(£3 verkoudheid; Buitenland HOEST EN BELASTING VOOB ELECTRISCH GEDBEVEN AUTO'S. HET PETROLEUM VELD VAN PECHELBRONN. CARLTON CLUB DOOR EEN BOM GETROFFEN. bleef, dan beteekenen deze 80.000 overnach- tinigen heel veel. Baschouwt men de cijfers afzonderlijk, dan blijkt dat het centrale deel 'van ons land veel bezoek heeft ontvangen, soms zelfs meer dan in andere jaren het geval was. De gebiederi langs cnze kusten en grenzen, de deelen die verder van de groote wooncentra verwijderd liggen, worden weinig of niet bezocht. De Jeugdherberg Centrale kan, ondanks de 45 van het aantal overnachtingen uit vroegere jaren met voldoening terugzien op het seizoen. Het jeugdherbergwerk en daar- mede tevens de liefde van onze jeugd voor eigen land en volk en hun lust tot gezond rei- zen en trek ken heeft deze toets in ernstige tijden doorstaan. Men schrijft aan de Pr. Z. Crt.: Ingevolge de bestaande bepalingen van de motorrijtuiigenbelastingwet wordt voor auto's, voortbewogen door een andere dan uitsluitend aan benzine ontleende kracht een momenteei met 50 verhoogde moto.rrijtuigenbelasting geheven. In verband met het groote belang voor de volkshuisvesting van het althans naar beste vermogen in stand houden van het Nederlandsche wagenpark, ook in tijden van benzineschaarschte, werd bereids beslist, dat voor motorrijtuigen, welke met gas worden gedreven tot nader order de bedoelde belas- tingverhooging wordt opgeheven. Men zal gemakkelijk begrijpen van welk belang deze beslissing is voor hen, die noodgedwongen zijn overgegaan in deze tijden betrekkelijk groote bedragen te besteden aan den ombouw tot en nieuwe aanschaffing van een gastractie-appa- ratuur. Dezelfde motieven kunnen echter ook gel- den voor de thans, dank zij Nederlandsch ini- tiatief weer naar voren gebrachte tractie mid- dels door accu-batterijen gevoerde electro- motoren. Zulks is voor de N.A.C. reden ge- weest om ook voor deze laatstgenoemde trac tie bij het Departement van Financien een ontheffing te bepleiten van de verhoogde motorrijtuigenbelasting. INSTITUUT VOOU ARBEIDERS ONTWIKKELING OPGEHEVEN. Naar het A. N. P. meldt, heeft het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, dat de laatste maanden onder leiding stond van Daan van der Zee, opgehouden te bestaan. De bestuurs- leden hebben hun functie neergelegd en het bestuur ontbonden verklaard. Van dit besluit is Maandag mededeeling gedaan aan een groot aantal vertegenwoordigers, die te Am sterdam bijeen kwamen. Het instituut voor Arbeidersontwikkeling werd 16 jaar geleden opgericht door de S.D.A.P. in vereeniging met het N.V.V. Zijn taak wordt, aldus het A.N.P., overgenomen door de onlangs gestichte organisatie „Vreug- de en Arbeid". BOM OP EEN AMSTERDAMSCHE BEGRAAFPLAATS. Zondagavond hebben Engelsche vliegers wederom boven de hoofdstad geopereerd. Op de begraafplaats Zorgvliet aan den Amstel- dijk werd een schaftlokaal door een brand- bom getroffen, waardoor een kleine brand ontstond, die evenwel spoedig door de brand- weer kon worden gebluscht. INKWARTIERING BIJ PARTICULIEREN. Wat wel en niet extra vergoed wordt. De secretaris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de bur- gemeesters een circulaire doen toekomen, waarin hij, naar aanleiding van hem gestelde vragen, in overleg met den hoofdintendant, toegevoegd aan den Weermachtsbevelhebber in Nederland, ten aanzien van de toepassing van de Verordening van den Rijkscommissaris no. 50/1940, voor zoover het inkwartiering bij particulieren betreft, het volgende mededeelt: De kosten voor gebruik van electriciteit worden niet afzonderlijk vergoed. Deze dienen uit de inkwartieringsvergoedingen te worden bestreden. Indien echter een werkkamer gedurende den nacht in gebruik is, waardoor veel licht wordt gebrand, wordt een vergoeding van /0,10 per nacht toegestaan, welk bedrag teg%lijk met de inkwartieringsvergoeding wordt verrekend. Bij het gebruik van electriciteit voor andere doeleinden dan verlichting, worden de kosten van den verbruikten stroom betaald door den commandant van het betreffende legeronder- deel. Voor het gebruik van een badkamer kan 0,25 per bad in rekening worden gebracht, welk bedrag contant door den kwartiememer aan den kwartiergever moet worden betaald. Voor het gebruik van telefoon moeten de gesprekken contant door den kwartiememer aan den kwartiergever worden betaald. Hier- voor mag niet meer worden berekend dan de prijs van het gesprek bedraagt. Voor het gebruik van linnen wordt gehn vergoeding toegekend. De kosten, die aan dit gebruik zijn verbonden, moeten uit de inkwar tieringsvergoedingen worden bestreden. Voor het gebruik van een garage voor het stallen van een of meer rijwielen wordt geen vergoeding verleend. Indien echter ten behoeve van de Duitsche weermacht rijwielen worden ondergebracht bij een rywielstalling, die als bedrijf gehouden wordt, mag voor deze stalling, die als R-ver- richting wordt beschouwd, een bedrag van f 0,02 per rijwiel en per etmaal in rekening worden gebracht. Voor de stalling van een auto bedraagt de vergoeding f 0,10 per etmaal. Hieronder dient te worden verstaan, dat bij inkwartiering van een militair met auto, voor de stalling van dien auto een afzonderlijke vergoeding van 0,10 wordt toegekend, op dezelfde wijze als dit is bepaald voor de inkwartiering van een militair met paard. De verrekening geschiedt tegelijk met de inkwartieringsvergoeding. Betaling per rnaand. Blijkens par. 2, tweede lid, van de Verorde ning van den Rijkscommissaris no. 50/1940 worden na de vordering van het kwartier door den kwartiememer op het inkwartieringsbil- jet de verschillende gegevens ingevuld, welke voor de uitbetaling der vergoeding benoodigd zijn. Hieruit zou de gevolgtrekking kunnen worden gemaakt, dat de betaling niet eer zal kunnen plaats vinden dan wanneer de inkwar tiering geheel zal zijn geeindigd. In gevallen, waarin deze zich over langeren tijd uitstrekt, b.v. over eenige achtereenvolgende maanden, zou het voor de kwartiergevers bezwaarlijk kunnen zijn tot goolang op de hun toekomende vergoeding te wachten, aangezien zij de extra- uitgaven, die iedere inkwartiering toch onge- twijfeld met zich mede brengt, regelmatig moeten betalen. Ten einde aan deze bezwaren tegemoet te komen, heeft de hoofdintendant, toegevoegd aan den weermachtsbevelhebber in Nederland, bepaald, dat het inkwartieringsbiljet maande- lijks door de kwartiergevers bij den bevoegden burgemeester ter uitbetaling kan worden in- gediend, zoodat dan door de gemeente, voor zoover zulks nog niet geschiedde, maandelijks het bedrag kan worden vergoed, dat den kwartiergever wegens gevorderd kwartier toekomt. Aangezien blijkens het vierde lid van ge- noemde paragraaf de door de gemeenten uit- gegeven kwartiergelden door het bevoegde plaatselijke commando slechts worden vergoed op vertoon van de betreffende inkwartier.ngs- biljetten, hetgeen bij voortgezette inkwarae- ring niet mogelijk zou zijn, omdat deze be- scheiden in het bezit van den kwartiergever dienen te blijven, is thans beslist dat bij in- kwartieringen van langeren duur dan een maand, op verzoek van den kwartie.gever voor den Ortskommandant maandelijks nieu we inkwartieringsbiljetten aan dezen zullen worden afgegeven. Aan de hand van deze inkwartieringsbiljet- I ten worden dan de kwartiergelden door de gemeente maandelijks vergoed. KUNSTZ1JDE IN DE WASCH. Een speclaal etiket. In verband met het feit, dat momenteei veel meer gebruiksartikelen dan voorheen, geheel of gedccltelijk vervaardigd worden uit kunst- zijde, waarbij aan deze artikelen niet altijd direct te zien is, dat zij van kunstzijde zijn vervaardigd, is het ncodzakelijk, dat de was- scherijen aan een herkenningsteeken kunnen zien, dat in het artikel kunstzijde verwerkt is, zoodat dit in de wasch een speciale behande- ling kan ondergaan. Door een verkeerde be- handeling wordt immers niet alleen de eige- naar gedupeerd, doch zou ook het verbruik van textielgoederen abnormaal hoog worden. In verband hiermede zal, naar het vakblad ,,De Manufacturenhandel" weet mede te dee- ien, een uniform etiket (groot 1X2 cm) van witte kunstzijde met in rood het teeken R!, met daarondec in kleine letters de afkorting van het Rijkstextielbureau R.T.B., als her- kennings- en waarschuwingsteeken voor de wasscherijen, dat de hiervan voor-ziene goede- ren een speciale behandeling eischen, verkrijg- baar gesteld werden. Deze etiketten zullen door de vervaardigers daarvan uitsluitend aan confectioneurs en winkeliers verkocht mogen worden. Zij zullen door de confectioneurs van een nader te bepalen datum af op alle door hen te confectioneeren artikelen welke geheel of gedeeltelijk uit kunstzijde vervaardigd zijn, moeten worden aangebracht, uitgezonderd niet waschbare bovenkleeding. Dezelfde plicht rust op importeurs of hun agenten. De plaats voor het aanbrengen van het merk is, op alle lijfgoederen, achter boven in het midden aan de binnenzijde; op boorden en manchetten aan de binnenzijde in het midden. Winkeliers zullen t.z.t. in de gelegenheid wor den gesteld, etiketten tegen vastgestelden prijs aan het publik te verkoopen. De letter R is de beginletter van het woord rayon, het in alle Romaansche en Angel-Sak- sische talen gebruikelijke woord voor kunst zijde. NIEUW CONTINENTAAL STELSEL. Geleidelijk komt er, schrijft het Handelsblad, een nieuwe teekening in de Europeesche poli- tieke constellatie. De jongste besprekingen, welke Hitler gevoerd heeft met Fransche staatslieden en met den Spaanschen Caudillo nu gevolgd door een nieuw onderhoud met Mussolini in Florence geven langzamerhand een duideljjker beeld: het doel ervan teekent zich, na het officieele Fransche communique over de bedoelde besprekingen, reeds nauw- keuriger af. Bit communique meldde, dat men het eens is geworden over de beginselen van een samenwerking, waarvan de uitvoerings- modaliteiten later zullen worden onderzocht. Frankrijk zou dus niet alleen economisch zich richten naar het Nieuwe Europa, maar ook politiek gaan samenwerken met de as-mogend- heden. Van Spanje mag men waarschijnlijk hetzelfde verwachten. Zou dit inderdaad zoo zijn, dan zou een groot continentaal blok, dat alle. West-Europeesche grcote vastelands- mogendheden zou omvatten, worden gevormd, met een lang zeefront, dat zijn verlenging zou vinden in Afrika, in de Fransche kolonien. De actie van de as-mogendheden in Zuid-Oo3t- Europa heeft eenzelfde strekking. De bijzon- dere beteekenis hiervan is, dat die actie de kusten van de Middellandsche Zee geheel in de machtssfeer Van de as wil brengen. Engeland zou in die zee dan nog slechts de maritieme steunpunten Gibraltar, Malta, Cyprus en Egypte bezitten, van waar uit het zijn man- daatgebieden in het Nabije Oosten en zijn olie-belangen zou moeten verdedigen. Reeds eenige jaren geleden is van Britsche zijde het verlies van de Middellandsche Zee onder oogen gezien, maar men kan daarbij toen kwalijk ge- dacht hebben aan de mogelijkheid, dat Frank rijk zich bij een continentaal blok zou voegen. Onwillekeurig vergelijkt men de tegenwoor- dige constellatie in Europa met die van 130 jaar geleden, na den vrede van Weenen van 1809, toen Napoleon Europa beheerschte, de Tsaar van Rusland zijn bondgenoot was, even- als de Keizer van Oostenrijk, de Koning van Pruisen en de Koning van Denemarken, die zich verbonden hadden deel te nemen aan het Continentale Stelsel, dat tegen Engeland ge- richt was. Onze medewerker Dr. F. H. Fischer heeft onlangs aan deze Napoleontische eenheid een beschouwing gewijd, en de oorzaken aan- gegeven, waardoor Napoleons streven ten slotte is mislukt. Hitler kent echter Napo leons geschiedenis, zijn tactiek en de oorzaak van zijn falen. Himmler heeft eenige jaren geleden eens gezegd, dat men Napoleons poli tiek zorgvuldig bestudeerd had, en wel zou zorg dragen niet in zijn fouten te vervallen. Napoleon was bij al zijn genialiteit onrustig en ongeduldig, zelfs fantastisch; men denke slechts aan zijn tocht naar Egypte, om van daaruit het Britsche Imperium in den Indi- schen Oceaan aan te vallen. Duitschland gaat methodischer te werk; het heeft zich jarenlang niet alleen militair, maar ook economisch voorbereid op een conflict als dat hetwelk wij thans aanschouwen, en bepaalt zich er niet toe om de Continentaal-iEuropeesche landen poli tiek aan zich te binden, doch deze tevens eco nomisch in zijn systeem in te schakelen, waar door de effectieve beteekenis dier landen voor het totale plan nog wordt verhoogd. Ovterigens is de toestand al verder ontwik- keld dan onder Napoleon, wien het nooit ge- lukt is de Continentale Blokkade tegen Enge land werkelijk algemeen te verwezenlijken, zoowel in het Noorden van Europa (Zweden), als in het Zuiden (Spanje) en in het Oosten (Rusland)*. Engeland bleef na Aboekir en Tra falgar steeds onbestreden meester in de Mid dellandsche Zee, waar het zelfs gedurende de Napoleontische oorlogen zijn positie kon ver- sterken door de bezetting van Malta. 'Thans wordt zijn machtspositie in de Middellandsche Zee emstig bestookt. Door de vorming van een continentaal front met zijn verlengstuk in Afrika, zou de oorlog- voering voor Engeland en de taak van de Brit sche vloot sterk bemoeilijkt en verzwaard kun nen worden. Immers het front, waarop Enge land zijn afsluitingsblokkade effectief moet toepassen, zou aanzienlijk worden verlengd, terwjjl de bedreiging van Engeland in de Mid dellandsche Zee voor de positie van dit rijk in v. 9 Dan rug en borst inwrijven met ~Z.( Dampo.Wonderlijkzooalsdathelpt! i"x Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos30ct. Afrika en het Nabije Oosten ernstige gevolgen zou kunnen hebben. De uitbreiding van het continentale blok in Europa onder leiding van Duitschland en Italie zal ook wij merkten het hierboven reeds op de vestiging van de door de as-mogendheden nagestreefde nieuwe economische ordening in Europa bei'nvloeden. Nog sterker immers gaat de samenwerking op economisch gebied van de Europeesche landen klemmen, wanneer deze gezamenlijk de afsluiting van de wereld- zeeen zouden ondervinden, eni meer en meer op elkander zouden worden aangewezen. Ook in dit opzicht verkeert Europa in eenzelfde positie als gedurende den Napoleontischen tijd maar economische organisatie was Napoleons sterkste zijde niet. De modeme, volledige plan- economie, die erop berekend is om alle econo mische krachten van het vasteland.in te scha kelen, is de nieuwe factor van 1940. ACTIE VAN HET ITALiAANSOHE LUCIITWAPEN EN O.A. TEN NOORDEN VAN ATHENE. In het eerste Grieksehe oorlogscommuniqud wordt volgens United Press verklaard, dat de Italianen de Grieksehe stellingen langs de Albaneesche gcens sedert half zes Maandag- morgen aanvallen. De Grieksehe troepen bie- den hardnekkig tegenstand. Uit Pec (aan de GriekschZuid-Slavische grens), meldt U.P., dat daar verluidt dat da Italiaansche trcepen de plaatsen Boboho en Radoti ingenomen hebben. De eerste luchtaanvallen van den Ita- liaanschGriekschen oorlog zijn reods ge- meld. Zoo vemeemt United Press te Athene, dat bij een Italiaanschen luchtaanyal op Patras vier menschen gedood en veertig ge- wond zijn. Voorts wordt gemeld, dat de lucht- haven van Tatoion, ten Westen van Marathon, door Italiaansche vliegtuigen is gebombar- deerd. Tenslotte hebben vier zware Italiaansche bommenwerpers, die op groote hoogte boven de Grieksehe hoofdstad vlogen ten Noorden van de stad bommen laten vallen. Athene zelf werd niet aangevallen. Om 9 uur 30 Maandagmorgen werd in Athene voor de tweede maal luchtalacm ge- geven. Men hoorde voortdurend het vuur der afweerbatterijen. Officieele Italiaansche kringen te Boeda- pest bevestigden volgens United Press, dat de Italiaansche opmarsch in Griekenland Maan dagmorgen vroeg begonnen is. Bijzonderheden over het verloop van den strijd zijn nog niet beschikbaar. Volgens te Belgrado ontvangen berichten zouden de Italiaansche troepen, door sterke afdeelingen der luchtmacht ondersteund, den aanval begonnen zijn tegen het Grieksehe dis trict Ciamuria. De aanvallen zouden zich con- centreeren op de stad Kosniposi. Algemeene mobilisatie en staat van baleg in Griekenland. Naar het Grieksehe nieuwsagentschap meldt, is in Griekenland de algemeene mobi lisatie afgekondigd. Koning George H heeft een boodschap tot het Grieksehe volk gericht, waarin het opge- wekt wordt tot den strijd. Bepaald is, dat van Maandagavond af Athene en de overig^ Grieksehe steden ver- duisterd moeten zijn. In geheel Griekenland is de staat van beleg afgekondigd. Alle scliolen zijn gesloten. De Italiaansche nota aan Athene. Grazzi, de Italiaansche gezant te Athene, heeft Maandagochtend om drie uur de volgen de nota aan de Grieksehe regeering overhan- digd. De Italiaansche regeering heeft herhaalde- lijk moeten constateeren, dat de Grieksehe regeering in het huidige conflict een houding aangenomen en gehandhaafd heeft, die niet slechts in tegenspraak staat tot de vreedzame, vriendschappelijke buurbetrekkingen tusschen twee naties, doch ook tot de welomschreven plichten, die voor de Grieksehe regeering uit haar positie als neutralen staat voortvloeide. Herhaaldelijk heeft de Italiaansche regee ring zich gedwongen gezien de Grieksehe regeering uit te noodigen zich aan deze plich ten te houden en voorts te protesteeren tegen- haar stclselmatige schending, te emstiger, cmdat de Grieksehe regeering duldde, dat haar territoriale wateren, kusten en havens in den loop der oorlogsoperaties door de En gelsche vloot gebruikt werden, voorts de ravi- tailleering der Britsche luchtstrijdkrachten begunstigde en de organisatie van een militai- ren berichtendienst in den Griekschen archi- pel tot nadeel van Italie toestond. De Grieksehe regeering is volkomen op de hoogte met deze feiten, die verscheidene malen het voorwerp van diplomatieke stappen van de zijde van Italie waren, waarop de Grieksehe regeering, die zich bewust had moe ten zijn van de ernstige gevolgen harer hou ding, met geen enkelen maatregel tot bescher- ming der eigen neutraliteit, doch veeleer door intensiveering van haar actie tot begunstiging van de Britsche weermacht en van haar samenwerking met de vijanden van Italie antwoordde. De Italiaansche regeering heeft de bewijzen in handen, dat deze samenwer king door de Gpieksohe regeering beraamd is en door overeenkomsten van militair, marins- en luchttechnisch karakter geregeld was. De Italiaansche regeering doelt daarbij niet slechts op de Britsche garantie, die Grieken land als een deel van een program beschouw- de, dat tegen de veiligheid van Italie gericht was, doch ook op de uitdrukkelijke, welom schreven verplichtingen, die de Grieksehe regeering aangegaan heeft om belangrijke strategische postties op Grieksch gebied waaronder luchtbases in Thessalie en Mace donia, die voor een aanval op Albaneesch ge bied bestemd waren ter beschikking te stellen van de mogendheden, die zich met Italie in oorlog bevinden. De Italiaansche regeering moet bij deze gelegenheid de Grieksehe regeering herinne- ren aan de provoceerende actie, die zij ge voerd heeft door haar terroristische politiek tegen de bevolking van Samoerie en de voort- dureride pogingen om aan de overzijde van haar grenzen onlusten te verwekker.. Ook met betrekking tot deze gebeurtenissen was de Italiaansche regeering, zij het ook tever- geefs gedwongen de Grieksehe regeering opmerkzaam te maken op de onvermijdelijke gevolgen, die een dergelijke politiek tegen- over Italie zou hebben. Dit alles kan niet langer door Italie wor den geduld. De neutraliteit van Griekenland is steeds meer uitsluitend schijn geworden. De verantwoordelijkheid voor dezen toestand ligt vooral bij Groot-Brittannie en zijn voor- nemen steeds meer volken in den oorlog te betrekken. Het is thans volstrekt duidelijk, dat de politiek van de Britsche regeering er op gericht was en is het Grieksehe gebied te veranderen in een basis voor oorlogsacties tegen Italie of althans deze verandering te doen toelaten. Dit kon slechts tot een gewa- pend conflict tusschen Italie en Griekenland leiden, een conflict, dat de Italiaansche re geering beslist voornemens is te vermijden. De Italiaansche regeering is derhalve tot het besluit gekomen als garantie voor de neu traliteit van Griekenland en de veiligheid van ILalie van de Grieksehe regeering machtiging te verlangen om met de eigen weermacht voor den duuc van het huidige conflict met Groot-Britannie enkele strategische punten op Grieksch gebied tebezetten. De Italiaansche regeering noodigt de Grieksehe regeering uit zich tegen een dergelijke bezetting niet te ver- zetten en den vrijen doortocht van de voor deze bezetting bestemde troepen niet te be- lemmeren. Deze troepen komen niet als vij anden van het Grieksehe volk en de Italiaan sche regeering heeft geenszins het voornemen door de tijdelijke bezetting van enkele strate gische punten, die uit de noodzaak van den toestand voortvloeit en een zuiver defensief karakter draagt, de souvereiniteit en onafhan- kelijkhsid van Griekenland te benadeelen. De Italiaansche regeering steltaan de Grieksehe regeering den eisoh, terstond aan de militaire instanties de noodige bevelen te geven, opdat deze bezetting op vreedzame wijze kan geschieden. Voor het geval de Ita liaansche troepen op tegenstand zullen stui- ten, zal deze tegenstand met wapengeweld gebroken worden. De Grieksehe regeering zou daarmede de verantwoordelijkheid voor de daaruit volgende consequenties moeten dra gen, Motiveoring van het Italiaansche optreden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Flo rence: Tegenover de in het buitenland verspreide uiteenzettingen omtrent de Grieksch-Italiaan- sche spanning is Maandagmiddag van gezag- hebbende Italiaansche zijde het volgende ver klaard. De incidenten, de gewelddaden en de intri- ges in den Griekschen sector hebben zich de laatste uren zoo opgestapeld, dat de toestand steeds meer verscherpt en van Italiaansche zijde urgente maatregelen ncodzakelijk zijn geworden om het hoofd te kunnen bieden aan de gevaren van den toestand. Tezelfdertijd, dat de Grieksehe aanslagen jegens Albanie steeds talrijker zijn geworden, zijn in Athene de Engelsche intriges zoo tast- baar geworden, dat van den kant van Enge land ernstige aanslagen op de onafhankelijk- heid en het gebied van Griekenland onmiddel- lijk ophanden schenen. De geheele toestand heeft onder den druk van Engeland, dat met zijn bekende methodes zijn interventie met beweerde Grieksehe ver- zoeken om hulp wil rechtvaardigen, geleid tot een steeds duidelijker wordenden afstand van Griekenland van zijn onafhankelijkheid. De Italiaansche regeering heeft derhalve tegenover de Grieksehe regeering een houding moeten aannemen, die haar rechtvaardiging vindt in de eischen der nationale verdediging, omtrent dewelke verdere mededeelingen later zullen worden gedaan. Met den Elzas is Duitschland nu weer in het bezit van het petroleumveld van Pechel- bronn gekomen. De productie is maar be- scheiden en de mogelijkheden van een dcel- treffende exploitatie worden begrensd geacht, maar Pechelbronn was een der kiemen van Frankrijks oliepolitiek sinds den wereldoor- log. Het was de eenige plek, waar de petro- ieumwinning in de praktijk bestudeerd kon worden. Te Straatsburg werd een leerstcel voor deze tak van technische wetenschap ge- sticht. Gemiddeld kwam er jaarlijks 70.000 ton vandaan. Op het oogenblik liggen de schachten en raffinaderijen nog verlaten, maar er is geen twijfel aan of spoedig wordt ook hier de arbeid hervat. Boortorens zijn er schaarsch, maar men ziet er mechanisch be- wogen pompen. De Frankfurter Zeitung vestigt er de aan- dacht op, dat Pechelbronn een der oudste pe- troleumondememingen ter wereld is. Men vond er al ruwe olie, toen men nog niet pre- cies wist, wat ermee te beginnen. Men smeer- de er de wielen van wagens mee en gebruikte ze ook soms als geneesmiddel. De eerste maatschappij voor het winnen van de vloei- stof werd in 1750 gesticht, dus lang vocrdat petroleum een handelsartikel was. Wat later verwierf een advocaat uit Toulouse de eer ste concessie. Een soort raffinaderij moet toen al bestaan hebben. De olie werd gelijk kolen en erts gewonnen, in schachten. Langen tijd bleef de productie onder de 100 ton. De op- bloei begon ongeveer 80 jaar geleden met de olielamp. HITLER CONFEREERT TE FLORENCE MET MUSSOLINI. Stefani meldde Maandag uit Rome: De Fiihrer heeft Maandag te Florence een ontmoeting met den Duce gehad. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de trein van den Fiihrer den Brenner gepasseerd. De Fiihrer wordt op zijn reis vergezeld door den rijksminister van buitenlandsche zaken ven Ribbentrop. De Duce is, ingezelschap van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Graaf Ciano, naar Florence vertrokken De bevolking van Florence bracht Hitler bij zijn aankomst en op zjjn rit door de stad, die getooid Was in de Duitsche en Italiaansche kleuren, een niet te beschrijven manifestatie van geestdrift en blijdschap. De Fiihrer en de Duce schreden op het perron langs het front van de eere-compagnie. Onder het gejuich del bevolking reden de Fiihrer en de Duce vervol- gens per auto door de straten der stad naar het Palazzo Vecchio, waar in tegenwoordig- heid van de beide ministers van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop en .graaf Ciano, de be sprekingen een -aanvang namen. De Fiihrer en de Duce hadden, naar het D.N.B. meldt een onderhoud van verscheidene uren omtrent de actueele problemen van thans. Het onderhoud verliep in den geest van het bondgenootschap tusschen de beide landen als steeds op de hartelijkste wijze en leverde een volledige overeenstemming der opvattingen. Het officieele communique. Over het onderhoud tusschen Hitler en Mus solini is een communique verstrekt, waarin o.m. wordt gezegd: ,,De Duce en de Fiihrer hebben een onder houd van verscheidene uren gehad, dat in den geest van het bondgenootschap tusschen de beide landen als gewoonljjk op den hartelijk- sten toon gevoerd werd en volkomen overeen stemming van opvatting en omtrent alle actueele vraagstukken bewees." ,,'Qfficieus wordt uit Berlijn gemeld: De samenkomst van den Fiihrer en den Duce te Florence neemt de belangstelling van de ge heel e Duitsche hoofdstad in beslag. Zij wordt in politieke kringen te dezer stede als sympto- misch voor het opgevoerde tempo der ontwik- keling van de wereldpolitiek zonder en tegen Engeland beschouwd. Men wflst er te Berlijn op, dat de reeks diplomatieke acties van den laatsten tijd, de ontmoetingen van den Fiihrer met den vice-voorzitter van den Franschen ministerraad, Laval, vervolgens met het Spaansche staatshoofd, generalissimus Franco en ten slotte met den president van de Fran sche republiek, maarschalk Pdtain, geschied- den in aansluiting op de laatste bijeenkomst van Adolf Hitler en Benito Mussolini op den Brenner. Het is derhalve niet meer dan na- tuurlijk, zoo verklaart men te Berlijn, dat de beide staatslieden van de as elkander thans weer ontmoeten om een besluit te nemen over datgene, wat zich intusschen opgeworpen heeft aan onderwerpen voor beraadslaging. Men gelooft te Berlijn, dat het resultaat der bespreking te Florence niet lang op zich zal laten wachten en herinnert in dit verband op- nieuw aan de vroegere samenkomsten van den Ftihrer en Duce, welker resultaten steeds zeer spoedig in daden en gebeurtenissen aan den dag getreden zijn. Hoewel omtrent den inhoud en de draag- wijdte van deze nieuwe bijeenkomst ook dit- maal te Berlijn noch van officieele zijde noch in politieke kringen iets verluidt, wijst men bij herhaling op het ordeningsbeginsel der as- mogendheden. Alle acties der as-mogend heden, zoo verklaart men te Berlijn, kunnen op een noemer gebracht worden: op den wil uit Europa voor goed alle invloeden, die aan dit gebied vreemd zijn, uit te schake len. De bijeenkomst te Florence past zonder twijfel in dit zelfde kader. Waarnaar de vol ken snakken, zoo schrijft Megerle in de ,,Bor- senzeitung", dat is een natuurlflk evenwicht van krachten, dat in zichzelve rust en uitgaat van de erkenning en reispecteering van de groote, natuurlijke machtsfactoren en in- vloedsferen. Op deze natuurlijke fundamenten kan men zonder dwang de solidariteit met de continenten opbouwen en langs organischen weg het ideaal van een duurzamen vrede en een beveiligden welstand benaderen. De vrede is evenwel, zoo verklaart men in politieke kringen voor en na met nadruk, pas mogelijk na de overwinning van de as-mogend- heden. Men acht het te Berlin symbolisch, dat de Florentijnsche ontmoeting Ftihrer—Duce op den achttienden verjaardag der fascistische revolutie heeft plaats gevonden. TEVEEL TARWE IN DE VEREENIGDE STATEN EN CANADA. Hoe langer hoe meer maakt men zich vol gens het A.N.P., in Noord-Amerika bezorgd over het vraagstuk, hoe de tarweoogst van 1940 moet worden verwerkt. Tezamen met de voorraden van het vorige jaar beschikken de Ver. Staten op het oogenblik over een voor- raad van meer dan 1 milliard schepels, terwijl Canada thans een voorraad van meer dan 800 mill, schepels heeft. Tezamen beschikken deze twee landen dus over een tarwe-overschot na den oogst van dit jaar, van ongeveer 1.9 mil liard schepels. Na aftrek van de binnenlandsche consump- tie van Amerika en Canada, zullen zij des- ondanks op een overschot van omstreeks 1 milliard schepels kunnen rekenen. Zelfs wan neer de uitvoer naar Europa hetgeen men echter, gezien de tegenwoordige tijdsomstan- digheden, niet kan verwachten, aanzienlijke hoeveelheden zou bedragen, dan nog is het 1 vraagstuk van den afzet van deze enorme tarwevoorraden niet opgelost. Vooral in Cana da is men hieromtrent voor zeer groote moei- lijkheden geplaatst, aangezien te weinig ruina te ter beschikking staat om het tarwe-over schot op te slaan. Niet alleen in Noord-Amerika en Canada, maar ook in Zuid-Amerika wordt de tarwe oogst zeer ruim getaxeerd. Vooral in Argen- tinie verwacht men, dat voor eenige millioenen tonnen geen kans bestaat op een verbruiks- of exportmogelijkheid. FONDSEN-SPKCULATIE IN BELGIft VERBODEN. In de Belgische Staatscourant is, volgens het Handelsblad, een besluit opgenomen, waarbij wordt verboden officieel genoteerde fondsen te verpanden met het doel het geleen- de geld te gebruiken voor den aankoop van kapitaalaandeelen of andere aandeelen in ven- nootschappen. Leeningen tegen het in pand geven van openbare fondsen, mogen slechts worden toe gestaan wanneer schriftelqk en onder eede verklaard wordt, dat de geleende gelden noch geheel noch gedeeltelijk zullen worden aange- wend voor het koopen van kapitaalaandeelen of andere aandeelen van vennootschappen. Uitzonderingen op dit besluit kunnen alleen met de goedkeuring van den secretaris-gene raal van Financien worden toegestaan. „Transozean" meldt uit Madrid: De Carlton Club, het hoofdlrwartier van de invloedrijkste conservatieve kliek van Groot- Brittannie, is door verscheidene Duitsche bom men getroffen. Op het oogenblik, dat de bommen insloagen, zat een aantal prominente conservatieven deeis ii. het restaurant van de club te d.nceran, deels in de conversatiezalen. Hieronder bevon- den zich de Chief Whip kapitein Margisson, de financieele secretaris van het ministerie van oorlog sir Victor Warrender en de onlangs af- getreden hooge rechter Lord Hewart. Zij wier- pen zich plat op den grond en bleven onge- deerd. De naast Fleetstreet in de stadswijk Hol- bom gelegen omvangrijke gsbouwen van Kemsley House, waarin zich de redacties en drukkerijen bevinden van de „Daily Sketch", Sunday Times", „,Sunday Chronicle", „Sun- day Graphic" en van talrijke provincials b:a- den, werden eveneens door een bom getroffen. Daar het grootste gedeelte van de redactie- leden bij tijds naar de schuilkelders was ge- gaan, werd slechts een redacteur gedood. ROEMENIE VERZOEKT UTTLEVERINU VAN DEN VROEGEREN HOFMAARSCHALK URDARIANU EN MADAME LUPESCU. Toen ex-koning Carol van Roemenie eenige weken geleden zijn land moest verlaten, werd hq hierbij vergezeld van madame Lupescu en den hofmaarschalk Urdarianu. In Spanje wer den alle drie te Sevilla gearresteerd. Naar het D.N.B. thans uit Boekarest meldt, is Zaterdag een officieel verzoek der Roemeen- sche regeering aan de Spaansche regeering overhandigd waarin uitlevering van Urdarianu en de jodin Lupescu gevraagd is. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN IN NOOD. In de vroege morgenuren zjjn Zondag her haaldelijk door Duitsche instanties S.O.S.-sig- nalen van Engelsche vliegtuigen opgevai.gen, die blijkbaar tengevolge van de ijsafzetting op de Noordzee moesten dalen. Men schrijft dit te Berlin daaraan toe, dat de weersomstandigheden in den vorigen nacht tot sterke onderkoeling van de luchtmassa's boven Duitsch gebied leidden, met het boven- genoemde gevolg. De Duitsche reddingdienst ging direct op zoek naar de verongelukten. Ten Noorden van Helgoland werd een Britsche officier-vlieger geborgen, die te kennen gaf, dat hij als ge volg van onbestuurbaarheid van zijn toestel wegens ijsafzetting op het water moest dalen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2