ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ~j(ou, Griep "A KKERft**. In den greep van het noodlot No. 10.132 MAANDAG 28 OCTOBER 1940 SOOaargang Binnenland Feuilleton DE DUrrSGHE REPRESAILLE- MAATREGELEN. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Bulten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bjj vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE 8ANDB GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer j 0,20. KJLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAQ-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. VANAF 31 OCTOBER UITGAANSVERBOD TUSSCHEN 12 UUR 'S NACHTS EN 4 UUR 'S MORGENS. Slvriting der cafe's en restaurants enz. bepaald op 11 uur 's avonds. Saterdag is een verordening afgekondigd die op 31 October a.s. in werking zal treden volgens welke voor het geheele land de slui- ''ngstijd voor cafe's, restaurants, theaters, bioscopen, enz. (derhalve de openbare ver- makelijkheden) en localiteiten van vereenigin- gen is bepaald op 11 uur 's avonds. De plaat- seiijke autoriteiten zullen voor bijz ndere ge- vallen dit uur wel vroeger, maar nier. later kunnen stellen. Voorts zal van 31 October af het uitgaans- verbod worden beperkt tot tusschen 12 uur 's nachts en 4 uur 's morgens. Ilenslotte zal het van 31 October af ver- boden zijn in het openbaar of in vereenigings- verband te dansen. Dansinstituten zullen zich moeten verstaan met de secretarissen-gene- raal van de departementen van Binnenland- gche Zaken, Sociale Zaken en van Justitie. In de dagelijksche persconferentie heeft Regierungsrat dr. Muller Scholtes deze nieuwe verordeningen toegelicht. Deze deelde mede, dat door de inwerkingtreding van deze bepalingen, de verkeersverordeningen 128 en 151 met ingang van 31 October worden opge- herven. Het uitgaansverbod, dat voor de kust- strook beperkt wordt tot tusschen 12 uur s nachts en 4 uur 's morgens, maar voortaan voor het geheele land zal gelden, betreft alle inwoners, ook de Rijks-Duitschers. Er zijn eenige uitzonderingen op, dezelfde welke nu ook gelden en wel voor hen die tot het Rijks- commissariaat, tot de Duitsche Weermacht en -.politie en S.S. behooren, alsmede voor de Nederlandsche politie, leden van brandweer- en luchtbeschermingsdiensten en grenspolitie. De bijzondere vergunning, welke in bepaalde gevallen werd verleend blijft gelden, o.a. voor auutobestuurders en ^ij die voor emstige ge vallen genees- of verloskundige hulp zoeken, hetgeen zij moeten kunnen aantoonen. Strafbaar is hij, die deze verordening over- treedt of overtreding toelaat. Het dansverbod. Het hierboven vermelde dansverbod is een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken, van Sociale Zaken en van Justitie. Het be treft niet alleen alle 'openbare dancings in restaurants, cafb's en cabarets, maar ook danspartijen, welke door vereenigingen worden georganiseerd. Derhalve zal bijv. een tooneel- of zangvereeniging na haar uitvoering geen gelegenheid meer mogen geven tot dansen. He dansen in huiselrjken kring zal natuurlijk geoorloofd blrjven. Zooals gezegd, zullen dans instituten zich tot de bovengenoemde secreta rissen-generaal moeten wenden om voor zich een regeling te treffen. Op de overtreding van deze bepalingen zijn natuurlijk eveneens straffen gesteld, welke niet alleen de eigenaars of houders van dan cings of hun vertegenwoordigers en de be- stuursleden van een vereeniging treffen, maar ook de deelnemers, dus de danslustigen. Naar aanleiding van een vraag, werd nog medegedeeld, dat in het rijden van trams in de late avonduren geen verandering kan worden gebracht, omdat deze onder de verduisterings- maatregelen vallen. In de verzachting van het uitgaansverbod voor de kuststrook moeten we zien, een tege- moetkomende houding van de Duitsche auto riteiten, waarbij men denken moet aan het woord van den Rijkscommissaris, dat hij Nederland de vriendenhand toesteekt. Het ge- baar zal stellig op prijs worden gesteld. Want niet alleen het gezelschapsleven, maar ook tal van bedrijVen en vermakelijkheden profiteeren van dze nieuwe, zooveel soepeler regeling. door SYDNEY HORLER. Geautoriseerde vertaling door Mevr. T. OSIECKMEERBBOBR 30) Vervolg. Haar stemming was plotseling omgeslagen. Toen ze enkele minuten geleden besloten had haar rol te spelen, had ze niet kunnen den ken, dat de zaak deze wending zou nemen. De komst van dezen Lorinsky had haar van opinie doen veranderen. „Ik zal het stuk niet teekenen", zei ze zeer beslist. Lorinsky uitte een schrillen kreet. ,,Zoo, een oplichterstruc, hA?" Het schuim kwam hem op de lippen; de man scheen buiten zichzelf van woede. Ze kon het niet langer aanzien en wendde het hoofd af. Baron Fuipo naderde haar, legde een hand op haar schouder en fluisterde in haar oor: ..Bottin, je zult hier spijt van hebben!" Ke schudde zijn hand af. „U vergeet zich zelf, Baron Fuipo", zei ze uit de hoogte. Haar woorden maakten zoo'n indruk, dat de man direct op zij ging. He was Lorinsky, die de deur voor haar opende; op den drempel zei hij tot haar: ,,U bent zeer mooi, kom mrj op mijn kantoor opzoeken, 232, Rue du Ca- mille." Hoewel de man haar diep had beleedigd, dacht ze niet aan lorinsky, toen ze DE NEDERLANDSCHE ARBEIDER EN DE STRIJD VOOR SOCIALE GERECHTIGHEID. Samenwerking van arbeidersmassa met andjere volksdeelen mocht vroeger niet gelulcken. Van .arbeiderszaak tot volkszaak. In het jongste nummer van het Weekblad van De Nederlandsche Unie wordt de strijd voor sociale gerechtigheid besproken en de plaats, welke de arbeiders daarbij moeten innnemen. ,,Wat was van den aanvang af de doelstel- ling der arbeidersbeweging, los van alle dog ma's? De arbeider, die in de negentiger jaren nog een loo'nslaaf was, te maken tot een vol- waardig mensch. Voor 40, 50 jaren ontbra- ken de materieele voorwaarden voor den arbeider om tot een dieper en hooger geeste- lijk leven te geraken. Bijna onmogelijk lange arbeid3dagen en krottenbehuizing was het hem evenmin mogelijk om tot de cultuur vein ons volk door te dringen; hij had er geen deel aan. „Een kortere arbeidsdag, een hooger loon (kleeding en voeding), een eenvoudige maar frissche woning waren de gerechtvaardigde eischen, waarmee de arbeidersbeweging in West-Buropa in het strijdperk trad. Ze klon- ken wat materialistisch, maar achter deze verlangens naar stoffelijke dingen leefde het onuitroeibare verlangen vol mensch te zijn, ingeschakeld te worden in het geestesleven van het vaderland. Wie de nieuwe woonwjjken ziet, in elke stad en vrijwel elk dorp, zal moe ten toestemmen, dat er in de arbeidersbewe ging sterke constructieve krachten hebben gewerkt. In talrijke muziek- en zangvereeni- gingen, ontwikkelingsclubs en jeugdbewegin- gen was een ander type arbeider zich aan het vormen: krachtiger, fierder, ontdaan van het minderwaardigheidsgevoel van de oude, don- kere periode. ,,De groote drang naar sociale rechtvaardlg- heid heeft in de arbeidersbeweging vorm ge- kregen. „En tocb.. „Ondanks een belangrijke sociale verbeffing van het arbeidende volk kwamen we niet tot een nieuwe binding van de groote arbeiders massa met de andere volksdeelen. Het isole- ment, dat in den aanvang noodzakeljjk was, had heillooze gevolgen. Het bracht ons land in een politieke impasse. ,Jh de arbeidersbeweging is dat terdege gevoeld. Vele eerlijke pogingen zijn gedaan om in verbinding te komen met andere groe- pen, die onder het liberaal-kapitalistische systeem leden, naar lichaam en geest. Vooral in de laatste jaren heeft men in de arbeidersbeweging gevoeld, dat samenwerking met anderen onontbeerlijk was. Grootere en kleinere hervormingen waren tot stand ge bracht, maar men was gekomen aan de gren- zen van het mogelijke binnen het oude stelsel. „De groote plaag van honderdduizenden, de levensonzekerheid, kon eerst verdwijnen bij beheersching van bet productie-apparaat. Daartoe was samenwerking met andere volks deelen, vooral ook met de leiding-gevende menschen in het economische leven, onont- koombaar. ,,De toenaderingspogingen hadden bij het uitbreken van den oorlog nog geen vruchten afgeworpen. De samenwerking der politieke partijen in de regeering willen wij tenminste niet als zoodanig aanmerken. Daarvoor was er naar onze opvatting te weinig organische binding in de volksgroepen zelf. Sterke ver- bondenheid in een volk komt eerst, wanneer naast de horizontale ook verticale aaneenslui- ting en dooreenstrengeling volgt. Door de regeeringscoalitie waren de bevolkingselemen- ten: arbeiders, boeren, middenstanders, tech- nici en intellectueelen elkaar geen schrede nader gekomen. En men had rustig tien jaar verder kunnen regeeren zonder dat daar sprake van geweest was. We waren een volk- in-segmenten gebleven! ,,Een innige samenwerking kwam niet tot stand, omdat het woord ,,socialisme" allerlei gevoels-associaties wekte: de eerste periode der arbeidersbeweging was anti-gods- de kamer verlaten had; ze dacht aan den hlik van haat in de oogen van den man, die zich Baron Fuipo noemde. Zoodra het meisje de kamer verlaten had, snauwde Lorinsky: ,,Zoo, je wou dus fraude plegen." De man, die nu drie verschillende namen droeg, antwoordde: ,,Wees geen dwaas, er is geen sprake van fraude. Je hebt het meisje bang gemaakt, dat is alles. Laat ik je zeggen, Lorinsky, dat je manieren zelfs een varken zouden doen sohrikken; ik ben bang, dat je er geen idee van hebt, hoe je je in tegenwoor- digheid van een persoon van koninklijken bloede hebt te gedragen. De Prinses ,,Prinses! Ze is heelemaal geen prinses! Denk je dat ik niet zag hoe beschaamd ze keek, toen ik het haar vroeg? Jij denkt dat je handig bent, maar van Lorinsky krijg je de twintigduizend pond niet! En" grinnikte hij eerst wou je nog wel vijftigduizend hebben! Geen franc krijg je, versta je? En wat meer wil zeggen, ik ga dit nu eens netjes aan de dagbladen overbrieven Prinses!" Baron Fuipo had den spreker in een hoek gedrongen." „Je schijnt niet te weten wat je zegt, Lo rinsky!" zei hp. ,,Niet?" klonk het smalend, ,,dat zullen we eens zien!" ,,Ik zal het zien, Lorinsky, jij zult er niet lang genoeg meer voor leven." ,,Niet lang meer leven! Je tart me dus? Be- lachelijk!" Maar niettegenstaande zijn groote woorden was het dwergje zeer bleek gewor- den en zijn dunne beenen trilden onder hem. „Op denzelfden dag dat jij iets vertelt aan de een of andere courant, Lorinsky, zal ik je dooden, dat zweer ik je. Deze zaak is van zoo veel belang, dat ik het me niet kan permit- ieeren dat haar iets wordt in den weg gelegd. dienstig anti-monarchaal. Daar kwam nog hp een zeker standsgevoel, dat het velen boeren- in-nood, en velen middenstanders-in-de-ver- drukking psychologisch onmogelijk maakte, op te gaan in een arbeidersbeweging. ,,De Nederlandsche Unie is naar haar pro gram eigenlijk een socialistische beweging. De sociaal-economische punten spreken dienaan- igaande een duidelijke taal: ,,Doelbewuste leiding van de voortbrenging en verdeeling van stoffelijke goederen". „Dienstbaar ma ken van geld- encredietwezen aan de eischen der volkswelvaart". ,,Het zijn twee punten uit het program. Wie in het Plan van Arbeid het hoofdstuk van de conjunctuurbeheersching van het credietwezen herleest, speurt bekende klanken. ,,Er zijn menschen, die hangen aan de for- mule. Zij zullen nooit tot samenwerking met anderen komen, omdat zij innerlijk van den eigen, vertrouwden vorm geen afstand kunnen doen. „De letter doodt, de geest maakt levend." Achter het program van De Nederlandsche Unie trilt een intense sociale gezindheid. In een nieuwe breede laag rond de arbeiders massa. Er leeft een nieuwe opofferingsgezind- heid op. ,,Wij sullen ons mooie pakje moeten uitdoen en in het kale moeten gaan loopen, als het moet terwille van onze medemenschen", sprak een der drie-mannen in overdrachtelijken zin op e6n der groote vergaderingen. En de luis- terende schare verstond zijn beeldspraak. Deze gezindheid is momenteel beslissend. ,,Waar deze drang naar sociale rechtvaar- digheid heerscht, behoort de socialistische arbeider thuis, want hi) vindt er verwanten naar den geest. De groote schok, dien velen kregen, heeft het volksgeweten wakker ge- schud. De strijd voor een andere maatschap- pelpke orde, voor sociale gerechtigheid werd van arbeiderszaak tot volkszaak! Maar in den strijd tegen armoede en ontbering zullen de arbeiders in het voorste gelid moeten blrj ven staan!" De Duitsche pers over Nederland, Voorts wordt in dit nummer de houding van de Duitsche pers tegenover Nederland bespro ken, in welke pers men soms weinig vleiende dingen over ons volk leest. Dlenaangaande merkt ,/De Unie" op: ,.Men meent daar soms dat het Nederland sche volk zijn taak niet wil begrijpen. iSom- mige artikelen wekken den indruk, alsof men na de snelle oorlogsgebeurtenissen een even snelle geestesomwenteling in Nederland had verwacht. Men roept om daden en neemt geen genoegen met des vele daden welke zich reeds in de nieuwe richting hadden ingezet en zich nog dagelijks inzetten. Men spot af en toe, soms zelfs scherp, met de Nederlanders, die de veranderingen geleidelijk willen doorvoeren en men doet het soms zelfs voorkomen, alsof die Nederlanders niets anders willen dan van het oude redden wat er te redden valt en als of him houding onoprecht is". ,iDe Unie" komt tegen deze wijze van be- richtgeving op en constateert: ,,Dat het Nederlandsche volk zich 6en zal moeten weten met het nieuwe Buropa, dat het zijn taak zal mogen verriehten met gebruik- making van zpn ervaring en kennis op cultu red, koloniaal en ander gebied, dat het reeds lang dringend behoefte heeft aan ingrijpende inwendige herzieningen in staat en maat- schappij, dat is aan het meerendeel van ons volk volkomen duidelijk. Het kan zich daarop zelfs verheugen. Maar dit zal omslaan in af- zrjdigheid en zelfs in afkeer, wanneer schrij- vers in binnen- en buitenland zijn misschien trage, maar gestadige tempo gaan uitleggen als onoprechtheid of tactiek. De beste manier om onoprechtheid te kweeken, is haar te ver- onderstellen. De beste manier om vriendschap te doen groeien, is haar te laten groeien. ..Men vergete ook niet, welke groote afme- tingen de ommekeer voor velen moet hebben. Zij is niet alleen een nieuwe orienteering in Europeesch denken, zij is ook een nieuwe orienteering in de dagelijksche omgeving. Ook De dame, die jij met je grove tong zoo hebt. beleedigd, is Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Corisande, die haar trouwe aanhangers op den troon van Caronia .willen verheffen. En denk jij- nu, dat wijr het' aan jou zouden toestaan, ons eenige moeilijkheid, zij het dan ook van ondergesohikt belang, in den weg te leggen Houd je geld maar, Lorinsky, maar ik waarschuw je op je woorden te pas- sen. Wij, Caronianen, hebben een oude ge- woonte, minder plezierig waarsehljnlijk, maar buitengewoon doeltreffendwij snijden leuge- naars de tong af, opdat deze geen schade meer kan aanrichten. Ik ben er van overtuigd dat je zooiets niet erg prettig zou vinden, Lo rinsky!" Het creatuur, dat met zijn rug tegen den muuir gedfongen was, kromp ineen. ,,Ik heb me vergist", zei hij klappertandend, ,,de dame in kwestie is de Prinses, ik ben er zeker van. Kan ik nu gaan?" ,,Pak je weg!" zei Baron Fuipo en zette hem tot spoed aan met een trap. Een uur later be trad hij de armoedige flat, die hem nu tot woonplaats diende. Sybil Trent begroette hem met de woorden: ,,En, heb je succes gehad J>e zottin wilde Lorinsky's stuk niet tee kenen", gromde hij. Ze werd bleek. ..Waarom niet? Heeft ze eenig vermoeden?" „Ja, en binnen zeer korten tijd zal ze zeker- fceid hebben." „Wlat ga je met haar doen?" ,,Haar dwingen mij in het vervolg als een gedresseerd hondje te gehoorzamen", klonk het antwoord. Sybil Trent stond op het punt een vraag te stellen, maar ze bedacht zich en verliet zon der een woord de kamer. Zuberra's antwoord had haar haar laatste restje hoop ontnomen. daar worden muren gesloopt, ook daar ziet men veelal eerst nog onwennig over een nieuw gebied. Doch ook daarin kan de ontwikkeling geweldig zijn, mits haar apparaat gestadig werkt. „Is niet reeds nu, na enkele maanden, op sommige plaatsen een geheel nieuwe geest ontstaan? En dat geldt ook menige gebeur- tenis in de groote steden. Is in de ,,deftige" stad Den Haag niet reeds veel, dat ouder- wetsch was, gekenterd, is in de Amsterdam- sche arbeiderswereld niet reeds veel zich aan het vormen, dat de beste resultaten voor volk en land kan hebben? Zeker, ook daarin kan de ontstuimi'ge werker naar zijn wijze van zien het tempo langzaam noemen, maar het verkregen werk zal hecht kunnen zijn. Het individualitisch leven schakelt zich reeds over- al om naar gemeenschapsleven. ,JJns volk zoekt den weg naar een nieuwe toekomst. Het is bereid dien weg te gaan, het is bereid offers te brengen en hard te wer- ken. Het vraagt echter begrip en waardec- ring voor eigen karakter en eigen waarde, zooals ieder volk dat vragen moet. Het acht dat begrip niet aanwezig, wanneer in de Duit sche pers, haast stelselmatig, menschen schrijven over ons volk, die slechts een zeer kleine minderheid van dat Volk vertegen- woordigen en die haast meer Duitsch denken dan Nederlandsch. ,,Voor een goede verhouding van het Neder landsche volk tot het Duitsche", aldus „De Unie", is het onontbeerlijk, dat de kijk van den Duitschen mensch op ons land zuiver en waar is. Het is duidelijk, dat de Duitsche pers hier een moeilijke en verantwoordelijke taak heeft. Een taak, die niet vervuld kan worden, wan neer niet blrjken zou, dat men begrip had voor ons land en volk, begrip ook voor de bijzon dere positie die Nederland ook in het nieuwe Europa krachtens zijn ligging, zijn aard en zijn roeping moet innemen". VESTIGING VAN BANKETBAKKERS- BEDRIJVEN ZONDER VERGUNNING VERBODEN. Blijkens een beschikking van den Secreta- ris-Generaal van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de uitvoering van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 is het verboden een inrictoting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van het banketbakkersbedrijf, onderscheidenlijk van het banket-verkoopersbedrijf, voorzoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder ver gunning van den Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart. lOnder de uitoefening van het banketbak kersbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschikking verstaan: a. het ten behoeve van het publiek vervaar- digen van 1. groot of klein gebak, als taarten, taar- tjes, koekjes, petit-fours en banket; 2. schuim-, slagroom-, suiker- of dragant- werk; 3. fondant, borstplaat, chocolade of marse- pein; 4. ragout werk; b. het ten behoeve van het publiek ver- vaardigen, gepaard gaande met den verkoop aan het publiek, van producten, als onder a genoemd, tenzij deze uitsluitend of in hoofd- zaak bestemd zijn voor verbruik ter plaatse van dien verkoop. RIJKSDIENST VOOR WERKVERRUIMING. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Sociale Zaken heeft aange- wezen tot algemeene directeur van den Rijksdienst voor de werkverruiming: Ir. O. de Kat, lid van de directie van voomoemden dienst; tot directeur voor de voorbereiding van de aan den Rijksdienst voor de Werkverruiming opgedragen aangelegenheden van cultuur tech- nischen aard: Ir. J. Th. Westhoff, lid van de directie van voomoemden dienst; tot directeur voor de voorbereiding van aan HOOFDSTUK XXII. Beryl neemt een Taxi. Gezeten op een bank in de tuinen van het Luxembourg, bekeek Beryl de wereld. Onder normale omstandigheden zou ze zich er zeker toe aangetrokken voelen, want dit hoogst moderne meisje, dat een zeer sterk ontwik- keld gevoel had voor de schoonheid der na- tuur, zou in ieder ander geval op dat moment volmaakt gelukkig geweest zijn. Maar zooals de zaken nu stonden, voelde ze zich diep ongelukkig en was ieder uur van den dag of den nacht geneigd om, zooals ze het zelf noemde, een deuntje te gaan grienen. Vol verwachtingen was ze naar Parijs ge- gaan; wat zou het heerlijk zijn om Philip den heelen dag bij zich te hebben, in de roman- tische atmosfeer zou zelfs die goeie, ouwe Phil met zijn reserve gebroken hebben en zich zelf een beetje meer laten gaan. Natuurlijk was ze geen oogenblik zoo dom om te denken dat haar bijzondere sympathie voor dezen neef beantwoord zou worden maar er was toch een kleine kans geweest, dat hij wat tege- moetkomender tegen haar zou zijn. Er zat iets in de Parijsche lucht, dat op iederen normalen man mwerkte en ze had gedacht dat dit met Phil, als ze hem maar eerst het Kanaal over had, ook het geval zou zijn Maar van al deze verwachtingen was er geen enkele in vervulling gegaan geen enkele! Om te beginnen was er die foto ge weest in de Looking Glass". Misschien was het beter geweest als ze hem die foto niet had getoond, maar vroeger of later zou Phil haar toch gezien hebben. Dat meisje was natuurlijk voor alle verant- woordelijk! Al vanaf het eerste moment had ze Phil door gehad; ze had wel gezien hoe Neem dadelijk 'n"AKKERTJE" (tot 4 per dag) en kruip onder de wol. Ze bekorten de ziekte, verdrijven kooris en pijnen! den Rijksdienst voor de werkverruiming op gedragen aangelegenheden van civleltechni- schen aard: Ir. J. Hidde Nijland, lid van de directie van voomoemden dienst. VERSIERING VAN OORLOGSGRAVEN. Het comite ter versiering van oorlogsgraven in Nederland is vorige week begonnen met het beplanten der oorlogsgraven met bloembollen. De graven van in ons land gesneuvelde mili- tairen worden thans met narcissen-, crocus- sen, hyacinthen- vroege tulpen-, late tulpen- en Darwintulpenbollen beplant, welke tegen het voorjaar in bloei zullen staan. Het comit6 ter versiering van oorlogsgraven in Nederland streeft naar een blijvende pieteitvolle versie ring der graven. Nieuwe intemeeringen. Wij vememen, dat in het kader van de Duitsche represaillemaatregelen in verband met de behandeling van Duitsche onderdanen in Nederlandsch-Indie wederom een aantal Nederlanders hier te lande is geinterneerd. HET OPVOEDERSGILDE. De persdienst van de N.S.B. meldt: Het opvoedersgilde heeft thans naast de af- deeling lager onderwijs, middelbaar onderwijs en hooger onderwijs, een afdeeling technisch onderwijs gesticht, die onder leiding zal staan van Dr. Ir. G. de Gelder, directeur der middel baar teehnische school te Haarlem. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Gewestelijke rami voor Limbnrg. Zooals bekend, heeft De Nederlandsche Unie voor haar organisatie ons land in vijftien „ge- westen" verdeeld: de elf provincies, de drie groote steden (Amsterdam, Rotterdam en Den Haag) en de Zuid-Hollandsche eilanden. Aan het hoofd van elk gewest staat een secretaris, die een gewestelijken raad naast zich krijgt. Onlangs is deze raad reeds voor Amster dam geinstalleerd en thans is dit instituut ook in Limburg gereed gekomen. Dat de mijn- bouw op de samenstelling van dezen geweste lijken raad zijn stempel drukt, spreekt wel vanzelf. De navolgende personen namen er zitting in: F. Receveur, koopman, Venlo; Ir. W. J. Dewez, Rijltslandbouwconsulent, Roermond; J. de Wever, mijnwerker, Heerlen; Ir. A. Pau- len, mijningenieur, Hoensbroek; mej. M. Ber- den, arbeidsinspeetrice, Maastricht en Jan Maenen, bestuurder Werkliedenbond, Heerlen. iLeider van het gewest Limburg is Ir. F. Wijffels, mijningenieur te Rumpen. BEWERKEN, VERVOEREN ENZ. VAN SUIKERBIETEN. Beperkende regelen. Het Zaterdag verschenen Verordeningen- blad bevat een besluit van den Secretaris- Generaal van het Departement van Landbouw en Visseherij ter uitvoering van de Landbouw- ccisiswet 1933 (suikerbietenregeling). Hierin wordt bepaald, dat ten aanzien van het bewerken, verwerken, afleveren en ver- voeren van suikerbieten beperkende regelen in den zin van artikel 9 van de Land'oouw- crisiswet 1933 worden gesteld. De voor de uitvoering hiervan noodige be- vriendelijk en voorkomend hij dien morgen bjrj Yolande geweest was! Later, toen ze er een grapje over had gemaakt, had hij haar afge- snauwd dat was wel het duidelijkste tee- ken dat ze het bjj het rechte eind had. Mooi! oh zeker was ze mooi, knap ge noeg om een man gek te maken; maar met dat al was er toch iets niet met haar in den haak een winkelmeisje dat plotseling in een prinses veranderdezooiets gebeurde niet, behalve natuurlijk op de film. Maar arme Phil had het leelijk te pakken! Gek, hoe een man zelfs zoo'n oud strijd- ros als Philip Wendover zich zoo kon laten inpalmen door een paar oogen, een recht neusje, een lokkenden mond, vooral als dit trio bij een goed figuurtje behoorde. Het was natuurlijk om dit meisje te ont- moeten dat Phil naar Parijs was gegaan. Sinds haar bezoek bij Yolande was er alweer zooveel In haar jonge leven gebeurd, dat ze er heelemaal niet meer aan gedacht had. Maar toen ze Wendover's gezicht zag, toen hjj die persfoto bekeek, moest ze er plotseling weer aan denken. Vanaf dat oogenblik was Philip totaal ver- anderd. Als ze niet zoo dol op hem was ge weest, zou hij haar verveeld hebben nog voor ze in Parijs gearriveerd waren. Hij was geheel in zichzelf gekeerd; hij scheen niet de minste behoefte te hebben aan praten, eten, rooken of lezen; hij zat maar recht voor zich uit te staren en ze vertelde hem, dat hij er uit zag als een viseh op het droge. ,,Dop je eigen boontjes", had hij onverschil- lig geantwoord. S5e had wel kunnen huilen, maar ze deed het niet. Als hij zoo hals-over-kop verliefd kon worden op een meisje dat, hoewel ze er als een engel uitzag, toch min of meer verdacht leek, moest hij het zelf ook maar weten. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1