die op dien datum van overgang niet deel uitmaakten van den zittenden raad der gemeente Aardenburg den eed of de belofte af en worden de wethouders gekozen. BOMMEN OP KOUDEKERKE. Zaterdagavond zijn vier bommen in de ge meente Koudekerke gevallen; twee by den Driesprong-Vlissingscheweg-Beatrixlaan. E<§n in den tuin bij notaris Loeff, achterkant, en d6n niet-ontplofte, enkele honderden meters verder in het bouwland. Aan den Vlissingscheweg werden gaten ge- slagen van 10 en 8 M., de leiding van den gas- toevoer VlissingenDomburg werd vemield evenals de ruiten in den omtrek; de dakpan- nen waren verschoven en in verschillende hui- zen lag de aarde in de kamers. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aan de Bea- trixlaan werden vrjf ruiten van de villa van den heer Bakker en de groote ruit van het huis van den Burgemeester verbrijzeld, bene- vens alle ruiten aan den achterkant van het huis van Mr. P. Loeff en van de woning en het bewaarschooltje. Voorts een ruit bij Dr. v. d. Harst en verschillende bij Dr. van Kooten. Er wordt met alle man gewerkt aan het her- stellen der schade. (Pr. Z. Crt.) DE KEURINGSDIENST VAN WAKEN TE GOES. Aan het ons toegezonden jnarverslag van den Keuringsdlenst van Waren te Goes, welke zich uitstrekt over geheel Zeeland en een deel van West Noord-Brabant, zijnde tezamen over 122 gemeenten met 375.427 inwoners, is het volgende ontleend: Het aantal inspecties van bereid-, bewaar- en varkoopplaatsen door de keurmeesters ver- richt bedroeg 20.483 en wel 17.033 inspecties van kruidenierswlnkels, 1635 inspecties van broodbakkerijen en bakkerswinkels, 2771 in specties van melkverkoopersbedrijven en 2959 inspecties op markten, veiiingen, vischver- koopgelegenheden enz. In het laboratorium werden 14.703 mon sters onderzocht, waaronder 10.349 monsters melk en 544 monsters melkproducten. Naar aanleiding van dit onderzoek of de in specties door de keurmeesters werden 56 pro- cessen-verbaal opgemaakt en 657 waarschu- wingen gegeven en 356 partijen buiten con- sumptie gebracht. Tegen een wijnhandelaar werd proces-ver baal opgemaakt wegens het verkoopen van ondeugdelijke port. Melkbrood werd 204 maal bemonsterd. In 10 monsters was het gewicht aan droge stof te licht, terwijl in 17 monsters de hoeveelheid gebruikte melk te gering was. 13 waarsehu- wingen werden gegeven en tweemaal proces- verbaal opgemaakt. Van roggebrood werden 24 monsters onder zocht. Wegens te laag gewicht werden drie waarsch-uwingen gegeven en eenmaal proces- verbaal opgemaakt. Onderzocht werden 598 monsters room- en consumptie-ijs. Hiervan bevatten 41 monsters colibacterien, in 50 monsters was het aantal bacterien te hoog, van 5 monsters was de compositie onvoldoende verhit, acht monsters roomys bevatten te laag vetgehalte. Saccha rine werd niet aangetroffen. 36 waarschuwingen werden gegeven en 5 processen-verbaal opgemaakt. Onderzocht werden 131 monsters limonade- gazeuse, 46 monsters limonadestroop, 11 mon sters limonettesiroop, 2 monsters vruchten- siroop, 64 monsters huishoudjam, marmelade en vruchtenjam. In 27 monsters limonadegazeuse was het suikergehalte lager dan de minimumeisch. Conserveermiddelen en saccharine werden niet aangetroffen. In 5 monsters vruchtensap werd salicylzuur aangetroffen. In drie monsters vruchten op sap en in vier monsters vruchten op siroop was het suiker gehalte te laag. In sommige gevallen was de tinvoering van tomatenblikjes sterk aangetast. Het tingehalte in dergelijke waar was dan steeds te hoog. Hoeveelheden tin in 544 mg per kg werden aangetroffen. Op het laboratorium werden onderzocht 9378 monsters melk. Hiervan waren ondeugdelyk: 56 monsters wegens watertoevoeging, 931 monsters wegens te weinig vet in de droog- rest, 33 monsters wegens vuil, 53 monsters wegens aanwezigheid van streptococcen en 9 monsters om andere reden. Wegens watertoevoeging werden 18 pro cessen-verbaal opgemaakt. Twee processen- verbaal werden opgemaakt wegens ontroo- ming, drie wegens de aanwezigheid van vuil in de melk. Onderzocht werden 46 monsters maizena, 61 monsters puddingpoeder, 40 monsters zelf- rijzend bakmeel en 122 diverse meelproducten. Een monster puddingpoeder was als zoo- danig onvoldoende aangeduid. Wegens on- deugdelijken toestand werden 101 partijen in beslag genomen. Drie monsters gamalen hadden te hoog boorzuurgehalte. Twee monsters Pilchards waren bedorven. Door de keurmeesters wer den ter plaatse 36 partijen afgekeurd. In het laboratorium werden 100 monsters cacao onderzocht. Over het algemeen kon hierop weinig aanmerking worden gemaakt. 15 monsters hadden iets te hoog vochtgehalte, bdn monster was een weinig schimmelig. Een merkWaardig jubileum. Een lang niet alledaagsch lustrum vindt aihier a.s. Vrijdag 1 November piaats. Op dezen datum toch, zal het 30 jaar zijn geleden, dat de Frobel-inrichting van den heer J. A. van Hoeve in de Nieuwstraat ten be hoeve van de kinderen maar niet minder van de Axelsche ouders werd opengesteld. Dat dit feit kon worden bewerkstelligd lag zuiver aan het doorzettingsvermogen van den heer Van Hoeve zelf en gold dan ook uitslui- tend als een echte daad van particulier initia- tief in het belang van de gemeenschap. Niet in het minst mag hierbij ook genoemd wor den wijlen de echtgenoote van den heer Van Hoeve, die weinig voor haar man onder deed in de beide eerste decennia's van het bestaan dezer school, zoodat dit echtpaar met recht als de zielen van deze zaak mag worden ge noemd. De heer Van Hoeve is geen man die zichzelf zoekt, maar iemand van daadkracht en per- soonlijk initiatief. Vooral in dit opzicht heeft zyn streven de volledige sympathie van de burgerij in al haar geledingen genoten. De pedagogische wyze waarop hij gedurende een zoo respectabele reeks van jaren zijn beste krachten aan deze inrichting heeft gegeven wordt dan ook door iedereen in Axel geres- pecteerd. Het was .geen wonder dat sedert vele jaren ook door den gemeenteraad zijn werk bleek te worden geapprecieerd als de geldmiddelen voorziening behoefden. De heer Van Hoeve stelde zijn eischen nooit buitenge- woon hoog en ondanks dit voldeed zijn inrich ting alien ouders en kinderen die er gebruik van maakten. Doch aan den anderen kant viel geen moeite of offer hem ooit te zwaar als het gold zyn Fr6bel-inrichtin>g. De Kerstfeestjes en de algemeene feestvie- ringen in onze plaats zyn daar om deze her- innering levendig te houden by alle Axelaars. 'Het loffelijk streven van den heer Van Hoeve moge een spoorslag zijn voor hem ondanks zijn gevorderden leeftyd en de- •genen die na hem komen, om niet te versa- gen, want zooals een oud-wethouder onzer ge meente het in den Raad eens zei: „De heer Van Hoeve heeft in dit opzicht (zonder dat te willen) een standbeeld verdiend". KERKINSTITUEERING TE AXEL. Ter Jongste vergadering van de classis Axel der Geref. Kerken kwam ter tafel een voor- stel van de kerken van Axel en Zaamslag om in Zoutespui een zelfstandige Geref. kerk te institueeren. Er waren ook enkele bezwaar- schriften tegen e.V. kerkinstitueering te Zou tespui. De classis erkennende de noodzaak tot institueering van de kerk te Zoutespui besloot het voorstel aan te houden tot de vol gende of een vervroegde classicale vergade ring en adviseerde de kerken van Axel en Zaamslag deze zaak met de ingekomen bezwa- ren zoo spoedig mogelijk pnderling te bespre- ken- (Pr. Z. Crt.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3